Bouwfouten oorzaak van vochtoverlast Merenwijk i „evenoveer v*n klachten de ^ir^fcompJex 'Problemen niet schuld van bewoners' Nieuwe directeur voor 'Mondriaan' Nieuw telefoonnummer huisvesting Conclusie architectenbureau na onderzoek: DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 AD ST LEIDEN LEIDEN - Bouwtechnische gebreken zijn er de oorzaak van dat de bewoners van flats in de Leidse Meren wijk in toenemende mate hebben te kampen met vocht- en schimmelproble men in huis. Een onderzoek heeft dat uitgewezen. De Leidse Woningstichting (LWS) is geadviseerd een aantal bouwkundige maat regelen te treffen om de vochtoverlast en woekering van schimmel in de flats een halt toe te roepen. Uit onderzoek en klachten van be woners blijkt dat steeds meer wo ningen in Leiden worden geteis terd door vocht- en schimmelpro blemen. Bewoners van gereno veerde- of nieuwbouwwoningen in De Kooi en van tientallen flats en eengezinswoningen in de Meren wijk hebben al geruime tijd te kampen met vocht en schimmel in hun huizen. Het ingenieursbureau Venema uit Voorschoten heeft in opdracht van de Leidse Woning stichting (LWS) een onderzoek ver richt naar de oorzaak van de pro blemen in drie flats aan de Kraai enhorst. Daaruit is gebleken dat niet het gedrag van bewoners, zo als zo vaak wordt beweerd, maar constructiefouten de hoofdoorzaak zijn van het vochtprobleem. De vocht- en schimmeloverlast in woningen is 'overigens geen ty pisch Leids probleem. Uit een on derzoek, dat de Nationale Woning raad (NWR) heeft uitgevoerd in op dracht van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu, is gebleken dat 98 procent van alle vochtproblemen te wijten zijn aan bouwtechnische afwijkingen. In ruim zes procent van de gevallen zou de isolatie van woningen oorzaak zijn van de vochtoverlast. Volgens de NWR zijn deze woningen in het verleden vaak, zonder onderzoek vooraf, op ondeskundige wijze geïsoleerd. De raad heeft zijn leden (de woning bouwcorporaties) dan ook geadvi seerd in de toekomst zorgvuldiger te werk te gaan. Ir. Venema, van het gelijknamige adviesbureau, meent dat bestuur ders van woningbouwverenigin gen, maar ook architecten, te wei nig op de hoogte zijn van de bouw fysische staat van een woning. "Als een woning bouwkundig goed in elkaar zit, materialen en voorzie ningen goed zijn aangebracht en op elkaar zijn afgestemd, dan is er niets aan de hand. Maar, als men een woning op ondeskundige wij ze, zonder onderzoek vooraf, gaat na-isoleren, bijvoorbeeld door het aanbrengen van dubbel glas, dan haal je de problemen in huis". Condens "Het beslaan van ruiten, een sig naal van een te hoge vochtigheids graad in huis, komt na het aan brengen van dubbel glas bijna niet meer voor. Maar het vocht is wel degelijk aanwezig en zal zich, na het aanbrengen van dubbel glas, op andere plaatsen afzetten, bij voorbeeld op de betonnen draag- balken boven de ramen. Vocht condenseert namelijk altijd op koude oppervlakten in huis. Voor de isolatie is dat gewoonlijk het raam, en na het aanbrengen van dubbel glas is de muur het koudste plekje in huis. De muur wordt dan nat, er ontstaan vieze plekken en luchtjes en op een gegeven mo ment laat het behang los". Een veel voorkomende bouw- fout in woningen is, volgens Vene ma, dat er specie zit in de spouw muur (een dubbele muur). Daar door is er contact tussen de bin nen- en buitenmuur en ontstaat er een zogenaamde 'koudebrug'. "Het kan soms jaren duren voordat men op zo'n plek last krijgt van vocht of schipimel. Dat kan bijvoorbeeld pas gebeuren na een natte zomer, waarna het vocht onvoldoende uit de muur is getrokken, of ook weer wanneer er voorzetramen worden geplaatst waardoor het vocht zich niet meer op de ramen kan afzet ten. Hoe het ook zij, als er niet zorg vuldig is gebouwd of geïsoleerd dan krijgt men daar, vroeg of laat, onherroepelijk last mee". Venema zegt, ook in Leiden, vrij wel geen woning tegen te komen waarin geen bouwfouten zitten. Verstopte spouwmuren, verkeerde isolatie en ventilatie-openingen die op de verkeerde plaats zitten zijn veel voorkomende gebreken in de nieuwbouw. Schimmelvorming van Venema onlangs een onder zoek naar flats in de Kraaienhorst. Bewoners van deze flats hebben te kampen met vochtdoorslag en schimmelvorming aan de binnen zijde van de kopgevels en in de hoeken bij de aansluiting van dak en gevels. Ook in de douches van de woningen komt schimmelvor ming voor. Het onderzoek heeft uitgewezen dat in de onderzochte gevallen sprake is van een constructiefout. De hoofdoorzaak is gelegen in het feit dat de afzuigmond van de me chanische ventilatie circa zestig centimeter onder het plafond in de keuken is geplaatst. Een rookproef toonde aan dat in de ruimte tussen de afzuigmond en het plafond geen lucht wordt afgezogen. Deze lucht verplaatst zich naar een 'dode' hoek in de keuken, maar ook via de deur naar de gang. van de woning en naar de slaapkamer. Dit ver klaart de verhoogde kans op con densatie in die vertrekken. De schimmelvorming op het pla fond in de douche wordt eveneens in hoofdzaak veroorzaakt door een foutief geplaatst afzuigpunt, ook circa zestig centimeter onder het plafond. In de flats op de hoogste verdieping werd ter plaatse van de dakomranding een koudebrug ge signaleerd waar schimmel zich door geleiding naar binnen ver plaatst. Voorts werden constructie fouten gesignaleerd in de aanslui ting van de langsgevel met de gale rij. In één van de woningen bleek isolatie in de verbindingsnaad van de gevelelementen te ontbreken waardoor vochtdoorslag ontstaat. Vocht en schimmel, duidelijk zichtbaar op dit plafond. Bouwtechnische afwijkingen zijn er bijna altijd de oorzaak van. (archieffoto) Het onderzoek betreft slechts een drietal flats in de Kraaienhorst en het is noodzakelijk om obk de overige woningen te onderzoeken. Zeker is dat de geconstateerde ge breken zich niet tot de drie flats, of tot'alleen de Kraaienhorst, beper ken. Integendeel. Volgens ir. Vene ma, is in het onderzoeksrapport slechts sprake van het topje van de ijsberg. Renovatie Het bureau Venema heeft de Leidse Woningstichting een aantal aanbevelingen gedaan om de vochtdoorslag en schimmelvor ming tegen te gaan. Eén van de be langrijkste aanbevelingen is om de kopgevels van de flat te isoleren die, zoals uit eerder onderzoek zou zijn gebleken, toch al aan renovatie toe zijn. Voorts zouden afzuigpun- ten in de begane grondwoningen moeten worden verhoogd, radiato ren vervangen moeten worden, kleine radiatoren in douches ge plaatst moeten worden, elektrisch gedreven afzuigventilatoren wor den geplaatst op de bestaande ven tilatiekanalen en er zouden gedeel ten van het dak en dakranden moe ten worden geïsoleerd. De Leidse Woningstichting heeft die aanbe velingen, mede in verband met de kosten, nog maar zeer ten dele op gevolgd. In andere flats in de Merenwijk bestaan overigens dezelfde klach ten als in de Kraaienhorst De Pro testants Christelijke Woningbouw vereniging (PCW) is er vorig jaar al toe over gegaan de kopgevel van een flat aan de Havikshorst te iso leren. Het betreft hier een proef waarvan de resultaten na het huidi ge stookseizoen pas duidelijk zul len worden. Elders in de Merenwijk heeft de ze woningbouwvereniging ook huurwoningen in beheer waarvan de bewoners klagen over vocht en schimmel. Het gaat hier om éénge zinswoningen, in de 'hoeken' en de 'oorden'. De PCW heeft laten we ten dat een onderzoek naar de oor zaak van de vochtproblemen in de ze woningen is begonnen. Dit on derzoek kost de vereniging onge veer 80.000 gulden. Verstandig ventileren kan wel een handje helpen I öachu* Z°f -sai* Een selectie van koppen uit deze krant, die bewijst dat de vochtproble men niet tot de flats in de Merenwijk beperkt zijn. LEIDEN - Het komt nog al eens voor dat be woners van woningen met vochtproblemen door de verhuurder worden afgescheept met de mededeling dat zij zelf het vochtprobleem in hun woning zouden veroorzaken. Sommige bewoners zouden hun woning onvoldoende ventileren en daardoor een te hoge vochtig heidsgraad in huis veroorzaken. Het onderzoek van de Nationale Woning raad, maar ook het Leidse onderzoek van het Voorschotense bureau Venema (zie boven staand artikel), heeft definitief afgerekend met de suggestie dat het gedrag van bewoners oor zaak is van de vochtproblemen. Toch kunnen bewoners van woningen met vochtproblemen er wel aan meewerken een te hoog vochtgehal te in hun woning te verlagen, ook al wordt daarmee de uiteindelijke oorzaak niet wegge- "Als een woning wordt geïsoleerd verandert er namelijk nogal wat binnenshuis", vertelt ir. Venema. "Een onbedoeld stukje ventilatie, via naden en kieren, is na isolatie van de wonin gen verdwenen. Dat is ook de bedoeling, want daarmee houdt men de warmte in huis en wordt bespaard op de stookkosten. Maar als bewoners, om nog'meer op de energiekosten te besparen, de mechanische ventilatie niet ge bruiken of, wat ook wel voorkomt, de ventila tie-openingen dichtstoppen, dan gaat er iets grondig mis met de vochthuishouding in de woning". "Een gezin bestaande uit vier personen, pro duceert door ademen, koken, wassen enz. ge middeld zo'n 75 liter woonvocht per week dat, als het niet wordt afgevoerd, condenseert op plaatsen waar zich een zogenaamde koude brug bevindt: op ramen, of als er sprake is van dubbel glas, op muren of het plafond. Als een woning potdicht wordt gehouden wordt die condensatie alleen maar erger", aldus Vene- "Verstandig ventileren kan dus helpen vochtproblemen het hoofd te bieden. Ventila tiekanalen, kiepramen, ventilatieroosters en mechanische ventilatie zijn er op gericht om, als ze goed werken, voor een goede luchtaf- voer te zorgen, met een minimum aan warmte verlies en zonder dat er tocht ontstaat. Daar naast is het natuurlijk nodig af en toe een raam open te zetten om voldoende frisse lucht bin nen te krijgen, ook al gaat daarmee kostbare warmte verloren. Een mens heeft nu eenmaal frisse lucht nodig". Volgens ir. Venema werkt de regering, door het steeds verhogen van de gasprijzen, een overstandig stookgedrag van mensen in de hand. Met alle gevolgen van dien, bijvoorbeeld voor de volksgezondheid. Onvoldoende frisse lucht en te weinig ventilatie kunnen, volgens Venema, chronische ademnood, versnelde hartslag, vaatverwijdering, afwijkende li chaamstemperatuur, astma en een verhoogde kans op longziekten tot gevolg hebben. Goede voorlichting is volgens Venema heel belangrijk om bewoners ervan te overtuigen dat een matige verwarming van de gehele wo ning een aanzienlijk beter binnenklimaat schept en dat daardoor het energieverbruik niet noemenswaardig zal toenemen. "Immers, door het niet verwarmen van de naast de woonkamer gelegen keuken zal de radiator in de woonkamer meer warmte moeten geven om de straling naar de koude keukenmuur te compenseren". De vraag is gerechtvaardigd of vocht- en schimmelproblemen straks ook de kop zullen opsteken in de nieuwe woonwijk Stevenshof- polder. In november j.l. is een informatie avond over dit onderwerp georganiseerd die door veel Stevenshofbewoners werd bezocht. Ir. Venema is optimistisch gestemd. Hij ver wacht dat door het geven van informatie, in combinatie met een goede bouwfysische staat van de woningen, een goede technische instal latie en voldoende deskundig toezicht op de bouw, veel problemen, zoals die zich thans voordoen, in de toekomst kunnen worden voorkomen. Serie lezingen over beperking vrijheid van wetenschappers LEIDEN - Het Studium Generale van de Leidse Universiteit organi seert de komende weken een serie lezingen over de tendenzen om de wetenschappelijke vrijheid aan banden te leggen. Het programma ziet er als volgt woensdag 20 februari: dr. H.W. den Hartog (universiteit Gronin gen) over 'Straling en zout, het on derzoek naar mogelijkheden voor opslag van radio-actief afval'; woensdag 27 februari: dr. A.F.J. van Raan (Leiden) over 'Weten schapsbeleid: schaduw van de we tenschap? Een historische verken ning en suggesties voor het heden'; woensdag 6 maart: drs. H. Bode- witz (Groningen) over de relatie universiteit-industrie: 'Wat kun nen we leren van de ontwikkelin gen en de discussie in de VS?'. Ver volgens behandelt prof. dr. A.J.F. Kobben (Leiden) de vraag hoe het staat met de vrijheid van de con tractzoeker. Op woensdag 13 maart stelt prof. ir. E.J. Tuininga (Vrije Universiteit Amsterdam) de vraag aan de orde of overheidssturing van weten schap en technologie een noodza kelijk kwaad of een hinderlijk goed is; daarna spreekt drs. J. Spaapen van dezelfde universiteit over 'Voorwaardelijke financie ring: sturing of bureaucratisering van wetenschappelijk onderzoek'. Prof. dr. D. Kuenen van de Raad voor Milieu- en Natuuronderzoek spreekt op woensdag 20 maart over sectorraden, gevolgd door drs. J. Posthuma van de Leidse Weten schapswinkel die het over 'Kenni stransfer via wetenschapswinkels: wetenschappelijke vrijheid en maatschappelijke verantwoorde lijkheid' heeft. Dr. F. J. Trip, voormalig minister van wetenschapsbeleid, houdt op woensdag 27 maart een slotbe schouwing. De lezingen zijn voor iedereen gratis toegankelijk. Zij worden ge geven in het Centrale Voorzienin gengebouw, Cleveringaplaats 1, Leiden en beginnen om acht uur 's avonds. Arrestatie op ijs LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks kwart over negen drie jongens (16, 16 en 18 jaar oud) aangehouden die op de Klikspaanweg over auto's hadden gelopen en bovendien één auto omver hadden gegooid. De jon gens werden aangehouden op het ijs, waarop ze gevlucht waren. Zeilboot in brand LEIDEN De brandweer moest gistermiddag omstreeks één uur uitrukken naar de Vossemeerlaan om een brandende zeilboot te blus sen. Het vermoeden bestaat dat jongeren de boot in brand hebben gestoken. LEIDEN - Directeur M. Wielinga van dé Mondriaan Scholenge meenschap zal per 1 september zijn functie verlaten om gebruik te maken van de VUT. Hy wordt opgevolgd door de heer G. Biesbroek, die nu eerste adjunct-directeur is van deze school voor lager beroepsonder wijs. Biesbroek begon zijn loop baan in het bedrijfsleven en werd in 1966 leraar op de toenmalige lts 'Vijf Meilaan', de huidige Mon driaan. In 1969 werd hij benoemd tot tweede adjunct-directeur en in 1972, na de benoeming van Wielin ga tot directeur, werd Biesbroek eerste adjunct. In deze functie maakte hij vorig jaar van heel dichtbij de fusie tussen de lts 'Vijf Meilaan' en de lhnó 'Boshuizen' mee. Uit deze fusie ontstond de Mondriaan. ADVERTENTIE De direktie Woonruimteverdeling (voorheen Huis vesting) heeft onlangs een nieuw telefoonnummer gekregen. Huisvesting is dus niet meer via de Stadhuiscentrale te bereiken, maar via het nummer 143141. Dit nieuwe nummer is voor zowel het maken van afspra ken als voor telefonische in formatie, bereikbaar tussen 9.00 en 12,00 uur en tus sen 14.00 èn 16.00 uur. Elf stegen De Elfstedentocht gaat door, maar de Elfste- gentocht is helemaal van de ijs baan. Hoewel het ijs goed is en in elk geval tien keer beter dan in januari, zien de organisatoren niets in een herkansing. Althans niet al een maand later. "We hebben het wel overwo gen, maar zien er toch maar van af', zegt Herman Bos, één van de 'Leiden promotors'. Hij zegt: "We zijn bang dat dan het exclu sieve karakter van de tocht verlo ren zal gaan. Die tocht bewaren we voor een volgend seizoen". Alsof het elk jaar raak is. "Ja, je weet het natuurlijk nooit, maar daar gokken we dan maar op", vindt Hein van Woerden, een an dere promotor. In plaats daarvan is gekozen voor een wedstrijd kunstschaat sen. Van Woerden: "Da's weer eens wat anders en de Nieuwe Rijn is daar natuurlijk een prach tig plekje voor". Iedereen kan aan de kunst- ep schoonrijwed- strijden meedoen. Vanaf 14.00 uur kan er donderdagmiddag bij een speciale bus op de Nieuwe Rijn worden ingeschreven. Voor een volgende vorstperio de verderop in dit jaar stellen wij een ijshockeytoernooi voor. Ster Elk jaar verschijnt de Benelux- gids van Michelin. In die gids staan niet alleen autoroutes aan gegeven, maar tevens bevat het boekje een selectie van hotels en restaurants. De automobilist, het gezanik en gezeur van zijn hon gerige kroost meer dan zat, kan met behulp van de gids snel een restaurant uitzoeken in de plaats waar hij op dat moment is. Als er tenminste een ster-restaurant in de nederzetting aanwezig is, want ze zijn kieskeurig, die jon gens van Michelin. Die hoef je geen gestampte pot voor hun gourmet-neuzen te zetten. In totaal hebben 151 restau rants in de Benelux dit jaar een speciale onderscheiding voor de keuken gekregen. In Nederland kreeg niet één restaurant drie sterren, wel zijn er restaurants bedeeld met één dan wel twee sterren. Ook Leiden komt in het rijtje voor. Eenmaal om precies te zijn. Het betreft de Rótisserie Oudt Leyden aan de Steenstraat. Een woordvoerder van dit res taurant annex pannekoekenhuis verzekert ons dat ze zeer ver heugd zijn met die ene ster, "want dat betekent toch maar dat je keuken internationale er kenning krijgt". En: "Vergeet niet dat automobilisten uit heel Europa die gids gebruiken". Vorig jaar moeten de fijnproe vers op een dag in het restaurant hebben gegeten, maar herkend werden ze niet door het restau- rantpersoneel, want ze waren niet - zoals wij veronderstellen - verkleed als Michelin-mannetjes. "Nee, ze komen val je in de prijzen, dan je dat later schriftelijk. Trou wens, die ster geldt voor de tijd van één jaar. Ze komen dit jaar dus terug om te keuren. Is ons restaurant nog steeds goed, dan houden we die ster. Of misschien krijgen we er wel eentje bij. Wie weet". Of jullie verdwijnen uit de gids. "Ook dat kan, maar ons is er natuurlijk alles aan gelegen om die ster te houden". P.C. Geraedts Krijgt Leiden zijn eigen affaire in de trant van de P.C.Hooft-prijs 1985? Het lijkt erop. In de rol van de Leidse minister Brinkman fi gureert de liberale wethouder Schaatsen op de Rijn bij de molen komt geen tweede Elfstegèntocht. Piet Heijn Schoute. Aan de voor avond van zijn vertrek naar Was senaar blijkt hij met een naar verluidt overtuigd "nee" de aan koop t? hebben afgewezen van een beeld van de Leidse kunste naar Pieter Geraedts. Een aan koop waartoe Schoute positief advies had gekregen van de zg. 1%-commissie. Die commissie, in het leven ge roepen om de wethouder van ad vies te dienen in aankoopkwes ties, boog zich onlangs over de besteding van geld dat Leiden via de provincie door het minis terie van WVC was toebedeeld. Het advies van de commissie van deskundigen werd door Schoute zoals gebruikelijk opgevolgd. De wethouder maakte echter één uitzondering: het beeld dat Ge raedts a raison van ƒ4.200 had in gezonden, werd niet aangekocht. Commissielid Doris Wintgens, conservator moderne kunst van het stedelijk museum De Laken hal, stelde Schoute per brief van haar ongenoegen op de hoogte. Wintgens is op vakantie en onbe reikbaar voor commentaar, maar haar collega in de commissie, de kunstenaar Koos van de Water geeft wel thuis. "Ik vind het een vreemde zaak. Volgende week vergaderen we voor het eerst weer en ik neem aan dat er dan een motivering voor de afwijzing wordt gegeven. Ik zal daar kri tisch naar kijken, want ik kan me voorstellen dat dit gevolgen heeft voor onze werkwijze". Geraedts zegt nooit problemen van deze aard te hebben onder vonden. Hy maakt sinds kort ge bruik van de BKR en met zijn werk heeft de aan die regeling verbonden commissie ook geen moeite. Werk dat overigens ook buiten de stadsgrenzen bekend heid geniet. Nog onlangs schaar de het Schiedamsc stedelijk mu seum zich onder de kopers. De kunstenaar heeft de wet houder uitgenodigd naar zijn ate lier te komen voor een toelich ting. "Nee", zegt Arnold van der Ree, als ambtenaar lid van de "Schoute heeft daar nog geen gebruik van gemaakt, hoewel hij het wel van plan was. Maar de drukte rond de reorgani satie van de Schouwburg en ik neem aan ook zijn burgemeester- benoeming in Wassenaar, heb ben veel van zijn aandacht ge vraagd". Volgens Van der Ree is het kunstwerk door het voltallige college van B en W gezien en af gewezen omdat het niet paste in de doelstelling. De 75.000 die Leiden te besteden had, is aange wend voor aankopen voor de kunstuitleen en ter opfleuring van openbare gebouwen. Vol gens Van der Ree is geen kwali teitsnorm gehanteerd. Geraedts zegt echter dat het wel degelijk ging om de kwaliteit die de bestuurders niet zou aan staan. De wethouder zelf ver blijft tussen de krokussen. De 1 commissie beraadt zich volgen de week en dat maakt dat de libe rale opvolger van Schoute de eventuele naweeën op zijn bord je zal aantreffen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3