'Een besmetting komt hier nooit naar buiten' Hervormde regio Delft: niet naar paus gaan Reportage Feiten en emoties rondom opslag radioactief afval De blinde woede van de RAF-terroristen I VRIJDAG 15 FEBRUARI 1985 PAGINA 15 Bestuurders van provincies en gemeenten zijn in grote opwinding geraakt door de eerste selectie van twintig plaatsen die mogelijk in aanmerking komen voor de opslag van radioactief afval. Waar maken ze zich druk om? Verslaggever Weert Schenk ging kijken in Petten, waar een loods voor het gevaarlijke afval tijdelijk in gebruik is. Ook sprak hij met de burgemeesters van Zijpe en Velsen die als geen ander weten van verzet tegen en emoties rondom de opslag van kernafval. k De opslag van kernafval in Petten. PETTEN - De overval van mi nister Winsemius (milieubeheer) op de gemeente Velsen is al weer twee jaar geleden. Op 7 decem ber 1982 reisde Winsemius naar Velsen om zijn oplossing voor het probleem van dumping van radioactief afval in zee bekend te maken. Hij had een mooie lap grond gekocht op een industrie terrein in Velsen-Noord, waar het spul zou worden opgeslagen. Terwijl Winsemius het ge meentebestuur van Velsen in lichtte, werd in de gemeente al een folder verspreid met infor matie over de opslagplaats. Bur gemeester Molendijk was woe dend over de verrassingsactie van de minister. Hij kondigde aan al het mogelijke te zullen aangrijpen om het besluit van Winsemius ongedaan te maken, ook al omdat hij de uitverkoren plek niet de meest geschikte vond voor de opslagplaats. De bevolking van Velsen- Noord reageerde eveneens fu rieus. Acties en demonstraties werden op touw gezet. Ambtena ren van het ministerie van mi lieubeheer, die wilden uitleggen wat de opslagplaats precies in hield, werden bekogeld met drol len en rotte tomaten. Zelfs de ei gen burgemeester werd niet meer vertrouwd en voor rotte vis uitgemaakt. door Weert Schenk Op verzoek van de Tweede Ka mer ging Winsemius, net als mi nister aangetreden en belast met een erfenis van ex-staatssecreta ris Lambers-Hacquebard (D'66), op zoek naar een alternatief. Uit eindelijk werd in april overeen stemming bereikt met de ge meente Zijpe voor tijdelijke op slag van het afval op een aange kocht hoekje van het ECN-ter- Velsen ontspande zich. De in woners van Zijpe gingen ook over tot de oyde van de dag. Zij hielden geen grote protestde monstraties, want aan bedrijvig heid met radioactieve straling waren ze wel gewoon. Wel liepen ze te hoop tegen de pelotons ME'ersrondom het gemeente huis die mogelijke ordeversto ringen moesten voorkomen. Der gelijke toestanden kenden ze al leen van de Amsterdamse kra kersrellen op de televisie. Winsemius vond zelf ook niet dat hij de schoonheidsprijs voor zijn beleid had verdiend. De mi nister nam zich voor het de vol gende keer beter te doen. Eind vorig jaar installeerde hij een commissie en benoemde de erva ren bestuurder mr. W. J. Geertse- ma, oud-commissaris van de ko ningin in Gelderland, tot voorzit ter. De commissie zou in alle rust een paar lokaties voor het kern afval selecteren en de bestuurlij ke weerstand daartegen peilen. Maar Geertsema had nog maar Burgemeester Molendijk van Velsen: emoties worden onder schat. (fotoGPD) net nadere informatie gevraagd over eventueel geschikte loka ties of alle katten hingen in de gordijnen. Provincies en ge meenten wijzen om allerlei rede nen de opslagplaats af. Winse mius noemt dat het Nimby-syn- droom. Nimby staat voor 'Not in my backyard' (niet in mijn ach tertuin). Iedereen is het eens met Greenpeace dat het niet in zee mag, maar niemand wil het bij zich in de buurt hebben. De voorzitter van de commis sie begrijpt dat niet. „De opslag van kernafval is net zo veilig als dat van griesmeelpap". Een bot klinkende uitspraak, waar het gaat om zeer gevaarlijk afval dat voor een deel vaak voor vele tien duizenden jaren ook gevaarlijk blijft. Ontnuchterend Een bezoek a^n de opslag-, plaats in Zijpe werkt heel ont-' nuchterend. Is hier nou al die drukte voor nodig? „Een nuclai- re vuilnisbelt ziet er heel wat aantrekkelijker uit dan een belt voor huishoudelijk afval", zegt ir. J. Vrijen, directeur van de Co- vra (Centrale organisatie voor opslag van radioactief afval). Een grote tennishal, waarin betonnen vaten keurig staan opgestapeld, meer is het niet. Er lopen een paar mensen rond. Niet in spe ciale beschermende kledij, maar in gewone werkpakken. Vrijen: „Er is hier geen gevaar voor de gezondheid. Op de grens van ons bedrijf mag niet meer dan 15 millirem extra straling zijn. Dat is ongeveer tien procent van de straling die elk mens ont vangt vanuit de ruimte en de aar de. Buiten ons hek neemt de straling per meter kwadratisch af'. Zijn collega dr. H. Codée, stra lingsdeskundige, voegt er aan toe: „Een mens kan zonder ge vaar voor de gezondheid 5000 millirem per jaar ontvangen. Een gemiddeld mens krijgt per jaar ongeveer 200 millirem, dat hangt ook een beetje af van voeding en woonplaats op zand of klei. De Covra-werknemers zitten daar iets boven, maar blijven op dit moment zeker beneden de 500 millirem". „De stralingsmeters geven in dit kantoortje net naast de op slagloods al niet meer aan dan in de woonkamer bij mij thuis. Overal is natuurlijke straling. Vandaar dat dit een normale in dustriële activiteit is. De beton nen verpakking en de construc tie van de loods schermen alle niet-natuurlijke straling naar buiten toe zo goed als helemaal af'. In Zijpe ligt alleen laag- en middel-radioactief afval. Het maakt volgens de twee Covra- mensen niet uit dat er in de nieu we opslagplaats hoog-radioactief kernafval komt te liggen. „Dan wordt dat gewoon iets dikker in gepakt in beton. En het doet er niet toe of je nou één blokje be ton neerzet of honderd stuks. De hoeveelheid naar buiten komen de straling blijft dezelfde", zegt Vrijen. Voor de rest worden er ook geen onaanvaardbare risico's ge lopen, zeggen beiden. Het gaat om het afval isoleren, beheersen en controleren. „Onze taak is om het afval te scheiden van de bio sfeer. Als er iets binnen fout gaat, komt een eventuele besmetting nooit naar buiten. Buiten ons hek zal niemand er last van heb ben". Vrijen heeft het dan niet over van buiten komende geva ren, zoals een bomaanslag of een neerstortend vliegtuig. Bleekwater Codée: „Je moet verantwoord met het spul omgaan. Het is het zelfde als de moeder die weet wat bleekwater is en het daarom niet in het kastje zet waar haar kind kan bijkomen. Wij zorgen er op dezelfde wijze voor dat het kernafval geen gevaar oplevert voor de maatschappij". Op dit moment werken nog maar zes mensen bij de Covra. In de nieuwe lokatie zal dat aantal toenemen tot 120. Het is de be doeling dat de Covra dan het ver pakken van het afval, wat nu bij het ECN gebeurt, zelf gaat doen. Ook kan dan niet meer worden geprofiteerd van de bewaking en andere dienstverlening van het ECN. Vrijen wil geen voorkeur voor een nieuwe lokatie noemen. Hij is bang dat daarmee de discussie zou worden vervuild. Wel zegt hij een centrale ligging in het land belangrijk te vinden. „Je moet proberen te voorkomen dat er te veel reiskilometers over land worden gemaakt. Je moet niet over grote afstanden met het spul in het verkeer zitten". Delf zijl en Vlissingen zijn daarom on gunstige uithoeken, zegt hij. Vrijen heeft niet de illusie op korte termijn waar dan ook emo tionele barrières te kunnen slechten. „Het is moeilijk men sen ervan te overtuigen dat de opslagplaats geen risico inhoudt. We kunnen ze alleen laten zien dat er op een verstandige manier met het afval wordt omgespron gen". Milieuvriendelij k Burgemeester J. Gutker van Zijpe zegt dat hij geen enkele last heeft ondervonden van de op slagloods. „De bedrijvigheid is milieuvriendelijk. Ik zou willen dat het chemisch afval net zo zou worden behandeld". Toch is hij blij als de loods straks weg gaat. „Dat betekent dat de afspraken worden nagekomen". Tot nu toe is Gutker dik tevreden over het tempo waarin Winsemius naar een semi-pfermanente opslag plaats zoekt. Er zijn mensen die zich erover hebben verbaasd dat Zijpe niet op het lijstje van Geertsema stond. Afgezien van de vraag of er 30 hectare industrieterrein be schikbaar is, was deze gemeente de enige die het nooit had kun nen worden. En over vijf jaar is Zijpe voorgoed van de troep af en behoudt de gemeente de belo ning van verminderde schietoe feningen. Is Gutker de slimste burgemeester van Nederland? Gutker: „Dat weet ik niet. Er is steeds gezegd: voor de langduri ge bovengrondse opslag is geen gemeente uitgesloten, ook Zijpe niet. Niettemin zou ik heel te leurgesteld zijn als ik toch in de prijzen zou vallen. Een dergelij ke dank voor onze medewerking zou niet goed zijn voor het ver trouwen in derijksoverheid. Dan is in de toekomst geen enkel pro bleem meer op te lossen". Hij ontkent dat Zijpe zich in eerste instantie tegen de opslag verzette als drukmiddel om de ergeniswekkende schietbaan te heffen. „In Zijpe werd het val al verwerkt. We hadden jaar lijks te maken met het transport naar IJmuiden voor de dumping. Het ECN en de schietbaan zijn hier. Dat vonden we welletjes. We wilden niet de afvalbak van Nederland worden. Let wel, die opslagloods was ook eerst buiten het ECN-terrein gepland". „Maar wij hebben de zaak niet verkocht. We zagen aankomen dat de minister toch Zijpe zou aanwijzen als wij zouden blijven weigeren. Daarom hebben we gezegd: laten we dan in vredes naam maar zelf een aantal voor waarden stellen. We waren bang voor negatieve gevolgen voor de recreatie in onze gemeente. Zo doende is de loods op het ECN- terrein gekomen en zijn de schietactiviteiten met 50 procent verminderd". had, maar voor de collega's ligt het toch minder simpel. Wij heb ben hier alleen laag- en middel- radioactief afval. Op die nieuwe opslagplaats komt ook het hoog- radioactieve afval van de kern centrales. Die centrales zijn maatschappelijk zeer omstre den". Zijn collega P. J. Molendijk van Velsen is nog steeds blij dat de beker met kernafval aan hem voorbij is gegaan. Op het indus trieterrein dat het rijk voor de opslagloods aankocht, werken nu 400 mensen. Dat is heel wat aantrekkelijker voor de gemeen te dan de zes arbeidsplaatsen van de huidige Covra. „De emoties die loskomen worden onderschat. Het gaat er niet om of de reacties terecht zijn, maar je moet er rekening meehouden". „Ik ben ervan overtuigd dat er steeds grotere heibel komt naar mate de selectie vordert. De mensen reageren niet rationeel. Dat is een zeer belangrijke factor voor plaatselijke bestuurders. Er is bij de mensen een groot wan trouwen, zeker waar het gaat om kerncentrales, radioactief afval en kruisraketten". 'Het is hetzelfde als met de bo demverontreiniging. Bij een gif vondst wordt meestal eerst ge zegd: er is geen gevaar voor de volksgezondheid. Maar daarna worden hele wijken afgegraven. Dat geeft wantrouwen. Wij had den hier jaarlijks het laden van het kernafval in schepen voor de dumping. Er werd gezegd: er is geen straling. Maar de ECN-men- sen droegen stralingsmetertjes. Wat zeiden de politiemensen en de bevolking: ze belazeren de boel. Ze stellen ons bloot aan straling", f Emoties Cadeautje Gutker benadrukt dat het ei sen van 'bestuurscompensatie', een cadeautje om aan oplossin gen mee te werken, niet vies is. „Bestuurscompensatie is legi tiem voor het hebben van iets dat maatschappelijk omstreden is. Dat hoeft niet te betekenen dat gemeenten moeten zeggen: kom maar hier met het goedje als we die sporthal maar krijgen". De Zijper burgemeester ge looft niet dat andere burgemees ters ook eerst de geldbuidel wil len horen rammelen. „Misschien hebben we een voorbeeldfunctie voor de bestuurscompensatie ge Molendijk gelooft niet dat langs rationele weg emoties zijn te beheersen. „Het is niet voor te stellen welk een massa emoties losbreekt. We hebben het hier in een extreme vorm gehad, omdat de loods dicht bij een woonwijk zou komen. Ik kan je een bandje laten horen van een bijeenkomst. Hoe dat daar tekeer ging laat zich met geen pen beschrijven". Volgens de burgemeester speelt bij de mensen ook een be langrijke rol dat niemand weet of over vijf jaar de opvatting nog bestaat dat de straling van de loods veilig is. „Misschien is er dan wel een atoomgeleerde die zegt: we zijn fout geweest. Van dat soort angst onder de mensen komt een enorme agressie. Er is al zo vaak verteld dat van alles veilig was". „Ik denk dat niemand vrijwil lig zal meewerken aan de opslag van het afval. De gemeenteraden hebben te maken met de bevol king en daardoor weigeren ze". Molendijk besluit: „Hét is een emotioneel probleem. Rationele verklaringen helpen niet. Van daar dat de uitspraken van Geertsema niet verstandig zijn, ook al heeft hij zakelijk gezien gelijk. Hij voedt het probleem. Tegen emoties valt weinig te doen. Vandaar dat ik denk dat Geertsema en Winsemius er niet uitkomen. De minister zal het machtswoord moeten spreken en tegen de wil van een gemeen te de lokatie aanwijzen". Op vrijdag 1 februari ging een schok door de Bondsrepubliek Duitsland: de Rote Armee Frak- tion (RAF) schiet weer! De man die doodgeschoten werd, was Ernst Zimmermann (55), voorzitter van de raad van bestuur van de Moto- ren- und Turbinen-Union (MTU) en president van het verbond van de Duitse luchtvaart-, ruimtevaart en bewapeningsindustrie (BDLI). Na een golf van brand- en bomaan slagen in december en januari en een hongerstaking van circa dertig RAF-gevangenen, werd de vrees van Duitslands hoogste aanklager Rebmann helaas waarheid: Rote Armee-terroristen moorden weer. Gewapend verzet Sinds 15 jaar terroriseert de Rote Armee Fraktion de Bondsrepu bliek Duitsland. Het zogenaamde „gewapende verzet" van wat aan vankelijk de Baader-Meinhofgroep heette, heeft meer dan dertig men sen het leven gekost. Alleen al in het beruchte jaar 1977 stierven elf mensen, onder wie de „represen tanten" van de staat: procureur-ge neraal Siegfried Buback, bankier Jürgen Ponto en werkgeversvoor zitter Hanns-Martin Schleyer. Na de „Duitse herfst" van dat jaar hebben RAF-terroristen nog wel pogingen gedaan om persoon lijkheden (onder anderen de Ame rikaanse generaal Kroesen) doelge richt te vermoorden, maar die mis lukten. Zo ontstond de gedachte dat de RAF eigenlijk vergeten kon worden. Niet bij de specialisten van de federale recherche, maar wel bij het zogenaamde grote pu bliek. Een treurige misvatting naar nu is gebleken. Tot de raadsels van het terroris me behoort hoe de Rote Armee Fraktion door de jaren heen altijd weer toeloop kreeg van „revolutio nairen". De harde kern bestond en bestaat uit 15 tot 20 mensen, waar onder relatief veel vrouwen, die al lemaal bereid zijn tot „het uiterste" te gaan. Ze waren en zijn bijna alle maal afkomstig uit de „gegoede burgerij" en in tegenstelling tot de rechts-extremistische terroristen hebben de leden van de RAF door gaans een hogere opleiding gehad. ACHTERGROND Raadsel Wat willen ze? Ook dat is tegen woordig een raadsel. Want terwijl de eerste generatie van terroristen rond Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Gudrun Ensslin, Jan Carl Raspe en Holger Meins (de eerste vier hebben hoogst waarschijnlijk zelfmoord in de gevangenis ge pleegd) nog via het concept van de stadsguerrilla het imperialisme wilde bestrijden, kan daar by hun opvolgers geen sprake van zijn. De moordenaars van nu en uit 1977 be schouwen zichzelf niet meer als „vechtende revolutionairen" maar als slachtoffers van de staats macht. Daarom hebben zij een beeld van de Bondsrepubliek Duitsland ont worpen dat niets met de werkelijk heid te maken heeft. Naast de Ver enigde Staten zou West-Duisland „het centrum van het internationa le imperialisme en fascisme" zijn, dat „folter en moord verbreidt". De desperado's zijn, zoals het weekblad Die Zeit het uitdrukt, immuun tegen zichzelf. Het geeft hen kennelijk niet te denken dat zij mensen vermoorden, het geeft hen niet te denken dat hun wensvoor- stellingen geen stap dichterbij zijn gekomen, het geeft hen niet te den ken dat het overgrote deel van de bevolking geen spatje sympathie voor hun zogenaamde ideologie kan opbrengen. De terroristen van de RAF zijn blind voor alles, en niemand kan daar kennelijk door heen dringen. Het terrorisme is als een hydra die alsmaar nieuwe kop pen krijgt. Bloedspoor De Rote Armee Fraktion, die op 14 mei 1970 ontstond toen Ulrike Meinhof en enkele geestverwanten Andreas Baader uit de gevangenis in Berlijn vrijschoten, heeft een waarlijk bloedspoor door de ge schiedenis van de Bondsrepubliek Duitsland getrokken. In de vijftien jaar durende terreurgeschiedenis kan echter niet precies van ver schillende generaties worden ge sproken. In de harde kern van van daag zitten uiteraard nieuwe perso nen, maar in de gevangenis zitten door Hans Amesz ook oude RAF-leden, die zich nooit hebben gedistantieerd van de waanvoorstelling van de guerrilla. De eerste generatie is, als gezegd, dood. Meinhof, Baader, Ensslin en Raspe werden al in 1972, na een overigens door velen als heksen jacht omschreven actie, gearres teerd en stierven later. Na de „Duitse herfst" van 1977, na de ontvoering en moord op werkgeversvoorzitter Hanss-Mar- tin Schleyer en de ontvoering van een Lufthansa-Boeing (waarvan de inzittenden in Mogadisjoe in So malië konden worden bevrijd, na dat de captain was vermoord) kon den de „erfgenamen", Brigitte Mohnhaupt, Christian Klar en Knut Folkerts onder anderen, wor den gepakt. Vervolgens werden in juni 1984 zes vrouwen en mannen van de RAF in een flat in Frankfurt opge spoord. De politie werd gealar meerd door een buurman die zich verbaasde over een per ongeluk af gegaan pistoolschot. Daar werd ook een groot „archief' ontdekt met allerlei plannen van de jongste RAF-generatie. Hieruit bleek dat de Rote Armee Fraktion de perso nele gaten had opgevuld en dat er nu een „kader" beschikbaar was dat pas na midden 1984 was ont staan. Zo bezien kunnen, hoe cy nisch dat ook klinkt, de aanslag op een NAVO-opleidingsschool in Oberammergau en de moord op Ernst Zimmermann beschouwd worden als „gezellenstukken". Commando Volgens de anti-terreurbrigade van de federale recherche beschikt de RAF nu, net als in de tijden van Andreas Baader, over een com mando van ongeveer 15 personen. De directe omeving van tot actie bereid zijnde sympathisanten zou bestaan uit 200 mensen in circa twintig steden. Verder nog eens zo'n 200 personen die de doelein den van de RAF in principe willen steunen. Dat lijkt allemaal bedrieglijk veel op de situatie van 1977 en daarvoor. Maar er zijn gelukkig twee grote verschillen. In de eerste plaats is het aantal mensen dat goe de of vergoelijkende woorden kan opbrengen voor de RAF, waar schijnlijk geslonken tot de boven vermelde vierhonderd. De tijd dat de Baader-Meinhofgroep nog kon rekenen op het delen van de tafel en onderdak bij „idealisten" is voorbij. Destijds was een ham vraag in vooruitstrevende kringen: „Wat doe je als Ulrike Meinhof aan belt en vraagt of ze een nacht kan blijven slapen?" Antwoord toen, althans veelal in die kringen: „Ik zal haar in ieder geval niet aange ven bij de politie". Dat is nu verle den tijd: de opvolgers of op-opvol- gers van de eerste RAF-generatie zijn op zichzelf aangewezen of hoogstens op de hulp van nietswe- tenden. In de tweede plaats en wellicht belangrijker: er is nu geen sprake van hysterie in de Bondsrepubliek. Zowel de overheid als de publieke opinie gedragen zich opmerkelijk rustig en niet opgewonden. Het jaar 1977, de nachtmerrie van na de oorlog, zorgde voor een wederop standing van het spreekwoordelij ke „Gesundenes Volksempfin- den". Doodstraf werd geëist, wraak verlangd. Die geluiden blij ven nu (nog) uit. De classis (regio) Delft van de Hervormde Kerk zal de synode vragen, in mei niét naar de paus te gaan. De vergadering nam een daartoe strekkende motie aan van de predikant van Honselersdijk, G. J. F. Versteegh (60). In een toelichting zei de domi nee, dat de paus hier een pastoraal bezoek zal brengen en dat hij her vormden in dat opzicht niets heeft te zeggen. "Als wij ons niet laten zien, heeft dat ook een signaalfunc tie. Bijvoorbeeld dat de gods dienstbeleving zoals deze paus voorstaat veel angst, en onheil te weegbrengt". Brieven. Bij de dekens van Den Bosch zijn tot nu toe ruim 1200 brieven binnengekomen naar aanleiding van de benoeming van mgr. Ter Schure tot bisschop. Alle instanties en 90 procent van de par ticuliere briefschrijvers betuigden hun steun aan het standpunt van de dekens, die de benoeming una niem hebben afgewezen. Er zijn tot nu ruim 300 telefoon tjes geteld. Deken Tops, die na de benoeming als woordvoerder van de boze dekens optrad, wilde daar over wel kwijt dat voorstanders van de Roermondse hulpbisschop geweldig kunnen schelden. Er wa ren ook nogal wat anonieme tele foontjes. De zusters van 'Onze Lieve Vrouw van Amersfoort' waar de paus in mei één nacht zal verblij ven - hebben de benoeming van Ter Schure ook afgekeurd. Van al le kanten krijgen de Bossche de kens adhesiebetuigingen, van zus ters, dochters, dekens, werkgroe pen, besturen en cursisten. Aan behoudende kant zit men ook niet stil. Er loopt in Brabant een anonieme briefkaartenactie met een tekening van een kerkrat die allerlei dwaze uitspraken doet om priesters en pastorale werkers belachelijk te maken. Deken L. Bijl van Tilburg daarover: "Het is de taal van blaadjes als Confronta tie en Waarheid en Leven, die ook spreken van een verloederde cle rus en een afvallig kerkelijk ka der". "Jammer dat bij zo'n benoe ming dit soort geesten boven komt". Raad van Kerken. De Raad van Kerken in Nederland heeft zich op verzoek van de Israel-or- ganen van enkele kerken - aange sloten bij de protesten tegen het besluit van staatssecretaris Ploeg om het kosjer slachten voor de ex port te verbieden. - Verder kwam de raad in zijn vergadering van deze week over een, de banden met zending en missie aan te halen. Beide krijgen nu vertegenwoordigers in de raad. Op gezette tijden zal het beleid van de Zendingsraad (protestants) en de Missieraad (rooms-katholiek) op de agenda komen. Afscheid. Volgende maand zal professor dr. F. Haarsma wegens pensioen afscheid nemen als hoog leraar in de pastoraal-theologie aan de Katholieke Universiteit van Nij megen. Ter gelegenheid hiervan hebben collega's en vrienden een bundel samengesteld waarin de toekomst van de kerk centraal staat. Het boek, getiteld: 'Toekomst voor de kerk?', begint met een uit voerige analyse van het werk van Haarsma: 'Wat is pastoraal-theolo gie?' De eindredactie van de bun del berustte bij professor dr. J. A. van der Ven. Bijbel. Op dit ogenblik is in 1785 van de 4- a 5000 talen op de wereld ten minste één bijbelboek vertaald. De hele bijbel is beschik baar in 294 talen. Zo meldt het Ne derlands Bijbelgenootschap in zijn deze week verschenen bulletin. De bijbelgenootschappen zijn in geschakeld bij projekten in 562 ta len. In 376 daarvan wordt de bijbel voor het eerst vertaald. Het meeste werk gebeurt in Afrika. Daar wordt in 253 talen aan de bijbel gewerkt. Reis. De reis van de zeven Ne derlandse religieuzen naar Nicara gua begin vorig jaar was niet in strijd met de richtlijnen van het Vaticaan voor de betrekkingen tus sen religieuzen en bisschoppen. Dat schrijven pater R. Vaanhold, voorzitter van de 'Samenwerking Nederlandse Priester Religieuzen' (SNPR), en zuster T. Metternich, presidente van de 'Samenwerking Nederlandse Vrouwelijke Reli gieuzen' (SNVR), in een brief aan mgr. J. Hamer van de congregatie voor de religieuzen in Rome. Hamer vond het onjuist dat de reis was ondernomen buiten de of ficiële verbanden van religieuzen en bisschoppen om. Het kan, vol gens de briefschrijvers, niet de be doeling van de Vaticaanse richtlij nen zijn, dat religieuzen geen enkel initatief mogen nemen zonder voorafgaande toestemming van de bisschoppen van het land dat zij willen bezoeken. Het initiatief tot de reis ging in dit geval uit van een groep religieuzen, met instemming van hun oversten. Bovendien lag er een uitnodiging van de confe rentie van Nicaraguaanse religieu- De twee voorzitters betreuren het wel, dat de zeven niet de gele genheid hebben aangegrepen om contact te krijgen met de bisschop pen van Nicaragua. Concert. De organist D. E. Cnossen geeft morgenavond om 8 uur een orgelbespeling in de her vormde kerk van Koudekerk aan den Rijn. Zijn programma ver meldt werken van Pachelbel, Han del, Paradiso en Pierné. Samen. De hervormde ge meente en de gereformeerde kerk van Arnhem hebben een 'intentie verklaring' uitgegeven, waarin zij zeggen samen op weg te willen gaan. Beroepen. Hervormde Kerk: toegelaten tot de evangeliebedie ning mevrouw N. da Costa, Ter- borg, en E. J. de Ruiter, Wolfheze; toegelaten en beroepbaar H. Gij- sen, Kampen, C. Huisman, Houten, D. Jansz, Bussum, R. Kleijer, Em- men, P. Oosterhoff, Zwolle, en P. Overduin, Hoogvliet. Steun. De Wereldraad van Ker ken heeft het Verenigd Democra tisch Front in Zuid-Afrika volle steun toegezegd in zijn 'geweldloze strijd tegen de apartheid'. Het Front kwam in 1983 tot stand en is een bundeling van ongeveer 600 organisaties die tegen apartheid zijn. Raketten. De commissie 'Jus- titia et Pax' van de Rooms-Katho- lieke Kerk in België spreekt zich in een verklaring uit tegen plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernra ketten op Belgisch grondgebied.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15