Cosmos op sterven na dood Briegel is goud waard voor Verona 5 0T Lugdunum wordt kampioen van de oefenduels Quick Boys: met de complimenten van Excelsior Rode Duivels met twee debutanten Amerikaans voetbal snel op weg naar het einde Valent kiest Teylingen Oefenduel op de tocht Selectie van Beckenbauer uitgedund Interland moet over 'Rotterdam te klein voor drie profclubs' MAANDAG 18 FEBRUARI 1985 ROME (RTR/SID) - Verona is gisteren een stapje dichter bij zijn eerste Italiaanse voetbaltitel gekomen door het topduel tegen Inter Milan met een gelijkspel af te sluiten. De lijstaanvoerder, die een recordrecette boek te van 1,65 miljoen gulden, behield het punt voorsprong op de naaste concurrent dank zij een treffer van international Hans-Peter Briegel. De Westduitser, die vorige week te gen Udinese twee keer scoorde, trof doel nadat Inter tien minuten uitzicht had gehad op de winst na een doelpunt van Allesandro Alto- belli, die een schitterende pass van de Ier Liam Brady had afgerond. Inter mocht in de slotfase doelman Zamga nog dankbaar zijn voor een aantal uitstekende reddingen. Het op de derde plaats bivakke rende Torino liep een punt in op Verona dankzij een magere over winning op het laag geklasseerde Udinese, dat de geblesseerde Bra- BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche bondscoach Guy Thijs heeft twee debutanten opgeno men in de voorlopige selectie, die in maart de kwalififcatie- wedstrijd voor de wereldtitel strijd speelt tegen Griekenland. Het zijn doelman Gilbert Bo- dart van Standard Luik en ver dediger Ivan Desloovere van Waregem. Teruggekeerd is Guy Vandersmissen van Standard, die tot januari geschorst is ge weest in verband met het om koopschandaal. De groep, die woensdag in het Heizel-stadion te Brussel bijeenkomt voor de training, bestaai nu nog uit 25 spelers. Ook twee andere oudgedien den zijn door Thijs terugge haald: Paul Theunis van Be ve ren en Walter Degreef van An- derlecht. ziliaan Junior niet kon opstellen. De Oostenrijker Walter Schachner scoorde de enige treffer. Van het groepje achtervolgers kreeg AS Roma de hardste tik. Die werd uit gedeeld door Sampdoria, met Tre vor Francis in een dominerende rol: 3-0. Roma trad voor het eerst dit seizoen aan met een compleet Italiaans team. De Brazilianen Fal- cao en Cerezo bleven geblesseerd aan de kant. AC Milan boekte voor 80.000 kij kers een gedenkwaardige zege op titelverdediger Juventus: 3-2. Door een benutte strafschop van Michel Platini en een treffer van Paolo Rossi had de Turijnse miljoenen ploeg al na een half uur de vreugde in het volle stadion over de vroege (4e minuut) treffer van Antonio Virdis getemperd. De sfeer keerde terug, toen Ray Wilkins na de pau ze gelijkmaakte. Agostino di Barto- lomei bracht de menigte tot ver rukking door vervolgens de winst veilig te stellen vanaf de straf schopstip. Bij debutant Como overtuigde voor het eerst in lange tijd de voor malige Westduitse international Hansi Müller weer eens. Tegen stander Napoli nam door de Argen tijn Diego Maradona na een kwar tier een voorsprong, maar na rust stelde linksbuiten Todesco voor Como een punt veilig. Spanje FC Barcelona breidde op de 25e speeldag in de Spaanse competitie de voorsprong in het klassement uit tot tien punten. Barcelona speelde 0-0 bij Real Sociedad. Naaste belager Atletico Madrid verloor op eigen veld met 2-3 van FC Valencia. Bundesliga Arminia Bielefeld gaat het voor lopig in het nieuwe jaar voor de wind. Een week na het verrassende gelijke spel in München tegen Bayern (3-3) boekte de Westfaalse club zaterdag in een beperkt Bun- desligaprogramma een belangrijke overwinning op Borussia Dort mund: 3-0. Arminia vierde daar mee niet alleen de tweede zege van het seizoen, maar verliet tevens de laatste plaats in de algemene rang schikking. Die werd overgedaan aan Dortmund. Het gepromoveerde Karlsruher SC raakte dieper in de problemen door het vooruitgespeelde duel te gen Eintracht Frankfurt te verlie zen: 2-4. Mededebutant Schalke 04 bracht de inhaalwedstrijd tegen Vfl Bochum tot een goed einde: 1-0. In de kwartfinales van het toer nooi om de Westduitse beker kwa men slechts vier clubs in actie. Bo russia Mönchengladbach, vorig jaar finalist, bereikte de voorlaatste ronde, evenals 1. FC Saarbrücken, dat in de tweede Bundesliga uit komt. De vijf wedstrijden werden bezocht door 112.000 toeschou wers. Engeland Hoewel in de vijfde ronde van het toernooi om de FA-beker door het slechte weer in Engeland maar een beperkt programma werd afge werkt, bleef de traditionele verras sing niet uit. Derde divisieclub York hield landskampioen Liver pool op 1—1. Ian Rush zorgde voor 0-1, maar zes minuten voor tijd trok Sbagria de stand in even wicht. York, dat in de vorige ronde ook Arsenal de baas was, moet nu naar Anfield Road, waar woensdag de return plaats heeft. Koploper Everton had geen moeite met het bescheiden Telford: 3-0. Voor de competitie werd slechts één duel gespeeld. Chelsea won met 1-0 van Newcastle. gen hoofdklasser Stormvogels, dat wordt getraind door de broer van Clement Koster. Een prestige-duel in het klein. Beide ploegen lieten elkaar voetballen, ontzagen elkaar uit veiligheidsoverwegingen ook in de duels. Het Lugdunum-veld verkeerde namelijk niet overal in Ïoede conditie. >e 1-0 was het werk van invaller Hennie van de Kaay, die de bal over de keeper tegen de paal lobte, en Aad van Tongeren, die in de re bound inschoot Na de doelwisse- ling gleed Wim Oppelaar een voor-, zet in eigen doel (1-1) en scoorde Wim Ligtvoet uit een penalty de winnende 1-2. LFC-SJC werd tien minuten voor het einde wegens de beenbreuk van Piet Alders gestaakt. De stand was toen 2-3, terwijl de thuisclub halverwege dank zij goals van Sjaak Rietbergen en Ger Nagtegel- ler met 2-0 leidde. Peter Ruygrok (2x) en René de Ridder maakten van de inhaalpoging een succes, maar het uitvallen van Piet Alders gaf daarna weinig reden tot vreug de. De resultaten van oefenwedstrij den door clubs uit het betaalde voetbal: Vblendam-NEC 1-3 (1-2). Doelpun ten: Molenaar (Volendam) en Grim (NEC) 3x. Barendrecht-NAC 0-9 (0-4). Doel punten: Linford 5, De Schepper 2, De Schrijver en Meyer. Sparta-FC Den Haag 4-0 (2-0). Doelpunten: Schmidt, Lengkeek 2 en Eyer. FC Twente-De Graafschap 4-2 (2- 1). Doelpunten Twente: Sörensen 2, Carbo en Rutten. De Graaf schap: Galgenbeld en McNulty. Heerenveen-FC Groningen 4-3 (2- 1). Doelpunten Heerenveen: Ver beek 2, Schuurman en Gotink. Groningen; Roossien, Huizinga en keeper Schellekens (strafschop). SC Cambuur-PEC Zwolle 2-0. Doelpunten: Schouwenaar en Hui- tema. LEIDEN - Piet Valent wordt de nieuwe trainer van Teylingen. Hij volgt daar na dit seizoen Frank van Dam op. Valent is nu nog trainer van Altior, waarmee hij in zijn tweede seizoen goede vooruitzich ten heeft op een hoge klassering in 4A. Eerder was Valent trainer bij Foreholte (4 seizoenen) en daar voor drie jaar bij Bernardus. Valent solliciteerde in de afgelo pen weken bij Docos, Teylingen en Alkmania. Hij was zowel bij Docos als Teylingen nummer één van alle gegadigden, maar koos vorige week reeds voor de Sassenheimse vierdeklasser. "Ik train het liefst een dorfcsclub", motiveerde hij die keuze. Valent tekende voorlopig voor één jaar. De ware verhoudingen op het voetbalveld treffend in beeld gebracht door Cezary Tobollik en scheidsrechter Werner Schutte. De uit Polen gevluchte voetballer, nu in dienst van Eintracht Frankfurt, gaat door de knieën voor de leidsman die zijn smeekbede voor een strafschop echter niet zal verhoren. Toch won Eintracht het treffen met Karlsruhe (4-2). (foloDPA) VENLO - Pas vandaag valt de be slissing of de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen FC VW woensdagavond door kan gaan. Weliswaar is het terrein van de eerste divisieclub gisteren sneeuwvrij gemaakt, maar dat is nog geen garantie dat Oranje zich in Venlo ook daadwerkelijk zal kunnen testen voor de kwalifica- tie-interland tegen Cyprus. In overleg met FC VW en met interim-coach Leo Beenhakker zal vandaag worden besloten of er in Venlo zal worden gespeeld. Uit wijkmogelijkheden zijn er in het Noorden en het Oosten van het land. De oefenwedstrijd van Jong Oranje tegen zaterdag eersteklas ser Barendrecht gaat morgenmid dag in het KNVB-centrum in Zeist DUSSELDORP (SID) - De West duitse bondscoach Franz Becken bauer heeft voor het belangrijke kwalificatietreffen met Portugal (zondag) twee afzeggingen binnen gekregen. Norbert Meier en Uwe Rahn haakten geblesseerd af. De 26-jarige Meier, middenvelder van Werder Bremen, klaagde al enige dagen over een pijnlijke lies. Glad- bacher Rahn raakte aan de knie ge blesseerd tijdens het bekerduel te gen Union Solingen. Horst Koppel, Beckenbauers as sistent, heeft laten weten geen ver vangers aan te zullen wijzen. „Nu komt het goed van pas, dat we over zo'n brede selectie kunnen be schikken", lichtte hij dat besluit toe. De Westduitsers reizen van daag af naar een trainingskamp in Portugal. In de zeventien man sterke Por tugese selectie is middenvelder Jaime Pacheco, hersteld van een blessure, teruggekeerd. Manager Jose Torres liet verder de ploeg in- tact, die vorige week met 3-1 van Malta won. FC Porto is met negen spelers de best vertegenwoordigde club in de nationale selectie. PARIJS (AFP) - Het in december afgewerkte duel tussen Jong Cy prus en Jong Hongarije (1-2) moet op 31 maart worden overgespeeld. Dat heeft de UEFA beslist. De wedstrijd tussen de twee lan den, die in dezelfde kwalificatie- groep voor de Europese titelstrijd spelen als Jong Oranje, duurde slechts twee keer veertig minuten, hetgeen tegen de UEFA-regels in druist. ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam is te klein voor drie betaalde voetbal clubs. Dat heeft sportwethouder Jansen gezegd naar aanleiding van een vraag van gemeenteraadslid Reus (WD), die had geïnformeerd naar de overlevingskansen van Excelsior. Jansen wees onder meer op de 'overbe zetting' van de regio, waartoe ook SW en DS'79 behoren. De wethouder wilde zich overigens nog niet uitlaten over de positie van Excelsior. Jansen zei dat de bezoekersaantallen in Rotterdam steeds afnemen en dat hij zou trachten Feyenoord, Sparta en Excelsior bij elkaar te brengen teneinde tot een samenwerkingsverband te komen. Hij gaf toe dat de gemeentelijke macht om daarop invloed uit te oefenen beperkt is: "Wij zijn er slechts zijdelings bij betrokken, omdat we alleen garanties verle nen en het onderhoud van de velden en stadions verzorgen". Dat laatste geldt dan voor Excelsior en Sparta. Beide verenigingen hebben een forse betalingsachterstand bij de gemeente. Excelsior is druk met afbetalen bezig en Sparta probeert af te lossen via de extra inkom sten die binnenkomen door verhuur van bedrijfsruimten onder de grote tribune. Excelsior buitte die onzekerheid achterin met doelpunten van Mike Snoey en Henk van Goozen (2x) voor rust uit. Excelsior viel na de pauze terug. Alle Van der Plassen uit de voorhoede en Kees van Rooyen kwamen in de buurt van een eretreffer, maar niet tot scoren. Rijnsburgse Boys-Ajax 2: 4-3. Ook bij Rijnsburgse Boys liep het in de verdediging wat minder soe pel dan gewoonlijk. Voorin draaide het, ook nu weer met drie spitsen, echter tot alle tevredenheid. Ajax had geen spelers van allure meege nomen, wel twee jonge Denen die momenteel proefdraaien. Rijns burgse Boys nam via Wim Drieber- NEW YORK (AFP/ANP) - Johan Neeskens heeft de New York Cos- mos op tijd verlaten. De toekomst van de wereldberoemde club ziet er onheilspellend uit. Eens het symbool van het opbloeiende pro fessionele voetbal in de Verenigde Staten belichaamt Cosmos nu het zieltogende karakter daarvan. Het Amerikaanse voetbal is, met Cos- mos, stervende. De balans van de trotse New Yorkse club in het afgelopen sei zoen oogt somber: roemloos uitge schakeld door Chicago Sting in de kwalificatie-ronde voor het kam pioenschap 1984 van de Noorda- merikaanse Voetbal League (NASL); hekkesluiter in het folklo ristische indoor-kampioenschap van de Zaalvoetbal League (MISL) met twintig nederlagen en slechts negen overwinningen. De flonkerende tijden van Pele, Beckenbauer en Neeskens bestaan niet meer. Zelfs de spectaculaire beslissing van de huidige eigenaar, de vroegere goaltjesdief Giorgio Chinaglia die zijn tijd verdeelt tus sen de Cosmos en zijn andere club Lazio Roma, de voetbalschoenen weer aan te trekken, heeft niet ge resulteerd in een wending in de ca tastrofale situatie. Vijfvoudig kampioen Cosmos speelt voor lege banken. In 1971 opgericht door de Warner Commu nications steeg het gemiddelde aantal toeschouwers in het Giants- stadion gestaag. Van 2628 bij de première tot 47.865 in 1978 om pijl snel te dalen tot 12.896 in het afge lopen seizoen. In de zaal bleven de toeschouwers vrijwel geheel weg. In de beste dagen trok de club hooguit een paar duizend enthou siastelingen in de immense Mea- dowland-arena. Financieel zit de club aan de grond. Over het afgelopen seizoen werd een verlies geleden van twee miljoen dollar, zo'n zeven en een half miljoen gulden. En aan de MISL moeten nog 800.000 dure dollars betaald worden om de deel neming aan het indoor-seizoen tot half april veilig te stellen. Waar dit bedrag vandaan moet komen, is een raadsel. De kas is leeg, spon sors onvindbaar en de vennoten zien er geen heil meer in. Boven dien is geen club bereid 3,75 mil joen gulden neer te tellen voor de Zuid-Amerikaan Roberto Cabanas, 24 jaar en de enige speler met een aantrekkelijke marktwaarde. De ernst van de situatie wordt onderstreept door een aantal ne venfactoren. De MISL heeft zijn programma tot het einde van het seizoen aangepast in de verwach ting dat Cosmos zich zal terugtrek ken. De garagehouder in New York, die al jaren huur-auto's aan spelers en bestuurders ter beschik king stelde, heeft alle autosleutels opgeëist. Zelfs Warner Communications heeft alle vertrouwen in een goede afloop verloren. De multinational verkocht vorig jaar zestig procent van zijn aandelen in de club aan Chinaglia met de belofte blijvend te zullen investeren. Maar de Italo- Amerikaan moet de eerste dollar van Warner nog zien. Het bedrijf schijnt niet bereid te zijn als red dende engel op te treden. Sterker: er wordt openhartig gediscus sieerd over het geschikte tijdstip zonder al te veel gezichtsverlies de club te kunnen verlaten. „Wij hebben geen enkele ver plichting meer tegenover onze sup porters. Om de doodeenvoudige redenen, dat we geen supporters meer hebben", merkte Pepe Pin- ton, manager van Cosmos, enigs zins zuur op. „Het is alsof je ijs ver koopt, dat niemand wil hebben. Dus waarom zou je op de hoek van de straat gaan staan, met de moge lijkheid een kou op te lopen, als er toch geen klant voorbij komt". De spelers, die in januari hun sa laris vijftien dagen te laat ontvin gen, stellen zich bescheiden op. Zij hopen op een wonder, dat de club van de ondergang redt, maar besef fen terdege, dat die kans zo niet verkeken, dan wel miniem is. Zij zijn zonder twijfel slachtoffer van de vele gemaakte bedrijfsblunders, maar bovenal van de verloederde toestand van het professionele voetbal in de Verenigde Staten. Gepasseerd door de FIFA voor de organisatie van de eindronde van het wereldkampioenschap in 1986 ten gunste van Mexico holde het "Made in USA" voetbal in hoog tempo naar de afgrond. Het feest met de majorettes, de reusachtige videoschermen, de shoot-out om gelijke spelen te vermijden -in De Verenigde Staten moet er altijd een winnaar zijn-, de wonderbaar lijke salarissen voor bejaarde ve detten, het kon niet eeuwig duren. „Voetbal is ten dode opgeschre ven", zegt Pinton. „Er komt bin nenkort een einde aan. Op welke manier dan ook. Daar is iedereen het over eens". Binnen de NASL twijfelt niemand daar aan. De bond ontving tot 13 februari voor het volgend seizoen zegge en schrijve vier inschrijvingen. Van Toronto Blizzard, de club van de Engels man Clive Toye, de nieuwe voor trekker van de NASL, van Minne sota Strikers, van Tulsa Rough necks en van New York Cos- LEIDEN - Et kon gisteren op veel plaatsen worden gevoetbald, hoe wel daar niet de conclusie aan moet worden verbonden dat de KNVB weer eens te voorbarig was geweest met de vroegtijdige alge hele aflasting. In competitie-duels wordt immers op het scherpst van de snede gestreden, nu ging het overal vriendschappelijk aan toe. De beenbreuk van SJC'er Piet Al ders bij LFC moet dan ook als inci dent worden beschouwd. UVS vond in Randstad Sport een geschikte oefenpartner. Raboen gaf met name Leendert de Goey de opdracht mee zonder omwegen de voorste linie aan het werk te zetten en voor veel spreiding in de aanval te zorgen. Randstad Sport voetbal de wat minder zorgvuldig. Het klasse-verschil werd voor rust reeds in de score tot uitdrukking gebracht. Mario Faber doelpuntte tweemaal en daar zou het bij blij ven (2-0). Lugdunum mag zich langzamer hand de kampioen van de vriend schappelijke duels noemen. De Kikkers oefenden gistermiddag te- KATWIJK/RIJNSBURG - Quick Boys heeft zaterdagmiddag op Nieuw Zuid een oefenwedstrijd te gen Excelsior met 3-0 verloren. Rijnsburgse Boys bleef in eigen huis baas over Ajax 2: 4-3. Ook Unitas Leiden kwam zaterdagmid dag al in actie. De zondag-vier deklasser liep tegen Sparta 2 tegen een 0-3 nederlaag aan. Quick Boys-Excelsior 0-3. Ajax en Feyenoord hadden geen trek in een oefenpartij uit angst voor mo gelijke blessures. Het Katwijkse veld was echter prima bespeelbaar en Excelsior-trainer Rob Jacobs greep de invitatie voor het oefen duel met beide handen aan. "Ik was er tenminste erg blij mee", sprak de trainer, die Quick Boys direct complimenteerde met het vertoonde spel. Niet alleen uit dank, want Quick Boys bood de eredivisionist goed partij. In de eerste tien minuten kregen Marco en Leen van der Plas zelfs fraaie kansen op de 1-0, maar die viel even later toch aan de an dere kant. Johan Jonker, net her steld van een blessure, acteerde erg voorzichtig en durfde de strijd met de Rotterdammers niet volle dig aan. gen en Marcel van der Blom steeds een voorsprong van één doelpunt. De productiviteit van Van der Blom (driemaal raak) was door slaggevend voor de zege. Unitas-Sparta 2: 0-3. Sparta had wel een aantal bekende spelers| meegenomen naar de Boshuizer- kade, waaronder spits Leen van der Weel en de zaterdagmiddag bij zonder op dreef zijnde Sylvio Dilli- berto. Verdedigingsfoutjes lagen in het eerste kwartier ten grond slag aan de 0-2 voorsprong. De der de Rotterdamse goal was gewoon mooi uitgespeeld. Met name na rust kreeg ook Uni tas nog enkele mogelijkheden op een doelpunt. Zo verdween een schot van Richard Klein, na een passeeractie om twee tegenstan ders en vervolgens een vloeiende combinatie met Wally Gallert, net langs de verkeerde kant van de De blokpoging van Wim Driebergen mislukt, i paal. uithaal van de Ajacied.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12