Scheepsbouw wil meer staatssteun Anti-pausmachinerie krakend op gang Kritiek op plan Van Aardenne 'Nederlands kernafval voor VS-atoomraketten' ADM kan verder met helft van werknemers Ministers zetten feestneus op MAANDAG 18 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ROTTERDAM (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) is bereid de zee- scheepsnieuwbouw in Nederland dit jaar en volgend jaar met in totaal 42 miljoen gulden te steunen. Deze algemene steun is echter alleen aanvaardbaar als daarnaast nog eens een bedrag van 40 miljoen gulden beschikbaar komt voor het daadwerkelijk binnenhalen van opdrachten. HILVERSUM (ANP) - Afgewerk- te splijtstofstaven uit Nederlandse kernreactoren worden in Amerika al jaren gebruikt voor het maken van kernwapens. Het materiaal is afkomstig van het ECN in Petten en de TH in Delft. Dat heeft het PvdA-kamerlid Zijlstra dit week einde gezegd. Zijlstra baseert zijn verklaring op een rapport van de Amerikaan se rekenkamer, dat eipd vorig jaar werd uitgebracht. Het bevat een lijst met namen van landen die af gewerkt kernmateriaal naar de Verenigde Staten terugsturen. Het gaat om hoogverrijkt i Zijlstra zei dat hij in 1981 al eêns vragen over deze zaak vragen heeft gesteld aan de minister van econo mische zaken, omdat hij dergelijke transacties vermoedde. De rege ring verklaarde toen volgens het kamerlid niet te weten wat er met het materiaal in Amerika gebeur de. De VS wilden geen informatie straks gebruikt voor kernwapens, zij het dan Franse, aldus Zijlstra. Hij baseerde zich daarbij op uitla tingen van Franse militairen en ambtenaren. De PvdA wil volgens Zijlstra tij dens de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken de rege ring hierover vragen stellen. De PvdA wil dat de regering in Parijs stappen te onderneemt om deze medewerking van Borssele aan het Franse kernwapenprogramma te voorkomen. Het ECN en de TH waren niet be reikbaar voor commentaar. Een woordvoerder van Economische Zaken zei dat voor zover bekend de VS nog altijd geen informatie over de bestemming van het kern afval geven. Dit heeft de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Neder land, de Cebosine, zaterdag in een nieuwsbrief laten weten. Het Cebo- sine-standpunt wordt gedeeld door de Stichting Nederlandse Scheeps- bouwindustrie en de Scheeps- bouwvereniging Hoogezand, waar in de noordelijke werven zijn ver enigd. Volgens de Cebosine kun nen de bestaande 5.000 arbeids plaatsen in deze sector behouden blijven als de overheid met 82 mil joen gulden aan steunmaatregelen over de brug komt. De werven nemen hiermee af stand van de conclusies uit een on derzoeksrapport van McKinsey dat in opdracht van Van Aardenne is opgesteld. Daarin wordt gezegd dat zelfs bij een maximaal verde digbare overheidssteun van een kwart miljard nog 1.000 arbeids plaatsen verloren dreigen te gaan. Volgens de Cebosine zijn de ont wikkelingen in de zeescheeps- bouw gunstiger dan McKinsey ver onderstelt. De vereniging baseert zich daarbij op de ervaringen die vorig jaar zijn opgedaan met het verwerven van opdrachten. In de discussie over de over heidssteun worden de twee groot ste Nederlandse werven - Van der Giessen en IHC Holland - buiten beschouwing gelaten. Zij vallen onder een apart steunregime van Te karig De gezamenlijke scheepsbouw- organisaties vinden de huidige plannen van Van Aardenne om voor twee jaar 42 miljoen beschik baar te stellen te karig. Ze be schouwen dat als een drastische ombuiging van het tot eind 1984 met succes gevoerde beleid en vre zen dat er onmiddellijk zeer ernsti ge gevolgen voor de werkgelegen heid zullen ontstaan. De algemene steunregeling, die in 1980 in wer king werd gesteld, heeft het rijk de afgelopen vijf jaar 656 miijoen gul den gekost. Het voordeel van de gevraagde aanvulling van 40 miljoen tot 82 miljoen heeft volgens de organisa ties te maken met het feit dat deze vorm van 'generieke' steun ten goede komt aan de meest succes volle werven en direct wordt ver taald in werkgelegenheid. Ze wordt namelijk gegeven bij het verwerven van opdrachten. De or ganisaties pleiten in feite voor ge deeltelijke herinvoering van de in de jaren zeventig door minister Lubbers ingestelde en door Van Aardenne beëindigde steun op ver lies by orders, de zogenaamde ver- liesparticipatie-regeling.. AMSTERDAM (ANP) - Bijna 500 mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gedemonstreerd voor het behoud van scheepsreparatie- faciliteiten in de Amsterdamse ha ven en daarmee voor het behoud van werkgelegenheid. Volgens een vrijdagavond gepresenteerd rap port van de zogenoemde commis- sie-Zijlstra kan de noodlijdende scheepsreparatiewerf ADM met 400 van de nu 880 werknemers wordern voortgezet. Volgens dis trictsbestuurder Honing van de In dustriebond FNV zou dit aantal echter hoger kunnen zijn. De werf zou daartoe, nog los van het werk aan de Peruaanse kruiser Almiran- te Grau, moeten aanhaken bij de internationale markt. Als ADM een paar jaar van deze markt zou weg blijven, kan dit aan de werf blijven de schade berokkenen, aldus Ho ning. De demonstranten waren voor namelijk personeelsleden van de noodlijdende ADM-werf, waarover de Amsterdamse rechtbank naar verwachting morgen het faillisse ment zal uitspreken. Na een tocht door de hoofdstad van het Beurs plein naar de Dokwerker werden de demonstranten toegesproken door de gedeputeerde De Boer van de provincie Noord-Holland, door de Amsterdamse wethouder van economische zaken Heerma, de voorzitter van de Amsterdamse ziet van verdere steun aan het CDA voor de invoering van een derde net. Volgens Kosto is een nieuwe discussie met minister Brinkman (WVC) 'een vruchteloze herhaling van zetten'. Zijn CDA-collega Van der Sanden wil Brinkman echter half maart nog eens aan de tand voelen over de medianota die het kabinet vrijdag presenteerde en waarin het derde net voorlopig wordt uitgesteld. Kamer van Koophandel Keij en door bondsbestuurder Honing. Zij waren unaniem van mening dat de Amsterdamse haven niet zonder scheepsfaciliteiten kan. Bo vendien eisten zij dat er zou wor den begonnen met een nieuwe 'af geslankte ADM' en wel zodanig dat er een reëel toekomstperspectief kan worden geboden. Volgens de organisaties boekten de 28 werven die in deze sector werkzaam zijn in 1984 voor 1,3 mil jard gulden aan opdrachten, waar van zestig procent voor overheids steun in aanmerking kwam. Op de gesubsidieerde opdrachten werd een berekend verlies van 36 mil joen gulden genomen. Daarvan werd 34 miljoen door de generieke steunregeling van het rijk gedekt. Indien de scheepsbouwsteun, overeenkomstig de plannen van Van Aardenne, voor 1985 en 1986 op 40 miljoen wordt vastgesteld zal het gecalculeerde verlies in theorie oplopen van twee naar negentien miljoen. In de praktijk betekent dit echter dat opdrachten gewoon niet geboekt kunnen worden, omdat het overgrote deel van de betrok ken werven de financiële draag kracht mist, aldus de organisaties. Arbeidskosten De organisaties zeggen dat de werven met een steunoperatie van 82 miljoen gulden de komende twee jaar in staat zijn hun efficiën- cy en technisch kunnen verder op te voeren. Uit onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut is volgens de organisaties onlangs gebleken dat de arbeidsprodukti- viteit in Nederland de afgelopen ja ren aanmerkelijk is gestegen en nu aanmerkelijk boven het gemiddel de in de EG-landen ligt. Bovendien zijn de arbeidskosten per eenheid produkt in Nederland gedaald. Ne derland is nu, na Zweden, de goed koopste scheepsbouwer in West- Europa. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken bevestigde desgevraagd dat de mi nister inderdaad niet verder wil gaan dan 42 mihoen, terwijl de scheepsbouwmeesters bijna het dubbele verlangen. Hij voegde er echter aan toe dat de minister nog geen definitief besluit heeft geno men. Hij verwacht dat dit besluit binnen enkele weken zal worden bekendgemaakt. i carnaval in Maastricht. In hun midden i Minister Winsemius (links) en premier Lubbers (rechts) i mend commissaris der Koningin Stals. POLITIEBUREAU - Onbeken den hebben zondagochtend vroeg geprobeerd het politiebureau van Wilnis in brand te steken. Er werd een molotov-cocktail naar binnen geworpen die tot ontbranding kwam. Volgens een woordvoerder bleef de schade deze keer beperkt dankzij snel optreden van de brandweer. Door een brand die op identieke wijze in de oudejaarsnacht werd gesticht, brandde het bureau volle dig af. De politie heeft geen spoor van de daders en weet ook niet of tussen beide aanslagen verband bestaat. trichtse carnavalsvereniging De tempeleers heeft een minister-presi dent deelgenomen aan de opening van het jaarlijkse carnaval in het Maastrichtse stadhuis. Premier Lubbers liet zich zaterdagavond uitdossen als lid van het medisch team van het academisch zieken huis in opbouw. Lubbers zei uit nieuwsgierigheid te zijn gekomen. Hij wilde tevens poolshoogte nemen over wie bin nenkort de opvolger van burge meester Baeten moet worden. Ten slotte was hij gekomen om te zien of het wel verantwoord is om de paus in mei Maastricht te laten bezoe ken. Deze stad, zo zei Lubbers tij dens de ontvangst van Prins Car naval begrepen te hebben, zou dit bezoek beslist ook overleven. Poging tot ontsnapping mislukt in Scheveningen DEN HAAG (ANP) - Vier mannen hebben zaterdag een vergeefse po ging gedaan om te ontsnappen uit de strafgevangenis in Schevenin gen. Drie van hen werden binnen een uur weer aangehouden, binnen de buitenmuren van het gevange nisterrein. De vierde werd wat la ter gevonden, omdat hij erin was geslaagd om over de buitenmuur te komen. De politie vond hem in de tuin van een dienstwoning naast het gevangeniscomplex. Een personeelslid viel tijdens de zoekactie van een dak en moest overgebracht worden naar een zie kenhuis. Op straat werd een pas sant in de arm gebeten door een politiehond die al te enthousiast aan het werk ging. Het is volgens een politiewoord voerder nog niet duidelijk op wel ke manier het viertal heeft gepro beerd uit te breken. Aanvankelijk werd gevreesd dat de vier vuurwa pens bij zich hadden. De drie aan gehouden uitbrekers bleken echter ongewapend. 'Medicijnman' Lubbers werd door prins JefI benoemd tot groot officier in de orde van het vergiet en ontving een Maastrichts lees- plankje. Dezelfde uitdossing en on derscheiding viel ook minister Win semius van VROM ten deel. Overi gens in ruil voor de toezegging Maastricht een paar miljoen extra subsidie toe te kennen voor de sane ring van de sterk verontreinigde Jeker. Minister De Koning, ook uit genodigd, moest wegens ziekte ver stek laten gaan. Commissaris van de koningin Cremers ging liever met vakantie. Gasvondst bij raffinaderij in Bodek ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse Aardolie Maatschappij NAM, eigendom van de oliemaat schappijen Esso en Shell, heeft gas aangeboord onder de Esso-raffina- derij in het Botlekgebied in Rotter dam. Volgens een woordvoerder van de NAM staat in elk geval vast dat het om aardgas gaat van een uitstekende kwaliteit. Hoe groot het gas-reservoir is en of er gesproken kan worden van een economisch aantrekkelijk veld moet een tweede boring uitwijzen. Vermoedelijk ligt het grootste deel van het veld onder de Botlektun nel in de Oude Maas. In het kader van een serie explo ratieboringen door de NAM in de buurt van Rotterdam wordt in sep tember een eerste put geslagen in de buurt van de Shell-raffinaderij, namelijk in het dorp Pernis. Seis misch onderzoek heeft uitgewezen er onder het dorp mogelijk olie en gas zit. De activiteiten van de NAM rond Rotterdam leverde al een interes sante olievondst op in de wijk Charlois in Rotterdam-Zuid. De Ruiter: Russen hebben meer dan 378 SS-20 raketten DEN HAAG (ANP) - Er staan op het ogenblik aan Russische kant meer SS-20 raketten opgesteld dan op 1 juni 1984, de datum van het Nederlandse rakettenbesluit. Vol gens minister De Ruiter (defensie) is uit NAVO-gegevens gebleken dat er onlangs negen raketten zijn bijgekomen en zeer onlangs nog eens negen. Daarmee komt het aantal SS-20 raketten op 396. Minister De Ruiter maakte dit za terdag bekend voor de VARA-ra- dio. De Nederlandse regering be sloot in juni vorig jaar dat zij de kruisraketten in Woensdrecht zou plaatsen als de Russen meer dan 378 SS-20 raketten zouden opstel len en als de onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten geen resultaat zou den opleveren. Het aantal voor- en tegenstan ders van plaatsing van kruisraket ten in ons land is, in vergelijking met vorig jaar, iets teruggelopen. Uit een enquête die het bureau In terview vorige maand in opdracht van de VARA hield, is gebleken dat 59 procent van de bevolking te gen de plaatsing in Woensdrecht is. Voor plaatsing sprak zich 28 pro cent uit, terwijl 13 procent van de ondervraagden verklaarde geen mening te hebben of het niet te we ten. Vorig jaar peilde hetzelfde bu reau 63 procent tegenstanders en 30 procent voorstanders. Verdeeld naar politieke voor keur kon worden vastgesteld dat onder de PvdA-aanhang het per centage tegenstanders van plaat sing is teruggelopen van 90 naar 78, bij het CDA van 53 naar 47 en bij de WD van 36 naar 32. Bijna de helft van de geënquêteerden (46 pro cent) vindt dat het kabinet op 1 no vember van dit jaar hoe dan ook een besluit zal moeten nemen. Voor uitstel voelt 43 procent, ter wijl 11 procent daarover geen me ning heeft Onder de aanhang van het CDA is een kleine meerderheid er voorstander van om af te wach ten hoe de besprekingen in Genève verlopen. Bij PvdA en WD wil een kleine meerderheid dat er een beslissing wordt genomen: 51 pro cent. Van Zeil wil Golden Ten verbieden HILVERSUM (ANP) - De exploi tanten van het Golden Ten-spel vormen een bedreiging voor de le gale casino's. Bovendien is de fis cus niet in staat munt uit het Gol- aanwijzingen zijn dat guren het oog op deze vorm van gokken hebben laten vallen. Staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) meent dan ook dat de 110 gelegenheden in ons land waar Golden Ten wordt gespeeld, moeten worden gesloten. Op het ogenblik wordt bewijsmateriaal verzameld op basis waarvan, via een gerechtelijke uitspraak, kan worden ingegrepen. Van Zeil zei dit zaterdag voor de VARA-radio. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - In een wo ning aan de Amsterdamse Cillier- straat brak het afgelopen weekein de brand uit. Persoonlijke ongeluk- slap worden. Een politieman en een ken deden zich daarbij niet voor, brandweerman hielpen het dier maar de huiskat voelde zich nogal met zuurstof weer op de been. (foto ANP) NIJMEGEN (GPD) - Een blokka de van in Sinterklaaskostuums ge hulde anti-pausbezoekers. En dan maar hopen dat de Mobiele Een heid de Klazen uit elkaar drijft om de weg vrij te maken voor Jo.han- nes Paulus II. Dat levert prachtige foto's op die over de hele wereld in de media zullen verschijnen. Als dat lukt, dan pas is de visite van de paus aan ons land geslaagd - want mislukt. Zulke gedachten leven onder de Nederlandse bevolking, zoals dit weekeinde bleek tijdens bijeen komsten in Utrecht en Nijmegen. Tegenstanders van het bezoek sta ken de koppen bij elkaar om acties te bespreken tegen en tijdens het pausbezoek in mei. De anti-pausbezoek-machinerie komt op gang, zij het krakend. Te kenend voor de situatie was dat de Utrechtse organisatoren van het zondag in Nijmegen gehouden na tionaal overleg 'Wat doen we met de paus?' zelf nog net op tijd verna men dat er zaterdag in hun woon plaats een bijeenkomst was van het landelijk comité Anti-pausbe zoek. Wat is nationaal? Wat is lan delijk? Eén ding staat nu in elk geval vast: op zondag 12 mei, als de paus in Utrecht komt, zullen de tegen standers zich in de Domstad verza melen om te demonstreren. Er wordt gesproken over harde acties. Maar wat is hard? De paus in de Oudegracht gooien? Of jezelf voor zijn ogen in brand steken? Daar zijn de anti-papen nog niet uit. Achter het nationaal overleg schuilen de Utrechters Lex van Al melo (journalist), Jan Weerden- burg (rijksambtenaar) en Jan Lankveld (fotograaf). Twee van hen hebben zich overigens niet eens uitgeschreven uit de rooms katholieke kerk, maar dat zal spoe dig gebeuren. Ze zijn het er niet over eens of de heilige vader wel of niet moet komen. Lex vindt van wel, omdat de man dan met eigen ogen kan zien dat hij hier niet ge liefd is. Tegen het instituut kerk zijn ze gedrieën en daarin hebben zij elkaar dan ook gevonden. 'Nationaal' Het trio erkent zondagmiddag in Nijmegen (opkomst: 35 geestver wanten) de pretentie nationaal overleg niet waar te kunnen ma ken. Bundelen van acties, dat is niet hun ambitie, ze hebben zich zelf ten doel gesteld om de opposi tie te stimuleren. De Utrechters hebben al plannen: het bedrukken van T-shirts met anti-pausleuzen, een heidens festival bij volle maan en acties om teleurgestelde rooms- katholieken zo ver te krijgen dat zich als 'rk' laten uitschrijven bij de burgelijke stand. Het landelijk comité is in Nijme gen ontstaan vanuit de homobewe ging en de Jonge Socialisten, de jongerenbeweging van de PvdA. Het nationaal overleg heeft zich hierbij zaterdag aangesloten tij dens de bijeenkomst in Utrecht (45 sympathisanten in de zaal). Op 16 maart wordt er weer vergaderd in de Domstad en dan worden de gro te lijnen van het verzet uitgestip peld. De club heeft inmiddels twee telefoonnummwers waar een ieder met ideeën voor acties zich kan melden. De vrijdenkersvereniging De vrije Gedachte steunt het comité van harte. Jan Vis zei in Nijmegen: "Die meneer moet gewoon weg blijven, dat vinden wij. Maar som mige vrijdenkers worden toch al wat zenuwachtig, want sinds de oprichting van onze vereniging in 1856 komen we voor het eerst oog in oog te staan met het kwaad". Zijn hoop: "Misschien kunnen we hem nu eindelijk eens beentje lich ten". Pope Jopi Er is inmiddels een behoorlijk aantal posters uitgeko men waarop 'Pope Jopi' (aldus Pi- sa) belachelijk wordt gemaakt. Jo hannes Palus met sereen gevou wen handen en een rode feestneus op, bijvoorbeeld. Een Arnhems ontwerpbureau heeft vier postze gels vervaardigd met beeltenisen van de paus. Op een ervan hangt Jezus, met een doornenkroon op zijn hoofd en een sigaret in een hand. uit de opengeklapte schedel van de Heilige Vader. Het is de be doeling dat ze werkelijk als postze gels gebruikt gaan worden. Volens de ontwerper is er slechts een klei ne kans dat de stempelcomputer van de PTT de zegels opmerkt als zijnde onecht. Van de opbrengst van de verkoop - bij alternatieve boekhandels wordt een muur schildering gefinancierd. Vermoe delijk zal die in Utrecht, vlak voor dat de paus passeert, worden aan gebracht op een blinde muur. Een protestmars van Arnhem naar Utrecht, het boycotten en be kladden van C A-winkels (er wordt gezegd dat dit concern het pausbezoek voor een groot deel fi nanciert), over dat soort acties gaat het beraad. Een van de andere mo gelijkheden die wordt overwogen, is het op gang brengen van een ge ruchtenstroom. Zoals het bericht dat er zaterdag 11 mei vele duizen den ballonnen worden opgelaten bij vliegveld Eindhoven. Zodat het pauselijke vliegtuig niet kan lan den. In Nijmegen werd dit als een positief idee ontvangen: "Verwar ring zaaien kan geen kwaad". Dat is te zienDat is te horen Dat is bewezen in tientallen tests. Steeds weer behalen Fuji audio- en video cassettes bij vergelijkende onderzoeken de hoogste beoordelingsklasse. En vaak krijgen ze het predikaat Testwinnaar" Overtuig uzelf. Iedere vak handelaar en ieder warenhuis heeft Fuji cassettes èn een boekje met internationale testresultaten. Of bel voor dat boekje: 010-114060.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5