Een uitputtingsslag met blijvende schade 5 DT Keuze Kragtwijk gouden greep Emmen mag toetreden tot betaald voetbal 'Sportief tegen kernenergie' Afvallers weer welkom bij Heger Karpov-Kasparov ondraaglijk lang Eric Vanderaerden snelste in proloog Groot aandeel 'parttimer' in basketbalzege Oranje Harrewijn en Van Poelgeest op studiereis Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt' Frankrijk stelt dubbele kandidatuur DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 11 ZEIST (ANP) - Emmen mag van het bestuur betaald voetbal met in gang van het komend seizoen als enige toetreden tot de profrijen, mits de ingediende begroting op alle punten kan worden goedge keurd. Het sectiebestuur, wees de aanvragen van de beide Limburgse clubs, EHC en Limburgia, af. Bei de clubs voldoen namelijk niet aan de sporttechnische criteria die in de doorstromingsregeling tussen het betaald en amateurvoetbal zijn vastgelegd. Bij de beoordeling van de sport technische criteria worden priori teiten gesteld. Voor doorstroming ZAANDAM (GPD) - Met het op schrift „Sportief tegen Kernener gie" op het shirt maken de mannen van het vierde team van volleybal club Sportief de competitie af. De Zaandamse spelers willen op deze manier uiting geven aan hun be zorgdheid over de plannen van de regering, die voor het jaar 2000 twee nieuwe kerncentrales wil bou wen. Het bestuur van Sportief heeft geen enkel bezwaar. „Wij vinden het zelfs een uitstekende actie. Maar we hebben geen idee hoe de bond hierop reageert", aldus voor zitter Vries Tollenaar. Districtsbestuurder van de NeVo- Bo Jan Wander gaat akkoord. "In het huishoudelijk reglement staat alleen dat er een eenheid in tenue moet zijn. Als het verloop van de competitie hierdoor niet in gevaar komt, zie ik niet in waarom er inge grepen zou moeten worden". naar het betaald voetbal komen in eerste instantie die verenigingen in aanmerking, waarvan het eerste elftal de eerste periodetitel heeft behaald in het seizoen 1984/85. Ver volgens die verenigingeryiie in het seizoen 1982/83 dan wel in het sei zoen 1983/84 een kampioenschap dan wel een periodekampioen- schap in de hoofdklasse zondag- of de eerste klasse zaterdagvoetbal hebben behaald. Zowel EHC als Limburgia heeft in het laatste seizoen dan wel in de seizoenen 1982/83 en 1983/84 geen periodetitel of kampioenschap be haald. Het sectiebestuur had over de aanvraag van beide Limburgse club van het bestuur betaald voet bal ook een negatief advies ontvan gen. Het bestuur bepaalde eveneens dat de nummer laatst van de eerste divisie in principe niet zal degrade ren. Voorzitter André van der Louw: „Zoals het er nu naar uit ziet zal de eerste divisie volgend sei zoen uit negentien clubs bestaan. Op zich zijn we niet zo gelukkig met dat oneven aantal, maar aange zien we streven naar twintig clubs in de eerste divisie hebben wij naar ons idee voor de minst slechte op lossing gekozen. Zo mogelijk kan aan het eind van het volgend sei zoen wel een verplichte degradatie plaatsvinden, mits natuurlijk vol doende clubs, die gerechtigd zijn over te komen, zich aanmelden". Zelfs proloog-specialist Bert Oosterbosch moest ri geven op zijn winnende ploegmaat Vanderaerden. DEN HAAG (GPD) Schaaklief hebbers doen er goed aan te besef fen dat de tweekamp Karpov-Kas parov, die al bijna een half jaar in Moskou bezig is, tot in lengte van dagen gezien zal worden als uniek. Nooit eerder in de schaakgeschie denis waren twee spelers blootge steld aan zo'n uitputtingsslag, en het zal ook nooit meer gebeuren. En hog over tienduizend jaar zal men ons benijden omdat wij deze krankzinnige, historische strijd van dag tot dag in de krant hebben kunnen volgen. Natuurlijk was het tijdenlang stierlijk vervelend. Eindeloze se ries remises van twintig zetten in uitgekouwde openingen, nooit eens een hartstochtelijke alles-of- niets-poging. Maar in de eerste plaats is vervelendheid nooit een goed argument tegen een sport wedstrijd. De spelers horen zich bezig te houden met winst of ver lies en met niets anders; als de ma nier waarop ze dat doen het pu bliek niet bevalt dan heeft het pech gehad. Sport die naar de gunst van MONACO (AFP) - De Belg Eric Vanderaerden heeft gisteren in Monaco de proloog van de Ronde van de Middellandse Zee gewonnen. De beroepswielrenner uit de ploeg van Peter Post legde de drie kilometer af in drie minuten en 56,38 seconden, goed voor een ge middelde snelheid van 45,689 kilometer per uur. De proloog werd beheerst door de ploeg van Post. De eerste vijf plaatsen waren voor coureurs van de Nederlandse formatie, Vanderaerden, Oosterbosch, Nulens, Anderson en Lubberding. Gerrit Solleveld van de ploeg van Jan Gisbers bezette, als eerste 'vreemdeling', op bijna achteneenhalve seconde van Vanderaerden de zesde positie. Vanderaerden en Oosterbosch doken als enige rij ders onder de grens van vier minuten. Andere specia listen kwamen daar lang niet aan: Vandenbroucke (4.16), Roche (4.15), Lemond (4.16) en Kelly (4.29). De 'oude' Zoetemelk kwam tot 4.21,93. In de tweede plaats blijkt nu, na vijftig partijen, dat de vervelende periodes van Karpov-Kasparov fa ses waren in een bizar en fascine rend en, van Kasparovs kant, held haftig gevecht. Vijftig partijen: hoe heeft het zover kunnen komen? Dat er ooit zo'n monsterlijke match gespeeld zou worden was eigenlijk onver mijdelijk toen in 1975 de regels ver anderd werden. Vóór de oorlog, toen de wereldkampioen met zijn titel deed wat hij wilde, was het een rommeltje met van match tot match verschillende regels. Na de oorlog werd de wereldtitel eigen dom van de FIDE, de wereld schaakbond, en die stelde een ge standaardiseerde match in van 24 partijen. Van 1951 tot 1972 werden, tot ieders tevredenheid behalve die van de verliezers, tien van dergelij ke matches gespeeld. In de laatste ervan, tegen Spasski in 1972, werd Fischer kampioen en toen hij in 1975 tegen Karpov moest spelen eiste hij een verandering van het systeem. Om de kansfactor zo klein mogelijk te maken wilde hij herinvoering van een oud idee (dat o.a. in de match Capablanca-Alje- chin van 1927 was gebruikt) waar bij het ging om een bepaald aantal winstpartijen, in een match van on beperkte lengte. Fischer wilde om tien winstpar- ANDENNE - Basketbalcoach He ger blijft, opzien baren. In novem ber verklaarde de Tsjech nog met stelligheid dat er in Oranje geen plaats meer was voor de lange stoet spelers die voor de nationale ploeg bedankt hadden. "Zij krijgen van mij geen nieuwe uitnodiging", al dus Heger, die twee weken geleden op zijn schreden terugkwam door Bert Kragtwijk te inviteren voor de interland tegen België. Heger ging na afloop van het duel echter nog een stap verder, de deur ging (weer) wagenwijd open. "Iedereen kan terugkomen. De volgende trai ningen zijn open trainingen. Ha- gens, Akerboom, Esveldt, Van Solm, al die spelers die hebben be dankt kunnen een plaats verdie nen in de ploeg die zich gaat voor bereiden voor het Europees kam pioenschap", aldus een optimisti sche Heger, die wel erg makkelijk heenstapte over de reden van het bedanken van een heel "schaduw Oranje". Kragtwijk: "Het pro bleem zijn de vele oefentrips, twee maanden vakantie moet je daar voor opnemen. Dat kan gewoon niet". ANDENNE - Bert Kragtwijk kwam, zag en overwon gis teravond in de rokerige sporthal van Andenne, waar het Oranje basketbalteam dankzij een tip-in van de Leidse center in de allerlaatste seconde overeind bleef tegen Bel gië: 66-67. Kragtwijk haalde daarmee een ma ximaal rendement uit zijn (voorlo pig) eenmalige heroptreden in de nationale ploeg. Pas anderhalve week geleden had bondscoördina- tor Heger Kragtwijk gevraagd om de steeds verder uitdunnende gele deren aan te vullen. Het bleek een gouden greep van de veelgeplaag de coach, die met zijn tweede zege in de kwalificatieronde voor de WK 1986, een stap dichter bij het einddoel is gekomen. Kragtwijk was na afloop van het kwalitatief magere 39ste treffen tussen Oranje en de in blauw ge stoken Rode Duivels het stralend middelpunt. "Het is voor een keer wel leuk", grapte Kragtwijk, die vervolgens niet uitsloot dat hij ook voor de resterende drie kwalifica tieduels op afroep beschikbaar was. "Het is niet zo dat ik niet voor Nederland wil spelen. Dat wil ik zelfs graag, maar ik kan niet bij mijn baas aankomen en vragen of ik straks even vijftig vrije dagen kan krijgen om alle trainingen en oefentrips mee te maken", aldus de Amstelveense bankemployee. Voorlopig was Oranje al tevre- Verbaasde Van der Vlist: LEIDERDORP - "Ongelooflijk, het leken wel voetbaltoestan den. Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt". De Leiderdorp- se judoka Robert van der Vlist, net terug uit de Sowjet- Unie, heeft zich tijdens het vermaarde judotoernooi van Tblisi voortdurend lopen ver bazen. Het was een hele leuke trip, maar enig succes was er voor ons niet weggelegd. Dat kon ook niet met zo'n publiek en zulke scheidsrechters". Van der Vlist doelt op de tienduizend luidruchtige Georgiërs die tijdens het in ternationale toernooi de tribu nes bevolkten en de Sowje- trussiscbe arbiters, die hun landgenoten volgens Van der Vlist een stevig handje hiel pen. "Het was echt verschrik kelijk zo partijdig als die men sen waren. Er waren wel een paar scheidsrechters uit ande re landen aanwezig, maar die werden vreselijk bein vloed door hun Russische collega's". De 'thuisfluiters' schroom den er volgens Van der Vlist niet voor om de mat op te ren nen en een buitenlandse 'colle ga schreeuwend duidelijk te maken dat hij een punt diende toe te kennen aan Russische judoka. "Bovendien leek het judo van die Russen meer op Sambo-worstelen. Normaal gesproken word je gestraft als je dergelijke worsteltechnie- ken hanteert, maar daar niet". De internationale judo top werd in Tblisi dan ook behoor lijk te kijk gezet. De vier Ne derlandse judoka 's (Rob Hen- neveld, Ed Kaspers, Ben Spij ker en Robert van der Vlist), die een week in de staat Geor gië doorbrachten, vlogen alle maal vroegtijdig het toernooi uit. De 22-jarige Van der Vlist verloor allebei zijn wedstrij den in de gewichtsklasse tot 71 kilogram. Van der Vlist: "Maar er was daar voor geen enkele niet-Russische judoka eer te behalen. De Fransen en de Japanners hadden hun sterkste mensen uitgezonden en op één Japanner na, die t we ede werd in zijn klasse, be haalde niemand een ere plaats". Toch zal Van der Vlist, die het komend weekeinde een trainingsstage en een paar wedstrijden afwerkt in Schot land, onmiddellijk toehappen mocht de judobond hem een tweede keer uitnodigen voor het toernooi in Tblisi. "Maar dan zal ik wel een beetje geme ner gaan vechten", heeft de Leiderdorper zijn Russische les geleerd. den met deze ene keer. Elmex- ploeggenoot Hans Heijdeman: "Het is niet te geloven hoe blij wij zijn met deze overwinning. We hebben afgerekend met alle critici, die zeiden dat we met deze ploeg niets konden bereiken. Er is een enorme sfeer in de ploeg, iedereen wil keihard werken. Ik denk dat Bert dat deze dagen ook gemerkt heeft. Hij is prima opgevangen en het resultaat heb je kunnen zien". Kragtwijk had afgelopen zondag in het oefenduel tegen Black Velvet nog duidelijk problemen met de spelsystemen van Nederland, maar gisteravond wist hij met name voor rust zijn stek snel te vinden. Nederland had tegen de met drie Walen in de beginopstelling star tende Belgen enkele minuten no dig om het juiste ritme te vinden. Cock van der Lagemaat kreeg wonderkind en langste man Rik Samaey in de tang, waardoor ieder gevaar onder de borden al direct verdween. De Belgen werden ge dwongen naar het afstandschot te grijpen, maar dat nu was in de eer ste helft volstrekt afwezig. Heger koos daarom al snel voor een zone- verdediging, met daarin Kragtwijk en de Bossche spierenbundel Pie- terse als sluitstuk. Er bleef voor de steeds slechter schietende Belgen geen millimeter ruimte over. Aan de andere kant van het veld zette Oranje het overwicht onder de bor den met soms flitsend (Franken, De Vries) spel om in een onver wachte 16-32 voorsprong. Het leek er echter op dat de Ne derlanders zelf ook schrokken van die enorme weelde, want in de res terende vier minuten voor de rust kreeg België de kans om iets van de achterstand af te knabbelen (27- 37 bij de rust). Heger had zijn ploeg hiervoor gewaarschuwd: "De Bel gen hebben bijna altijd één helft nodig om tot een eenheid te ko men". Orapje kwam prompt na de hervatting in moeilijkheden. Op eens wisten Samaey en Staggers wèl onder de basket te komen, ter wijl Rogiers van afstand het net weer wist te vinden. Het Neder landse aanvalsspel verlamde en België sloop langzaam naderbij: 41-43, 49-49, 64-63. In de zenuwslo pende eindfase gaf Hans Heijde man Nederland weer durf, waar door Kragtwijk na een misser van Pieterse met de wijzer van de klok bijna op nul de verdiende zege vei ligstelde: 66-67. België geklopt door Nederlands part-time interna tional. De ontgoocheling in Anden ne was groot. HANS JACOBS "België - Nederland 66-67 (27-37) Scores Nederland: Franken 14, Kragt wijk 11 (11), Schilp 8, De Vries 8, Van der Lagemaat 7, Heijdeman 6, Pieterse 4 (11), De Waard 3, Ridderhof 2, Van Es- België: Rogiers 18, Staggers 17, Sa maey 15, VandenBosch 5, Lenaerts 4, Defort 3, Tirtiaux 2, Vermeersch 2, Cor- nia 0. Scheidsrechters: Mainini (Fra) en Fio- rito (Ita). De stand in de WK groep: Nederland 3-5, Joegoslavië 2-4, Hon garije 2?3, België 3-3. PARIJS (AFP) - De Franse au toriteiten vinden dat het Inter nationaal Olympisch Comité op 17 oktober 1986 zowel de or ganisatie van de zomerspelen van 1992 als van de winterspe len van dat jaar aan Frankrijk moet toewijzen. Dit ter gele genheid van het feit dat het dan honderd jaar geleden is dat Pierre Baron de Coubertin de Olympische gedachte nieuw le ven inblies. Parijs is kandidaat voor de zomerspelen, terwijl de zuid-Franse stad Savoie de winterspelen wil hebben. Volgens de Parijse burge meester Jacques Chirac kan dat best. Hij presenteerde giste ren het zeven man sterke team, dat de komende twee jaar de Parijse kansen moet verwezen lijken. Voorzitter is Alain Da- net. Tot de leden behoren Guy Drut, de Olympische kampioen van 1976 op de 110 meter hor den, die zich op ambtelijk ni veau bezighoudt met sport- en jeugdzaken en de vroegere we reldrecordhouder op de mijl, Michel Jazy. Penningmeester Michel Bou- tinard Rouelle, directeur van jeugd- en sportzaken van de stad Parijs, heeft voor de con currentiestrijd met Amster dam, Barcelona, Brisbane, New Delhi en Belgrado, dit jaar de beschikking over een begro ting van 14 miljoen francs (ruim vijf miljoen gulden). Het geld is beschikbaar gesteld door de stad Parijs, het gewest lie de Paris en de Franse staat. Deze drie overheden hebben zich in een eerder stadium al garant gesteld voor eventuele verliezen tot een totaal-bedrag van 400 miljoen dollar (bijna 1500 miljoen gulden). Los Angeles Het voorstel van het organi satiecomité van de Olympische Zomerspelen in Los Angeles een deel van de gemaakte winst te gebruiken om de huisves tingskosten van de deelnemers terug te betalen, is van de baan. Het Olympisch Comité van de Verenigde Staten (USOC) gaat niet akkoord met dit voorne men. De organisatoren in Los An geles hadden de bereidheid ge toond zeven miljoen dollar (25,2 miljoen gulden) van de to tale netto winst van 215 miljoen dollar te verdelen onder de deelnemende landen als bijdra ge in de huisvestingskosten. Voorzitter Ueberroth zei in een toelichting, dat „vele landen grotere ploegen hadden ge stuurd nadat eenmaal bekend was geworden dat de Oostblok landen niet zouden deelnemen. Die landen willen wij tegemoet komen in de gemaakte extra kosten". Het plan-van Ueberroth vond geen genade in de ogen van de leden van het USOC. De Olym pische bestuurders vrezen dat het grootste deel van het be drag verdwijnt in de budgets van de diverse regeringen. Zij hebben het voorstel gelanceerd de zeven miljoen dollar te be steden aan een atletiek-pro- gramma, waarbij Amerikaanse atleten en coaches assistentie verlenen in het buitenland en buitenlandse atleten de moge lijkheid wordt geboden te trai nen in de Verenigde Staten. Het USOC en de Olympisch or ganisatie kwamen overeen elk een commissie van drie te be noemen om de plannen nader uit te werken. AMSTERDAM - Coach Ruud Har rewijn van Elmex Leiden en de basketballer uit zijn ploeg Ri chard van Poelgeest gaan op kos ten van het sportfonds Leo van der Kar op 'studie-reis' naar Joe goslavië. Gisteren werden door staatssecretaris van WVC drs. J. van der Reyden de namen bekend gemaakt van 41 jeugdige sporters en 5 trainers die door het sport fonds in staat werden gesteld sta ges onder ervaren coaches uit bin nen- en buitenland te volgen. In de 25 jaar dat het fonds bestaat werden in totaal 626 sporters uit gezonden. De organisatie lanceerde ter ge legenheid van het zilveren jubi leum voorts het ,Plan '85'. Dat voorziet in de komst van belang rijke buitenlandse coaches met grote internationale ervaring naar Nederland. Dat gebeurt in de laatste week van augustus. Het ministerie van WVC zal voor vijf tig procent deelnemen in de kos ten die hieraan verbonden zijn. Van der Reijden op de bijeen komst gistermiddag in Amster dam. „Ik reken het tot mijn taak het klimaat voor de topsporters te verbeteren. Ik wil de herwaarde ring in gang zetten, maar het is ook een taak van de topsport zelf om veranderingen te verwezenlij ken". tijen spelen en hoewel velen een match van 40 of zelfs 50 partijen vreesden werd zijn eis ingewilligd. MOSKOU (AFP) - Nu gisteren de 49ste partij voor de tweekamp Karpov-Kas parov opnieuw om niet nader genoem de redenen is uitgesteld, is in Moskou de geruchtenstroom weer op gang ge komen. Het enige, dat woensdag be kend is geworden, is dat tot uitstel is besloten op verzoek van Florencio Campomanes, de voorzitter van de we- reldschaakfederatie (FIDE). Juist dat heeft nieuw voedsel gegeven aan ge ruchten, die willen, dat van uitstel af stel komt. Volgens waarnemers Is wereldkam pioen Anatoli Karpov, die na twee achtereenvolgende nederlagen nog met 5-3 leidt, de Ineenstorting nabij- Hij zou niet meer tot serieuze tegen stand in staat zijn. In de wandelgangen wordt volgens het Franse persbureau AFP gefluisterd: „Karpov is ziek", „Karpov maakt een depressie door" en „Kasparov voert een slijtageslag". In de omgeving van uitdager Kasparov kan vernomen worden, dat Karpov een voorstel zou hebben ingediend de tweekamp af te breken en pas in de herfst te hervatten. Dan zouden er ma ximaal 24 partijen gespeeld worden en de beginstand zou dan 3-0 voor Karpov moeten zijn. Op dat moment had de wereldkampioen echter nog met 5-2 de leiding. Het antwoord van Kasparov bestond uit een nieuwe overwinning in de 48ste partij. Schaakinsiders menen, dat het in grijpen van Campomanes zonder weer ga en dus veelbetekenend is. Het zou aangeven, dat er op topniveau overleg gaande is over de geestelijke conditie van de spelers nu de tweekamp al vijf maanden bezig is. De FIDE-voorzitter arriveerde maandag in Moskou voor een inspectie in de nieuwe speelloca- tie, hotel Sport ln een buitenwijk. Meer details zijn niet bekendgemaakt. Pas toen Fischer ook nog eiste dat hij zijn titel bij een stand van 9—9 zou behouden (wat dus inhield dat de uitdager met minstens 19—8 zou moeten winnen) werd hem een halt toegeroepen, overigens met slechts een minimale meerderheid van stemmen. Fischer trok zich toen boos terug, voorgoed. Maar zijn idee van de winstpartijen werd gehandhaafd, zij het dat men het aantal terugbracht tot zes. Het is een tijdlang goed gegaan met dit systeem. Capablanca-Alje- chin, ook om zes partijen, had in 1927 twee en een halve maand en 34 partijen geduurd; bij Karpov- Kortsjnoi in 1978 werden het drie maanden en 32 partijen, en dezelf de match drie jaar later was na 18 partijen in anderhalve maand afge lopen. Maar het was onvermijde lijk dat de gebreken van dit sys teem eens zo hardhandig aan het licht zouden komen als ze het nu doen. Bijna een halfjaar zijn ze be zig! Hoe spannend het nu ook aan het worden is, zoiets mag men spe lers niet aandoen. Dat het ze kapi talen kost aan gederfde inkomsten uit invitatietoernooien is tot daar aan toe maar zou hun speelsterk- te niet onder hun marathon lijden? Die mogelijkheid werd tijdens het recente Hoogovenstoernooi se rieus door enkele grootmeesters overwogen. Of Karpov en Kaspa rov inderdaad hand in hand de lad der zijn afgezakt en nu gedeeld 40e op de wereldranglijst staan moet worden afgewacht tot ze weer aan toernooien deelnemen. En dat kan, inclusief eventuele verblijven in herstellingsoorden, nog vele maan den duren. En herstel zullen ze nodig heb ben, dat bewijst de enige match in de geschiedenis die enigszins ver gelijkbaar is. In 1834 speelden de Fransman Labourdonnais en de Engelsman MacDonnell een match om een soort officieus wereldkam pioenschap die 88 partijen en vier maanden duurde. Vrijwel iedere dag zaten ze tegenover elkaar, en omdat er toen nog geen tijdslimiet was duurden die partijen vaak tien uur of langer. MacDonnell heeft daarna nooit meer gewerkt (hij was parlementslid) en binnen een jaar na die match was hij dood. Labour donnais volgde drie jaar later. Het waren beiden jongemannen ge weest van tegen de 40. Op het eerstvolgende FIDE-con- gres zal opgelucht het voorstel aan vaard worden om terug te keren naar de matches van 24 partijen. Die bieden het bijkomende voor deel dat er nooit, zoals nu, door bei de spelers op remise gespeeld kan worden; in een match met een li miet is iedere remise een verlies voor degeen die achter staat. Overschatting De Moskouse wantoestand is het gevolg van een overschatting door de schaakwereld van het wereld kampioenschap. In bijna alle ande re sporten heeft men zich erbij neergelegd dat een werkelijke, een onbetwistbare sterkste, niet is aan te wijzen, en dat de wereldkam pioen niet meer is dan „de man die wedstrijd om het wereldkampioen schap heeft gewonnen". Dat is een juist inzicht, een zeker toevalsele- ment hoort bij sport. Maar het lijkt alsof het schaken zich daarboven verheven acht. Daar heerst de wens ieder toeval uit te sluiten, en de illusie dat de sterkste door een wedstrijd aan te wijzen zou zijn. Daarom beveiligt het schaken zijn wereldkampioen met een haast on doordringbare wal van zone-toer nooien, interzone-toernooien, kan didatenmatches, gevolgd door een zo lang mogelijke match om het wereldkampioenschap, nu zelfs ondraaglijk lang.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11