O m 'De eerste, en dit seizoen zeker ook de laatste kans'- „rij"" Zou die tocht nou wel echt doorgaan? Solleveld neemt z n kans waar Elfstedentocht wordt tocht van het klunen 'Russische schaakbond vroeg om in te grijpen' PAGINA 10 SPORT DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 DOOR RUUD PAAUW Bij het aanbreken van de zon dagmiddag zag ik hem plotseling op het tv-scherm verschijnen: ir. Sipkema, de Elfstedentocht-voor zitter. In enkele weken tijd tien jaar ouder geworden. In zijn ge zelschap bevond zich zijn trouwe hulp-bisschop ir. H. Kroes. En meteen flitste het door me heen: oh, het gaat wéér niet door. Zó ben ik nou geprogrammeerd als ik die kerels ontwaar. Kroes legde het weer vakkun dig uit. Er was niet overal ijs van 15 cm, nog nachten vol strenge vorst waren vereist en het weer zou in de komende dagen niet je dót zijn. Dit alles met zo'n blik van: mensen, neem het nou maar dó.n, die centimeter van ons heb ben we nog pas laten ijken. Sipkema op zijn beurt ont sluierde even de macht van de rayonhoofden. Als er ook maar één zegt dat het niet kan, gaat het feest niet door". Gut, en ik maar denken dat het om een deemoedig soort hoofden van Lebak ging. Blijken het pasja's in hun eigen territorium te zijn. Op Sipkema heb ik overigens een beetje een kijkie gekregen. Ik weet niet of u het zich nog herin nert, maar toen hij de zaak de eerste keer afgelastte, liet hij ook als de bliksem het ijs in Friesland openbreken. In het gewone leven is hij hoofdingenieur van Rijks waterstaat en het is duidelijk waar zijn belangen liggen, bij het water, niet bij het ijs. Die functies bij Rijkswaterstaat en de Elfstedentocht lijken dus wat strijdig met elkaar, maar daar komen ze in Friesland vermoede lijk pas over tien jaar achter. Vorige week was er weer wat vreemds met Sipkema. Toen liet hij zuurzoet weten dat hij zijn wintersportvakantie maar had afgezegd. Nou vraag ik u. Win tersportvakantie! Die man hóórt in deze tijd helemaal niet aan vrijaf te denken. Die mag pas hartje augustus weg, als de mus sen dood van het dak vallen. En dan nóg dient hij het lage-druk- gébied bij de Azoren constant in de peiling te houden. Goed, terug naar de voorstel ling. Nee, hoor, zeiden Kroes en Sipkema zondag, deze week is er nauwelijks nog kans op een Elf stedentocht. En Kroes somde weer alle problemen moeiteloos uit het blote hoofd op. Sipkema viel hem somber bij: "Het is ook niet eens een strenge winter". Een dag later schreven ze de Elfstedentocht wél uit. Denk je met vertegenwoordi gers van de exacte vakken te ma ken te hebben. Maar zou-ie nou ook echt door gaan? Ik sluit er geen wedden schappen op af. Stel nou dat het plaatsvervangend adjunct rayonhoofd van Harlingen, zo'n ambitieus tiep dat hogerop wil, het in zijn hoofd krijgt morgen middag de ijsdikte nog eens na te lopen en bij 13.3 cm blijft steken. Wat dan? Als het om Sipkema gaat, garandeer ik niks. Kijk, Lubbers, Ruding, Van Aardenne, Brinkman het is erg, maar ik heb goede hoop dat we dat zullen overleven. Het ech te gevaar zit in Sipkema. Nog in lengte van jaren zal hij ons in de wintermaanden het lendenwater bezorgen. Iets koels Nederlandse schaatsers één, twee en vier bij het Europees kampioenschap en daarna één, drie en vier bij het wereldkam pioenschap. Het is fantastisch. Men moet tot de tijd van Schenk, Verkerk en Bols terug gaan om ongeveer dezelfde pres taties aan te treffen. Van grote opwinding en dolle vreugde viel dit keer echter weinig te beken nen. Er bleef iets koels rond de triomf van Vergeer hangen, hoe formidabel hij ook reed. Nu zal men aanvoeren dat het ook be hoorlijk koud was in Hamar en dat er weinig Nederlandse sup porters waren, maar dat bedoel ik niet. Het schaatskampioen schap leek hier niet zo te leven, Het hóalde toch niet bij het Ard en Keessie sfeertje van weleer. Waar zou dat aan liggen? Schaatsen voor de grote vier kamp is altijd al een zaak ge weest van een beperkt aantal landen: Skandinaviërs, Neder landers, wat Russen en een loslo pende Amerikaan, dan had je het gehad. Dat wist je en het heeft de pret nooit kunnen drukken. Maar het is intussen wel heel, heel schraal geworden. Zelfs de erken de schaatslanden produceren nu prut. Het viel al te constateren bij het EK in Eskilstuna. Dat werd toen wat versluierd, omdat Ver geer met zijn magnifieke debuut alle aandacht opslorpte. Dit maal, bij het kijken naar het WK, speelde me echt parten dat er zo onthutsend weinig boeiende figu ren waren. De armetierigheid viel gewoon niet meer over het hoofd te zien. Zweden en Finland hebben geen klassementsrijders meer van enig niveau, de Noren, ja zelfs de Noren zakken steeds verder af en de Oostduitsers sla gen er maar niet in door te bre ken. Wat bleef er over, behalve de Nederlanders dan? Een Rus van klasse en een paar verdienstelij ke Oostenrijkers. Ik kreeg steeds sterker het idee dat ik naar een paar reuzen zat te kijken die stre den om het kampioenschap van Madurodam. Ligt het aan mij? Ik vrees van niet. De laatste tijd zijii er steeds meer stemmen opgegaan om de formule van het topschaatsen (ongewijzigd sinds het begin in 1893) te wijzigen, om te streven naar attractievere wedstrijden. naar meer afwisseling. Zelfs de altijd sudderende Internationale Schaatsunie vindt dat er iets moet gebeuren en denkt nu aan het instellen van een wereld be ker in navolging van bijv. de skiërs. De heren zijn zoals altijd laat en de vraag is of dat het juis te middel is om de malaise te be strijden. Het lijkt een beetje op meer van hetzelfde, maar goed, het is in elk geval iets. Moses De Amerikaanse Olympische kampioen op de 400 m horden, Edwin Moses, is in Los Angeles vrijgesproken van de beschuldi ging contact te hebben gezocht met een als prostituee vermomde politieagente. Voor Nederlandse oren was het maar een vreemd verhaal. Moses zou de dame 100 dollar hebben geboden voor haar 'diensten'. Of zij hem dan wel hij haar had aangesproken werd niet duidelijk. Veel interesse kan Moses niet hebben gehad, want hij reed helemaal niet naar de plek die de prostituee/politie agente hem had aangegeven. Nauwelijks wat aan de hand, denk je dan. Maar krachtens het Amerikaanse recht genoeg om er een half jaar de gevangenis voor in te draaien, als het bewezen kan worden. Dat bleek niet het geval. Het invloedrijke Amerikaanse sportbald Sports Illustrated, dat kort tevoren Moses tot Ameri kaans sportman van het jaar had uitgeroepen, vreest dat de naam van de atleet toch grote schade heeft opgelopen. Dit zaakje geeft zijn reputatie hoe dan ook een knauw. "Het publiek heeft nu eenmaal de neiging topsporters te zien in absolute termen: of als helden of als zwervers. Ze zijn meestal geen van beiden, maar zo ligt het nu eenmaal. Voldoe je niet meer aan de maatstaven van de ene categorie dan behoor je tot de andere". Wat 'men' zich zal herinneren, door alle rumoer die het woord Edwin Moses met zijn vrouu: Myrella kort na de vrijspraak. prostitutie altijd opwekt, is Mo ses' arrestatie, niet het feit dat hij werd vrijgesproken. Schaken Oh, wat een film daar in Mos kou, bij het afbreken van de schaaktweekamp om de wereldti tel tussen titelhouder Karpov en uitdager Kasparov. Wat een smartlap. De voorzitter van de Wereld schaakbond (FIDE), de Philippi- no Campomanes, kwam daar even vertellen dat hij de mara- thonstrijd beeindigde en in de herfst een nieuwe match zou uit schrijven met in elk geval een af bakening van het aantal partij- Beide spelers wilden de twee kamp weliswaar voortzetten, zo zei de FIDE-president, maar hij vond het te gek worden. Derderangs patrionaatstoneel. Een behoorlijke regisseur hebben ze daar dus ook niet meer. Even alles op een rijtje. De Rus sische schaakbond is de machtig ste van de wereld, het betrof hier een tweekamp tussen twee Rus sen, in Moskou. Campomanes, door de Russen ooit in het zadel geholpen, zou het natuurlijk wel uit zijn hart laten zelf iets te on dernemen. Hij kwam alleen maar tussenbeide omdat de Rus sische schaakbond dat wilde. En waarom moest Campomanes de zaak stoppen? Omdat Karpov, het troetelkind van de partijbon zen, na nederlagen in de 47ste en 48ste partij aan de rand van de ineenstorting stond. Het deugt van geen kant. Voor deze tweekamp gold een regle ment en daar lag het marathon karakter van de strijd in besloten doordat er geen limiet aan het aantal partijen was gesteld. Het ging om wie het eerste zes winst partijen scoorde. Op die manier erken je dat het uithoudingsver mogen een factor van betekenis is. Nu kun je zeggen dat de recen te ervaringen in Moskou een wij ziging van het reglement noodza kelijk maken. Zeker, maar dan voor een volgende tweekamp. Niet deze. Waar dienen regels an ders toe? Als Karpov niet langer in staat is strijd te leveren, moet hij opgeven. Zo hoort het te gaan in de strijd om de hoogste titel. Ik kan me indenken dat Kas parov niet goed werd toen hij hoorde hoe Karpov doodleuk ver klaarde de tweekamp te willen voortzetten. Een cynisch stukje voor de galerijen, want Campo manes had de match toen al voor geëindigd verklaard. Kasparov had zich uiteraard deemoedig bij het besluit vart Campomanes moeten neerleggen, zo ziet men het graag in Moskou. En de kameraden moeten elkaar zeker niet in de haren vliegen voor het oog van de wereld. Dat de uitdager aan de huichelarij niet meedeed, maakt meteen dui delijk waarom hij niet de favo riete zoon is van de politieke eli te. Het is meer dan bar dat een FI DE-president zich voor dit soort praktijken leent. Maar ja, met de komst van Campomanes is de geur van bederf meegekomen. Niet voor niets heeft de secreta ris-generaal van de FIDE, Ineke Bakker, die Euwe en zijn opvol ger Olafsson jarenlang trouw had gediend, meteen haar func tie eraan gegeven toen ze hoorde wie haar nieuwe baas zou zijn. Ze had al te veel van hem meege maakt. Op momenten als deze wordt een man als Euwe toch wel danig gemist. Die had zich nooit voor zo'n karretje met gier laten spannen. Tarieven Vorige week maandag gaf de Leidse gemeenteraad zijn fiat aan de verhoging van de tarie ven voor sportaccommodaties in het seizoen 1985-86 op basis van de 6-6-4-1 formule. Zes procent verhoging voor de veldsporten, zes procent voor de tennisvelden, vier procent voor de zalen en een procent voor de zwembaden. Tal van raadsleden lieten weten voor het volgend seizoen met spanning uit te zien naar het rapport over de tarieven van de Leidse Sport Federatie, want niet iedereen was verrukt over de door wethou der Tesselaar (PvdA) gehanteer de verdeelsleutel. i De wethouder had daar weinig illusies over. "Het rapport zal geen uitkomst bieden. Daarvoor is de sport onderling te veel ver deeld. Men zal ons voor allerlei I keuzes stellen. U en ik moeten ook dan weer uitmaken wat er zal ge- beurenZo was het steeds en zo zal het blijven". Klare en terechte taal. Het zou goed zijn als de Leidse sport zich die woorden nu eens aantrok en wel met een duidelijk advies kwam. Het betekent in ei gen gelederen compromissen slui ten, hier en daar water bij de wijn 'doen. Het zal pijn doen in sommige sectoren, maar het is het waard. Men toont dan ook in moeilijke zaken de eigen peulen te kunnen doppen. Is men daartoe niet bereid en wordt de eigen verdeeldheid op nieuw aan de politiek voorgelegd dan moet men later ook niet zeu ren over hetgeen er uit de bus komt. LEEUWARDEN (GPD) - De dertiende officiële Friese Elfstedentocht wordt donderdag verreden. Gisteravond, onmiddellijk na de bekendmaking, posteerden de eerste schaatsers zich met slaapzakken en klapstoeltjes in de vrieskou voor de ingang van de Frieslandhal in Leeuwar den, om vanochtend om tien uur als een van de eersten een inschrijvingsnummer voor de toertocht te bemachtigen. Ook bij de overige tien inschrijfadressen in het land ont stonden binnen de kortste keren rijen wachtenden. Behalve voor de Post-ploeg genoot ook het team van Jan Raas gistermid- dag nog van succes in de Ronde van de Middellandse Zee. Gerrit Solleveld won de laatste etappe, Leo van Vliet juichte mee. (foto anp) Anderson ronde-winnaar De Elfstedentocht van 1985 wordt de tocht van het 'klunen' (wande len met schaatsen onder). Doordat in het traject, met name onder de bruggen in de elf steden, tal van wakken voorkomen, zullen de ruim 16.000 deelnemers honderden meters over land moeten afleggen. „Het ijs is snel, maar de schaatsers die later op de dag zullen starten, krijgen het moeilijk", voorspelde Elfstedenvoorzitter ir. J. Sipkema. „Het wordt een zware tocht". tocht, die van buiten Friesland ko men. In de Friese hotels is al geen bed meer vrij. Het Elfstedenbe stuur wacht in spanning af of er uiteindelijk voldoende slaapplaat sen beschikbaar zullen worden ge steld. Bij Elfstedentochten in het verleden was dat altijd wel het ge val, maar er zijn nu generaties in woners die nooit een Elfsteden tocht hebben meegemaakt. Om tien uur vanochtend wordt De beslissing tijdens de vergade- de inschrijving op elf plaatsen ring met de 20 rayonhoofden eensgezind BEZIERS (AFP/ANP) - Het gehele peloton heeft zich gisteren tijdens de laatste dag van de Ronde van de Middellandse Zee neergelegd bij de superioriteit van de Post-ploeg met de Australische kopman Phil Anderson. De slotetappe van La Grande Motte naar Beziers ging over slechts 105,3 kilometer. De korte afstand en het vlakke terrein maakten ontsnappingen ook haast onmogelijk. De Post-renners con troleerden de koers gemakkelijk. Toen in de slotfase Leo van Vliet en Gerrit Solleveld uit de ploeg van Jan Gisbers ontsnapten, rea geerden zij niet. Het ging hen al leen om de hoofdprijs van Ander son. Zo leverde de wapenstilstand tussen de rivaliserende Nederland se ploegen het vierde Nederlandse succes in het nog jonge wielersei- zoen op. Na Ad Wijnands (twee maal) en Henk Lubberding zege vierde in de slotrit van de Ronde van de Middellandse Zee Gerrit Solleveld. De snellere Van Vliet sprintte in Beziers niet tegen zijn ploeggenoot. Gerrit Solleveld maakte vorig jaar een zwak debuut bij de profs. Hij kreeg dit jaar een tweede, en laatste, kans. Als hij andermaal mislukte, kon hij terug naar de to maten in het familiebedrijf in De Lier. De ex-Westlander Van Vliet hield de Westlander een eindje op streek door hem de overwinning in de slotrit van de Middellandse Zee te gunnen. De overwinning van Phil Ander son in het eindklassement kwam minder als een verrassing. De Au straliër, die in alle wedstrijden de rol van kopman mag opeisen van Peter Post, maakte tijdens de win ter in de Verenigde Staten veel ki lometers op de fiets. In andere ja ren trok hy met een rugzak door Australië en raakte hij zijn fiets maandenlang niet Amerikaanse vrou len van zoon Warren trainde An derson op de Californische wegen. Het resultaat liet niet lang op zich wachten. Met de Ronde van de Middellandse Zee won Anderson zijn vierde (korte) etappewedstrijd. In 1981 en 1983 zegevierde hij in de Ronde van de Aude, in 1984 in de Catalaanse Week. Zijn voornaam ste successen lagen in de semi- voorjaarsklassiekers Amstel Gol- drace (1983), Rundum den Hennin- ger Turm (1984) en Kampioen schap van Zurich en de Ronde van Frankrijk (etappewinnaar en gele truidrager). „Het is toch wel lijke beslissing geweest", bekende Nederrands Bureau Sipkema later op de avond. „Maar Omdat zijn «het was de eerste kans dit jaar om moest beval- een Elfstedentocht uit te schrij land geopend. Dat zijn de VW-kantoren in Tilburg, Delft, Rotterdam, Amsterdam, Vaassen, Almelo, Assen en Groningen, het Toerisme Leidschendam, ijshal De Meent Alkmaar en de Frieslandhal in Leeuwarden. Inschrijving kost 75 i het zal ook zeker de laatste kans gulden. Bij de prijs inbegrepen is fhet begeerde zilveren Elfsteden- I kruisje. Maar dan moeten de 199 schaatskilometers wel zijn afge- zijn van dit seizoen. Er zal van de deelnemers vreselijk veel inschik kelijkheid worden gevraagd oir deze tocht tot een goed einde te tegI_DelnschrijvinVeindigt brengen De grootste knelpunten liggen in de steden langs het traject. Vooral in Harlingen wordt het moeilijk. „De deelnemers zullen daar klu- i de Vereniging Friesche Elfsteden brengt het grote moeten grote afstand voor lief SNEEK (GPD) - De Elfmerentocht die hnancnmmiü in Friesland steeds als de generale re- baancommis- petUie van de Elfstedentocht is 5e. schoiuvd, trok gisteren liefst 10.000 Henk Kroes De Elf Merentocht, die maandag dMh^ers"srechtVeenhan^evor Fignon door ongeveer 10.000 schaatsers Friesland is verreden, gold voor het Elfstedenbestuur als een be langrijke testcase. „Het ijs is op die hen viel uit in deze toertocht, wat het directe gevolg was van het ideale weer en niet te vergeten de prima ijsvloer. r het eerst sinds 1963 dat Laurent Fignon, tweevoudig winnaar van de Ronde van Frank rijk, start op 27 april in de Amstel Goldrace. De Parijzenaar maakte maandag in Parijs zijn programma bekend. Fignon heeft voor dit sei zoen drie hoofddoelen: hij wil een klassieker winnen, voor de derde keer de Tour de France op zijn naam schrijven en wereldkam pioen worden. route goed gebleven", stelde Sip- d"e '°5 kilometer lange toertocht i kema tevreden vast. Het traject kijn geheel kon worden verreden. Dne jaar geleden werd een alternatieve elf- merenroute gereden van 70 kilometer. De organisatoren van de Elfmeren- tocht lieten na afloop van de tocht we ten te overwegen net als vroeger weer een wedstrijd in te lassen. De snelste tijd was voor skutsje- schipper Tjerkstra, die 's morgens om kwart over acht vertrok en precies nig of de politie riep gisteravond het pu bliek op om bij de start en finish niet op het ijs te komen. De autori teiten hebben, denkend aan de.his- torische finish van 1963, nog nacht merries. Toen liepen duizenden het ijs van de Grote Wielen bij Leeuwarden op. De ijsvloer kraak- scheurde. Het scheelde wei een ramp gebeurd. i deze Elfstedentocht loopt voor een belangrijk deel langs dezelfde route. In de twee Friese dagbladen ver schijnt vandaag een advertentie waarin aan de inwoners van Leeu warden wordt gevraagd slaapplaat sen beschikbaar te stellen voor de duizenden deelnemers aan de de korste keren zijn uitverkocht. Morgen kunnen de deelnemers aan de toertocht na overlegging van het inschrijfformulier hun startkaart ophalen in de Friesland hal. Er zal dan desgewenst ook huisvesting worden geregeld. Wed strijdleider Gerrit van de Ham deelde mee dat er een voorlopige lijst is van deelnemers aan de offi ciële wedstrijd. Daarop staan de namen van schaatsers die in staat worden geacht de wedstrijd uit te rijden. Onder hen bevinden zich ook dertien vrouwen. Zowel het Elfstedenbestuur als Sipkema: „De toestand ijs is maar zozo. Als het publiek zich op het ijs begeeft, gaat het ab soluut mis. Behalve de rijders zal niemand op het ys worden toegela ten". Woordvoerders van de politie lieten er geen twijfel over bestaan dat vooral by de finish strenge maatregelen zullen worden getrof fen om toestanden als in 1963 te voorkomen. Het publiek wordt op veilige afstand gehouden, kan van af een afgesloten vierbaansweg en vanaf een weiland de aankomst van de rijders gadeslaan. „Maar we kunnen natuurlijk niet 200 kilome ter hekken langs het traject plaat- ier vergezeld van (foto ANP) docentrum ingericht voor de af wikkeling van het verkeer en de coördinatie van zaken betreffende de openbare orde en veiligheid. In het provinciehuis in Leeuwarden wordt een beleidscentrum inge richt, met commissaris der konin gin Hans Wiegel aan het hoofd. Er zullen duizend man rijks- en ge meentepolitie op de been zijn. Op de aanvoerwegen naar Friesland en op de wegen langs de route zul- len tal 'van verkeersmaatregelen van kracht worden. In de nabijheid van het traject mogen auto's niet parkeren of stilstaan. Monsma deed op het publiek een beroep om maar thuis te blijven De NOS ver zorgt vanaf *s ochtends vijf uur. rechtstreeks tv-uitzendingen van-, uit Friesland. Kieft doet mee MOSKOU (AFP) - De schaakbond van de Sow- jet-Unie heeft, volgens hoofdscheidsrechter Svetozar Gligoric, FIDE-voorzitter Campoma nes per brief verzocht de tweekamp om de we reldtitel tussen Anatoli Karpov en Gary Kas parov te beëindigen. De Joegoslavische groot meester Gligoric bevestigde gisteren in Mos kou het bestaan van de bewuste brief, die werd ondertekend door de voorzitter van de Sovjet-schaakbond Vitaly Sevastianov. „Cam pomanes is bereid het epistel te overleggen tij dens de komende vergadering van de FIDE m augustus in Graz", zei Gligoric, die niettemin van oordeel was dat het besluit te stoppen niet tegen de reglementen indruist. Gligoric bevestigde het vermoeden van Kas parov, dat van hogerhand druk is uitgeoefend op Campomanes om de tweekamp af te bre ken. Gligoric keerde zich ook af van de verklaren de opmerking van Campomanes, dat de beide opponenten aan het eind van hun Latijn wa ren. „De één noch de ander was ziek. De match had gewoon kunnen worden voortgezet", al dus Gligoric. De Joegoslaaf zei, dat de derde overwinning van Kasparov in de 48e partij, waarmee hij zijn achterstand verkleinde tot 3- 5, veeleer het resultaat was van een „brisante prestatie" van de uitdager dan te wijten aan zwakte van de titelverdediger. Het loven en bieden voor de organisatie van de herkamp tussen de schaakgrootmeesters Karpov en Kasparov is gisteren direct op gang gekomen. Londen heeft voor de gelimiteerde herkamp over 24 partijen in september 200.000 Engelse ponden over, tegen de 800.000 gulden. ZEIST (ANP) - Wim Kieft van Pisa kolonel Durk Monsma, kan volgende week woensdag met het dis- het Nederlands elftal de kwalifica tiewedstrijd tegen Cyprus spelen, gaat het De spits deelde gisteren telefo- rijkspolitiecommandant trict Leeuwarden. Vanmiddag om twee perscentrum in de Frieslandhal nisch aan interim-bondscoach Leo open. Er wordt gerekend op de Beenhakker mee, dat hij van de komst van duizend journalisten uit voorzitter van Pisa toestemming binnen- en buitenland. In het pers- had gekregen. Beenhakker zal centrum zullen tolken aanwezig Kieft in elk geval selecteren voor zijn voor de buitenlandse media- de wedstrijd tegen Cyprus. Gerald vertegenwoordigers. In het rijkspolitiegebouw Leeuwarden wordt Vanenburg van Ajax is gebles seerd en oefent, net als Kieft, mor genavond niet mee tegen FC VW.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10