Brazilië bij IMF op de zwarte lijst CNV vertwijfeld op zoek naar Petrus en Johannes Werkspoor: 330 banen weg Kredietverlening stopgezet Buschauffeurs op weg naar week van 38 uur Andriessen eist hogere gasprijs voor glastuinder u Leeuw/,v/ef^v2^ staan (tóSRw sr j* JJlsERlNG:fM2KTF J D£e mm. P^STbPnk JoJ. QkU Quisonber? 'mmt Nephandel in 'dure' merken mag niet meer Bouwbond in Zuid-Holland pessimistisch VRIJDAG 15 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 WASHINGTON (RTR/DPA) - Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft besloten de eerstvolgende termijn van een krediet van 4,5 miljard dollar voor Brazilië niet beschikbaar te stellen omdat het fonds ontevreden is over de economische hervormin gen in dat land. UTRECHT (ANP) - De 13.000 werknemers in het streekvervoer krygen per 1 augustus 1985 een 38- urige werkweek in de vorm van 13 extra vrije dagen (een vrije dag per vier weken). Vakbonden en werk gevers zijn het hierover na zeer moeizame onderhandelingen eens geworden, zo deelden woordvoer ders van de vervoersbond FNV en de werkgeversorganisatie ESO gis teren mee. Het principe-akkoord moet nog aan de leden worden voorgelegd maar beide aprtijen gaan er van uit dat de achterban er wel mee ak koord zal gaan. De Vervoersbond FNV schat dat de atv, waarvoor de werknemers hun prijscompensatie inleveren, 600 tot 700 nieuwe banen zal ople veren maar de ESO wilde zich don- derdag niet aan een schatting wa gen. Afgesproken is dat de dankzij de atv vrijgekomen arbeidsplaat sen bij de chauffeurs voor 100 pro cent worden herbezet (anders zou men bussen moeten laten uitval len) en bij het niet-rijdend perso neel voor 85 procent. De werkgevers wilden aanvanke lijk de atv per dag invoeren wat er op neer zou komen dat er per dag dik 20 minuten korter gewerkt zou worden. Maar de vakbonden wil den daar niet aan omdat dat voor de werkgelegenheid geen zoden aan de dijk zou zetten en uiteinde lijk gingen de werkgevers er mee akkoord dat de atv wordt „uitge keerd" in de vorm van 13 hele vnje dagen die in de roosters worden verwerkt. De Vervoersbond FNV hoopt dat het principe-akkoord positieve ef fecten zal hebben op de cao-onder handelingen bij de spoorwegen waar met name over de vorm waar in de atv gestalte moet krijgen waarschijnlijk nog de nodige harde noten moeten worden gekraakt. Overigens is met het principe-ak koord over korter werken de cao voor '85 in het streekvervoer nog niet rond want werkgevers en vak bonden moeten nog verder onder handelen over een aantal andere zaken zoals extra vrij voor oudere werknemers (vanaf 55), betere dienst- en rusttijden en hogere toe slagen voor het draaien van onre gelmatige en de zogenoemde „ge broken" diensten waarbij de chauffeurs alleen tijdens de och tend- en avondspits moeten opdra ven. Die gebroken diensten vooral zijn bij de chauffeurs weinig popu lair omdat die paar verloren uur tjes tussen de spitsuren qua vrije tijd nauwelijks iets betekenen. stopzetting van de onderhandel gen tussen Brazilië en het interna tionale bankwezen over uitstel van de aflossing van de buitenlandse schuld. Het IMF verstrekte Brazilië in 1983 voor een periode van drie jaar een krediet van 4,5 miljard dollar in het kader van een internationale steunoperatie die ook omvangrijke bankleningen omvatte. Van dat be drag moet nog 1,5 miljard dollar worden uitbetaald. Het IMF heeft nu besloten de 400 miijoen dollar die volgende maand zou vrijkomen te blokkeren. Daarmee is ook de beschikbaarstelling van de overige termijnen onzeker geworden. Het IMF maakt zich volgens de Amerikaanse functionarissen in toenemende mate ongerust over het onvermogen van Brazilië om de afgesproken doelstellingen te verwezenlijken. Zo bedroeg de in flatie in het land vorige maand om streeks 300 procent op jaarbasis, aanzienlijk meer dan de voorlopige doelstelling van 120 procent voor geheel 1985 die met het IMF was overeengekomen. Ook wat betreft de ontwikkeling van de geldomloop en de over heidsuitgaven blijft Brazilië vol gens het fonds in gebreke. Van Amerikaanse zijde is vernomen dat het IMF wil dat de op 15 maart aan tredende regering van de onlangs gekozen president Tancredo Neves BRUSSEL (ANP) - Europees com missaris Andriessen (landbouw) zal Nederland naar verwachting volgende week opdragen de aard- gasprijs voor glastuinbouwers te verhogen. Dat is gisteren meege deeld in Brussel. De EG-Commissie in Brussel heeft voor het beoordelen van deze zaak een externe deskundige inge schakeld. Als de beschikking vot- gende week uitkomt ligt het het meest voor de hand dat Nederland met de EG-Commissie in Brussel overleg gaat plegen om te zien hoe de prijs van het tuindersgas moet worden opgetrokken. Buitenland se tuinders klagen al jaren over val se concurrentie doordat Nederland de eigen tuinders een te lage gas prijs zou berekenen. Als Nederland weigert mee te werken zal de EG-Commissie ons land voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg brengen. Nederland kan echter ook onmid dellijk tegen de beschikking van de Commissie in beroep gaan bij het Hof. Of de beschikking van de Commissie eventueel terugwer kende kracht zal hebben (dat wil zeggen dat ze zou uitspreken dat de Nederlandse tuinders met te rugwerkende kracht een hogere gasprijs zouden moeten betalen), kon men in Brussel nog niet zeg gen. nieuwe onderhandelingen met het fonds begint. Brazilië was deze week onderhan delingen begonnen met het inter nationale bankwezen over uitsme- ring van de aflossing van een schuld van 45 miljard dollar over een langere periode. De banken hebben deze besprekingen opge schort naar aanleiding van de pro blemen met het IMF. De jongste ontwikkelingen rond de financiële problemen van Brazi lië betekenen een zware klap voor de tot nu toe door de westerse lan den gevolgde strategie bij het aan pakken van schuldproblemen. De laatste tijd is door veel deskundi gen vastgesteld dat wat betreft de schuldencrisis het ergste achter de rug is, maar het lijkt er nu op dat deze conclusie wat voorbarig is ge weest. Brazilië heeft met om streeks 100 miljard dollar de groot ste schuld van alle ontwikkelings landen en volgens de genoemde Amerikaanse functionarissen zijn de problemen van het land zo groot dat zij de financiële stabiliteit van de gehele wereld kunnen aantas ten. OVERNAME SWARTTOUW - Hes Beheer, voornamelijk actief in de kwakkelende sector van graan- overslag in Rotterdam, wil een be lang van zestig procent in de ha venbedrijven van Frans Swart- touw. Hes onderhandelt daarover met Thyssen-Bornemisza, een in dustrieel consortium dat ook eige naar is van bijvoorbeeld de Vicon (landbouwwerktuigen) in Nieuw Vennep. Swarttouw heeft drie massagoedterminals in Rotterdam en Vlaardingen en enkele belangen in andere bedrijven. Ook Interna- tio-Muller is aandeelhouder. AMSTERDAM (ANP) - De truien en joggingpakken met daarop duur klinkende namen als Nina Ricci, Cacharel, Yves Saint Lau rent, Estee Lauder, Ellesse en Armani die vooral op markten worden verkocht, moeten uit de handel worden genomen, omdat de exclusiviteit van deze merken daarmee wordt aangetast. Dit heeft de vice-president bij de rechtbank in Amsterdam, mr. E.W. de Kruijff, gisteren besloten in het kort geding dat de grote parfum- en modehuizen tegen drie handelaren in de nepspullen hadden aangespannen. De dure modehuizen zijn boos omdat hun handelsnamen, die garant zouden staan voor kwali teit en exclusiviteit, op kleding van inferieure kwaliteit prijken. Deze nepkleding wordt overal in Nederland vooral op markten voor een habbekrats verkocht. Zo kost een neptrui met daarop de naam Nina Ricci in vette let ters dan een paar tientjes, terwijl een echte Nina Ricci-trui ver over de duizend gulden kost. De modehuizen eisten dat alle spullen uit de handel genomen worden en dat deze drie handela ren de namen van de leveran ciers van de kleren bekend zou den maken. De rechter wees die eisen toe op straffe van een totale dwangsom van tienduizend gul den als de handelaren aan de ver oordelingen geen gevolg geven. Volgens De Kruijff is het duide lijk waarneembaar dat de shirts en joggingpakken niet voldoen aan de hoge kwaliteitseisen die de modehuizen aan hun produk- ten stellen. AMSTERDAM (ANP) - Stork- Werkspoor Diesel (SWD) gaat snij den in het aantal personeelsleden in de Amsterdamse vestiging. Hier zullen 330 banen verdwijnen mede door gedwongen ontslagen. De maatregel is een gevolg van de teleurstellende ontwikkelingen van de afgelopen tijd in de markt voor grotere (scheeps-)dieselmoto- ren, zo heeft de hoofddirectie be kendgemaakt. Een en ander zal geen gevolg hebben voor het SWD- bedrijf Zwolle, waar 525 mensen werken. De orderportefeuille is hier bevredigend. SWD is voor 51 procent staatseigendom. Het Amsterdamse bedrijf heeft te kampen met te weinig werk en daardoor onderbezetting. De afzet markt stagneert zowel voor wat be treft motoren voor het voortstu wen van schepen als voor diesel- krachtcentrales. SWD verwacht hier op korte termijn geen verbete ring in. De capaciteit in Amsterdam wordt daarom met eenderde ingekrom pen. Dit heeft een reorganisatie en een vermindering van het aantal personeelsleden tot gevolg. Na de reorganisatie die ook de overkoe pelende holdingorganisatie en de projectengroep omvat zullen er nog 600 mensen in de vestiging Amsterdam werken. Bestuurder Y. Boersma van de In dustriebond FNV gaat in grote lij nen akkoord met de reorganisatie plannen van de directie van de Amsterdamse machinefabriek SWD. „Hoe beroerd het ook is voor de mensen die er nu uit moeten, er moeten bij SWD snel drastische maatregelen worden genomen om liquiditeitsproblemen te voorko men. Als er niet gauw iets gebeurt, zijn we nog veel verder van huis en Kort en zakelijk Huisvrouw De „economische waarde" van een (Belgische) huisvrouw en moe der van twee kinderen is volgens het hof van beroep in Antwerpen 420 franken (ongeveer 23 gulden) per dag. Dat blijkt uit een arrest van het hof, dat werd gewezen in een zaak van een man, wiens echt genote in april 1980 bij een ver keersongeval om het leven was ge komen. Omdat hij zijn kinderen moest laten verzorgen en iemand in dienst moest nemen die het huishouden deed, had hij van de tegenpartij een schadeloosstelling van ruim 300.000 gulden geëist. Krugerrand Ook de Nederlandsche Midden stands Bank NMB is gestopt met de verkoop van de Krugerrand, de gouden beleggingsmunt uit Zuid- Afrika. De NMB volgt daarmee de rest van de grote banken. De NMB heeft haar besluit volgens een don derdag uitgegeven verklaring ge nomen omdat de verkoop van de Krugerrand vrijwel tot stilstand was gekomen, volgens de bank "mede veroorzaakt door de activi teiten van verschillende maat schappelijke groeperingen". Winst Ford De Amerikaanse automobielfa briek Ford Motor Company heeft vorig jaar de nettowinst met ruim 55 procent zien stijgen tot het re cord van 2,9 miljard dollar. De om zet ging bijna 18 procent omhoog tot 52 miljard dollar. Het marktaan deel van Ford in de Verenigde Sta ten is in 1984 met twee procent toe genomen tot 19,2 procent. Over de hele wereld heeft de onderneming 5,67 miljoen auto's verkocht, der tien procent meer dan in 1983. In Europa bereikte zij een recordafzet Concorde De supersonische straaljager Concorde is gisteren in een record tijd van Londen naar Sydney ge vlogen. De vlucht over een afstand van 17.000 km duurde 17 uur, drie minuten en 45 seconden. Dat is ze ven uur minder dan de tijd die de snelste supersonische vliegtuigen er tot nu toe over deden. De Con corde, die zijn eerste commerciële vlucht op Australië maakte, had 91 i boord. NIEUW VENNEP - Een betere rol bezetting was niet denkbaar. Met het onbekende Kamerlid G. van Muiden had het plaatselijke CDA in Nieuw Vennep een partijgenoot in huis gehaald, die precies de boekhoudkundige dorheid bleek te belichamen waar al die CNV'ers op dreigen stuk te lopen. Zijn niet minder perfecte tegen strever: J. Karmelk, districtsbe stuurder van de Industrie- en Voe dingsbond CNV. Een droef besnor de Amsterdammer, die zich in on eindige treurigheid afvroeg waar het christelijke hart van het heden daagse CDA toch is gebleven. door Wim Fortuyri En daar ging het over, op deze bijeenkomst. Over de kloof die is ontstaan tussen CDA en (christelij ke) vakbeweging. Een kloof, die voor het dertigtal luisteraars - veel verbitterde arbeiders van gerefor meerden huize uit de tijd van Dik Trom in zijn gapende omvang werd openbaard. Tot zover een ge slaagde avond. Jammer toch, want dat was nu ook weer niet de bedoeling. Waar het ging om een poging tot verzoe ning, tot een herstel van vertrou wen in christen-democratische po litiek, was een slechtere keus dan Van Muiden nauwelijks denkbaar. De man kreeg uiteindelijk vanuit de zaal het verzoek mee naar huis om zijn commissariaat bij Hoogo vens maar gauw in te leveren en weer af te dalen naar de arbei dersklasse. Wat is christelijke politiek? Van Muiden kwam in zijn inleiding aan die vraag niet toe. Pas na de pauze kwam hij op de gedachte om even de CDA-leus 'samen verantwoor delijk' te memoreren, maar meer dan een verplicht nummer was dat toen al niet meer. Zijn toehoorders waren toen reeds lang tot de som bere overtuiging gekomen, dat er van dit CDA-Kamerlid niéts te ver wachten viel en lieten in ruime meerderheid het stellen van vra gen maar achterwege. Van Muiden bleek in Nieuw Vennep te volstaan met het cijfer matig verdedigen van het kabi netsbeleid en deed dat men met een zelfverzekerde saaiheid, die een vers glas bier ter stonde zou doen verschralen. Daarbij schreef hij tot overmaat van ramp de zege ningen van het ombuigingsbeleid Van Muiden: cijfertjes... volledig op conto van het CDA: ook de WD bleek in het verleden te zijn weggelopen voor 'harde, maar noodzakelijke bezuinigin gen'. Zijn partijgenoot Ruding had hem niet kunnen overtreffen, maar Van Muiden maakte in Nieuw Ven nep een ernstige fout door de in druk weg te willen nemen dat het CDA zich de wet laat voorschrijven door de WD. Hij maakte een fout door ten overstaan van een vakbonds-geo- riënteerde achterban in verwijten de zin terug te grijpen naar de jaren zeventig, 'toen iedereen alleen maar op meer loon uit was en in de praktijk niet aan werkgelegenheid werd gedacht'. Hij maakte een fout door de eer voor een laag inflatie- peil en lagere loonkosten op te ei sen voor zijn partijgenoten achter de regeringstafel. Hoogmoed Hoogmoed! Als er één woord is, waarvoor de dominee altijd heeft gewaarschuwd bij het opvoeden volgens de christen-moraal, dan is dat hoogmoed. Van Muiden maak te zich er schuldig aan, zoals Kar melk in diepe droefheid vaststelde. Zelf maakte de CNV'er die fout niet. "Natuurlijk hebben we fouten gemaakt", zo begon hij in dee moed. "Maar sémen met de werk gevers. Want als je tien jaar gele den aan de boom schudde, dan vie len de gouden dukaten vanzelf naar beneden". Pas dan geeft hij zacht doch be slist tegengas: die lagere lonen en die geringe inflatie, die zijn niet de verdienste van CDA en WD, maar van de eenvoudige mensen die 'ka pitalen' hebben ingeleverd. "Maar ik praat niet over cijfers, ik praat over mensen. Dan kom ik bij Hoogovens met zo'n tweehonderd jongens bij elkaar. En dan vraag ik: zijn jullie bereid nog meer in te le veren. Ja, zeggen ze dan, maar met pijn. Want er komt toch geen moer van terecht - een paar procenten, daar houdt het mee op. De rest wordt even hard weer afgebro ken". Luider dan: "Met name verwijt ik dat de christelijke werkgevers, die het hardst de kop schudden als we willen praten over arbeidstijd verkorting. We moeten niet achter om kijken naar de brokken uit het verleden, we moeten nieuwe we gen zoeken. We staan voor een enorme werkloosheid. Ik ben er van overtuigd dat onze leden met alle middelen die ze hebben, hoe bescheiden ook, bereid zijn iets te doen voor met name de jeugd. Want als we niet zorgen dat de jeugd wordt opgevangen, dat gaat het verkeerd. Ik kom vaak in Am sterdam en dan zie ik, hoe de jeugd ten prooi valt aan allerlei krachten. Dan doel ik niet alleen op drugs, maar ook op het doemdenken en op gevaarlijke, extreme stromin gen". Met hun hért Wat is christelijke politiek? Kar melk had daar wel een duidelijk antwoord op. Hij verhaalde in Nieuw Vennep van Johannes en Petrus, die samen op weg waren naar de hemelpoort. "Maar daar gingen ze niet recht op af, nee, ze keken links en rechts om zich heen. Spraken met de mensen. De Graaf: door God gezonden... Schudden hun handen en luister den naar hun noden. Met hun hért". Karmelk laat zijn stem zakken in diepe mistroostigheid. "Weet je", zegt hy zacht, "wat ik nou zo graag zou willen? Het zou zo fijn zijn als de oren open zouden staan. Ik zou zo graag willen dat vriend Van Muiden straks in Den Haag uit draagt wat er in de mensen leeft. Al die partij-oprichterij? Ach, dat zijn bijzaken. Als we het vertrouwen van met name CNV'ers terug wil len winnen, dan moeten we luiste ren met ons hart". Van Muiden blijkt onverbeter lijk. Het is natuurlijk 'hard' als ar beidsongeschikten worden 'afge- schat', maar het Kamerlid moet te genspreken dat het CDA de rijken rijker en de armen armer maakt, zoals een toehoorder met verwij zing naar de records op de Amster damse effectenbeurs waagt te be weren. Nieuwe cijfers en percenta ges vliegen over tafel, waaruit moet blijken dat de koopkracht voor de lager betaalden minder is gedaald dan voor de hoger gesala- rieerden. "De minima gaan er dit jaar niet op achteruit", zegt hij, om er zonder overtuiging aan toe te Voor het eerst na de spreidingsperikelen een halfjaar geleden, hebben boze PTT'ers gisteren weer gedemon streerd op het Binnenhof in Den Haag. Ditmaal ging het om een protest tegen de plannen met de Postbank, die volgens het personeel van de PTT-gelddiensten te weinig bevoegdheden krijgt om de concurrentie met de han delsbanken aan te kunnen. <foto ANP) komt ook de werkgelegenheid voor de overige 600 werknemers van SWD in Amsterdam op de tocht te staan". Dramatisch Voor de vakbonden komen de reorganisatieplannen, mede gelet op de malaise in de scheepsbouw, niet als een donderslag uit de hel dere hemel. Volgens Boersma draait het bedrijf feitelijk al enkele jaren op tweederde van zijn capaci teit. „Ik zie zo gauw geen alterna tief voor de plannen die nu op tafel liggen. Er had miscchien al veel eerder iets moeten gebeuren. De ontwikkelingen bij SWD en bij de ADM zijn voor de Amsterdamse re gio buitengewoon dramatisch. Maar voor SWD zie ik geen alterna tief. We staan met de rug tegen de muur", aldus de vakbondsbestuur der. Nieuwe aanval Commodore op computermarkt AMSTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse fabrikant Commodore is met de introduktie van haar eerste personal computer een nieuwe aanval op de computermarkt be gonnen. Het concern rekent erop, tot de overlevenden te behoren in de grote slag die eigenlijk nog maar net is begonnen. De heftige concurrentie deed vorig jaar al be drijven van de markt verdwijnen als Osborne, Aster, Timex en Te xas Instruments. De nieuwe com puter van Commodore komt op de Nederlandse markt tegen een prijs, die volgens voorspellingen van In- ternatioal Data Corporation pas in 1989 zou worden bereikt Ge noemd onderzoeksbureau becijfer de de prijsdaling in de periode 1985-1989 op 40 procent. De nieuwe personal computer van Commodore is de eerste van een reeks nieuwe computersystemen die het bedrijf dit jaar op de markt gaat brengen. Commodore Neder land heeft voor dit jaar haar recla mebudget verdubbeld. Men wil in eerste instantie naar een marktaan deel van 25 procent. Een op de 20 Nederlandse gezinnen heeft mo menteel een computer en verwacht wordt, dat dit aantal de komende jaren zal oplopen tot een computer per 5 huishoudens. Het Commodore-concern heeft een jaaromzet van 1,3 miljard dollar. De Nederlandse dochter is de laat ste jaren sterk gegroeid. Directeur Rodenberg verwacht, dat de omzet in ons land in het lopende boekjaar de f 100 miljoen zal overschrijden, een verdubbeling van de omzet ten opzichte van het voorgaande jaar. voegen: "En dat is goed". Ongelovig gemor in de zaal: was er niet iets met de afstand tussen minima en modaal die groter möet worden? Misprijzen bij Karmelk: "Cijfertjes", herhaalt hij vermoeid. "Laten we eens gaan praten over mensen. Ik kom ze tegen. Mensen die, na dertig jaar werken, naar de bijstand moeten om hun geld te ha len tussen drugverslaafden. Dat kunnen we toch niet maken?" "Laatst vroeg ik een paar leden wat ze verdienden. De één bleek er met 2800 schoon 90 gulden op vooruit te zijn gegaan; de ander, met zijn uitkering, kreeg 35 gulden minder. Dan kan vriend Van Mui den het wel hebben over mooie koopkrachtplaatjes waar iets an ders uit blijkt, maar dat is de prak tijk die voortkomt uit dat CDA-be- leid. Ik heb toen heb ik gevraagd of die eerste bereid was om van die 90 gulden meer 35 gulden aan die an der te geven. Dat was geen pro bleem". "Maar wat doet het kabinet? Dat breekt zaken af waar we jaren voor gevochten hebben. Alle uitkerin gen worden nu op een hoop ge gooid onder het motto dat de ver houdingen scheef liggen. Dat kan wel. In de vakbeweging, CNV en FNV samen, knokken we al vijf tien jaar voor één pensioenstelsel, zodat we van die pensioenbreuken verlost worden. Maar daar stuiten we steeds weer op tegenstand. Waarom wordt de mensen alleen maar iets afgepakt?" Overtuiging Christelijke politiek. Naarmate er meer over gesproken wordt, lijkt de verwarring toe te nemen. Een citaat uit Elseviers Weekblad van deze week, betreffende CDA- staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), voormalig CNV'er en nu verantwoordelijk voor de bezuini gingen en ombuigingen op het ge bied van sociale zekerheid: hij handelt vanuit een soort overtuiging dat God hem zelf heeft gevraagd om de economie te red den, dat hij het verlagen van uitke ringen als enige mogelijkheid zie- t...Ik ben het daar niet mee eens, maar ik weiger dat onchristelijk of asociaal te noemen". De man die deze woorden in EW uitspreekt is loondeskundige Ger- rit Terpstra, de enige CNV-be- stuurder die ook lid is van het CDA-partijbestuur. De wegen van de Heer zijn kennelijk ondoorgron delijk, los van de vraag of ze ook nog leiden naar de hemelpoort. GOUDA (ANP) - Volgens de Bouw- en Houtbond FNV is het gedaan met de daling van de werkloosheid in de bouwnij verheid, die in augustus 1983 inzette. Districtsbestuurder B. Visser heeft gisteren gezegd dat de werkloosheid onder werknemers in deze sector in de regio Zuid-Holland in janua ri met 838 personen (5,4 pro cent) gestegen is tot ruim 16.000. Het experiment met het terugploegen van uitkeringen heeft hier niets aan kunnen ver anderen, aldus de bond. Visser heeft geen verklaring voor d^ze plotselinge verslech tering van de werkgelegenheid. Hij wijst erop dat de strenge koude er niets mee te maken kan hebben omdat bouwvak kers niet ontslagen mogen wor den als zij fnet vorstverlet zijn. De situatie in Zuid-Holland steekt relatief nog gunstig af te gen de rest van Nederland. In deze provincie is thans 23 pro cent van alle werknemers in de bouw werkloos tegen 33 pro cent landelijk, zo blijkt uit de gegevens van de bond. Van de nationale bouwproduktie vindt twintig procent in Zuid-Hol land plaats. Visser verwacht niet dat de werkgelegenheid in de bouw zal verbeteren. Volgens hem zal het gemiddelde bedrag voor de verbouwing en verbetering van oude woningen worden ver laagd. Dit baseert hij op uitla tingen van de Rotterdamse wethouder van Stadsvernieu wing. In de toekomst moet de werkgelegenheid juist uit de stadsvernieuwing komen, te meer daar de activiteiten in de nieuwbouw afnemen, aldus Visser. Op het vlak van de arbeids voorwaarden signaleert de bond „week in week uit" nog steeds situaties bij aannemers die wettelijk niet door de beu gel kunnen. Sommige werkge vers hebben sinds 1 januari de netto-weeklonen verlaagd, hoe wel door de veranderingen in de belasting- en premiesfeer de netto-lonen juist hoger moeten zijn, aldus de bond. Wie zijn mond opendoet, wordt met ontslag gedreigd. Het district Zuid-Holland van de Bouwbond FNV heeft haar kantoren in Vlaardingen en Den Haag gesloten en geruild voor een nieuw in Gouda door dat het aantal leden sinds 1981 met bijna vijfduizend gedaald is. Ze heeft thans nog 22.688 le den. Volgens Visser is het diep tepunt van het ledenverlies achter de rug.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9