'Bloedbad' van sluitingen dreigt voor boeren in VS 'Ook ouderen kunnen met ontwikkelingen meegaan' Dekens in actie voor positief beeld Nederlandse kerk Oudere ambtenaar ten onrechte afgeschreven DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 PAGINA 15 De Europese boer klaagt. Maar het Amerikaanse boerenbedrijf, dat behalve met overschotten ook nog kampt met een hoge dol larkoers, bevindt zich in zeker zo grote moeilijkhe den. Sedert 1981 zijn zo'n 20.000 boerderijen bij openbare verkopingen ge veild. Kleine en middel grote ondernemingen doorgaans, hardnekkig en tot het laatst toe verde digd tegen economische rampspoed, die is uitge groeid tot de ergste land- bouw-crisis sedert de ja ren van wat in de VS 'de grote depressie' wordt ge noemd. door Henk Kolb Op de Amerikaanse televisie schermen is het trieste beeld ver trouwd geworden van boeren in gewatteerde overjassen, die stampvoetend dikke ademwol- ken uitblazen van onder petten met grote klep, terwijl een afsla ger een bedrijf verkoopt. Met de boerderijen gaat in de kleine ste den van Midden-Amerika een hele economie ten onder van kleine winkels tot leveranciers van landbouwmachines en graanelevatoren. De ellende van de boeren, hun onophoudelijke worsteling tegen de natuur en tegen de omstan digheid dat zij geen inkomen meer verdienen waaruit zelfs maar de rente van hun schulden kan worden betaald, heeft al ge leid tot rolprenten waarin die barre narigheid breed en aangrij pend wordt uitgemeten. 'Coun try', 'Places in the Heart' en 'The River' hebben de actrices Sally Fields en Sissy Spacek nomina ties voor een Oscar opgeleverd óp grond van het bittere thema dat boerenfamilies van hun er ven worden verjaagd, terwijl de rest van de VS zich mag verheu gen in een sterk opgeleefde wel vaart. Dure dollar De dure dollar, die president Reagan voortdurend prijst als het fundament van 's werelds vrijheid en welvaart, is een der belangrijkste oorzaken van de ramp in de landbouw. De pro- dukten die de VS verbouwen, zijn voor export te duur gewor den. In het vorig jaar is de uit voer met 13 procent gedaald tot 38 miljard vergeleken bij 1981, het jaar van een record-uitvoer ter waarde van 43,8 miljard. Amerikaans graan kost om streeks 150 dollar per ton en het is voor de VS momenteel 10 dol lar per ton goedkoper om bij voorbeeld graan uit Argentinië te importeren dan de eigen vruch ten des velds te gebruiken. In middels heeft Réagan in zijn be groting voorgesteld de hulp aan de noodlijdende landbouw ern stig te beknotten, nadat hij in de verkiezingsstrijd snel enige poli tiek handzame, maar weinig ef fectieve hulpmaatregelen had genomen. Amerika heeft zijn landbouwers uit de overheidskas betaald voor het terugbrengen van hun oog sten. De akkers bleven braak lig gen en de regering legde de prijs op tafel die een oogst zou hebben opgebracht in een toen al wanho pige poging de gigantisch groeiende overschotten te ver- Sedert de Grote Depressie heeft Washington in totaal meer dan 115 miljard besteed aan prijs steun en zulk soort bijstand. In 1983 alleen al kostten die 7,3 mil jard dollar en zou dit jaar tot 15 miljard kunnen oplopen. Rea- gans nieuwe voorstellen zouden 7 miljard op de overheidsbegro ting besparen, maar leiden ook tot een golf van protest. Belangengroepen als de Nationa le Boeren Bond en de Nationale Organisatie van Boeren bestor men het Congres met argumen ten voor meer hulp in plaats van minder, terwijl ook de Ameri kaanse consument een duidelijk belang heeft bij de gang van za ken. Omdat de landbouwprijzen dank zij het overheidsingrijpen betrekkelijk constant bleven, hebben zij belangrijk bijgedra gen aan het onderdrukken van de inflatie. De landbouw in de Verenigde Staten heeft zich te gretig verla ten op de welvaart van de zeven tiger jaren, die in de rest van het land enorme inflatie en stijgende werkloosheid brachten. De prij zen van land vervijfvoudigden in tien jaar tijd, evenals de export, die in 1970 nog maar 7 miljard beliep. In die jaren betekende meer land meer oogst, meer in komen en nog altijd een ruime marge voor afbetalingen van le ningen waarmee steeds meer hectaren aan het areaal werden toegevoegd. Naarmate de Amerikaanse land bouwindustrie minder bleek op gewassen tegen buitenlandse concurrentie op een markt waar de dollar ophield goedkoop te zijn, kwamen de boeren terecht in een draaikolk van enorme zuigkracht. De waarde van de landbouwgrond daalde alleen vorig jaar al 15 procent. Daar door kunnen ook de banken zich met openbare verkopingen niet meer redden uit rampspoed. De opbrengst van het land is minder dan het bedrag dat zij voor de aankoop hebben voorge schoten. Op de overheidslij st van 'probleem-banken' staan niet minder dan 231 Boerenleenban ken, tweemaal zoveel als vorig jaar. Van de 79 banken die vorig jaar hun loketten moesten slui ten, leenden 25 vooral aan boe- Afgrond van de 2,4 miljoen Amerikaanse boerenbedrijven financieel aan de rand van de afgrond en zijn nog 145.000 andere bedrijven in die sector bezig daar over heen te vallen. In Texas gingen vorig jaar meer dan 100 boeren per week op de fles. Bijna 30 procent van de 25,2 miljard aan leningen die de overheid aan boeren heeft verstrekt worden niet meer afge lost. Alles bijeen genomen staat de landbouw bij overheid en privé- geldschieters voor 212,1 miljard dollar in het krijt, meer dan de schuld van Brazilië en Mexico bij elkaar. Ook de hervatting van de graanleveranties aan de Sowjet- Unie weinig soelaas opgeleverd: de VS bleken een onbetrouwba re leverancier - afnemers von den elders het graan dat de VS in hun silo's hielden. Het netto inkomen van de boe ren is teruggelopen van 31 mil jard dollar in 1981 tot hooguit 24 miljard voor 1985, waarbij be dacht moet worden dat één pro cent van alle boeren 60 procent van dat inkomen verdient en 29 procent van hen samen 83 pro cent van de totale landbouw- schuld dragen. Vooral kleine en middelgrote familiebedrijven waarin de eigenaars zelf al hun tijd steken, maar die te klein en te kwetsbaar zijn om volledig te moderniseren, gaan er aan. Te oordelen naar recente publi- katies is het Amerikaanse land bouwbeleid dringend aan herzie ning toe. Het is een onoverzichte lijk samenstel van maatregelen, die voor een goed deel zijn terug te voeren op de lust van Congres leden hun achterban tevreden te stellen. Amerika kent zowel sub sidies voor het laten braak liggen van land als, terwille van inko mensbescherming, het hoog houden van graanprijzen of het bevorderen van export. Toch komt de Amerikaanse boer, zo stelt men bitter vast, zo ongeveer om in de overschotten terwijl elders in de wereld geen eten te vinden is. Reagans 'ver- kiezingshulp', die leningen ga randeert en uitstel verleent van terugbetalingen is allerminst toe reikend gebleken. De staten van de traditionele 'farmbelt' als Minnesota, Noord Dakota, Iowa, Nebraska en Kansas proberen wetgeving tot stand te brengen, die vier maanden uitstel oplegt voor gedwongen bedrijfssluitin gen. Maar dan nog.... Geen boer gelooft in de verzeke ring van minister van landbouw John Block, dat zijn nieuwe pro gramma een veiligheidsnet van steun zal scheppen op basis van vrije marktprijzen. Het betekent volgens de boeren dat allerlei maatregelen die sedert Roose- velts New Deal de landbouw hebben geholpen ongedaan wor den gemaakt. Jim Hightower, 'farmcommissioner' voor Texas zei onlangs dat Blocks plannen 'zo'n lelijk anti-landbouw pro gramma vormen dat je alleen bij het lezen ervan al kreukels in je overhemd krijgt'. Zelfmoorden Weliswaar twijfelt niemand aan de noodzaak de export van land- bouwprodukten uit te breiden en de overheidssteun te beperken, maar de boeren vinden deze tijd van nood niet het moment voor krasse maatregelen in die rich ting. In de kranten staan berich ten over zelfmoorden van boeren die hun bedrijf hebben zien ver kopen en niets meer hebben dan de kleren aan hun lijf. In St Paul (Minnesota) hebben 12.000 boeren en hun supporters een protestmars naar het parle ment van de staat gehouden en bij de handelsbeurs van Chicago werd een veertigtal boeren gear resteerd die protesterend pro beerden binnen te dringen. Tom Harkin, senator voor Iowa waar schuwt: 'Ik denk dat het schouw spel van wijd verbreid geweld in het Middenwesten niet lang meer op zich laat wachten'. Bud en Hazel Hirst uit Unionvil- le in Missouri zal het allemaal' niet meer helpen. Zij hebben be sloten hun vee-boerderij in een soort loterij van de hand te doen, waarop een schuld drukt van 200.000 dollar. Iedereen kan mee doen, die een door Hazel vervaar digd gedichtenboekje voor 8 dol lar koopt/Daarin schrijft zij, on der de titel 'Bittere oogst': 'Maar hoop kleedt je kinderen niet, en kan hun honger niet stillen, en betaalt niet aan de hypotheek, en hoop is alles wat wij hebben.' In Washington, een stadje in Iowa, slaan boeren, stilzwijgend en somber een kruis in de grond voor elke boerderij die sluit. Zij betrekken van tijd tot tijd een stille wacht bij de 45 merktekens die er tot nu toe staan. 'Dit jaar' verzucht voormalig onderminis ter van Landbouw John Schnitt- ker, 'staan wij voor een bloedbad van gedwongen sluitingen'. DEN HAAG - „De samenleving vraagt steeds meer, evenals de technologie. Maar dat betekent niet dat ouderen er niet in mee kunnen doen. In Nederland is het niet gebruikelijk om na je veertig ste nog cursussen te volgen, jezelf bij te scholen. Maar in Amerika, waar dat wel gewoon is, blijkt dat ouderen heel goed in staat zijn met de nieuwe ontwikkelingen mee te gaan. Dat vergt natuurlijk wel be geleiding". door Runa Hellinga D. M. van Bosse, secretaris van een commissie van het ministerie van binnenlandse zaken die de po sitie van oudere ambtenaren on derzoekt, gelooft niet dat oudere ambtenaren niet in staat zijn zich aan te passen aan de moderne tijd. Hij is het dan ook niet eens met de conclusie van een rapport van Rijkswaterstaat dat onlangs ver scheen en waarin voor ontslag van een aantal oudere leidinggevende ambtenaren werd gepleit. Volgens het rapport is een deel van hen niet meer in staat de gevolgen van ver anderingen in het werk (bijvoor beeld automatisering of bezuini gingen binnen een dienst) goed op te vangen. Volgens Van Bosse is dat ner gens gestaafd en zouden er ook he lemaal geen problemen hoeven te ontstaan wanneer ouderen de kans zouden krijgen door scholing bij te blijven. Hij pleit zelfs voor een ver ruiming van de mogelijke leeftijd om met pensioen te gaan, omdat volgens hem veel mensen heel goed in staat en ook bereid zijn tot hun zeventigste te werken. Ook daarvoor haalt hij, niet voor het laatst in het gesprek, het voorbeeld van Amerika aan, waar al veel lan ger de mogelijkheid bestaat om la ter met pensioen te gaan. „Mensen verschillen nu een maal. De een is tot zijn zeventigste prima in staat om te werken, de an der ziet het op zijn vijftigste al niet meer zitten. Er zouden flexibele pensioensmogelijkheden moeten komen, bijvoorbeeld tussen de 60 en de 70, waarbij mensen zelf kun nen kiezen. Je kunt ook aan deel tijdpensionering denken". De commissie werd in de jaren zeventig op verzoek van het kabi net ingesteld toen bleek dat onge veer zeventig procent van het tota le ziekteverzuim voor rekening van ambtenaren boven de vijftig kwam en dat in bepaalde sectoren, bij voorbeeld het onderwijs, drie kwart van de ambtenaren de pen sioengerechtigde leeftijd niet werkend haalde. De commissie houdt zich bezig met alles wat bij pensionering komt kijken, zoals de voorbereiding op het pensioen en de flexibele pensioensmogelijkhe den, maar ook met de werksituatie en zaken als taakaanpassing en functioneel leeftijdsontslag. Wat Van Bosse opvalt is dat we hier weinig rekening houden met ouderen: „De hele maatschappij is eigenlijk op jongeren ingesteld". Er wordt van uitgegaan dat men sen na een bepaalde leeftijd niet meer in staat zijn zich aan te pas sen, te leren. Het is ook niet ge woon om op latere leeftijd nog eens aan een heel ander beroep te beginnen, iets dat in, alweer, Ame rika wel gebruikelijk is. Zeker bin nen de starre structuur van de rijksoverheid liggen voorstellen tot functieaanpassing voor mensen voor wie hun werk te zwaar wordt, niet makkelijk. „Neem nou het functioneel leef tijdsontslag, zoals dat voor bijvoor beeld loodsen, luchtverkeerslei ders en politie geldt. Dat zijn ba nen waarbij je niet kunt verwach ten dat mensen het tot hun vijfen- zestige volhouden en daarom werken ze maar tot hun vijfenvijf tigste of zestigste. Eigenlijk zou er ruimte moeten komen om te swit chen naar een andere baan, zodat ze niet per se gebruik hoeven te maken van het functionele leeftijd sontslag en weg moeten. Maar dan zou je tegen de tijd dat ze veertig zijn al moeten kijken naar een an dere functie voor die mensen. Dat gebeurt gewoon niet". „Tot nu toe is loopbaanbegelei ding niet gebruikelijk bij de rijks overheid. Bij Rijkswaterstaat be staat zoiets wel, maar bij de meeste andere diensten niet. Maar het is natuurlijk ook belangrijk dat er niet alleen andere functies voor mensen worden gezocht, maar dat ze daarin ook worden begeleid, dat ze cursussen volgen om bij te blij ven. Als hier een cursus computer- kunde wordt gegeven, zijn er al leen maar jongeren. Eigenlijk is er toch geen enkele reden waarom een oudere niet achter zo'n beeld scherm zou kunnen zitten?" Bij loopbaanbegeleiding en functieaanpassing denkt hij overi gens beslist niet alleen aan hogere ambtenaren. Juist onder de lagere ambtenaren zitten veel mensen die werk hebben dat amper vol te hou den is op latere leeftijd. Voor hen zouden er niet alleen andere func ties moeten komen, maar ook maatregelen, zodat ze op oudere leeftijd niet meer zoveel hoeven te tillen, geen ploegendiensten hoe ven te lopen of op een andere ma nier hun werk zo wordt ingericht dat ze het aan kunnen zonder ziek te worden. De commissie heeft haar tijd overigens niet mee. Ze werd inge steld in een tijd waarin de werk loosheid lang niet zo'n dramatisch karakter had als nu. Inmiddels is haar werk op een laag pitje komen te staan. Voorstellen als extra scho ling voor ouderen, functieaanpas sing en flexibele mogelijkheden om met pensioen te gaan, kosten geld. Bovendien moet het personeels bestand bij de overheid vier jaar lang jaarlijks met twee procent om laag en staan er een paar honderd duizend jongeren te trappelen om aan de slag te kunnen. Daarom wordt bij oudere ambtenaren die hun werk niet meer aankunnen al snel aan vervroegde uittreding ge dacht. Het onderzoek van Rijkswa terstaat naar de (on-)geschiktheid van oudere leidinggevende ambte naren werd dan ook uitgevoerd in het kader van de twee-procents- operatie. Van Bosse: „Ik weet het, onze voorstellen liggen in deze tijd niet makkelijk. Maar ik vind dat oudere mensen net zoveel recht hebben op werk als jongeren en dat het werk zo moet zijn ingericht dat mensen in staat zijn zinvol hun vijfenzestig ste werkend te halen. Daarbij moet je er natuurlijk rekening mee hou den dat bij mensen die ouder wor den zaken als de reactiesnelheid en het korte-termijngeheugen achter uit gaan, maar ze hebben een grote werkervaring en kennis en het is zonde om dat weg te gooien". Het verzet tegen de benoeming van de nieuwe bisschop van Den Bosch, mgr. J. ter Schure, houdt onverminderd aan. De dekens van het aartsbisdom Utrecht (van mgr. Simonis) betui gen in een brief hun solidariteit met de teleurgestelde dekens en gelovigen in het bisdom Den Bosch. Zij willen nu regelmatig met hun collega's en de pastorale raden in de verschillende bisdom men gaan overleggen hoe van de geloofsbeleving van de Nederland se rooms-katholieken een positie ver beeld kan worden opgebouwd. Dat moet een tegenwicht bieden voor het negatieve beeld dat 'Rot me' van de Nederlandse kerkpro vincie heeft. "Duidelijk moet wor den, voor welke kerk de dekens en de meeste gelovigen kiezen", zei deken S. Hoorneman van Amers foort. Daarbij zaj geen actie wor den gevoerd tegen de bisschoppen> De Utrechtse dekens zullen het bezoek van de paus niet saboteren, maar zij zullen er niet als vergade ring bij zijn. Ieder zal voor zichzelf moeten uitmaken of hij aan een ac- - Ook de dekens van de bisdom men Groningen en Breda zijn met solidariteitsbetuigingen gekomen. "Ons ontgaat de noodzaak waarom u en de Nederlandse kerkprovincie een bisschop wordt gezonden, die tot nu toe een pastoraal heeft voor gestaan waarin u geen voortzetting van het beleid van bisschop Bluys- sen herkent", schrijven de Gro ningse dekens in hun brief. "Zoiets werkt teleurstellend, zo niet ont goochelend". Geweld - Pater Piet Struik, overste van de orde der dominicanen in Neder land, spreekt van 'structureel ge weld' als hij in een brief aan de nieuwe bisschop diens benoeming karakteriseert. "Van dat geweld zijn al veel gelovigen het slachtof fer geworden, en het valt te voor zien dat ook uw benoeming de kwijnende vlaspit van een aantal gelovigen opnieuw bedreigt". Struik zal op een uitnodiging voor de installatie op 9 maart niet ingaan, niet om de persoon van Ter Schure, maar uit protest tegen een procedure waarbij zorgvuldig op gestelde voordrachten van kandi daten voor het bisschopsambt tel kens worden weggeschoven. De mededeling dat de paus zich inten sief met de benoeming van Ter Schure heeft bemoeid maakt, vol gens de dominicaner overste, de pijn van veel gelovigen alleen nog maar schrijnender. In een brief aan zijn medebroe ders schrijft abt A. Baeten van de abdij van Berne in Heeswijk-Din- ther, dat de benoeming van Ter Schure hem vervult met een 'te leurstelling die de grens van het verdriet overschrijdt'. "Hoewel het kerkelijk gezag het recht heeft van een voordracht af te wijken, is dat in onze tijd niet meer mogelijk zón der het betrokken kapittel daar over te horen". Baeten protesteert ook tegen het feit dat door de benoeming van Ter Schure impliciet het beleid van bisschop Bluyssen wordt afgewe zen. "Zó met mensen omgaan die hun leven in dienst van de kerk hebben gesteld is onevangelisch en onchristelijk". De abt van Heeswijk, die zal blij ven opkomen voor de 'verworven heden van een nieuwe kerkbele- ving', twijfelt niet aan de oprecht heid van Ter Schure, maar zet wel grote vraagtekens bij de visie die aan zijn bereidverklaring ten grondslag ligt. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Heusden kandidaat C. Huisman Houten, te Nagele-Tollebeek (Noordoostpolder) J. den Admi- rant Babyloniënbroek; aangeno men naar Sluipwijk kandidaat J. Muller Gorinchem, naar Gronin gen R. W. Bartlema Nuenen; be dankt voor Krimpen aan de IJssel en voor Veenendaal (deelgemeente 'Sola Fide') W. L. van de Geer Woerden. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Drachten J. Schonewille Nijensleek (Dr.), aangenomen naar Nes-Wi.erum (Fr.) kandidaat K. Santing aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen door de Vrije Ge reformeerde Kerk te Pretoria (Zuid-Afrika) H. J. Boiten Ensche de. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Slikkerveer R. Boogaard Leiden; bedankt voor Arnhem H. Paul Vlissingen. Zeventig. Volgende week don derdag hoopt dr. B. J. Oosterhoff, hoogleraar aan de theologische ho geschool van de Christelijke Gere formeerde Kerken in Apeldoorn, 70 jaar te worden. Eerst was hij predikant achtereenvolgens in Drachten en Utrecht, in 1954 werd hij hoogleraar in Apeldoorn. Hervormd-gereformeerd. "Hervormd kerkgevoel en gerefor meerd kerkbesef sluiten elkaar niet uit". Zei ds. B. J. Aalbers, se cretaris van het gereformeerd-her vormde 'Samen op weg'-orgaan, in Utrecht op een bijeenkomst van de Gereformeerde Vrouwenbond, de Hervormde Vrouwendiens't, de hervormde vrouwengroepen en de Vrijzinnig-hervormde Vrouwenfe deratie in de provincie Utrecht. De kerk die na de hereniging van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken zal ontstaan zou, volgens Aalbers, moeten lijken op de Gereformeerde Kerken in Her steld Verband. Die ontstonden in 1926 - na de afzetting van de predi kant dr. J. G. Geelkerken door de gereformeerde synode - en gingen in 1946 op in de Nederlandse Her vormde Kerk. (Geelkerken weiger de te aanvaarden, dat het verhaal in Genesis (het eerste bijbelboek) met de sprekende slang op zintuig lijk waarneembare feiten berust). Aalbers zei, dat in de Gerefor meerde Kerken in Hersteld Ver band (waarvan ook de bekende do minee Buskes predikant is ge weest voordat hij hervormd werd) een combinatie was te vinden van onderlinge gemeenschap en apostolaire openheid, van litur gisch besef en gevoel voor het es thetische in de kerk én een krach tig accent op de bediening van het Woord. "In deze kerken ging een oproep tot vroomheid en omgang met God gepaard met sociale en politieke betrokkenheid". Hervormd en gereformeerd kun nen en moeten elkaar steeds aan vullen, corrigeren, verrijken en sti muleren. Volgens Aalbers zouden veel gemeenteleden veel verder willen gaan in het proces van sa men-op-weg dan 'bangelijke' ker keraden in hun beleid vaak tot ui ting brengen. "Deze kerkeraden projecteren hun eigen onzekerheid vaak op de gemeenten, en dikwijls ten onrechte".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15