Kamer Alphense synagoge monument om even stil bij te staan Bouwkeet in Rijnsburg inzet van kort geding Thomas van Aquino redt Rienk Blik in de weekbladen Opgenomen in boek 'Nederlandse Synagogen' Raad Lisse neemt motie aan tegen uitstel S-20 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 Jeugd. Vijftien jaar geleden opge richt, banden onderhoudend met de Westduitse RAF en in verzet om het marxisme-leninisme desnoods met geweld aan een Nederlandse dependance te helpen. "In Neder land krijg je toch zoveel ruimte, dat de motivatie tot handelen weg valt", verklaart een oud-voorman het al snel kwijnende bestaan van de organisatie. Een oud 'verzets- collega' voegt daaraan toe: "Als de Haagse kraakbeweging een de monstratie heeft, bid ik altijd dat ze niet langs een café komen. Want dan moet juist daar even bespro ken worden hoe het nu verder moet". De Prooi De tweede Nederlandse thriller in luttele jaren heeft zich in de bio scopen aangediend. Het regie-de buut van Vivien Pieters heet De Prooi en is goed ontvangen. Pie ters zegt in Hervormd Nederland geen behoefte te hebben aan femi nistische films. Ze wil films maken die gezien worden en kiest voor een combinatie van "sociale ach tergrond en amusementswaarde". In de Haagse Post constateert Fred van Doorn dat "De Prooi in vele opzichten het resultaat is van een kwart eeuw ploeteren om een con tinue filmproduktie op te bouwen. Het lijkt op een doorsnee-procfukt van een filmindustrie". Bij Van Doorn leidt dat tot de conlusie dat Pieters een goeie film heeft ge maakt. Een paar nieuwtjes nog. Minister Van den Broek meldt in VN niets te voelen voor het idee van zijn col lega van exportbevordering om het ministerie van ontwikkelingssa menwerking op te heffen. Veel CNV-leden zijn uitgekeken op het CDA, zo melden zowel De Tijd als de Groene, er ligt terrein braak voor een nieuwe partij en'of de he ren Scholten en Dijkman. Het Pen tagon heeft volgens Elseviers Ma gazine Reagan in zijn zak en ziet kostbare defensieplannen zonder al te veel moeite geaccepteerd. En in Hervormd Nederland tenslotte wordt vastgesteld dat vooral vrou wen zich met euthanasie bezighou den, omdat de strijd daarvoor in feite een emancipatiestrijd is. En daar lopen vrouwen nu eenmaal meer warm voor dan mannen. TON VAN BRUSSEL De bouwkeet die al jaren door Haasnoot wordt bewoond. Binnen zes weken moet hij e die wil daar een schuur neerzetten. RIJNSBURG/DEN HAAG - Op zo kort mogelijke ter mijn moet H. Haasnoot zijn verdwenen van de grond van N. van Delft aan de Trappenberglaan in Rijns burg. Dat heeft Rijnsburger Van Delft gisterochtend geëist in een kort geding dat diende voor de president van de Haagse rechtbank. Nadat de huur al bijna vijf jaar geleden is opgezegd, heeft Haasnoot nog steeds geen aanstalten gemaakt om te vertrekken. Het is een lang slepende zaak die al eerder door het Leidse kantonge recht is behandeld. Dat bepaalde in november van het vorig jaar dat Haasnoot binnen een termijn van zes weken het terrein van Van Delft moest hebben verlaten. Dat is niet gebeurd. Ondanks die uit spraak van de kantonrechter was er gisteren toch nog een kort ge ding voor nodig waarin die verwij dering nogmaals wordt geëist. Van Delft en Haasnoot konden vroeger goed met elkaar overweg. Sinds deze affaire is de relatie evenwel bekoeld. In maart 1973 verhuurde agrariër Van Delft een stuk grond met opstallen aan Haas noot die van plan was er een mane- gebedrijf te gaan uitoefenen. Die manege werd een aantal jaren ge bruikt door de plaatselijke afdeling van de landelijke ruitervereniging 'De Burchtruiters'. Omdat die ver eniging niet beschikte over onder dak - een ruimte waar kleding kon worden achtergelaten, een ruimte waar een consumptie kon worden genuttigd - vroeg zij aan Van Delft of er een bouwkeet op het terrein mocht worden neergezet. Daarin stemde de Rijnsburger toe omdat het onderdak tijdelijk zou zijn. De vereniging 'De Burch truiters' keek namelijk uit naar een permanent onderdak. In het najaar van 1978 verliet de vereniging de keet weer, nadat dat door Van Delft was geëist. Daarop trok Haas noot in het pand. Volgens advocaat mr. L.A. van der Niet van Van Delft heeft Haasnoot er sindsdien in gewoond, zonder toestemming. Herhaalde keren heeft Van Delft zijn buurman daarna gesommeerd te verdwijnen, maar dat sorteerde geen effect. Hij sloot daarop de wa terleiding af - de enige nutsvoorzie ning in de keet - waarop Haasnoot een kort geding aanspande tegen de verhuurder om weer op het wa ter te worden aangesloten. Dat won Haasnoot, maar het Rijns- burgse Waterleidingbedrijf stak er op technische gronden een stokje voor dat hij weer werd aangeslo ten. Van Delft schakelde daarop een deurwaarder in om Haasnoot offi cieel de huur op te zeggen. Vervol gens gebeurde er tot aan het begin van 1983 helemaal niets. Op 7 maart van dat jaar vraagt de bewo ner van de bouwkeet de Leidse kantonrechter toe te staan, in het kader van de Huurwet, dat hij nog een jaar mag blijven zitten. Meer dan een jaar later, op 6 juni 1984, stelt de kantonrechter in Lei den Van Delft in de gelegenheid zijn belangen bij het ontruimen van de keet toe te lichten. Pas op 7 november 1984 - inmiddels dus an derhalf jaar later - bepaalt de kan tonrechter dat Haasnoot binnen een termijn van zes weken grond en keet moet hebben verlaten. Vol gens mr. Van der Niet was die tra ge werkwijze van het Leidse ge recht te wijten aan een tekort aan mankracht. Smederij Maar Haasnoot zit er nog steeds. Zijn raadsman betoogde voor de rechtbank dat hij daar ook nog even wil blijven zitten. Hij heeft land gekocht vlakbij dat van Van Delft met het doel daarop een wo ning te bouwen. Een bouwvergun ning is inmiddels bij de gemeente Rijnsburg aangevraagd, maar nog niet gehonoreerd. Haasnoot zou zeer geholpen zijn als hij tot 1 ja nuari van het volgend jaar in de keet zou mogen blijven wonen. Verhuizen op korte termijn met keet en al naar zijn eigen grond, ziet Haasnoot niet zitten. Volgens zijn advocaat is dat in strijd met de wet. Bovendien oefent Haasnoot een bedrijf uit in de bouwkeet. Het gaat volgens Haasnoots advocaat om een smederij vooral ingericht voor het beslaan van paarden. Maar dat bestrijdt de advocaat van Van Delft. "Er is geen water, telefoon, gas of elektriciteit. Wie Haasnoot nodig heeft gaat er langs. Met een auto bezoekt hij dan de klanten. Daarin zit al zijn appara tuur in die hij ten behoeve van het smeedwerk nodig heeft. In de keet wordt geen bedrijf uitgeoefend, er is geen stukje gereedschap te vin den", aldus mr. Van der Niet. Van Delft wil op de betreffende grond trouwens een schuur bou wen ten behoeve van de opslag van hyacinthen. Hij is nu genoodzaakt die ruimte elders te huren. Volgens Haasnoot evenwel is de grond die hij huurt en waarop de keet staat totaal ongeschikt voor dat doel. De president van de rechtbank doet woensdag 20 februari uitspraak in deze zaak. LISSE - De gemeenteraad van Lisse heeft gisteravond bezwaar gemaakt tegen het besluit van de provincie Noord-Holland de ver dere aanleg van de S-20 uit te stel len. In een door alle partijen onder steunde motie werd de wijziging van het beleid van de provincie Noord-Holland afgewezen. Onlangs besloot 'Noord-Holland' de verdere aanleg van de S-20 twee jaar naar achteren te schuiven. In plaats van in 1987 wordt de weg nu pas in 1989 afgemaakt. De S-20 is in het begin van de jaren '70 in de Haarlemmermeer aangelegd tot aan de Hoofdweg in Nieuw-Ven- nep. Het was de bedoeling dat de weg enkele jaren later tot aan de Ringvaart zou worden doorgetrok ken. Dat is tot op heden nog steeds niet het geval. Volgens de fracties in de Lisser gemeenteraad is het uitstel in strijd met de brief die de gemeente Lisse in juni 1983 van de provincie Noord-Holland heeft gekregen. Daarin werd gemeld dat in de weg 1987 zou worden doorgetrokken en zou worden aangesloten op het Zuidhollandse deel van de zoge naamde oost-westverbinding. Ook het deel in Zuid-Holland moet nog worden aangelegd. Volgens de motie is de overlast die Lisse van het verkeer naar en van de Haarlemmermeer onder vindt nog groter dan al in 1983 het geval was. Vooral de Kanaalstraat in Lisse heeft veel hinder van voor al het vrachtverkeer. Daarnaast verwacht de gemeente Lisse in de toekomst een grotere overlast-van autoverkeer, door de boaw van 400 woningen in Lisserbroek. Leidenaar trapt deur in bij geliefde KATWIJK - Uit liefdesverdriet heeft een 24-jarige Leidenaar de voordeur ingetrapt van een woning aan de Nassaudreef. De voordeur vormde een barrière tussen hem en zijn ex-geliefde. Volgens de Katwijkse politie wil de de Leidenaar om kwart over een vannacht een 'babbeltje' met haar maken. De politie werd door de ouders van het meisje gewaarschuwd. De man werd daarop meegenomen naar het politiebureau, waar pro- ces-verbaal is opgemaakt. Daarna Weggedrukt en aan het oog onttrokken ligt het kerkje aan de Van Mandersloostraat. Vroeger synagoge, thans werd de Leidenaar weer vrygela- kerkgebouw voor de Remonstranten. (fcoWlmDiJkm.m over Kamers imperium neer. Oost veen probeerde inzicht te krijgen in de omvang van de schade, de achtergrond van de afgeronde pro cessen in de VS en de kansen op -vervolging in Nederland. Niet in de laatste plaats tot zijn eigen verba zing, werd hem duidelijk dat Ka mer weinig tot niets ten laste kan worden gelegd. Van fraude is in het geheel geen sprake, wel van speculatieverlies van doorgaans gefortuneerde beleggers. Wat is er dan wel aan de hand? Dc Tijd-verslaggever vond baat bij zijn verleden als religie-redacteur en herinnerde zich een tekst van Thomas van Aquino waarin het verschijnsel Epikela wordt be schreven. Een Grieks rechtsbegrip dat staat voor "een billijke richts noer". "Probeer precies te achter halen wat de wetgever voor ogen stond en doe geen dingen die in strijd zijn met dat doel, zelfs niet als de wet deze toestaat. Sterker nog: overtreed desnoods de wet als zulks het beoogde doel beter dient". Oostveens conclusie: "Als Ka mer schuldig moet worden ver klaard, zou men hem kunnen ver wijten de billijkheid in de omgang met de wet uit het oog te hebben verloren". Als de Nederlandse jus titie straks, zoals nu al wordt ver moed, van verdere vervolging moet afzien, is dat de reden. De theologie als laatste alibi: Thomas van Aquino redt Rienk Kamer. Euro-terreur In Frankrijk, West-Duitsland en België is het doodgewaande terro risme weer tot leven gekomen. Verscherpte veiligheidsmaatrege len, vergaderende EG-ministers en in Elseviers Magazine de bange vraag: kan het ook hier? De veilig heidsdiensten zien geen aanleiding tot paniek. Een woordvoerder: "Je moet er als overheid voor waken datje er niet toe bijdraagt dat acti visten over de streep van het terro risme worden getrokken. Als je als ALPHEN AAN DEN RIJN - De van oorsprong Joodse synagoge in Alphen is ver eeuwigd in een boek. In 'Nederlandse Synagogen' is de Alphense synagoge als een van de nog 100 overge bleven joodse samenkomst plaatsen opgenomen. Het gebouw, waar nu de Re monstrantse kerk in is ge vestigd, werd vroeger inten sief gebruikt door de Jood se gemeenschap. Hieraan kwam een einde toen in de Tweede Wereldoorlog vrij wel de hele joodse bevol king van Alphen om het le ven kwam in vernietigings kampen. door Truus Van Es 'Van de eens zoö bloeiende Israëli tische gemeente in Alphen aan den Rijn is door de gebeurtenissen der afgeloopen jaren helaas bitter wei nig overgebleven'. Zo begint een artikel van 13 december 1946 in de Rijn en Gouwe. De krant bericht daarin het 50-jarig bestaan van de synagoge in Alphen. Eigenlijk is dit niet juist, want al vanaf 1833 stond aan de Van Manderloostraat in Alphen een Joodse synagoge. Een geloofsgenoot van Hollandse afkomst in Amerika schonk de Al phense joodse gemeenschap de grond waarop de synagoge werd opgetrokken. Door brand werd de ze in 1879 beschadigd en de tweede brand in 1896 verwoestte het ge bouw volledig, zodat de synagoge herbouwd moest worden. Uit het weinige archiefmateriaal wat de oorlog heeft overleefd blijkt dat de laatste brand ontstond door 'on voorzichtigheid van een bakkers leerling'. Een schuur van de bakke rij, die naast de synagoge stond, vloog in brand, de vlammen sloe gen over naar de synagoge en legde het joodse samenkomsthuis in as.. In datzelfde jaar, op 8 november 1896, werd de herbouwde synago ge in gebruik genomen. Dit blijkt uit een gevelsteen naast de ingang. Wanneer er voor het eerst joden in Alphen kwamen wonen is niet precies bekend. In Leiden werd de eerste joodse inwoner ingeschre ven bij de gemeente op 7 mei 1714. Aangenomen wordt dat er in die zelfde periode joden in Alphen kwamen wonen. Vanaf 1802 is er in Alphen een joodse gemeente ge weest, die naast een synagoge ook een joodse school oprichtte. De joodse gemeenschap in Al phen kwam omstreeks 1850 in vol le bloei. In 'Nederlandse Synago gen' staat vermeld dat er in die pe riode 168 joden in Alphen woon den. Naast een joodse synagoge en school werden verschillende jood se verenigingen opgericht, zoals de joodse, toneelvereniging, de man nen- en vrouwenvereniging en een kinderkoor. In 1879 waren er zelfs twee joodse rederijkerskamers: 'l'Esperance' en 'Vermaak en Wel doen'. De synagoge was in de bloeipe riode van de joodse gemeenschap een samenkomstplaats waar werd gebeden en werd geleerd uit de Bijbel. Sinds de verstrooiing van joden over de wereld en de ver woesting van de Tempel in het jaar 70 is het jodendom gebaseerd op Vloer het Oude Testament en op aanvan kelijk mondeling overgeleverde tradities. Joden hanteren onder meer een eigen kalender en rein- heidsvöorschriften en hebben tra ditionele regels wat betreft huwe lijk, de sjabbat en feestdagen. voor de joodse gemeen De banken stonden traditioneel ge richt naar een tafel op een verho ging in het midden van de synago ge. Dat nam de plaats van het al taar in. De ark, een ingebouwde of losse kast waarin tora-rollen wor den bewaard, stond aan de oostzij de van het gebouw, gericht naar Jeruzalem. In die richting werd ook gebeden. Vrouwen kwamen de synagoge via een afzonderlijke ingang binnen en namen plaats op de galerij, als die aanwezig was. De liberale joden vormden wat dit be treft een uitzondering. Daar zaten mannen en vrouwen door elkaar. De meeste 19de-eeuwse synago gen, ook die in Alphen, zijn een voudig van opzet. De ark en de vrouwengalerij zijn in Alphen tra ditioneel tegenover elkaar gelegen. De synagoge heeft spitsboogven sters met aan weerskanten van de ark glas-in-lood ramen met de Tiengeboden en Davidsschilden. Ook zijn er in de synagoge vier ver koperde kandelaars van de bima (verhoging in het midden) en een koperen chanoekakandelaar. Oorlog Het aantal joden in Alphen aan den Rijn nam in de jaren na 1850 geleidelijk af. Dit kwam voorname lijk door de trek van joden naar de steden. In 1938 woonden er in Al phen nog maar 69 joden. De syna goge en de joodse school zijn ech ter tot na de oorlog in stand geble ven. Toen waren er, voor zover be kend, nog maar twee joden in Al phen in leven. De synagoge werd daarom in gebruik genomen door de Remonstrantse gemeente. De inrichting van de synagoge is altijd van groot belang geweest Deze kandelaars zijn van 1941 tot 1980 kwijt geweest. In april 1980 vond een timmerman onder de vloer van de synagoge een kist met daarin de vijf kandelaars en een krant uit 1941 met daarin het be richt dat iedereen zijn koperwerk aan de Duitsers af moest staan. Aangenomen wordt dat enkele le den van de joodse gemeenschap de kandelaars toen verstopt hebben. De negen-armige koperen chanoe kakandelaar, die teruggevonden werd, hoorde bij het vernieuwings- feest, dat vroeger gevierd werd bij de wederinwijding van de tempel. Later werd dit een vrolijk winter feest, gewijd aan nieuw leven. Het feest duurde acht dagen, daarvoor staan de acht armen van de kande laar. De negende arm werd ge bruikt om de andere kaarsen aan te steken. De kandelaars staan sinds 1980 weer op hun oude plaats. Journalisten op bezoek bij landge noten: "Zijn kwikzilverige vrouw heeft voor drie uur leeftocht uitge stald naast de pot thee in het mandje onder de muts" (Alice Op penheim in Elseviers Magazine in gesprek met de bejaarde jurist Adriaan Pitlo). "Haar kleine be weeglijke handen resoluut en om- stuimig. Kleine in zwarte balleri na's nog kleiner lijkende voeten. Ze drinkt koffie, ik eet de cake" (Bibeb in Vrij Nederland in ge sprek met Mies Bouhuys). "We hebben zojuist gegeten. Mosselen, warme toast met boter, witte wijn erbij. Hij steekt één van zijn gelief de sigaren op, neemt een slok cog nac en een bonbon" (Jantiene van Asch in de Haagse Post in gesprek met Herman Wigbold). Het genre blijkt onverslijtbaar. Het geheime wapen der weekbla den is de vrouwelijke collega, die braaf met de ondervraagde mee thee lurkt of cognac nipt of mossel tjes prikt. Behoedzaam op jacht naar die ene bekentenis, die va riant op de moeilijke jeugd, die handel en wandel van het lijdende voorwerp doorslaggevend schijnt te bepalen. Bibeb voor de tachtig ste, Oppenheim voor de veertigste en Van Asch voor de twintigste maal aan de babbel over zwaar wichtigheden als dood, verhoudin gen en engagement. Dat levert snedigheden op als: "Hoe kan ik het heden begrijpen, zonder het verleden te kennen. Daarover mag de Capitool-presen- tator in restaurants altijd graag van gedachten wisselen", weet Van Asch over Wigbold. Zegt Bibeb te gen Bouhuys: "Destijds vertelde je vrolijk over Eddies minnaressen die je na zijn dood dc weduwen noemde". En registreert de casset terecorder van Oppenheim: "Het belangrijkste is dat je met je over stapje het huwelijk niet op het spel zet". Alles is ijdel, ook de plurifor miteit van de weekbladen. Niet alleen weekbladjournalis ten houden zich met gedragswe tenschappen bezig, sommigen hebben daar nog langer voor door geleerd en werken in loondienst of gewoon thuis. In het hulpverle ningswoud functioneert sinds drie jaar het RIAGG, de bundeling van therapeuten, belast met de geeste lijke gezondheidszorg. Bedoeld als een poging van de overheid om beunhazerij te keren, kosten terug te dringen en toegankelijkheid en service aan patiënten te bevorde ren. Het blijkt er allemaal nog maar matig van te komen, constateert HP in een reportage. Lange wacht lijsten, veel vergaderen en een ta rief dat soms twee keer zo hoog ligt als dat van de vrij gevestigde er kende en/of scharrelende psycho therapeuten, bij wie een bord in de tuin voldoende is voor een stroom klanten. Meester-fraudeur "Niet weer" denk je bij de con frontatie met de beeltenis van Rienk Kamer op de omslag van De Tijd, maar het interview/onderzoek van Ton Oostvcen over de 'mees ter-fraudeur' mag er zijn. Na dc eerste onthullingen in dc Telegraaf en bij de TROS daalde een stort vloed van aanklachten en smart Kamer: billijkheid vergeten. (foto ANP) overheid met je geweldsmonopolie te fel reageert, loop je de kans dat een harde kern van een activisti sche groep daarin een motief vindt zich los te maken en zich te ont wikkelen tot een cel van terroris ten. Ik denk dat het goed is dat we in onze samenleving flink wat ruimte laten voor buitenparlemen taire acties". Een taxatie die aansluit bij de be vindingen van verslaggevers van De Groene die in hun weekblad uitgebreid verslag doen van hun gesprekken met leden van de Rode

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17