Sid Vicious en de asfaltjeugd Toegift voor de liefhebbers r jr jA L '"Mllli,. '"«k H Acht uur Beatles inVrijetijdscentrum Bergman geeft acteurs de ruimte in 'Na de repetitie' Alex Cox, maker van 'Repo Man', wil film over Sex Pistol maken Televisie VRIJDAG 15 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 'Na de repetitie' (Efter Re- petitionen); regie: Ingmar Bergman; hoofdrollen: Erland Josephson, Lena Olin en Ingrid Thulin; theater: Kijkhuis (tot met zondag) Na de repetitie mag regisseur Hen- rik Vogler graag nog even wat op het toneel zitten suffen. Maar na de oefeningen voor Strindbergs 'Droomspel' (toepasselijke titel) komt actrice Anna opeens weer het toneel op en de twee raken in ge sprek. Anna is de dochter van Rakel, ook eens actrice en minnares van Hen- rik. De confrontatie met Anna voert Henrik vervolgens in een soort 'droomspel' met Rakel, waar na hij uiteindelijk weer in de werkelijkheid terugkeert en met Anna een spelletje speelt over de passie van en de kater na een ro mance. 'Na de repetitie' is een tv-film die na het succes op het festival in Cannes in Nederland tot bioscoop film werd verheven. En dat terwijl Ingmar Bergman twee jaar geleden met het autobiografische meester werk 'Fanny Alexander' eigen lijk zijn cinema-pensioen aankon digde. 'Na de repetitie' moet dan maar als een dik uur durend toetje worden beschouwd voor de echte liefhebbers. Alle Bergman-ingrediënten als on beantwoorde liefdes, weemoed verlangen en ditmaal vooral ouder dom verval komen aan de orde.. "Het ergste is dat ik de klokken niet meer kan horen", peinst Hen- rik aan het slot over zijn slechte ge hoor. Inmgar Bergman keert in 'Na de repetitie' weer terug naar de be schermde muren van het theater. "Niets is", zegt Henrik over het theater. Niets heeft een uitgespro ken naam of functie, alles is fanta sie en met dat laatste wordt dan ook flink gestoeid. Erland Josephson en Lena Olin in 'Na de repetitie'. De figuur van Henrik is daarin het uitgangspunt. In Anna verwerpt hij het toneelmatige in haar privé- gedrag en vooral haar haat tegen over moeder Rakel. Als ze die het duidelijks uitgesproken heeft, keert de handeling terug in de tijd: Anna's rol wordt overgenomen door een klein meisje dat stilletjes op de bank zit en Ingrid Thulin Ze probeert Henrik te verleiden, maar met Scandinavische onder koeldheid houdt Hendrik afstand. Hij kan eigenlijk alleen nog maar medelijden met haar hebben. Als ze het podium weer verlaat en we weten dat Henrik de vader is van Anna, is het tijd voor het derde be drijf: de slotakte tussen Anna en Henrik, dochter en vader en mis schien wel twee geliefden. 'Na de repetitie' lijkt Bergman vooral gemaakt te hebben voor twee van de acteurs die hem zoveel roem bezorgde: Erland Josepshon en Ingrid Thulin. In dit continue praatstuk met veel close ups krij gen zij alle kans te gloriëren. Voor Anna deed Bergman andermaal een beroep op Lena Olin, de jonge actrice die zo hartverwarmend het dienstmeisje speelde in 'Fanny Alexander'. Met zo'n actrice kan de 69-jarige Bergman alle hoop voor de toekomst hebben. BART JUNGMANN Films en ander materiaal LEIDEN - Acht uur lang Beatles- films en ander materiaal van de 'Fab Four' bekijken. Dat kan aan staande zondag in het Leids Vrije tijdscentrum. In samenwerking met 'Music Film Collections en Beatles Unlimited organiseert het LVC Filmhuis deze marathon die van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds duurt. In twee zalen worden 16 mm-films vertoond en in een aparte ruimte wordt een vi deoprogramma geboden. Te zien zijn: 'A hard day's night* (1964), de eerste Beatles-film gemaakt door Richard Lester. Een semi-docu- mentaire over het leven van een populaire groep. Het komisch ta lent van de vier maakt deze film op een ongedwongen manier geniet baar. Vertoond om 16.00 en 21.00 'Magical Mystery Tour' (1966), een oorspronkelijk voor televisie gemaakt vervolg op Sergeant Pep per's, waarin de invloed die de Ma- rahashi een tijdlang op the Beatles had, merkbaar is. Vertoond om 16.00 en 18.20 uur. 'Let it be' (1970), gemaakt in de nadagen van the Beatles, waarbij ze gevolgd worden tijdens opna men in de studio. De irritaties zijn duidelijk voelbaar. Gemaakt door Michael Lindsay-Hogg. Vertoond om 17.15 en 22.15 uur. 'Yellow Submarine' (1968), prachtig gemaakte tekenfilm met the Beatles in strijd tegen de geme ne Blauwen. Vertoond om 18.45 Daarnaast twee registraties van live concerten, in het Shea Sta dium (20.00 uur) en in Washington (17.45 en 22.45 uur), opnamen van het optreden in het Hillegomse Treslong (21.00 en 22.45 uur), een collage van korte films met onder meer de Liverpoolse Cavern Club (20.25 en 23.30 uur) en bijeenge- kaanse en brachte fragmenten uit een Ameri- (21.30 uur). Engelse tv-show andere Eric Idle van Monty Py thon) te zien. "Mijn indrukken als En gelsman en die van een Nederlander of Fransman zullen niet anders zijn - is dat iedereen in Amerika met een pistool rondloopt. Dat er elke vijf minuten ie mand op straat vermoord wordt. Dat er overal tijd bommen liggen te tikken. Dat ambulances overvol van het ene naar het andere ziekenhuis rijden en onver- richterzake terugkeren om dat de patiënt geen geld heeft voor een medische be handeling. Maar de Ver enigde Staten zien er niet helemaal zo uit". door John Oomkes en Alex de Ronde Dat zegt Alex Cox, Brits fllmregis- seur en uitermate succesvol met zijn debuut 'Repo Man'. Tijdens het afgelopen Film International werd deze vrolijke en spannende film over het leven van autodieven in Los Angeles als enige aange kocht voor roulering in de biosco pen. "Het is niet de vrolijke acopa- lyptische nachtmerrie "waarop wij Europeanen hopen als we de eerste keer in Amerika arriveren". Een filmer van een autodieven- geschiedenis die zich verwant voelt met de asfaltjeugd en de punks. "Universal haat 'Repo Man' en dat is het enige goeie daaraan. want je wordt erg in verlegenheid gebracht als je film wordt gedistri bueerd door deze fascistische on derneming," zo vertelt Cox over zijn officiële distributeur. "In En geland wordt de film door een klei ne maatschappij uitgebracht. Ui teraard ook een kapitalist, maar dat is tenminste en klein kapitalist- je en dat vertegenwoordigt het mi litair-industrieel complex tenmin ste niet. Ik voel me daar beter bij." Wijnstruiken Los Angeles wordt in Nederland geassocieerd met de wijnstruiken van Falcon Crest en de zon van Ca- lifornië. Maar in het overigens werkelijk zonnige L.A. ervaar je vóór alles de cultuur van de asfal tjeugd, het leven in de goot. Dade lijk na zijn aankomst in 1977 voel de Cox zich daartoe aangetrokken. "Als kind had ik altijd te eten, werd ik niet in elkaar geslagen noch was ik gedwongen om hon ger te lijden. Nu ben ik in staat om interesse op te brengen voor de la gere bestaansvormen. Die interes seren me meer dan het mondaine leven of het gewone leven". "Een ander aspect dat Los Ange les heeft in tegenstelling tot Chica go of New York is dat het een goeie stad is als je arm bent. En filmstu- denten hebben de neiging zo arm als kerkratten te zijn. In L.A. heb je het altijd lekker warm. En omdat het er warm is kost het niet zoveel moeite om van weinig rond te ko men. Als je je op dit moment als armoedzaaier in New York of Rot terdam zou bevinden, heb je het knap moeilijk, omdat het zo koud - In 'Repo Man' laat je wel z dat Los Angeles een nachtmerrie is zoals wij Europanen ons dat zou den voorstellen. Op elke straathoek heeft een overval of een beroving plaats. Alex: „Ja, ja. Het wordt een beetje een grap, een stokpaardje na een tijdje. In die film heeft niet al leen in elke winkel een overval plaats, maar het zijn voortdurend dezelfde mensen die aan het roven zijn. Dat is een beetje mijn impres sionistisch beeld van zo'n stad, want het is niet waar en toch een beetje waar". - Je budget voor 'Repo Man' was dankzij producent Michael Nes- mith (voorheen Monkees) maar liefst 1,5 miljoen dollar. Met dat be drag kon je het leven aan de zelf kant van Los Angeles goed uitbeel den. Niet Hollywood en Beverley Hills, maar de wijken waar de chi- cano's en negers wonen. East L.A. en Watts. Op de soundtrack van de film prijken undergroundbands uit L.A. "De buurt waar we 'Repo Man' draaiden ligt vlak naast East Los Angeles, het ligt net aan de andere kant van de L.A. River. De meeste shots maakten we op Santa Fé Avenue, die langs de rivier loopt en vlak langs East L.A. en door Watts heenloopt. Het is een oud indus triegebied en de gebouwen in die buurt zien er eigenlijk prachtig uit. Ze zijn er zo rond 1920 neergezet. Echt oude gothisch-uitziende pak huizen, prachtige gebouwen, niet in het minst typerend voor L.A. De meeste huizen in L.A. zyn een ver dieping hoog, alles beganegronds, erg vlak, zien er snoeperig en niets zeggend uit." Je gaat nu een film maken ge baseerd op het leven van Sid Vi cious, de oude bassist van Sex Pi stols en na zijn dood in 1979 een legende. Je zou kunnen zeggen dat hij zijn idealen werkelijk heeft ver kocht. "Ik weet wat je bedoelt, maar The Sex Pistols waren een media- fenomeen. Ze waren opgezet en ontworpen om te beledigen, ont worpen zodat ze zoveel mogelijk aandacht kregen van de media. Niet alleen de muziekpers, maar ook de gewone journalistiek, de Daily Mail, de Daily Mirror. Ge deeltelijk was dat het idee van hun manager, Malcolm McLaren. Maar ook de eigen neiging van Sid en Johnny Rotten. Ze wilden zo be roemd mogelijk worden en zo con troversieel mogelijk zijn en zo veel mogelijk mensen schofferen. Je zou kunnen zeggen dat beroemd worden al een element in zich draagt van het verliezen van je idealen - er zit een compromis in". "In Sids geval... ja, hij heeft nogal wat slechte dingen op zijn lever en hij heeft veel op een ongelofelijke manier verknald. Maar het feit dat hij de aandacht van het grote pu bliek had, wil niet zeggen dat je hem verder wel kunt afdoen, want hij was zichtbaar een punk, een vertegenwoordiger van iets an ders". "Maar dat vind ik in het scenario voor de nieuwe film allemaal mar ginaal. Het feit dat hij in de Sex Pi stols zat en het feit dat hij beroemd was is tweederangs als je weet dat hij een intense liefdesaffaire had met het Amerikaanse meisje Nan cy Spungen, de vrouw die hij later volgens de aanklacht zou hebben vermoord. Wat mij interesseert is BLIJVERS Peter Shaffer over Mozart en Sa- lieri, Lido 2, Leiden. 'Gremlins' - Bekwame mix van hu mor en spanning. Lido 3. Leiden. 'Under the volcano' - Eresaluut van John Huston aan schrijver Lowry, Li do 4. Leiden. Top Secret' - Niet geheel geslaagde persiflage op de spionagefilm. Euro, Alphen. 'De prooi' - Thriller, geschikt voor te levisie, niet voor bioscoop, Studio, Leiden, Euro, Alphen. 'The never ending story' - Vakkundig gemaakt sprookje, Euro, Alphen. The woman in red' - Gene Wilder op vrijersvoeten, Euro, Alphen. (OP)NIEUW 'Yellowbird, de buiterij op de Moun- ty' - Monty Python. City 1, Katwijk. 'Platvoet aan de Nijl' - Bud Spencer in gevecht met karikaturen, City 3, Katwijk. SEXFILMS 'Onze eerste wip' - Trianon, Leiden. 'Op de schoolbank' - Rex, Leiden. 'Summercamp girls' - City, Katwijk. NACHTFILMS •Pornobengel' - Rex, Leiden. 'Love dreams' - Euro, Alphen. 'Top secret' - Euro, Alphen. punt' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Ghostbusters' - Asta (463500), al. 'Gremlins' - Asta, al. 'Amadeus' - Babylon 1 (471656), al. •Ghostbusters' - Babyion 2, al. 'De IJssalon' - Babyion 3,12 jr. 'Body Doublé' - Cineac 1 (630637), 16 jr. The naked face' - Cineac 2,12 jr. 'Losin'it' - Cineac 3,16 jr. The neverending story' - Euro (667066), al. 'De prooi' - Metropole 1 (456756), 12 jr. 'Gremlins' - Metropole 2, al. 'Paris, Texas' - Metropole 3. 16 jr. "t Begint met liefde' - Metropole 4, al. 'Los Santos Innocentes' - Metropole 5,16 jr. 'Electric boogaloo' - Odeon 1 (462400), al. 'Commando' - Odeon 2' 12 jr. 'Bachelor party' - Odeon 3,12 jr. 'Hot Bubblegum Dikke liefde' - Odeon 4,12 jr. Taboo' - Le Paris 1 (656402). 18 jr. 'Verlangens van jonge meisjes' - Le Paris 2. 18 jr. 'Katharina, de naakte tsarina' - Le Pa ris 3. 18 jr. 'Missing in action' - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM The neverending story' - Alfa 1 (278806). al. 'Commando' - Alfa 2, 12 jr. 'Broadway Danny Rose' - Alfa 3, al. Thief of hearts' - Alfa 4,16 jr. 'Were the green ants dream' - Alham- bra 1 (233192), 16 jr. 'Once upon a time in America' - Al- hambra 2, 12 jr. 'Amadeus' Bellevue Cinerama (234876/266227). al. 'Bachelor party' - Cinerama, 12 jr. 'Body double' - Calypso 1 (266227/ 234876), 16 jr. "t begint met liefde' - Calypso 2, al. 'Wilde orgieén op de schoolbanken' - Centraal (248933), 18 jr. 'Carmen' - Cineac (243639), 16 jr. 'Las bicicletas son para el verano' - Ci- necenter (236615), al. 'Brian de Palma-week' - Cinecenter, 16 jr. 'Under the volcano' - Cinecenter, 16 ir. - Cinecenter, 16 'Close encounters of the third kind' - Cinema 1 (151243), al. 'Gremlins' - Cinema 2, al. 'Being there' - Cinema Rex (246132), al. 'Missing in action' - City 1 (234579), 16 jr. 'Electric boogaloo' - City 2, al. 'De IJssalon' - City 3,16 jr. '1984' - City 4. 12 jr. 'Hot bubblegum dikke liefde' - City 5, 12 jr. 'Gremlins' - City 6, al. 'Ghostbusters' - City 7, al. 'Les favoris de la lune' Kriterion, (231708), 16 jr. 'Medea' - Studio K (231708), 16 jr. 'Marilyn' - Parisien (248933), 18 jr. 'Monster shark' - Rembrandtplein- theater 1 (223542), 16 jr 'Electric boogaloo' - Rem brandtplein- theater 2, al. 'Paris, Texas' - The Movies 1 (245790), 16 jr. 'Basileus Quartet' The Movies 2, 16 jr. 'Mozart's Die Zauberflóte' - The Mo vies 2.16 jr. 'Where the green ants dreams' - The Movies 3. 16 jr. 'De prooi' - Tuschinski 1 (262633), 12 jr. 'Body double' - Tuschinski 2, 16 jr. 'Wild west story' - Tuschinski 3. 16 jr. 'Midnight express' - Tuschinski 4, 16 jr. 'Gremhns' - Tuschinski 5, al. 'Ghostbusters' - Tuschinski 6, al. 'Paris, Texas' De Uitkijk (237460), 16 het liefdesverhaal van dit stel. Wat het nog interessanter maakt is dat zij niet gewoon maar ëen stelletje tortelduiven warén, maar hun rela tie ervoeren als een roes. Heen en weer naar New York, slapen in het Hilton, ze werden de hele wereld overgesleept als proefmonsters voor de media, en op het zelfde mo ment waren ze heel eenvoudig en recht door zee, en niet eens zo bij zonder kwaadaardig". Verdachte types "De film begint in het voorjaar van 1977 als ze elkaar tegen het lijf lopen, en loopt door tot eind 1978 toen Sid werd gearresteerd op be schuldiging, van moord op Nancy. Daarna stierf hij begin 1979. Ik zie een paar omstandigheden waar door hij haar zou kunnen hebben omgebracht. Misschien zou hij dat ook wel hebben kunnen doen. Maar ik weet ook dat er zich ge noeg verdachte types in en rond het hotel) ophielden; mensen die zij geld verschuldigd waren bij voorbeeld, die Nancy ook makke lijk zouden kunnen hebben ver moord. Erg makkelijk. Ik ben geen detective die erachter móet komen wie het heeft gedaan of wat het mo tief is geweest. Sommigen denken dat Sid Nancy heeft vermoord, an deren weer niet. Ik denk dat het belangrijk is dat de film straks laat zien dat het antwoord op die vraag wordt gegeven door hun romance te tonen. Je hebt dit wanhopige liefdesverhaal, dat echt maar op één manier kan eindigen. De film eindigt met haar dood, maar ik zal je niet vertellen of Sid het heeft ge daan of niet. Dat is mijn geheim. Daar kom je achter als je de film ziet. Als de film gemaakt wordt tenminste". 'Garde a Vue' is een film die het beste uit zijn twee hoofdrolspe lers, Lino Ventura en Michel Ser- rault haalt. De eerste is politie commissaris, de tweede is ver dachte van het doden van twee meisjes. De film speelt zich vrij wel uitsluitend in één kamer (de verhoorruimte) af gedurende ou dejaarsnacht. Het is prachtig om te zien hoe Ventura en Serrault hun kat en muisspelletje spelen. 'Garde a Vue' is morgen al te zien op Duitsland 1, aanvang 22.05 Dezelfde avond heeft in Duits opzicht nog meer te bieden. Het derde net brengt 'American Graffiti', een film van George Lucas (later zo succesvol met Star Wars) over de jaren vijftig. Portret van een groep jongeren in een Amerikaanse provincie stad dat de inleiding vormde voor nog talloze films in dit gen re, variërend van 'Porky's Pret park' tot 'Diner'. Aanvang 22.30 Duitsland 1 heeft een mooie grie zelfilm in de nacht: 'The body snatcher'. Boris Karloff speelt een koetsier die een chirurg van verse lijken bedient. Maar de chi rurg komt er achter dat de koet sier mensen vermoordt in plaats van ze 'netjes' van het kerkhof te plukken. Aanvang 00.30 uur. Ook verderop in de week moet het vooral van de Duitse tv ko men. Zondagavond bijvoorbeeld de aardige komedie 'Ten' met Dudley Moore verliefd op Bo De- rek (Duitsland 1, 20.15 uur) en om 22.40 uur (Duitsland 2) 'Sor cerer' van William Friedkin. Met twee gammele vrachtwagens moeten explosieven door de Lino Ventura te zien in 'Garde a Vue' en 'The Valachi Papers' (foto GPD) jungle worden vervoerd. Mooie rollen van Roy Scheider en Bru no Cremer. De bijdrage uit Nederland speelt zich af aan het eind van de week met donderdag om 22.00 uur (Ne derland 1) 'The Valachi Papers'. Een film met Charles Bronson en alweer Lino Ventura over de Amerikaanse gangster Joe Vala chi die uit de school van de Mafia klapt en vervolgens alle risico's van repressaille loopt. Een dag later 'Every which way but loose'. Clint Eastwood op het gladde pad van de komedie waarbij de grappen vooral moe ten komen van een bijdehande oerang-oetang. Nederland 2, 23.35 uur. Wie om 21.00 uur België Frans inschakelt, kan die dag genieten van 'Schwestern', een ontroeren de film van Margarethe von Trot- ta. Twee zusters leven samen en hun tegengestelde karakters staan in een wankel 'Balance des Glücks'. Dat laatste is ook de on dertitel van de film. Met Jutta Lampe en Gudrun Gabriel. In het kader van de Nicaragua- benefietavond is vanavond in het filmhuis LVC een recente film over Nicaragua te zien (21.15 uur). Volgende week woensdag be gint het thema 'Frankrijk: oud en nieuw' met de vertoning van 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard. Hierin grijpt Godard te rug naar de filmstijlen van de ja ren twintig om te schilderen hoe de slimme Carmen haar halfgare oom zo gek krijgt dat hij de dek mantel levert voor twee van haar pogingen om rijk te worden. (20.00 en 22.15 uur). Donderdag avond (zelfde tijden) wordt 'A nos amours' van Maurice Pialat vertoond. Hoofdpersoon is Su zanne, afkomstig uit het milieu van hardwerkende kleinburgers. Haar leven bestaat uit school en kortstondige relaties met man nen. Haar ouders begrijpen dit niet, omdat ze zijn vastgeroest in hun burgerlijke normen en waar den. Bij K O wordt dinsdagavond 'La belle captive' vertoond, naar een scenario van Alain Robbe- Grillet, waartoe het gelijknamige doek van de schilder Magritte hem inspireerde. Droom, werkelijkheid en herinnering lo pen voortdurend in elkaar over. Walter en Sara worden ermee ge- confronteers als zij, een dag voordat de nieuwe meubels arri veren, in hun nieuwe huis trek ken. Een leeg huis, met nieuwe geluiden en een nieuwe sfeer. (20.15 uur) LAK-Cinema draait dinsdag avond twee produkten van onaf hankelijke Amerikaanse filmers: 'Lianna' van John Sayles om acht uur, 'Permanent vacation' van Jim Jarmusch om 22.00 uur. Het Kijkhuis laat de Bergman cyclus volgen door een serie films van naar het westen geëmi greerde Polen. 'The story of Sin' van Walerian Borowcyk, 'de meester der ero tiek', opent de rij op maandag avond. Dinsdag is 'Danton' van Andrzej W^jda aan de beurt en woensdag volgt 'Barrière' van Jerzy Skolimowski. Aanvang: 20.00 en 22.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13