Thatcher praat met mijnstakers 7.6% Fokker veert op uit recessie Computerindustrie bundelt krachten NUM bereid tot concessies Bankwezen schrikt van Amerikaanse problemen Gehandicapte: kans op (nieuwe) baan is nihil UW KEUZE? Elsevier OOK VOOR ZO N HUIS IS ER EEN BOUWFONDS HYPOTHEEK DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (GPD) - Hoop op een spoedig einde aan de staking van de Britse mijnwerkers is gisteren aangewakkerd na duidelijke tekenen dat de vakbond van de mijnwerkers, de NUM, voor het eerst sinds de staking bijna een jaar geleden begon, bereid is tot het doen van concessies. BAZEL (RTR/UPI) - De internatio nale kredietverlening van de grote banken in de westerse landen is in het derde kwartaal van het afgelo pen jaar aanzienlijk verminderd. Dat was vooral te wijten aan terug houdendheid in verband met de crisissituatie rond de Amerikaanse Continental Illinois Bank en pro blemen met de schulden van ont wikkelingslanden. Dat valt op te maken uit het jong ste kwartaalverslag van de Bank voor Internationale Betalingen. Volgens de BIB verstrekten de banken in het derde kwartaal van 1984 voor slechts tien miljard dol lar aan nieuwe leningen, aanzien lijk minder dan de 25 miljard dollar in het tweede kwartaal en de twin tig miljard dollar in het derde kwartaal van 1983. Van die tien miljard dollar ging 8,5 miljard naar industrielanden te gen 18,5 miljard dollar in het twee de kwartaal. Over de eerste negen maanden van het afgelopen jaar kregen de staten buiten de geïn dustrialiseerde wereld voor negen miljard dollar aan nieuwe lenin gen. In dezelfde periode van 1983 was dat tien miljard dollar. Volgens de BIB, een instelling i 2» centrale banken coördineert, zijn de vorde ringen van de banken op de staten van de Organisatie van Olie-Expor terende Landen (Opec) in het der de kwartaal verminderd met 2.3 miljard dollar. Bovendien namen de Opec-tegoeden toe met 2,9 mil jard dollar. Het ging daarbij in hoofdzaak om Saoedi-Arabië en Venezuela. Dit geeft volgens de BIB aan dat de betalingsbalanspo sitie van de olielanden in de loop van 1984 is verbeterd. In 1982 en 1983 namen de Opec-landen meer geld op dan zii stortten. De vorderingen van de banken op de Oosteuropese landen, die in het tweede kwartaal van 1984 ver minderden met 1.3 miljard dollar, zijn in het derde kwartaal weer iets opgelopen, te weten met 200 mil joen dollar. De BIB stelt verder vast dat de tegoeden van de Ameri kaanse banken in het buitenland in het derde kwartaal met 4.1 miljard dollar zijn verminderd. Dat bedrag is groter dan de vermindering van de buitenlandse kredietverlening door de Amerikaanse banken, wat betekent dat er geld naar de VS is gehaald om daar te gebruiken, al dus het kwartaalverslag. De secretaris-generaal van de over koepelende Britse vakfederatie TUC, Norman Willis, praat deze vandaag met premier mevrouw Thatcher over de staking. Hij zei dat de NUM „belangrijke stappen in de richting van een regeling" heeft gezet, en dat de kloof tussen de bond en de Nationale Kolen- raad (NCB) nog maar „heel klein" is. Het feit dat premier Thatcher be reid is gebleken met de TUC te pra ten, kan als een belangrijke ont wikkeling worden gezien. Me vrouw Thatcher heeft steeds ge weigerd rechtstreeks partij in het mijnconflict te zijn, maar ziet ken nelijk nu goede redenen die poli tiek te verlaten. Hoewel woordvoerders van de NUM tot dusver hebben geweigerd toe te geven dat de bond inderdaad concessies wil doen, is uitgelekt dat het bestuur van de bond nu voor het eerst bereid zou zijn te ac cepteren dat de NCB het recht heeft mijnen te sluiten „uit over wegingen van efficiency". Die formulering gaat een heel eind in de richting van wat de NCB wil en wat steeds het centrale punt van de langdurige en bittere sta king is geweest: de wens van de Nationale Kolenraad verliesgeven de mijnen te sluiten, een wens die voor de NUM steeds onaanvaard baar is geweest. Nu steeds meer mijnwerkers weer aan het werk gaan, kan de bond die starre afwijzing niet lan ger meer volhouden. Verschillende Britse kranten hebben gisteren ge meld dat nu ook vertegenwoordi gers van de militante linkervleugel van het NUM-bestuur een compro- REYKJAVIK (AP) - Ijslandse vissers zijn gisteren een staking begonnen. De uitvoer van vis le vert 70 procent op van de inkom sten die Ijsland via de export ver krijgt. Vissers op zee zetten hun werkzaamheden voort, maar zo dra de schepen een haven bin nenvaren sluiten de bemannin gen zich bij de staking aan. De vissersbond eist een minimum loon van 28.000 kronen (onge veer 2.417 gulden) per maand voor de bemanningsleden van schepen die minder dan 500 ton meten, en van 21.000 kronen (on geveer 1.850 gulden) voor vissers Vissersvloot IJsland 'plat' op boten met een tonnage dat bo ven de 500 ligt. De werkgevers bieden beide groepen respectie velijk 23.000 en 17.000 kronen. Volgens zegslieden zal ver moedelijk de gehele Ijslandse vloot van ongeveer 550 schepen tegen het einde van de week stil liggen, als de staking wordt voortgezet. Op de vloot werken naar schatting 4.000 visverwerkende industrie levert echter nog eens ongeveer 11.000 arbeidsplaatsen op. De regering tracht om de lonen te beteugelen teneinde de infla tie, die momenteel ongever 15 procent per jaar bedraagt, bin nen te perken te houden. In mei 1983 was het inflatiecijfer nog 159 procent. Dit heeft al eerder geleid tot arbeidsonrust. Zo werd Ijsland afgelopen oktober getroffen door een vier weken durende ambtenarenstaking en legden afgelopen 30 oktober de bemanningen van handelssche pen hun werkzaamheden neer. Het oog van de meester... Kwaliteitscontrole foto's. Links de controle van de 'roller ball' bij chip bij het eveneens Amerikaanse Texas In- is van het grootste belang in de hedendaagse de Amerikaanse pennenfabrikant Parker, die struments, dat kort geleden in het nieuws industrie. Dat het menselijk oog daarbij nog dit jaar 200 miljoen 'roller balls' hoopt te ver- kwam door levering van ondeugdelijke com- steeds een belangrijk wapen is blijkt uit deze kopen. Rechts het nakijken van een nieuwe puteronderdelen aan het leger in de VS. (foto ap». Kort en zakelijk Norit koopt bedrijf in VS Vismaten Staatssecretaris Ploeg (land bouw en visserij) heeft met ingang van deze week de minimummaten voor een aantal door Nederlandse vissers aan te voeren soorten vis verhoogd. Ploeg hoopt met de maatregel een beter beheer en gebruik te krij gen van de aan ons land door de Europese Gemeenschap toegewe zen vangsthoeveelheden. De ver hoging geldt voor schelvis en wij ting (beide zijn met drie centimeter verhoogd tot 30 centimeter) en voor kabeljauw (van 30 naar 36 centimeter). Ecu De ecu, een aan het eind van de jaren zeventig geschapen monetai re eenheid van de landen van de Europese Gemeenschap, wint aan populariteit. In de eerste negen maanden van het afgelopen jaar stond de omgang van in ecu's lui dende banktransacties op de vijfde plaats na transacties in dollars, Westduitse marken, Zwitserse franken en yens, zo blijkt uit een publicatie van de Bank voor Inter nationale Betalingen (BIB) in Ba zel. BMW Bayerische Motorenwerke AG (BWM) verwacht dit jaar dat de ko pers van auto's in West-Duitsland zich voorlopig terughoudend zul len opstellen in afwachting van be slissingen over invoering van de katalysators voor zuivering van uitlaatgassen. Desondanks ver wacht president-directeur Von Kühnheim dat de winst wederom zal stijgen. De produktie zal 460.000 wagens omvatten. In 1984 is de concernomzet met achttien procent gestegen tot 16,5 miljard mark. Verder onttrok BWM zich aan de inzinking van de wereld markt voor motoren. Produktie en afzet stegen met 21 procent tot 34.000 motorfietsen. Orchideeën Beroeps- en amateurkwekers van orchideeën stellen hun pro- dukten ten toon tijdens Holland Orchidee '85. Deze tentoonstelling, die in '83 voor het eerst werd ge houden, vindt plaats van 1 tot en met 10 maart in Bloemenveiling Berkel in Bleiswijk. Na Singapore en Thailand is Nederland de derde wereldproducent van orchideeën. De veilingomzet bedroeg in 1983 75 miljoen gulden. Ons land is de grootste orchideeënexporteur ter wereld. Bijna tweederde van de produktie wordt uitgevoerd, voor al naar de Bondsrepubliek Duits land. Recordwinst British Caledonian Airways heeft in 1984 een recordwinst be haald van 15,4 miljoen pond (61 miljoen gulden) voor aftrek van de belasting, zo heeft de president-di recteur Sir Adam Thomson giste ren bekendgemaakt. In 1983 be droeg de winst nog 3,3 miljoen pond. Thomson verwachtte dat de winst dit jaar nog hoger zal uitval len, omdat de luchtvaartmaat schappij Saoedi-arabische vlucht routes zal overnemen van British Airways. Speelgoed De uitvoer van speelgoed uit Hongkong is vorig jaar met dertig procent toegenomen tot 1,47 mil jard dollar, zo heeft de Trade Deve lopment Council bekendgemaakt. Hongkong is daarmee de grootste speelgoedexporteur geworden. EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat met vijf andere Europese computerfabrikanten, het Franse Buil, het Britse ICL, het Westduit se Nixdorf, het Italiaanse Olivetti en Siemens, een open groep vor men voor Unix-systemen. Voor naamste doel is het bevorderen van de ontwikkeling van één soort toepassingsprogrammatuur middelen en fabriek) en de lopen de zaken zullen regelen. Volgens Norit mag na een aanloopperiode een goede bijdrage in de winst worden verwacht. Directeur Veenhoven noemt de overneming voor een bedrijf als Norit fors. De omzet zal scherp c hoog gaan. Norit behaalde over 1983 een omzet van ruim 130 mil joen en telt een kleine 700 perso- tones. door de groepsleden. Unix is een handelsmerk van de Amerikaanse AT en T Bell Labora- banden onderhoudt. Door de AMERSFOORT (ANP) - Norit gaat het Amerikaanse bedrijf Mars hall in Texas overnemen. Marshall produceert actieve kool onder de naam Darco. Actieve kool wordt gebruikt bij de zuivering van onder meer water en lucht. Marshall heeft een jaaromzet van 26 miljoen dollar (f 96 miljoen) en er werken 350 mensen, zo heeft Norit bekend gemaakt. Norit neemt Marshall over van het Engelse chemieconcern ICI. In de nieuwe strategie van de Ameri kaanse tak van dit concern waartoe Marshall behoort wordt voorrang gegeven aan produkten met een hoge toegevoegde waarde. Dit was aanleiding om de belangen in ac tieve koolstof te verkopen. Vol gens Norit bood dit een unieke kans om weer over een eigen pro- duktiebedrijf in Amerika te be schikken. Tot 1966 produceerde DEN HAAG (ANP) - De kans dat gehandicapten dankzij de wagw (Wet Norit hier zelf in Jacksonville, arbeid gehandicapte werknemers) weer in het arbeidsproces worden op- Door gebrek aan grondstoffen genomen is nihil. Een dergelijke wet kan wel tot gevolg hebben dat de moest dit worden beëindigd. De toetreding tot de wao wordt beperkt doordat bedrijven hun werknemers Amerikaanse tak bestaat sindsdien die arbeidsongeschikt raken in dienst houden. De bedrijven voldoen dan alleen uit een verkoopmaatschap- op een gegeven moment vanzelf aan de eis een bepaald aantal gehandi- pij. Marshall voorziet in zijn eigen capten in dienst te nemen. Voor hen is er dus geen noodzaak om nog grondstoffen. De grondstoffen- gehandicapten aan te nemen, voorziening is voor meer dan 50 Dit is de conclusie uit een onderzoek van de Stichting Ipso Facto uit Leiden, dat door staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkge legenheid inmiddels aan de Eerste en Tweede Kamer is aangeboden. Het wetvoorstel wagw wil dat bedrijven drie tot zeven procent gehandicapte werknemers opnemen als werkgevers oplossing kunnen komen. menwerking kan een betere con currentie worden geboden ten op zichte van de Amerikaanse markt leider IBM, die de computermarkt dicteert. De Europese Gemeen schap is al geruime tijd in een juri dische strijd gewikkeld met IBM, dat essentiële informatie zou ach terhouden voor (concurrerende) producenten van voor beeldscher men en computerprogramma's. Geen enkel bedrijf kan om de systemen van IBM heen. De Ame rikaanse gigant presenteerde vori ge week een nieuwe systeem, waarmee een nieuwe voorsprong op de concurrentie werd genomen. Ook IBM wil Unix gebruiken voor haar grote computers. Door een groep te vormen willen de Europe se industrieën voortaan voorko men telkens een stap op IBM ach ter te blijven. Er is gedetailleerd overleg gaande met zowel AT and T en andere belangrijke leveran ciers van Unix, zoals Microsoft, als met gebruikersorganisaties. De programmatuur die uiteinde lijk zal kunnen worden ontwikkeld op basis van op te stellen stan daards zal kunnen worden ge bruikt op verschillende merken computers. Voor de gebruikers on tstaat daardoor een ruimer aanbod van toepassingsprogrammatuur. Tevens betekent het een verlaging van de ontwikkelingskosten voor nieuwe toepassingen. De groep zal de op Unix geba seerde standaards niet voor zich zelf houden. Zij zullen hun nauwe samenwerking met standaardisa tie-organen voortzetten. De zes le den van de groep hadden in 1983 een marktaandeel in informatica- systernen in Europa van 18,5 pro cent en een omzet van 6,5 miljard dollar. jaar verzekerd. Norit zal de overneming finan cieren door een lening in dollars bij Amerikaanse banken. Volgens di recteur Veenhoven betaalt Norit een redelijke prijs. Voor de overne ming geldt een overgangsperiode waarin beide partijen in overleg de overdracht van de activa (bedrijfs- i werknemers niet zelf tot een Dollar weer naar 3,74 rige week opliep is weer volledig goedgemaakt. De Amerikaanse munt bereikte vanmorgen in Am sterdam een koers van 3,74 gulden, na gisteren al te zijn opgeklommen naar een 3,73 gulden en dat was al drie cent hoger dan de slotkoers van vrijdag. De banken vragen vandaag 3,76 gulden voor een dol lar en betalen er 3,64 gulden voor. ADVERTENTIE Gemiddeld is in de tien onderzochte bedrijven twee procent van het personeel geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt. De meeste gehandi capten die aan het werk zijn komen uit het eigen bedrijf. Men neemt nauwelijks tot geen gehandicapten aan. De redenen hiervoor van de werkgevers zijn van financiële aard en omdat er een grotere kans op ziekteverzuim bestaat. De onderzoekers hebben de indruk gekregen dat het in kleinere bedrij ven moeilijker is om gehandicapten te plaatsen. In die bedrijven moeten werknemers immers meer breed inzetbaar zijn terwijl een gehandicapte dat nu juist niet is, aldus het onderzoek. ROTTERDAM (ANP) - Op korte termijn zullen de havenwerkge versorganisatie SVZ en de ver- voersbonden van de FNV en het CNV overleg beginnen over de problemen in de graansector van de Rotterdamse haven. Tijdens die gesprkken zullen ook de omstre den reorganisatieplannen van de directie van de Graan Elevator Maatschappij GEM aan de orde ko men. GEM-directeur P.H. van der Vorm heeft dat gisteren meege deeld. Een definitieve datum voor het eerste gesprek is nog niet vast gesteld. Als gevolg van automatisering en door een aantal EG-maatregelen zijn de overslagactiviteiten in de graansector van de Rotterdamse haven het vorig jaar sterk terugge lopen. Deze gang van zaken brengt de werkgelegenheid in die sector ernstig in gevaar, getuige een be gin vorige week door de GEM ge presenteerd reorganisatieplan. Volgens de directie van dit be- drijf(ongeveer 1.000 personeelsle den) is er door teruglopende activi teiten sprake van een overcom pleet van 152 personeelsleden. In het reorganisatieplan is sprake van het redden van 69 arbeidsplaatsen door meer werk te concentreren op Werkgevers en bonden praten over sanering graanoverslag de terminal in Europoort. Er zou dan sprake moeten zijn van aan zienlijke arbeidstijdverkorting, waarvoor het personeel loon zou moeten inleveren. Gedwongen on- slag van de resterende 83 werkne mers zou in de visie van de GEM kunnen worden voorkomen door een vervroegde uittredingsrege ling voor werknemers van 55 jaar en ouder (inmiddels afgewezen door het ministerie van sociale za ken) en door overheveling van der tig personeelsleden naar de ar beidspool SHB. Het merendeel van het GEM-per- soneel wijst de reorganisatieplan nen scherp af. Op een zondag in Rotterdam gehouden vergadering van de Vervoersbond FNV namen 500 personeelsleden moties aan waarin de bezwaren werden vast gelegd. Zo wijst het personeel in voering van een vierploegendienst op de terminal in Europoort af, evenals een arbeidstijdverkorting die door hen zelf moet worden be taald. Belangrijke eis van de FNV- leden is voorts het afsluiten van een zogenoemde technologie-over eenkomst met de GEM-directie, waarin kwaliteit en omvang van de werkgelegenheid bij het bedrijf worden vastgelegd. Als de directie van de GEM de reorganisaties toch doorzet en als de bedrijfsleiding blijft weigeren om een technologie-overeenkomst af te sluiten dan moet de mogelijk heid van acties niet worden uitge sloten, zo werd op de bijeenkomst van de Vervoersbond FNV be paald. ADVERTENTIE Vijfjaar Parelpockets. En dat vieren we met de Jubileum Parel pocket. Vijf verhalen en novellen van Catherine Cookson, I lammond Innes, Heinz G. Konsalik, Johannes Alario Simmel en Trevanian. Nu ver krijgbaar bij de boek- p mt handel voor slechts Ti Met de mogelijkheid At/» om nog een Parel Pocket naar keuze aan te schaffen voor f 5,- in plaats van f9.90! De miljoenenorders stromen binnen bij Neérlands enige vlieg tuigbouwer Fokker. Zwitsers, Australiërs, Duitsers, Britten en ook de 'eigen' Hollandse KLM staan klaar om de nieuwe Fok- ker-50 of Fokker-100 aan hun vloot toe te voegen. Dringen is er niet bij, want er is plaats volop in de portefeuille van Fokkers rondreizende vliegtuigverko pers. En al maakt één Fokker-50 nog geen zomer, het spits is er af. Fokker recht de rug, klaar om op te veren uit de Maar voor de na het fiasco met de MDF*-100 ontslagen werkne mers weer de Fokker-overall kunnen aantrekken, zullen de vertegenwoordigers in vliegtui gen nog enige malen de aardbol rond moeten. In 1984 werd een toename van 657 personeelsle den genoteerd. En volgens direc teur sociale- en personeelszaken van Fokker, Jan Zaaijer, is er nog steeds behoefte aan medewer kers van middelbaar en hoger technisch niveau. Maar het aan nemen van produktiepersoneel. dat in de zwarte dagen van 1982 en 1983 werd ontslagen, laat nog even op zich wachten. De orders die Fokker nu bin nen heeft gehaald worden door Zaaijer als 'zeker substantieel' gekenmerkt. "Maar de effecten voor werkgelegenheid die de verkoop van één vliegtuig ople vert, zijn moeilijk uit te rekenen. "Voor de Fokker-50 en de Fok- De Fokker-50 (foto gpd> ker-100 wil ik dat ook niet zeg gen. Globaal kan ik wel zeggen dat de verkoop van bijvoorbeeld één F-27 vliegtuig honderd man een jaar lang werk geeft. In die orde van grootte". Leerlingen "Als de vliegtuigprogramma's zich goed blijven ontwikkelen, krijg je bovendien een verster king van de bedrijfsscholen. Op zich worden dit jaar over het hele bedrijf gerekend 300 leerlingen aangenomen. Ongeveer de helft daarvan komt op Schiphol. Dat aantal geeft de hardheid weer van de personeelsplanning. We hebben in Nederland niet zo'n flexibele arbeidsmarkt, om het maar eens rustig te zeggen. Het duurt even voor wordt gerea geerd op ontwikkelingen. Zo zul len wij voor een groot deel de in stroming van leerlingen in het bedrijf pas na twee jaar krijgen. Daarnaast kun je mensen om scholen", aldus Zaaijer. In 1983 werd de Fokkerfabriek 'ingekrompen' met 1400 arbeids plaatsen. Een gevolg van de alge hele malaise in de luchtvaart en het stopzetten van de ontwikke ling van de MDF-100, een toestel voor 150 passagiers dat samen met de Amerikaanse vliegtuig bouwer McDonnell Douglas zou worden gebouwd. Met het aantal nieuw aangetrokken personeels leden in 1984 (657) en de plan ning voor 1985 ("ruim zeshon derd") is Fokker qua aantal werknemers weer op het oude niveau. Eind 1984 waren er 9.055 mensen in dienst bij de vliegtuig- fabrikant. Wie een dwarsdoorsnede van het Fokkerpersoneel maakt, komt er achter dat er nog geen derde van het personeel daad werkelijk met de handen sleutelt aan vliegtuigen en onderdelen. Het ambachtelijk beeld van dui zenden vliegtuigbouwers die de Friendship in elkaar zetten, is vals. Van de 9055 Fokkerperso neelsleden werken er 2700 in de produktie. Hiervan werken er maar iets meer dan honderd aan het daadwerkelijk samenbou- wen van vliegtuigen. De rest van het produktiepersoneel maakt onderdelen. Stemming De orders voor toestellen heb ben volgens de personeelsdirec- teur hun weerslag op de stem ming onder het personeel. De schouders er onder, Fokker gaat er tegenaan. "Je kunt zonder twijfel zeggen dat de Swissair-or der en de twee orders voor de Fokker-50 nu een gunstige in vloed hebben op de medewer kers. Ze zien hard worden wat gezegd is. Namelijk dat wü goe de kansen hebben met de vlieg tuigprogramma's", aldus Zaaijer. Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023)31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. Of bij uw verzekeringsadviseur of makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9