'Knipkaart-systeem maakt horeca kapot' Digros: interesse in Voorschotens centrum Zoeterwouds 'Platform' begint Wik vecht beleid Leiderdorp aan Carnaval op de schaats Warmondse Brassband laat van zich horen 'Blik' niet meer bij gemeentehuis nu écht Meeste werknemers Bosman alweer elders aan de slag Willibrord- en Bekkersschool één PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 Agenda lemaal zo'n vaart niet. Een van zijn wapens was een knipsel uit een plaatselijk weekblad: een foto met een breed lachende Wik, die, aldus het onderschrift, nooit meer terug zou willen naar de zaak die hij vroeger had. Het gewraakte knip sel is zelfs naar de Raad van State opgestuurd als 'bewijsstuk'. Maar volgens Wik is het volstrekt uit de duim gezogen: hij heeft zoiets nooit tegen de bewuste fotograaf/ redacteur gezegd. Van der Have daarop: "Ik vind het niet zo prettig dat de pers het weer gedaan heeft. De opmerkingen zijn niet weer sproken in het blad, dus neem ik aan dat zé kloppen". Adviezen Volgens Van der Have zijn het ook de "unanieme adviezen" ge weest die tot dat nieuwe 'Wik-be- leid'. Een beleid dat hem tot tevre denheid stemt. "Ik hoor daar ver schrikkelijk goeie berichten over. De politie zegt dat het er regelma tig mudvol is. Van de jongelui hoor ik dat ook. En de omgeving is blij dat er geen ongeregeldheden meer zijn". De burgemeester was, kort om, verheugd dat Wik nu "een trekpleister voor de jeugd van Lei derdorp is geworden". Diezelfde jeugd pleit er volgens mr. Spijker voor dat ze het bij Wik wat later mogen maken. Hij zwaai de gisteravond met een lijst, vyaar- op ten bate van dit doel zo'n 250 handtekeningen staan. Daarvan wilde Van der Have niets weten. "Zo'n meisje van 16 jaar, die dan tot vier uur wil door gaan... als goed huisvader zeg ik: sorry hoor, maar twee uur is wel letjes". Van den Wijngaard kreeg het laatste woord. Daarvan maakte hij gebruik door te stellen dat hij door alle toestanden twee man heeft moeten ontslaan. Dat het op zater dagavonden weliswaar goed vol mag zitten, maar dat je na één uur een kanon in de zaak kunt afschie ten. Want dan trekt men verder, richting Leiden, Warmond en Was senaar, waar de horecagelegenhe den langer open zijn. De commissie beroep- en be zwaarschriften zal zo spoedig mo gelijk advies uitbrengen. ZOETERWOUDE - Na een jaar van voorbereidingen en een mis lukte start opent het Zoeterwoudse 'Platform' eindelijk de deuren voor het publiek. De ontmoetings- en activiteitengroep heeft een startka pitaal van 6000 gulden en begint maandag met haar activiteiten. Tij dens de feestelijke opening van Platform in 'Ons Huis' aan het Kos terpad, kunnen de Zouterwoude- naren zich komende zaterdag in schrijven voor één of meer activi teiten. Al in januari 1984 wilde een groep je Zouterwoudenaren iets doen aan het ontbreken van enige activi teiten- ontmoetingsmogelijkheden in hun gemeente. De zes initiatief nemers hielden een enquête onder de bewoners. De uitkomst was erg bemoedigend. Er bleek in Zoeter- woude voldoende belangstelling voor een centrum met mogelijkhe den tot sporten, volksdansen, ge zellige ontmoetingen en het beoe fenen van allerlei hobby's. De zes wilden door het succes van de en quête nog voor de zomervakantie beginnen. Belangstellenden kon den zelf bekend maken welke acti viteiten zij graag wilden ontplooi en. Dat werd een flop. Er kwamen maar een paar belangstellenden. Veel Zoeterwoudenareh bleven weg omdat de plannen van Plat form te vaag waren. Platform liet het er niet bij zitten. In het najaar vroeg het collectief aan twee kerken en de gemeente Zoeterwoude geldelijke ondersteu ning. De initiatiefnemers stippel den zelf een programma uit. De kerken gaven beide 500 gulden. Zoeterwoude deed daar nog eens 5000 gulden bij. De financiering was begin dit jaar rond. Platform zou van de 6000 gulden een jaar lang in dorpshuis 'Ons Huis' haar activiteiten kunnen bekostigen. Minimum "Wat we nu brengen is een mini- mum-pakket", zegt M. H. de Haas, algemeen coördinator van Plat form. We hebben een paar activiteiten uitgezocht waarvan we denken dat die zullen aanslaan. Als het een succes wordt, kunnen we volgend jaar kijken of er meer kan worden gedaan". De Haas verwacht dat er dit jaar voldoende belangstelling voor de activiteiten zal zijn. "De enquête heeft dat uitgewezen en we hebben een heel lage drempel aangebracht. Per onderdeel hoe- LEIDERDORP - Door het nieuwe beleid van de gemeente Leiderdorp wordt de horeca in deze gemeente oneerlijke concurrentie aangedaan. Immers, alle verenigingen die een kantine bezitten, mogen door het nieuwe 'knipkaart-systeem' twaalf keer per jaar tot drie uur 's nachts doordraaien. Dat maakt een ondernemer kapot. Met die aanklacht gooide Wik van den Wijngaard, de man achter 'Wik's Bar' aan de Hoofdstraat, gis teravond een nieuw wapen in de strijd. Een strijd die halverwege vorig jaar losbrandde toen de ge meente hem zijn ontheffing op het sluitingsuur ontnam. Wik moest voortaan doordeweeks 'gewoon' om één uur 's nachts dicht en in het weekeinde maximaal een uurtje la ter. Een nieuw gemeentelijk beleid plus een aantal klachten van om wonenden en politie waren daar van de redenen. Daarop trok Van den Wijngaard bij de gemeentelijke commissie be roep- en bezwaarschriften aan de bel. Die achtte zijn bezwaarschrift gegrond. Burgemeester en wet houders maakten echter van de mogelijkheid gebruik om van het advies van de commissie af te wij ken: Wik kreeg zijn ontheffing niet meer terug. Nu vecht Wik die be slissing bij de Raad van State aan. Wik kwam gisteravond nog maals bij de commissie beroep- en bezwaarschriften terecht omdat hij nu, in 1985 beland, opnieuw kan protesteren: ook dit jaar krijgt hij geen ontheffing. Dat terwijl hij volgens zijn advo caat, mr. A.H. Spijker, met lede ogen moet toezien hoe adspirant- klanten tot drie uur 's nachts in, de kantines van Leiderdorpse vereni gingen kunnen blijven. Zijn rede natie: Leiderdorp is naar schatting zo'n 50 verenigingen rijk. Al die clubs hebben een knipkaart en dus kunnen Leiderdorpers, die van een paar verenigingen lid zijn, naar schatting 300 keer per jaar tot diep in de nacht feestvieren. Van den Wijngaard heeft de Leiderdorpse kwestie ook al aangezwengeld bij de horecabond, de staatssecretaris en de Kamer van Koophandel. Knipsels Ander gehanteerd argument: het horecabeleid in Leiderdorp wijkt sterk af van dat in andere (omlig gende) gemeenten. Mr. Spijker wees in dit verband op een plaats als Kampen, "bepaald niet pro gressief te noemen", maar zelfs daar is het sluitingsuur vrijgege- Mr. Spijker vond het verder op vallend dat na het 'nee' van B en W voor dit jaar geen argumentatie volgde. De ontheffing is dus niet geweigerd op grond van bijvoor beeld parkeer- of geluidoverlast, zo voerde hij aan, maar op grond van een nieuw beleid. Dat terwijl Wik al tien, elf jaar met ontheffing heeft gedraaid. "Je kunt al die jaren geen beleid voeren waarbij iemand een zaak kan opbouwen met een be paalde omzet, om van de ene op de andere dag te zeggen: het moet af gelopen zijn", aldus mr. Spijker, die de commissie een accountants verklaring overhandigde. Daaruit moest blijken dat Wik de tweede helft van 1984, toen hij zijn onthef fing dus al kwijt was, met een om zetdaling van 30.000 gulden is ge confronteerd. Volgens de 'tegenpartij', burge meester Van der Have, loopt het al- VOORSCHOTEN - Carnavalvie- rende schaatsers zijn morgen wel kom op de baan van IJsclub Voor schoten. In samenwerking met buurthuis Vlietwijk houdt de club vanaf 19.00 uur een vrolijk gekos tumeerd treffen op het ys. Prins Alfredo 1 en Prinses Simone zijn met hun gevolg natuurlijk ook van de partij. Het carnaval wordt om 22.00 uur voortgezet in het clubge bouw aan de baan. Vanaf half ne gen 's avonds zullen de Marshmel- lows bij de verlichte baan gezellige muziek spelen. Kostuum verplicht. Overigens is de ijsbaan aan de N. Maeskade elke dag open van 's middags twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur. Het •carnavalsfeest gaat ook door als blijkt dat morgen niet meer kan worden geschaatst. Het parkeerterrein bij het gemeentehuis. In de toekomst kan het (winkelend?) publiek de auto er niet meer kwijt. (archieffoto) LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp heb ben nu toch de knoop doorgehakt: het parkeerterreintje bij het ge meentehuis mag in de toekomst al leen nog door ambtenaren worden gebruikt. Bezoekers dienen voor taan in de parkeergarage van het nabijgelegen winkelcentrum 'Win kelhof te parkeren. Datzelfde geldt dus ook voor mensen die de gewoonte hadden de auto bij het gemeentehuis te stallen om vervol gens boodschappen te gaan doen. Een en ander wordt kracht bijgezet doordat het parkeerterrein met een elektronisch te bedienen slagboom wordt afgesloten. De mensen die hun auto er mogen neerzetten krij gen een magneetkaart. Desge vraagd kunnen raads- en commis sieleden ook zo'n kaart krijgen. Het parkeerterreintje zal door een andere indeling aan iets meer au to's plaats kunnen bieden. Een en ander is besloten na een maandenlange 'studie'. Het parke ren bij het gemeentehuis veroor zaakt al jaren irritatie bij de Leider dorpers, die bij het gemeentehuis wonen. Met name de bewoners van de Karolusgulden vonden de situa tie allesbehalve ideaal. Burgemeester en wethouders willen ook de omwonenden van het gezondheidscentrum ontlas ten. Daar zullen parkeermeters worden neergezet. WARMOND Brassband War mond houdt morgenavond een winterconcert in de Warmondse Nederlands-hervormde kerk. Van af acht uur brengen de muzikanten 16 stukken van uiteenlopende stijl. Na de pauze zal ook de drumband van de vereniging te horen zijn. De brasband promoveerde on langs op het najaarsconcours van ANUM in Leiden. De Warmonders behaalden daar de meeste (312) punten weg en mogen daarom nu uitkomen in de landelijke klasse 3. In het najaar zal er worden meege daan in landelijke concoursen. Morgen wordt er voor eigen pu bliek gratis opgetreden en de be zoekers mogen na afloop mee voor een gezellig vervolg in het aangren zende Trefpunt, aan de Herenweg. deelnemers te halen. De organisatie brengt de gemeente in april op de hoogte van het resul taat van haar activiteiten tot dan toe. Volgende week maandag be gint het programma met de kursus gespreksvoering. volgens De Haas levert het Plat vorm geen 'valse concurrentie' aan andere uitgaans- of ontmoetings centra in Zoeterwoude. De ge meente vreesde dit aanvankelijk wel toen zij de plannen van de or ganisatoren vernam. "We zijn al leen een ontmoetingscentrum. Contacten maken staat bij ons cen traal. Daarbij komt nog, dat bijna ons hele programma overdag is ge pland. Dan is er in het dorp verder ook niks te doen. Gelukkig heeft ook de gemeente dit nu ingezien". ZOETERWOUDE - Van de 35 personeelsleden die het in sur séance van betaling verkerende bouwbedrijf Bosman uit Zoeter woude telt, zijn er nu al 30 bij col lega's ondergebracht. Bosman zelf verwacht dat iedereen bin nen 14 dagen iets anders heeft, uitgezonderd. "Maar over mezelf zit ik niet in de war. Ik red me wel", zegt de eigenaar van het het bedrijf, dat al ongeveer een halve eeuw in Zpeterwoude is gevestigd. Bosman is niet van plan om lang met de armen over elkaar te zitten. "Daar ben ik het type niet vonr" Wat dan zijn plannen zijn? "Voorlopig eerst de zaken netjes afwikkelen. Daarmee ben ik wel een maandje bezig". De Zoeterwoudenaar hoopt dat de steven richting faillisse ment niet onafwendbaar is. An derzijds noemt hij als redenen voor de financiële problemen, waarin hij verzeild is geraakt, de ingezakte bouwmarkt en de te la ge prijzen in de bouw. Bosman kan nog niet vertellen wat er met de grond aan de Na- ssaulaan en de Meerburgerwate ring gaat gebeuren. Hij zegt druk bezig te zijn om met de gemeente tot overeenstemming te komen. DONDERDAG Leiden AbvaKabokantoor - Driftstraat 49, intro ductieavond met als thema 'Positieve actie', 20 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, voor lichtingsavond Stichting Energie An ders, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Na de Repetitie' van Ingmar Bergman, 20 en 22.15 uur. Inloophuis Psychiatrie - Rapenburg 48, optreden cabaret Jan, Pieter en René met programma 'Een klein foutje', 20 International Centre - Rapenburg 6, kennismakingsavond Leidse Go Club, 20 uur, inl. 132229. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caecilistraat 18, soos, 21-1 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie fian- ciën, 20 uur. Dorpskerk - Hoofdstraat, thema-avond 'kerk en racisme', 20 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, mei- densoos, 19.30 uur, gezelligheidscafé, 21.30 uur. VRIJDAG Speeltuinvereniging Morskwartier - La ge Morsweg 14a, gehandicaptensoos, 10- 15 uur, inl. 02522-14797. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, 'Scholen te gen apartheid', kindertentoonstelling, 10-12.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 16 februari door: Apotheek Haven, Haven 18, tel. 120085. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. Vestiging Noord-Hofland helaas verkeken Staatssecretaris G. Leijenhorst legt de laatste hand aan de puzzel en opent hiermee officieel de R.K. Basisschool Zuiderhorst. Op de achtergrond kijken (van links naar rechts) burgemeester M.P. Cannegieter, vertegenwoordi ger van de ouders J. Ólsthom en inspectrice N. van Doorn toe. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - "U hebt in-de naam van uw school het woord hor?t verwerkt, omdat daar iets van veiligheid in zit. Ik denk dat u dat best kunt uitbreiden naar ande re namen met de lettergreep horst". Staatssecretaris G. Leijen horst van Onderwijs liet gistermid dag in Voorschoten de kans niet voorbijgaan om zichzelf op een grappige manier aan te prijzen. Als hoogste gast bij de openingscere monie van de nieuwe R.K. Basis school Zuiderhorst, verdedigde de bewindsman nogmaals de invoe ring van het nieuwe type lager on derwijs. Als één van de eersten in de regio gingen de lagere Willi- brordschool en de Mgr. Bekkers- school voor kleuters gisteren sa men op in één basisschool. De Voorschotenaren zijn niet over één nacht ijs gegaan bij de beslis sing hoe de twee scholen zouden moeten worden samengevoegd. Opeens 40 kleuters erbij in een toch al vol gebouw: dat zorgt voor problemen. Na jarenlang voorzich tig onderhandelen tussen de scho len onderling en met de gemeente, werd vorig jaar de knoop doorge hakt. De Willibrordschool aan de Beetslaan moest ingrijpend wor den verbouwd. De werkzaamhe den begonnen in oktobep, zodat de school ruim voor de verplichte in voering van de basisschool (deze zomer) klaar zou zijn. De verbouwing kwam vorige maand gereed. De kinderen heb ben vanaf oktober les gehad in an dere panden. Nadat de metselaars en timmerlui waren vertrokken, mochten de kinderen weer in hun eigen school, 's Avonds en in de weekeinden brandde er vrijwel al tijd licht in de Willibrordschool. Dan waren ouders van leerlingen druk bezig de school in te richten. "Ze hebben fantastisch werk ge daan. Bijna elk vrij uurtje werd voor de school opgeofferd. Zelfs op zondag werd er gewerkt, hoewel dat toch eigenlijk een rustdag is...". Hoofd van de lagere school, M. Koch, spreekt een beetje ontroerd deze dankwoorden uit aan de ou ders. "Ik heb gezegd". Brug open Ook de staatssecretaris is blij met de initiatieven van school, be stuur en ouders. "Ik feliciteer u met uw koppositie als basisschool. Maar we zijn er nog lang niet. De basisschool is meer dan een optel som. Ik vraag de scholen om zich zelf te zijn. De ideale school bestaat niet, alle scholen moeten naar ei gen inzicht en beste kunnen het nieuwe schoolplan gaan invullen". "Mijn plannen voor de basis school zijn wel erg zwart afgeschil derd. We moeten de problemen niet met een vergrootglas naar ons toe halen. Het ook niet zo, dat in de nacht van 31 juni op 1 juli de brug opengaat en degene die er nog niet over is, pech heeft gehad". Na diverse toespraken komen twaalf kinderen de nieuwe aula binnen. De jongens en meisjes hebben allemaal een groot houten puzzelstuk in hun handen. Leijen horst heeft de puzzel snel in elkaar. Alleen een blauw hoekstukje zorgt voor de nodige inspanningen. "Ik heb al een hele tijd niet meer ge puzzeld", zou de staatssecretaris even later zeggen. Op het in twaalf stukken verdeelde bord staat het nieuwe herkenningsteken van de school. Vier bomen, duidend op de horsten vlakbij de school, geschil derd in de kleuren van de nieuwe schoolinrichting. De hoekige vorm van de kruinen komt overeen met de markante fietsenstalling van de school. VOORSCHOTEN - "Het is heel erg sneu voor de win keliers van winkelcentrum Noord-Hofland. We hadden er graag als trekker gefun geerd", zegt 'supergrutter' J. van den Broek van Di gros, die graag bij de plan nenmakerij van het Voor- schotense winkelcentrum was betrokken. Zoals wij gisteren meldden wordt het winkelcentrum voor meer dan een miljoen verbouwd. Reden: het loopt niet zoals het zou moeten. Bij de presentatie van de verbou wingsplannen vielen er echter kri tische kanttekeningen over de ver bouwing. Kort en goed luidde de conclusie van een aantal aanwezi ge omwonenden en raadsleden: leuk om het winkelcentrum gezel lig te maken, maar het is waar schijnlijk meer gediend met lagere prijzen. Van den Broek kan zich in die woorden helemaal vinden: "Je kunt er voor een vermogen aan op knappen, maar als daar een kruide nier zit die 20 tot 30 procent duur der is dan een soortgelijke super markt als de onze, dan kun je het wel vergeten. Jammer blijft het. We hadden al een plan klaar om, samen met de eigenaar, het winkel centrum een face-lift te geven". Waarom heeft hij zich uiteinde lijk teruggetrokken? "Omdat de winkelier, die er nog voor de Spar zat, de zaak overdeed. Toen heeft de Spar die zaak heel snel zelf ge kocht. Voor ons is Noord-Hofland dus nu geen haalbare kaart meer. Vandaar ook dat wy hebben beslo ten om naar Stevenshof te gaan". Dat zal de winkeliers van Noord- Hofland pijn doen. Immers, nog onlangs deden ze hun beklag over de toekomstige 'broer' in de nieu we Leidse wijk Stevenshof bij de provinciale Arob-commissie. De Voorschotense winkeliers vrezen teveel concurrentie van het toe komstige winkelcentrum 'Stevens- bloem', dat volgens hen relatief groter wordt en angstwekkend dicht bij de gemeentegrens komt te staan. Concurrent Wethouder Van Leeuwen ont kende dinsdagavond tijdens de presentatie van de verbouwings plannen nog dat 'Stevensbloem' een geduchte concurrent wordt. Juist door de veroouwmg én de uitbreiding met 400 vierkante me ter hoéft 'Noord-Hofland' straks niet méér voor het toekomstige winkelcentrum onder te doen, zo oordeelde hij. Bovendien wordt de verbinding tussen beide wijken de ;n toch heel Leeuwen. Van den Broek betwijfelt dat: "In de praktijk zal die verbinding redelijk zijn. In elk geval zullen de fietsers en voetgangers het best weten te vinden", zo verwacht de Digros-man. Overigens wil hij Voorschoten niet heletnaal links laten liggen. Van den Broek heeft zijn oog laten vallen op het oude centrum van het dorp ("Ik heb begrepen dat ze daar ook wel een trekker kunnen ge bruiken"). Binnenkort heeft hij weer contact met wethouder Van Leeuwen, belooft hij. "Want Voor schoten is een plaats die ons aan- sprëékt". Vooralsnog voelt Van den Broek er niet veel voor om in de passage aan de Schoolstraat te kruipen. Die passage is vanwege de gebrekkige aan- en afvoermogelijkheden niet erg geschikt, vindt hij. LEIDSCH 3E& DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071) 123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogeli|k. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2