Grote kans op explosie gasvaten Huurders krijgen huurbedrag terug BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON 'Handicap is geen (s)excuus' Bonden dreigen met boycot basisschool Onderzoek naar dood ldeuter bij operatie Verdachte ontvoering Heineken uitgeleverd VRAGEN BIJ HET INVULLEN VAN UW BELASTINGAANGIFTE? DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Handicaps van mensen worden vaak als een excuus gebruikt om zaken op het gebied van sexualiteit niet aan te pakken. Dat geldt voor ouders, verzorgers, artsen en psychologen, maar ook voor gehandicapten zelf. Vandaar, dat de Gehandicaptenraad op 15 en 16 maart in Mierlo een symposium houdt met als the ma „Handicap als (s)excuus". Op een soortgelijk sympo sium in 1977 is al geconclu deerd, dat gehandicapten net als iedereen sexuele gevoelens hebben, maar dat iedereen het daar moeilijk mee heeft. M. Bökkerink, voorzitster van de Gehandicaptenraad, weet dat maandag op een persconferen tie onder meer aan het gebrek aan privacy voor volwassen ge handicapten en kinderen: ze krijgen weinig kans om te leren met hun eigen gevoelens om te gaan. Volgens de Gehandicapten raad moet het leven van gehan dicapte kinderen daarom zo veel mogelijk worden „genor maliseerd". De mogelijkheden om thuis te blijven wonen zul len door meer hulp en steun aan de ouders moeten worden vergroot, evenals de mogelijk heden om naar gewone scholen te gaan. Van de overheid vraagt de Gehandicaptenraad uitbrei ding van voorlichting en vor ming. Verder zullen volwassen ge handicapten in staat moeten worden gesteld, gewone sociale contacten aan te gaan en deel te nemen aan het maatschappe lijk leven. Daar is nu door de hoge eigen AWBZ-bijdrage geen sprake van: „Verenigin gen, contacten, uitgaan is er niet meer bij", aldus Bökke rink. Tenslotte zullen de gehan dicapten zelf zich moeten dur ven vertonen en moeten zij ac tief meedoen aan de maat schappij, kortom: ze moeten zelfbewuster worden. Het symposium telt 250 deel nemers, voor de helft gehandi capten en voorts ouders, ver zorgers en artsen. Angst voor vissersschepen IJMUIDEN (ANP) - Het gevaar dat een van de zeventien in de Noordzee voor IJmuiden nog vermiste chloorgasvaten spontaan openbarst is aanzienlijk groter dan tot nu toe werd aangenomen. Volgens de berekeningen van het che misch concern Akzo en de onderzoekorganisatie TNO moeten de bouten van de afsluiters zo ver zijn doorgeroest dat een lichte schok al voldoende is om ze te laten sprin gen. Dit heeft R.C. Schril, hoofd opera- tionele zaken rampenbestrijding van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, gisteren gezegd. Hij zei bang te zijn dat een vissers schip een van de vaten een dezer dagen zal ophalen. Een ontploffing zou bij een ongunstige wind de dood van alle opvarenden tot ge volg hebben, zegt hij. Ondertussen kan Rijkswater staat slechts met alle beschikbare materieel en de assistentie van mij nenvegers van de marine blijven zoeken naar de nog vermiste vaten. Een vaarverbod voor het desbe treffende gebied is juridisch onmo gelijk en waarschuwingen aan zee varenden blijken weinig effect te werd volgens Rijkswaterstaat dagmiddag even na twee uur nog eens bevestigd, toen het Chinese schip 'Thun Tank 10' regelrecht de gaswolk 'van een zojuist tot ont ploffing gebracht vat dreigde in te varen. Door snel ingrijpen van het fing gebrachte vaten worden on vliegtuig van Rijkswaterstaat, dat derzocht door Akzo en TNO. Omvangrijke fraude met 250 Britse zwartwerkers UTRECHT (ANP) - De Loontech- nische Dienst en de belasting dienst zijn bezig met een onder zoek naar een omvangrijke fraude waarbij 200 tot 250 Britse zwart werkers betrokken zijn. Het Engel se bedrijf Profile Personel Ltd. in Soest zou deze mensen sinds 1982 naar Nederlandse machinefabrie ken hebben uitgezonden zonder sociale premies en belastinggeld af te dragen. Dit heeft een woord voerder van hét Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK) gisteren meegedeeld. De administratie van Profile Per sonel is vorige week maandag in beslag genomen tijdens e.en ge combineerde actie van politie, Loontechnische Dienst, belasting dienst en GAK. De leiding van het bedrijf, R.W.D. uit Soest en F.B. uit Hoofddorp, is aangehouden voor verhoor. Uit een vooronderzoek van de Utrechtse officier van justitie mr. H. Droesen was gebleken dat het bedrijf op grote schaal sociale pre mies en belastingen had ontdoken. Nog niet bekend is hoeveel geld er met de fraude is gemoeid. Vorige week" vrijdag werd be kend dat 84 Britse werknemers in moeilijkheden waren gekomen doordat de belastingdienst beslag had laten leggen op de Nederland se bezittingen van het bedrijf. Zij kregen hun salarissen niet meer uitbetaald. ZOETERMEER (ANP) - Staatsse cretaris Van Leijenhorst (onder wijs) heeft gisteren tijdens overleg met de vier onderwijsbonden op nieuw ontkend dat hij ooit toezeg gingen heeft gedaan voor extra ar beidsplaatsen bij de vernieuwing van het basisonderwijs. De onder wijsbonden blijven erbij dat hij op zijn minst die indruk heeft gewekt en vinden dat 'de maat thans meer dan vol is'. Ze willen hun leden op roepen vernieuwingen te boycot ten totdat het rijk met geld over de brug komt. Van Leijenhorst verklaarde zich wel bereid tot 'technisch .overleg' over de bestuurlijke en onderwijs kundige knelpunten bij het ver nieuwingsproces, maar dat mag geen extra geld kosten. "Verder kan ik niet gaan", aldus de staats secretaris. Het conflict met de onderwijs bonden betreft de toewijzing van ongeveer 1200 arbeidsplaatsen voor onder meer zorgverbreding, extra aandacht voor het jonge kind en achterblijvers. Deze plaatsen moeten volgens de staatssecretaris in de eerste instantie worden inge nomen door de boventalligen. Maar de bonden vinden dat er dan geen sprake is van extra facilitei ten ten behoeve van startproble men, omdat veel scholen er verge- DOETINCHEM (GPD) - De stich ting Doetinchemse ziekenhuizen stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak van een vierjarig Doetinchéms jongetje. Het kind stierf op de operatietafel tijdens een simpele ingreep. De jongen had een aangeboren hartafwijking en werd dan ook als risicovol pa tiënt aangemerkt. De vader van de jongen vindt dat voor en tijdens de operatie dingen, zijn gebeurd, waardoor zijn zoontje is gestorven. Hij heeft een raadsman ingescha keld die de affaire, via de inspectie van de volksgezondheid bij het medisch tuchtcollege wil depone- De vader: „Ik wil aangetoond zien of er wel of geen fouten in het ziekenhuis zijn gemaakt. Zo ja, dan dienen de verantwoordelijken te worden gestraft. De manier waar op we in dat ziekenhuis zijn behan deld, vind ik in elk geval ronduit schandalig. Ik weet best dat ik door dit alles mijn zoon niet terug krijg. Ik doe dit slechts om ouders de ogen te openen. Je hebt als ou der in het ziekenhuis namelijk geen barst te vertellen. Daar moet verandering in komen". Volgens hem heeft de betrokken arts vooraf geweigerd om langer dan anderhalve minuut de tijd te nemen voor een gesprek met de ouders over hun zoon. De man be schuldigt de ziekenhuisfunctiona rissen bovendien van slordigheden die de dood van het kind wellicht in de hand hebben gewerkt. Zo zou de narcotiseur hebben geweigerd bet kind slechts plaatselijk te ver doven. In plaats daarvan werd een zogenoemde 'vluchtige' narcose toegediend, hetgeen hartproble men tot gevolg zou hebben gehad. Ook zou vergeefs om een pacema ker zijn geroepen, nadat men op de operatietafel al minutenlang had getracht het kind via reanimatie weer tot leven te wekken. Namens de directie van de Doe tinchemse ziekenhuizen bevestigt zuster Bonaventura de dood van het jongetje. „In allerijl is begon nen met een intern onderzoek. Alle betrokkenen hebben rapporten over dit verschrikkelijke gebeuren opgesteld. Ook is de inspectie van de volksgezondheid ingeschakeld. Wij willen op eigen initiatief ant woord op de doodsoorzaak". de opruimwerkzaamheden bege leidt, konden ongelukken worden voorkomen. Ontploffing De vaten zijn afkomstig van een Iraaks zeeschip. Dat verloor er in december 1979 voor IJmuiden in totaal 51. Zondagavond is het laat ste van een serie vah acht onlangs gevonden vaten tot ontploffing ge bracht. Het totaal aantal geborgen of tot ontploffing gebrachte vaten is daarmee op 34 gekomen. Gistermiddag heeft Rijkswater staat het zoeken naar de zeventien die nog worden vermist hervat. In de loop van de week zal de marine hebben, aldus Schrill. Dat laatste daarbij .opnieuw assisteren. Een tiental bedrijven heeft Rijkswater staat aanbiedingen gedaan om met nog verfijnder apparatuur de vaten met het levensgevaarlijke gas op te sporen. De restanten van de tot ontplofi leken met de huidige situatie geen haar beter van worden. Om aan te tonen dat hij nooit ex tra voorzieningen heeft toegezegd, wees Van Leijenhorst onder meer op de overgangswet op het basis onderwijs, waarbij nadrukkelijk wordt vastgesteld dat bij de vervul ling van vacatures de verplichting bestaat boventalligen te benoe men. In de toelichting staat boven dien dat pas nadat alle overgangs- boventalligen zijn geplaatst, er weer vacatures kunnen ontstaan die volgens de normalé regels mo gen worden bezet, aldus de staats secretaris. Van Leijenhorst erkende, dat er van de schoolbesturen veel wordt gevraagd. Maar hij meende dat be sturen en personeelsorganisaties in onderling overleg voldoende mogelijkheden zullen vinden om te komen tot oplossing van proble men die zich bij de onderwijsver nieuwing voordoen. De onderwijsbonden zijn een an dere mening toegedaan. Zij zullen in ieder geval de Tweede Kamer in kennis stellen van hun 'grote be zorgdheid' over de invoering van de basisschool. "Ook in het parle ment heerst immers grote verwar ring over hetgeen de bewindslie den aan extra middelen hebben toegezegd", aldus de bonden. AMSTERDAM (GPD) - De Flying Dutchman, de balloncap sule die met een Europese beman ning de eerste transatlantische vlucht moet maken, is gistermid dag op Schiphol officieel door de Rijks Luchtvaart Dienst lucht waardig bevonden. In aanwezig heid van onder anderen prins Bemhard, die de ballon doopte (zie foto ANP), ontving gezag voerder Henk Brink de officiële paperassen. Brink, diens vrouw Evelien en co-piloot Evert Louw man zullen op 15 'juli een poging wagen de Atlantische Oceaan over te steken vanuit het Canade se New Foundland naar Amster dam. De transatlantische vlucht per ballon zal, wanneer de vlucht slaagt, de eerste oversteek zijn met een vrouw aan boord. Henk Brink zal met zijn bemanning ook proberen het wereldrecord hoogte en afstand voor de zogehe ten gecombineerde ballonnen te Baüoncapsule gereed voor transvlucht verbeteren. De eerste transatlan tische ballonvluchtpoging da teert alweer van 1858. La Mon- tain en Wise slaagden er toen al leen niet in op te stijgen en de we reld moest tot 1978 wachten voor dat de driekoppige bemanning van de gasballon Double Eager II de oversteek wist te volbrengen. De Amerikaanse meteoroloog Bob Rice ontwikkelde een theorie over een atmosfeer boven de oce aan, waarmee uitermate nauw keurig de baanberékening van een ballon kan worden gemaakt gedurende drie tot vier dagen. Uit die studie blijkt ook dat er ge middeld maar vijf maal per jaar optimale mogelijkheden in de at mosfeer zijn om de oversteek te maken. De capsule die aan de gecombi neerde gas- en heteluchtballon hangt is een ontwerp van de En gelsman Don Cameron, zelf een enthousiast ballonvaarder. Het gaat om een gesloten béman- ningscapsule die het meest weg heeft van een reddingsvaartuig. De zeewaardige capaciteit van de capsule is dan ook niet gering. De vlucht verloopt ook voorname lijk boven zee. De capsule is door een scheepswerf in IJmuiden ge maakt. Komende maanden zal de cap sule met een hete luchtballon ge regeld boven ons land te zien zijn tijdens proefvluchten. Daarvoor wordt overigens een veel kleinere ballon gebruikt dan de gecombi neerde ballon die bijna driemaal zo groot zal zijn en die alleen al aan helium met ruim zes miljoen liter gevuld zal zijn. PARIJS (ANP) - Frankrijk zal een van de in Parijs gevangen zittende ontvoerders van Alfred Heineken uitleveren. Het is de 27-jarige Cor van H. die naar verwachting don derdag naar Nederland komt, waar hij dan vervolgd kan worden voor de ontvoering, zo is in Parijs uit welingelichte bron vernomen. Het ministerie van justitie en de Am sterdamse officier van justitie mr. Berger bevestigden het bericht, maar zeiden niet te weten wanneer Cor van H. overkomt. De tweede ontvoerder, de 26-jari- ge Willem H., blijft nog in Frank- DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) hoopt nog voor de begro tingsbehandeling in maart de Tweede Kamer uitsluitsel te geven over de vraag of de VS kernmate riaal uit Nederland gebruiken voor de produktie van kernwapens. PvdA-kamerlid Zijlstra heeft die kwestie aangekaart naar aanlei ding van een rapport van de Ame rikaanse rekenkamer over hét ge bruik van het afvalmateriaal van de TH in Delft en het ECN in Pet ten. Buitenlandse Zaken is al bezig met een onderzoek sinds het Ame rikaanse blad Nuclear Fuel op 14 januari daar melding van had ge maakt. Zijlstra heeft de kwestie al eens in 1981 zonder succes aange- Onderzoek naar V S-kernwapens uit kernafval kaart. Volgens de PvdA'er wordt ook splijtstof van de kerncentrales in Borssele en in Dodewaard naar Frankrijk gestuurd waar het, even als in de VS, gebruikt wordt voor de produktie van kernwapens. Maar minister Van den Broek heeft eind vorig jaar de Kamer voorge houden dat de Nederlandse kern centrales kernafval alleen aan Frankrijk mogen leveren dat land de garantie geeft dit te ge bruiken voor de produktie van kernwapens. Volgens zowel de TH-Delft als het ECN is het Nederlandse kern afval praktisch ongeschikt voor de fabricage van kernwapens. De bei de instellingen kopen hoogverrijkt uranium in de VS en gebruiken dat voor onderzoek. Daarbij komt een kleine hoeveelheid plutonium vrij, de 'grondstof voor kernwapens. Om met alleen Nederlands pluto nium een kernbom te maken zou den de Amerikanen echter het af val van 5000 jaar moeten verzame len, aldus de TH en ECN. "Ze ma ken in Amerika zoveel plutonium dat ze op die paar gram uit Neder land niet zitten te wachten", aldus een woordvoerder. rijk in afwachting van een spraak van de Raad van State waar hij om cassatie heeft ge vraagd van het vonnis van het Pa rij se hof.' Dat sprak zich 23 m( rig jaar uit vóór uitlevering op grond van de door Nederland gevoerde beschuldiging: ontvoe ring. In het geldende uitleveringsver drag tussen Nederland en Frank rijk staat daarover evenwel niets. Vandaar dat de twee probeerden te worden uitgeleverd op andere gronden, bijvoorbeeld mishande ling, waarover het verdrag wel spreekt. De geldende regel is, dat een aan Nederland uitgeleverde verdachte alleen berecht kan wor den voor het feit op grond waarvan hij is uitgeleverd. Op mishandeling staat een veel lagere gevangenis straf dan op ontvoering. De nu aan Nederland uit te leve ren Van H. wordt beschouwd als het brein achter de ontvoering van Heineken, zo bleek op de verschil lende rechtszittingen. Samen met H., eveneens uit Amsterdam, werd hij eind februari vorig jaar gearres teerd in de Franse hoofdstad na een tip van de Nederlandse aan de Franse recherche. Ze leefden daar van een deel van het losgeld van 35 miljoen gulden, dat voor de vrijla ting van Heineken en zijn chauf feur was betaald. TAXIMOORD (ANP) - Het Arn hemse gerechtshof heeft de vrouw van de in 1983 vermoorde Venrvay- se taxichauffeur in hoger beroep veroordeeld tot veertien jaar ge vangenisstraf wegens medeplich tigheid aan een poging en de uit eindelijke moord op haar echtge noot. De dader, een 29-jarige Rot terdammer, werd vorige maand in hoger beroep veroordeeld tot ne gen jaar cel. Ontslag voor directie van woningbouw vereniging UTRECHT (GPD) - De tweehoof dige directie van de Utrechtse wo ningbouwvereniging Prinses Juliana is door het bestuur ontsla gen na klachten van het personeel over misbruik van hun functie. Ook het hoofd van de financiële administratie is ontslag aangezegd. De chef van de technische afdeling is met tijdelijk verlof gestuurd. Eind vorige maand bezetten 40 werknemers 's morgens vroeg het kantoor aan de Californië Dreef uit onvrede met de gang van zaken bij de coöperatie. De directie werd 'terreur' in het personeelsbeleid verweten. In de afgelopen jaren zijn minstens ,30 personeelsleden zelf vertrokken, ontslagen of over spannen geraakt. Ook verdacht het personeel de twee directeuren ervan zichzelf ten koste van de woningbouwvereni ging te hebben verrijkt. Onder meer zou de algemeen directeur by zijn woning in Hagestein een zwembad hebben laten bouwen door werknemers, die in feite op de bouwwerken van 'Juliana' moes ten zijn. Ook zouden beide direc tieleden voor zichzelf lucratieve fi nanciële regelingen hebben getrof fen. Het personeel had voorts ophel dering geëist over contracten met verschillende bedrijven, die als te genprestatie gratis werkzaamhe den voor de directeuren zouden hebben verricht. Onderzoek heeft uitgewezen dat de klachten van het personeel gegrond zijn. Het be stuur van de woningbouwvereni ging zal echter niet de officier van justitie inschakelen, aldus voorzit ter Pothof. GROMYKO (ANP) - De Russische minister Andrei Gromyko (buiten landse zaken) komt hoogstwaar schijnlijk niet naar Nederland om zich daar nog eens het besluit over de plaatsing van 48 kruisraketten te laten uitleggen, Op het ministe rie van buitenlandse zaken heeft men 'geen aanwijzingen' dat Gro myko van plan is om Nederland op te nemen op de reis langs verschil lende Europese hoofdsteden die de bewindsman eind deze maand on derneemt. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) had zijn Rus sische collega vorig jaar voor een bezoek uitgenodigd. Hagenaars betaalden te veel ADVERTENTIE Een nieuwe gratis service van de Belastingdienst. Bedoeld om u te helpen als u met vragen zit over het invullen van uw aangifte formulier inkomstenbelasting 1984. Ook als u informatiemateriaal wenst. Alleen tussen 4 februari en 30 maart, op werkdagen y- Publikatie van de belastingdienst tussen 9.00 en 17.00 uur. DEN HAAG (ANP) - Enkele wo ningbouwverenigingen in Den Haag zullen een beperkt deel van hun huurders te veel betaalde huur teruggeven. Dit is het gevolg van een uitspraak in hoger beroep van de Haagse rechtbank. Deze heeft in januari bepaald dat bewoners van een aantal nieuwbouwwijken in de stad in strijd met de wet huurver hogingen hebben moeten accepte ren. Nog niet bekend is om hoeveel huurders en om hoeveel geld het gaat. Directeur J.C. van der Ven van de protestants-christelijke wo ningbouwvereniging 'De Goede Woning' heeft gisteren verklaard dat het zinloos is om tegen die uit spraak in cassatie te gaan. Het ministerie van volkshuisves ting heeft tijdens de kabinetsperio de 1977-1981 (Van Agt-1) bepaald dat voor nieuwe woningen in de vier grote steden 'vergelijkingshu- ren' mochten worden vastgesteld als het ging om woningen die ter vervanging van slooppanden in stadsvernieuwingsgebieden zou den worden gebouwd. Die huren zijn enigszins te vergelijken met de oude huren die de bewoners be taalden. Voorwaarde was wel, zo zegt de Nationale Woningraad, koepel van woningbouwverenigingen, dat in de huurcontracten zou worden op genomen dat de bewoners telkens op 1 juli een normale huurverho ging moesten betalen. In de wet huurprijzen staat echter, zo stelde de Haagse rechtbank vast, dat be woners van nieuwbouw de eerste twaalf maanden geen huurverho ging mogen krijgen.De Haagse wo ningbouwverenigingen gaan nu na voor welke woningen zij in de ja ren 1980 tot en met 1983 ten on rechte te veel huur in rekening hebben gebracht. Bij 'De Goede Woning' zijn dat er zevenhonderd. Volgens Van der Ven krijgen de bewoners twee- tot vijfhonderd gulden terug. Van der Ven zegt dat het ministe rie van VROM zal worden ge vraagd om de beschikking met de gewraakte huurbepaling te herzien en de rijksbijdrage aan de woning bouwverenigingen te verhogen. Corporaties ontvangen behalve de huur van de bewoners nog een bij drage van het rijk om de exploita tie sluitend te houden. Ook zal VROM declaraties tegemoet kun nen zien, omdat de woningbouw verenigingen van mening zijn dat het te veel geïnde huurgeld uitein delijk voor rekening van de staat moet komen. Het ministerie liet gisteren we ten dat de beschikkingen voor de nieuwbouwcomplexen in de vier grote steden al lang zijn aangepast, omdat het zelf had ontdekt dat de inhoud ervan in strijd was met de •wet. Een aantal Hagenaars had de huurkwestie met behulp van het Haags Advokaten Kollektief bij de kantonrechter aanhangig gemaakt. Die gaf de woningbouwverenigin gen gelijk. Dat vonnis werd door de rechtbank nietig verklaard. De Nationale Woningraad wijst erop dat de betrokken bewoners des tijds op de hoogte gesteld zijn van de te betalen huurverhogingen. „Niemand had daar eind jaren ze ventig bezwaar tegen", aldus een medewerkster. Het Nederlands Verbond van Huurders heeft zijn leden inmid dels een vragenformulier gestuurd om er achter te komen of elders in Nederland dezelfde procedure kan worden begonnen tegen woning bouwverenigingen. Het verbond is een landelijke koepel van huur dersorganisaties. Woordvoerder A. Haak denkt dat er 'verschrikkelijk veel' gemeenten zyn waarvoor het zelfde geldt als in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5