Schaatskoorts verdrijft kou 'Snel terug naar Nederland' Rit hele dag in beeld Pensions en hotels vol 'Le Mans- start' in Leeuwarden DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA II LEEUW ARDEN/LEID- SCHENDAM (ANP) - De bur gemeester van Friesland heeft gisteravond de inwoners van Leeuwarden opgeroepen slaap plaatsen beschikbaar te stellen voor de rijders van de Elfste dentocht. Volgens de Elfste- denvereniging is er in Leeu warden geen accommodatie meer beschikbaar. Gisteren deed de Friese Pro vinciale VW in dagbladen een beroep op de bevolking slaap plaatsen beschikbaar te stellen. Dit beroep werd vandaag her haald. Schweigmann zei er zeker van te zijn dat alle schaatsers een slaapplaats zullen vinden. Uit het verleden is gebleken dat de Friese bevolking zo mee leeft met deze gebeurtenis en dat haar gastvrijheid zo ver gaat dat het eigen bed wordt af gestaan aan de vermoeide schaatsers, zo zei hij „en het is altijd voor elkaar gekomen". NOS schakelt vierhonderd man in HILVERSUM (GPD) - De NOS- televisie werkt sinds gisteravond 'koortsachtig' aan een tweede draaiboek voor de Elfstedentocht. Regisseur Martijn Lindenberg, die enkele weken geleden ook al een Elfstedentocht-draaiboek maakte, doet momenteel alle mogelijke moeite om op tijd voldoende om- roepfaciliteiten en -personeel naar Friesland te krijgen. Voor het verslaan van de Elfste dentocht zijn 120 lijnverbindingen aangevraagd. In totaal zullen door de NOS ongeveer vierhonderd man worden ingezet om het schaatsspektakel rechtstreeks op de televisie te brengen. Er worden 39 camera's opgesteld langs de rou te. Een verzoek van de NOS om twee uit België geleende camera ploegen met een helicopter boven de kopgroep te laten vliegen is door de politie afgewezen. Wel zal de kopgroep per motor worden ge volgd. Ook het buitenland heeft belang stelling voor de beelden. Hiervoor zijn elf extra verbindingen aange legd naar Amsterdam, van waaruit de beelden doorgezonden worden naar de buitenlandse stations. Bel gië, de Westdeutsche Rundfunk, de Engelse ITV en BBC en ook de drie Amerikaanse nationale om roepen hebben belangstelling ge toond. Verwacht wordt, dat nog meer buitenlandse stations zich zullen aanmelden. Er worden in to taal ongeveer duizend journalisten verwacht. Het regiecentrum van de 120 me ter lange NOS-karavaan komt by de finish langs de Bonkervaart in Leeuwarden. De meeste telefoon verbindingen zullen via een centra le in de wijk Camminghaburen lo pen. Verder zijn dertien straalzen ders ingezet, die de televisiebeel den rechtstreeks naar het regiecen trum zenden. Van daaruit worden de beelden naar Hilversum gezon den. De PTT verwacht morgenoch tend de verbindingen gereed te kunnen hebben. De NOS-radio zal zijn uitzending in samenwerking met de regionale omroep Radio Fryslan de avond voor de tocht beginnen op Hilver sum 1. De uitzending zal de hele nacht en dag duren. Radio Fryslèn gaat om twaalf uur *s middags een eigen uitzending brengen die tot twaalf uur 's nachts zal duren. Ook vandaag en morgen verzorgt de re gionale omroep extra uitzendin gen. Overigens zal de NOS de door de PTT gemaakte kosten voor de aan leg van de verbindingen alleen ver goeden als de tocht doorgaat. Ook de EHBO komt met een ka ravaan, die in totaal honderd mobi lofoonverbindingen verzorgt naar gevestigde posten langs de route. Staveren erxtn^ LEEUWARDEN (ANP) Nog maar net had voorzitter Jan Sipkema van de Vereniging de Friese Elfsteden het historische besluit van het doorgaan van de dertiende Elfsteden tocht uitgesproken of meteen kwamen overal in het land de schaatsliefhebbers in actie. Al rond negen uur hadden zich de eerste fanaten bij de Leeuwarder Frieslandhal genesteld om toch maar absoluut zeker van een in schrijfformulier te zijn. Enkele uren later stonden er al bijna hon derden wachtenden voor de Fries landhal. Allen dik ingepakt vanwe ge de strenge vorst. Op hetzelfde moment heerste in het hoofdge bouw van Provinciale Waterslaat in Leeuwarden een koortsachtige drukte. Op een geïmproviseerde persconferentie maakte voorzitter Sipkema bekend dat de start van de wedstrijd niet vanaf het Leeu warder industrieterrein maar van uit de Frieslandhal in Leeuwarden zal plaatsvinden. Hij deed bovendien een dringen de oproep aan het Nederlandse volk om zoveel mogelijk met open baar vervoer naar Friesland te ko men. Verder drong hij er bij het pu bliek op aan om niet op het ijs te komen tijdens de tocht. Duizend agenten De politie, die in totaal ongeveer 1.000 mensen zal inzetten verwacht dat de sinds 1963 niet meer gehou den Elfstedentocht ongeveer een miljoen bezoekers naar Friesland zal brengen. Volgens kapitein Kruithof traint op muziek van Hazes en BZN LEEUWARDEN (GPD) - Verba zing en verwarring bij de wed strijdrijders toen gisteravond de beslissing bekend werd dat er don derdag toch een Elfstedentocht zal worden verreden. Jan Roelof Kruithof, de ongekroonde Elfste- denkoning die de afgelopen jaren heeft geheerst in de alternatieve af leveringen van het Friese schaats- gebeuren, liet zelfs via zijn kinde ren weten de media even buiten de deur te willen houden. En Co Gi ling uit Warmenhuizen zonderde zich eveneens af. Jan Roelof Kruithof, de 47-jarige architect uit het Drentse Havelte, hees zich in direct in trainingskle- af te reageren", liet JR's zoon Mar- tien telefonisch weten. "Vader traint op een fiets bij ons in de kel der, met harde galmmuziek van André Hazes en BZN". Zondagavond was Kruithof nog van plan om gisteren naar Polen af te reizen waar deze week de zoveel ste alternatieve tocht op het pro gramma staat. "Maar", aldus Mar- tien, "ineens zei hij: ik blijf in Ne derland, want ik denk dat de Elf stedentocht toch nog doorgaat. Een vooruitziende blik". "Ik denk", meende Wim Wester- veld (40) uit Eemnes, vorig jaar winnaar van de alternatieve Elfste dentocht, "dat Kruithof van ons al lemaal het best voorbereid aan de start zal komen. Hij zou de alterna tieve tocht rijden en heeft daarvoor zelfs een heel voedingsschema ge volgd". Westerveld zelf annuleerde vorige week de tocht naar Polen. Wel reed hij gisteravond in Losser (2e) nog een wedstrijd. Spijt heeft hy er niet van. "Want ik moet het nog zien dat het donderdag door gaat". Henri Ruitenberg (27), de natio naal marathonkampioen op natuu rijs en leider in het KNSB-mara- thonklassement, smeet zondag nog met zijn krachten op de Rotte Me ren. "Maar daar heb ik niet gele den. Ik heb er wel heel wat kilome ters gemaakt en dat is een goede voorbereiding geweest", aldus Ruitenberg. Co Giling, winnaar van een klei ne veertig marathons en vier KNSB-bekers marathonrijden, was gisteravond net als Kruithof niet bereikbaar voor commentaar. Frans Copini, die namens dë poli tie verantwoordelijk is voor de op vang van het verkeer, zal het waar schijnlijk een chaos worden op de toevoerwegen naar Friesland. Hij verwacht dat er al vroeg in de och tend van donderdag 21 februari fi les zullen optreden. "Wie wat van de tocht wil zien kan het beste maar met het open baar vervoer komen. Ik denk niet dat we de situatie volledig in de hand kunnen houden. Het enige dat we kunnen doen is de mensen ontmoedigen om met de auto te komen", aldus kapitein Copini. Misschien dat het verkeer Joure- Heerenveen zal worden omgeleid, maar de mogelijkheid om naar Groningen te gaan zal in ieder ge val open worden gehouden, aldus kapitein Copini. Razend druk Het verkeer op de weg neemt echter niet alleen een grote plaats in. Ook in de lucht zal het razend druk zijn op de dag van de Elfste dentocht. De rijkspolitie zelf zal constant met drie helikopters in de lucht zijn. Het verkeer wordt via de ver keersdienst uit Driebergen, met een mobiele studio aanwezig, de gehele dag op de hoogte gehouden. Verder verwacht het hoofd van de verkeersdienst Friesland dat de lucht bezaaid zal zijn met reclame vliegtuigen en helikopters van de diverse media. Voor Leeuwarden en omgeving geldt een landingsverbod. Wordt dit gebied toch als landingsplaats gekozen, dan zorgen wij dat ze niet weer in de lucht komen", waar schuwde Copini. Ieder vliegtuig heeft een bepaalde hoogte toege wezen gekregen. Men mag alleen landen op de vliegbasis Leeuwar den. Bij de finish worden speciale voorzorgsmaatregelen genomen. Tot een kilometer voor de finish wordt het ijs verboden terrein voor het publiek. De noorder rijstrook van de vierbaansweg Leeuwarden- Hardegarijp is wel voor toeschou wers toegankelijk. Achter drang hekken zal men proberen de stroom van mensen in bedwang te houden. Het terrein vlakbij de finish is voor iedereen verboden. In de wei landen rondom de finishplaats zul len de toeschouwers wel een plaats kunnen vinden. Ir. Jan Sipkema, voorzitter van de Vereeniging De LEEUWARDEN - Elf rijders uit de regio Leiden zullen donderdag meedoen aan de Elfstedentocht. Zij behoren tot de 300 uitverkore nen die de monsterrit door Fries land in wedstrijdverband zullen meemaken. Dat zijn: Dorus Borst uit Hoogmade, Wim de Graaf uit Leiderdorp, G. Hollander uit Kou dekerk aan den Rijn, Jan van den Hoorn uit Ter Aar, Herman Key- zers uit Hillegom, Gerrit Mole naar uit Waddinxveen, Egbert van 't Oever uit Lisse, Wim Olst- hoorn uit Zoeterwoude, J.E.M. Rodewijk uit Roelofarendsveen en Ruurd en Cees Vermeulen uit Benthuizen. Friesche Elfsteden, deed een drin gend beroep op het publiek niet op het ijs te komen. Gebeurt dat toch. dan is de ramp niet te overzien. Vooral in de steden zal de politie het publiek weren van het ijs. Men verwacht meer dan een miljoen mensen in Friesland, dat voor één dag wereldnieuws gaat maken met de dertiende editie van de Elfste dentocht. Extra treinen naar Noorden UTRECHT (ANP) - De Spoorwe gen zetten morgen en donderdag extra materieel in om schaatsers en kijkers naar Friesland te brengen. Morgen overdag worden de treinen vanuit Amersfoort verlengd en rij den er tussen Zwolle en Leeuwar den extra treinen, 's Nachts ver trekt om half drie uit Amersfoort een extra trein die om ongeveer vier uur in Leeuwarden zal arrive ren. Zonodig rijden er die nacht nog meer. Ook tussen Groningen en Leeuwarden wordt een nachttrein ingezet. Het juiste tijd stip daarvan is nog niet bekend. Tussen elf uur morgenavond en kwart voor zes donderdagochtend is er een pendeldienst tussen Zwol le en Leeuwarden met een stop in Heerenveen. Donderdag overdag rijden er op de trajecten in Friesland meer en langere treinen dan normaal. Een woordvoerder van NS deel de mee, dat morgen gekochte re tours naar één van de Friese sta tions ook geldig zijn voor de terug reis op donderdag. LEEUWARDEN (ANP) - De on geveer driehonderd wedstrijd schaatsers, die startgerechtigd zijn voor de Elfstedentocht, kun nen dondermorgen in alle vroeg te rekening houden met een ste vige veldloop vooraf. De hardrij ders zullen om 5.30 uur bij de Frieslandhal in Leeuwarden worden weggeschoten voor een "Le Mans"-start en moeten dan een afstand van 1200 meter (de buitenste route is zelfs twee kilo meter) afleggen naar de kop van de Zwettehaven, waar de schaat sen kunnen worden aangetrok ken. Wedstrijdleider Gerrit van der Ham maakte de geselecteer de schaatsers gisteravond via de televisie nog eens opmerkzaam op deze procedure, die afwijkt van de vorige gelegenheid, 22 jaar geleden. Ijsmeester Henk Kroes ver klaarde de ommezwaai nadat hij een kijkje had genomen bij de Elfmerentocht. „Het ijs zag er prima uit, beter dan we op grond van de weersvoorspellingen had den mogen verwachten. Boven dien hield de vloer zich uitste kend onder de last van 8300 deel- De route langs de elf Friese meren, behoefde slechts op en- kelfe plaatsen wijzigingen. Behal ve de start over De Zwette, zul len de naar schatting 16.000 schaatsers ook het IJsselmeer mijden. Wel moet volgens Kroes rekening worden gehouden met een aantal plekken waar zal moe ten worden geklünd. Hoeveel dat er zijn kon de ijsmeester nog on mogelijk voorspellen. „Het kan toe- en afnemen. Maandag heb ben we in Workum geconsta teerd, dat de eerste rijders zon der risico onder een brug door- konden, later op de dag moest worden omgelopen. Met name Harlingen heeft onze aandacht. Daar zullen de deelnemers nog wel eens van het ijs moeten. Maar, klunen hoort nu eenmaal bij een Elfstedentocht". Paniek bij schaatsers op weg naar alternatieve Elfstedentocht in Polen GRONINGEN (GPD) - Blijd schap, vertwijfeling, maar ook boosheid en verbazing maakten zich meester van de ongeveer 170 schaatsenrijders, die op weg naar de Alternatieve Elfstedentocht in Polen vernamen dat de echte Elf stedentocht toch doorging. Bij aan komst in het Poolse Stettin, waar pas vanochtend om acht wacht, kregen ze het Nederland te horen. Ze hadden ir. Sipkema en de zijnen die stap be slist niet toevertrouwd, al hadden ze een onbestemd gevoel toen ze gisteren plaatsnamen in de bussen die hen naar de Poolse Elfsteden- variant zouden vervoeren. Voor een deel van de schaatsers was in Stettin de keus snel gemaakt: te rug naar Nederland. De vraag was alleen hoe ze terug moesten keren naar Nederland. Daarover werd vanochtend nog druk overleg gevoerd door de di verse instanties. Reisbureau Arca na uit Amsterdam zegde in ieder geval haar medewerking toe, net als aan de tien schaatsers die giste ren met een grotere groep per vliegtuig in Warschau arriveerden. Hoeveel mensen naar Nederland terug zullen keren, is nog onzeker vanwege de moeizame telefoni sche contacten met Nederland. Ze ker is dat niet iedereen echt blij was met het doorgaan van de echte Elfstedentocht. „We zyn zondag, nadat het eerst afgelast was, met el kaar gaan telefoneren en zo zijn he le groepen tot het besluit gekomen om naar Polen te gaan", vertelde de uit Borne afkomstige Bertus Roessing. Hij reisde het buskon vooi vooruit en zat vannacht al in Stettin. „Het valt je dan wel rauw op je dak dat zo'n Elfstedenbe- stuur een dag later al weer besluit om de tocht toch door te laten gaan. Een trieste zaak". De eveneens vooruitgereisde fo tograaf Kienhuis toonde zich zelfs uiterst verbolgen: „Ik vind het ver nederend voor de organisatoren van de tocht hier in Polen, een re gelrechte schande is het. En wat te denken van al die schaatsers? Hon derden guldens zijn ze kwijt aan deze reis en het zyn over het alge meen geen jongens die het ruim hebben. Kun je je voorstellen hoe die jongens in twyfel hebben ge staan over wat ze moesten doen. Ze krijgen hun geld niet terug als ze naar Nederland gaan, maar eigen lijk willen ze maar al te graag. En dan is het nog maar afwachten of iedereen een startbewijs krijgt. Jongen, ik heb hier al een schaat ser meegemaakt die van de twijfels vier broeken heeft moeten ver schonen". De heer Zijlstra uit Leeuwarden, die vanochtend aankwam in Stet tin, wist niet wat hij hoorde. „Ik vind het schitterend dat de Elfste dentocht doorgaat, maar ik vind het ook een rare zaak", zei hij vlak nadat hy het nieuws vernomen had. „U weet toch wel zeker dat het klopt?", vroeg hy nog eens voor al le zekerheid. Er kwam gisteravond een groot scheepse actie op gang om de naar Polen reizende schaatsers op de hoogte te brengen. Dat stuitte op veel problemen omdat de bussen pas in de loop van maandag ver trokken en dus nog onderweg wa ren. Onder hen was ook Rein Jon ker uit het Friese Wytgaard, die tot de betere marathonrijders behoort. Zijn vrouw schakelde zelfs de ANWB-alarmcentrale in om haar man te achterhalen. „Die tocht is zó vreselijk belangrijk voor hem, het is misschien de laatste keer dat hij de Elfsteden kan rijden", aldus mevrouw Jonker. „Hij heeft heel lang geaarzeld voor hij instapte. Rein heeft gelukkig wel zijn lid maatschapskaart van de Elfsteden thuisgelaten, zodat een kennis hem De uitslag van de vijfde en laatste etap pe in de Ronde van de Middellandse Zee van La Grande Motte naar Beziers 2.10.42), 2. Leo van Vliet (Ned) z.t. (met tijdverg. 2.10.47), 3. Eric Vanderaerden (Bel) op 12 sec. (met tydverg. 2.11.04), 4. Jef Lieckens (Bel) z.t., 5. Jean-Paul van Poppel (Ned) z.t, 11. Ad Wynands (Ned) z.t., 12. Benny van Brabant (Bel) z.t., 13. Marco van der Hulst (Ned) z.t., 20. Joop Zoetemelk (Ned) z.t. Het eindklassement van de Ronde van de Middellandse Zee is: 1. Phil Anderson (Aus) 16.14.55, 2. Eric Caritoux (Fra) op 8 sec., 3. Stephen Ro che (Ier) op 14 sec., 4. Steve Bauer (Can) op 35 sec., 5. Joop Zoetemelk (Ned) op 38 sec. 12. Henk Lubberding (Ned) op 1.39, 19. Hennie Kuiper (Ned) op 2.11, 20. Eric Vanderaerden (Bel) op 2.19. Zaalvoetbal AMSTERDAM - Direct nadat het doorgaan van de Elfstedentocht was bekendgemaakt verzamelden zich bij de inschrijfpunten drommen enthousiaste schaatsers. Deze foto werd vanochternd gemaakt bij het VW-kantoor voor het Centraal Station in Amsterdam waar men de kou buiten hield met slaapzakken en pooimutsen. (foto Anefo) vandaag kan inschrijven, want te rugkomen doet hy zeker". In hotel Neptun in 'het Poolse Stettin, waar de schaatsers zouden logeren op hun doorreis, heerste vannacht enige paniek omdat de bussen lang op zich lieten wach ten. Er werd aanvankelijk zelfs ge vreesd dat de bussen onderweg waren ingelicht en vervolgens rechtsomkeert hadden gemaakt. Tot vanochtend half acht was er niemand die na gisteravond acht uur meer iets yan het bussenkon- vooi had vernomen. Toen was men de grens van West- naar Oost- Duitsland gepasseerd. Uiteindelijk bleek dat er enorme vertraging was opgelopen door de extreem stren ge controle bij het binnenkomen en verlaten van Oost-Duitsland. Er wordt overigens nog getracht de terugreizende schaatsers, voor zover ze geen lid zijn van de vereni ging De Friese Elf Steden, aan een startbewijs te helpen voor de tocht door het Friese land. 10, KRV-Zwartewolf Sport 7-5, Van Eg- mond-BAX 3-5, Bahlmann-Roac 4-6, Hanepoel-Van der Plas 0-5, Leny's Boys-Roodenburg 3-3 (Roodenburg w.n.s.). THB Boys-LISC 8-1. Heren (15 kilometer): 1. Ruben Kruwel (Amersfoort) 52,30 minuten. 2. Ray mond Hupperts (Maastricht) 55,57, 3. Rob de Niet (Den Haag) 56,08. Dames (5 kilometer): 1. Gita Kappetein (Zoetermeer) 19,45, 2. Ria Uytewaal (Utrecht) 19,58, 3. Bianca Teeling (Amersfoort) 20,10. Bokser DTS in halve finale DEN HAAG Peter Rozeboom van de Leidse vereniging DTS heeft de halve finales gehaald van de Zuidhollandse bokskampioen schappen. De halfzwaargewicht versloeg gisteravond in Amicitia in Den Haag Hans Koome van de boksvereniging Leiden overtui gend op punten (3-0). Op 4 maart bokst Rozeboom, die drie achtereenvolgende winstpar ty en heeft geboekt en dus C-klas- ser wordt, de halve eindstrijd. Op die dag komt ook zijn clubgenoot Raymond de Mooy in de kwartfi nale van het middengewicht in ac tie in Amicitia. Volleyballers van SKC in kwartfinales LEIDEN - De vrouwenploeg van Ridderveld en de mannen van SKC hebben zich door overwin ningen op respectievelijk Karssen/ VSTS (0-3) en Quintus (3-0) ge plaatst voor de kwartfinales van het bekertoernooi van het district Zuid-Holland. Ridderveld, de lijstaanvoerder van de Leidse eerste klasse, trof in Karssen/VSTS, de nummer drie van de Goudse tweede klasse, een niet al te sterke tegenstander. De formatie uit Bodegraven miste bo vendien drie vaste krachten, waar door onder andere adspirant The- rese van der Meer haar opwachting in het team maakte. Bij Ridderveld ontbraken Jacqueline van Bemme- len en Rita Kop, reden waarom de jeugdspeelsters Monique Hendriks en Jolanda Crama werden ingezet. Vooral laatstgenoemde deed het uitstekend. Ridderveld profiteerde optimaal van het gebrek aan lengte bij VSTS en zegevierde vrij simpel via de volgende scores: 5-15, 7-15 en 8-15. Het vrouwenteam van S '70 kon het in het bekerduel met Skania net niet bolwerken. Het gezelschap uit Woubrugge verloor van Skania met 2-3 (15-7, 15-6, 10-15, 7-15 en 11-15). Beide ploegen speelden hetzelfde spelletje. Omdat zowel bij S '70 als Skania geen harde aan val voorhanden was, kenmerkte het gebeuren zich door veel plaats- ballen en lange rally's. S '70, met ex DAC-speelster Ans Zeilstra voor het eerst in de gelederen, toonde zich aanvankelijk de betere ploeg. Wijzigingen in de opstelling deden het team echter geen goed, waar door Skania toch nog kon toeslaan. De mannen van SKC hadden in de bekerwedstrijd tegen Quintus weinig te duchten van deze tegen stander. In Leiden zegevierde SKC gemakkelijk met 3-0 omdat het meer aanvalskracht kon ontwikke len dan de ploeg uit Kwintsheul. Zeker in de tweede set gaven de Leidenaren Quintus een lesje (15-4). De twee resterende sets werden met 15-11 gewonnen. In de eerste klasse van het rayon Gou da stonden bij de mannen twee competitiewedstrijden op het pro gramma. Die tussen Zevenhuizen 4 en Karssen/VSTS werd evenwel uitgesteld. Wel door ging het treffen tussen Agon en Radius. De Boskopers wonnen dit duel met 3-1 en nestel den zich daardoor meteen aan de kop van de ranglijst. De ploeg heeft weliswaar evenveel punten als Zevenhuizen 4, maar heeft twee wedstrijden minder gespeeld. Ra dius overigens gaf Agon goed par tij. Het Goudse team won de twee de set, stond de derde met 16-14 af en capituleerde in het vierde spel- deel eveneens pas op het laatste moment (16-14). Agon moest daar toe een 2-10 achterstand onge daan maken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11