leren in de ban van geboortenbeperking zonder keuze Nederland heeft kansen in Egypte Pakistani kiezen Betrekkingen tussen joden en christenen moeten beter Donderdag debat over vrije verkoop voorbehoedsmiddelen DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 LONDEN Er zijn twee onder werpen die op het Ierse politieke toneel gegarandeerd grote ruzie opleveren. Noord-Ierland is het eerste hete hangijzer, geboortenbe perking het tweede. Dat laatste bleek anderhalf jaar geleden al, toen in de Ierse Repu bliek een referendum werd gehou den over de vraag of het toch al gel dende verbod op abortus in de grondwet zou moeten worden op genomen. Dat plebisciet maakte heel wat emoties los. Pro's en contra's schreven elkaar in de Ierse kranten woedende brie ven, ze rukten eikaars posters van de muren, er braken familievetes uit, compleet met bij elkaar inge gooide ruiten en dergelijke folklo re. Het eindresultaat: de grond wetswijziging kwam er. Thans is er weer zoiets aan de hand. Donderdag moet de Ierse tweede kamer, de Dail, beslissen over de vraag of niet-medische voorbehoedsmiddelen zoals con dooms voortaan vrij verkocht mo gen worden aan iedereen van 18 jaar en ouder die daar behoefte aan heeft. Als die wet erdoor komt, zou dat een belangrijk stukje liberalisering betekenen in een land dat tot de meest achterlijke van Europa be hoort waar het gaat om de zedelijk heidswetgeving. Voorbehoedmid delen namelijk zijn in de Ierse Re publiek thans alleen op dokters voorschrift verkrijgbaar. Katholiek Gegeven het feit dat de meeste Ierse dokters, net als bijna alle an dere Ieren, rooms-katholiek zijn, worden dit soort recepten ongaar ne uitgereikt. Ongetrouwde stellen door Henk Dam behoeven, zeker als het om jonge ren gaat, natuurlijk al helemaal nergens op te rekenen. De in Ierland oppermachtige rooms-katholieke kerk wil dat graag zo houden, en heeft opmer kelijke pogingen gedaan de volks vertegenwoordigers onder druk te zetten. Zo verklaarden twee bis schoppen onomwonden dat katho lieke politici verplicht zijn de leer stellingen van de kerk te volgen. Het waren deze twee bisschop pen ook, die waarschuwden voor wat zij noemden een „copulatie-ex plosie". Andere hoge dienaren van de kerk gingen niet zo ver, maar zeiden dan toch op z'n minst te vin den dat de wet „tegen het alge meen belang" ingaat. Dreigementen De kerk werd gesteund door een groep uiterst conservatieve Ieren, waarvan leden de afgelopen weken vooruitstrevende politici met haat brieven en dito telefoontjes heb ben overstroomd, alsmede hebben bedreigd met ontvoering en met in brand steken van huizen. De campagne om de wet tegen te houden heeft gedeeltelijk succes gehad. Van de regeringspartij Fine Gael hebben nu vier parlementsle den laten weten, tegen de wet te zullen stemmen. De kans is groot, dat nog eens drie parlementariërs van die partij zich zullen onthou den van stemming. In een Dail waar de regerings coalitie van Fine Gael en Labour een meerderheid van vijf zetels heeft, telt zoiets zwaar, zeker, nu de grootste oppositiepartij, Fianna Fail, heeft laten weten tegen de wet te zullen stemmen omdat deze „overbodig" wordt geacht. Niettemin, premier Garret Fitz- Gerald vertrouwt erop dat de wet door de Dail komt. Dat zou hij dan te danken hebben aan enkele onaf hankelijke parlementariërs en aan de kleine (linkse) Workers Party, die hebben verklaard de wet te zul len steunen. Ondermijnd Als de wet het niet haalt, is de regering nog niet in onmiddellijke problemen. Het kabinet-FitzGe- rald hoeft althans niet op te stap pen, maar het gezag van de rege ring, die toch al voor ernstige moei lijkheden (van economische aard) staat, zou wèl verder ondermijnd raken. Dat is één reden waarom FitzGe- rald de afgelopen weken met zo veel warmte de wet ter liberalise ring van de verkoop van voorbe hoedmiddelen heeft aanbevolen. Maar er is een tweede, misschien nog wel belangrijker reden, en die reden heet Noord-Ierland. Immers, het is nog steeds de droom van elke Ier met het hart op de juiste plaats, dat Ierland en Noord-Ierland ooit één zullen wor den. Daar is al helemaal geen kans op, zolang de protestanten in Ul ster kunnen wijzen op de grote in vloed van de rooms-katholieke Premier FitzGerald: vol vertrouwen. (foto: api kerk in het zuidelijke buurland. Als FitzGerald erin zou slagen de zedelijksheidswetgeving (ook by- boden is) wat minder strikt vol- de twee staten iets dichterbij bren- voorbeeld op het gebied van echt- êens de leerstellingen van Rome te gen. Dat is het uiteindelijke belang scheiding, iets dat in Ierland ver- krijgen, dan zou dat de fusie tussen van de stemming van donderdag. CAIRO Door het 'strenge' be leid van de Nederlandse Krediet maatschappij is het Nederlandse bedrijfsleven in de handel met Egypte het afgelopen halfjaar aanzienlijk geschaad. De export van Nederlandse produkten naar Egypte zouden in sterke mate kunnen toenemen als het minis terie van financiën bereid zou zyn voor orders boven de tien miljoen gulden kredietgaranties af te geven. „Als het beleid niet wordt bijgesteld, kan de handel met Egypte in de komende tijd een forse tik oplopen", zegt de Nederlandse ambassadeur in Cairo, N. Biegman. door Taco Slagter De beperkingen van de export- garanties hebben te maken met de slechte ervaringen van de Ne derlandse Kredietmaatschappij met ontwikkelingslanden die in het recente verleden de rekenin gen waarvoor een exportgarantie was verstrekt, niet konden beta len. Met name het debacle voor grote Nederlandse bouwonder nemingen in Nigeria en andere bedrijven in Latijnsamerikaanse landen was aanleiding om de ex portgaranties aan banden te leg gen. „Maar Egypte", zegt ambassa deur Biegman, „heeft de nota's nog altijd voldaan. Er is dan ook geen reden om het voorbehoud voor kredieten ook op dit land van toepassing te laten zijn. Bo vendien is Nederland met een ze- vende plaats een vooraanstaande handelspartner van Eqgypte. Voor ons is het zelfs het vijfde exportland buiten Europa, en in Afrika het land waarnaar de afzet van Nederlandse produkten het grootst is". In 1983 is er voor 1 miljard gul den naar Egypte geëxporteerd: voor 1984 ligt het bedrag vermoe delijk nog hoger, en bij een soe peler beleid op het gebied van de kredietverlening zou voor dit jaar de uitvoer nog verder kun nen worden verbeterd, zo blijkt uit cijfers waarover de Neder landse ambassadeur in Cairo zegt te beschikken. De vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in de Egyptische hoofdstad zullen het knelpunt in de handelsbe trekkingen deze week zeker aan de orde stellen wanneer minister van buitenlandse zaken mr. H. van den Broek een vijfdaags offi cieel bezoek brengt aan Egypte. De bewindsman komt vanavond in Cairo aan en zal besprekingen voeren met onder anderen zyn ambtgenoot dr. Abdal Ismat Me- guid, de Egyptische minister president Kamal Hassan Ali en de minister van defensie, veld maarschalk Aboe Ghazaleh. Of Van den Broek ook president Moebarak zal ontmoeten staat nog niet vast. Volgens ambassadeur Bieg man is het bij een bezoek als dit niet vanzelfsprekend dat een mi nister van buitenlandse zaken van een klein land ook tot de re sidentie van de president wordt toegelaten. Niettemin hoopt Van den Broek dat Moebarak hem wel kan ontvangen om te kun nen praten over de laatste poli tieke ontwikkelingen in het Mid den-Oosten in verband met het bereikte akkoord over een geza menlijk vredesinitiatief tussen koning Hoessein van Jordanië en PLO-leider Jasser Arafat. Het lijdt geen twijfel dat de de tails van de overeenkomst voor de Nederlandse minister het voornaamste onderwerp van ge sprek zullen zijn. En daar is alle reden voor, nu president Moeba rak zondag om steun voor het ak koord van de EG-landen heeft gevraagd. Leids museum Voor Van den Broek zal het overigens een plezierig bezoek worden, want tussen Egypte en Nederland is in politiek opzicht bijna alles koek en ei. Sinds Ne derland in EG-verband een neu tralere houding tegenover Israël heeft aangenomen, is de relatie met Egypte de afgelopen jaren aanzienlijk verbeterd. Ex-pre mier Van Agt is er al in 1982 op bezoek geweest. Van den Broek komt in feite de vriendschap met de regering in Cairo weer eens bevestigen. Los van de officiële plichtple gingen zal de minister ook een uniek opgravingsproject van een koningsgraf in de woestijn even buiten Cairo gaan bekijken, waarin het Oudheidkundig Mu seum van Leiden een belangrijk aandeel heeft. De laatste twee da gen maakt Van den Broek een toeristisch uitstapje naar het vanwege talrijke historische mo numenten befaamde Luxor, ge legen aan de Nijl in Opper-Egyp- te. Voor Egypte heeft de visite van Van den Broek nog een an dere betekenis. In 1986 zal Ne derland als voorzitter van de Eu ropese Gemeenschap fungeren, en de regering in Cairo wil alvast haar belangen veiligstellen, net als dat deze week gebeurt bij het staatsbezoek van de Italiaanse president Pertini, wiens land hanteert op dit moment de voor zittershamer in de EG hanteert. Had de Nederlandse ambassa de in Cairo in de jaren '60 meer weg van een consulaat, nu is het in het Midden-Oosten een be langrijke diplomatieke post. Dit in tegenstelling tot de Neder landse ambassade in Israël, waar de afgelopen twee jaar op perso nele kosten is bezuinigd door in krimping van de diplomatieke staf. Het illustreert een opmerke lijke verschuiving in het buiten landse beleid van Nederland in deze regio. Blijkbaar hecht het kabinet-Lubbers meer waarde aan een 'volwassen' vertegen woordiging in een gewichtig Arabisch land dan in Israël. Volgens ambassadeur Bieg man is de post Cairo „uit haar jasje gegroeid". De in koloniale tijden opgetrokken villa, waarin de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging is geves tigd, wordt binnenkort met een extra vleugel uitgebreid. Het werk is verveelvoudigd en als gevolg daarvan de personele bezetting, zegt Biegman. We heb ben in het kader van de ontwik kelingssamenwerking - Egypte is Voor Nederland een van de zo genaamde concentratielanden waarnaar ontwikkelingsgeld vloeit - agrarische deskundigen op de ambassade en sinds kort ook een defensie-attaché. Wapensystemen De Nederlandse 'militaire' di plomaat is aan de staf toege voegd sinds Nederland, welis waar op bescheiden schaal, ook wapensystemen aan Egypte ver koopt. Het gaat hierbij nu nog om elektronica, zoals radar en vuurwapengeleidingssystemen. Nadat Egypte en Israël het vre- desverdrag hadden gesloten, was het voor Nederland geen belem mering meer wapentuig aan Cai ro te slijten. En daar zit voor de komende jaren muziek in, zoals dat in voozichtige bewoordingen in diplomatieke kringen wordt uitgedrukt: voor Nederland is er in dat opzicht perspectief. In dit kader haalt Nederland misschien binnenkomt een mil joenenorder binnen. Egypte moet op korte termijn beslissen over de aankoop van twee mij- nenjagers. Behalve Nederland zijn voor deze opdracht Italië en Engeland in de markt. Ingewij den in Cairo menen te weten dat de Nederlandse scheepswerf Van der Giessen-De Noord een goede kans maakt. Want niet voor niets heeft de Nederlandse marine zich vorig jaar zo uitge sloofd, toen er in de Golf van Suez en de Rode Zee op myste rieuze wijze schepen op mijnen liepen. Van de landen die mij nenvegers en ander geavanceerd materieel en specialisten naar dit gebied stuurden, bleef de Ko ninklijke Marine er het langst ac tief. Het stadium van onderhande len over de aankoop van de mij- nenjagers is achter de rug. Het is nog een kwestie van een besluit uit Cairo. Zal Nederland de order verwerven, dan betekent dat veel geld voor de scheepsbouw, en dus werkgelegenheid. De Neder landse ambassadeur in Egypte verwacht niet dat minister Van den Broek in deze kwestie nog druk zal uitoefenen op de rege ring in Cairo. „We wachten rustig af, maar er is reden voor optimise me", aldus Biegman. President Zia ul Haq van Pakistan heeft originele opvattingen over verkiezingen. Dat bleek onlangs toen de Pakistani's zich over een wel heel overbodige vraag moch ten uitspreken tijdens een referen dum dat eigenlijk over iets anders ging. De vraag die aan de Pakistaanse kiezers werd voorgelegd luidde kort geformuleerd: „Bent u het eens met de islamisering van het land?". Nu is dat zoiets als aan de Italianen vragen of ze het goed vin den dat Italiaans in hun land de voertaal is, of aan Friezen na een maand strenge vorst vragen of ze het ermee eens zijn dat er een Elf stedentocht gehouden wordt. Pakistan immers scheidde zich in 1947 van India af, omdat de isla mieten in het voormalige Brits-In- dië een eigen staat wilden hebben. Pakistan bestaat dank zij het feit dat de bevolking voor het overgro te deel (95 procent) de beginselen van de koran aanhangt. De Pakistaanse kiezers konden op de referendumvraag dus alleen maar ,ja" antwoorden. „Mooi", was de conclusie die Zia ul Haq daaraan al van tevoren verbonden had, „dan betekent dan dat ik hier mee voor de komende vijf jaar als president ben gekozen". En alsof maar enige twijfel kon be staan over de uitslag van het refe rendum, verbood hij oppositie er tegen op straffe van drie jaar ge vangenis plus een boete van 100.000 gulden. Bovendien werd er met de uitkomst geknoeid. Vol gens de officiële cijfers kwam 67 procent van de Pakistaanse kiezers op waarvan 98 procent ,ja" ant woordde. Maar journalisten noteerden in de verschillende regio's opkomstper centages van 10 tot hooguit 35. Functionarissen van stembureau's gaven openlijk toe dat er gerom meld was. Kortom, Zia ul Haq's re ferendum was van een doorzichtig- Raad Volgende week mogen de Pakis taanse kiezers weer naar de stem bus. Op 25 februari moet de samen stelling van de „Nationale Raad" worden bepaald, en drie dagen la ter de samenstelling van vier regio nale raden, die later een senaat moet kiezen. Het gaat om schijnverkiezingen. Om te beginnen zijn politieke par tyen van deelneming uitgesloten. Mensen mogen zich slechts op per soonlijke titel kandidaat stellen, en dat geldt dan nog niet eens voor ie dereen. De belangrijkste politici van het land hebben bijvoorbeeld niet het recht zich aan te melden. De uitslag kan dan ook geen ande re zijn, dan dat de nationale raad en de vier provinciale raden straks goeddeels gevuld zullen zijn met lieden die, zo ze al niet direct tot Zia's kennissenkring behoren, het hem in ieder geval niet al te moei lijk zullen willen maken. In de ogen van Islamitische theore tici - en daarin steunt Zia hen van harte - is er ook geen behoefte aan een parlementaire oppositie om het programma van de regering aan te vechten. Dat programma is immers gebaseerd op de koran, dus wat valt er aan te vechten? Het worden verkiezingen Pakis- taans-Islamitische stijl dus, als ze al doorgaan. Want sinds Zia ul Haq in 1977 bij een militaire coup de macht van de laatste gekozen landsleider, Zulfikar Ali Bhutto, overnam, heeft hij al drie keer ver kiezingen beloofd', beloftes die hij iedere keer weer introk. En zelfs al komt er straks een Na tionale Assemblee (die men met veel goede wil als onze Tweede Ka mer zou kunnen zien) en een Se naat (Eerste Kamer), dan heeft de ze beperkte, vooral raadgevende bevoegdheden. De militairen bij voorbeeld bly ven hun huidige, be langrijke invloed behouden. Zia behoudt zich verder het recht voor, de assemblee te ontbinden. door Henk Dam Rudimentair danks acht jaar dictatorschap en ondanks het feit dat vrijwel alle po litieke partyen in 1979 officieel ver boden werden verklaard, nog steeds zoiets als een rudimentair bestel van politieke partijen be staat. Er bestaat een elf partijen omspan nende Beweging voor het Herstel van de Democratie (MRD), die ge regeld van zich doet spreken en waarvan woordvoerders vrijuit met naam en uitspraken in buiten landse media vermeld staan. De grootste partij binnen de MRD, de Pakistan's People Party (PPP), is nog steeds een macht waarmee re kening moet worden gehouden. Die partyen hebben inmiddels la ten weten,' de verkiezingen van vol gende maand te zullen boycotten, een machteloos gebaar natuurlijk. Het betekent wel dat de lagere functionarissen in de partij (die zich op persoonlijke titel verkies baar zouden mogen stellen) niet wordt toegestaan mee te doen aan Zia's verkiezingen, op straffe van verlies van partylidmaatschap. Dat Zia ul Haq verkiezingen heeft uitgeschreven, hoe beperkt van kwaliteit dan ook, toont aan dat hij thans genoeg zelfvertrouwen heeft om het volk te raadplegen. Daar zijn op zichzelf wel een aantal rede nen voor. Om te beginnen was het onder de laatste democratische re gering van Bhutto voor de Pakis taanse bevolking ook niet alles. Corruptie en machtsmisbruik vier den hoogtij. Daarbij kwam dat de economie van het land uitermate zwak was, en het is niet Zia's ge ringste verdienste dat, sinds hij aan het bewind kwam, Pakistan een economische groei van 6,75 procent gemiddeld per jaar kent. Internationaal zien de zaken er voor Pakistan ook beter en stabie ler uit dan enkele jaren geleden. De Russische dreiging lijkt niet verder te gaan dan de grens met Afghanis tan, en er klinken niet meer zoveel oorlogszuchtige geluiden uit het machtige buurland India dat de af gelopen maanden genoeg binnen landse problemen heeft gehad. Omdat dat laatste land een vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unie heeft, en omdat Pakistan met z'n drie miljoen Afghaanse vluchtelin gen de springplank is voor het Af ghaanse verzet tegen de Russische overheersers, heeft Zia een machti ge vriend met veel geld en wapens gevonden in de Verenigde Staten. Zorg De grootste zorg voor Zia moet zijn, of het mogelijk zal zijn de ver kiezingen en de overgang naar een iets democratischer structuur zon der al te veel problemen te laten verlopen. Onlusten kunnen niet worden uitgesloten, ook al heeft de Pakistaanse president in noodge vallen nog altijd de beschikking over zyn leger. Want er is ongenoegen uit Pakistan te melden. De-sji'itische minder heid onder de moslims (20 procent van een totale bevolking van 90 mfijoen) is het niet eens met Zia's door hen te sektarisch geachte Isla- miseringspolitiek, en slaat steeds fanatieker taal uit, en de verboden politieke partijen zullen in ieder geval trachten van zich te laten spreken. Er is in Amsterdam een 'zeer openhartig' gesprek geweest tus sen het bestuur van de Raad van Kerken in Nederland en het Overlegorgaan van Joden en Christenen (Ojec). Doel was de betrekkingen met de joodse ge meenschap te verbeteren. Die liepen vorig jaar nogal schade op toen de Raad van Ker ken de vertegenwoordiger van de PLO in ons land ontving en de Tweede Kamer vroeg een hoor zitting te houden over de situatie van de mensenrechten op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever. In beide zaken waren de joodse kerkgenoot schappen en het overlegorgaan officieel niet geraadpleegd. Resultaat van het gesprek is dat de Raad van Kerken zich in eigen geledingen diep gaat be zinnen op zijn verhouding tot het joodse volk, inclusief de band van de joden met de staat Israel. Het bestuur van de raad wil ook regelmatig rechtstreeks contact met Het Ojec. Dit overlegorgaan had de raad gevraagd, het verzoek om een hoorzitting over de mensenrech ten in te trekken. Het bestuur van de raad zal dat op de eerst volgende plenaire vergadering aan de orde stellen. (Inmiddels heeft de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken het ver zoek om een hoorzitting afgewe zen). Met het oog op het wantrou wen aan joodse kant komt er voorlopig geen theologische stu die over de belofte van het land Israel aan het joodse volk, zo heeft de Raad van Kerken beslo ten. Er moet eerst een betere ver standhouding zijn tussen de ker ken en de joodse gemeenschap. Het gesprek in Amsterdam heeft het meningsverschil over de ontvangst van de PLO-verte- genwoordiger door een delegatie van de Raad van Kerken niet op-- gelost. Wel heeft het bestuur van de raad opnieuw zijn veront schuldigingen aangeboden voor het feit dat er over deze zaak geen overleg was gevoerd. Of de drie joodse kerkgenoot schappen zullen instemmen met rechtstreeks contact met de Raad van Kerken - vóór 1 mei zou het eerste gesprek moeten zijn -. hangt in belangrijke mate hiervan af, of de raad terugkomt van zijn verzoek om een hoorzit ting. Praten met CDA. Een dele gatie van het bestuur en de Tweede Kamer-fractie van het CDA had gisteren in Den Haag een gesprek met het bestuur (moderamen) van de synode van de Hervormde Kerk. Dat ging over de uitgangspunten van christelijke politiek en de con crete invulling daarvan. Een wens van het synodebe- stuur is, dat de overheid ook in de toekomst medewerking ver leent bij het beschikbaar stellen van persoonsgegevens uit de be volkingsregistratie voor de regi stratie van kerkleden. De CDA- afvaardiging onderkende het be lang hiervan voor de kerken en zal dit punt ter bestudering voor leggen aan haar commissie voor het ontwerp-verkiezingspro- gram. Een ander punt van gesprek was Zuid-Afrika, met name de vraag of maatregelen van Neder landse kant effect zouden heb ben. Beide delegaties vonden de stappen die in internationaal ver band al zijn gezet onvoldoende. Van CDA-kant werd om een duidelijk geluid van de kerken gevraagd over het vraagstuk van de euthanasie en het spannings veld tussen de persoonlijke ont plooiing van de mens en de soli dariteit met anderen. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Garderen Th. de Jong Poortvliet, te Emmen A. .ten Kate Dedems vaart, te Gende- ren-Doeveren kandidaat D. Huurman Putten, te Oudega (Wymbritseradeel) A. J. de Bue Nijverdal; bedankt voor Capelle aan de IJssel J. Maasland Wad- dinxveen; toegelaten tot de evan geliebediening en beroepbaar J. W. Kirpestein Nieuw-Lekker- land, F. Kruyne Ter Apel, P. van der Schans Utrecht en J. de Vo gel Utrecht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar De Krim kandi daat W. de Groot Doorn, naar Diemen-Watergraafsmeer-Bijl- mer P. Vliegenthart Oudewater; beroepen te Bolsward A. Rien- stra Harderwijk. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Assen en te Heemstede-Lisse kandidaat A. W. Vos Rotterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Elburg L. W. van der Meij Zaamslag. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Amersfoort A. Bac Bode graven, voor Benthuizen A. Hoo- gerland Dirksland. Geen adressen. De centrale kerkeraad van de Delftse her vormde gemeente heeft voor de tweede keer .geweigerd het adressenbestand voor ledenwer ving ter beschikking te stellen aan het Nederlands Bijbelge nootschap. Redenen: men wil geen precedent scheppen en de privacy van de kerkleden moet worden beschermd. Het bijbelgenootschap had er al eerder om gevraagd. Omdat het bij zijn tweede verzoek geen nieuwe feiten aandroeg, weiger de de kerkeraad nu opnieuw. Werklozen. De Haagse inter kerkelijke stichting 'Kom beter binnen' werft op het ogenblik jeugdige werklozen om kerkge bouwen beter toegankelijk te maken voor lichamelijk gehandi capten. Vijftien kerken in Den Haag en omgeving zijn aangewe- ete de v eiste toiletten en rolstoelbanen. Eredoctor. De protestantse faculteit van de universiteit van Genève heeft de pater-jezuiet Jean Felley uit het Zwitserse 'Wallis benoemd tot eredoctor wegens zijn bijdrage aan de ge schiedschrijving van het zestien- de-eeuwse protestantisme. Na tien jaar studie is van deze pater een boek verschenen over Theo- dorus Beza (1519-1605), opvolger en eerste biograaf van de hervor mer Calvijn. Felley is de tweede rooms-ka tholiek die in Genève een ere doctoraat kreeg. In 1980 viel een- pater uit Zaïre deze eer ten deel. Synode. De Braziliaanse bis schoppen willen, dat de door de paus aangekondigde bisschop pensynode van eind dit jaar in Rome een 'progressief karakter' krijgt. De synode mag, volgens hen, de uitkomsten van het Tweede Vaticaans Concilie niet afzwakken. "De weg die de Latijnsameri kaanse kerk is ingeslagen is niet meer te herzien", zeggen de Bra ziliaanse bisschoppen in een ver klaring. Zy verwachten van de synode een bevestiging van hun voorkeur voor de armen en meer concrete richtlijnen voor het pas toraat in dit verband.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8