Vergeer nieuwe winterkoning 'Ik verkeek me op het ijs' Bestuur nu 'niet meer zo optimistisch' Vriesekoop blijft winnen Veldhoven palet titel met 'glans' LEIDSCH DAGBLAD Schaatsunie wil strijd om wereldcup Doorbraak bekroond met dubbel Van der Duim verspeelt kans op 1500 m. Droom van Piet Alders verstoord MAANDAG 18 FEBRUARI 1985 PAGINA 9 Elfstedentocht weer uitgesteldElfinerentocht gaat door LEEUWARDEN (GPD) - De Frie se Elfstedentocht gaat woensdag definitief niet door. De voorspelde nieuwe koudegolf in het weekein de is uitgebleven. Het ijs is op gro te delen van het traject te dun voor een grootscheeps schaatsevene- ment als de Elfstedentocht. De ver gadering met de 20 rayonhoofden, die gistermiddag zou worden ge houden, is uitgesteld tot vanavond. De Elf Merentocht over de Friese meren gaat morgen wel door, zo is in Sneek besloten. Er wordt gere kend op 10.000 deelnemers. LEEUWARDEN (ANP) - Charles Veldhoven uit Oegstgeest heeft net als vorig jaar de nationale short tracktitel bij de heren veroverd. Zijn kampioenschap van het afge lopen weekeinde in Leeuwarden had echter meer glans dan dat van vorig jaar, toen zijn grootste con current Menno Boelsma ziek was. Dit keer snoerde Veldhoven de cri tici de mond door Boelsma achter zich te laten. Derde werd Peter van der Velden. Bij de dames, die om de officieu ze titels streden, zegevierde Esme ralda Ossendrijver voor haar zusje Manuela Ossendrijver. De eerste twee van de dames en de heren verzekerden zich van een startbe wijs voor de strijd om de wereldti tels, die van 15 tot en met 17 maart in Amsterdam wordt gehouden. Er is nog een kans dat de Elfste dentocht donderdag of vrijdag wordt verreden, maar dan moét het de komende nachten hard gaan vriezen. „Dé temperatuur overdag wordt nu ook een steeds groter probleem", aldus wedstrijdleider Gerrit van den Ham. „We zitten al een' eind in februari. Ik zie het som ber in". Afgelopen vrijdagavond nog was Van den Ham veel optimistischer. „Het gaat door. Daar ben ik heilig van overtuigd", zei hij toen na af loop van de dagelijkse vergadering van het bestuur van De Friesche Elf Steden. De ijskwaliteit is in het weekein de alleen maar verslechterd. Over dag stond op tal van plaatsen water op het ijs. Het Elfstedenbestuur blijft desondanks hopen op het aangekondigde koufront. Er is voortdurend contact met de waar nemingspost van het KNMI op de Leeuwarder militaire vliegbasis. Voorzitter ir. Jan Sipkema is even eens somber gestemd. „Ik ben niet optimistisch. Maar we blij ven paraat". Volgens Sipkema is opnieuw ge bleken dat de weersvoorspellingen op langere termijn volstrekt onbe trouwbaar zijn. „De afgelopen week is zo vaak gezegd dat er een hogedrukgebied zat aan te komen. Het kon niet stuk, zeiden de weer kundigen. Intussen blijkt het toch weer anders te lopen". Sipkema overweegt alsnog naar zijn gezin, op wintersportvakantie in Oosten rijk, af te reizen, als morgen zou blijken dat een Elfstedentocht er deze winter niet meer inzit. Technisch gezien was de Elfste- denvereniging voor de tweede keer deze winter klaar voor een Elfste dentocht. In de Frieslandhal te Leeuwarden staan de beeldscher men weer klaar voor de geautoma tiseerde inschrijving van de 16.000 deelnemers. Het informatienum mer van de vereniging (058-120851) is weer bezet. Gisteren kregen de opbellers een bandje te horen met onder meer de mededeling: „De Elfstedentocht wordt woensdag 20 februari definitief niet verreden". HAMAR (AP) - De technische commissie van de Internationa le Schaatsunie (ISU) wilt vol gend seizóen zowel voor man nen als vrouwen een aantal wedstrijden voor een officieuze wereldbeker introduceren, zo als bijvoorbeelsd al bij het skiën gangbaar is. Het Noorse lid van de commissie, Tormod Moum, heeft dit gisteren bij de W.K.-strijd voor mannen in Ha- mar bekend gemaakt. Als het bestuur van de ISU met het voorstel akkoord gaat kan dit jaar november in Ber lijn al met de wedstrijdenreeks worden begonnen. Eind maart 1986 zou die dan in Inzeil afge sloten worden. Zowel bij de mannen als de vrouwen wordt voorgesteld om een kleine vier kamp te verrijden. Voor de mannen 500, 1000, 1500 en 5000 meter, voor de vrouwen 500, 1000,1500 en 3000 meter. HAMAR (GPD) In het schaatsrijk van Hein Vergeer gaat de zon voorlopig niet meer onder. Uiterst zelfbewust heeft de nieuwe winterkoning binnen drie weken alles naar zijn hand gezet en niemand lijkt in staat hem in de nabije toekomst van de troon te stoten. Of, om de woorden van Henk Gemser aan te halen: „Ik weet niet waar deze trein zal eindi gen". Maar Hilbert Vervolgens maakte de gedreven Nederlandse coach zich uit de voe ten om maar niets te missen van de huldiging in Hamar, waar een dui zendtal rumoerige Oranjefans de kroning van Hein Vergeer aan schouwden. Na de Europese ook de wereldtitel, het kan niet op voor de 23-jarige nieuwe schaatsheld. Met zijn dubbel heeft Vergeer meteen plaatsgenomen bij de gro ten in de schaatshistorie, want er zijn dertien jaar overheen gegaan sinds een Nederlander dat voor het laatst presteerde. Dat dat Ard Schenk was, zegt in feite al bijna alles over de capaciteiten van Hein Vergeer. De spontane Zuidhollan der staat echter pas aan het begin van een internationale carrière en T. is nog lang niet volgroeid, terwijl YJ®t, slechts één. Toch zou zelfs een val partij niet rampzalig zijn geweest toen hij, praktisch al met de ere krans om de schouders, de tien ki lometer afwerkte in het gezelschap eerder in het mogen ontwaakt. Als hij zich in het begin van een race zwaar gaat be lasten loopt hij een grote kans in elkaar te klappen. Dat hebben die zich met hand tand tegen hem had verzet. n, ook al e Gemser ging er op de late zater dagavond nog vanuit dat Van der Duim de beste kansen had. De bn moest het eenvoudig afleggen te- zyn erg geliefde trainer der Duim gen de superieure klasse van Ver geer en ook de tweede plaats glipte hem nog door de vingers. Oleg Bozjev, de titelverdediger, drong zich tussen de beide Nederlanders i de eerste dag als enigen stre- Duims iSOO. Hij denkt iets goed te sprak met vochtige ogen over de fantastische ritten van zijn kop mannen en concludeerde: „Een sterke 5000 meter heeft altijd een gunstige uitwerking op Van der Van der Duim in een rechtstreeks gevecht elkaar zouden ontmoeten. Hein Vergeer in de greep van Frits Schalij, maar pas na het voltooien van de tien kilometer waarop de stuna kon Vergeer na de 1500 me- debutant op het WK zijn titel veilig stelde. Vandaar het terechte armgebaar van de nieuwe wereldkampioen, ter njets meer gebeuren, al won hij bedoeld voor de in Hamar verzamelde concurrentie:'Zeg maar dag met je handje.' (fotoANP) nu geen afstanden maar °fïLJmoeten maken warneer de vijf ki lometer wat is tegengevallen en gaat zich dan forceren waardoor het niks wordt. Nu moet hij toch ontspannen kunnen rijden om het op de tien kilometer af te kunnen maken". Toch ging Van der Duim de mist Iedereen verkeek zich op de ningstijd van de jonge Oosten rijker Christian Eminger, want on der de twee minuten duiken bleek Voor Van der Duim, de tweevou dige wereldkampioen, vormde de 1500 meter echter weer eens het breekpunt. Voor hem staat of valt een sterk toernooi met die afstand, zoals hij gisteren weer eens pijnlijk Hij verloor niet al- veel lastiger dan verwacht werd Van der Duim zat snel boven het moest leen van Falk-Larssen, speelde ook teveel op Vergeer f^£ej£ven jichema^ (L59), waardoor het verschil op de tien ki- lometer onmogelijk nog te over bruggen was. HAMAR (GPD) - De schaatsmijl heeft in de lange carrière van Hilbert van der Duim altijd een sleutelrol gespeeld. De 27-jarige Fries dankte zijn wereldtitels in 1980 en 1982 in belangrijke mate aan zijn triomf op de 1500 meter. In Hamar schakelde Van der Duim zichzelf vroegtijdig uit door op die cruciale afstand ten opzichte van zijn concurrenten Vergeer en Bozjev knoeiwerk af te leveren. De Heerenvener nioest op beiden dat het snel kon gaan, vooral nadat ongeveer twee seconden inleveren, de Oostenrijker Eminger een goe- 2 hij zijn kans op een derde de tijd had neergezet, maar dat viel me bitter tegen. Het ijs was stroef. Krachtpatsers als Bozjev wereldtitel verspeelde, „Ik heb me op de 1500 meter to lijk door de hoogspanning die een wedstrijd van deze allure met zich meebrengt. Ik moest me nu maar zien waar te maken. De 5000 meter gaf mij de verzekering dat ik mee- taal verkeken op het iis. ïk dacht, het voordeel", aldus Van der Duim telde. Zo lekker ging het". De vraag is waar Vergeers gren- i ligen. Zijn progressie was dit i In de door de Rus LEIDEN - Piet Alders kan zijn uitverkiezing voor het Nederlands zaalvoetbalteam wel vergeten. De middenvelder van SJC brak gister middag tien minuten voor het ein de van een oefenduel bij LFC zijn rechter kuit- en scheenbeen, toen hij in een poging de bal op te rui men hard tegen een been van de 'blokkende' Jan Cromwijk aan schoot. Onderzoek in het Acade misch ziekenhuis leerde dat Alders bij die actie een schuine, zoge naamde ski-breuk opliep. Hij moet voorlopig enkele dagen in het zie kenhuis verzorgd worden. Zaterdag nog was Piet Alders (in de zaal actief bij Menken/Land- bouw), samen met de bij BAX zaal voetballende UVS'ers Faber en Van Leeuwen, in Zeist geweest voor een training van de nationale zaalvoetbalselectie. Alders, die ge heel was hersteld van een rugbles sure èn net een schorsing had uit gezeten, maakte een goede indruk. Ruim tien minuten voor het ein de van het oefenduel LFC-SJC ver stoorde een botsing met Jan Crom wijk alle illusies. In een poging de bal te ruimen, schoot Alders hard tegen het been van de 'blokkende' LFC'er aan. Het duel werd om die reden bij een 2-3 stand gestaakt. zijn slechte 1500-meterr.it te gen Rolf Falk-Larssen, die hem een illusie armer had gemaakt. Van der Duim moest tenslotte Sjasjerin aangevoerde ranglijst al- naast Vergeer ook Bozjev nog voor Ier tijden stond de nieuwe wereld- zich dulden op het podium. De kampioen enige maanden geleden kloof van iets meer dan vier secon- nog op een onbeduidende 139e den kon hij op de 10 kilometer niet plaats. Door zijn persoonlijke re- dichten. Van der Duim: „Ik dacht cords op de 1500 (met 3 sec.), 5000 dat ik dat gemakkelijk zou kun- (met 27 sec.) en 10.000 meter (met omdat Bozjev in mijn ogen halve minuut) is hij in kort maar dat viel tegen. Op een gege- plaatsen gestegen. „Ik weet zelf ven moment had ik die voorsprong niet waar mijn grens ligt. De winst op hem wel te pakken, maar ik kon die ik dit jaar heb geboekt verbaast het tempo niet handhaven omdat mij zelf ook. Op de tien kilometer het ijs voor geen meter gleed. Bo- heb ik nog niet echt hoeven te vendien had ik die ongelukkige knokken, omdat tijdens bijna elk wissel met Vergeer. Dat kostte kampioenschap al voor die afstand tienden van seconden. Ik heb ge- de beslissing daan wat ik kon. Het was alles-of- Hein Vergeer, niks, het is niks geworden. In de laatste paar ronden maal leei - De herstelwerkzaamheden aan de suprematie van het Nederlandse gev en a us schaatsen werden in Hamar voltooid op het ereschavot. Daarop stonden In de schaduw van hun ploegge- Beteren Hein Vergeer (le) en Hilbert van der Duim (3e) zij aan zij. (foto, ami ik hele- noten reden Frits Schalij (4e) en Emiel Hopman (10e) een redelijk En dat terwijl de Fries, die bin nenkort dan toch als onderwijzer door het leven gaat, zo perspectief rijk begon. Zijn sprint was de beste van het seizoen en de 7.08,74 die hij de concurrentie daama voorscho telde bleek eveneens van hoog ka liber. Alleen Hein Vergeer werd daar niet heet of koud van. De Haa strechter raasde naar een spectacu laire winnende score en overtrof zichzelf met liefst acht seconden. Die klap bleek naderhand beslis send en bespoedigde na de 1500 meter van eveneens hoog gehalte de vrij vlakke ontknoping van het toernooi. Vrije teugel Henk Gemser werd daarmee ver lost van een probleem waarmee hij langdurig worstelde. Op de avond tussen de beide wedstrijddagen voelde hij er weinig voor om Ver geer de vrije teugel te geven wan neer het op een onderling titelge vecht tussen zijn beide kanspaar den zou uitdraaien, waar het op dat moment naar uitzag, In een onder onsje kreeg Vergeer van hem te ho ren: „Je doel is bereikt wanneer je bij de eerste zes bent. Stel nu geen te hoge eisen aan jezelf. Dat komt allemaal nog wel". Terwijl Vergeer al op een oor lag lichtte Gemser toe: „Ik wil niet dat hij zich helemaal lek gaat rijden. Dat risico is te groot. Hij mag dan wel 23 zijn, pas nu is zijn duurver- Hoewel drievoudig wereldkam- toernooi. De ex-marathoncrack, ïeen- die de komende week op natuurijs zijn wil rijden, als het tenminste weer hoogtepunt heen is („Hij is te lang gaat vriezen, was evenwel meer te- doorgegaan. Hij mist de ambitie vreden dan Schalij. Hopman: „Ik van vroeger") wil de Fries zich nog heb een goed toernooi gereden. Al- niet neerleggen bij de suprematie leen mijn sprint ging niet zo best, van zijn vier jaar jongere ploegge- omdat ik bang was om te vallen", noot Vergeer. „Hein was hier te Schalij was de enige Oran- sterk voor mij. Maar ik wil er best je-klant die somber gestemd was. op zijn minst nog een jaartje tegen- „Ik had meer verwacht. Op de vijf aan gaan, hoewel ik besef dat het er kilometer kwam ik in het tweede niet makkelijker op wordt om nog gedeelte in grote problemen door eens kampioen te worden. Ik heb dat mijn linkerbeen pijn ging doen nog degelijk wel ambitie. Mis- en op de 1500 meter kreeg ik de schien kan ik me met het Olympische Spelen over een paar jaar specialiseren op haald wat erin zat", bijvoorbeeld de vijf en de tien kilo- meter". niet te pakken. Ik Hamar niet uitge- ADVERTENTIE Van der Duim zal op weg naar Calgary ongetwijfeld veel te ma ken krijgen met Vergeer, die even eens de komende Spelen hoog op zijn verlanglijstje heeft staan. De 23-jarige Haastrechter, die al goed uit de voeten kon op de 1500 meter, is nu ook op de 5000 meter tot grote hoogte gegroeid. „De manier waarop ik de 5000 meter reed heeft me hier veel ver trouwen gegeven. In de week voor het toernooi ben ik gaan twijfelen aan mezelf. Dat kwam waarschijn- ZEG MAAR CM TEGEN 'N—s\ KAMSTEEG OCCASION (Kits'OOK VÓOB K^STÏEG ZtKEBHiip^ (ANP/SID/CTK) - Bettine Vriese koop blijft haar reeks van suc cessen dit seizoen voortzetten. Twee weken na haar winst in de' Top Twaalf in Barcelona won de Hazerswoudse in Ostrava het da mesenkelspel in de strijd om de open Tsjechóslowaakse tafelten niskampioenschappen, Vriese koop versloeg in de finale de voor eigen publiek spelende Ma rie Hrachova in vier games: 21- 12, 21-16, 18-21, 21-17. Voor Vriesekoop was dat het derde grote succes van dit sei zoen, dat begon met een over winning in het toernooi om de open Nederlandse titels in Rot terdam. In de halve finales van de open Franse titelstrijd in Ren- nes versloeg Vriesekoop, die eind maart in Gothenburg op jacht gaat naar de wereldtitel, zelfs de wereldkampioene Cao Yanhua uit China. In dat toer nooi eindigde Vriesekoop als tweede. In Ostrava liep de Nederlandse beroepsspeelster dubbel succes mis door met dezelfde Hrachova de eindstrijd in het damesdubbel te verliezen. De Zuidkoreanen Yang Yóung Ja en Yoon Kyung Mi waren in drie games (18-21, 21-18, 21-16) te sterk voor Vriese koop en Hrachova. De finale in het damesenkel spel was een herhaling van die in oktober in Rotterdam, toen Vrie sekoop ook mét 3-1 haar Tsjechó slowaakse vriendin van een in ternationaal kampioenschap af hield. Hrachova, al sinds jaar en dag dubbelpartner van Vriese koop, kende weinig geluk in ei gen land. In de drie finales, waar in ze vertegenwoordigd was, kwam de Tsjechoslowaakse geen enkele keer tot winst. In het gemengd dubbelspel ging het mis in samenwerking met haar landgenoot Jindrich Pansky. De Zweedse combinatie Erik Lindh/Marie Lindblad maakte de met ruim verschil (9- 21) verloren eerste game met veel inspanning meer dan goed (22- 20,21-17). Lindh en Lindblad wa ren in Rotterdam ook al goed ge weest voor een internationale ti tel. De winst van Lindh/Lindblad betekende de tweede titel voor Zweden, dat met het evenveel scorende Zuid-Korea het succes volste land in Ostrava was. Vrij dag wonnen de Zweden de lan- denwedstrijd bij de heren door Tsjechoslowakije met 3-0 te ver slaan. De Zuidkoreaanse ploeg trok het herendubbel en dames- dubbel naar zich toe. In het herenenkelspel bewees de Pool Leszek Kucharski, dat zijn Nederlandse titel in het na jaar in Rotterdam geen toevals treffer is geweest. Toen versloeg hij zijn sterke landgenoot Grub- ba, twee weken geleden winnaar van de Top Twaalf. In Ostrava, waar Grubba afwezig was, won Kucharski in vier games van Jan Ove Waldner, algemeen be schouwd als de sterkste Zweed. krampte en kwam op een teleur stellende score uit. Vergeer vergal- lopeerde zich niet. Hij nestelde zich dankzij een voortreffelijke slotronde tussen Bozjev en de olympisch kampioen Boucher en zat op fluweel. Vergeer had Van der Duim van zich afgeschud en hoefde in het slotnummer alleen in de buurt van zijn enige rivaal te blijven. Een uit puttingsslag, waarvoor Gemser zo bang was geweest, bleef hem op die meinier bespaard. „Ik heb ge lukkig zelf geen keus hoeven ma ken. Het probleem loste zich van zelf op", liet Gemser naderhand opgelucht weten. Van der Duim had zich al voor de race neergelegd bij de tweede plaats, maar kwam ook daarvoor te kort. Na een onge lukkige wissel bleek hij nog wel tot een krachtige finale in staat, maar het was te weinig om Bozjev naar de derde plaats te verwijzen. Frits Schalij bleef helemaal met lege handen staan. De nummer twee van het Europees kampioen schap faalde op geen enkele af stand, ofschoon hij tegen Van der Duim bijna onderuit ging op de vijf kilometer, en was zowaar de beste Nederlander op de tien kilometer. „Ik kan hem niets verwijten", vond Gemser, „want ik zou niet weten waar hij het heeft laten liggen". Als debutant mocht Emiel Hop man niet ontevreden zijn. In Eskil- stuna vergat hij de eerste bocht die hij tegenkwam, de angst om weer te vallen zat er blijkbaar zo diep in dat de lange Noordhollander deze keer erg behoedzaam rondging. Op de 1500 meter zat hij, in tijd uitge drukt, dichter bij de top dan tij dens het EK, daarentegen bleef op de lange afstanden het stuntwerk achterwege. De hele Nederlandse ploeg in casseerde, buiten de eindpryzen, trouwens minder medailles dan in Eskilstuna. Toen stond er bij de tussentijdse huldigingen zeven keer een Nederlander op het po dium, in Hamar was dat slechts drie keer het geval. Vergeer oogst te alleen op de 5000 meter weder om goud en mag zich daarom de beste ter wereld noemen op die af stand. De wereldtitel, waar het uitein delijk om draaide, won hij echter minstens zo glansrijk als het Euro pees kampioenschap. De enige zorg van Gemser is nu hoe hij de carrière van Vergeer in de juiste banen kan leiden. De oorspronke lijke planning die gericht was op een internationale doorbraak in 1987 is uiteraard overboord gezet. Gemser: „De vraag is nu hoe Ver geer zich weert tegen invloeden van buitenaf. Ik ben niet van plan hem aan een touwtje te houden, maar wil hem toch proberen te hel pen. Dat zie ik nu als mijn belang rijkste taak, want een paar vingers omhoog en naar beneden houden, dat kan iedereen wel".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9