Baars: 'Ik kijk wel hoe ver ik kom' Ju scoort er lustig op los Flyers winnen Cup die niet bestaat Lisse kan inpakken Gunarsson ronde verder Schandaal in Bulgarije Noteboom-toemooi maakt hoogtij-dagen Debuut bij WK-veldrijden Niesten stopt met schaatsen Schakers Alphen vechten voor laatste kans DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 13 HEERENVEEN GPD- De voormalige ijshockey-landskam pioen Freriks Flyers won dank zij een 8-3-zege in de slotwed strijd tegen Hebro Trappers de NIJB Challenge Cup. Nóch de Cup, nóch bondsvoorzitter Fred dy Schweers was na afloop aan wezig. Alleen van laatstgenoem de mocht dat verwacht worden, omdat de man die zichzelf tot ere lid van de Nederlandse IJshoc- keybond benoemde, weigert zich te herinneren waar Heerenveen ligt. De Cup had trouwens toch niet uitgereikt kunnen worden, om dat de trofee op aanraden uu,ic Schweers nog niet gekocht was. Een foutje dat natuurlijk nog hersteld kan worden, want het is ten slotte nog maar een halfjaar tje geleden, dat diezelfde Schweers met enige bombarie de NIJB Challenge Cup in het leven riep. Niet iedereen gelooft er on voorwaardelijk in dat de trofee nog eens in de Heerenveenster prijzenkast komt. Mogelijk gaat de Cup nog eens de geschiedenis in als bezuini gingspost voor het op het randje van een faillissement wankelen de ijshockey bond. Hoewel, in de NIJB blijft van alles mogelijk. Het is niet helemaal een verge lijkbare grootheid, maar in dit verband is het aardig te herinne ren aan een trainingskamp dat het nationale team in Fairbanks (Alaska) gaat opslaan en dat „slechts" een ton kost, precies de helft van het spoorloos verdwe nen geld in de bond. Dat trainingskamp lijkt even overbodig als de Challenge Cup. Het had anders zo mooi kunnen zijn met deze extra competitie, waarin vier Nederlandse top clubs (veel meer waren er ook niet te vinden) propaganda zou den maken voor de ijshockey- sport, een gebeuren dat nóg boeiender kan zijn dan het be stuurlijke geklungel. De Cup- strijd zou verkocht worden aan geinteresseerde exploitanten van kabeltelevisie en daarmee was dan meteen een prijzenpotje voor deze competitie geschapen. Er werd alleen niets verkocht en het bleef tot en met de dag van vandaag volstrekt onduidelijk, of er nu wel dan geen geldprijs met deze Cupstrijd viel te verdie nen. Er werd nog even beweerd, dat de winnaar het volgend sei zoen mee zou mogen doen met de nieuw in te stellen Europa-Cup II, maar die plaats bleek op een bepaald moment verzegd aan Amsterdam, dat halverwege het seizoen lijstaanvoerder was en daarmee de bekercompetitie Amsterdam werd blij gemaakt met èen dooie mus, want ook het mondiale ijshockey kan organi satorisch zelden imponeren en de Europa-Cup II blijft waarschijn lijk nog wel even in de ijskast. Voor de Flyers intussen dus geen NIJB Challenge Cup èn geen geld. Blijft als enige troost voor de Friezen de niet in de begroting opgenomen recette van twee wed strijden. Een derde duel werd hen onthouden, omdat Nijmegen zich uit de Cupstrijd terugtrok. LEIDEN - Ju/de Singel trof in FC Lisse gisteravond een aardige te genstander om weer eens lekker op toeren te kunnen draaien. Met 10-2 blijft de Leidse debutant in de hoogste zaalvoetbalklasse mee doen om de eerste plaats en aan de andere kant werd Lisse duidelijk gemaakt dat het in deze afdeling niets meer te zoeken heeft. Ju deelt met een gelijk aantal verliespunten de eerste plaats met FV Snoekie, dat gisteravond in de Groenoord- hal geen fout maakte tegen Zwar- tewolf: 1-5. Ceverbo moest met een 4-4 deling bij Silva Boys weer een punt op de voornaamste titelkandi daten toegeven. In de hoofdklasse spande Bax zich tegen Noordwijk alleen in om Mario Faber en Hans van Leeuwen zo hoog mogelijk op de topscorers- lijst te krijgen. Met 10-4 winst lukte dat aardig, beide internationals scoorden viermaal. Glasbergen wordt vroeg of laat een keer kam pioen, dat is reeds lang bekend. Dat houdt in dat subtoppers als Bahlmann niet meer zo nodig hoe ven. 'De kleintjes', zoals de num mer laatst SRV, kunnen van die in stelling profiteren: 3-3. FC Lisse-Ju/de Singel: 2-10 De uitslag spreekt klare taal. Reeds voor rust sloeg de Leidse ploeg een gapend gat: 1-7. Richard Klein consolideerde met vier tref fers zijn plaats irt-het klassement der topscorers. Jan van der Rey- den doelpuntte driemaal, Piet Sloos tweemaal en Piet Gubler één keer. De thuisploeg moest zich te vreden stellen met scores van René Warmerdam en Wim Bouckaert. Zwartewolf-FV Snoekie: 1-5 De wedstrijd was binnen een kwartier beslist. Van der Laan, Vromans en Van der Knoop zorg den daarin voor een 0-3 tussen stand. De Hagenaars deden het daarna rustig aan, kenden na de doelwisseling zelfs een terugval. Henry van der Weyden profiteerde daar van (1-3), de paal stond vervol gens tot driemaal aan toe Leids DELRAY BEACH (AFP/RTR) - Jan Gunnarsson heeft gisteravond als laatste speler de halve finales van het internationale tennistoer nooi in Delray Beach'gehaald. De 22-jarige Zweed was de derde on geplaatste speler, die zover kwam. Hij versloeg de Amerikaan Vitas Gerulaitis, nummer twaalf van de plaatsingslijst, in vier sets: 2-6 6-3 6-4 6-2. Eerder bereikten de onge plaatste spelers Scott Davis (Vst) en Tim Mayotte (Vst) en de als elf de gerangschikte Tsjechoslowaak Tomas Smid de halve finales. succes in de weg. Ruim voor tijd werd de keeper naar de kant ge haald. Misschien wel te vroeg, want met nog eens twee goals van Van der Knoop was de partij gauw van alle spanningselementen ont daan. Bax-Noordwijk: 10-4 Noordwijk hield de op veel goals belustte 'Voorhouters' tot rust aar dig in toom. Zelfs namen zij drie keer een voorsprong. Na 3-3 hal verwege was het na rust snel ge daan met de roodwitte afweer. Op vallend was eigenlijk alleen dat Bax slechts één keer scoorde toen zowel René van Hensbergen als Andries Wendt op de strafbank za ten. Doelpuntenmakers Bax: Van Leeuwen en Faber elk vier keer, Jan Homan en 'good-old' Cor van Steyn elk éénmaal. Geert Jan Bak ker nam drie Noordwijkse goals voor zijn rekening. Van Hensber gen schoot het kwartet vol. Bahlmann-SRV: 3-3 De hekkesluiter was nog niet eens zó tevreden met de halve winst. Toen het zeven minuten voor het einde 1-3 werd dacht SRV het niet op volle sterkte aanwezige (wintersport) Bahlmann volledig onder de duim te hebben. Wim La- tumanuway bracht de thuisploeg met hulp van SRV'er Van Duin te rug in de race en tekende vijftien seconden voor het einde ook nog voor de 3-3. Roac-Cleyn Duin: 4-1 Twee middenmoters. Wat heeft dit seizoen hen nog te bieden? Hans Witteman (2x), Ruud Wee ning en Cees Star vrolijkten hun avondje op met doelpunten. Bij de Katwijkers lukte dat alleen Floor Schaap. Menken-Van Duuren: 3-2 Hetzelfde verhaal. De enige vraag die de Noordwijkers zich stellen is natuurlijk of Piet Alders Oranje haalt. Hij scoorde gister avond éénmaal, net als Ruud Alke made en Jaap Smit. Voor Van Duuren waren Hans Braat en Leen Struck productief. Ju/de Singel 15-22 De Rozet 16-14 FC Datarex 15-21 Zwartewolf 14-13 De Maas 16-20 Lugdunum 16-8 Topscorers Richard Klein (Ju) 24, Hennie Koet (Zwartewolf) 22, Wim Bouckaert (Lisse) 16. Hoofdklasse Glasbergen 14-27 Cleyn Duin 14-11 Bax 13-18 Van Duuren 13-9 Bahlmann 13-17 THB Boys 12-8 Menken/L 14-16 De Hanepoel 13-8 Roac'79 14-13 SRV Boys 12-7 Noordwijk 14-12 Topscorers Hans van Leeuwen (Bax) 26, Jos Smits (Noordwijk) 23, Mario Faber (Bax) 22. BOEDAPEST/SOFIA (DPA) - Vol gens berichten in Hongaarse kran ten speelt zich in Bulgarije een voetbalschandaal af, waarmee zelfs het Politbureau, het hoogste partij- orgaan, zich heeft ingelaten. Het Politbureau zou een speciale zit ting hebben gewijd aan de mis standen in het Bulgaarse voetbal, waarbij hooggeplaatste partijleden Volgens een communiqué van die bijeenkomst zou de socialisti sche moraal op zeer ernstige wijze met voeten getreden zijn, waar door corruptie de kop op heeft ge stoken. Ook een deel van de scheidsrechters zou bij het schan daal betrokken zijn en mee hebben gewerkt aan het tot stand komen van afgesproken uitslagen. Het Politburo heeft ook al straf fen uitgedeeld. Zo zijn verschillen de spelers, die ook in dienst waren van leger en politie met ingang van 1 juli uit dienst ontslagen. Voorts is ter gezondmaking van het Bulgaar se voetbal een geheel r nisatie opgericht. Henk Baars, debuut bij het WK-veldrijden. LEIDEN - Het komende weekein de zal in Leiden van zo'n 226 scha kers heel wat denkbeeldige zweet druppels gaan vergen. Dit aantal spelers maakt namelijk morgen avond in de aula van het Rem brandt Lyceum zijn opwachting om deel te nemen aan de jaarlijkse marathonzitting, genaamd het Da niël Noteboom—toernooi. Binnen een tijdsbestek van twee dagen zullen de deelnemers een zestal partijen dienen te voltooien, om te bepalen wie uiteindelijk als nieuwe bekerhouder uit de bus komt. Het gehanteerde Zwitserse systeem maakt degeen die al zijn zes duels wint vrijwel zeker van de eindzege, als koploper krijgt men immers steeds weer af te rekenen met spelers die het (nog) tot een ge lijke score hebben weten te schop pen. Tot nu toe lieten tijdens deze puntenrace om de ereplaatsen alle spelers weieens een steekje vallen, waardoor de vette hoofdprijs van 2000 gulden tenslotte ook vaak door verschillende kemphanen diende te worden gedeeld. Dat kan ditmaal anders zijn. Immers, ge zien het steeds groter wordende aantal deelnemers, neemt ook de SCOREBORD Uitslagen NK super-reuzeslalom: Dames Nationaal: 1. Nicole van Steenbeek; 2. Angeline Lemmink; 3. Christina Vos- veld. Internationaal: 1. Sigrid Wolf (Oos); 2. Rosmarie Dreier (Oos); 3. Anita Brow- negger (Oos). Nationaal: 1. Mark van der Swaluw; 2. Ronald Hoe- venaars; 3. Peter van der Swaluw Internationaal: 1. Jörgen Kiriechbaum (Oos); 2. Matthias Beck (Brd); 3. Gun- dolf Thoma (Brd); 7. Mark van der Swa luw; 9. Ronald Hoevenaars. NOOTDORP (ANP) - De uitslagen van de koersen, die woensdagmiddag op de baan van Nootdorp werden gehouden, EERSTE KOERS, 2000 meter: 1. Yroe- fie H (A.T. Knijnenburg) 2.52,9 - 1.26,5; 2. Yootha's; 3. Zion Vredenburch. Niet gestart: Ydo Buitenzorg, Yriolaine. To to: winnend 2,70, plaats 1,50 1,70 1,10, koppel 19,10, trio 85,30. TWEEDE KOERS, 2000 «peter: 1. Yko A (S. Diab) 2.52,8 - 1.26,4; 2. Ysalohn R; 3. Whimsey Mac. Toto: winnend 2,60, plaats 1,60 4,30 1,50, koppel 24,10, trio 202,40. DERDE KOERS, 2000 meter: 1. Zilver star G (J. Wagenaar) 2.52,9 - 1.26,5; 2. Wendi Randalis; 3. Yorky Vredebest. Toto: winnend 2,30, plaats 1,50 3,10 4,70, koppel 12,30, trio 178,00. VIERDE KOERS, 2380 meter: 1. Zora M (J. Wagenaar) 3.30,4 - 1.28,4; 2. Yellow Marco; 3. Wynanda. Niet gestart: Yfel- perle, Vino Top, World Champion, War- nice Star. Toto: winnend 2,00, plaats 1,20, 1,70, koppel 4,10. trio 36.80. VIJFDE KOERS, 2000 meter: 1. Ydo Wielinga (M. Bouwhuis) 2.51,9 -1.26,0; 2. Ysabel Ossewaard; 3. Yrus du Bois. To to: winnend 1,30, plaats 1,30 1,40 2,30, koppel 5,20, trio 39,40. ZESDE KOERS, 1660 meter: 1. Victory Rum (R.L. Pools) 2.22,3 - 1.25,7; 2. Wal lis; 3. Wolita Hekkenhof. Niet gestart: Viva Cavaljos. Toto: winnend 32,00, plaats 2,70 2,70 1,20, koppel 36,10, trio 601,20. ZEVENDE KOERS, 2380 meter: 1. You Love Boszorg (J. Wagenaar) 3.23,5 - 1.25,5; 2. Venit; 3. Vartan. Toto: win nend 1,50, plaats 1,30 5,40 1,30, kop pel 6,40, trio 29,50. ACHTSTE KOERS, 2000 meter: 1. Vital Action (G.G.M. Gommans) 2.49,1 - 1.24,6; 2. Top van Hanegem; 3. Utopia D. Toto: winnend 8,50, plaats 2,70 2,40 3,20, koppel 18,30, trio 141,00. NEGENDE KOERS, 2380 meter: 1. Vanda Cornelia (J.W.M. Engwirda) 3.22,7 - 1.25,2; 2. Tony F; 3. Utella Uiter dijk. Niet gestart: Ulino Buitenzorg. To to: winnend 3,10, plaats 1,40 15,40 3,20, koppel 41,60, trio 414,80. TIENDE KOERS, 2380 meter: 1. Udo Rotary (J. Wagenaar) 3.16,9 -1.22,7; 2. Ti tus Westerhorn; 3. Sir van Hanegem. Niet gestart: Veitch du Bois. Toto: win nend 2.30, plaats 1,10 1,30 1,10, kop pel 1,90, trio 11,90. ELFDE KOERS, 2000 meter: 1. Un Deux Trois (J. Wagenaar) 2.45,9 - 1.23,0; 2. Udores; 3. Signeur Princes. Niet ge start: Thor Wolfrath, Ricardo Nora. To to: winnend 1,10, plaats 1,20 3,90, koppel 20,50, trio 94,70. Totalisatoromzet: 271.283,00. 200 meter schoolslag: 1. Silke Hoerner (DDR) 2.33.28 200 meter vlinderslag: 1. Jacqueline Alex (DDR) 2.12.19 200 meter rugslag: 1. Cornelia Sirch (DDR) 2.15.02 400 meter wisselslag: 1. Kathleen Nord (DDR) 4.51.31 Mannen: 200 meter vrije slag: 1. Alexan der Schowtka (BRD) 1.51.67 400 meter vrije slag: 1. Sven Lodziewski (DDR) 3.51.82 100 meter schoolslag: 1. Peter Lang (BRD) 1.04.69 100 meter vlinderslag: 1. Marcel Gery (Tsj) 55.20 200 meter wisselslag: 1. Alex Baumann (Can) 2.03.15 Uitslagen: Mannen enkelspel: kwartfinales: Scott Davis (VSt) - Stefan Edberg (Zwe) 6-1 6-4 7-5. Tomas Smit (Tsj) - Yannick Noah (Fra) 6-3 6-3 7-5. Tim Mayotte (Vst) - Mike Leach (Vst) 6-2 6-3 6-2. Vrouwen enkelspel: kwartfinales: Car- ling Bassett (Can) - Han Mandlikova (Tsj) 7-5 6-2. damesdubbelspel, halve finales: Martina Navratilova/Gigi Fernandez (Vst/PR) - Terry Holladay/Mima Jauso- vec (Vst/Joe) 7-5 6-1. Wielrennen Ronde van de Middellandse Zee (2) Uitslag proloog (3 km): 1. Eric Vanderaerden (Bel) 3 minuten en 56,38 seconden (45,689 km/u); 2. Bert Oosterbosch (Ned) 3.59.10: 3. Guy Nu- lens (Bel) 4.03,85; kans dat iemand al zijn partijen wint steeds verder toe. Een score van vijf uit zes lijkt in elk geval niet meer voldoende voor de zege, een nederlaag of een tweetal remises betekent onherroepelijk uitscha keling voor de ereprijzen. De strijdlust zal dit ongetwijfeld al leen maar ten goede komen. Onder het royale deelnemers veld (late aanmelders werd zelfs door toernooisecretaris Chaudron de toegang wegens de beperkte ca paciteit vooralsnog ontzegd), be vindt zich een dertigtal landelijke en internationale sub-top spelers met een ELO-rating van boven de 2200 punten. Ook daarmee blijft het evenement in de lift zitten, al durven de echte toppers zich ook dit keer niet aan deelname te wa gen. Voor hen zijn de risico's te groot. Een foutje is tijdens een der gelijke uitputtingsslag zo gemaakt, waardoor een speler van naam bij deelname al gauw alleen maar te verliezen heeft. Als schrikbeeld fungeert daarbij John van der Wiel die dit twee jaar geleden als favo riet nog aan den lijve ondervond. Het grootste "ELO-gewicht" gooien ditmaal voor wat de Neder landers betreft spelers als Bruno Carlier, Coen Zuidema, Bert Enklaar en Johan van Mil in de schaal. Bij het veertigtal buitenlan ders zal het vooral van de Duitsers Schlick, Schulz en oud Olympia de-speler Glüncke en van de Is- raeiliër Agur moeten komen. Bo kaal-houder Welling laat het om studieredenen afweten, maar wel zullen de mede—winnaars van vo rig jaar, Van der Lijn en Dresen, van de partij zijn. Opmerkelijk is de afwezigheid van een groot aan tal regionale vedetten. Oud-win naars Ad van der Berg en Leon Ko- nings, Wim Heemskerk en Aart Huyzer, zullen hun eer hoog die nen te houden. Morgenavond om half acht geeft wethouder Tesselaar het startsein voor de eerste ronde. Zaterdag zijn de deelnemers met een drietal ron den de gehele dag en avond in de weer, terwijl de laatste twee ron den voor zondag op het program ma staan. Pas om zeven uur 's avonds kunnen de deelnemers moe, maar ten dele toch ook vol daan, huiswaarts keren. De toekomst van het momenteel hoogtij-dagen makende Note boom-toemooi is inmiddels enigs zins onzeker geworden. Het toer- nooicomité dat het traditionele LSG-toernooi, inmiddels aan zijn 45ste editie toe, zes jaar geleden in zijn nieuwe en zo succesvolle vorm goot, heeft te kennen gegeven er mee te willen stoppen. Het trio Ruud Mieremet-Dirk Sikkel-Jan Chaudron wenst zelf weer aan het toernooi mee te kunnen doen. Ge gadigden om hun taak over te ne men hebben zich tot nu toe niet aangemeld. Mochten de ontstane vacatures niet worden opgevuld, dan lijkt het evenement in zijn hui dige succesvolle, maar ook inten sieve vorm, een vroegtijdige dood beschoren. RUUD DOBBELAAR DIESSEN (GPD) - De Belg Ro land Liboton verdedigt zondag in München zijn wereldtitel veldrij den. Libotons grootste concurren ten zijn de Nederlanders Hennie Stamsnijder en Reinier Groenen- daal, en de Westduitser Raimund Dietzen. De Nederlandse ploeg wordt gecompleteerd door Adrie van der Poel en Henk Baars. Voor beiden betekent dit het debuut bij het WK. De amateurtitelstrijd be looft zaterdag een spannende aan gelegenheid te worden, omdat een echte favoriet ontbreekt, nu de Tsjech Simunek geblesseerd is. Zondagmorgen rijden de junioren hun wereldkampioenschap. Een toevallig passerende jogger houdt de foto-sessie even op. „Hebt ge uw haren wel gekamd, Henk?" Henk Baars lacht wat, en poseert vervolgens gewillig. Dies- sen is in rep en roer, want de enige topsporter die het dorp rijk is, gaat naar het wereldkampioenschap veldrijden. Waar een klein dorp al niet groot in kan zijn. De suppor tersbus naar München was in een mum van tijd volgeboekt. Carnaval of geen carnaval, Henk Baars staat voor zijn eerste wereldkampioen schap bij de beroepsrenners en dat wil Diessen weten ook. „Ze kennen me hier allemaal", zal hij even later zeggen. Het strijd toneel is dan verplaatst van het Brabantse platteland naar een ge zellige huiskamer, waar tien klok ken ervoor zorgen dat de familie Baars bij de tijd blijft, pa en ma als aandachtig auditorium fungeren en zoonlief voorzichtig zijn verhaal doet. „De mensen hier in Diessen weten precies te vertellen welke plaats ik-zondag heb behaald. Ik heb echter maar een kleine groep vaste supporters, die me bij elke cross begeleidt". Henk Baars is sinds 1 januari profveldrijder; een stempel dat hij zichzelf heeft opgedrukt, maar in de praktijk een wassen neus blijkt te zijn. Des te opmerkelijker is het dat Baars in het shirt fietst van de Panasonic-ploeg van Peter Post. De transfer heeft een diepe achter grond. Henk Baars: „Toen Post die Amerikaan Grewal contracteerde, moest hij daar volgens de interna tionale reglementen twee Neder landers tegenover stellen. Hij kon echter geen goede wegcoureurs meer vinden, en aan de tweede keus had hij ook niets. Toen is hij door iemand getipt om veldrijders te nemen. Die kosten weinig en bo vendien was hij dan van het pro bleem af'. En zo werd Henk Baars op een mooie herfstdag gebeld door de vaste soigneur van de Post-ploeg, Ruud Bakker. Of Henk geen inte resse had in een profcontract? Henk Baars wikte en woog, sprak er nog eens over met deze en gene, en besloot uiteindelijk toe te hap pen. Henk Baars in de grote ploeg van de minstens zo grote Peter Post; dat zorgde voor nogal wat op winding. Post had er immers nooit een geheim van gemaakt dat hij het in veldrijders niet zag zitten. Echte topprofs als bijvoorbeeld Hennie Stamsnijder vochten het contract hevig aan en zagen het als een bevuiling van het profveldrij- den. Financieel Henk Baars steekt ook niet on der stoelen of banken dat hij voor een shirt en een broek heeft gete kend. „Financieel staat er niets te genover. Ik krijg alleen goed mate riaal. Wat heb ik trouwens meer te eisen? Ik moest eerst zorgen voor goede prestaties en dan pas kan ik over geld praten. Het ging mij er om dat ik een proflicentie had. Dat er nu Panasonic op het shirt staat, is mooi meegenomen, maar dat zorgt voor een hoop publiciteit. Ie dereen wil weten hoe ik daar te recht ben gekomen". Maar het had voor hetzelfde geld de keurslager van Diessen kunnen zijn? „Dat denk ik niet. Dit con tract heeft veel voordelen. Ik kom met andere mensen in contact, van wie ik veel opsteek. Daar kan ik ook wel een klein voorbeeld van geven. Toen ik mijn fiets kreeg, hebben ze de hoogte opgemeten. Bleek dat ik al jaren anderhalve centimeter te laag zit". Toch blijft de positie van Baars wat wankel. Post heeft immers van de nood een deugd gemaakt, en niet vanuit ideële motieven gehan deld. Dat beseft ook Henk Baars. „Als Post na dit seizoen wel goede wegcoureurs kan vinden, kan ik weer opstappen. Dat stoort mij niet. Het is zijn goed recht". Henk Baars zag het simpelweg niet meer zitten bij de amateurs. „Er waren seizoenen dat er heel wat profs na mij finishten. Die haalden na afloop wel mooi hun startgeld op en ik kreeg niets. Ik geef je op een briefje dat er heel wat topamateurs zijn die organisa toren bellen. Of ze alsjeblieft 25 gulden startgeld kunnen krijgen. Dan ben je fout bezig. Als de hele familie meegaat, moet er geld bij. Nu ik prof ben, krijg ik ten minste iets aan startgeld, zodat de onkos ten een beetje gedekt zijn". Het mag duidelijk zijn dat Henk Baars geen veldrijder om den bro de is. De 24-jarige Brabander heeft gewoon een achturige werkdag in Eindhoven en moet verder maar zien hoe hij dat met het crossen combineert. „Die combinatie kan idealer", stelt Henk Baars eufemis tisch vast. „Ik ga nu met de fiets naar mijn werk. Zo probeer ik aan mijn trainingskilometers te ko men. Ik kan dus ook bijna nooit in het veld trainen, omdat het al don ker is als ik van mijn werk thuis kom. In het verleden ben ik halver wege het seizoen wel eens met de auto naar m'n werk gegaan. Ik ging toen prompt slechter fietsen, dus dit jaar ben ik stug doorgegaan. El ke morgen moet ik om half negen in Eindhoven zijn. In die sneeuw- periode, een paar weken geleden, ging ik 's ochtends om tien voor ze ven weg. Onderweg waren er ge deelten waarop je nauwelijks nog kon fietsen. Door de kou verstijfde ik helemaal, en dan nam ik de fiets maar op de nek. Ging ik hele stuk ken lopen: twee paar schoenen, twee mutsen op, je moet er wat voor overhebben". Henk Baars is geen Groenendaal of Stamsnijder, die dank zij het veldrijden in hun levensonder houd kqnnen voorzien. In feite is het voor hem een hobby, waarbij hij echter heel gedisciplineerd moet leven, wil hij de aansluiting met de top houden. „Je moet je dan ook nooit gaan afvragen, of al le inspanningen het je wel waard zijn. Dan kun je beter direct stop pen. Als ik heel gedisciplineerd leef, heeft dat onmiddellijk invloed op de prestaties. In die vorst- en sneeuwperiode kon ik veel minder gericht trainen, maar juist in die weekends leverde ik in Zillebeke en Overijse de beste prestaties. Ik denk dat dat toch komt doordat ik stug elke morgen in alle vroegte naar Eindhoven ben gefietst. Ik kan het ook allemaal opbrengen. Op Oudejaarsavond moest ik vroeg naar bed, want de volgende dag moest ik crossen. Voor mij was het niet zo moeilijk, maar voor het meisje wel". Veldrijden Hij heeft altijd veldrijder willen worden. Vanaf zijn nieuwelingen- tijd al. „Op de weg kon ik niet zo goed meekomen". Een hoogvlieger was hij nooit. De eerste keer dan Henk Baars echt aan het firma ment kwam, was bij het Neder lands kampioenschap in 1981 in Oss, toen hij vanuit het niets naar de bronzen medaille reed. Hij mocht echter niet mee naar het we reldkampioenschap in Tolosa. „Ik was een ééndagsvlieg volgens ve len. Bovendien vonden ze me te jong. Tot nu toe heb ik maar één wereldkampioenschap meege maakt. Ik heb alleen in Birming ham gereden, maar dat viel toen zwaar tegen. Mijn beste jaar had ik in 1982, maar toen liep ik gescheur de enkelbanden op. Ik maak me geen illusies. Voor de echte top kom ik te kort. Ik vraag me alleen wel af, of ik het gat niet zou kun nen dichten als ik echt weten schappelijk begeleid zou worden, als ik ook echt computergericht zou kunnen trainen, want veel ver lies ik niet op de besten". Hij noemt het Nederlands kam pioenschap als voorbeeld. Baars haalde daar de vierde plaats weg, waarmee hij de deelname aan het WK in München veiligstelde. „Ik reed toen echter slecht. Pas op het laatst kwam ik wat in mijn ritme. Ik geloof dat toen iedereen niet in vorm was. Een kampioenschap is toch een heel speciale zaak. Zelfs Stamsnijder had in Birmingham een slechte dag". HEEMSKERK (GPD) - Aan het einde van dit seizoen zet Jos Niesten een punt achter zijn carrière als actief mara thonrijder op kunstijs. De tuin der uit Heemskerk, jarenlang een van de meest kleurrijke en toonaangevende schaatsers in het peleton, vindt dat de tijd ge komen is om plaats te maken voor de jongere generatie. Niesten over zijn voor velen verrassende besluit: „Ik liep al vanaf het begin van dit seizoen met het idee rond om na dit jaar de wedstrijdencyclus om de KNSB-beker te laten voor wat het is. Niet dat ik nu direct te oud ben, maar ik wil nu een maal mee blijven doen om de eerste plek. Ik word dit jaar 40 en dan lijkt het me gewoon ver standig om mijn carrière af te gaan bouwen. Bovendien om goed te kunnen meedraaien in de marathontop moet je je veel ontzeggen, hetgeen dus in houdt dat je weinig aan andere dingen toekomt". En juist dat laatste is ook een van de drijfveren geweest om de marathonwedstrijden op kunstijs te laten schieten. Jos Niesten heeft ontzettend veel plezier in het clubgebeuren bij de ijsclub Kees Jongert en is in middels aan een trainerscursus bezig om zich straks ook als schaatstrainer verdienstelijk te kunnen maken. Verloren voor de schaatssport is Niesten der halve niet. „Ik blijf ook nog trainen, want als er buitenijs komt wil ik er hoe dan ook nog bij zijn". LEIDEN De eerste tientallen van Katwijk en Al phen treden vanavond tegen elkaar in de ring om uit te maken wie de meeste aanspraak kan maken op het team-kampioenschap van de Leidse schaakcompeti tie. Katwijk wist tijdens de vijfde ronde in tweede zit ting korte metten te maken met Voorschoten 1, de derde kampioenskandidaat in de promotieklasse, en voelt nu alleen nog de hete adem van Alphen in de nek. De zeekanters voeren momenteel het klassement met 9 matchpunten en 36 bordpunten aan, terwijl Alphen op één matchpunt achterstand en met 29 bordpunten nu afgetekend tweede staat. De ploeg die vanavond in het clublokaal van Alphen tot winst komt, zal, met nog maar één ronde te spelen, het kampioenschap ge heel in eigen hand hebben. Alphen moet winnen, ter wijl Katwijk bij een gelijkspel al een flink eind op weg is. Winst maakt de Binnendijk-equipe al zeker van de titel. De tweede zitting in het treffen met Voorschoten ver liep voor Katwijk boven verwachting. Begonnen met een 3-1 voorsprong, was de pot van Van de Bent te gen Van Schaick bij voorbaat verloren: 3-2. Vervol gens zorgden echter de slecht staande Gijs Haasnoot en Binnendijk voor belangrijke remises tegen respec tievelijk Houweling en Wise. Nadat ook Geertsma— Schoonderbeek in een verwachte puntendeling was geëindigd (4,5-2,5), nam kopman Ad van der Berg met winst de definitieve zege van Katwijk voor zijn rekening. Het eindspel tegen Huizer bleek tegen aan vankelijke prognoses in, alsnog voor hem gewonnen. Een remise tussen W. Haasnoot en Steenlage bepaalde de eindstand op 6-4. Ook op het bekerfront liet Katwijk zien momenteel volop mee te tellen. Tijdens de eerste ronde van de landelijke competitie kreeg een viertal LSG-ers in ei gen huis geducht klop: 0-4. Heemskerk, Van der Berg, Geertsma en Binnendijk zegevierden over res pectievelijk Konings, Van Putten, Clemens en Hense- ler. De Leidenaars deden niets cadeau, maar bleken tijdens de tijdnoodfase qua hardheid danig tekort te komen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13