Morgen starten er ruim 16.000 Grootste eendags-operatie in tv-geschiedenis Mist kan roet in het eten gooien Koningin bij finish WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 13 LEEUWARDEN - Ruim 16.000 rijders zullen morgen aan de start ver schijnen voor de Elfstedentocht. Gisteren schreven zich 15.843 mannen en 332 vrouwen in. Wat het weer betreft zijn de vooruitzichten niet optimaal. Welwaar zal het de komende nacht nog licht vriezen, maar overdag wor den temperaturen van enkele graden boven nul verwacht. Bovendien be staat er een kans dat het morgenochtend mistig is. De afgelopen nacht daalde het kwik in Friesland tot min zeven. De laatste voorbereidingen voor de Elfstedentocht: het aanbrengen van de eindstreep op "De Bonke". Een gleuf, in het ijs uitgebeiteld, wordt volgegoten met gele verf die normaal wordt gebruikt voor de wegmarkering. (foto ANP) Het bestuur van de vereniging 'De Friese Elfsteden' had de deur opengezet voor 12.000 buitenstaan ders, omdat men aannam dat zich niet meer dan 4000 leden zouden aanmelden. Dat echter was een on derschatting van de belangstelling van in de eigen gelederen. Het aan tal leden dat zich heeft ingeschre ven is bijna een kwart hoger dan verwacht. Voorzitter Sipkema toonde zich tevoren nogal ongerust dat het aan tal startkaarten voor buitenstaan ders wel eens niet toereikend zou kunnen zijn, hetgeen wellicht tot ongeregeldheden zou leiden, maar zijn vrees bleek ongegrond. De in schrijving is, tot verbazing van de autoriteiten, nergens gepaard ge gaan met incidenten. Oudste De meeste rijders, zo'n 13.500, zijn in de leeftijd tussen de 21 en 45 jaar. De oudste deelnemer is een 75-jarige man uit Bolsward. De oudste vrouwen zijn 65 en 61 jaar. De meeste inschrijvingen werd gedaan in Leeuwarden (4215). Daarna volgen Amsterdam (2075), DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix is van plan morgen de fi nish van de Elfstedentocht op de Bonkevaart in Leeuwarden bij te wonen. Ook premier Lubbers en naar verwachting staatssecretaris Van der Reijden (sportzaken) zul len morgenmiddag in de Friese hoofdstad aanwezig zijn. Voor koningin Beatrix is het de tweede maal dat zij een Elfsteden tocht bijwoont. In 1963 - toen nog als kroonprinses - was zij met haar moeder, koningin Juliana, aanwe zig bij de finish op de Grote Wielen in Leeuwarden. Vanwege het op dringende publiek en het dreigen de scheuren van het ijs werden ko ningin en kroonprinses door hun helikopter niet op het ijs van de Wielen gedropt, maar op de veilige vastewal. In 1963 - de zwaarste tocht tot nu toe - was prins Bernhard al in de vroege ochtend aanwezig bij de start van de vele duizenden schaatsliefhebbers. Voor zover nu bekend zal prins Claus niet in Friesland aanwezig zijn. Ook prins Willem-Alexander zal geen acte de présence geven, aldus de RVD. Het ijs in het Van Harinxmakanaal in Leeuwarden is morgen te zwak c gaan. Daarom heeft men voor de rijders een pontonbrug geslagen. i daar 16.000 toerrijders c Vaassen (1680), Alkmaar (1525), Leidschendam (1250) en Rotter dam (1090). De overige plaatsen (Groningen, Drenthe, Tilburg, Delft en Almelo) scoorden onder de duizend inschrijvingen per kan toor. De inschrijving, die gisteroch tend om tien uur werd geopend, moest al rond half drie worden ge staakt. Het Nederlands Bureau voor Toerisme in Leidschendam, dat de centrale administratie voert, noteerde per uur 3500 inschrijvin gen. Om elf uur, toen inmiddels vierduizend mensen zich tegen be taling van 75 gulden hadden opge geven, werd de eerste vrouw (de 26-jarige A.P. Prent uit Utrecht) in geschreven. Zij had zich 's nachts om 1 uur met slaapzak en warmwa terkruik bij de inmiddels forse groep wachtenden in Leidschen dam gevoegd. Als beloning voor haar doorzettingsvermogen ont ving zij van het NBT een sjaal. De opgetrommelde ordehandha vers van de plaatselijke politie korpsen hoefden nergens veel te doen. Stampvoetend en de ijsmut sen diep over de oren getrokken wachtten de doorzetters overal ge duldig op het afroepen van hun volgnummer. Bij het NBT, dat veel bijval ontving voor de snelle wijze waarop de computerverwerking van de inschrijvingen is gedaan, werd het geduld van de wachten den bovendien beloond met gratis koek en zopie. Miljoen De publieke belangstelling voor de Elfstedentocht is intussen over weldigend. Verwacht wordt dat niet minder dan een miljoen men sen naar Friesland reizen om de tocht te aanschouwen. Maandag avond laat waren alle hotels en pensions in Leeuwarden volge boekt. Op particulieren werd een beroep gedaan slaapplaatsen be schikbaar te stellen. In de loop van gisteren was in de wijde omgeving van Leeuwarden geen bed meer te krygen. De Elfsteden-organisatie be schouwt de situatie rond Harlin- gen als het grootste knelpunt in de route. Hier zullen de rijders in elk geval 200 meter over de weg moe ten lopen. Volgens rayonhoofd Toornstra is de kans klein dat mor gen het water onder de spoorbrug over de Bolswardervaart dichtge vroren is. "De bruggen geven te veel warmte af. Maar we redden het wel. Het voordeel is natuurlijk dat de meeste toerrijders al lang voor Harlingen zijn afgestapt. Er komen hier geen 16.000 rijders meer langs". De Friese autobusmaatschappy (FRAM) zal gratis bussen inzetten om de toeschouwers naar de finish te brengen. Zij hebben vanaf de snelweg goed zicht op de vaart. Ook aan de andere kant van de met hekken afgezette Bonkevaart wordt publiek toegestaan in de weilanden. „Het is moeilyk te schatten hoe veel mensen er precies zullen ko men", aldus rayonhoofd Bouma. „Als de totale hysterie uitbreekt, kunnen wy ook niets meer doen. Maar ik ga er voorlopig vanuit dat de mensen zich in bedwang kun nen houden". Hoe moeilijk dat kan zijn bleek overigens enkele weken geleden toen de topschaatser Hans van Helden in zijn eentje een alter natieve Elfstedentocht reed. Er wa ren toen ongeveer 150 belangstel lenden op de finish afgekomen. Maar op het moment dat het ijs be gon te kraken, brak totale paniek uit, waarbij enkele mensen tot aan de knieën door het ijs zakten. Het ijs is op de Bonkevaart momenteel 17 centimeter dik. Jan Klok heeft er nu 2200 vijanden bij HAVELTE (GPD) - Jan Klok heeft er sinds deze week 2200 vijanden by. Als voorzitter van de marathonsectie van de KNSB verzocht het bestuur van de Vereeniging De Frie- sche Elfsteden hem een lijst op te stellen van de 300 wedstrijd rijders die morgen aan de histo rische tocht in Friesland mo gen deelnemen. „En aangezien er zo'n 2500 wedstrijdrijders bij de KNSB geregistreerd staan, heb ik er nu dus 2200 vijanden bij", aldus Klok. „Dat is wel ge bleken ook. Ik zit dagen en nachten aan de telefoon om tekst en uitleg te geven aan de genen die niet op die lijst voor komen. Er zijn er zelfs die om 02.00 uur 's nachts nog bellen. Ik word er echt doodziek van". Jan Klok is er dan ook uiter mate ontstemd over dat het Elf- stedenbestuur de selectie aan de schaatsbond heeft overgela ten. „De Vereeniging is niet eens aangesloten bij de KNSB. De Elfstedentocht is naar KNSB-maatstaven een wilde tocht. We wilden ons in eerste instantie ook niet aan deze op dracht wagen, maar ja de beide Friezen, David Meijer (KNSB- voorzitter) en Jan Charisius (lid van het dagelijks bestuur), zei den tegen me dat ik het niet kon maken om te weigeren. Toen hebben we toch maar be sloten die lijst op te stellen, in het belang van de 'koorts'. Maar het gevolg is wel dat wij de zwarte piet krijgen toege speeld". NOS in touw met 325 man en 41 camera's LEEUWARDEN (GPD) - De re portage van de Elfstedentocht wordt qua mankracht en mate rieel de grootste eendags-opera tie in de geschiedenis van de Ne derlandse televisie. De NOS-tv rukt uit met 325 man, onder wie 14 verslaggevers en 9 regisseurs. Er komen 41 camera's aan te pas, 22 straalzenders, reportagetrei- nen uit België, Duitsland en Zweden (omdat de voorraad in Nederland niet toereikend is voor dit gigantische karwei), een helikopter en twee motoren met zijspan die met cameramensen het ijs opgaan. Op één uur na (donderdagochtend tussen 6 en 7 uur wanneer een technische wa gen zich moet verplaatsen) is de NOS-televisie (Nederland 2) van 5 uur 's morgens tot kwart over zes 's avonds onafgebroken in de lucht met de Elfstedenreportage. Motoren op het ijs moeten het grote spektakelstuk worden in de live-reportages. Eindregisseur Martijn Lindenberg huurde ze in België, met personeel dat erva ring heeft met wielerwedstrij den. „Ik weet dat ik daarmee mensen heb, die de koers aan voelen wat in het belang van de rijders een strikte voorwaarde Minimum Waar bij het wielrennen de wedstrijdleider uit veiligheids overwegingen bepaalt wanneer gepasseerd mag worden, doet dat in dit geval Martyn Linden- berg na overleg met bestuursver- tegenwoordiger (wedstrijdleider) Gerrit van den Ham. „We hebben afgesproken dat we het passeren tot het minimum zullen beper ken. De meeste stukken op het parkoers laten geen capriolen toe". Het rijdende reportage-gedeel te moet - waar dat kan - de ga ten opvullen tussen de elf steden want op die punten concentreert zich de vaste camera-opstelling. Lindenberg: „We staan bij elke stempelpost waar we de aan komst en het vertrek nemen. Méér kan technisch gezien niet En dan nog moeten verschillen de camera-ploegen en verslagge vers zich verplaatsen. Ook dat is een zorg. We hebben weliswaar de volledige medewerking van de politie die ons bij de verhui zingen zal escorteren, maar het blijft afwachten of we met onze spullen niet komen vast te zitten in opstoppingen". De verslaggevers zyn: Mart Smeets, Heinze Bakker, Fred Racké, Evert ten Napel, Harrie Vriend, Willebrord Frequin, Joop Daalmeijer, Jan Stekelen burg, Koos Postema, Jos Kuijer, Willem Bemboom, Joop van Zijl, Hylke Speerstra en Arie Kley- wegt, die er als reporter ook in 1963 bij was en nu als gepensio neerde nog een keer in actie komt. Koos Postema is centrale presentator en zal bij de finish verslaggevers werk doen. Half miljoen Over de kosten van dit project Martijn Lindenberg (foto anp) wilde Carel Enkelaar, hoofd NOS-televisie, geen mededelin gen doen. Schattingen komen uit op een bedrag van ruim een half miljoen gulden. Enkelaar hoppt een deel van die uitgaven terug te kunnen halen via belangstel ling voor de reportage vanuit het buitenland. Tot nu toe, hebben alleen Belgié en het derde Duitse net ingeschreven op de aanbie ding. Er is interesse getoond door Spanje, Australië, Amerika en Engeland. Wat het aantal verslaggevers betreft, wordt de televisie versla gen door de NOS-radio (de gehe le dag op Hilversum I met het Elfstedennieuws) die in totaal 22 medewerkers voor dat doel heeft. Er is verslaggeving vanuit de lucht door Hennie Rückert, wiens verslag ook beschikbaar is voor de televisie, en ook via de motor - zij het vanaf de weg - waarop Harrie Vermeegen plaatsneemt. De presentatie van de radio-re portages die worden gemaakt volgens de Langs de Lyn-formu- le, zal gebeuren door Govert van Brakel, Koos Postema (met de tv in een dubbelrol), Felix Meur- ders, Ria Bremer, Jan Lenferink en Elles Berger die in een biok- kendienst van vier uur werken. De NOS-radio begint woens dagavond om 23.00 uur en gaat door tot donderdagmiddag 17.00 Boven Friesland komt morgen een „ijzeren wolk" te hangen. Journalisten en reclame-bood schappers sturen samen onge veer zestig toestellen de lucht in. De vraag was zo groot, dat er in het buitenland gehuurd moest worden. In totaal zullen er ten behoeve van de media ten min ste 20 helikopters boven de Elf stedentocht hangen. Aan recla me-slepers worden tussen de 30 en 40 toestellen verwacht. Daar komen dan nog minimaal drie vliegtuigjes van de Rijkspolitie bij en wanneer er ongelukken ge beuren ook nog eens toestellen voor gewondentransport. Op het vliegveld Leeuwarden staan 18 helikopters gereed om slachtof fers te vervoeren. De opvolging van Reinier Paping als winnaar van de Elfstedentocht heeft sportlieden in Nederland al 22 jaar opgejaagd in hun trai- ningsarbeid. Jan Roelof Kruithof, de fanatiekste van het stel mara thonrijders dat ons land kent, ging zelfs de vriescel in om zich voor te bereiden. In eerste instantie voor de marathons op het kunstijs, een sinds 1971 sterk groeiende tak van de schaatssport. Om het gevoel op het loodzware natuurijs niet te ver liezen werden er vanaf 1973 ook al ternatieve elfstedentochten gehou den. Supermarathons over 200 kilo meter op bevroren meren in Noor wegen, Finland, de Verenigde Sta ten en Canada. In de winters van 1979 en 1982 was er bovendien in eigen land volop gelegenheid de krachtsverhoudingen vast te leg gen op het natuurijs. JAN ROELOF KRUITHOF De 48-jarige rijder uit Havelte is de laatste tien jaar onbetwist de sterkste man op het natuurijs. Van de elf alternatieve elfstedentochten in het buitenland won Kruithof er acht. Zijn enige echte nederlaag leed hij in 1984 op het Rideau-ka- naal bij Ottawa. Kruithof begon pas op i leeftijd aan de wedstrijdsport, het kunstijs bracht hij het tot vier marathonzeges. Zijn prik-stijl, het lichaamsgewicht achter op de schaatsen, is meer geschikt voor moeilijk begaanbaar natuurijs. Kruithof staat in het peloton be kend als een zonderlinge figuur, die vooraf veel klaagt. In 1983 was zijn deelneming aan de race op La ke Memphremagog, op de Ameri kaans/Canadese grens, vrijwel uit gesloten door een knieblessure. Kruithof startte toch en won. In ja nuari achtte Kruithof zich kansloos voor de echte Elfstedentocht. De af gelopen maand genas zijn bronchi tis en won hij het afgelopen week einde weer een wedstrijd. Jan Roelof Kruithof JAN KOOIMAN De 31-jarige onderwijzer uit Am- merstol is een van de krachtigste fi guren in de nationale marathon wedstrijden. Kooiman, sinds 1976 gehuwd met de marathonkampioe ne Ineke van Homoet, kan een moordend tempo onderhouden. Hij is dan ook werelduurrecordhouder. Op 8 maart 1983 legde hij op het kunstijs van Inzeil in zestig minu ten de afstand van 38 kilometer 558 meter en 45 centimeter af. Kooiman reed 900 meter meer dan de vorige recordhouder, Jos Niesten. In de marathons kende de oud-langebaankampioen van Zuid-Holland (1974) in het seizoen 81182 zijn topvorm. Hij werd kam pioen van Nederland en veroverde de KNSB-beker, de hoofdprijs van het regelmatigheidsklassement. In '83 prolongeerde hij zijn titel, maar verspeelde hij de Cup door een te genvallende seizoenstart. Jan Kooiman FRANS BOON De 32-jarige bollenkweker uit Hem geldt pas sinds deze winter enkele dagen als één van de voor naamste favorieten voor de Elfste dentocht. Boon won in januari de Veluwemeertocht. Voor het eerst sinds Lillehammer-1973 reed de Noordhollander weer een tocht van 200 kilometer. Het rijden op de grote meren, zo als bij de alternatieve Elfsteden tochten, is hem te doods. Op zijn tijd wat verandering van land schap doodt de verveling, is zijn opvatting. Frans Boon vindt het natuurijs zijn sterkste terrein. „Rechtuit schaatsen, daar ben ik het best in." Op kunstijs won hij slechts twee keer, beide keren in As- Op de bevroren plassen en kana len van ons land was hij zeven keer succesvol. In '79 werd hij Zuidhol lands kampioen op de 100 km. In de huidige ijsperiode won Boon op het bar slechte ijs van Ammerstol en op het Veluwemeer.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13