Kamer: illegalen niet in politiecel Stookkosten in contract geregeld Pleidooi voor verblijf in hotels Kabinet wijst verzoek om opneming Tamils af Surinaamse Idnderen blijven achter Reactie staat in proces kruisraketten in april Aanrander gaat in therapie DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAS (GPD) Vreemdelingen die in afwachting van hun uitwijzing uit Nederland worden vastgehouden, horen niet thuis in een politiecel of huis van bewaring. Er zouden hotels moden worden ingericht om deze vreemdelingen tijdelijk onderdak te verschaf fen. Die wens heeft een meerderheid van de Tweede Kamer gisteren uitgesproken tijdens een mondeling overleg met staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie). Vreemdelin^n aan wie geen ver- blij fsvergunring is verstrekt en die dus illegaal n ons land verblijven, worden bij ainhouding zo snel mo gelijk uit he: land gezet. Wanneer het vermoetfen bestaat dat zij pro beren onderte duiken, worden ze tot hun vertiek in bewaring geno men. PvdA, CDA, D'66 en klein links vinden het niet juist dat dat gebeurt in <en politiecel of huis van bewaring waar ook criminelen zijn opgesloten. Er moet, aldus de Kamer, een duidelijke scheiding worden genaakt tussen illegale vreemdelin^n en criminelen. De staatssecretaris voelt niets voor het onderbrengen van vreemdelin gen in hoteb. Er zal volgens haar altijd bewakng moeten zijn, om dat het gaat om mensen van wie het vermoeden bestaat dat zij aan hun vertrek proberen te ontko men. Bovenlien is volgens de be windsvrouw de bewaring in poli tiecel of huis van bewaring „rede lijk en fatsoenlijk", er heerst geen streng regine: de vreemdelingen mogen bezoek ontvangen, brieven schrijven, consumpties kopen en sport beoefeien. Een goed alernatief voor het on derbrengen n politiecellen of hui- CDA en PvdA willen meer geld voor BKR DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van le Tweede Kamer wil dat het regeeakkoord wordt open gebroken oplat ,er meer geld be schikbaar tornt voor beeldende kunst. Er m>et vervolgens een al ternatief beeid komen voor het huidige, da grotendeels vorm krügt in dc Beeldende Kunste- naarsregelint (BKR). Dit is gister avond duidelijk geworden in de Tweede Kaner tijdens een verga dering van ós commissie voor so ciale zaken ever veranderingen in de BKR. Hetidee werd gelanceerd door het CDa. Het kreeg bijval van onder anderen de PvdA. Minister Binkman (WVC) zegde de commissi' toe de zaak te bestu deren. Hij \erwacht nog dit jaar met andere plannen te kunnen ko men. StaatsS2cretaris De Graaf (so ciale zaken) verklaarde in afwach ting van dit onderzoek de huidige praktijk vanhet al of niet rekening houden mei bepaalde inkomsten om voor eenBKR-uitkering in aan merking te komen, niet te zullen wijzigen. Hi zal ook zolang wach ten met een nadere beslissing om de inkomenieis die eerst 3.000 gul den was ei werd verhoogd tot 6.000 gulden te verhogen tot 8.000 gulden. Een en ancter werd neergelegd in een motie vin het CDA. Daarin wordt gestell dat doorgaan met wijziging van de BKR schadelijk kan zijn voor iet cultuurbeleid. De sociale en de cultuurpolitieke as pecten van deBKR moeten uit el kaar worden jehaald. Gelden van Sociale Zaker moeten dan naar de begroting var WVC worden over geheveld. Kinstenaars die in de bijstand lopei moeten daarnaast tijdelijk hun beroepskosten ver goed kunnei krijgen. Daarvoor moet worder uitgegaan van een hoger bedragdan nu in het regeer akkoord stad.: 30 miljoen gulden voor de BKR Nederlanders vrij DRACHTEN(ANP) - De drie Ne derlanders de in de Braziliaanse havenstad Sintos zijn aangehou den op verdeiking van betrokken heid bij batyhandel, blijken in middels in vrijheid te zijn gesteld. Dit heeft eei van de gearresteer den, vice-vocrzitter Postma van de bemiddelingiorganisatie Buiten landse Adoptie Noord-Nederland in Drachten, gisteren meegedeeld. Een Nederlands rechercheteam dat in 1981 <n 1982 op last van het ministerie \an justitie een onder zoek heeft ngesteld naar illegale praktijken \an Nederlandse instel lingen bij iiterlandelijke adoptie, heeft destijls geen reden gezien voor een stnfrechtelijk onderzoek tegen de vereniging, aldus een woordvoerder van de Amsterdam se rijkspolite. zen van bewaring is er niet, aldus Korte-van Hemel. Onderzoek in het verleden zou dat volgens haar hebben aangetoond. Het argument dat met onderbrenging in hotels een deel van het cellentekort kan worden opgeheven, gaat naar haar mening niet op. De cellen, door gaans grote ruimten voor meerdere vreemdelingen, zijn niet geschikt voor het opsluiten van criminelen. Cijfers Het is niet bekend hoeveel vreem delingen in afwachting van hun uitwijzing jaarlijks in bewaring worden genomen en hoe lang zij in de cel verblijven. De staatssecreta ris beschikt niet over cijfers en ziet ook geen kans, gezien de werkdruk op het ministerie, de aantallen te inventariseren. De Kamer staat er op die cijfers toch te krijgen. Zon der feitelijke gegevens kan het par lement zijn controlerende taak niet naar behoren uitoefenen. Volgens Korte-van Hemel is de duur van de bewaring gemiddeld drie tot vier dagen, maar kamerleden zeggen gevallen te kennen waarbij de ver blijfsduur meer dan 30 dagen was. Voor het in bewaring nemen van minderjarige vreemdelingen heeft de staatssecretaris gelijkluidende instructies aan de vreemdelingen politie gegeven. Dat is gebeurd na de algehele verontwaardiging over de opsluiting van de 12-jarige Sam Chatterpal, enkele maanden gele den. Het beleid is erop gericht dat slechts in uiterste noodzaak kinde ren tussen 12 en 16 jaar in een cel worden gezet. Kinderen beneden 12 mogen nooit in een cel worden opgesloten. ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr. Lo Sin Sjoe heeft gisteren achttien jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke ter beschikking stel ling van de regering geëist tegen een 38-jarige man wegens moord op de 3-jarige Shirley Deurloo op 12 augustus vorig jaar. Bovendien achtte de officier bewezen dat de verdachte een dag eerder ontucht pleegde met een 4-jarig jongetje en heeft geprobeerd dit kind te wur gen. Bij zijn eis hield de officier reke ning met het feit, dat de man nog een groot aantal soortgelijke zaken heeft bekend. Met het eisen van een langdurige gevangenisstraf en daarop aansluitend opname in een psychiatrische inrichting wil de of ficier voorkomen dat de verdachte terugkeert in de maatschappij voordat er absolute zekerheid be staat dat hij is veranderd. Tijdens de zitting bleek dat de ver dachte in 1975 tot vijf en een halve maand gevangenisstraf en voor- Achttien jaar geëist voor kindermoord waardelijke tbr was veroordeeld wegens het seksueel misbruiken van een kind. Om onduidelijke re denen vond de reclassering het na enige tijd niet meer nodig contact met de verdachte te blijven onder houden. De verdachte verklaarde gisteren dat zijn verlangen naar seksueel contact met kinderen de laatste twee jaar steeds sterker was gewor den en dat het gebruik van geweld daarbij een belangrijke rol speelde. In de weken voorafgaande aan de fatale dag lokte de man op ver schillende plaatsen in Rotterdam kinderen mee. Op zaterdag 11 au gustus vergreep hij zich aan een 4- jarig jongetje dat op straat aan het spelen was. Op de zitting bleek dat het kind ternauwernood aan de dood ontsnapte, omdat de man het touwtje dat hij de jongen om de' hals had geknoopt op tijd losmaak te. De zondagochtend daarop nam hij de 3-jarige Shirley Deurloo die in de flat tegenover hem woonde, mee naar zijn huis. De man ver klaarde dat hij toen al van plan was het meisje te doden. Nadat hij het kind in de spoelbak in de keuken had verdronken legde hij het lijkje in de kelder van haar flat, waar de ouders het enkele uren later von den. De verdachte werd een paar dagen later aangehouden. Volgens de psychiater van het Pie- ter Baan Centrum, prof. dr. J.G. Schnitzler, is de verdachte een sterk vereenzaamde, angstige man die ernstig in zijn ontwikkeling is gestoord. Uitspraak 27 februari. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft het verzoek van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties om üit Sri Lanka gevluchte Tamils in ons land op te nemen, van de hand gewezen. Het verzoek strookt niet met. het vreemdelingenbeleid dat door het kabinet wordt gevoerd. Dat heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren mee gedeeld in een mondeling overleg met de vaste kamercommissies voor buitenlandse zaken en justi tie. Volgens de minister betekent het verzoek van de Hoge Commissaris dat geen enkele Tamil onvrijwillig naar Sri Lanka kan worden terug gestuurd. Dat is in strijd met de Nederlandse wetgeving, die be paalt dat elk asielverzoek individu eel en op grond van gestelde nor men moet worden behandeld. „Van een asielverzoek voor een ge hele bevolkingsgroep kan dus geen sprake zijn", aldus de be windsman. Volgens de bewindsman kan niet iedere Tamil worden aange merkt als politiek vluchteling. Het is juist dat individuele. Tamils in het noorden en oosten van Sri Lan ka worden vervolgd, maar dat geldt niet voor de ongeveer 500.000 Tamils (eenderde van de totale be volkingsgroep) die in het zuiden le ven. „Het verzoek van de Hoge Commissaris gaat ervan uit dat geen enkele Tamil waar dan ook op Sri Lanka veilig zou kunnen zijn. En dat is absoluut niet waar". In het kabinetsbeleid past de uit zetting van Tamils die geen ver zoek om asiel indienen, zoals op 11 januari op Schiphol is gebeurd. Toen werd een groep van 45 Ta mils, op doorreis naar Oost-Berlijn, naar Sri Lanka teruggestuurd. De fracties in de Tweede Kamer heb ben daar gisteren scherpe kritiek op uitgeoefend. Volgens staatssecretaris Korte- van Hemel (justitie) zijn bij de te rugzending de normale normen ge hanteerd. De Tamils beschikten niet over een visum voor de DDR en wilden ook niet in Nederland blijven. Als zij in Oost-Berlijn zou den zijn geweigerd, had Nederland op grond van internationale over eenkomsten de terugkeer naar Sri Lanka moeten betalen. Nu is de te rugreis van de Tamils door Sri Lanka zelf betaald. AMSTERDAM (ANP) - Eén keer per jaar kruipt het zuidelijke bloed naar het noorden voor de leut. Zo vierden de zusters Augustinessen uit de Amsterdamse Warmoesstraat gisteren het carnaval met buurtbewoners in hotel Krasnapolsky. Een regilieuze liet zich verlokken tot een dansje met een zwaar geschminkt Amsterdammertje van een turf hoog. (foto anp) UTRECHT ANP) - In het basis onderwijs behalen Surinaamse kinderen vel slechtere rapportcij fers dan hui Nederlandse klasge noten. Voorbijna alle vakken krij gen zij meïr onvoldoendes. Wel doen Suriraamse leerlingen het naar verhouding goed bij hoofdre- kenen en dictee. Dit blijkt uit een onderzoek dat drie medeverkers van de faculteit sociale wdenschappen van de Rijksuniversiteit Utrecht hebben gedaan naar de problemen die Su rinaamse kinderen in het Neder landse onderwijs ondervinden. Bij het onderzoek waren ongeveer 200 Surinaamse kinderen betrokken. Zij zaten in de drie hoogste klassen van 24 scholen in Zoetermeer, Den Haag, Utrecht en Amsterdam. Vooral bij rekenen algemeen, redactiesommen, cijferen, opstel, lezen algemeen en begrijpend le zen constateerden de onderzoekers grote verschillen. Verder bleek dat hindoestaanse leerlingen het bij de meeste vakken weer slechter doen dan creoolse kinderen. Er zijn zelfs enkele vakken waarvoor creoolse leerlingen cijfers behalen verge lijkbaar met die van Nederlandse kinderen, maar waarin hindoes taanse kinderen sterk achterblij ven: mondeling taalgebruik en technisch lezen. AMERSFOORT - Een importeur van handgeknoopte tapijten uit Amersfoort trof dit opmerkelijke exemplaar aan tussen een recente zending van 9400 kleden uit Afgha nistan. Het tapijt is een kunstzinni ge aanklacht tegen de bezetting van Afghanistan door de Sowjet- Unie. Op het tapijt kan men duide lijk Russische tanks en Afghaanse vrijheidsstrijders onderscheiden. Het handgeknoopte werk van an derhalf bij een meter is met plantaardige stoffen gekleurd en komt vermoedelijk uit Noord-Af- ghanistan. Het tapijt is niet te koop maar kan in de etalage worden be wonderd. (foto ANP) Ijsklomp slaat gat iun dak en mist man net AALTEN (ANP) - Een ijs klomp met een doorsnede van twintig centimeter sloeg gister middag door het dak van een huis in het Gelderse Aalten en miste op een haar na de 23-jari- ge B.G.F. ter Heurne die op zol der lag te slapen. De man, een zoon van de hoofdbewoner, schrok wakker van de hevige klap. De ijsklomp veroorzaakte in het dak een gat van tachtig bij zestig centimeter. De politie vermoedt dat de ijsklomp van een vliegtuig is gevallen. AMSTERDAM (ANP) - De land sadvocaten hebben van de recht bank in Den Haag tot uiterlijk 16 april de tijd gekregen om schrifte lijk te reageren op de dagvaarding die de Stichting Verbiedt de Kruis raketten in een proces tegen de Ne derlandse staat vorig jaar novem ber uitbracht. De advocaten van de stichting, A. van den Biesen en P. Ingelse, hebben dit gisteren ver klaard tijdens een persconferentie in Amsterdam. De staat heeft in de afgelopen maanden volgens hen na „scher mutselingen" over de procedure enkele keren uitstel gevraagd. Bei de advocaten kunnen zich dat voorstellen gezien de lengte van de dagvaarding (130 pagina's). Zij ver wachten dat de rechtbank pas vol gend voorjaar uitspraak doet. De stichting wil met het proces de onrechtmatigheid vaststellen van de eventuele plaatsing en het gebruik van kruisraketten in Ne derland. De stichting baseert haar eis op vele internationale verdra gen. Bijna 20.000 Nederlanders zijn mede-eiser in dit proces. De dag vaarding is ook ondertekend door ongeveer honderd organisaties met rechtspersoonlijkheid onder welke enkele grote FN V-bonden. De stichting heeft de dagvaar ding inmiddels laten uitgeven in boekvorm. Van de eerste oplage van 7500 exemplaren zijn er al 2000 verkocht. Het is volgens Van den Biesen uitzonderlijk dat een dag vaarding in een nog lopend proces op die manier openbaar wordt ge maakt. Die openbaarheid is gezien de aard van het proces echter lo gisch, aldus de advocaat. Mr J. de Wijkerslooth. één van de twee landsadvocaten die zich met deze zaak bezighouden, verklaarde in een reactie „stellig te zullen ver dedigen dat de rechtbank niet be voegd is". Het is aan het parlement om over de al dan niet plaatsing van kruisraketten te beslissen, vindt hij. Rectificatie Gisteren publiceerden wij op de ze pagina een foto van de uitrei king van het boek over de zaak-Sti- nissen. In het foto-onderschrift werd schrijver van het boek Paul Witteman abusievelijk aangezien voor mede-auteur Peter de Bie. Daarvoor o AMSTERDAM (GPD) - „Mijn slachtoffers moeten niet denken dat ik kwaad op ze ben. Ik heb geen wraakgevoelens. Hooguit een gevoel van schaamte". Dat was gis teren het laatste woord van een 29- jarige Amsterdammer, die bekend werd als 'de aanrander met de hond', in het al meer dan een half jaar durende proces tegen hem voor de Amsterdamse rechtbank. Tegen de man die zes vrouwen heeft aangerand is door de officier van justitie 18 maanden gevange nisstraf en tbr geëist. De zaak kwam ruim een jaar gele den in het nieuws, toen diezelfde officier van justitie de verdachte vrijliet uit voorlopige hechtenis, omdat men zijn cel nodig had voor een drugsdealer. Hulpverleners en psychiaters heb ben zich daarna in een uitputtings slag beziggehouden met de toe komst van de verdachte. De man liet zich op verzoek van de recht bank ter observatie opnemen in het Pieter Baancentrum in Utrecht, maar in december jl. kon de rechtbank in Amsterdam geen kant uit met het advies van dit cen trum, omdat er geen psychiater be schikbaar was die de voorgestelde behandeling van de man op zich kon nemen. De afgelopen twee maanden heeft de reclassering de verdachte ken nis laten maken met de psychiatri sche inrichting voor tbr-gestelde mensen Groot-Batelaar. Er zijn zelfs zogenaamde intake-gesprek- ken geweest. De directeur van Groot-Batelaar, de heer F. Bakker, vertelde de rechtbank gisteren dat de man wel kom is in zijn open inrichting, waar hem een 40-urig programma zal worden aangeboden. Een menge ling van psycho- en groepsthera pie, assertief en creatief bezig zijn en nog een uurtje relatietherapie samen met de echtgenote van de aanrander. De slachtoffers van de aanrander zijn indertijd door de man in hun eigen woningen onder bedreiging met een mes of een priem aange rand, waarbij in de meeste gevallen ook de hond van de man een vree saanjagende rol speelde. Twee van de vrouwen hebben 1500 gulden smartegeld gevraagd. Meer is in een Nederlandse strafzaak niet mo gelijk. Ook daarover zal de recht bank zich op 29 februari aanstaan de uitspreken. Bank boort kluis ten onrechte open ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse recherche heeft een klacht van een Israëlische zakenman Leo- nof in behandeling genomen over de ABN in Rotterdam. Volgens de zakenman heeft de bank een kluis je dat hij bij de bank had gehuurd opengeboord en de inhoud 80.000 gulden meegegeven aan een ken nis. Deze man is met het geld spoorloos verdwenen. Volgens de klacht van de zaken man heeft de kennis gebruik ge maakt van een valse machtiging om het geld te innen. De man kwam met het verzonnen verhaal dat Leonof de sleutel van de kluis bij een ongeluk in België was ver loren. De advocaat van de zakenman meent dat de bank zeer onzorgvul dig heeft gehandeld door de kluis op een valse machtiging zelfs open te boren. Namens zijn cliënt stelt hij de bank aansprakelijk voor het hele bedrag en niet voor de 50.000 gulden waarvoor de bank volgens de gebruikelijke voorwaarden ga rant staat. DEN HAAG (GPD) - Een huis baas die bereid is om te hoge stookkosten aan de huurder te ver goeden? Het klinkt onwaarschijn lijk, maar in de Rotterdamse St. Janshaven willen huurders en ver huurder daarvoor een contract af sluiten. Verstoken de huurders veel extra gas omdat de verwar ming slecht wordt onderhouden, dan betaalt de verhuurder hun dat geld terug. De St. Janshaven is een vorig jaar opgeleverde flat met tweehonderd woningen. Omdat het gebouw zes verdiepingen heeft waren individuele verwarmingsin stallaties niet mogelijk en moest er blokverwarming komen. De huur ders waren daar niet blij mee, om dat iedereen meebetaalt voor men sen die veel stoken. Daarom wor den tegenwoordig vaak individue le verdampingsmeters geplaatst zodat zuinige stokers ook een lage re rekening hebben. In de St. Janshaven moesten de woonlasten echt binnen de perken blijven. De woningen zijn ge bouwd voor bewoners uit de oude wijk Charlois, voor een groot deel mensen met lagere inkomens. Aan gezien nieuwbouwhuren nu een maal niet laag zijn, moesten de wo ningen vooral betaalbaar worden door lage service- en stookkosten. Toch kozen de bewoners bewust niet voor een individuele bereke ning van de stookkosten maar zochten een oplossing in het stook kostencontract. Zo'n contact kan alleen bij blok verwarming, omdat daarbij ieder een hetzelfde bedrag aan stookkos ten betaalt. Met individuele bewo ners is zo'n contract niet op te stel len, want de een stookt nu eenmaal meer dan de ander. Bij blokver warming houden zuinig stookge- drag en verspilling elkaar in even wicht, zodat berekend kan worden wat de hele flat gemiddeld ver bruikt. De flat is gebouwd op een laag energieverbruik. De woningen zijn heel goed geisoleerd en hebben dubbele beglazing. Naast de gewo ne centrale- verwarmingsketels is er een warmtepomp, een apparaat dat werkt als een omgekeerde koelkast. Het haalt de warmte uit het grondwater en staat die af aan de cv. Door al die maatregelen is het gasverbruik voor verwarming heel laag, gemiddeld zo'n duizend kubieke meter per woning per jaar. Dat is ongeveer veertig gulden per maand. Onderhoud Dat verbruik blijft alleen maar zo laag bij goed onderhoud van instal laties en gebouw. De warmtepomp moet het goed doen en de cv-ketels moeten de brandstof optimaal be nutten. Door kierende deuren en ramen verdwijnt veel warmte. Dat zijn allemaal onderhoudstaken voor de beheerder en daarom heb ben de bewoners het stookkosten contract voorgesteld. Als aan het einde van een stookseizoen blijkt dat er gemiddeld meer dan dui zend kuub gas per woning is ver bruikt, wordt uitgezocht waaraan dat heeft gelegen. Ligt de schuld bij de bewoners, dan betalen die zelf de extra kosten. Ligt het echter aan het onderhoud, dan is de ver huurder verantwoordelijk. De verhuurder, woningcorporatie Onze Woongemeenschap, wil in principe meewerken aan zo'n over eenkomst. Maar er zijn nog wel wat problemen, aldus Dyon Noy, ex tern deskundige van de huurders- vereniging. Onze Woongemeen schap wil te hoge stookkosten die het gevolg zijn van slecht onder houd aan de installatie wel betalen. Maar de corporatie wil de gevolgen van slecht onderhoud aan het ge bouw niet voor zijn rekening ne men. Noy: "Ze hebben natuurlijk geen idee wat er dan op ze af komt". Proef Een ander meningsverschil is de jaarlijkse keuring van de installatie door een onafhankelijke deskundi ge, zoals de bewoners willen. De corporatie wil dat niet betalen om dat ze haar eigen opzichters in dienst heeft. Uiteindelijk kwamen verhuurder en bewoners niet tot overeenstemming. De huurders- vereniging heeft nu echter het voorstel gedaan om het stookkos tencontract eerst in experimentele vorm in te voeren. Op haar initia tief is steun aangevraagd bij de Stuurgroep Experimenten Volks huisvesting. Die steun komt er zeer waarschijnlijk, want de stuurgroep is zeer enthousiast over de plannen en het voorstel past precies in de landeUjke discussie over blokver warming en te hoge energiekosten. Ook bij het ministerie van volks huisvesting houdt men zich op dit moment met het probleem bezig en staatssecretaris Brokx schreef eind december aan de Tweede Ka mer dat hij een wetswijziging wil waardoor het mogelijk wordt om de redelijkheid van in rekening ge bracht stookkosten te toetsen. Dyon Noy: „Onze bedoeling is dat er dan drie jaar lang een optimaal contract gaat gelden, waarvan bei de partijen dan kunnen bekijken of het goed werkt". Er is nog een aan tal punten waarover duidelijkheid moet komen. Er moet een stan daard onderzoekmethode komen waar beide partijen het over eens zijn en er moet precies geregeld worden wat er gebeurt bij over schrijding van het normale ge bruik. Maar ondanks die onduide lijkheden verwacht Noy dat het stookkostencontract rond is in het nieuwe stookseizoen, begin sep tember. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5