Bouterse biedt z n excuses aan Spanje boos op VS na spionage 'Bevrijdingsfeest' in Sidon 4i Hard werken troef op Franse scholen Lech Walesa tart Poolse autoriteiten Bemiddelende rol Guatemala ^0^41 ié VN-rapport bevestigt executies 'Reagan hielp Salt-2 al in 1981 om zeep' MAANDAG 18 FEBRUARI 1985 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Het staat vast dat de 15 prominente Surinamers die in december 1982 in Paramaribo om het leven kwamen nadat ze door het regime-Bouterse waren gearresteerd, standrechtelijk zijn geëxecuteerd. Tot die conclusie komt de VN-commis- sie die vorig jaar in Suriname en Nederland een onderzoek naar de zgn. decembermoor den heeft uitgevoerd. PARIJS - De Franse minister van onderwijs Jean-Pierre Chevène- ment heeft een reeks besluiten be kend gemaakt, die het lager onder wijs moeten hervormen. De her vormingen zullen een eind maken aan het 'alternatieve gebabbel' aan de basis van het Franse onderwijs. Het plan van Chevènement komt door Rudolph Bakker neer op de terugkeer tot een ver plicht algemeen lesrooster. Jaren lang waren alleen Frans en wis kunde verplicht. Dat werden de 'fundamentele vakken' genoemd. De res.t stond ter keuze van de leer lingen, althans van de ouders. Deze fundamentele vakken zijn nu uit gebreid met onder meer geschiede nis en aardrijkskunde, kunst (crea tieve vakken als muziek en han denarbeid), maatschappiileer, na- tuurkunde en lichamelijke oefe ning. Ook zullen de kinderen op de lagere school 50 tot 80 uur per jaar computerles krijgen. Chevènement wil ook de herin voering van het huiswerk. Deze kwelling voor de zeven miljoen kleine Fransjes is omstreden. Na dat het huiswerk op de lagere school, althans in theorie, in '56 was afgeschaft, heeft minister Chevènement er nu de nadruk op gelegd dat de kinderen na de schooltijd 'onder leiding zullen moeten werken'. Nu zal deze zure plicht niet alleen op de ouders en de kinderen terecht komen; er is sprake van een soort huiswerkcur sus, die van gemeentewege wordt geleid. De rechtse oppositie en de rechtse pers in Frankrijk hebben het plan van Chevènement toege juicht. 'Terug naar de grijze stofjas, en werken!', zo meldt men in deze kringen opgelucht. Politieke com mentatoren schenken minder aan dacht aan de met veel instemming ontvangen maatregelen van Jean- Pierre Chevènement, dan aan de persoon van de minister zelf. Ten slotte is het niet de eerste keer dat Chevènement de politieke wereld voor verrassingen plaatst. Jean-Pierre is de zoon van ou ders uit de kleine provinciale bur- De conclusies uit het onderzoek heeft de commissie, onder leiding van de Keniase jurist Amos Wako, neergelegd in een rapport waarvan wind destijds waren gearresteerd „om een ramp te voorkomen". Ge vraagd waarom zijn regering geen prominente Surinamers op 8 cember 1982 in Fort Zeelandia Paramaribo van dichtbij en van i ren doodgeschoten. Legerleider stappen had ondernomen om de de bijzonderheden dit weekeinde Bouterse zelf verklaarde tegenover verantwoordelijken voor de in Genève zijn uitgelekt. Het rap- de onderzoekscommissie dat de moordpartij te berechten, ant- moorden noodzakelijk waren. „Het woordde Udenhout, dat dit waar- was zij of wij", aldus Bouterse. Hij bood verder zijn excuses aan voor het gebeurde en zei dat de gebeur- port, waarin getuigenissen meer dan honderd personen in Su riname en Nederland met wie de commissie-Wako heeft gesproken, rekent af met de lezing van het re gime-Bouterse, dat de 15 gearres teerden op de vlucht zouden zijn neergeschoten. Volgens de getuigenissen van Surinaamse militairen zijn de 15 schijnlijk tot meer,bloedvergieten zou hebben geleid. Volgens de VN-commissie heeft beerd de schuld voor de moorden geheel in de schoenen te schuiVen De commissie-Wako sprak ook van de toenmalige garnizoenscom- met de huidige premier van Suri name, Udenhout. De premier zei dat de 15 tegenstanders van het be- MADRID - Het spionage-incident waarbij twee Amerikaanse diplo maten het land zijn uitgewezen, heeft in Spanje grote verontwaar diging veroorzaakt. De twee diplo maten, Denis MacMahan en John F. Massey, warfen op 28 januari be- rikaanse bronnen voor de merk waardige activiteiten van het di plomatieke duo gaven bleek wei- w w nig overtuigdend. Het tweetal wil- executies kunnen alleen worden mandant van Paramaribo, majoor Roy Horb. Deze is in februari 1983 dood in de gevangenis aangetrof fen, nadat hij zich volgens de offi ciële mededelingen had opgehan gen. Andere getuigen hebben ver klaard dat op het tijdstip van de moorden ook andere leden van de groep van 16, die op 25 februari 1980 de staatsgreep pleegden, on der wie bevelhebber Bouterse, de tegenwoordige plaatsvervangend commandant van de militaire poli tie, sergeant-majoor Zeeuw, en de huidige garnizoenscommandant van Paramaribo, Baghwandas, in Fort Zeelandia aanwezig waren. Ook de toenmalige minister Naar- endorp en de latere premier Alibux zouden in de bewuste nacht in het Fort geweest zijn. In het rapport-Wako is verder nog vermeld dat de executie van 15 prominente Surinamers een trau matisch effect op de bevolking van Suriname heeft gehad. Dergelijke Lecj} Walesa en zijn advocaat Taylor gingen afgelopen zaterdag samen r de officier van justitie over Walesa's verboden oproep tot staken. door Gerrit-Jan Hoek trapt toen zij vanuit een niet afge bouwd museumcomplex op het universiteitsterrein van Madrid fo- i van het nabij gelegen de f^eqSe de erachter komen of de Spaanse voorkomen, als de democratie regering hoog gekwalificeerd tech- wordt hersteld, concudeert de nologisch materiaal dat ook voor commissie, militaire doeleinden gebruikt kan De Nederlandse regering heeft worden, doorverkoopt aan Oost- nog geen officieel standpunt inge- blok-landen. Volgens de New York Times was het de twee diplomaten erom te doen, foto's van het communicatie systeem van de ambtswoning van premier Gonzalez te nemen. Uit de vergrotingen zou men vervolgens de richting over het rapport VN-commissie. Een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken verklaarde dat men het rapport, wanneer dat eind deze maand officieel zal woïderi be kendgemaakt, eerst grondig wil bestuderen. De VN-commissie de mensenrechten buigt zich premier Gonzalez. De verklaring die sommige Ame- het geheime communicatienet begin maart in Genève kunnen destilleren. Hoewel de officiële instanties in Spanje nauwelijks commentaar op het incident leverden, heeft het op treden van de Amerikaanse ambas sade in Madrid dit weekeinde tot de standrechtelijke executies wereld, waarbij het rapport-Wako aan de orde zal komen. De Raad voor de Bevrijding van Suriname heeft met verontwaardi ging gereageerd op de uitspraken van Bouterse c.s. tegenover de felle kritiek geleid in de Spaanse commissie-Wako. De Raad vindt media en politieke kringen. „Een minimumgevoel voor waardigheid dat Nederland de diplomatieke be trekkingen met Suriname onmid- Peres bij paus De Israëlische premier Peres wordt morgen in particuliere au diëntie ontvangen door paus Jo hannes Paulus II. Wijlen Golda Meir was in januari 1973 de eerste en tot nog toe enige Israëlische re geringsleider die een ontmoeting had met paus Paulus VI. Aangeno men wordt dat Peres met de paus zal praten over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen het Vaticaan en Israël. verplicht alle Spanjaarden deze dellijk moet verbreken en niet agressie tegen onze soevereiniteit der herstellen voordat bevelhebber af te keuren", hekelde het gezag hebbende dagblad El Pais, wie het des te droeviger is te i ten constateren dat Spanje nota be- Bouterse is afgetreden. v Ook een eventuele hervatting van de Nederlandse ontwikkelingshulp Suriname kan nu geen sprake bondgenoot bespio- zijn, aldus woordvoerder Kohinor Schade-claim tegen De Lorean LONDEN (GPD) - De Britse regering eist 270 miljoen dollar (een miljard gulden) aan scha devergoeding van een grote Amerikaanse accountantsfirma omdat deze onzorgvuldige ad viezen zou hebben gegeven rond de inmiddels failliet gega- ne autofabriek van John de Lo rean in Belfast. De fabriek was opgezet met zeer aanzienlijke financiële steun van de Britse regering, en was vanaf het begin ten dode opgeschreven. In de fabriek in Belfast werden uiteindelijk maar enkele maanden sportau to's gefabriceerd, tot deze in 1982 failliet werd verklaard. Rond diezelfde tijd werd De Lorean in Los Angeles gearres teerd op verdenking van han del in cocaine. Naar later bleek, klopte er niets van het financië le beheer van de autofabriek in Belfast, en de Britse regering verdenkt De Lorean er nog steeds van, grote sommen gelds te hebben verduisterd. De accountant van John de Lorean, de firma Arthur Ander sen in New York, die geldt als de grootste accountantsfirma ter wereld, moet van de finan ciële onregelmatigheden rond de autofabriek hebben afgewe ten. GDANSK/WARSCHAU (Rtr./UPI) stukken van Solidariteit, Adam - De Poolse vakbondsleider Lech Michnik, Bogdan Lis en Wladys- Walesa heeft gisteren een „alge- law Frasyniuk, die bij de politieke meen contra-offensief' aangekon- amnestie van juli 1984 vrijkwamen, gerij, die beiden onderwijzer wa ren. Jean-Pierre kon zo goed leren en hij was zo gefascineerd door de glans van de Parijse hogere bour geoisie, dat hij naar de hoofdstad trok en er met glans de ENA, de hoogste eliteschool van het land, afliep. Zijn intellectuele belangstelling is daarna meer geprikkeld door de theorieën van links dan die van rechts. Hij was in staat de 'dakloze' Francois Mitterrand tijdens het partijcongres van '71 in Epinay aan het leiderschap van de socialisten te helpen. In de eerste regering-Mauroy was Chevènement minister voor de industrie, maar hij sloeg de deur met veel misbaar achter zich dicht, toen de president op een gegeven ogenblik weigerde de Franse franc terug te nemen uit de zogenaamde 'Slang' van EG-munteenheden. Mitterrand vroeg hem terug te ko men als minister van onderwijs, nadat de regering in het slop was geraakt met haar plan het privé-on- derwijs de das om te doen. Ponting neemt ontslag na Belgrano-zaak LONDEN - Clive Ponting, de ho ge Britse defensie-ambtenaar die documenten over de zogenaamde Belgrano-affaire doorspeelde naar een parlementslid en daarmee een kolossale politieke rel startte, heeft dit weekeinde zijn ontslag inge diend. door Henk Dam Ponting nam dit besluit nog geen week nadat een jury hem had vrij gesproken van overtreding van de Wet op de geheimhouding. Met die uitspraak werd Ponting gesteund in zijn overtuiging dat hij met het doorspelen van de documenten in feite het landsbelang had gediend. De documenten toonden name lijk aan dat de Britse regering, staatssecretaris John Stanley (de fensie) voorop, pogingen heeft ge daan en nog wilde doen om de juis te toedracht van het tot zinken brengen van de Argentijnse krui ser Generaal Belgrano, tijdens de Falkland-oorlog, verborgen te hou den. De uitspraak van de jury bete kende een gevoelige nederlaag voor de Britse regering. Het minis terie van defensie was tegelyk ge dwongen Ponting, die voorlopig op nonactief was gesteld, weer vol ledig te betalen en hem een passen de baan aan te bieden. digd tegen de verhoging voedselprijzen. Walesa trotseerde daarmee de autoriteiten die hem arrestatie in het vooruitzicht stel den als hij voor het verboden vak verbond Solidariteit blijft ijveren. By het verlaten van een kerk- weer gearresteerd. Zij hadden met Maar, aldus Ponting iy een ver anderen èn Walesa gesproken klaring zaterdag, het ministerie van defensie heeft duidelijk ge maakt hem niet te willen aanhou den. Bovendien is een nieuw on derzoek gestart naar de vraag, of dienst zei hij tegen duizenden jui- van zyn drie medestanders en laak- chende aanhangers van Solidari- te hij de autoriteiten omdat die Na het verhoor van zaterdag oordeelde Walesa de aanhouding Ponting strafbare feiten heeft be gaan door vorig jaar april een brief teit dat hij vandaag weer aan het werk gaat op de Leninwerf in Gdansk. Ook weet iedereen wat haar of hem op 28 februari te doen staat, aldus Walesa. „Het moet een succes worden". de Belgrano-affaire naar het- de voor- zelfde parlementslid te sturen dat hij later de documenten toezond. uitstel geschil tussen Costa Rica Lof voor ChiliDe Ameri- ÏÏEi!. d kaanse onderminister van buiten landse zaken Langhorne Motley, die gisteren voor een driedaags be- zoek in Chili arriveerdeprees bij moeten worden zijn aankomst de Chileense militai- Minister van buitenlandse zaken GUATEMALASTAD (AFP) - rikaanse en Contadora-landen zou- Guatemala wil bemiddelen in een den meedoen is voor onbepaalde Nica- tijd uitgesteld vanwege 'ruzie over wo ,r een het lot van een jonge Nicaraguaan, topconferentie over Jose Urbina Lara, die sinds Centraal-Amerika die afgelopen maanden als vluchteling in de Cos- week in Panama gehouden had taricaanse ambassade in Managua bivakkeerde, auii««uuvuiiistueunueensemuuai- Minister van Duitemanase zaxen vrKSSL Rteait de „harten van de vrijheidslieven- ren om hun „professionalisme, in- Andrade heeft zijn bemiddeling SoX, tS^van de ambas! de tegriteit en toewijding aan politie ke waarden die gebaseerd zyn op de traditie van de democratie". Af gelopen vrydag zei een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Washington dat het bezoek bedoeld is om de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Chili te evalueren en om uiting te geven aan de Amerikaan se bezorgdheid over de politieke si tuatie in Chili. IRA-aanslag Twee leden van het Ierse repu blikeinse leger (IRA) hebben giste ren een hoge veiligheidsfunctiona ris van een gevangenis doodge schoten toen die uit de kerk kwam. De moordpartij had plaats, buiten de kathedraal van Armagh, 64 km ten zuidwesten van Belfast. Het slachtoffer is de 37-jarige Pat Kerr. De man die chefbewaker was in de zwaarbewaakte Maze-gevangenis in Belfast, kreeg drie schoten in het hoofd en was op slag dood. Kunsthart werkt De 58-jarige Amerikaan Murray Haydon heeft gisteren als derde mens een kunsthart gekregen. De operatie in het Humana-hartinsti- tuut in Louisville in de Amerikaan se staat Kentucky duurde vijf uur. Een kwartier na de operatie begon het kunsthart te kloppen. Ze stond onder leiding van dr. William De- vries, de enige Amerikaanse chi rurg die dit soort ingrepen mag verrichten. De eerste patiënt overleed na 112 dagen, de tweede kreeg het hart op 25 november 1984 en ligt nog in het ziekenhuis. cent duurder. Walesa, de leider van het onaf hankelijke Poolse vakverbond die in 1983 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, was zaterdag op het parket t.in Gdansk ontboden. Daar kreeg daan op Nicaragua. De president jJJj te-horen dat hy een gevangenis- deed een beroep op het Congres de straf yan ten hoogste ja ris_ steun aan de tegen de sandmisten keert als Solidariteit de prJotestac- strydende guerrillastrijders (de tie niet afgelast. Het was de seherp- contra s) op te voeren. ste waarschuwing van de autoritei- Volgens de president is in Nica- aan 2«n adres sinds Walesa na bivakKeerae was od 24*dece'mbêr ragua thans een „marxistisch-leni- het uitroepen van de noodtoestand door de Nicaraguaanse politie nistiache Wiek" aan de macht die „a^den glinirneefd wal" i r,i„ de „harten van de vnjheidskeven- geimerneera was. de mensen in Nicaragua heeft ge- Volgens westerse diplomaten be- broken" en thans "een wrede die w«zen de waarschuwing dat Wale- Is "satelliet van sa gearresteerd kan worden en de Sowjet-Unie en Cuba" hebben soortgelijke dreigementen aan het de sandinisten van het begin af aan adres van radiaae rooms-katholie- "de oppositie onderdrukt, de kerk ke Pnesters dat de autoriteiten hun en de vakbeweging vervolgd, de Pogingen opvoeren om de opposi- De Amerikaanse president Rea- vrije pers aan banden gelegd en 'pgen het communistisch be gan heeft zaterdag in een radiotoe- hun belofte gebroken tot het hou- w!?.d de koP In te drukken spraak een zeer scherpe aanval ge- den van vrije verkiezingen" Demiaueung Lara het terrein van de ambas. aangeboden in telefoongesprek- d eearresteerd maar de Nicara- &roKen" en tnans "een wreae ken met zijn Nicaraguaanse en autoriteiten ontkennen tatuur" uitoefent. Als "satelliet Costaricaanse collega's. De andere ^aanse autonteiten ontkennen landen in Centraal-Amerika en de leden van de Contadora-groep (Pa nama, Mexico, Colombia en Vene zuela) zijn van het voorstel op de hoogte gesteld. De top waaraan de Centraalame- Reagan Die dag heeft Solidariteit uitge kozen voor protesten in het hele land, met inbegrip van een staking van een kwartier, tegen de prijsver hogingen die de regering in maart wil doen ingaan. Levensmiddelen worden dan gemiddeld 12 13 pro- WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten zouden in september 1981 aan de Sowjet-Unie hebben laten weten niet van plan te zijn het Salt-2- akkoord ter beperking van de strategische bewapening te laten bekrach tigen door het Congres. Dat zou Moskou ertoe hebben aangezet 500 stra tegische raketten meer in gebruik te nemen dan in het verdrag was toege staan, zo schrijft de Amerikaanse journalist Jack Anderson. In zijn column die een paar maal per week verschijnt in ongeveer 900 Amerikaanse kranten, spreekt Anderson van president Reagans „gehei me akkoord" met de Russen. De journalist bestempelt dit zogenaamde akkoord zelfs tot „het Jalta van Reagan". Volgens hem heeft de president het Congres pas twee weken geleden ingelicht over deze „waarschijnlijk ongrondwettelijke uitoefening van het presidentiële gezag". Dat gebeurde in de vorm van een geheim ver slag dat het Congres werd toegezonden ter ondersteuning van het open bare rapport over vermeende verdragsschendingen door de Sowjet-Unie, aldus Anderson. Het geheime verslag bevatte naar zijn zeggen de volgende mededeling: „In september 1981 hebben de VS de Sowjet-Unie laten weten niet meer te streven naar ratificatie van Salt-2, waarbij de twee partijen onder de internationale rechtstermen ontslagen waren van hun verplichting het verdrag na te leven". Moskou kon daardoor ongehinderd zijn strategische rakettenarsenaal uitbreiden. In een reactie zei een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken dat het verhaal ontsproten is aan de fantasie. Hij herinnerde eraan dat president Reagan tijdens zijn verkiezingscampagne van 1980 reeds te Eind vorige week zijn drie kop- kennen gaf tegen bekrachting van Salt-2 te zijn. Israëlisch aftocht nagenoeg feilloos verlopen SIDON - In de Zuidlibanese ha venstad Sidon duurde gisteren het bevrijdingsfeest na het vertrek van de Israëlische bèzettingsmacht voor de tweede achtereenvolgende dag voort. De aankomst van diver se politieke leiders uit Beiroet, on der wie president Gemayel en pre- door Aernout van Lynden mier Karami, was de aanleiding keer op keer voor uitbundige, vaak wilde scenes, waarbij de bevolking zowel blijk gaf van zijn vreugde dat de Israëli's vertrokken waren, als dat zich geen van de herhaaldelijk door de Israëlische regering voor spelde sektarische gevechten of bloedbaden hadden voorgedaan. Behalve enkele incidenten waar bij Israëlische collaborateurs door leden van het verzet werden opge pakt of doodgeschoten, is het sinds het Israëlische vertrek op zaterdag ochtend in Sidon rustig gebleven. Het Libanese leger, dat al enkele weken ten noorden van de rivier Awali - de oude Israëlische front linie - ruim 2000 man klaar had staan, trok enkele uren na het ver trek van de Israëliërs Sidon binnen en had voor het vallen van de nacht bij alle gevoelige punten in deze stad van ruim 150.000 moslims, christenen en Palestijnen, contro leposten opgericht. De overname verliep gezien de omstandigheden - een tumultueus volksfeest in de straten van de stad - feilloos. De laatste Israëlische troepen verlieten om vijf minuten over elf op zaterdagochtend hun positie langs de Awali. De terugtrekking gebeurdetwee dagen eerder dan de Israëli's zelf hadden aangekon digd. De verwachting was, dat deze eerste etappe van het Israëlische terugtrekkingsplan in drie fasen uit Zuid-Libanon, dat medio janua ri in Jeruzalem was bekendge maakt, pas vandaag zou gebeuren. En in elk geval zeker niet op zater dag immers de heilige joodse sabbat. De terugtrekking stond recht streeks onder het commando van de Israëlische chef-staf, generaal Moshe Levi, die zelf in een gepant serd voertuig ook nog naar de hoofdbrug over de Awali is geko men, kennelijk in de hoop daar zyn Libanese tegenhanger aan te tref fen. Kolonel Hassan Tout en de eer ste eenheden van het Libanese le ger kwamen echter pas een half uur later aanrijden. Volgens Tout had hij slechts via de diverse Liba nese radiostations vernomen dat de Israeli's waren vertrokken. Van enige coördinatie was er dus van Israëlische zijde geen sprake. Toen het Libanese leger enkele uren later in een lang konvooi van tanks, gepantserde voertuigen en trucks vol soldaten de havenstad binnenreed, ontstond er spontaan een waar volksfeest. Duizenden mensen waren de straten op gè- trokken - zingend en dansend op straat, toeterend in auto's die vol Libanese vlaggen geplakt waren. De woorden van een inwoner die met tranen in zijn ogen op het hoofdplein de haast krankzinnige scène stond te bekijken: „Het is een puinhoop, maar een gelukkige puinhoop. We hebben lang op deze bevrijding moeten wachten". In de vele speeches die sinds za terdagochtend gehouden zijn, heb ben alle Libanese leiders steeds herhaald dat er sprake was van een werkelijk historische dag in de ge schiedenis van Libanon. Retoriek misschien, maar het is moeilijk die woorden tegen te spreken, want voor de verandering werd er feest gevierd en niet geschoten. Inder daad in Libanon een haast unieke gebeurtenis. Duizenden inwoners van het Libanese Sidon vierden dit weekeinde de 'bevrijding', na de Israëlische aftocht. (foto api

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7