Warmond: vreugde over behoud grond 'Noodbrug veroorzaakt oorlog in Rouwkooplaan' GS zwichten voor smeekbede Geertsema opent denkdagen voor Wassenaarse ouderen Verbouwing Parkschool uitgesteld 'Het wordt een klus, maar die sporthal komt er' Bloedende dief nog spoorloos PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense tuinder Hendriks en indus trieel Van Beek vrezen 'oorlog' in 'hun' Rouwkooplaan wanneer die gebruikt gaat worden door bouw- verkeer. "We krijgen hier enorme trillingen en verstoppingen tot aan de Veurseweg. Het wordt oorlog", heette het gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor financiën, ruimtelijke or dening en volkhuisvesting. Ze hechtten weinig geloof aan het betoog van wethouder Van Da len, die zei dat er weinig bouwver- keer zal komen in de laan wanneer de gemeente een bouwbrug aan legt over de sloot bij de zeeverken ners, als ontsluiting voor de nieuw bouwwijk Starrenburg. Toen Van Dalen uitbracht dat af en toe een bulldozer over de brug zal gaan, meer niet -schamperde men luid. "De gemeente gaat toch zeker geen brug aanleggen van 273.000 gulden om er af en toe een bulldo zer te laten gaan?", was de vraag. Hierop zei Van' Dalen dat "het in derdaad wel iets meer zal wezen. Voor 1989 komt er echter geen bouwverkeer. We gaan pas bou wen wanneer de definitieve ont sluiting, door Bijdorp, door de Kroon is goedgekeurd. Want Star- renburgers moeten goed bij hun woning kunnen", zo probeerde hij. "En voor die tijd wil de gemeente praten over het overnemen van de weg en het anders inrichten van het een en ander". Van Beek, van een meetinstru- mentenfabriek aan de Rouwkoop laan, bleef bevreesd. "Wij verwach ten serieuze problemen met zwaar verkeer. Tuinder Hendriks was evenmin omgepraat. "Het is al een drukke laan, die nu al vaak een kwartier is afgesloten. Straks wordt het een hopeloze toestand, de zaak is dan tot aan de Veurseweg geblokkeerd. Het wordt vechten". Ook mevrouw Hulscher (WD) behield haar twijfels. Ze stelde voor de weg aan de zuidkant van Bijdorp te gebruiken. Daar rijden nog steeds zandauto's, zo voerde zij aan. Volgens wethouder Van Dalen is dat echter onmogelijk: het is eenvoudigweg geen gemeente grond i tuin grond, der. Een tweede suggestie van me vrouw Hulscher -wachten- wees hij nog krachtiger van de hand. "Ieder jaar dat wij wachten verliezen wij 100.000 gulden, doordat de bergen zand die daar liggen wegzakken in de veengrond. We moeten nu echt snel beginnen met het verspreiden van het zand". De commissieleden verbaasden zich over deze woorden. Ze hadden altijd gedacht dat er zand moest worden aangevoerd. Ze zagen ech ter wel in dat wachten geld kost en hadden geen problemen met de brug bij4 de zeeverkenners, waar voor een of twee woonboten moe ten wijken. WARMOND - De vreugde op het Warmondse gemeentehuis is groot nu Gedeputeerde Staten hebben beslist dat Alkemade geen meter grond krijgt van de recreatiegemeente. "We hebben de aanval afgeslagen. De vele energie die we erin hebben gestopt heeft het nodige resultaat opgeleverd", zegt gemeentesecretaris Zoetemelk. WASSENAAR - Eerste-Kamerlid mr. W. J. Geertsema zal donder dagmorgen de projectdagen 'Denken en Doen' in de gymzaal van de voormalige Europaschool openen. De oud-burgemeester van de gemeente geeft om half tien het startschot voor de twee dagen durende beurs van de Stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wassenaar. Op de projectdagen kunnen ouderen kennis maken met hobbies. De eerste dag van de beurs staat in het teken van kunst en creativiteit. Bejaarden kunnen dan de techniek leren van schilderen, boetseren, ikabana, knipkunst en wandkleden maken. De apparatuur die behulpzaam kan zijn in het huishouden en bij het uitoefenen van hobby's, komt vrijdag aan de orde. De PTT toont aanpassingen voor handig telefoneren, er is een demonstra tie over het gesproken boek en andere voorzieningen passeren de revue. 'Denken en Doen' is beide dagen geopend van 10.00 uur tot 15.00 uur in de voormalige school aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat 147. Agenda Warmond zou toen de Watertuin, neer de verwachte uitbreiding Zweilandpolder, Boterhuispolder de campings doorgaat, zo heette strook water langs de oever moeten afstaan aan de nieuw te 'Braassemgemeente', be- Hij doelt hierbij vooral op de extra raads- en commissievergaderingen en officiële protesten van War mond bij de provincie. Steevast kwam hieruit naar voren dat de ge meente inkomstenverlies vreest, staande uit Alkemade, Rijnsater- Na het eerste voorstel van de pro- woude, Leimuiden en Woubruggé. vincie, uitgebracht in september Verlies aan inkomsten: een kwart 1983, was deze vrees het grootst. miljoen. Niet alleen zou de rijksuit kering omlaag gaan, ook zou War mond minder opbrengsten krijgen uit woonforensen-, onroerend- goedbelasting, liggelden voor woonboten en kampeerleges. De gevolgen, volgens Warmond: basisvoorzieningen verdwijnen, het 'watersportkarakter van de ge meente wordt aangetast en de Kaag komt -heel onhandig- in han den van meerdere gemeenten. Burgemeester Schoute op 2 maart ingeluid WASSENAAR - De nieuwe burgemeester van Wassenaar, de huidige Leidse wethouder P.H. Schoute, zal op zaterdag 2 maart worden geïnstalleerd. Tijdens een buitengewone raadsvergadering, die om twee uur begint, krijgt hij de ambts keten omgehangen in het raad huis. Een paar uur later, van vier tot zes uur, krijgen Wassenaar- ders de gelegenheid met hun nieuwe burgemeester en zijn gezin kennis te maken. Dat ge beurt tijdens een receptie, van vier tot zes uur. Officieel is Schoute per 1 maart benoemd tot burgemees ter van Wassenaar. DeVoorschotense Parkschool. Is de verhouding uitgegroeid tot het. Niet alle basisvoorzieningen kunnen in stand worden gehou den, werd daarnaast betoogd. icL\SoHüeteplrt^rdfwïmon: 'De zaak loopt gigantisch uit de hand ders op om massaal te protesteren tegen het 'landjepik'. De oproep bleek succesvol: bij een speciaal ingelaste raadsvergadering in de 'omstreden' camping 'De Horizon' kwamen 50 'Lage Landers' langs. Ze hadden er geen enkele behoefte aan bij de Alkemade te gaan beho- VOORSCHOTEN - De gemeente werd de gemeente duide- Voorschoten begint een paar (VVD). "De zaak loopt gigantisch maanden later met het geschikt uit de hand", maken van de Parkschool hoofd", aldus lijk Visser (PvdA/PPR) nog heviger op de strijd. En met PvdA/PPR gisteravond tijdens de rustige toon af "of niet wat eerder verbouwing van de school moeten ln een "bemoedigend" gesprek bij gedeputeerde Boone op 13 ok tober wist de Warmond echter be langrijke resultaten te boeken: Al kemade moest nog maar eens goed uitleggen waarom die uitbreiding resultaat. Een woorvoerder van de raadscommissie voor financiën provincie beaamt dat de Warmond- D'66 willen pas over de verbou- argumenten indruk hebben ge- wing praten wanneer ze alle cijfers op tafel hebben, óók die van nieuwbouw op de plek waar nu de Parkzaal staat. Op die manier wil- maakt. Vooral de stuurszaken werd aardig omge praat door de watersportgemeente, die niet alleen aanvoerde dat de bekend was dat de gemeente kos ten zou moeten maken opgevoerde posten als sparende maatregelen?' Of', vervolgde hij dreigend, "hebben noodzakelijk is. Een klein jaar herindeling veel geld kost, maar te- later kwam de provincie met concessie: Warmond hoeft 'alleen' de campings 'De Horizon' en 'Spij- kerboord' in te leveren. 80.000 gulden De tegenstand bleef groot. Dit ons 80.000 gulden, rekt mond uit. En daar komt 37.000 gulden bovenop 1 aanhaalde dat de gemeente ook in 1984 al grond was kwijtge raakt. Of de strijd nu ten einde is? Zoe temelk antwoordt ontkennend. "De minister van binnenlandse za ken moet ook nog 'ja' zeggen. En weten natuurlijk niet of Alke- len zij voorkomen dat zij worden geconfronteerd met onverwacht grote kostenstijgingen, zoals bij de verbouwing van de Parkschool. Aanvankelijk zou dit deel van de operatie 405.000 gulden kosten, zo als Visser van de PvdA/PPR aan haalde. Nu blijkt uit het voorstel van B en W dat het 790.000 gulden kost. "Het begon als een eenvoudi ge verbouwing van de basisschool. Maar het is uitgegroeid tot een kind met een heel groot water- r 405.000 gulden in het ters". kooitje laten leiden?" Aikens (D'66) deelde die vrees. Hij voerde aan dat het steeds moei lijker wordt om 'nee' te zeggen: beschikbaar hebben gesteld 50.000 gulden". Met iets van af schuw wees hij op d van een B.en W-sfuk tie. De boodschap: "stoppen tus sentijds kan niet erg rationeel Leiderdorpse Sportraad blijft heilig in miljoenenproject geloven LEIDERDORP - De 'bewijsstuk ken' liggen op tafel. Met de inge vulde enquêteformulieren, die de zer dagen aan de gemeente Leider dorp zijn overhandigd, denkt de Sportraad weer een stapje dichter bij haar doel te zijn gekomen. Lei derdorp moet eeri sporthal krijgen - niet voor niets is de teneur van de enquête dat de verenigingen zo'n hal van harte zouden toejuichen, vindt de raad. Ook de toekomstige bezettings graad staat nu zwart op wit, zo meldt voorzitter Rien van der Vlies van de Sportraad, het overkoepe lend orgaan dat namens de vereni gingen de bouw van een sporthal heeft aangekaart. Wie er aan de komst van zo'n complex mag twijfelen: niet Rien van der Vlies. Waar en wanneer de sporthal komt blijft alleen nog even de vraag, maar komen zal 'ie. "Er is wel degelijk behoefte aan", blijft de Sportraad-voorzitter be weren, de kritiek ten spijt dat zo'n hal geen nQodzaak is. "Ja, wat is noodzaak?", pleegt Van der Vlies uit te roepen als hij dergelijke kri tiek hoort. "Volgens mij zijn alleen dingen als kleding en voedsel dat. Maar dat soort maatstaven hante ren wij hier natuurlijk niet in deze samenleving". Zo enthousiast als hij is, zo voor zichtig doet Van der Vlies als het bp het geven van een tijdslimiet aankomt. "Tja, ik denk toch dat die hal er niet voor 1986 staat. En een jaar heeft nog twaalf maanden ook", lacht hij. Remmende factoren: de politiek moet nog 'mee' en de financiën zijn allesbehalve rond. Anders is het gesteld met moge lijke locaties. Allereerst in nieuw bouwwijk Buitenhof, maar zelf heeft de Sportraad-voorzitter de nodige andere pijleq op zijn boog. Het voorstel van WD-raadslid Stuivenberg om het binnenbad van De Does af te breken heeft hem aan het denken gezet. Waar om, zo redeneert Van der Vlies, zouden we die sporthal in dat geval niet neerzetten op de plaats van het binnenbad? Van der Vlies: "Het lijkt me een voordelige oplossing. De grond is er dan toch, je hebt daar op het hoekje die oude gymzaal, die toch nauwelijks meer wordt gebruikt. Bovendien kunnen we de energie- Sportraad-voorzitter Van der Vlies op 'zijn' stekkie: bij het Leiderdorpse zwembad De Does. Wordt het binnen bad inderdaad afgebroken, dan ziet Van der Vlies op de beschikbaargekomen grond daar graag de sporthal kosten flink drukken als de hal bij Dat zal een hele klus worden, het zwembad staat. En ik denk dat denkt Van der Vlies. "Alecto doet deze oplossing qua grondkosten ook zoiets dergelijks voor het ook goedkoper kan zijn". "In eerste instantie zeg ik: Bui tenhof is ook prima, maar het zwembad-alternatief is wellicht nog beter. Zo'n voorziening in het oude dorp, dat heeft wel wat". kunstgrasveld. Maar eniging is een en ander gemakke lijker te realiseren als voor ons. Zij zijn herkenbaarder. Toch denk ik dat die ton haalbaar is", zegt de Leiderdorper, die beseft door het noemen van de naam bij een 'teer punt' te zijn aangeland. Want: het verhaal wil dat de Sportraad fel te gen de aanleg van een (duur) Lèning De kosten van de sporthal zijn geraamd op 1,2 miljoen gulden, ex- kunstgrasveld len bate clusief grondkosten. Zelf wil de keyvereniging Alecto Sportraad een lening sluiten voor dat bedrag min 110.000 gulden. Een speciaal in het leven geroepen aktiviteitencommissie moet ruim een ton boven water zien te halen. hoe- Van der Vlies ontkent dat ten stelligste. "Dat kunstgrasveld moet er gewoon komen", zegt hij. "Het punt bij ons is alleen: die hal heeft nu even prioriteit. Maar het één hoeft het ander niet uit te slui ten, zoals wel eens wordt beweerd. En wij onderkennen echt het be lang van zo'n kunstgrasveld niet. Ik denk dat Alecto er zeer zeker bij gebaat is. Het is echt geen luxe op zo'n complex als de Bloemerd". "Anderzijds vind ik het vreemd dat de vereniging zelf anderhalve ton moet ophoesten voor dat veld. Zoiets is in het verleden nog nooit gebeurd bij andere clubs, die wat wilden hebben". Binnensport Behalve het hete hangijzer sport hal houdt de Sportraad zich mo menteel ook druk bezig met de vraag hoe de gemeentelijke sport zaal 'Op Dreef in de nabije toe komst moet worden beheerd. Zo als bekend wil de huidige beheer der ermee stoppen. Hij heeft ge meente en de betrokken sportver enigingen nog tot ongeveer half 1985 de tijd gegeven om een oplos sing te vinden. De drie verenigingen die ?Op Dreef het meest frequent gebrui ken, volleybalvereniging 'Ley- thon', de basketballvereniging BVL en badmintonclub de Spotvo gels, willen de zaal best met z!ri drieën gaan runnen. Aan de Sport raad de taak om met alle betrokke nen rond de tafel te gaan zitten en een oplossing te vinden. Die oplossing is er nog niet, meldt Van der Vlies, die nog deze maand overleg wil gaan voeren. "Maar", waarschuwt hij alvast, "We komen er na één gesprek echt nog niet uit. Er zullen ongetwijfeld de nodige vragen rijzen over de ge volgen, die het beheer heeft voor de subsidie van de gemeente. Vra gen, waarmee wij dan weer naar de gemeente toe moeten. En dan weer terug, enzovoort". "Er is nog zoveel onduidelijk. Moeten de verenigingen Op Dreef straks ook zelf gaan schoonhouden en onderhouden, bijvoorbeeld. En: hoe regelen de drie verenigingen het beheer met andere clubs, die de zaal wat minder vaak geberui- ken? Nee, we hebben nog geen idee of het idee kan worden verwe zenlijkt. Maar gelukkig hebben we nog even de tijd". Kritiek heeft de Sportraad-voor zitter op de gedachte van de ver antwoordelijk wethouder Gehner, die denkt dat het beheer een aardi ge 'test-case' is om te kijken of de verenigingen straks ook zelf de sporthal kunnen exploiteren. Geh ner wil wel, want de gemeente pro beert al jaren om dergelijke zaken uit handen te geven. Het is dan wel de bedoeling dat de verenigingen zelf een stukje van de opbrengst mogen houden. Per slot van reke ning zullen ze er soms ook voor an dere clubs moeten staan. De Sport raad moet zich er maar eens in ver diepen, zo vindt Gehner. Van der Vlies, voorzichtig: "Je kunt de sporthal natuurlijk ook verpachten. Maar ach, laten we eerst maar afwachten of die hal er komt of niet". DINSDAG Rozekruisers Orde AMORC organiseert lezing met als onderwerp 'Huist de ziel in het bloed?', 20 uur. Zaailing - Hooigracht 41, lezing over acapunctuur en paranormale geneeswij- n, 20 i; raél, 20 i Stadsgehoorzaal - ledenvergadering NCRV voor de provincie Zuid-Holland, 19.30 uur. Augustinus - Rapenburg 24, forumdis cussie over moderne achitectuur met als thema 'nieuwbouw in de stad', 20.30 K&O-gebouw - Oude Vest, film 'La bel le captive' van Alain Robbe-Grillet, 20.15 uur. Lak-Cinema - Cleveringaplaats, films 'Lianne' van John Sayles, 20 uur, 'Per manent vacation' van Jim Jarmusch, 22 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, soos, mu ziek of film Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, vergadering middenstandscommissie, 20 uur. Lindehoeve - Van der Haarplein, dartca fé, 20 uur. Warmond Gemeentehuis Herenweg, raadscom missie ruimelijke ordening, 20 uur. WOENSDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm middag, 14.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 70a, Breehuys - Breestraat 19, videomiddag. Voorschoten Poppentheater - Churchillweg, voorstel ling 'Vrouwtje met de pukkel', 14.30 Hulscher den genoemd". Het CDA was niet zo onder de indruk van de bezwaren. "We moe- w het iets ten de verbouwing doorzetten", al- Warmond wierp zich vervolgens ambtenaren en bestuurders. WD, voorzichtiger. Hij vroeg zich op dus Franken. "Tegenvallers op de gewoon verhalen op de nieuw- 'laat bouw op de plek van de Park- iebe- school, bijvoorbeeld door verso berde uitvoering of een verminde ring van het aantal vierkante Wethouder Van Dalen, die aan stipte dat het altijd mogelijk is de nieuwbouw "te laten vallen", vond dit verhaal "zeer rationeel" klin- "We zijn met handen en voeten ge- ken. Vooral was hij te spreken over bonden doordat we een voorberei- de CD A-suggestie om een taakstel- dingskrediet voor de verbouwing lend budget op te stellen dat alleen overschreden mag worden >er zeer noodlottige zaken de laatste regel zich aandienen, zoals verrotte fun- de kwes- deringen. WD en PvdA/PPR dachten daar anders over. Ze zagen niet in waar om de zaak niet even drie, vier maanden kan worden 'opgehou den'. "Drie maanden wachten kost ons maar 2.500 gulden, het verschil tussen een verdieping van de ge meenteflat huren en in de Park school zitten", aldus Visser. WD en D'66 steunden hem, het CDA niet. Wél besloot de commissie unaniem om 195.000 gulden opzij te leggen voor het voorbereiden van de nieuwbouw. Gestolen spullen Warmond terecht WARMOND/LEIDEN - De rijkspo litie Warmond/Sasssenheim heeft gisteren, in samenwerking met de Leidse politie, twee mensen aange houden die spullen heelden die .vo rige maand door twee Warmonders waren gestolen in hun gemeente. Het gaat om een 23-jarige Leidse vrouw en een 44-jarige Leidenaar. De vrouw hield zich bezig met het helen van de vijf gestolen opoe- fietsen, de man had zich ontfermd over de gestolen videorecorder. WASSENAAR - De bloedende inbreker, die gistermorgen bij een bewoonster aan de Wasse naarse Raaphorstlaan 3000 gul den ontvreemdde, is nog steeds voortvluchtig. Na een groot scheepse klopjacht in de Was senaarse polders, heeft de poli tie de man nog niet te pakken gekregen. De voortvluchtige heeft waarschijnlijk de trein naar Amsterdam gepakt. De politie kreeg gisteren een tip van een lokettiste van het sta tion Voorschoten die een kaar tje aan de bloedende man ver kocht. Volgens de politie heeft de inbreker in de nacht van zon dag op maandag verwondingen aan de polsslagader opgelopen toen hij in Leidschendam door een bloemenkas viel. De man had daar in verschillende wo ningen kleine diefstalletjes ge pleegd, aldus de politie. Vervol gens moet hij naar Wassenaar zijn,gelopen, waar hij vijf hui zen aan de Raaphorstlaan be zocht. Daar doorzocht hij enke le auto's. In de laatste van de vijf woningen ging hij er met 3000 gulden vandoor, nadat hij was opgemerkt door de be woonster. Via de Ursula-kli- niek vluchtte de inbreker door de weilanden richting Leid schendam. Ondanks de vele bloedsporen kon de politie hem niet vinden.- Omstreeks half acht 's mor gens blijkt de man op station Voorschoten een kaartje naar Amsterdam-te hebben gekocht. De lokettiste waarschuwde la ter de politie, naar aanleiding van kranteberichten. Volgens de lokettiste voldeed de man aan de beschrijvingen en hield hij een muts om zijn bloedende pols. Ook zijn jas zat vol bloed. Het verbaast de politie dat de man ón'danks veel bloedverlies nog zo lang op de been is geble ven. Er is niets meer van hem vernomen. De politie heeft een verzoek tot aanhouding naar de andere politie-korpsen ver stuurd. n 8.30-17.00 u LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) i .-vrij. (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19 30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen rr NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. automatische betaling). alleen mogelijk met Bij automatische betaling geen administra- Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. S£& .Tv. S'hWS Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W-F.J. Wirtz. A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2