Willy Alberti: een gewaardeerd artiest Opera en ballet hebben miljoenen extra nodig PODIUMBLIK Brandt Corstius weigert alternatieve Hooftprijs Verdriet om dood van liedjeszanger DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 985 Redactie Pleter C. Rosier LEIDEN - De Leidse theaters bieden deze week toneel en dans. De agenda van de Leidse Schouwburg vermeldt twee voorstellingen van 'Nacht moe der' met Linda van Dyck en Ann Hasekamp, een herhaling van 'Het dagboek van Anne Frank' met Jip Wijngaarden en Jeroen Krabbé en een optreden van het dansensemble Aidjamal. Het LAK-theater haalt twee avonden achtereen de toneelgroep 'Globe' met de produktie 'Carambole' in huis en laat bovendien de dans groep van Krisztina de Chatel twee voorstellingen verzorgen. De Leidse toneelvereniging 'Im perium' geeft deze week in haar eigen Micro-theater de eerste voorstellingen van 'De Leidse meid'. 'Nacht moeder' is de titel van een door door Marsha Norman geschreven stuk, een drama over zelfmoord dat twee jaar geleden op Broadway enthousiast is ont vangen en nu als een door Ton Lutz geregisseerde vrije produk tie volle zalen in Nederland trekt. Men kan er vanavond en mor genavond voor terecht in de Leidse Schouwburg. Het stuk laat de confrontatie zien tussen moeder en dochter, twee vrou wenrollen, die in dit geval wor den vertolkt door Ann Hase kamp en Linda van Dyck. Moeder Thelma, een eenvoudi ge boerendochter, is weduwe met een slecht huwelijk achter zich. Dochter Jessie is verlaten door haar man en zoon, die voor galg en rad opgroeit. Ze lijdt aan epileptische aanvallen, zorgt Linda van Dyck (rechts) en Ann voor haar moeder, maar heeft be sloten er een eind aan te maken. Langzaam maar zeker vertellen de vrouwen elkaar de waarheid over zichzelf, de ander en hun verleden. Het haalt niets uit. De moeder blijft er bij dat ze ner gens over wil nadenken, de dochter nestelt zich op de bank om het pistool alvast schoon te maken. Het feit dat de schrijfster van het stuk de figuur van Jessie aan epilepsie laat lijden, heeft hier en daar tot enige discussie geleid over de vraag of de uit beelding er van de vooroordelen ten aanzien van deze ziekte al leen maar bevestigt of juist als 'realistisch' moet worden be schouwd. 'Het dagboek van Anne Frank' met Jip Wijngaarden als Anne en Jeroen Krabbé als haar vader Otto Frank heeft nog steeds zoveel succes dat een re prise van deze vrije produktie in de Leidse Schouwburg donder dagavond gerechtvaardigd lijkt. Het is dit jaar veertig jaar gele den dat het Amsterdamse meisje isekamp in 'Nacht moeder* (foto Jatka Rona) Anne Frank in het concentratie kamp Bergen-Belsen stierf. Dit feit gevoegd bij het gegeven dat het spel van Jip Wijngaarden als het ondergedoken joodse meisje alom wordt geprezen is een aan beveling om dit aangrijpende to neelstuk te gaan zien. Aidjamal, een caractère-dan- sensemble staat zaterdagavond op de schouwburgplanken. Ca- ractère-dans kan worden om schreven als aan het theater aan gepaste volksdans. Het beoogt de volksdans in zodanige thea tervorm te gieten dat het voor het publiek aantrekkelijk is. Aid jamal probeert hoe dan ook een vorm te vinden waarin zowel de originaliteit als het theateraspect zich kunnen vinden. 'De droomreis van Klingeling Foe' is de nieuwste produktie van Ploef. De toneelvereniging 'Ploef uit de Leidse Merenwijk bestaat al ruim drie jaar. Het is een uit twintig spelende leden bestaande club, die zich voorna melijk tot de jeugd richt. In sep Fragment uit 'De droomreis van Klingeling Foe' door Ploef tember 1981 voor het eerst naar buiten getreden met 'Het vreem de songfestival' en vervolgens succes boekend met 'Het dan sende ezeltje', 'Het koffertje van Van Dalen' en 'Polletje Pak', bracht 'Ploef eind vorig jaar een nieuwe kinderstuk in première, 'De droomreis van Klingeling Foe'. Kreeg de Merenwijkse to neelgroep eerder al de gelegen heid in het LAK-theater een op treden te verzorgen, zondagmid dag a.s. geeft 'Ploef een voorstel ling in de Leidse Schouwburg. Ze hoopt met 'Klingeling Foe', gezien het succes van december in de aula aan het Valkenpad, een volle zaal te trekken. 'De droomreis van Klingeling Foe' wijkt af van alles wat 'Ploef hier voor heeft gebracht. Het is een stuk waarin werkelijkheid en dromen elkaar afwisselen en sprookjesachtige figuren als een droomgeest en een melkman van de melkweg elkaar ontmoeten. Ook de figuren van Slaapmutsje, Nachtponnetje en de oud-chine- se wijsheden verkondigende Klingeling Foe kunnen volgens (foto pr) 'Ploef zo uit een sprookjesboek zijn weggelopen. De liedjes zijn door een Ploef-lid gecompo neerd. Volgens Ploef-voorzitter Ad Lankhout waren er vorige week al meer dan honderd kaar tjes voor de komende zondag middagvoorstelling verkocht. En dat is op z'n minst veelbelovend te noemen. De kaartverkoop loopt via K&O. 'Carambole' is een stuk waar mee de toneelgroep Globe woensdag- en donderdagavond in het LAK-theater staat. Drie dames, gespeeld door Ingeborg Loedeman, Diane Lensink en Liesbeth Koops, zoeken een kunstzinnige uiting van hun ge voelens. De teksten zijn van o.a. Beckett, Tardieu%n Coward. Ze worden afgewisseld door klank en geluid. De dansgroep van Krizstina de Ch&tel komt vrijdag-en zater dagavond naar het LAK. Deze groep houdt zich bezig met de zogeheten minimal dance. Het programma begint met 'Ritonel', Ingeborg Loedeman, Liesbeth C 'Carambole' een 'poëtisch dansstuk met na druk op tijd en ruimteconstruc ties'. Na de pauze volgens enkele solo's, waarvan de persoonlijke kwaliteiten van de uitvoerenden de basis vormen. De choreogra fie van beide stukken is van Yo- ka van Brummelen. In het ge deelte na de pauze wijkt zij vol gens de programmatoelichting sterk af van de principes van Krizstina de Chatel, die de mees te van de vorige produkties maakte. Niettemin elders op de ze pagina een interview met Krizstina de Chêtel. 'Tom Tippelaar' keert zondag middag terug naar het LAK. Dit kinderstuk, dat enkele maanden geleden ook al in Leiden te zien was, is door het NJT gemaakt naar het gelijknamige boek van Annie M.G. Schmidt. Tom, een jongen met grote oren, gaat op reis .ontmoet de vreemdste men sen en belandt in de gevaarlijk ste situaties. Voor kinderen van 5 tot 12 jaar. 'De Leidse meid' is de titel van ps en Diane Lensink (v.l.n.r.) in (foto Kees de GrsjüTI Imperiums nieuwste produktie, die zaterdagavond in het Micro- theater in première gaat. Het stuk is naar een idee van Herman Heijermans onder regie van Bart Vieveen tot stand gekomen. In het stuk treedt een huishoudster op, die haar werkgeefster tiranni seert. De rollen zijn omgedraaid- ...tot de heer des huizes terug keert. De ontwikkeling van het plot in 'De Leidse meid' doet vol gens de programmatoelichting in eerste instantie denken aan een b-detective. Dat is dan ook niet de belangrijkste reden waar om Imperium juist voor dit stuk heeft gekozen. Wat het plot te kort komt compenseert Heijer mans in zijn werk in ruime mate met een meesterlijke psychologi sche tekening van de personages en vooral de relaties tussen die personages, zo laat Imperium weten. 'De Leidse meid' wordt aangekondigd als 'een psycholo gisch netwerk van liefde en haat met een grote dosis humor'. Het stuk is tot en met 30 maart gedu rende elke vrijdag- en zaterdag avond te zien. Muziektheater opent in september 1986 DEN HAAG (GPD) - Hugo Brandt Corstius zal de alternatieve P. C. Hooftprijs van Nico Scheepmaker niet in ontvangst nemen. Brandt Cor stius heeft dat gisteravond telefo nisch aan Scheepmaker meegedeeld. Verder heeft hij een aantal uitgeverij en verzocht geen geld voor de actie te storten. Na de weigering van het ka binet om Brandt de prijs toe te ken nen, startte Scheepmaker een inza melingsactie om alsnog het prijzen geld van tienduizend bijeen te krij gen. Hij wilde de schrijver een repli ca van de P.C. Hooftprijs uitreiken, in het Muiderslot. Initiatiefnemer Scheepmaker had aanvankelijk de indruk dat Brandt Corstius niet afwijzend stond tegen over zijn idee. Een tiental uitgevers had elk duizend gulden toegezegd. Ook had de uitgever van de schrijver, Querido in Amsterdam, de toezeg ging gedaan de kosten van de feeste lijke prijsuitreiking voor zijn reke ning te nemen. Poëzie-avond met Kasper v.d. Berg LEIDEN - In caie Scarabee treedt vanavond de dichter Kasper van de Berg op. Hij debuteerde in 1969 in het tijdschrift Podium, dat daarna niet meer is verschenen. Volgde in de jaren zeventig een rechtenstudie, deed aan journalistiek en publiceer de in o.a. Hard Werken, Avenue en Hervormd Nederland. In 1983 ver scheen zijn eerste bundel 'Nacht en Mes' bij de Bezige Bij. Zijn optreden begint om 21.30 uur. Daarna een ses sie van Leidse muzikanten onder lei ding van gitarist Chris Koenen. AMSTERDAM (GPD) - Het Mu ziektheater in Amsterdam wordt als alles goed gaat in september 1986 geopend met een gezamenlijk Nederlands programma van twee vaste bewoners: de Nederlandse Opera Stichting en het Nationale Ballet. Daarna volgen zeven opera- premières voor Nederland waaron der 'Der Kreidekreis', 'Boris Goe- doenov', 'Lear', 'Giustino' en 'Dok tor Faust'. Het Nationale Ballet zal meer avondvullende grote produkties brengen met veel nadruk op eigen talent. Artistiekleider Rudi van Dantzig: „Ik zie liever Nederlandse sterren dan internationale, tanende coryfeeën. Noerejev heeft toege zegd dat hij een produktie zal ma ken voor onze mannelijke dansers, van wie hij zeer onder de indruk is. Een tweede programma is gewijd aan vrouwen in de dans". De vaste bespelers van het Mu ziektheater hebben gisteren hun toekomstige huis getoond van kel der tot nok. Van de tweede kelder waar het opera-orkest zal repeteren in een hangende zaal, een doos-in- doos-constructie, tot de zwevende ronde balkons zonder pilaren in de zaal. De nu nog tochtige zaal zal volgend jaar een intieme ruimte vormen voor maximaal 1600 bezoe kers. Boven hun hoofd zal een ster renhemel ontworpen door de kun stenaar Peter Struyken de licht bakken verbergen. Opzienbarend is de 22 meter bre de toneelopening waarachter vijf hefpodia die samen met 80 trek- stangen hoog in de toneeltoren voor snelle decorwisselingen kun nen zorgen. De orkestbak is even groot als het hele podium van het Concertgebouw en kan eveneens door hefvloeren worden omge bouwd ten behoeve van kleine Mo- zart-produkties of gigantische voorstellingen in navolging van Bayreuth. De verhuizing naar het Muziek theater op het Waterlooplein is vooral ingrijpend voor de Neder landse Opera Stichting. Er komt een einde aan het „armoedereper- toire" waarmee de opera naar ei gen zeggen als een stel zigeuners door het land trok. De toekomstige grotere produkties zullen zich min der lenen voor voorstellingen bui ten Amsterdam. Voor operalief hebbers in het land worden in het Muziektheater meer matinees georganiseerd, ook midden in de week. De toegangsprijzen in dit moderne muziektheater zullen op hetzelfde niveau liggen als bij an dere theaters het geval is. De Nederlandse Opera Stichting en het Nationale Ballet dreigen overigens dóór het bespelen van het Muziektheater financieel in het gedrang te komen. Halverwege 1984 heeft minister Brinkman van WVC schriftelijk laten weten dat in de toekomst geen sprake kon zijn van verruiming van de middelen die voor dat jaar beschikbaar wa ren. De kunstinstellingen zullen de minister binnenkort echter een nieuwe nota voorleggen met „forse cijfers" waarin ook de achterstan den sedert de loonstop van 1979 zijn weggewerkt. Voor de operastichting wordt een budgetstijging van 10 tot 15 miljoen gulden in vijf jaar bepleit. „Die centen moeten bij Financiën worden gehaald en niet bij de kunstbegroting die al is uitge hold", aldus de zakelijk leider van de Nederlandse Opera Stichting. Zijn collega van het Nationale Bal let denkt dat hiervoor een stijging van vier tot zes miljoen gulden no dig zal zijn. SCHILPHOL (GPD) Een meesterwerk van de Franse schilder Renoir, met een ioaa.rde van zes ton, is vijf jaar na diefstal in de Australische staat Victoria weer boven water gekomen. De rijkspolitie dienst lucht vaart arresteerde afgelopen zondag een 50-jarige Nederlander die het schilderij in een hotel bij Schiphol wilde verkopen. Op het moment van de transactie greep de rijkspolitie dienst luchtvaart in. De man zit vast een het schilderij. Coco met de waaier', wordt binnenkort naar de eigenaar in Australië gestuurd. De politie zegt echter twijfels over de echtheid van het schilderij te hebben. (foto anp» HILVERSUM (GPD) - Willy Alberti, artiestennaam voor 'Kareltje' Verbruggen, is gister ochtend om half tien aan een hersenbloeding overleden. Alberti, die 58 jaar oud is gewor den, is het afgelopen jaar ernstig ziek geweest, maar maakte toch weer een korte periode van herstel door. Tijdens deze periode trad hij voor het voetlicht in het AVRO-televisie- programma 'In de hoofdrol' waarin hij verklaarde weliswaar „een mager koppie" te heb ben, maar zich verder uitstekend te voelen. Een week na deze uitzending moest Alberti echter met spoed worden opgenomen in het zieken huis wegens een maagperforatie en sindsdien heeft hij, tot grote ont steltenis van familieleden en vrien den, het ziekenhuis niet meer mo gen verlaten. Zijn dood is uiteinde lijk toch nog onverwacht geko- Als jongen uit de Jordaan begon Willy Alberti al jong aan een carriè re aan het toneel. Niet alleen maak te hij op dertienjarige leeftijd zijn eerste plaatje 'Ik ben zo alleen' met Cor Steijn aan het orgel, ook speel de hij mee in operettes. De politie heeft hem als jong ventje ooit eens van het toneel gehaald, omdat hij de toegestane leeftijd om op te tre den nog niet had bereikt. Samen met zijn neef, de bekende Jordaan-zanger Johnny Jordaan, trok Willy Alberti langs de Amster damse terrassen, om ook op die manier als zanger aan de bak te ko men. Al gauw kreeg Willy Alberti het stempel een wonderkind te zijn met een gouden stem en het bete kende dat hij in veel bekende Am sterdamse clubs gevraagd. Een landelijke doorbraak kwam toen hij zich als 'tenore Napolitano' presenteerde en Italiaanse liedjes als 'Volare', 'Come Prima' en 'Pio- ve' op de plaat uitbracht. Een inter nationale doorbraak wist hij te be reiken met het lied 'Marina', waar in hij niet alleen in alle Westeuro- pese hitlijsten doordrong, maar in New York nummer 1 kwam te staan. Een ongehoord groot succes voor die tijd. Hoewel hij een veelgevraagd ar tiest werd in het buitenland, en op trad in Amerika, Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Indië, Nieuw Guinea etc., maakte hij daar na ver loop van tijd toch een einde aan, omdat hij niet graag lang van huis bleef en snel last had van heimwee. In de jaren zestig kreeg Willy Al berti veel succes met het televisie programma 'Zaterdagavond', waarin hij, samen met zijn dochter Willeke, talloze bekende Neder landse gasten ontving. Behalve zingen heeft Alberti ook het beroep van zakenman uitgeoe- theaters werd fend. Eerst in de film- en fotobran che, later met een eigen platen zaak. Tony Verbruggen, de zoon van Willy en Ria Alberti, leidt op dit moment de platenzaak van zijn va der en produceerde bovendien de laatste jaren de platen die zijn va der maakte. Alberti's laatste elpee is een plaat met zijn lievelingsnum mers, liedjes van de Italiaanse te nor Fred Bongusto. Het singletje dat Alberti vier maanden geleden nog opnam, getiteld 'De spiegel van mijn leven', was zijn laatste. Omdat Alberti tijdens zijn laatste televisieoptreden, waarin hij de hoofdpersoon was, werd gecon fronteerd met zijn voltallige fami lie (zelfs een schoonzusje kwam met haar man over uit Canada) zijn veel kijkers er getuige van geweest hoe optimistisch en onbezorgd hij de toekomst tegemoet zag. Volgens AVRO-programmama- kers hadden vrienden noch fami lieleden er een vermoeden van hadden dat Alberti nog maar kort te leven had. Zelfs maakte Alberti Bekend beeld uit het verleden: Willy Alberti tijdens een optreden met zijn dochter Willeke. Als inzet een foto van Willy Alberti enkele weken voor zijn dood. <f0to anp> nog plannen om met violist Jaap van Zweden te gaan musiceren. Maar ook het kleine theaterpro gramma, waarmee hij het land rondreisde, en waarin hij liedjes van vroeger zong samen met Lily Kok, was gepland om na Alberti's herstel doorgang te vinden. Vele vrienden uit de sportwereld (Alberti hield van vissen, voetbal len en fietsen) en uit het artiesten milieu reageerden geschokt op de dood van Alberti. Mies Bouwman sprak van „een hartelijke man, een schat van een man die we allemaal nog lang zullen missen". Albert Mol: „Heel tragisch dat deze lieve vriend is overleden Johnny Kraaykamp: „We waren vrienden, ik heb altijd enorm van hem ge houden". Jaap van Praag, ere-voor- zitter van Ajax: „Echt een sport vriend met wie je altijd kon la chen". Onderscheidingen Van alle onderscheidingen die Alberti in de loop der jaren heeft ontvangen (twee Edisons in res pectievelijk 1960 en 1962, de Gou den Tulp, de Zilveren en Gouden Draagmedaille van Amsterdam, de Gouden Harp in 1983 heeft zyn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau in 1976 hem het meeste plezier gedaan. Dat hij niet alleen als zanger werd gewaardeerd, maar ook als mens, kwam vooral door zijn vele liefdadige acties. Hij steunde vele goede doelen en zette zich met na me in voor gehandicapten; in Am sterdam voor de geestelijk gehan dicapten. Jong talent probeerde hij altijd in het zadel te helpen. Succesvolle zangers als André Hazes en Koos Alberts hebben veel aan hem te danken. Ook van hun kant zijn ver drietige reacties binnengekomen. De zaal van het in aanbouw zijnde Muziektheater

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15