Niesten regeert op Rotte Meren Boorsma wint vierkamp Bobsleeërs ver in achterhoede 'Er moest na Sarajevo wel een terugslag komen' Kooiman moet in slotfase afhaken Girardelli dwarsboomt Stenmark Ijshockeyers Lions weer terug bij af Kramer als assistent Nog drie wedstrijden PAGINA 10 SPORT MAANDAG 18 FEBRUARI 1985 INZELL (SID) - Alie Boorsma heeft gisteren bij de vrouwen de in ternationale sprintvierkamp in In zeil gewonnen. Coach Tjaart Kloosterboer zal vandaag de KNSB voorstellen Boorsma te la ten deelnemen aan de wereldtitel strijd sprint, het komend weekein de in Heerenveen. waar Nederland met twee dames mag uitkomen. Nationaal sprintkampioene Yvon ne van Gennip, die al zeker was van een plaats, heeft alleen zater dag in Inzeil gereden. Zij maakte een vermoeide indruk. Daarom be sloot Kloosterboer haar rust te gunnen. Ook andere kanshebbers op de eindzege in Inzeil vielen om dezelf de reden uit: Valentina Lalenkova uit de Sovjetunie, Erwina Rys-Fe- rens uit Polen en Bonnie Blair uit de Verenigde Staten. Ria Visser moest gisteren afhaken in verband met een voetblessure. Bij de heren verbeterde Rob Vun- derink gisteren twee keer een per soonlijk record. De 500 meter legde hij af in 40.03, goed voor een elfde plaats, de 1000 meter volbracht hij in 1.18,60. Jan Ykema, met Vunde- rink voor de mannelijke Neder landse inbreng zorgend, werd op de 500 meter tweede, maar startte niet op de 1000 meter omdat hij plotseling kiespijn kreeg. Tjaart Kloosterboer relativeerde de sprintvierkamp: „De internationa le top ontbrak in Inzeil. In Heeren veen hoeven wij absoluut niet te rekenen op een hoge klassering. Ons doel is een extra plaats voor volgend jaar afdwingen". ZEVENHUIZEN"(ANP) - Jos Niesten is vaak de beste, maar zelden de eerste. Zijn karak ter is niet dat van de winnaar. Maar soms is de sportieve schaatsenrijder zo sterk, dat niemand hem kan houden. Zoals tijdens de strijd over 200 kilometer op de Rotte Meren nabij Zevenhuizen. Met de overwinning van gisteren nam Niesten op gepaste wijze af scheid van het marathonschaatsen. De leeftijd van 39 jaar geeft daartoe, zeker op natuu rijs, geen aanleiding, maar Niesten wil geen gedwóngen vertrek uit de eerste rijen. „Nu ben ik nog sterk", aldus de montere winnaar aan de eind streep, die hij in zijn eentje bereik te. „De volgende keer moet ik mis schien afhaken. Daarvoor pas ik. Misschien dat ik nog wel rijd, maar dan als een veredelde toerrijder". Niesten heeft na gisteren twee overwinningen in reuzentochten op de erelijst staan. In 1982 won hij dezelfde wedstrijd. Beide erepal men waren door het sterke deelne mersveld voorzien van glans. Van de A-rijders waren er dit keer 27 aan de start, een aantal, dat in een wedstrijd over 200 kilometer aan de hoge kant is. De wegblijvers spaarden de krachten voor de Elfstedentocht. Ze kregen andermaal, ook de eer ste grote tocht van deze winter op het Veluwemeer had eronder te lij den, ongelijk. „Ik snap die jongens niet helemaal", meende Niesten. „Neem nou Kruithof. Die heeft dit jaar nog niets. Je kunt je wel spa ren, maar waarvoor? Ik doe het nooit". De overwinning kreeg nog meer betekenis, doordat Niesten gerui me tijd met een halfverzwikte en kel reed. „Ik trapte al vroeg in de wedstrijd in een scheur. Daardoor zakte ik door de enkel. Op een ge geven moment voel je dat echter niet meer". Behalve Kruithof waren Dries van Wijhe (om principiële redenen) en Frans Boon de voornaamste af- wezigen. De rest greep de laatste 1 e lang kans voor een dergelijke wedstrijd en de moraal om een bedreiging voor de gevestigde orde, in de per sonen van Niesten, Ruitenberg en Kooiman, te zijn. Zege Busser 'een raadsel' UTRECHT - De familie Busser straalde zaterdag bij de kunst ijsbaan van Utrecht van geluk. Teun was in zijn nopjes omdat hij met een overwinning in de KNSB-Cup weer eindelijk weer eens van zich liet spreken, moeder Busser lachte breeduit omdat zij als trouwste suppor ter van zoonlief na lange tijd het succes mocht begroeten. De overwinning in de voor laatste wedstrijd in de KNSB- reeks was een raadsel voor wie de 26-jarige Busser, bijge naamd de Walrus vanwege zijn droevige snor, een dag eerder had gezien. Lijkbleek had hij de race op de Ankerveense Plassen beëindigd. Busser be hoorde in zijn woonplaats evenwel tot de kopgroep van acht man, die pas laat in de wedstrijd waren ontsnapt. De vele wedstrijden van de laatste tijd hebben het peloton enigs zins vermoeid. Uiteindelijk na men Busser, Kooiman (de win naar op de Ankerveense Plas sen), Van Benthem, Maarssen, Vos, Kroon, Holland en Caze- mier een voorsprong van een ronde. Busser won uiteindelijk, tot vreugde van zijn moeder. eigen land, of de vorst moet alle hevigheid doorzetten. De tem peratuurstijging en de goedgevul de kas van de organisatoren in Ze venhuizen, start en prijzengeld zijn nergens zo hoog, deden de laatste twijfels verdwijnen. De organisatie had ovërigens voor de wedstrijd te maken gehad met een hoogst merkwaardige vorm van tegenwerking. Een onbe kende had de radio gebeld met de mededeling, dat de wedstrijd werd afgelast. „En dat kost ons handen vol geld aan wegblijvers", aldus Klaas Verwey. De groep van kanshebbers was groot, maar bleef slechts een kilo meter of veertig in tact. Toen wa ren dat er nog acht: Niesten, Rui tenberg, Christoffers, Pronk, Ver meulen, Bakker, Van der Molen en Kooiman. De snelheid van de vluchtgroep was dermate hoog, dat .de rest van het veld was uitgescha keld. Sterken In de afvalrace overleefden de sterken. Cees Vermeulen, de vluchter van het eerste uur, Jos Pronk en Sjaak Bakker moesten lossen door een tempoverhoging van Ruitenberg. Ruud Christoffers was het volgende slachtoffer. De jongeling uit Vlaardingen overtrof zichzelf met de vijfde plaats na zes tig kilometer in de eenzaamheid. Van de overgebleven vier was Lubbert van der Molen de verras sendste. De melkrijder uit het Gro ningse Nuis, de winnaar van de lei- dersprijs, is een bekende verschij ning in het peloton, vooral op het natuurijs, maar geen uitgesproken topper. Op de Rotte Meren had Van der Molen evenwel de kracht Schansrecord Weissflog ENGELBERG (SID) - Olympisch kampioen Jens Weissflog uit de DDR heeft zondag in Engelberg de woensdag begonnen internationa le wedstrijden van Zwitserland op de 90-meterschans gewonnen. Met sprongen van 121 en 124 meter ves tigde de 21-jarige Weissflog nieuwe schansrecords in het toernooi, dat meetelde voor de strijd om de we reldbeker. De wereldkampioen op de normale schans, die woensdag in St Moritz ook al de beste was, kwam uit op een puntentotaal van 448,4. GRONINGEN (ANP) - Met Ge rard Kemkers is Nederland een meer dan modaal schaatstalent rijker. Dat was de conclusie die na de strijd om de Zilveren Schaats in Groningen gemaakt kon worden. De 17-jarige junio renkampioen uit Eelde won de Gruno-bokaal, de individuele hoofdprijs. Kemkers, als lid van Jong Oranje gecoacht door Leen Pfrommer, heerste temid den van erkende prijsrijders als Koopmans, Nijdam en Stecher. Ex-kernploeglid Henk Groen werd zelfs gedeklasseerd door Kemkers, die de serie 40,71- 2.05,67-7.20,02-15.26,95 aflever de. Vooral zijn tweede toer- nooidag, met een overwinning op de 1500 meter, was van sterk Kemkers meer dan modaal schaatstalent gehalte. Kemkers liet zich niet van de wijs brengen door de matige ijsconditie en de stevige wind. „Gerard Kemkers kan een gro te worden", bevestigde coach Pfrommer. „Maar we mogen niet vergeten, dat hij nog een paar jaar moet rijpen". Kem kers, die zich eenvoudig als doel heeft gesteld elke jaar iets harder te gaan, is volgens Pfrommer in staat de belangrij ke 500 meter onder de veertig seconden te rijden. „Hij is nog wat bang in de bocht. Dat moet hij afleren. Dat lukt nog wel voor de wereldtitelstrijd voor junioren, over twee weken in Noorwegen". In Röros wordt voor Kemkers gerekend op een positie in de top drie. De Rus Valerie Goek verdedigt daar in zijn laatste juniorenjaar de we reldtitel. In het individuele klassement bij de vrouwen ging de over winning naar de Noordholland se gewestrijdster Petra Mool- huizen, die via een sterke 1500 en 3000 meter Jong-Oranjelid Henriette van der Meer voor bleef. Voor Jan Kooiman was de wed strijd te lang. Hij zakte met het zwaarste lichaam van de koplopers dieper dan de anderen met de schaatsen in het dooi-ijs. In de voorlaatste ronde van tien kilome ter, die steevast werden afgewerkt tussen de zeventien en achtien mi nuten, moest hij zijn plichten ver zaken. Hij kon nog meerijden, maar daarmee hield het op. Bij de eerste de beste aanval van de ande ren zou hij moeten afhaken Dat gebeurde bij het ingaan van de laatste ronde. Jos Niesten profi teerde handig van de aanwezigheid van een geluidswagen op het ijs. Ruitenberg reageerde als eerste. Hij raakte daarbij evenwel met de schaats het dranghek, viel bijna en was zo geschrokken, dat hij een paar tellen inhield. Die korte tijd was voor Niesten ruimschoots vol doende. „Toen ik een voorsprong had van honderd meter wist ik dat het kon",'zei hij. „Dan krijg je de mo raal, die je nodig hebt, want je Jos Niesten richt zich op in het kopgroepje van marathonschaatsers waaruit hij even later zou ontvluchten. De 39-jarige routinier werd op de Rottemeren pas na de finish door de overige deelnemers aan de 200 kilometer lange tocht achterhaald <foto ANP> moest nergens meer bij naden ken". Niesten bereikte de eind streep in de opmerkelijke tijd van 5.52.45. Op 28 en een halve minuut werd hij gevolgd door de eerste da me: Ineke Kooiman. Zij bevond zich in gezelschap van Lenie van der Hoorn en Tineke Dijkshoorn. Slechts 26 mannen waren de sterk- sten van het zwakke geslacht voor- Oldambtrit Anne Postmus won zaterdag in Scheemda de veertiende editie van 'de Oldambtrit, een van de drie klassieke schaatsmarathons in het noorden. Op het harde glij-ijs legde de 35-jarige Fries de 70 kilometer tussen de start en finish in de Oost- groningse plaats af in de rappe tijd van 1 uur en 48 minuten. In het verleden was slechts Jan-Roelof Kruithof sneller: 1.44. Voor .Post mus betekende de zege in de Ol dambtrit het resultaat van hard nekkig volhouden. In 1976 werd hij al vijfde, vervolgens in '78, '80 en '82 steeds vierde. Postmus, een veehouder uit Lutjegast, was 's morgens al snel achter zijn koeien vandaan geko men, De start in Scheemda van de Oldambtrit was voor acht uur vast gesteld. Ruim binnen de twee uur kwam Postmus in "het gezelschap van de voor eigen publiek rijdende Fokko Veen weer binnen. De schaatser uit Scheemda schatte de mogelijkheden in de laatste meters verkeerd in. Hij dwong Postmus in de laatste bocht voor het finish-tra- ject de kop op. De breed rijdende Fries liet op de smalle vaart vervol gens geen ruimte meer om te pas seren. Postmus had eerder in de wed strijd overigens geen twijfels laten bestaan aan zijn kracht. Halfweg demarreerde hy na de stempel post, waar de andere favoriet, Al- bert Bakker, in het gedrang ten val kwam. Met Fokko Veen en Wout de Vries nam Postmus onmiddel lijk tweehonderd meter. Na vijftig kilometer moest De Vries afhaken, waarna Postmus en Veen het op de eindsprint lieten aankomen. Alida Pasveer naar Inzeil GRONINGEN (ANP) - De KNSB stuurt een ploeg van twaalf schaat senrijders naar de wedstrijden om de Gouden Schaats, komend weekeinde op het kunstijs van In zeil. Bij de zes vrouwen plaatste zich gisteren verrassend gewest- rijdster Alida Pasveer. De Gro ningse maakte bij de strijd om de Zilveren Schaats in Groningen meer indruk dan de Friezin Boukje Keulen. Met name op de vijf kilo meter bleek Keulen slechts tot ge ringe inspanning in staat. Voor rapporteur Egbert van 't Oever was dat aanleiding bij de begeleidings commissie kernploegen (BCK) voor Pasveer in plaats van Keulen te pleiten. De ploegen voor de 'Gouden Schaats' zien er als volgt uit: Man nen: Robert Vunderink (Raalte), Henri Kraaijenbos (Bleiswijk), Emiel Hopman ('t Zand), Frits Schalij (Weesp), Henk Nijdam (Groningen) en Egbert Post (Kla- zienaveen) Vrouwen: Marieke Stam (Egmond), Ria Visser (Alme- re), Grietje Mulder (Ureterp), Petra Moolhuizen (Weesp), Coby Borst (Krommenie) en Alida Pasveer (Groningen); reserve: Henriette van der Meer (Smilde) KRANJSKA GORA (SID/Rtr) - Mare Giradelli, de slalomspecialist uit Oostenrijk met een Luxem burgs paspoort, heeft zaterdag in Kranjska Gora zijn vijfde zege van dit seizoen in de wereldbekercom petitie geboekt. In de Joegoslavi sche wintersportplaats, waar kunstmatig sneeuw moest worden aangebracht op de piste, hield Gi rardelli via een schitterende twee de manche de Zweed Stenmark voor de zoveelste keer dit seizoen van de winst af. Het verschil was nu slechts vijfhonderdste van een seconden. Stenmark, al acht keer winnaar van de wereldbeker, won deze win ter nog niet en heeft nog steeds één overwinning te weinig om de grens van 80 wereldbekerzeges te passe ren. In de eerste manche leek de Zweedse miljonair af te rekenen met die nieuwe traditie. Hij won in 51,41. Girardelli gaf meer dan zes tiende van een seconde toe. Een geweldige tweede run van de Luxemburger Girardelli langs de 66 hindernissen (in 51,09) zorg de echter voor het handhaven van de verhoudingen van dit seizoen. Op de moeilijke piste eindigde de wereldkampioen Jonas Nilsson op de met Frommelt gedeelde derde plaats. Twintig van de 69 gestarten kwamen foutloos aan de finish. AMSTERDAM - Aan de promotie kopzorgen van het be stuur van Karma Lions is het afgelopen weekeinde in één klap een einde gemaakt. De Leidse ijshockeyers, kam pioen van de noordelijke tweede divisie, startten de play offs om een mogelijke plaats in de hoogste afdeling met twee forse nederlagen. Vrijdagavond bleek Olympia Ant werpen vooral in de eerste periode veel te sterk (11-4) en gisteravond drukten de reserves van Amsterdam in het laatste part stevig door: 9-5. Coach Leo van Dijk krijgt het er niet gemakkelijker door. "We zul len deze week moeten hergroepe ren", aldus de Hagenaar, die het aanstaande zaterdag bij het thui- streffen tegen het sterke Herentals moet stellen zonder zijn drie meest ervaren spelers (Dietz, Bakker en Martin). Ook René ten Berge is er dan niet bij. Van Dijk bleef opti- mistich, ook na het pak slaag in Antwerpen, maar een vroegtijdig einde van de Leidse droom zit er toch aan te komen. Olympia nam in de eerste perio de een 8-0 voorsprong, vooral omdat er bij de Leidenaars verdé digend van alles aan schortte. De Belgen konden in de resterende perioden (2-2,1-2) gas terug nemen, waardoor Lions met enig succes orde op zaken kon stellen. Van Dijk; "We hebben laten zien dat we met ze mee kunnen spelen. Ik geef ons dan ook nog een goede kans in de return". In de de Amsterdamse Jaap Edenhal ging het twee perio des lang veel beter. De 'leeuwen' speelden met zelfvertouwen, ten slotte werden de jonge Amster dammers al drie keer eerder afge troefd. Frank Dobbelaar bracht Lions met 0-1 aan de leiding en na de doel wisseling (2-1), gaven sco res van Dobbelaar, Dietz, ten Ber ge en Constand de Leidenaars an dermaal een voorsprong (2-4, 4-5). In het slotpart stortte Lions evenwel ineen en kreeg Amster dam vrij doorgang naar het doel. Niet minder dan vijf keer floepte het rode doellampje aan, terwijl Leiden daar niets tegenover kon stellen: 9-5. Een ontnuchterend be gin derhalve van de play-offs, Lions is terug bij af. SANKT MORITZ (ANP/SID/SIZ) - Sintis Ekmanis uit Riga en Vladimir Aleksandrov uit Krasnojarsk in Siberië hebben in Sankt Moritz een einde gemaakt aan de heerschappij van de Oostduitsers Hoppe en Schauer- hammer in de tweemansbob. De 27-jarige Sowjets veroverden in het Zwitsere wintersportoord de Europese titel en verwezen de sedert 1982 heersende Oostduitsers naar de tweede plaats. De Zwitserland I werd derde, de Nederlanders 23e, 24e en 27e. Volgens stuurman Rob Geurts van de Nederland II (23e) een alleszins acceptabele prestatie. „Wij hebben drie, vier jaar oud materiaal in verge lijking met de Oostduitsers, Russen en Zwitsers. Die jongens hebben super materiaal. Daar kunnen wij niet aan tippén". Daarnaast trainen de Nederlanders te weinig. „We komen tijd en geld tekort voor de trainingen. Op elke wedstrijd zie je, 4at we op de tweede dag Aanmerkelijk sneller zijn dan op de eerste". De beste tijd van de drie equipes werd gemaakt door Geurts/Versterre op de tweede dag. In de derde manche legde het duo de 1585 meter natuur-ijsbaan afin 1 minuut en 9,4 seconden. Door die prestatie passeer de het tweetal in de rangschikking de Nederland I van Van Oostrum en Van der Krogt, die zaterdag na twee manches de beste Nederlanders waren. Minion en Visser, Nederland III, consolideerden de 27e plaats. In het klassement om de wereldbeker, waarin Geurts/Versterre voor de Europese titelstrijd nogal verrassend de leiding hadden, eindigde de Ne derland tenslotte op de zesde plaats. De zege ging naar de Westduitser Fischer, die door de afwezigheid van de Oosteuropeanen in de eerste wedstrijden, de beker in handen kreeg. HAMAR (GPD) - Niet Oleg Boz- jev, maar Viktor Sjasjerin had de Nederlanders de meeste last moe ten bezorgen in hun jacht op de wereldtitel. Sjasjerin stond ten minste het hoogst genoteerd bij de Russische coach Boris Vasilkovski tot een valpartij in de 1500 meter- rit tegen zijn langgenoot Oleg Boz- jev daar een eind aan maakte. „Ik had van Sjasjerin hoge verwachtin gen op de tweede dag. Hij verkeer de in betere vorm dan Bo^jev om het toernooi tot een goed einde te brengen", verklaarde Vasilkovski. De Russische coach had twee rij ders in het eindklassement, want Korotkov en Malkov misten bei den de boot. Opvallend in negatie ve zin waren met name de verrich tingen van Igor Malkov, die net als in Eskilstuna zijn olympische re putatie op de lange afstanden niet waar kon maken. „Malkov had dit jaar rust moeten nemen. Dat kun je een fout van ons noemen", stelde Vasilkovski. „Het olympisch jaar was zo inspannend dat er wel een terugslag óp moest volgen. Tomas Gustafson kampte dit seizoen met dezelfde problemen. Over het hele jaar kan ik redelijk tevreden zijn. Het was fifty-fifty, niet goed, maar ook niet slecht. Of we Vergeer de komende jaren kunnen verslaan weet ik niet. We hebben nog wel een paar jonge rijders achter de hand die pas twintig zijn", merkte de Russische coach verder op. De beide titeltoernooien hebben uitgewezen dat de Sowjets het vooralsnog moeten hebben van Bojyev, die dezelfde leeftijd heeft als Vergeer en dus ook nog lang niet is uitgeschaatst. Bij de andere landen zijn geen nieuwe talenten naar voren gekomen die het Ver- .HAMAR (GPD) - Yep Kramer heeft tijdens het wereldkampioen schap in Hamar hand- en span diensten verricht voor zijn ex- ploeggenoten. De Fries, die in no vember een hernia-operatie heeft ondergaan en daardoor tdit wed strijdseizoen niet in actie kon ko men, fungeerde als assistent-coach van Henk Gemser. De hulp van Kramer kwam Gemser goed van pas, omdat tot twee keer toe Ne derlanders tegen elkaar moesten rijden. Op de 5000 meter assisteer de Kramer Gemser toen Schalij te gen Van der Duim schaatste, en op de 10.000 meter was dat weer het geval, toen Vergeer tegen Van der Duim reed. Hoewel hij plezier in zijn tijdelijk werk had, hoopt Kra mer volgend seizoen toch weer als actief deelnemer de ijspiste te kun nen betreden. geer al te lastig kunnen maken. De Amerikanen beschikken in de 19-jarige Dave Silk onmisken baar weer over een groot talent, maar zijn kwaliteiten beperken zich tot de lange afstanden. In te genstelling tot zijn beroemde land genoot Eric Heiden beschikt Silk over weinig natuurlijke basissnel heid en de praktijk heeft al te vaak aangetoond hoe moeilijk het is die handicap tot ontwikkeling te bren gen. De Oostenrijkers herstelden zich van een teleurstellend EK en be reikten alle drie het eindklasse ment. Dat was mede te danken aan Geatan Boucher, die zich via de 1500 meter wel had geplaatst voor de tien kilometer. De Canadees zag van een dergelijke inspanning af om zijn krachten te reserveren voor het WK-sprint, het komende weekeinde in Heerenveen. „Als ik een kans had gehad om bij de eer ste tien te komen, was ik wel van start gegaan. Maar ik zag er het nut niet van in om me uit te sloven voor een van de laatste plaatsen", stelde Boucher. Michael Hadschieff was de veel- zijdigste Oostenrijker, de 20-jarige Christian Eminger kwam daaren tegen beter voor de dag op de vijf en tien kilometer. Eminger, een clubgenoot van Hadschieff, reikte het verst in de slotafstand met zijn derde plaats. De Zweden, met de opnieuw fa lende Gustafson, kwamen er niet aan te pas en hadden geen enkele vertegenwoordiger op de tien kilo meter. Voor de Oostduitsers zat het toernooi er eveneens vroegtijdig op. André Hoffman, op het EK nog HAMER (GPD) - Naast het we reldkampioenschap sprint staat de Nederlandse schaatstop in de eind fase van het seizoen nog drie inter nationale evenementen te wach ten. Een drielanden-ontmoeting in Karl-Marxstadt tegen de DDR en Finland vormt de afsluiting van het jaar van Hein Vergeer. De Eu ropese- en wereldkampioen zal in die wedstrijd, op 9 en 10 maart, bij de sprinters uitkomen. Aan de lan ge afstanden zal hij zich daarom dit seizoen niet meer wagen. In Karl- Marxstadt, waar ook de vrouwen- ploeg present is, komen Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Emiel Hopman in een kleine vier kamp uit. vijfde, werd het slachtoffer van de vreemde Oostduitse groepsinde ling. Kennelijk belust op een inci denteel succesje van de 5000 me ter-specialist Sauerteig mocht deze eerder starten dan de betere klas sementsrijder Hoffman, die zater dag onder moeilijker omstandighe den (het ijs was al flink bescha digd) vergeefs bij de beste zestien trachtte te komen. Op eigen grondgebied deden de Noren het beter dan tijdens het EK, al duurt de malaise voort. Een titelgegadigde is niet meer voor handen, nu Falk-Larssen naar het tweede plan is verdwenen. Net als in Eskilstuna eindigde Geir Karl stad het hoogst (zevende), vooral dankzij zijn ijzersterke tien kilome ter. Karlstad herhaalde zijn kracht toer van het EK door de langste af stand met overmacht te a Opzienbarende verschuivingen hebben zich echter in vergelijking met het EK niet voorgedaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10