Fel debat rond Belgrano-zaak 708% Peres en Craxi wijzen Midden-Oosten-top af Bevolking Sidon blijft kalm KAPITAALMARKT- RENTE REKENING Lagerhuis steunt regering 'Prenatale adoptie' in België Moeizaam gesprek uitbreiding van EG Zeker vijf doden bij rellen in Kaapstad leidse spaarbank Nieuw kabinet in Zuid-Korea benoemd DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGTNA 7 LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met een grote meerderheid een motie van de Labour-partij verworpen, waarin de regering wordt verweten het parlement te hebben misleid over de ware toedracht van het tot zinken brengen van de Argentijnse kruiser Generaal Belgrano. BRUSSEL - Medici van de Vrije Universiteit van Brussel hebben bij een vrouw een embryo inge plant dat is ontstaan uit eicellen en zaad van een ander paar. Een der gelijke conceptie is uniek in de we reld. Een eerdere poging in Austra lië mislukte. door Hans de Bruijn Het gaat om een vrouw met verstoorde eicellenproduktie maar Na de bekendmaking^ die wel een kind kan dragen, ter wijl ook haar man onvruchtbaar is, By de vrouw is nu een eicel van sproken een donor-vrouw ingeplant, die in reageerbuis is bevrucht met het zaad van een andere donor- man. De vrouw krijgt dus straks een kind dat voor haar en haar man 'niets eigens' heeft. deze zwangerschap die al 20 weken is gevorderd - werd in België al ge- 'prenatale adoptie'. Het betrokken echtpaar krijgt im mers een kind van een ander paar. In dit geval wordt het kind echter straks door de adoptiemoeder ge baard. De bevruchting en de plaatsing van het embryo is geschied door een medisch team onder leiding van de hoogleraren A. van Steirteg- hem en P. Devroey. Eerder was al wel ervaring opgedaan met inplan ting van een embryo, dat was ont staan na bevruchting van een „vreemde" eicel met zaad van de eigen man, of van een eigen eicel met zaad van een vreemde man. Volgens de medici kan deze be vruchting zowel plaatsvinden met vers zaad als met zaad dat is opge slagen in een zogenaamde sperma- bank. Een van hen zei gisteren dat nu eigenlijk alleen nog maar vrou wen zonder baarmoeder altijd on vruchtbaar zullen blijven. De uitspraak was de climax van het debat over de slepende Belgra- no-affaire, waarin de regering- Thatcher geen moment in echte door Henk Dam moeilijkheden kwam. Dat was vooral te danken aan minister He- seltine (defensie), die alle beschul digingen over een 'cover-up' met verve naast zich neerlegde. Heseltine gebruikte zijn speech verder vooral voor een vernietigen de en gedetailleerde aanval op Cli- ve Ponting, de hoge defensie-amb tenaar die documenten over de Belgrano-affaire doorspeelde naar het parlement, en daarmee de affai re handen en voeten gaf. De bewindsman zei dat het, bij de discussies op het ministerie van defensie, Ponting zelf was geweest die aanvankelijk had aangeraden bepaalde informatie over het tot zinken brengen van de Generaal Belgrano, aan het begin van de BRUSSEL - Minister Van den Sparyaarden en Portugezen nog Broek (buitenlandse zaken) is overtuigd worden. Vooral de Span- voorzichtig optimistisch over de jaarden hebben de eerdere kansen op een akkoord in de EG over de toetreding van Sparye en Portugal. De kans dat de onder handelingen met beide landen de stellen tot nog toe steeds afgewe zen. De Spaanse premier Gonzalez zou volgens berichten die in Brus- week al tot een goed einde ge- sel circuleerden zelfs gezegd heb ben dat Spanje met wat het nu heeft als niet-EG-lid beter af is dan met de voorstellen van de Europe se Commissie. Maar Van den Broek zei dat informatie uit Ma drid heeft opgeleverd dat de Span jaarden de intentie tot onderhan- door Hans de Bruijn De Europese Commissie, het da- delen niet hebben opgegeven gelijks bestuur van de EG, heeft Spanje zou nog steeds toetreding een pakket met voorstellen inge- Per 1 januari 1986 als doel hebben, diend, waarover de ministers van Wil dat haalbaar zijn, dan moeten buitenlandse zaken van de tien het de ministers van de EG-landen het eerst eens moeten worden, alvo- deze week eens worden. Zy heb- rens met Spanje en Portugal de ben zichzelf nog de mogelijkheid laatste onderhandelingsronde wordt begonnen. Van den Broek zei gisteren dat maakt toetreding per 1986 vrijwel het pakket niet is omhelsd, maar onmogelijk, dat de reacties hem toch meevie- De problemen spitsen zich nog Falklandoorlog, achter te houden. Bij latere besprekingen had Pon ting ook nooit gezegd het onoir- baar te vinden dat het ministerie niet alle gegevens over de Belgra no aan het parlement wilde geven, maar hij zorgde er ondertussen wel stiekem voor dat Labour-parle- mentariër Tam Dalyell die gege vens in handen kreeg, aldus Hesel tine. Dat het ministerie het niet raad zaam achtte, alle omstandigheden rond het tot zinken brengen van de Generaal Belgrano openbaar te maken had en heeft te maken met militaire veiligheid, zo zei Heselti ne. Van misleiding van het Lager huis was en is geen sprake, aldus de minister. Een commissie van het Lager huis zal nu alsnog documenten mogen inzien waarin een volledige weergave staat van wat er precies met de Generaal Belgrano gebeur de, zo beloofde Heseltine, wiens meer dan een uur durende rede door de Conservatieve Lagerhuis leden met een ovatie werd be loond. Voor de Labour-fractie was het antwoord van de minister in alle opzichten ontoereikend. Defensie- woordvoerder Denzil Davies zei dat er wel degelijk sprake is ge weest van excessieve geheimhou ding en van directe misleiding van het parlement. Als hoofdschuldige wees hij staatssecretaris John Stanley (de fensie), wiens aftreden hij eiste. Stanley zei later niet aan aftreden te denken. „Ik heb niet meer dan mijn plicht gedaan: voorzichtig heid betrachten bij het omgaan met materiaal waarmee 's lands veiligheid is gediend", zo zei hij. Test kruisraket VS mag in Canada len. „Het moet kunnen", aldus de steeds toe op de Spaanse visserij OTTAWA (Rtr/AFP) - Het Canade- bewindsman. Maar zelfs koord tussen de tien moeten d^ t landbouw. De tien zyn verdeeld se Hooggerechtshof heeft gisteren over de vraag hoe lang de enorme geweigerd een proef met een Ame- Spaanse vissersvloot na de toetre- rikaanse kruisraket te verbieden, ding geweigerd moet worden uit Een actiegroep bestaande uit paci- de Europese wateren. Vooral fisten en milieubeschermers had Frankrijk, Ierland, Duitsland, De- het hof gevraagd de testvlucht te ROME (AP) - De Israëlische pre mier Shimon Peres en zijn Italiaan collega Craxi hebben gisteren schijnlijk ook op de agenda staan bij de tweedaagse besprekingen tussen hoge Russische en Ameri- i hun gesprek in Rome beide het kaanse diplomaten in Wenen die nerriarken en Engeland willen lange overgangstermijn, terwijl de andere landen daar tegen zijn. Wat de landbouw betreft gaat het voorstel afgewezen om een inter nationale vredesconferentie te houden over het conflict in het Midden-Oosten. Peres kwam gisteren in Rome overleg met Italiaanse verbieden. De proef zal vandaag worden uit gevoerd. Het zal voor de eerste functionarissen o maal zijn dat in Canada een proef bij paus Johannes Paulus II, die overeenkomst tussen de Jordaanse audiëntie sproken c onderbreking van zeven jaar weer over de problematiek in het Midden-Oosten praten. De Ver enigde Staten zijn eveneens tegen een dergelijke conferentie. Craxi en Peres hebben ook ge- onlangs gesloten Gardiner cel in De rechtbank in het Belgische ten Dinant heeft de Canadees John Gardiner alias John Wood veroor deeld tot anderhalf jaar nisstraf voor de diefstal, a zomer, van 193 granaten van de luchtmachtbasis in Florennes. Gardiner kreeg bekendheid als ac tivist in het vredeskamp by de Ne derlandse luchtmachtbasis Woens- drecht, waar mogelijk kruisraket ten geplaatst zullen worden. Hij heeft tot op de dag van vandaag volgehouden dat hij heeft gehan deld in opdracht van de Neder landse en de Amerikaanse veilig heidsdiensten. Vonnis in Turkije Een hof in Istanboel heeft 21 le den van de Turkse socialistische arbeiderspartij veroordeeld ,tot ge vangenisstraffen van zes maanden tot zeven jaar wegens verspreiden van „communistische propagan da". Het hof sprak 56 andere be klaagden vrij. Bij twee anderen werd geen vonnis geveld in af wachting van behandeling van an dere aanklachten. Oorspronkelijk waren tegen alle beklaagden ge- vangenistraffen van dertig jaar geëist. Chileense belofte Een lid van de Chileense militai re regering heeft de Verenigde Sta ten verzekerd dat Chili dit jaar de niet-marxistische politieke partij en zal legaliseren. Admiraal Jose Toribio Merino, de bevelhebber van de marine, vertelde journalis ten dat hij deze belofte heeft ge daan tijdens besprekingen met de Amerikaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken voor inter- Amerikaanse aangelegenheden Langhorne A. Motley. Aanval in Golf Gevechtsvliegtuigen, waarvan vermoed wordt dat ze van Iran wa ren, hebben in de Perzische Golf, ten noorden van Aboe Dabi eeri in Koeweit geregistreerd container schip aangevallen en het 35.616 ton metende schip in brand geschote- n.Een van de bemanningsleden wordt vermist. Het aangevallen schip was de al-Manakh van de Verenigde Arabische Rederij, die eigendom is van Koeweit, Saoedi- Arabië, Irak, Bahrein, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten. Gifgas gebruikt Thailand heeft Vietnam er van beschuldigd in de strijd tegen de Cambodjaanse guerrillabewegin gen gebruik te hebben gemaakt van gifgaswapens. Op Thais grond gebied zouden vier raketten met fosgeengas zijn neergekomen. Die beschuldiging zal worden opgeno men in het officiële Thaise protest bij de Verenigde Naties tegen schendingen door de Vietnamezen van het Thaise grondgebied. de toelating tot de Spaanse wordt genomen met een kruisraket vandaag wordt gehouden. Morgen koning Hoessein en de PLO-leider vredesinitiatief. ist te vertellen. Peres heeft het akkoord, dat vorige week maandag in de Jordaanse hoofd stad Amman werd ondertekend, 'onvoldoende' genoemd als basis voor nieuwe vredesonderhandelin gen. Craxi verklaarde in een commu niqué dat hoewel de overeenkomst een 'nuttige en veelbelovende stap' leek, 'er nog steeds geen voorwaar den zijn geschapen voor een nieuw markt van produkten uit de EG. Spanje is beducht voor die produk- wil zijn grenzen zoveel mo gelijk gesloten houden. Volgens Van den Broek zijn er, zeker waar het de vis betreft, 'bewegingen' in het EG-kamp waarneembaar. vrije vlucht maakt. De i ket, die geen springlading bevat, zal worden gelanceerd vanuit een B-52-bommenwerper boven de Beaufortzee (een deel van de Noor delijke IJszee ten noordwesten van Canada). vertrekt hij naar Roemenië een ontmoeting met president Ni- colae Ceausescu. Het voorstel tot een internationa le conferentie, dat wordt gesteund door de Sowjet-Unie en de Arabi sche landen, zal vandaag waar- Jasser Arafat over een gezamenlij ke onderhandelingsstrategie. Vori ge week heeft de Italiaanse pre mier een brief ontvangen van Ara fat, waarin hij zijn visie op het vage akkoord met Jordanië uiteenzette. Maar Peres zei dat Craxi hem wei- SIDON - Meer door geluk dan wijsheid is gisteren de rust in de Zuidlibanese havenstad Sidon be waard gebleven, ondanks de komst vanuit Beiroet van zeker 2000 aanhangers van de fundamen talistische sjiietische groepering Hezbollah. door Aernout van Lynden gericht was tegen het bewind van de bevolking is inderdaad mosli de huidige Libanese president echter wel soenni-moslim, Amin Gemayel en voor het islami- dens tische regime in Iran. Enkele tien- hadden de laatste Israëlische sol daten zich uit de stad teruggetrok ken. Maar de optocht van de sjiieti sche extremisten werd niet of nau welijks door de plaatselijke bevol king verwelkomd. Alle verschillen de politieke religieuze fracties in de voornamelijk soenni-moslim havenstad zijn al voor het vertrek van de Israëli's overeengekomen sche groepering genoemd worden, dat niemand gewapende militiele den de straten zal opsturen en dat vlaggen van de legervoertuigen af- alleen het geregelde Libanese leger gesleurd. President Gemayel had voor de orde en veiligheid verant- de dag daarvoor Sidon bezocht en woordelyk zal zijn. Daarnaast had- de komst van deze aartsvijand van De sjiieten, van wie velen gewa- den de verschillende moslim- en de sjiietische ffundamentalisten pend waren met automatische ge- ook christelijke leiders te hoop uit- werd dat duidelijk vereenzelvigd weren en anti-tankgranaatwerpers, gesproken dat er geen sektarische met de nationale vlag. verhitte bijeenkomst het huis van het parlementslid va: Volgens leden van de Israëlische delegatie leek Craxi nieuwe pogin gen om tot een Europees voorstel te komen, uit te sluiten. Eerder had Italië zich voor een actievere rol van Europa voor een oplossing in het Midden-Oosten uitgesproken. Craxi had de EG-landen een vre desplan voorgesteld volgens welk de PLO betrokken zou moeten worden bij de onderhandelingen. Craxi zei gisteren in zijn commu niqué dat uit de Arabische landen bemoedigende signalen kwamen die 'herkend en gesteund' moeten worden. Volgens Israëlische bron nen doelde Craxi daarmee blijk baar op het akkoord van Amman tallen Iraanse vlaggen wapperden Sidon, dokter Nazih Bizri, werd di- vrachtwagens naar Sidon, zoge naamd om de bevrijding stad te vieren na twee en jaar Israëlische bezetting. Zaterdag Nu trokken echter enkele hon- de derden gewapende jongeren, allen half afkomstig uit Beiroet, Sidon bin- in een demonstratie die vooral menigte fel toesprak. Later werden sseristen en communisten - zich ernstig zorgen maakten over de komst van Hezbollah. Sommigen van de aanwezigen verklaarden dat de i won "Wat vandaag gebeurd beetje een klap voor het moreel van het leger. Maar er heerst nu een consensus dat eeri dergelijke manifestatie in het vervolg niet meer wordt toegelaten en we heb ben daarover contact opgenomen met de sjiietische leiders in Bei- deerd als 'Gemayel moet met zijn roet", vertelde Abdul Rahman Biz- handen van Sidon afblijven'. 'Si don is islamitisch'. De overgrote meeerderheid van Reagan vraagt gebaar Soedan WASHINGTON (Rtr./AP) - De Ver enigde Staten hebben gisteren nog eens gezegd dat zy hun bijstand aan Soedan voor een deel hebben opgeschort, maar zy hebben erop gezinspeeld dat "bemoedigende" maatregelen van de Soedanese re gering ter hervorming van de eco nomie. tot hervatting van de hulp zouden kunnen leiden. De jongste verklaring werd uit gegeven nadat de New York Times had bericht dat de Westduitse Bondsrepubliek en Groot-Brittan- më zich bij de Verenigde Staten hadden aangesloten en door het in houden van hulp uitdrukking had den gegeven aan ongenoegen over de economische chaos in Soedan. Libië en Soedan onderhandelen inmiddels in het geheim over beëindiging van de steun die beide landen geven aan rebellen op el- kaars grondgebied. 'Solidariteit samen met CIA' WARSCHAU (AP) - Een hoge functionaris van het Poolse minis terie van binnenlandse zaken heeft leden van het vakverbond Solidari teit binnen en buiten Polen beticht van banden met de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst CIA. Voorts zou tegen leden van de in Brussel gevestigde afdeling bui tenland van Solidariteit een onder zoek zijn ingesteld op grond van hoogverraad, zo werd gisteren in Poolse dagbladen gemeld. Kolonel Zbigniew Pudysz, direc teur van het inlichtingenbureau van het Poolse ministerie van bin nenlandse zaken, zei dat een Pool se banneling die naar zijn vader land was teruggekeerd, in het bezit was van documenten waaruit bleek dat er banden bestonden tus sen de buitenlandse afdeling van Solidariteit en westerse inlichtin gendiensten. Pudysz zei voorts dat de militaire aanklager een onder zoek heeft gelast naar het Brussel se kantoor van de vakbond op ver denking van 'hoogverraad.' Pu dysz zei dit in een interview met de Poolse TV dat zondagavond in ge heel Polen werd uitgezonden. Het interview werd maandag door het Poolse persbureau PAP breed uit gemeten in de kranten. Vakbondsleider Lech Walesa, die van de officier van justitie in Gdansk de waarschuwing heeft ge kregen dat hij vijfjaar gevangenis straf riskeert wanneer hij zijn vak bondsactiviteiten voortzet, meldde zich gisteren gewoon op zyn werk bij de Lenin scheepswerf m Gdansk. Er deden zich geen inci denten voor. Over twee jaar proef Star Wars WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten willen vanaf 1987 proeven gaan nemen met anti-ra ketsystemen in de ruimte. Dat is twee jaar eerder dan aanvankelijk werd gedacht, zo meldt het gezag hebbende vakblad "Aviation Week and Space Technology". Het blad citeert generaal James Abrahamson, de leider van presi dent Reagans "Strategische Defen sie Initiatief' (SDI), ook wel Star Wars genoemd. Dit is een onder zoeksprogramma naar de moge lijkheid van in de ruimte gestatio neerde defensiesystemen die vijan- zoek van Craxi aan Saoedi-Arabië, dat niemand Israël bestrijdt als een 'onweerlegbaar feit'. Peres zou te gen Craxi hebben gezegd dat als Fahd 'mij zegt dat er vrede is, is er vrede.' Abrahamson zegt dat op grond van een nieuw plan vanaf 1987 zal worden begonnen met proeven aan boord van ruimteveren van de NASA, het Amerikaanse ruimte vaartbureau. i, de zoon van de parlementariër, na afloop van de verhitte discussie bij hem thuis. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente-, percentage voor maart is: iiu-aaiuu utuiddg DE DICHT BU HUS BANK SEOEL (Rtr./AP/DPA/UPI) - De Zuidkoreaanse president Chun Doo Hwan heeft gisteren zijn kabi net gewijzigd en Lho Shin Yong benoemd tot premier. Dertien mi nisters werden vervangen maar de belangrijkste financieel-economi- sche bewindslieden blijven op hun post. Lho Shin-yong, hoofd van de ge heime dienst (het Agentschap voor nationale veiligheidsplanning) en een voormalig minister van buiten landse zaken, vervangt de zieke Chin lee Chong. Het kabinet trad eerder op de dag af als gevolg van de algemene verkiezingen vorige week waarbij de oppositie verras send sterk voor de dag kwam. Het ontslag van het kabinet kwam dan ook niet onverwacht toen was gebleken dat de nieuwe Democratische partij (NDKP) van ken Lee Won Kyung blijft aan de belangrijkste oppositieleider evenals minister van defensie Kim Dae Jung 67 zetels had ge- Yoon Sing Min en vice-premier en wonnen van de 276 in het parle- minister van economische plan- ment- ning Shin Byong Hyun. De bezetting van de belangrijk- Het Zuidkoreaanse kabinet heeft ste sleutelposten blijven ongewy- niet veel meer dan een adviserende zigd. Minister van buitenlandse za- functie. De president beslist. JOHANNESBURG - Zeker vyf mensen zijn gisteren om het leven gekomen, toen de politie het vuur opende op demonstrerende inwo ners van de beruchte krottenwijk Crossroads bij Kaapstad. Minstens 29 mensen raakten ernstig ge wond, terwijl circa zestig mensen ter plaatse behandeld werden voor opgelopen verwondingen. De meeste slachtoffers vielen in de leeftijdsgroep van 12 tot 24 jaar. Ook 7 blanke agenten raakten bij de schermutselingen gewond. De wijk werd door de Zuidafrikaanse politie nog de hele nacht herme tisch gesloten gehouden. De rellen ontstonden, nadat zon dagavond een vergadering van Crossroads-bewoners had besloten gisteren niet naar het werk te gaan, omdat zij op die manier wensten te protesteren tegen geruchten dat de Zuidafrikaanse regering van plan zou zyn hen te dwingen naar Khayelitsha te verhuizen. Dit ondanks de toezegging van minister Gerrit Viijoen, afgelopen vrijdag, dat de regering afgezien had van het idee om de Cross roads-bewoners te dwingen te ver huizen. Ook maandag, na het poli tieoptreden, verklaarde Viljoen ten stelligste dat de regering door wil de gaan met haar politiek van ge dwongen verhuizingen. Gisterochtend echter verzamel den zich 3000 van de 20.000 tot 40.000 Crossroads-bewoners langs de uitvalswegen van hun wijk en bekogelden de bussen, die norma liter arbeiders naar het werk ver voeren. Spoedig daarop versche nen er gewapende politie-eenhe- den, gevechtswagens en een traan gas-kannon. Bij drie verschillende politie-optredens viel telkens een dode. Op een aantal plaatsen wa ren barricaden opgericht, bestaan de uit in brand gestoken autoban den en afval. Drie personenwagens en een melkwagen werden even eens in brand gestoken. Later op de dag brachten vijf le den van de oppositionele blanke PFP, onder wie het parlementslid Helen Suzman, een bezoek aan de Crossroads. Ze zei dat ze een be zoek wilde brengen en met de lei ders wilde praten, maar de politie ontkende dat er sprake was van een georganiseerde onrust. Ook in de zwarte woonwijk Nyanga, dich ter bij Kaapstad, braken onlusten uit en werden een drankwinkel en een school geplunderd. De Crossroads zyn al langere tijd het terrein van grote onrust. Hoe wel de regering op ongeveer 15 ki lometer ervandaan een nieuwe zwarte stad Khayelitsha aan het bouwen is, waar de levensomstan digheden aanzienlijk beter zijn, weigeren de meeste Crossroads- bewoners te verhuizen. Het be langrijkste argument dat zij aan voeren is, dat Khayelitsha geen echt alternatief is, omdat de af stand van de nieuwe woonstad naar Kaapstad groter is en de nieu we stad alle kiemen van nieuw get tovorming in zich draagt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7