Samengaan bollen streek en Leidse regio van de baan Kraakpand toch niet ontruimd FNV: parkeergeld voor bewoners moet omlaag ROVOZ Propaedeuse wijs begeerte verdwijnt Duo redt door ijs gezakte kinderen Provincie weigert ten onrechte geld voor opknappen van fontein 20 JAAR JONG Jubileum van omroep in Diaconessenhuis PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 In Van der Werf straat 1965 17 FEBRUARI 1985 LEIDEN - De ontruiming van het gekraakte pand in de Van der Werfstraat is op het laatste mo ment toch uitgesteld. Het huis zou vandaag met behulp van de politie ontruimd worden, maar de huur der heeft zich op het laatste mo ment teruggetrokken. Het pand Van der Werfstraat 19a is eigendom van Marskramer b.v. en het was de bedoeling dat het be woond zou worden door de be drijfsleider van die firma. Hij had daarvoor ook een woonvergunning gekregen. Voor bewoning moesten de krakers die er sinds maart in zit ten, wel verwijderd worden. Nu de bedrijfsleider toch afziet van bewoning, is dat voorlopig van de baan. Wel krijgt het bedrijf de kans alsnog een andere kandidaat bewoner (wel met een woonver gunning) te vinden. Tot die tijd zal het pand niet ontruimd worden, zo meldde de politie gistermiddag. DEN HAAG/LEIDEN - De pro vincie heeft ten onrechte subisdie geweigerd voor restauratie van de fontein aan de Vismarkt. De pro vinciale bestuurders hebben bij de beoordeling van de aanvrag voor Man bedreigd LEIDEN - De politie heeft een 27- jarige Leidenaar aangehouden die gistermiddag omstreeks half vijf op de Volmolengracht een taxi chauffeur met een mes bedreigde. De man wilde samen met zijn grote honden in de taxi gaan zitten; daar over ontstond onenigheid met de chauffeur. De Leidenaar bedreigde de chauffeur vervolgens, gaf hem een trap en vernielde een autospie geltje. subsidie hun werk niet goed ge daan. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft bepaald dat de provincie bij haar beslissing niet de juiste afweging heeft ge maakt. Die beslissing stoelde op het feit dat de minister van (toen nog) cultuur, recreatie en maat schappelijk werk destijds nog niet positief had beslist over een subsi- die-aanvraag voor de restauratie van de fontein. Dat is weer een voorwaarde voor provinciale sub sidie is. Maar op het moment dat de pro vincie moest beslissen op het ge meentelijk bezwaarschrift tegen de geweigerde provinciale subsidie, had de minister wel degelijk posi tief beslist. De afdeling Recht spraak van de Raad van State heeft daarom dit door de provincie afge wezen bezwaarschrift vernietigd. Geen gemeenschappelijk orgaan LEIDEN - De ziekenomroep van het Diaconessenhuis bestaat twintig jaar en viert dat zaterdag met een jubileumuitzending. Een dag later, 17 februari, is het precies twintig jaar dat de eerste radio-uitzending in het ziekenhuis aan de Houtlaan werd verzorgd. De R.O.V.O.Z. (Radio Om roep VOor Zieken) is daarmee één van de oudste ziekenomroepen in de Leidse regio. Om het feest luister bij te zetten wordt zaterdag van half twaalf 's mor gens tot 's middags vier uur een rechtstreekse uitzending verzorgd vanuit de Kapel van het ziekenhuis. Een speciaal programma met behalve quiz zen en verzoekplaten ook live-optredens. Daaropvolgend is er in de Medi sche Bibliotheek tot zes uur een receptie. DEN HAAG/REGIO - De bijeen voeging van de Bollenstreek en Leiden en de Leidse regio in één samenwerkingsorgaan lijkt van de baan. Gisteren bleek tijdens een vergadering van de provinciale sta tencommissie dat, deze eerder door het PvdA-statenlid Van der Waals geopperde, gedachte toch weer is verlaten. Alleen op de vraag of Warmond by het samen werkingsorgaan bollenstreek (SOB) of bij de Leidse regio moet worden gevoegd is nog geen ant woord gegeven. Op last van het rijk moet het pro vinciebestuur verschillende sa menwerkingsverbanden tussen ge meenten aanwijzen om een beetje orde te scheppen in de 250 ge meenschappelijke regelingen die er in Zuid-Holland bestaan. De nieuwe verbanden, waarin zaken als brandweer, ambulance, mu ziekscholen en dergelijke gemeen schappelijk kunnen worden gere geld, moeten zo veel mogelijk reke ning houden met de bestaande re gelingen, met de gemeentelijke herindeling en de wensen van de gemeenten zelf. De provincie heeft voorgesteld om de gemeenten in de Leidse re gio en de duin- en bollenstreek in twee aparte samenwerkingsgebie den onder te brengen. Statenlid Van der Waals leek het echter wel aardig om beide gebieden te ver enigen. Ook de gemeenten Leider dorp en Zoeterwoude hadden zich hiervoor uitgesproken, uit angst dat Leiden het samenwerkingsver band van de Leidse regio te veel zou domineren. Unaniem De statencommissie schaarde zich gisteren echter toch unaniem achter het voorstel van Gedepu teerde Staten (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, om beide samenwerkingsgebieden geschei den te houden. Als argument hier voor geldt het feit dat het SOB goed functioneert en gemeenten die veel gemeen hebben in een re geling onderbrengt. De meningen over de positie van Warmond en, in mindere mate Al kemade, zijn verdeeld. GS hebben voorgesteld Warmond bij het Leid se verband te voegen. Enkele ge meenten (Lisse, Sassenheim, Val kenburg en het SOB zelf) uit de bollenstreek hebben echter voor gesteld Warmond binnen het SOB- verband op te nemen. Warmond zelf wil dit ook liever. De gemeenteraad vindt dat de ge meente meer een geheel met de bollenstreek dan met de Leidse agglomeratie vormt. Warmond is bang voor een te geringe inbreng in het Leidse verband en voelt Bond voor de rest akkoord met nota LEIDEN - De FNV vindt dat de gemeente binnenstadbewoners te veel geld wil vragen voor een par- keervergunning. De vakbondsor ganisatie doet de suggestie het voorgestelde tarief van 240 gulden met ten minste vijftig gulden te verlagen en zij acht het ook moge lijk eventueel zelfs gratis vergun ningen te verstrekken. Met het systeem van parkeerver- gunningen krijgen binnenstadbe woners (en ook bedrijven) het recht op bepaalde plaatsen in het centrum te parkeren, al wordt niet gegarandeerd dat er altijd een plek voor hun auto beschikbaar is. De FNV zegt in een reactie op de ge meentelijke parkeernota de nood zaak te onderschrijven om door middel van een stelsel van regels de schaarse parkeerruimte in de binnenstad te verdelen. De federa tie merkt op niet te kunnen beoor delen of er ook genoeg parkeer ruimte beschikbaar komt. Volgens de vakbondsorganisatie betekent het nieuwe systeem wel dat de huurwaarde van somige wo ningen moet worden verlaagd. Dat wil zeggen: bij die woningen waar Aan Leidse universiteit het aanwezig zijn van parkeergele genheid nu wordt meegeteld bij de bepaling van de huurwaarde. De FNV sluit zich aan bij de pleitbezorgers voor uitbreiding van de parkeermogelijkheden aan de grenzen van de binnenstad. Zij vindt ook dat de stedebouwkundi- ge kenmerken van de oude Leidse binnenstad een verkeersluw cen trum vergen. Problemen met ver voer van gekochte goederen in het centrum zouden moeten worden opgevangen door een betere bezor ging en door alternatieve publieks- en milieuvriendelijke vervoerssys temen. Ten slotte bepleit de federatie uitbreiding van het aantal stal lingsmogelijkheden voor fietsen, met vergrendelde klemmen en een centraal gelegen, bewaakte fietsen stalling. LEIDEN - Een bijzonder lang transport verliet gisteren het terrein van de Hollandse Constructie Groep. Een 35 meter lange stalen kolom, bestemd voor een nieuwe hal van het bedrijf in Schiedam, werd onder begeleiding van de politie naar de rijksweg begeleid. Daar werd het transport onder de hoede van de rijkspolitie genomen. In totaal zullen 18 van dergelijke kolommen naar Schiedam worden getransporteerd. In totaal zal de verhui zing negen dagen in beslag nemen. <r0to Holvast) LEIDEN - Het eerstejaar (propae deuse) wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit komt met ingang van het komend studiejaar te verval len. Met deze beslissing handhaaft minister Deetman (onderwijs) zijn oude plan, om de eerstejaarsstudie wijsbegeerte in Leiden en ook Gro ningen te schrappen. Aanvankelijk zou dat met ingang van het nu lo pende studiejaar al zijn gebeurd, maar de minister heeft nog het ad vies van een onderzoekscommissie afgewacht. De studie wijsbegeerte komt in Rotterdam geheel te ver vallen. De universiteit van Nijme gen en de katholieke hogeschool in Tilburg zullen samen een volledige studierichting verzorgen. Alleen aan de universiteiten van Amster dam en Utrecht blijft de wijsbe geerte in zijn geheel gehandhaafd. Voor de Leidse centrale interfa culteit wijsbegeerte maakt het vol gens de decaan, prof.dr. L.M. de Rijk, niet zoveel uit dat het propae deuse gaat verdwijnen. "We kun nen alleen geen eerstejaars in schrijven. Maar het is nu ook al zo, dat studenten die hun propaedeu se in een andere studierichting hebben behaald, voor het tweede jaar bij wijsbegeerte kunnen wor den ingeschreven". Wijsbegeerte kan men studeren na het eerste jaar van welke studie dan ook. "Ik denk dat we nu wat meer gemoti veerde studenten zullen krijgen. Vroeger kregen we vanzelf eerste jaars, nu moeten we zelf veel actie ver in de andere faculteiten aanwe zig zijn via een studium generale". Vroeger moesten de studenten, die via een andere studierichting in het tweede jaar wijsbegeerte be landden, een verkort propaedeuse halen. "Die stof moet nu worden uitgesmeerd over het doctoraal", aldus De Rijk. Voor de eerstejaars wijsbegeerte van het lopende stu diejaar, die hun propaedeusetenta- mens niet halen, zal overigens een overgangsregeling worden getrof fen. Zij kunnen het in januari nog overdoen. Pijpenmuseum Het Pijpenkabinet, Oude Vest 159a, geeft zondag een demon stratie pijpmaken. Dit oude am bacht wordt dan tussen één en vijf uur doorlopend uitgeoefend. In een ruim honderd jaar oude vorm wordt een artistieke pijp gemaakt, waarvan de kop het ge zicht van een bekende oude schrijver voorstelt. Imkers Op de ledenvergadering van de Imkersvereniging Leiden Omstreken houdt D.Ch. Brandt vrijdagavond een lezing over mieren. Het leven van de rode bosmier krijgt veel aandacht en er wordt een vergelijking getrok ken met het gedrag van de ho ningbij. De vergadering begint om acht uur en wordt gehouden in wijkcentrum Zijlkwartier aan de v.d. Marckstraat 19 in Leider dorp. Naturisten De naturistische bruari voor het eerst in Leió een voorlichtingsavond met films uit Frankrijk, Joegoslavië en Bulgarije en een filmpje van de ingebruikneming door naturis ten van het tropische zwembad Triki op Duinrell in Wassenaar (muzikaal bijgestaan door een Leidse harmonie). Wie deze avond wil bijwonen, moet vooraf schriftelijk kaarten bestellen bij NPN, postbus 281, 2740 AG Wad- dinxveen. Japanse film In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat 1 draait zondagmiddag de film 'Crafts of Edo' die een beeld geeft van het werk van een Japanse ambachts man. Deze Engelstalige film, die een half uur duurt, geeft een in druk van de technieken bij het maken van lakvoorwerpen, kera miek, hout produkten en andere gebruiks- en kunstvoorwerpen. Conservator K. Vos van de afde ling Japan en Korea verzorgt vooraf een korte inleiding. Aan vang drie uur. Cursussen K&O begint maandag met een nieuwe cursus autotechniek, die gehouden wordt in garage Kam steeg-Zuid in Voorschoten. De zelfde dag begint een cursus Ja pans bloemschikken (Ikebana) in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Daar is ook nadere infor matie verkrijgbaar. Telefoon: 141141. Popdichter De Leidse popdichter Rick van Boeckel treedt zaterdagavond op in café De Grote Beer aan de Rembrandtstraat 18. Aanvang tien uur. Vegetarisch In eethuis Repelsteel, Bree- straat 19, staat morgen in het ka der van de reeks vegetarische vrijdagen Japans op het menu. Van half zes tot half acht. Carnaval De Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten ontplooit de ko mende dagen diverse activitei ten. Loco-burgemeester Schoute overhandigt vrijdagavond de 'sleutel van de stad' in het stad huis aan de carnavalsprins; za terdagavond staat in het Antho- nius Clubhuis aan de Lange Ma re de grote piraten-carnavals avond op het programma; zon dagmiddag in hetzelfde gebouw een kindercarnaval van twee tot vijf uur en maandagochtend een feest voor gehandicapten van half tien tot twaalf uur. Maan dagmiddag brengen leden van de Hutspotten tussen twee en vijf uur een bezoek aan bejaarden huizen; om negen uur 's avonds die dag begint in het Antonius Clubhuis het Doordouwersbal met een optreden van Leidse Kees. Literaire avond In het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 wordt zaterdag een literaire avond gehouden met medewerking van Maaike Meij er. Zij zal een voordracht houden over vrouwenrelaties in moderne poëzie. Aanvang negen uur. Hardrock/swingen Het jongerencentrum Bree- huys, Breestraat 19, organiseert zaterdag een hardrock-avond met veel hardrock en heavy metal muziek. Van acht tot twaalf uur (na elf uur geen toegang meer). 'Het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, houdt zaterdag een swingavond. Koffie-ochtend Clubhuis Morschwijk, Topaas laan 19, organiseert zondag weer een koffie-ochtend met voor de liefhebbers klaverjassen, sjoelen, tafeltennissen enz. en speelgoed voor de kleintjes. Van elf tot on geveer twee uur. Zijlloop Zwem- en polovereniging de Zijl-LGB organiseert zondag een Zijlloop. Deelnemers kunnen kie zen uit vijf en tien kilometer of een halve marathon. De start is om elf uur; de inschrijving wordt geopend om kwart over tien bij het clubhuis De Waterkeet van de Zijl-LGB, naast zwembad de Zijl aan de Paramaribostraat. Voor meer inlichtingen: H. Corpel, tel. 212312 of H. Geertsma, tel. 216107. LEIDEN - Twee kinderen, jon getjes van ongeveer vijf jaar, zijn gistermiddag omstreeks kwart over een op de Herengracht door het ijs gezakt. Voordat de inder haast gewaarschuwde ploeg van politie, brandweer en eerste-hulp kwam, waren zij al op het droge ge bracht door een winkelier aan die gracht, David Nieuwenburg, en zijn hulp,t Rob Odijk. Met ladders gingen zij het ijs op en trokken de kinderen op het droge. Een arts, die toevallig in de buurt was, verleen de eerste hulp. Volgens Nieuwenburg is het ijs op de Herengracht "levensgevaar lijk". Gisterochtend was er ook al iemand door het ijs gezakt. De poli tie waarschuwt dat het ijs op veel plekken in Leiden nog erg onbe trouwbaar is. Windwakken zijn in middels met een (te) dun laagje ijs overdekt en vrij moeilijk te onder scheiden. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Thomas Joseph zv. J.J.S. Weitenberg en I.J.A.M. Kruse, Soumaya dv. A. EI Marssni en I. van der Voort. Daan Willem zv. H.W.M. van Teeffelen en L.A. ten Napel, Johanna Maria dv. J.C.V. Aartman en C.J. Re- wijk, Hafld zv. M. Ben Ali en M. Schou ten, Pascalle Bernadette Maria dv. M.T.P.M. van der Voorn en M.C.H. van Schie, Sylvia dv. J.J. Reijnhoudt en C.H. Möhlmann, Meike dv. A.W. Herin ga en HG. Geursen, Sarah Lisa dv. M.J. van Egmond en L.J. Jurg, Uja Meyke dv. E. Baart en A.J.P. de Haas, Anne- Marie Pauline dv. P. Ver Loren van The- maat en P.M. Stol, Dirk zv. D. Elissen en A.J. Varkevisser, Gerard Arie zv. L.A. Blok en W.P van Duivenvoorde, Da nielle Elisabeth dv. J. Zandbergen en F.L.A. Westrik Broeksma. Martin zv. R.M. van Beelen en M.J. Kruyt, Ellen dv. L. van der Meer en A. Janssen, Jessi ca dv. Th. Blijleve en C. Bloemzaad, Jo hannes Franciscus zv. F.J.M. de Rooy en A. Barnhoorn, Marco Martinus Julia nus zv. M.J. Heijne en V.W. Derksema, Jacoba Heieen dv. L. van der Plas en J.D. Hus, Gerardus Hendrik zv. G.N. van Beelen en M.H. de Best, Evelien dv. M.H. Gerrits en J.M. Scheepbouwer, Ja cob zv. A. van der Meij en W. Boting, Bastiaan Johannes zv. J.C. van den Berg en H.A.M. van Vliet. Catharina Pe- tronella dv. J. Kleyn en A.M.E. Warmer dam, Simon Cornelis Johannes zv. S.J.H.G. Nulkes en J.M.J. van Duin. Wendy Wilhelmina Geertruida dv. A.G. Laterveer, Stefan Wilhelmus zv. J.G.C. van Beek en C.A.M. Gerts, Laura Jea- nette dv. H. Hendriks en J.G. Heems kerk, Madeion dv. C. van der Haven en S.M.C. Brinkman, Charles Theodorus Johannes zv. W.C.M. van Veen en A.M. van der Horst, Johanna Hendrika dv. D. Noort en G.M. van Veelen, Paulus Jo hannes Michael zv. C.M.F.M. Kuijpers en J.P.M. Meuleman, Khadija dv. H. El- Yaakoubi en K. Azougagh, Francisca Jantine Alida dv. G.P. van Eeden en A. van Geelen, Sébastian Bas Peter Ciro B.P. Langeveld en'R.T. Overbeek, meer voor samenwerking met de middelgrote gemeenten in het SOB. De Statenleden Houtman (SGP), De Jongh (D'66) en Meijer (PSP/ PPR/CPN) willen Warmond bij het Leidse samenwerkingsverband houden. Onder meer de vrees dat de Leidse club straks te ver wordt uitgekleed speelt hierin een rol. Van der Goot (WD), Waaijer (CDA) en Van der Waals (PvdA) be pleiten echter het tegenovergestel de. Reden voor Gedeputeerde Boone (PvdA) om te beloven dat GS zich er nog eens over zullen be raden. Alkemade Wat Alkemade betreft zijn de kaarten ook nog niet geschud. Boone neigt er toe om deze ge meente bij het samenwerkingsver band van de Rijnstreek te voegen. De Staten-leden Waaijer en Meijer zien de gemeente liever bij de Leidse club. Alleen Van der Waals is er zeker van dat Alkemade bij de Rijnstreek moet worden gevoegd. Alkemade wil zelf liefst naar de Leidse regio. Omdat eenstemmig heid over de juiste plaats van deze gemeente ontbreekt zullen GS ook deze nog eens onder de loep ne men. In maart buigt de commissie zich nogmaals over de hete hangij zers van deze materie. Daarna krij gen belanghebbenden - samen werkingsverbanden en gemeenten - een halfjaar de gelegenheid om er hun zegje over te doen. Volgens de huidige planning nemen GS in november van dit jaar een defini tief standpunt in. Nieuwe regels voorgesteld voor afvloeiing in onderwijs LEIDEN - v De raadscommissie voor onderwijs buigt zich van avond over een voorstel van de di rectie onderwijs voor een nieuwe afvloeiingsregeling in het onder wijs. Nu is het nog zo, dat wanneer in het onderwijs personeel moet af vloeien degenen met het minste aantal dienstjaren daarvoor het eerst inaanmerking komen. Dit heeft tot gevolg dat vrouwelijke onderwijsgevenden, die er vaak in verband met de opvoeding van hun kinderen een tijdje tussenuit zijn geweest, het eerst afvloeien, omdat zij dienstjaren tekort ko- In het ontwerpvoorstel wordt nu de mogelijkheid geschapen deze tijd, met een maximum van zes jaar, bij het aantal dienstjaren op te tellen. Kinderfestival LEIDEN - Voor de tweede keer zal het Leids kinderfestival wor den gehouden. Woensdag zullen de artiesten in spé hun en kunsten vertonen in de aula van de Emilie Knappert Scholengemeenschap aan de Storm Buysingstraat. Al zes weken lang zijn tien buurt huizen bezig met de voorbereidin gen van dit spektakel en de organi satie verzekert ons dan ook dat het een heuse happening gaat worden. "Om een idee te geven wat de kin deken allemaal kunnen doen: zin gen, dansen, play backen enzo voorts". Het festival begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. We s t duits e leerstoel aan universiteit DUSSELDORF/LEIDEN - De Duitse deelstaat Noordrijn-Westfa- len heeft aan de faculteit der lette ren van de Leidse universiteit een bijzondere leerstoel ingesteld ter verbetering van de universitaire betrekkingen tussen Nederland en West-Duitsland. Het is een wisselleerstoel, die als eerste wordt bezet door prof. J. Er ger, directeur van het instituut voor politieke vorming in Aken. Hij zal wekelijks drie colleges in Leiden geven, gewijd aan de nieuwste geschiedenis en politieke vorming, aldus een woordvoerder van de universiteit. De leerstoel wordt per twee jaar steeds zes maanden bezet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4