WD ongelukkig met niet toekennen P. CHooftprij s Jonge choreografen in de vangrail Letteren-coramissie wacht gesprek met minister Brinkman af Rijksmuseum deelt kaartjes uit Kunst uit collectie Sandberg te koop VRIJDAG 15 FEBRUARI 1985 PAGINA 21 De commissie Letteren vergadert over de weigering van minister Brinkman de P.C. Hooftprijs toe te kennen aan de schrijver Hugo Brandt Corstius. Op de foto rechts voorzitter W.A.M. de Moor. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De WD-fractie in de Tweede Ka mer is bedroefd en uiterst ongelukkig dat het kabinet heeft besloten in afwijking van het unanieme positieve ad vies van een onafhankelijke jury de P.C. Hooftprijs 1984 niet toe te kennen aan dr. Hugo Brandt Corstius. „Wij er kennen dat de minister van cultuur het recht heeft om het advies van de jury naast zich neer te leggen, maar wij wil len er met kracht op wijzen dat het zeer ongebruikelijk is dat hij van die ruimte ook daadwerkelijk gebruik heeft gemaakt", zo verklaarde gisteravond WD-woordvoerster mevrouw Sari van Heemskerck Pillis-Duvekot na afloop van overleg binnen de WD-fractie over de beroering rond de weigering van het kabinet-Lubbers om de staatsprijs toe te kennen. AMSTERDAM (ANP) Bezoekers van het Rijksmuseum in Amster dam in de periode 16 februari-17 - maart krijgen gelijk met het toe gangskaartje een bewijs dat later in het jaar nog een keer gratis toe gang geeft tot het museum. Deze attentie houdt verband met het ju bileumjaar 1985: het huidige Rijks museumgebouw werd honderd jaar geleden neergezet. Het museum verwacht dat zeker 40.000 bezoekers van deze jubi leum-attentie gebruik zullen ma ken. De periode dat het gratis kaar tje wordt uitgereikt, is bewust vroeg in het jaar gekozen. De rege ling komt dan in hoofdzaak ten goede aan Nederlanders. In april komt namelijk de stroom buiten landse bezoekers weer op gang. Niet dat die niet welkom zijn, aldus het Rijksmuseum, maar zij kunnen van de attentie meestal toch niet profiteren. Het Rijksmuseum hoopt overi gens wel dat het gratis kaartje de bezoekers uiteindelijk zal verlei den tot „herhaald bezoek". In deze tijden van steeds beperkter bud getten ligt het niet voor de hand toegangsbewijzen weg te geven, maar bij meer bezoek op lange ter mijn zal de inkomstendaling door de actie beperkt blijven, hoopt het museum. De museum-directie geeft van daag nog een overzicht van allerlei activiteiten in het kader van het ju bileumjaar. Een speciaal daartoe opgerichte stichting onder leiding van oud Shell-topman Wagner wil zoals bekend het museum als ge schenk een door Rembrandt ge schilderd portret aanbieden. Het doek, dat al op zich in het museum hangt, kost tien miljoen gulden. Het publiek wordt gevraagd dit jaar de laatste vier miljoen gulden bijeen te brengen. De rest van het bedrag is al toegezegd door het be drijfsleven en minister Brinkman van cultuur. Nederlandse films naar New York AMSTERDAM (ANP) Twaalf speelfilms uit ons land worden van 28 februari tot en met 6 maart in New York vertoond tijdens een speciale Nederlandse Filmweek. Hiertoe is op initiatief van het Genootschap van Nederlandse Speelfilmmakers besloten, aldus een bekendmaking van de organisatoren. Zij hopen met deze filmweek in de Carnegie Hall Cinema in te spelen op „de recente successen van een aantal Nederlandse films in de Verenigde Staten". De filmweek kost ongeveer vijf ton. De helft van dit bedrag wordt betaald door het Produktiefonds voor Nederlandse Films alsmede door de ministeries WVC en Economische Zaken. De andere helft van het geld komt van bedrijven. De twaalf geselecteerde films zijn: Bastille, Brandende Liefde, Charlot te, Ciske de Rat, Gebroken Spiegels, De Grens, Van de Koele Meeren des Doods, Schatjes, De Schorpioen, Smaak van Water, Een Vlucht Regen wulpen en de IJssalon. Zondag 3 maart heeft een retrospectief van Paul Verhoeven plaats. Vertoond worden zijn films Turks Fruit, Keetje Tippel, Soldaat van Oranje en Spetters. Die verklaring staat lijnrecht te genover de aanvankelijke opstel ling van de liberalen, waarin spra ke was van het respecteren van de besluitvorming van de minister raad. De ommezwaai van de WD is toe te schrijven aan de talrijke verontruste en verontwaardigde reacties onder de WD-aanhang, die naar aanleiding van de aanvan kelijke zienswijze van de liberalen zijn binnengekomen. Mevrouw Van Heemskerck: „Nu wij de gang van zaken beter kun nen overzien, zeggen wij: de over heid moet geen inhoudelijk oor deel over kunst vellen. Een una niem advies van een jury, waarvan de samenstelling en taakopdracht door de minister zijn bepaald, moet ook door die minister worden opgevolgd. Afwijkingen van het advies van zo'n jury zijn-slechts te rechtvaardigen als de te bekronen auteur strafrechtelijk is vervolgd of wanneer hij geweldig fascisti sche literatuur zou hebben ge schreven. Dat is dus in het geval van Brandt Corstius niet het ge val". Het verbaast de woordvoerster van de liberale fractie dat het „zo lang goed is gegaan met dit sys teem van staatsprijzen voor letter kunde". Het dilemma is volgens de WD-fractie dat de overheid een prijs toekent terwijl diezelfde over heid eigenlijk op een grote afstand van de kunst moet blijven. Daarom ook wil de WD zo snel mogelijk met de minister van cultuur praten over afschaffing van staatsprijzen. Ook WD-fractievoorzitter Nijpels heeft inmiddels verklaard voor stander te zijn van loskoppeling van overheid en culturele prijzen. Hoewel de WD van oordeel is dat het bijzonder ongebruikelijk is dat de minister de „beleidsruimte heeft gegrepen om de P. C. Hooft prijs niet toe te kennen", zal zij een eventuele motie van de PvdA, waarin het beleid van minister Brinkman van WVC in deze kwes tie wordt afgekeurd, niet steunen. Deze motie zal vrijwel zeker wor den ingediend tijdens de interpel latie die door de socialisten is aan gevraagd en waarschijnlijk in de' laatste week van februari wordt ge houden. Aanvankelijk was de PvdA van plan de minister volgende week al op het matje te roepen. De be windsman zou daarvoor zijn vakantie hebben moeten uitstel len. De PvdA-fractie ging niette min akkoord met een latere datum. Beinema, woordvoerder van het CDA, dat instemt met het besluit van het kabinet, zei verheugd te zijn met het feit dat „de PvdA tijd nodig blijkt te hebben voor een zorgvuldige formulering van de in terpellatie". De CDA-woordvoer- der noemde in dit verband de reac ties in de media op de weigering de Twee premières bij Werkcentrum Dans Werkcentrum Dans met premières van '14 twee 85' (Vooren/Domlno, Kranz) en 'It's for you' (Mouw/McDo- well) en herhalingen van 'Cross cur rents' (Cunningham/Nancarrow) en 'Celiorganics' (Wubbe/Reber, De- menga). Gezien op 14 februari in de Lantaren, Rotterdam. Aldaar ook vanavond en mdVgenavond. ROTTERDAM Werkcentrum Dans stelt zich onder meer ten doel jong, choreografisch talent uit eigen land een kans- te geven. "Dat brengt de nodige risico's met zich mee", staat te lezen in het programmamapje. "Risico's, die soms halverwege gestrande pogingen opleveren". En helaas geheel op de twee dansen, die gister avond in première gingen. Hoe wel... gestrand, dat suggereert een traagheid. En tempo zit er wel in de balletten van Gerrit Jan Vooren en Lidy Mouw. Daarom: ontspoord en in de vangrail be land. De titel van het werkstuk van Vooren geeft al de pretentieloos heid ervan aan: '14 twee 85', de datum van de première. Een dans voor twee mannen, op oude rock en roll van Fats Domino, op afro-disco van George Kranz, en deels ook zonder muziek. Een so ber decor: een grijze wand, twee witte, rieten stoelen en een hoge rekstok. Die hulpmiddelen wor den gebruikt bij acrobatische ca priolen. De mannen, gekleed in trendy pakken uit de jaren zes tig, twisten en swingen, putten zichzelf en de ander uit dat het een aard heeft. Bij vlagen spreekt uit de dans een bezeten heid, maar als acrobaten en als twisters leggen ze het af tegen de echte vaklui. De algemene in druk is die van twee discofreaks, die een heel buisje peppillen door het keelgat hebben laten glijden. De dans van Vooren is in elk geval nog onderhoudend, en dat kan van 'It's for you' van Lidy Mouw niet worden gezegd. Een helemaal op de compositie van McDowell gebaseerde dans, die live door vier muzikanten wordt gespeeld. Leuke muziek, daar niet van, en ook de kostuums zijn vrolijk, maar de dans is zwaar pretentieus en langdradig. Vijf dansers die als ensemble, in paren of solo op de muziek bewe gen op een wijze, die quasi-geïm- proviseerd aandoet. In feite zijn het losse fragmenten, die door de muziek bij elkaar moeten wor den gehouden. wordt niets toegevoegd en zelfs het potentiële spanningselement van het oneven aantal dansers wordt nauwelijks gebruikt. Een aardige vondst is dat de dansers, als ze niet aan de beurt zijn, op barkrukken het ritme meeslaan. Maar zo'n aardigheidje houdt geen half uur stand. Want zo lang duurt dit ballet; een tijdsduur, die ook meer ervaren choreogra fen voor problemen zou kunnen stellen. Vervelend is ook, dat hier weer wordt meegedaan met de heersende mode, om Neder landse dansers onverstaanbare Engelse teksten te laten scande- Opvallend is dat deze jonge choreografen zich sterk op de buitenkant hebben gericht. Aan kleding en muziek zijn in beide gevallen prima verzorgd. Uit de bewegingen spreekt echter geen innerlijke noodzaak om dans te maken. ARIEJAN KORTEWEG Exposities Leiden Universiteitsbibliotheek - Witte Sin gel 27, 'Honderd jaar Mekka in Lei den', tot 28/2; ma t/m za van 8.30-17 uur, ma t/m vr van 19.15-22 uur. Galerie Le Pigeon - Scheepmakers- steeg 2, wandkleden van Janny van der Linden, aquarellen op zijde van Margot Dietz, tot 6/3; woe t/m za van 12-16.30 uur. Connie Piggelmee - Janvossensteeg, olieverf schilderijen met reliëfstructuur van Hendricus Comelus Antonius Trouw borst, tot 28/2. Lak-galerie - 'edele fotografie', tot 17/ Gerrit Doustraat 27 - objecten en zeef drukken van Betsy Zonneveld, tot 24/ 2; van 12-18 uur. Charousko - Oude Rijn la, gouaches van Paula van der Weerdt-Schmit, t m 15/2; dag. van 12-22 uur. Lakenhal - Oude Singel, -Leidse ate liers V: werk van Aad van Houwelin- gen, Fransje Krol en Rudolf Smeets, voorts: Maastrichts aardewerk, tot 3/ 3; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, schilderijen en prenten van Frans de Haas, tot 24/2; vr, za en zo van 13.30 tot 17.30 uur. Nederlandse Ver. van Caeciliastraat 18, zeefdrukken van Anneke Kok en beeldend werk van Jozefien Verbiest, tot 9/3; za en zo van 12-16 uur. Leidse Beleg - Hooigracht 4a, foto's Frits Gierstberg, tot 15/3; ma t/m za van 9-18 uur. Warmond Mariënhaven - brooddeegfiguren Car- la Pont thema 'Circus', tot eind febr. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Frigit- te Holster, gemengde batik technie ken, Cor Stooff en Liesbeth de Rei ger, keramiek, tot 28/2; woe, do, vr, za 14-16 uur, woe ook van 10-12 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Henny Rotteveel-Verstraate, rom sche paneeltjes in olieverf, tot woe, do en zo van 14-16 uur, za 11-16 uur. grafisch werk van cursisten en docen ten van de Vrije Akademie Vliet- streek, tot 6/3; ma t/m vr 14-18 uur, za 9.30-12.30 uur. met 'Verlopen en veiaten'. di 19, woe 20, 20.15 uur, 'Nacht, Moe der', met Linda vein Dijck en Ann Ha- sekamp. do 21, 20.15 uur, Het dagboek van An ne Frank, met Jip Wijngaarden en Je roen Krabbé. LAK-Theater vr 15, za 16, 20.30 uur, Theater Perso na met 'Darrenslacht', van Frouke Fokkema. woe 20, do 21, 20.15 uur, Toneelgoep Globe met 'Carambole'. Stadsgehoorzaal zo 17, foyer, 11.30 uur, koffieconcert: Ludwig Trio, Jean Jaques Kantorow, viool, Vladimir Mendelssohn, alt viool, Herre Jan Stegenga, cello, m.m.v. Alexander Warenberg, piano. K&O-gebouw vr 15, kapelzaal, 20.15 uur, Brahms- cyclus, Roseline Pivetau, viool, Her ren Jan Stegenga, cello en Herman Uhlhorn, piano. woe 20, kapelzaal, 20.15 uur, Het Vuil- laume Trio bestaande uit Henny van Tongeren, piano, Jaap Sytsma, cello en Cobi Berculo, viool. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg vr 15, za 16, zo 17, 20.15 uur, 'Romeo en Julia', gespeeld door de Haagse Comedie. zo 17, 14 uur, Haagse Comedie met Trilogie van het weerzien' van Botho Strauss. woe 20, do 21, 20.15 uur, 'Emily', to neel door de Haagse Comedie. Nederlandse Congresgebouw 15, 20 uur, Residentieorkest speelt za 16,21 uur, 'Carnaval Do Rio', Brazi liaans Carnavalsfeest, zo 17,14.15 uur, Concert o.l.v. Dimitri Demitriades m.m.v. Sviatoslaw Za- gursky, cello. do 21, 20.15 uur, Kamermuziek, Trio l'Ensemble Intercontemporain. Circustheater za 16,20 uur, The Rake's Progress van Igor Strawinsky, uitgevoerd door De Nederlandse Operastichting, m.m.v. Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Edo de Waart. zo 17, 20.15 uur, Noh-dances of Kita Kai, Japans theater met godendan- sen, dansen van krijgers, leeuwen- dansen en demonendansen. woe 20, 20.15 uur, openbare generale repetitie, do 21, vr 22, za 23, 20.15 uur, Lutoslawski, m.m.v. Het Nederlands Balletorkest o.l.v. David Porcelijn. Diligentia vr 15, za 16, 20.15 uur, Cabaretvoor stelling Seth Gaaikema 't Orakel', woe 20, 20.15 uur, concert Arion Strij kersensemble, leden van Residentie orkest, o.l.v. Alexandru Lascae. AMSTERDAM Carré dag. beh. zo/ma, 20.15 uur, Paul van Vliet met zijn nieuwe one-man show 'Wat gaan we doen', zo 17, a 18, 20.15 uur, Nooy's Volks theater met 'Hadjememaar'. Concertgebouw vr 15, gr. zaal, 20.15 uur, Concertge bouworkest o.l.v. Kurt Sanderling, werken van Haydn, Bruckner, di 19, 20.15 uur, kl. zaal, Arditti String Quartet, muziek voor strijkers. Nieuwe De La Mar Theater vr 15, za 16, 20.15 uur, zo 17, 14 uur, André v.d. Heuvel en Alexander van Heteren in het blijspel 'Zes uur! Niet Later' door Mare Perrier. di 19, woe 20, 20.15 uur, Mini en Maxi in 'Sprakeloos'. Stadsschouwburg vr 15, woe 20, 20 uur. De Nederlands Operastichting brengt 'Orlando' van Hëndel. za 16, 20.15 uur, zo 17,14 uur, Publiek- stheater met 'Schijn bedriegt' van Thomas Bernhard, met Johnny Kraaikamp, Ton Lutz. zo 17, 20.15 uur, Fiesta Gitana, m.m.v. topartiesten van de pure flamenco, di 19, do 21, 20 uur, De Nederlandse Operastichting met The rake's pro gress' van Igor Strawinsky, ROTTERDAM do 21, gr. zaal, 20.15 uur, Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk, Eugene Sar- bu, viool. Theater Zuidplein vr 15, gr. zaal, 20.15 uur, Publiek- stheater met 'Schijn bedriegt', zo 17, gr. zaal, 14.30 uur, Scapino Bal let, familievoorstelling: 'Snoepfonie', 'Peter en de Wolf en 'Straat', di 19, do 21, gr. zaal, 20.15 uur, 'Liede ren en Dansen van de Dood' door het Penta Theater. woe 20, gr. zaal, 20.15 uur, Junge Oper Wien met 'Die Hogzeit des Figaro', opera van Mozart. vr 15, za 16, arlecchinozaal, 20.30 uur, F Act met 'Roof, toneel van Joe Or- Hofpleintheater t/m za 23, 20.15 uur, Martine Bijl, mu zikale begeleiding o.l.v. Henk van der molen. Luxor Theater elke avond, 20.15 uur, André van Duin Jubileum Revue, met André van Duin, Frans van Dusschoten, Corrie van Gorp, Hans Otjes en The Barrie Stevens Dancers. staatsprijs toe te kennen „buiten proportioneel" en de schijn wek kend alsof „het culturele vader land in doodsgevaar verkeert". Hugo Brandt Corstius zal niet in gaan op de uitnodiging van minis ter Brinkman om met hem van ge dachten te wisselen over de niet- toekenning aan hem van de P. C. Hooftprijs. De fractievoorzitters van CDA en WD, Bert de Vries en Ed Nijpels, zijn door minister Brinkman al een maand geleden op de hoogte gesteld van diens pro bleem rond de prijs. Beiden stem den in met de weigering hem uit te reiken aan dr. Hugo Brandt Cor stius. Geschokt De Vlaamse minister van bin- .nenlandse zaken Marc Galle is uit het comité van ministers van de Nederlandse Taalunie gestapt. Di recte aanleiding daartoe vormt het besluit van minister Brinkman de P.C. Hooftprijs niet uit te reiken. In een brief aan Brinkman zegt de Belgische minister „geschokt" te zijn. „Ik heb altijd gedacht dat Nederland het symool was voor meningsvrijheid". Het is volgens hem de taak van de Nederlandse Taalunie om de letterkunde te be schermen tegen elke vorm van censuur. „Indien dit niet zo zou zijn, lopen wij, Noord en Zuid, het gevaar onze letterkunde te degra deren tot broodschrijverij of pro paganda voor orde en gezag", al dus de socialist Galle. de treden wanneer het kabinet niet op zijn beslissing terugkomt. In af wachting van een gesprek met de minister heeft de commissie, die de jury voor de P.C. Hooftprijs had aangewezen, gisteren besloten alle werkzaamheden op te schorten. "We menen dat we er onder deze omstandigheden geen goed aan doen het werk dat wij zeer belang rijk vinden voort te zetten", aldus Wam de Moor, voorzitter van de Commisie Letteren. „Wij kunnen ons niet aan een lijntje laten hou den, wanneer onze adviezen terzij de worden geschoven". "Als de minister had gezegd dat hij het heel erg moeilijk zou vinden om persoonlijk deze prijs uit te rei ken, had ik dat kunnen billijken. Maar hij kan een deskundige jury niet passeren zonder heel sterke ar gumenten naar voren te brengen. Zijn argumenten waren absoluut niet overtuigend, omdat de hele ministersploeg er bij betrokken is. Rechter zijn in eigen huis is nooit een goede zaak". Tolerantie De Moor hoopt dat minister Brinkman onder druk zal worden gezet, met name door de liberalen. Hij vindt de aarzelingen van drie VVD-ministers een duidelijk sig naal dat het voor liberale politici niet zo eenvoudig lag. „Tolerantie is ten slotte één van de kenmerken van de liberalen", aldus De Moor. De commissie telt dertien leden onder wie schrijvers als Mischa de Vreede, Louis Ferron en Lidy van Marissing. AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse veilinghuis Sotheby Mak van Waay gaat kunst uit de na latenschap van Willem Sandberg, oud-directeur van het Stedelijk Museum, te koop aanbieden. Op 18 maart wordt geveild 'De Stier' van de beeldhouwer Alexan der Calder, die dit beeld vermoede, lijk aan het eind van de jaren vijftig heeft gemaakt. Voorts is er een ont werp, dat Karei Appel in 1950 maakte voor de koffiebar van het Stedelijk Museum. Daar hangt nu overigens een ander werk van Ap pel. Op 25 maart worden geveild dui zenden boeken uit de bibliotheek van Sandberg, veelal voorzien van tekeningen en opdrachten van kunstenaars, onder wie Appel, Cal der, Miro en Tinguely. In de loop der jaren zyn veel din gen die Sandberg ten geschenke kreeg van kunstenaars naar het Stedelijk Museum gegaan. In over leg met de erfgenamen wordt nu bekeken welke voorwerpen van zeer persoonlijke aard zijn en niet verkocht zullen worden, maar eventueel wel over zullen gaan naar het Stedelijk Museum, aldus een woordvoerder van het veiling huis. Vervolgens komt er nog op een nader te bepalen datum een veiling uit de nalatenschap van Sandberg met vermoedelijk nog een enkel schilderij, tekeningen en mogelijk ook nieuwjaarskaarten en dergelij ke die kunstenaars voor Sandberg maakten. 'Luiheid en denken' LEIDEN De schrijver Willem Jan Otten en de schaker Hans Ree gaan dinsdagavond bij Stichting Burcht met elkaar in debat over het thema 'Luiheid en denken'. Van Otten verschijnt volgende maand een boek met als titel: 'Den ken is een lust'. Hun gesprek is het tweede in de serie 'De Conversa tie', waarin eerder Boudewijn Büch en Peter van Zonneveld figu reerden. Aanvang 21.00 uur. KOFFIECONCERT K&O - Het programma van het K&O-kofïie- concert, dat het Ludwig Trio zon dagochtend in de Stadsgehoorzaal geeft, is voor een deel gewijzigd. Vóór de pauze zal niet het Piano kwartet KV 581 van Mozart wor den verklankt, maar een van de strijktrio's van Van Beethoven. Na de pauze wordt het Pianokwartet in c kl.t., opus 60, gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21