'Industrie terug halen; niet te veel kantoren bouwen' dem meubelfabriek FNV kritiseert economisch beleid 'Beleidsplan arbeids bureau teleurstellend' Eerste paal kantoorgebouw Schuttersveld Leidse scholen overheersen in schaakstrijd Onderzoek naar werving kansrijke bedrijven DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Leiden dient ervoor te waken dat zij economisch en qua werkgelegenheid niet definitief een probleemgebied wordt. Er is meer aandacht nodig voor de terugkeer van de industrie in de stad. De scholing van werkenden en werklozen, het stimuleren van toerisme en de bouw verdient voorrang. Wat de bouw van kantoren moet Leiden uitkij ken voor een overdosis. Voorts kan de gemeente beter inspringen bij dreigende faillisse menten. Zo moet het Kantorenhuis naast het postkantoor er uit gaan De FNV-Leiden schrijft dit in een reactie op de gemeentelijke nota's Zicht op Werk en het Economisch Beleidsplan. De bond hekelt het feit dat voor de nota's geen overleg is gepleegd met de Leidse organi saties van werkgevers en werkne mers. De nota Zicht op Werk wordt zelfs 'erg teleurstellend' genoemd. De bond constateert dat het al ge ruime tijd niet goed gaat met de Leidse economie. "Al voor de eco nomische crisis zich voltrok was het goed mis in Leiden. De econo mische structuur is ongezond doordat er te weinig bedrijven zijn. De bestaande bedrijven worden bedreigd door voortdurende over heidsbezuinigingen, maar ook om dat ze te klein zijn om te kunnen mee profiteren van de economi sche opleving. De Leidse bevol king heeft gemiddeld te weinig op leiding om mee te kunnen in een economie waarin juist hoogge schoolde arbeid belangrijk is". Daarom is het, volgens de FNV, onwijs dat de gemeente zich sterk richt op de kantorenbranche. Niet- commerciële diensten, als onder wijs en gezondheidszorg - kandi daten voor de bezetting van kanto ren - lijden sterk onder bezuini gingen. Bovendien waarschuwt zij voor een moordende concurrentie tussen Leiden en Den Haag op dit vlak. De FNV pleit voor de aanvulling van deze zogenaamde 'diensten economie' met herindustrialisatie. Maar, "de aanzet hiervoor is in de nota zwak vertegenwoordigd", stelt zij vast en kondigt een eigen plaatselijk werkgelegenheidsplan aan, waarvan de presentatie eind juni wordt verwacht. De gemeente moet initiatieven ne men waar de centrale overheid het laat afweten, vindt de FNV. "Het is gewenst dat de gemeente inspeelt op dreigende faillissementen. Door tijdelijke overname of garantiestel ling kan zij behoud van de werkge legenheid mogelijk maken. De helft van het aantal faillissementen zou aldus te vermijden zijn". Impuls Van het toerisme kan Leiden een graantje meepikken, verwacht de FNV-Leiden. "Juist bij toenemend binnenlands toerisme kan een eco nomische impuls het resultaat zijn. Uitbreiding van de kampeermoge- lijkheden aan de rand van de stad is onder meer mogelijk". De vak bond vraagt tevens meer aandacht voor de bouw en nieuwe bedrijvig- heidin de metaalsector. Het gemeentelijke beleid inzake bedrijfsterreinen gaat te langzaam, vindt de FNV. "Al jaren prijkt Roomburg in allerlei nota's, zodat het tijd wordt dat dit terrein ook werkelijk beschikbaar komt". Om de aantrekkingskracht van Leiden voor bedrijven te vergroten, stelt zij voor de erfpacht af te schaffen. De FNV meent dat de gemeente vaker op de stoel van de onderne mer moet plaatsnemen en startkla re en produktierijpe ideeën gaan ontwikkelen. De gemeente kan ook beginnende ondernemers of groepen actief helpen in het vin den van een weg naar kapitaalver schaffing. Wat het winkelbeleid betreft pleit CDA-raadslid Van Duijn LEIDEN - CDA-raadslid Van Duijn heeft gisteravond het be leidsplan van het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) voor 1985 on der vuur genomen. Het plan blijft naar zijn smaak te veel op de vlak te. Hij zei duidelijke standpunten, onder meer over het gemeentelijke werkgelegenheidsbeleid, te mis sen. De bemiddelende rol die het GAB kan spelen in vrijwilligers werk, is volgens de CDA'er even zeer onderbelicht. "Ik ben teleurgesteld over van de inhoudelijke kant van het beleid van het GAB. In de nota ontbreken standpunten ten aanzien van ge voelige zaken waarover in de ge meente, de regio en de provincie harde noten zijn gekraakt", aldus Van Duijn. Hij verwees naar het Haagse arbeidsbureau dat onder meer heeft uitgesproken dat bij ontslagkwesties niet het aantal dienstjaren maar de kwaliteit van een werknemer de maatstaf moet zijn. De Leidse GAB-directeur Tib- be reageerde hierop overigens sterk afwijzend. Van Duijn vindt ook dat het ar beidsbureau meer werk kan ver zetten bij het bemiddelen voor vrij willigerswerk, praktijkervarings plaatsen en werken met behoud van uitkering. Tibbe pareerde deze kritiek door te stellen dat daarvoor de mankracht niet beschikbaar is bij het bureau. Als enige duidelijke 'politieke' stellingname wilde Tibbe wel zeg gen dat de rijksoverheid geen gro tere inzet van de GAB's kan verlan gen en tegelijkertijd het budget met vijftien procent te verlagen. In het geval van Leiden van 5,6 mil joen gulden vorig jaar naar 4,6 mil joen dit jaar. Het oordeel dat Van Duijn verlangde over het gemeen telijke werkgelegenheidsbeleid, dat kreeg hij van Tibbe echter niet te horen. Bij scholingscursus LEIDEN - Niet het Cytologisch Laboratorium, zoals het bericht van dinsdag in deze krant sugge reert, maar de commissie cytologie van de Nederlandse Patholoog- Anatomen Vereniging organiseert de driedaagse bijscholingscursus in Leeuwenhorst Noordwijker- hout. De cursus is opgezet voor pa tholoog-anatomen in opleiding. De preparaten die als leermateriaal dienen, komen uit diverse labora toria in het land. BOTSING Een 18-jarige fietser moest gisteren met een gekneusde rechtervinger en een hersenschud ding naar het Diaconessenhuis worden gebracht nadat hij op de Telderskade tegen een auto was gebotst. Volgens de politie ver zuimde de fietser de auto voorrang te geven. ADVERTENTIE al 36 jaar klassieke en moderne MODEL t Voor de bekleding van elk 'BIRMINGHAM" r dan 60 soorten meubelstot (interieurvering) dus alt.|d wel de z„s y a 805 2 zits v a. 1235,- BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 0 de bond voor een grotere spreiding over de stad. De FNV is ervan over tuigd dat avondwinkels geen zin hebben. Ondernemers en perso neel krijgen te maken met onregel matige werktijden terwijl er geen sprake zal zijn van een omzetstij ging. Doorn De herziene versie van de nota Zicht op Werk vindt de FNV erg teleurstellend. Het beleid van het ministerie van sociale zaken is de FNV-Leiden een doorn in het oog. De gemeente laat de kans voorbij gaan om daaraan wat te doen. "De bedrijven worden geholpen, niet zo zeer de werkzoekenden. En voorzover die worden geholpen zijn het de groepen die toch wel aan de bak komen". De bond zegt verbijsterd te zijn dat dat Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) minder kansrijke groepen aanwijst, deze weinig aandacht geeft en aldus nog minder kansrijk maakt. "Daarom is juist in de zorg om werklozen corrigerend en aan vullend beleid van de gemeente nodig". Voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid ziet de FNV met name perspectief in geschoolde in dustriële arbeid. Het is verder no dig door bij- en omscholing de werklozen een beter kans te geven. Daarom wil zij dat de gemeente hiervoor een scholingsbeleid op zet. "Leiden is hard op weg om een twee klassenmaatschappij te wor den met een groep die kansrijk en een die kansloos is. Juist dit gevaar vergt beleid waarop de nota onvol doende ingaat. Via de sociale dienst moet een tegemoetkoming voor de kosten van het volgen van een beroepsopleiding of -scholing. De gemeente moet een begin ma ken met beroepskeuzevoorlichting omdat het GAB hierin tekort schiet", aldus de FNV. LEIDEN - Aan de Schipholweg in Leiden is gisteren de eerste paal geslagen voor een kantorencom plex, van ruim 5000 vierkante me ter groot, gesitueerd naast het nieuwe hoofdpostkantoor. Het is het eerste in een reeks van projec ten die het Schuttersveld moeten doen uitgroeien tot het nieuwe za kencentrum van de randstad. In totaal zal in de komende jaren zo'n 70.000 vierkante meter kan toorruimte worden gerealiseerd op het Schuttersveld. Het 'kantoren- huis' waarvoor gisteren de eerste paal werd geslagen wordt vijf bouwlagen hoog met een totaal op pervlak van circa 5200 vierkante meter. De naam van het kantoren complex geeft aan dat het gaat om een gebouw met faciliteiten en werkruimten voor zelfstandige kleine en middelgrote kantoren, specifiek afgestemd op de eisen van deze doelgroep. De gebruikers van het kantoorgebouw kunnen van eigen parkeerruimte gebruik maken. Makelaar Smitsloo deelt desge vraagd mee dat het 'kantorenhuis' al voor een groot gedeelte is ver huurd. Met vier bedrijven, die nog niet met naam en toenaam ge noemd willen worden, is thans overeenstemming bereikt. Een aantal van deze vier is reeds in Lei den gevestigd. Met de vestiging van de vier bedrijven ziin circa 100 arbeidsplaatsen gemoeid. Het aan tal nieuwe arbeidsplaatsen dat de vestiging van de vier bedrijven zal opbrengen wordt geschat op een vijfentwintig. Schiphol De heer J.W. Wegstapel, directeur van de luchthaven Schiphol, viel gisteren de eer te beurt de eerste paal te mogen slaan voor het kan torencomplex tussen de Schiphol- lijn en de Leidse Schipholweg. "Een kwartiertje met de trein en twintig minuten met de auto van Schiphol", zei Wegstapel nog eens ten overvloede. "Leiden maakt daarmee onderdeel uit van wij in het buitenland noemen noemen de "Schiphol Region". Daaronder verstaan we het gebied waar de economische activiteit van de luchthaven op kan uitstralen". "De luchthaven Schiphol maakt zich in het buitenland sterk voor Leiden en achttien andere gemeen ten rond de luchthaven", aldus Wegstapel. In samenwerking met het Leidse gemeentebestuur is een brochure geproduceerd waarin met name Amerikaanse en Japan se bedrijven worden gewezen op de voordelen van vestiging in de 'Schiphol Region'. "Een nieuwtje", zo meldde Wegstapel, "is dat nu druk gewerkt wordt aan een bro chure in de Japanse taal en dat wij voornemens zijn om ons daarmee nog meer op de Japanse markt te profileren". Wethouder Fase van economische aangelegenheden zei ook zeer con tent te zijn met het begin van de kantorenontwikkeling op het Schuttersveld. Volgens de wethou der scoort Leiden als vestigings plaats op dit moment zeer hoog en zullen andere ontwikkelaars, voor wat het Schuttersveld betreft, ze ker niet lang meer op zich laten wachten. De bedoeling is dat dit jaar begon nen wordt met de bouw van drie kantoorgebouwen en het interna tionale Hotel Queens met 85 ka mers, een congrescentrum, een restaurant met bar en andere facili teiten. Het kantorenhuis wordt, in op dracht van de de Amstelveense NV Kantorenhuis, gebouwd door het Leidse bouwbedrijf I.B.B.-Kondor. Het ontwerp van de nieuwbouw is Le Grand Selle Architecten As sociatie te Amsterdam. LEIDEN- Het probleem van de hinderlijk laagstaande zon loste het vijftal van de 'Ichthus' uit Bos koop in de strijd om de titel voor teams van de basisscholen in de re gio van de Leidse Schaakbond gis termiddag in de aula van de scho lengemeenschap 'Louise de Colig- ny' schaaktechnisch op: zet een paar lege kistjes waarin de schaak stukken worden bewaard, op el kaar en kruip er achter. Het was natuurlijk niet de bedoeling, dat vóór de vijf uit Boskoop ook fi guurlijk de zon zou ondergaan gis teren in de halve finales, maar dat gebeurde wel, want in hun groep moesten zij het alles winnende team van de Leidse Petrusschool en dat van de 'St. Jozef uit Lisse laten voorgaan. Het meest opmerkelijke was wel, dat vier van de vijf Leidse basis scholen, die zich twee weken gele den via het kampioenschap van de stad Leiden voor dit regionale ge vecht hadden geplaatst, overgin gen naar de eindstrijd, die op woensdag 27 februari wordt ge speeld. Van de Zijlwijk- en Petrus- school werd natuurlijk niets an ders verwacht, maar dat ook 'De Meerpaal' en het reservevijftal van de 'Zijlwijk' zouden promoveren, was verrassend.Slechts 'Swee- linck' uit Alphen a/d Rijn slaagde er in de Leidse hegenomie af te zwakken door poule C te winnen. De titelhouder van 1984, 'Elcker- lyc' uit Leiderdorp, plaatste zich wel, maar eindigde op eerbiedige afstand (5Vb punt) achter de onge naakbare 'Zijlwijk', zodat de favo riet voor de titel van dit jaar ge makkelijk te raden lijkt te zijn. Hoewel de P. de Graaf-school uit Nieuwkoop gisteren vriend en vij and paf deed staan door in de laat ste ronde de zegereeks van de Zijl wijk een halt toe te roepen: remise (2Vfe-2Vi). Maar desondanks ging de poort naar de finale voor de Nieuw- koopse pupillen niet open. Verder plaatste zich de Willem Alexander- school uit Leiderdorp. LEIDEN - De gemeente gaat on derzoeken of het aantrekken van ondernemingen in een branche met toekomstperspectief tot meer bedrijfsvestigingen kan leiden in Leiden. Met name wordt gedacht aan de papier- en papierwarenin- dustrie en de chemische en synthe tische garen- en vezelindustrie. Wethouder Fase zegde dit op ver zoek van enkele leden gisteravond toe in de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden. De raadsleden Van Duijn (CDA) en Geradts (PvdA) vroegen hier om tijdens bespreking van het be leidsplan van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Hierin is namelijk onder meer vermeld dat tussen 1975 in 1982 in het gewest Leiden het aantal arbeidsplaatsen in de voedings- en genotsmiddelenin dustrie met 500 is gestegen (onge veer 15 procent). Deze stijging is echter voor een groot deel toe te schrijven aan Heineken. In de papierindustrie vervier voudigde het aantal werknemers gedurende deze periode tot 400 plaatsen, terwijl in de chemische en synthetisch vezelindustrie het aantal werknemers toenam van 500 tot 1500. Geradts en Van Duijn vroegen zich af of in deze kennelijk groeiende bedrijfstakken niet meer ondernemingen zijn te bewe gen tot vestiging in Leiden. Een onderzoek naar deze mogelijkhe den moest er in ieder geval komen, vond het tweetal. WD-wethouder Fase reageerde aanvankelijk terughoudend op het verzoek. "Het is niet doenlijk je zoekgedrag af te stemmen op wat je het liefst gehad zou willen heb ben. Het houdt geen belofte in voor het wervingsgedrag in de toe komst", sprak ze ietwat cryptisch. Na enig aandringen van de verzoe kers gaf ze later toch toe. Volière Parkeren In het verslag van de 33ste verga dering van de werkgroep Hoge- woerd en omstreken lazen we de volgende zinnen: "De heer Aal- ders vraagt of er om de volière in het Plantsoen glas geplaatst kan worden daar de vogels nu niet te zien zijn". De vogels niet te zien, wat zullen we nou krijgen? Nooit meer een blik kunnen werpen op die bal dadige beo die zo prachtig zijn ei gen naam kan roepen en voort durend de andere vogels lijkt te terroriseren met zijn drift tot imi teren? De heer Aalders waarvan in bo venstaand citaat sprake is maar eens gebeld. "Geen wereld schokkende zaak", meent hij, desalniettemin wil hij wel ophel dering verschaffen. "Ik heb dat punt aan de orde gesteld op ver zoek van een paar mensen uit de buurt. Er staan golfplaten om die volière om de vogels tegen de kou te beschermen, maar die pla ten zijn zo aangebracht dat kin deren er niet overheen kunnen kijken. Dus dachten wij: hier en daar een stukkie glas en het pro bleem is opgelost". Wij ijlings naar de volière. Niet echt een winterse bezigheid, maar aan de andere kant: een praatje met de beo is nooit weg. Als we de vogel tenminste te zien zouden krijgen. Om de volière zijn inderdaad golfplaten aangebracht, maar niet overal: je kunt de vogels dus wel degelijk vrolijk zien rond fladderen. Voor kinderen is het niet makkelijk om naar binnen te kijken, dat klopt, maar het moet voor de ouders toch geen grote klus zijn om het kroost even op de nek te nemen? Met de beo ging het goed. Hij vertelde ons dat hij het zeer naar zijn zin had in de goed verwarm de volière. En om zijn bewering kracht bij te zetten begon hij ver volgens zeer luid zijn naam te roepen. Voor ons reden om even luid te applaudisseren, daar in het Plantsoen. Het is maar goed dat de auto is uitgevonden. Waarover zouden Leidenaars anders moeten pra ten en schrijven als er geen par keerproblemen zouden zijn? Winkelier Van Nimwegen, eige naar van een hi—fi-zaak op het Gangetje vraagt aandacht voor het volgende: "Er zijn hier voor de deur zomaar drie vrije par keerplaatsen weggehaald". De vrije parkeerplaatsen werden parkeerplaatsen voor invaliden en daar zijn de winkeliers van het Gangetje heel erg door gedu peerd, zegt woordvoerder Van Nimwegen. De 'overval' is volgens hem in kleine ambtenarenkring be raamd, de winkeliers wisten van niets. Van Nimwegen: "Dat is toch krankzinnig". Hij meent te weten dat er nimmer een invali de zijn wagen op het Gangetje parkeert en diverse wagens van validen zijn al weggesleept. Met alle kosten vandien. Het scheelt de middenstand van het Gangetje kortom flink aan in komsten. "Het waren de enige vrije parkeerplaatsen hier in de buurt". En, vraagt Van Nimwe gen, weet u wat dat gekost heeft? Geen idee. "Tachtigduizend gul den", geeft hij dan zelf als ant woord. Weggegooid geld naar zijn mening. Verkeersambtenaar M. Kuzee: "Nou, vrije parkeerplaatsen zijn het natuurlijk nooit geweest. Ze vallen gewoon binnen de blauwe zone". Waarom 'vrij' nu 'invalide' is geworden, kan hij ook uitleg gen: "Door de werkzaamheden aan de Hoogstraat en binnenkort de Hooglandse Kerkgracht zijn de parkeerplaatsen voor invali den op de Vismarkt weggeval len. Daar staan de marktkramen nu. We hebben die parkeerplaat sen nu opgedeeld. Een paar in de Breestraat en een paar op het Gangetje. We wilden ze toch in de buurt van de markt houden". Dus het is een voorlopige maat regel? "Jawel, maar we zijn toch niet zo gelukkig met de parkeer De volière in het Plantsoen. Er zijn golfplaten aangebracht, maar niet al het glas is bedekt. Daar kunnen de kinderen hun neus tegen de ruit drukken. (foto Holvast) situatie op het Gangetje zoals die was. We hebben de indruk dat daar vrij veel langparkeerders staan, dat is danig uit de hand ge lopen en natuurlijk niet de be doeling. Volgens de parkeernota zal het dus toch wel anders wor den op het Gangetje. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan fiets- klemmen". Alleen fietsklemmen? "Nee, ook nog een enkele parkeerplaats voor invaliden". Voor het laden en lossen mag er overigens wel dubbel geparkeerd worden door Van Nimwegen en de zijnen. Zo is ambtenaar Kuzee dan ook wel Folkclub Is de belangstelling voor folk minder geworden? Nee, verzeke ren Ellen Reinders en Alex Fon- teyne, maar de belangstelling heeft zich wel enigszins ver plaatst. Waren de folkliefhebbers vroeger geïnteresseerd in con certen, nu vinden ze het veel leu ker om zelf muziek te maken. Met andere woorden: de jubile rende folkclub Horus, tien jaar oud, heeft nog alle reden van be staan. Sterker nog: Horus is één van de meest florerende folk- clubs in den lande, zo verzekeren de twee bestuursleden. Dat komt ook omdat de club handig op de nieuwe trend heeft ingespeeld. Van de twee avond en die Horus in Aniba's Muziek kamer aan de Herenstraat orga niseert (de eerste en de derde vrijdag van de maand) wordt één avond het podium vrijgemaakt voor wie er maar gebruik van wil maken. 'Open podium' heet dat in Horus-kringen. Ellen Rein ders: "Voor beginnende musici heel aantrekkelijk. Ze hoeven nu niet in één keer van thuis spelen, hup, het echte podium op. Dit is dan een eerste stapje in kleine kring". Fonteyne: "Applaus is er toch altijd". Folkclub Horus (Reinders: "Schijnt de naam van een Griek se god te zijn, maar ik vind de woordspeling wel leuk. Hoor 's. We hebben ook een blad dat heet Horuscoop") werd opgericht op de golven van populariteit die de folk in de beginjaren zeventig had. In die eerste periode had Horus nog studentensociëteit Catena als uitvalbasis. Maar me de omdat Catena zich meer ging associëren met modernere mu ziek, week Horus uit naar Ani ba's Muziekkamer. Is het dan ook zo dat de folk nau welijks weerklank vindt bij de jongste generaties? Fonteyne en Reinders geloven het wel. Fon teyne: "De huidige jeugd voelt zich er niet zo door aangetrok ken. Er is wel eens een punk meisje langs geweest op een vrij dagavond, maar daar kijk je dan ook wel van op". Folk is er dus met name voor de generatie van eind twintig of al in de dertig. Horus moet er op zijn beurt weer niet alleen zijn voor de Angelsak sische folk, verreweg de popu lairste vorm. Met name Alex Fonteyne vindt dat Horus ook aan andere folk-uitingen uit bij voorbeeld Zuid-Amerika, Spanje of Balkan ruimte moet geven. Dat gebeurt dan bijvoorbeeld morgenavond al als er in Aniba's Muziekkamer een jubileumcon cert is dat geheel in het teken van de bluegrass staat. Fonteyne zal er zelf optreden met 'zijn' Tem porary Coyotes en verder zullen de Nijmeegse groep Bont en Bluegrass en een band rond 'Chiel de Banjo' muziek maken. Woensdag 27 februari zal de Brit se muzikant Iain Mackintosh het feest luister bijzetten. Dat ge beurt in De Waag en De Waag is de ruimte waar Horus naar uit wijkt voor grotere optredens. Zo veel belangstelling is er dus nog wel voor folkmuziek. levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3