n Schneider levert unieke prestatie Keckskemethy wint vertrouwen Alleen vrouwen Gemini ronde verder Drie eerste prijzen Gerard van den Berg Tsjechische handbalcoach werkt aan ommekeer Doek valt voor LDG Hockeysters LMHC redden het niet MAANDAG 18 FEBRUARI 1985 ARNHEM (GPD) Hij kon het niet laten. Snierend klonk het aan het adres van de leiding van het vrouwenteam van het Noordhollandse SEW, dat voor de Europa Cup naar het Tsjechische Iskara Partizanske moest: "Bellen ze je een dag voor het vertrek op. Of je telefonisch even wat van die ploeg kunt vertellen. Het idee al. Dan zeg ik, dat als SEW goed speelt de nederlaag misschien tot 10 doelpunten beperkt zal blijven. Dat geloven ze dan niet. Veel clubtrainers zien gewoon niet dat de kloof met de internationale top zo groot is". In Tsjechoslowakije moet de SEW- leiding teruggedacht hebben aan de woorden van de bondscoach van het Nederlands Handbalver- bond, Jan Keckskemethy. De ploeg verloor er namelijk met 32- 12... Al vier jaar lang neemt Keckske methy geen blad voor de mond. Een paar maanden geleden klonk het nog uitdagend: "De pupillen in Afrika trainen nog meer dan ons Nederlands team". Blijkbaar een bewuste tactiek van de ijverige Tsjechische handbalprofessor ten einde iedereen binnen handbal lend Nederland wakker te schud den. Het moet gezegd: de kleine, praatgrage Jan Keckskemethy lijkt erin te slagen. Er is althans een begin van wat een ommekeer lijkt. Zo is binnen het handbalver- bond zelfs een brede discussie gaande over de consequenties van een eventuele overstap naar het se- mi-professionele handbal. Lang heeft men aangehikt tegen terugkerend in de B-groep. Vanaf de veelvuldige opmerkingen van morgen moet Nederland zich daar- Keckskemethy die zelf ook lang in proberen te handhaven. Tot en weerstanden opriep bij trainers en met 3 maart wordt in Noorwegen bij spelers. Na vier jaar hard het WK in de internationale B- werken lijkt Keckskemethy het groep afgewerkt, pleit in zijn voordeel te hebben be- -TT slist. De professionele vakman Waardering heeft het wantrouwen overwon- De groei naar waardering voor Keckskemethy heeft er mede toe geleid dat het Nederlands team niet langer een duiventil is. De groep is grotendeels bijeen geble- ler mei m ae isjecn me m ooz«n ven Qok al Qmdat KJecke® eth dieptepunt beleefde. Nederland geen Limburger of een Hollander "Hij staat boven de partijen 3 Een trainer wordt vrijwel altijd op zijn prestaties beoordeeld. Het NHV verloor het vertrouwen ech ter niet in de Tsjech die in '83 zijn it beleefde. N degradeerde, tijdens het in eigen land gehouden B-WK Ook Wil Ja- dat die onderlinge wrev,d v"erdwe. nen is", constateert Wil Jacobs. de geest. Tijdens dat toernooi werd zijn gekwetste knie Zonder dat Keckskemethy iets met het nationale team presteerde, beroemdste Nederlandse sport- knie waarop Keckskemethy ook eind'86 Dat vertrouwen wlrd be- deel van de teleurstelling af- loond met de fraaie triomf op de Westduitsers, een aantal weken ge leden waarvan Keckskemethy zegt in zijn schoof. Begin '84 kwam het herstel, Oranje pakte in Italië in de C-groep ^'^het grootste' de derde promotieplaats, daarmee ioopbaan "Vooral ook omdat BOSKOOP - Gerard van den Berg heeft gisteren drie eerste prijzen binnengehaald bij het taekwon-do stijlkampioenschap van West-Nederland. De zesvou dig Nederlands kampioen bleek in Boskoop de beste bij het breektesten (4ml0), de vrije breektesten en bij het 'poomse' (figuurlopen). Clubgenoot Henk de Zee (Leiden) werd op dit on derdeel tweede. Bij de taekwon- doka's tot en met de rode band won Albert Lariaux voor Peter Onderwater het onderdeel poomse. Bij de vrouwen werd Corry du Prie van sportschool Van der Luit eerste voor cluge- note Liesbeth de Groot. Bij de ju nioren was er een tweede plek voor Peter Siebert en bij de groe ne banden een derde plaats voor Rob Vermeulen. de twee verloren wedstrijden in Duitsland ook erg goed speelden. Ik kan je verzekeren dat men ook van die twee eervolle nederlagen in het buitenland heeft opgekeken. Meer dan in eigen land, want als je ver liest krijg je nauwelijks aandacht. Het doet er niet toe van wie je ver liest", vindt Keckskemethy die Voor die duels met de Westduitsers zijn team een voor Nederlandse be grippen ongehoord zware Tsjechi sche stage ongeschonden zag over leven. Keckskemethy kan concrete za ken aanwijzen waarop de Neder landse progressie stoelt: de dek king is beter geworden, er wordt door spelers meer aandacht be steedt aan krachttraining, mede daardoor kan men een-tegen-een situaties beter aan en bovendien wordt er bij een aantal clubs meer LEIDEN - In de laatste ronde van de damkompetitie in de Hoofd klasse van de Dambond Midden- Holland is het doek definitief ge vallen voor het Leidse LDG. A. van der Kwartel kon het als kopman niet bolwerken tegen de Bodegra- venaar Daan Kromhout, hetgeen zijn weerslag had op de rest van het team. Wim Heemskerk blun derde in gewonnen stand, hetgeen slechts remise opleverde en ook Sam van der Kwartel kon de winst niet vinden. Verliespartijen van Max Leiwakab^ssy en Peter Bron- string konden niet meer worden goedgemaakt door overwinningen van Cees van der Hout en Theo Ui- tenbogaard. Na een 7-9 nederlaag zal LDG volgend jaar in de eerste klasse moeten uitkomen. De tweede degradant is nog niet bekend. HDC uit Alphen haalde met 11-5 flink uit tegen het Wasse- naarse WDG, maar de voorlaatste plaats garandeert nog geen hand having. Alleen als de Rijnsburgse kampioen RDC weet te promove ren naar de Landelijke tweede klasse is HDC veilig. De Rijnsburgers, die in de laatste ronde met 9-7 nipt van Excelsior wonnen zullen in een nakompetitie met twee Noordhollandse en een Haagse vereniging om twee prp- motie-plaatsen moeten strijden. Het reserve-team van de Rijnsbur gers moest aantreden tegen Zoe- termeer, het enige team dat de kampioen RDC had weten te be dwingen. Het optimisme van de re serves was groot, zij zouden hun grote broers laten zien hoe het wel moest... Een verschrikkelijk grote nederlaag van 2-14 was het gevolg. In de Eerste klas stond het grote gevecht tussen KDC 2 en Lisse op het programma. De Lissenaren moesten van de Katwijkers win nen om gelijk te komen en een be- slissingsstrijd af te dwingen. Met- drie sterke invallers werd tegen de Katwijkers aangetreden. Wil van Noort nam spoedig een dure dam, die hem toch de winst bracht. Ook invaller Langeveld besliste de par tij door een damkombinatie, waar door Lisse een geriefelijke voor sprong nam. De Katwijkers moes ten daarop alle zeilen bijzetten om niet weggespeeld te worden. Toen de staartborden Van der Zwan en Dulfer wonnen, was het ritme van de Lissenaren verstoord. Bremmer bracht de Katwijkers voor het eerst op voorsprong en hoewel Slottje met alle medewerking van zijn te genstander Lisse nog wel op gelij ke hoogte wist te krijgen, werd een 8-8 uitslag bereikt, hetgeen het kampioenschap bij KDC 2 bracht. Een na-kompetitie zal uitmaken of KDC 2 volgend jaar in de Hoofd klasse kan uitkomen. De derde plaats in deze klasse werd behaald door het Rijnsburgse RDC 3, dat Lisse 2 overtuigend met 13-3 klop te. FRANS DE JONGE LEIDEN - Wat tot nu toe tijdens de vijf voorgaande edities van het Noteboom-schaaktoernooi nieu- we-stijl niet geschiedde, werd tij dens het voorbije weekeinde in de aula van het Rembrandt Lyceum dan toch realiteit: een toernooi- winnaar met een 100%-score. Steeds weer deelden meerdere spelers de hoofdprijs met mini maal een half verliespunt. De om standigheden en de tegenzin bij de overgebleven kanshebbers om iets te riskeren, werkten dat in de hand. Dat er dan toch eens iemand zou komen, die met succes alles-of- niets zou spelen viel te verwach ten. Niemand had echter van te vo ren gedacht dat de jonge Westduit ser Bernd Schneider deze prestatie zou leveren. Schneider (l) in de beslissende partij tegen Timo Henselaar. De overwinning leverde de Duitser tevens de zege ^Wudoertaf^leeDte8tii dens in het Noteboom-toemooi op. (fotoHoivut) eerdere Noteboom-treffens al DORDRECHT (ANP) - In de laatste ronde van de halve fina les van het nationale damkam pioenschap in Dordrecht is in ternationaal grootmeester Hans Jansen definitief uitge schakeld voor de finale. Hij kwam tegen Jeroen Goudt niet verder dan remise, waardoor Goudt en Wassenaarder Hans Vermin zich plaatsten voor de eindstrijd die van 2 tot en met Jansen niet in finale WK 13 april in Abcoude wordt ge houden. In de tweede groep verzeker den Palmer en Van der Kooij zich van een plaats bij de beste twaalf door tegen elkaar bin nen het half uur remise overeen te komen. Van de gegadigden voor de vierde plaats viel Ron Heusdens door een nederlaag tegen groepswinnaar Auke Scholma af. Bies, Krajenbrink en Meijer eindigden gelijk en spelen de komende week een herkamp met als inzet de laat ste finaleplaats. LEIDEN - De Gemini-vrouwen hielden zich als enige staande in de bekerronde die de volleybal lers afwerkten. Na de eerste winst in een ware marathonset (22-24) werd vervolgens snel af gerekend met Nivoc'68. De Voor- schotense mannenploeg werd door Thornax uitgeschakeld: 3-1. De vrouwen van NOVO en Leython overleefden deze ronde evenmin. De Noordwijksen ver loren van Thornax (1-3), de vrouwen van Chris Verwoert konden niet op tegen competitie- genoot Radius: 2-3. De Gemini-mannen speelden bij Thornax, de koploper van de paralleldivisie, niet optimaal. Ten eerste ligt het spelen op een doordeweekse avond de ploeg niet zo en scheidsrechter Van der Weinig succes volleybalclubs in bekerronde Vlist wekte als immer de nodige wrevel bij Gemini. De arbiter floot aan beide zijden nogal vaak de spelverdelers af. Gemini ver loor de eerste regelmatig met 15-11 maar herstelde zich prima met 8-15. Vanaf dat moment bleek de vertegenwoordiger van district Utrecht toch meer in huis te hebben. Thornax had op buiten twee snelle aanvallers staan, die aantoonden dat de Ge- mini blokkering niet sloot, waar door de verdediging onmogelijk een goede pass kon brengen aan het net. Thornax beschikte over een degelijke ploeg, zonder echte uitblinkers, en voerde regelma tig de score op. Via nog twee maal 15-11 werd de strijd win nend afgesloten (3-1). Bij de vrouwen redde Gemin zich wel. Tegen Nivoc '68, een derde divisionist, nam het snel een ruime voorsprong van 3-12 maar kwam daarna in de proble men. Het ontbreken van Anneke Kras en de daarmee gepaard gaande omzettingen werkt nog steeds door. Na de 3—12 sloop een stukje onzekerheid in het spel en verdween er wat organi satie, waardoor Nivoc terug kon komen en zelfs een voorsprong nemen van 14—12. Vanaf dat r..„ ment volgde een gevecht om elk punt, dat pas op 22-24 in Gemi ni's voordeel eindigde. Gemini ging daarna bewust sneller spe len waardoor Nivoc, dat het ei genlijk van één geroutineerde speelster op mid moest hebben geen vat meer kreeg op de Voor- schotense aanval door een open gebroken blokkering (8-15). De derde set was toen een formali teit: 3-15(0-3). NOVO kende een slechte start tegen Thornax: het had moeite met het heel snelle tempo van deze ,een klasse (tweede divisie) hoger spelende ploeg en verloor met 5-15 de eerste confrontatie. Herstel volgde met 15-12 maar ondanks goed spel had NOVO af en toe net iets teveel pech om nóg een set te pakken, al kwam het in de vierde - nadat de derde met 12-15 verloren ging - heel dichtbij; op 11-11 ging helaas voor de Noordwijksen Ingrid Smit door haar enkel en was het gebeurd: 11-15 en 1-3. Leython kon aanvankelijk zijn draai ook niet vinden. De aanval kwam niet voldoende door, waardoor Radius eenvoudig naar 9-15 kon lopen. De volgende set kenmerkte zich door beter spel en meer blok maar een aan het begin opgelopen 1-6 achter stand kon niet geheel ingelopen worden (12-15). De betere ten dens zette zich voort in de derde set en kon nu tot het einde wor den vastgehouden: 15-11. Niets kon Leython nu weer houden en als een trein liep het naar 15-5. De terugval kwam hierna. Het liep niet meer en de verdediging had geen bal meer. Radius kreeg de kans terug te komen en finishte toch nog zege vierend met 6-15 en was een ronde Verder. LEIDEN - Forescate besloot gisteravond de zaalhockeycompetitie in de tweede klasse A met een tweede plaats achter Groen Geel. In de Northgo- hal werd 3-3 gespeeld in een ruwe wedstrijd tegen Rijswijk. Piet-Hein Goossens moest de wedstrijd met een rode kaart verlaten. De Voorscho- tense 3—1 voorsprong kwam tot stand door twee strafcorners van Mark van Pappelendam en een veldgoal van Derk-Jaap Engelen. Rijswijk kwam door strafcorners nog gelijk en had geluk dat Van Pappelendam de strafbal op de valreep niet benutte. De ontmoeting met Cartouche had een gezapig karakter. De 3-2 voor sprong van Forescate bij rust werd uitgebouwd naar 7-4 die tot stand kwam door vier strafcornertreffers van Herman Hartevelt, Engelen (2) en Bernhard Mulder. Noordwijk verloor in een rommelige wedstrijd met 3-4 van Rijswijk. In de confrontatie met VCL kwamen de Noordwijkers door aanvankelijk gedisciplineerd spel op een 3-1 voorsprong. In de slotfase profiteerde VCL nog goed van de geboden kansen en kwam nog naast Noordwijk: 3—3. Vrouwen De zaalhockeysters van LMHC zijn zaterdagavond gedegradeerd uit de eerste klasse. Tegen Klein Zwitserland (dat zijn doelsaldo moest opvijze len om kampioenskansen te houden, maar later verloor van de uiteinde lijke kampioen Rotterdam) was Leiden niet opgewassen: 8-2. Kiki Tes- selaar scoorde tegen in de eerste helft die eindigde met 4-1. Met Mariètte Fruin als uitstekende spelbepaalster kwam LMHC tot goed zaalhockey dat nog eenmaal scoorde door Marenthe de Bruine. In het duel met Craeyenhout werden zo'n vijftien kansen om uit de straf- corner te doelpunten verprutst en LMHC kon daardoor de andere degra datiekandidaat Spirit niet aftroeven met een beter doelgemiddelde. Inez Hoedemaker zorgde voor Leiden dat de stand met rust nog in evenwicht was: 1-1. Ondanks goed keeperswerk van Ineke Kastelein volgde toch verlies voor de jeugdige Oegstgeester ploeg die zijn aanvallen niet kon afronden 1-2. In de derde klasse A bleef de ontmoeting gisteravond in de HDM-hal tussen Roomburg en Forescate onbeslist met 4-4. Roomburgspeelster Maija Sprey was goed op dreef en zorgde met drie treffers voor de 4-1 leiding, Josita Jansen maakte de andere Leidse goal. In de spannende wedstrijd waren het Karin Wassink en Caroline Blok die voor Forescate raak schoten. Roomburg versloeg Cartouche met 3-1 door treffers van de gretige Maija Sprey. Forescate speelde ook tegen Zoetermeer 4-4 en had in Caroline Blok, Erica Jansen en Eveline de Boer de doelpuntenmaak- sters. Keckskemethy: "Veel clubtrainers i internationale top zo groot is". getraind. Toch zet Keckskemethy zich fel af tegen degenen die na de triomf op de Westduitsers nu straks in Noorwegen verwachten dat Neder land zich bij de beste zes schaart. Het halve dozijn, dat promoveert naar de A-groep. "Zeker nu de olympische boy- I cotlanden er bij zijn moetje er van uitgaan dat die plaatsen al ver deeld zijn. In de poule moeten we een nederlaag tegen de DDR incal culeren om dan tegen Koeweit en Bulgarije toe te slaan. Helaas heb ben we de laatste drie wedstrijden niet van de Bulgaren verloren en bestaat nu het gevaar van - onbe wust natuurlijk - onderschatting", vreest Keckskemethy. Maximale score en winnaar Noteboom-toernooi tweemaal de jeugdprijs in de wacht en behoorde tot de beste jeugdspelers van zijn land. Als een mogelijke winnaar van het jaarlijk se LSG-toemooi werd hij van te voren echter (nog) niet getipt. Nog tijdens de slotronde weigerden Schneider's landgenoten Bohn en Seul in diens kunnen te geloven. Beiden hadden tot dan toe evenals Schneider 5 uit 5 gescoord. Erop gokkende hun landgenoot tegen de evenzeer verrassende LSG'er Timo Henseler ook wel met een re mise vrede zou hebben, beklonken zij in hun onderlinge partij een snelle puntendeling. Die "anti-ac tie" van de beide Duitsers bleek ta melijk prematuur. Schneider ging er eens stevig voor zitten, bouwde langzaam maar zeker een voordeel op en kwam nog voor de tijdnood winnend tegen Henseler uit de strijd. Bohn en Seul konden daar door naar de in hun gedachten reeds gedeelde hoofdprijs van 2000 gulden fluiten. Schneider eiste de ze samen met de Daniël Note- boom-beker alleen voor zich op. Buiten de zegetocht van Schneider stond het Noteboom-toernooi in het teken van de eliminatie der fa vorieten, althans voor wat betreft hun aanspraken op de eindover winning. Schneider, maar meer nog diens landgenoten Bohn en Seul, sponnen daar goed garen bij. Confrontaties met de op papier sterksten bleven hen merendeels bespaard omdat de "zware jon gens" vroegtijdig een steekje lieten vallen. Bert Enklaar zag zich reeds in de eerste ronde via een remise gestuit door Larisch, terwijl colle ga-meester en oud nationaal kam pioen Coen Zuidema in de tweede ronde klop kreeg van Sirges. De met de hoogste rating van het deel nemersveld bemeten Joegoslaaf Mrdja (2425 punten), strandde in de tweede ronde op Timo Hense- lers' broer en clubgenoot Jorgen: V2-V2. Een teleurgestelde Mrdja restte na die remise aanvankelijk niets an ders, dan zich tussen de partijen door beschikbaar te stellen voor snelschaakpartijen om harde valu ta. De reiskosten dienden er im mers tenminste uit te komen. Landgenoot Vujovic had daartoe reeds op de vrijdagavond de nodi ge initiatieven ondernomen, alsof zes partijen in een weekeinde al niet vermoeiend genoeg zijn. Zij waren niet de enige slachtoffers van het keiharde Zwitserse sys teem over zes ronden. De winnaars van vorig jaar, Van der Lijn, Dre- sen en Brueckner, zagen zich even eens al snel uitgeschakeld, terwijl ook favorieten als Agur, Doncevic, Schulz, Van Mil en Glienke vroeg tijdig in het geweld ten onder gin gen. FraaiEnkele van de plaatselijke favorieten hielden zich daarente gen opmerkelijk staande. Op zater dagavond, na vier van de zes ron den, bevonden Timo Henseler (die met winst Ad van der Berg op drie punten liet staan) en Aart Huizer zich nog in de kop van het klasse ment. Op zondagmorgen ging het echter met beiden mis. Huizer ver loor van Seul, terwijl Henseler met een remise tegen Peek genoegen diende te nemen. Schneider ging in deze ronde tegen Cardon langs de rand van de afgrond, maar hij redde zich via een fraaie schwindel alsnog het vege lijf. Bohn kwam via winst op Stavast op vijf punten te staan. Achter het leidende drie tal Seul-Bohn-Schneider, meldden zich de sterk spelende Leidenaar Leon Konings, Mrdja, Timo Hense ler, Enklaar en Brueckner op 4V& punt. Dit viertal rook na de vlotte remise tussen Bohn en Seul zijn kans. Ko nings ontmoette in de slotronde Mrdja (die zich ondanks zijn ne venactiviteiten weer omhoog had weten te werken), Henseler mocht zich over Schneider ontfermen, terwijl Brueckner in Bert Enklaar zijn opponent trof. Laatstgenoemd duo schakelde zichzelf na een re mise uit. Mrdja kwam tegen Ko nings alsnog de man met de hamer tegen en kreeg gedecideerd klop. Een toernooizege zat er voor de Leidenaar toen al niet meer in, om dat Henseler het niet kon bolwer ken tegen winnaar Schneider. Ko nings moest met een gedeelde tweede plaats genoegen nemen. Wim Heemskerk en Ad van der Berg reikten via overwinningen op respectievelijk Doncevic en Noordijk met een score van vijf uit zes nog naar een door tien man ge deelde vijfde plaats. RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15