Krant en andere media in de klas Blei: Synode moet bezoek aan paus opnieuw overwegen 'R-brigade': Rolpatroon doorbreken Les op onderwijstentoonstelling WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 De R-Brigade. Dat is de titel van' een nieuw programma van de Nederlandse Onderwijs Televi sie, de NOT. Maandag 25 februari om half elf is de eerste uitzen ding van deze serie die gaat over 'rol-patronen' en de mogelijkhe den om die patronen te doorbre ken. De serie is bestemd voor leer lingen in de lagere klasen van het voortgezet onderwijs. Hoofdrolspelers in de R-Briga de zijn vier meisjes: Yvonne, Winny, Ingrid en Miriam. Het viertal vormt samen de brigade die speurt naar rol-patronen. On der. rol-patronen verstaan zij de als vaststaand aangenomen rol verdeling tussen mannen en vrouwen, bijvoorbeeld de verde ling in mannen- en vrouwenbe roepen. Zo vinden veel mensen dat een vrouw geen automonteur kan worden en dat een man geen kleuterleider kan zijn. Het viertal vindt die vastge roeste rolpatronen maar vreemd. De meisjes trekken er op uit en merken al gauw dat op tal van terreinen dergelijke ingewortel de rol-patronen bestaan. Niet al leen op school en op het werk, maar ook in de media: in recla mespotjes, in advertenties en in tv-programma's. De R-Brigade laat in een aantal treffende en soms komische situaties zien waar die rolpatronen toe leiden. Alle scholen voor voortgezet onderwijs, van lhno tot mavo en Anne Frank- krant op school AMSTERDAM - De Stichting 1940- 1945 bestaat dit jaar veertig jaar. Ter gelegenheid hiervan ontvan gen alle scholen half maart een ex emplaar van de nieuwe Anne Frank-krant. De Stichting 1940- 1945 wil hiermee het belang van een goede voorlichting over de Tweede Wereldoorlog onderstre pen. In de Anne Frank-kranten wordt aandacht besteed aan bezetting, vervolging en verzet. Ook worden de lijnen doorgetrokken naar het heden, nu racisme en discriminatie weer de kop opsteken. Het is de bedoeling dat de Anne Frank-krant in de schoolbiblio theek voor iedereen ter inzage ligt. De krant verschijnt niet eenmalig, maar geregeld door het jaar heen. van lts tot atheneum, hebben in middels een handleiding voo2 het programma toegestuurd1 ge kregen. Dat kon dank zij een spe ciale subsidie van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. De serie telt vier delen en is be doeld voor alle leerlingen van 15, 16 jaar oud. Het is de bedoeling dat de uitzendingen op school worden bekeken en dat er daar na uitvoerig over wordt gepraat. Ook kan de leraar opdrachten ge ven. Voorbeelden van die op drachten staan in de handlei ding. LEIDEN - Twaalf leerlingen van de Mondriaan Scholengemeen schap voor lager beroepsonder wijs uit Leiden hebben afgelo pen vrijdag 'leraartje' gespeeld. Dat gebeurde op de Nederlandse Onderwijs tentoonstelling (NOT), waar zij de bezoekers lie ten zien hoe het vak 'natuurwe tenschappen' bij hen op school wordt gegeven. De leerlingen en twee leraren van de Mondriaan waren uitge- Leerlingen van de zesde klassen van de mr. J.J.L. v.d. Brugghen- school in Katwijk en de vijfde klas van De Wegwijzer in Rijns burg zijn de afgelopen weken heel wat meer te weten gekomen over de krant. Op beide scholen zijn namelijk projecten aan de gang waarin naast een aantal andere zaken ook kranten en alles wat daarmee samenhangt aan de orde komen. Op de v.d. Brugghenschool - een basisschool houden de kinderen van de laagste tot en met de hoogste klas zich bezig met het project 'vrije tijd'. Tij dens dat project komen ook de 'media' ter sprake: een dure ver zamelnaam voor radio, televisie, tijdschriften en kranten. Uarel van de Nadort, een van de leraren van de v.d. Brugghen school, legt uit wat er zoal is ver teld over de krant: "De kinderen hebben het een en ander te horen gekregen over het ontstaan van kranten, hoe ze worden gemaakt en wat zaken als persvrijheid en censuur inhouden". Daarbij is het niet gebleven. De leerlingen moesten ook enke le opdrachten uitvoeren. Zo mochten ze bijvoorbeeld een aantal kranten van thuis meene men. Die zijn op school 'kritisch' doorgelezen. Van de Nadort: "Ze moesten er bijvoorbeeld op let ten hoe twee verschillende kran ten over één onderwerp hebben geschreven. Daarbij bleek dat berichten van krant tot krant nogal behoorlijk kunnen ver schillen". Overigens werd niet alleen aandacht besteed aan het ge schreven woord. Tijdens het pro ject kwamen ook tekeningen en spotprenten uit de krant aan de orde. De kinderen moesten zien te ontdekken wat de tekenaars met deze prenten proberen uit te beelden. Gedurende het project zijn de leerlingen driftig in de weer ge weest met lijmpot en schaar. Er werd van hen gevraagd om colla ges te maken van vignetten uit de krant, van koppen die boven berichten over één onderwerp nodigd om nu eens te laten zien hoe het er in de praktijk toegaat. De leerlingen doen zelfstandig allerlei proefjes en gebruiken daarbij echte materialen. Op de Mondriaan wordt ook geleerd dat natuur-, scheikunde en biolo gie geen losse vakken zijn, maar stonden en van krantefoto's. Bo vendien hebben de kinderen aan het begin van het project mensen moeten interviewen over hun meningen over de krant. Al deze werkstukken - en de dingen die leerlingen van de andere klassen hebben gemaakt - worden mor gen in de school tentoongesteld. Ook in de basisschool De Weg wijzer in Rijnsburg wordt mor gen een tentoonstelling gehou den van werkstukken van leer lingen over - onder meer - de krant. De leerlingen op deze school hebben zich vorige en de ze week beziggehouden met het project 'Het levende woord'. Met name de kinderen uit de vijfde klas hebben de krant onder de loep genomen. "We hebben enkele regionale en landelijke dagbladen ge vraagd of ze ons dagelijks wat nummers wilden toesturen en daarmee zijn de kinderen aan de slag gegaan", vertelt G.S. Slager, het hoofd van De Wegwijzer. De leerlingen hebben bijvoorbeeld gekeken naar de advertenties in de verschillende kranten. Ze konden hun mening geven over deze advertenties en ze hebben geprobeerd zelf een 'lokkende' advertentie te maken. Net als op de v.d. Brugghen school hebben de Rijnsburgse leerlingen artikelen vergeleken in verschillende kranten. Daar naast is hen verteld hoe een krant tot stand komt, hoe een krant via abonnementen en ad vertenties het hoofd boven water kan houden, hoe een verslagge ver werkt, wat nu precies het werk is van een redactie en noem maar op. Om dit nog eens nader toe te lichten heeft iemand van het Leidsch Dagblad een praatje gehouden over de krant. De kinderen van de vijfde klas hebben, met alle kennis die ze hadden vergaard, zelf krantepa gina's gemaakt. Deze zullen mor gen ook op de tentoonstelling te zien zijn. Het is ook nog de be doeling dat de kinderen over eni ge tijd een bezoek zouden bren gen aan 'De Rijnsburger' om te kijken hoe het bij een plaatselij ke krant toegaat. met elkaar te maken hebben. Voor bezoekers van de ten toonstelling was het leuk om tus sen al het computergeweld een 'echte les' te krijgen. En voor de leerlingen was het een hele erva ring om 'les te geven'. Ordepro blemen hadden ze niet. De be zoekers letten allemaal goed op. Deze week is het de 'Krant-in-de- klas-week'. Misschien hebben jullie op school wel een project, waarbij je meer over de krant te weten komt. Wist je trouwens hoeveel kranten er in Nederland zijn? Op deze foto zie je de mees te kranten verzameld. Omdat deze week op veel scho len aandacht aan de krant en an dere 'media' (televisie, radio) wordt besteed, kan KITS niet achterblijven. We hebben het da- nook over de krant, over school televisie en over projecten die met de krant te maken hebben. Deze krant, het Leidsch/Al- phens Dagblad, bestaat in maart 125 jaar. KITS snuffelde daarom eens in stapels oude kranten ('leggers') en ontdekte, dat in 1910 ook al een 'jeugdkrant' werd gemaakt. Een heel klein krantje, zonder foto's, maar wel met tekeningen, puzzels, gedich ten en moppen. Nu vinden wij die moppen een beetje flauw, maar vast staat dat de jeugd van toen (onze oma's en opa's van nu) er best om hebben kunnen la chen. Ze stuurden vaak zelf mop pen in (dat mogen jullie ook wel eens doen trouwens), maar dan onder een schuilnaam. Zo kwam 'Rietvinkje' met de ze: JONGENSIDEAAL. "Frits wat wil je worden?" "Politieagent". "En dat waarom?" "Dan kan ik iedereen wegja gen als er wat te zien is". Kennelijk was de jeugd in die tijd nogal schrijf-graag, want twee meisjes klaagden dat hun schrijfsel niet was geplaatst. Het antwoord van de krant daarop was: "Jannetje en Marietje La- court. Als je bijdragen niet ge plaatst werden, waren ze er zeker niet geschikt voor meisjes. Dat gebeurt wel meer". Nou daar konden ze het mee doen. Waarom hun bijdragen nietgeschikt waren, zullen ze wel nooit te weten zijn gekomen. Wil je trouwens meer over de krant weten: dat kan. Bij deze krant werkt Harry Mos en die heeft een. heleboel informatie over de krant. Misschien kan hij bij jullie op school eens iets ko men vertellen. Hy heeft ook een diaserie en verder heel veel ma teriaal om te gebruiken bij pro jecten. Zijn telefoonnummer is 071-144941, toestel 141. De pagina-westrijd loopt bijna ten einde. Tot 15 februari kun je nog inzenden. Daarna gaat de KITS-redactie uitkiezen welke ideeën het leukst zijn om in werkelijkheid uit te voeren. Leerlingen van de Mondriaan geven 'les' in natuurwetenschappen. De Haarlemse predikant dr. K. Blei (52) zal het moderamen (be stuur) van de hervormde synode verzoeken, de ontmoeting met de paus (13 mei in Utrecht) op de agenda te zetten van de synodever gadering van maart. Dr. Blei is lid van de synode. Om zijn verzoek te ondersteunen heeft hij een paar medestanders onder de synodele den gevonden. Hij deelde dat giste ren mee in het KRO-radioprogram- ma 'Kruispunt'. Aanleiding tot het verzoek is de bisschopsbenoeming in Den Bosch. Door naar de bijeenkomst met de paus te gaan, werkt de Her vormde Kerk eraan mee, dat het Vaticaan de Nederlandse kerkpro vincie een bepaalde kerkvisie op dringt, vindt dr. Blei. De basis voor de oecumenische samenwerking met de rooms-ka- tholieken in ons land lag in de ont wikkelingen na het Tweede Vati caanse Concilie. De Rooms-Katho- lieke Kerk in Nederland kon min of meer haar eigen gezicht bepalen. De bisschopsbenoemingen van de laatste jaren - zei dr. Blei in 'Kruis punt' - versterken het oude beeld dat alles van bovenaf wordt opge legd. De benoeming van Ter Schu- re bevestigt dat nog eens. "Als pro testants theoloog strijkt mij dat te gen de haren in". De hervormde synode sprak in november zijdelings over de uitno diging van de Rooms-Katholieke Kerk tot deelneming aan de 'oecu menische ontmoeting' met de paus. Omdat dit in de rondvraag gebeurde, kon de synode er geen besluit over nemen. Kort daarna heeft het algemene bestuur van de synode ('breed moderamen') de uitnodiging aangenomen. 'Rome' was bereid, aan enkele voorwaar den van hervormde- kant te vol doen. In hetzelfde radioprogramma verklaarde de voorzitter van de ge reformeerde synode, dr. H. J. Kou- wenhoven, dat de Gereformeerde Kerken hun besluit om de paus te ontmoeten niet opnieuw in over weging zullen nemen. "De benoe ming van mgr. Ter Schure is voor ons des te meer reden om de paus te laten horen dat wij graag een an der beleid vanuit Rome zouden - Het kerkbestuur van de Ze- vendedags-adventisten heeft de uitnodiging vandaag afgewezen. "Wij hebben te weinig gevoelsbin- ding met de rooms-katholieke ge loofsgemeenschap om een dienst met de paus als zinvol te kunnen beleven". - Aartsbisschop Simonis van Utrecht en bisschop Bomers van Haarlem hebben maandagmiddag de paus ingelicht over de moeilijke situatie binnen de Rooms-Katho lieke Kerk van Nederland en de voorbereidingen van het pausbe zoek. Vijf mei "De zondag is bij uit stek geschikt om als christelijke gemeente in de samenkomsten de grote daden des Heren te geden ken en te vieren en in verband te brengen met wat wij als volk in 1945 mochten ondervinden". Schrijft het bestuur van de her vormde synode in een brief aan de plaatselijke kerkeraden over de viering van de bevrijdingsdag op zondag 5 mei. "Natuurlijk mogen wy onze na tionale geschiedenis en de viering van de heilsfeiten niet zomaar la ten samenvallen, maar anderzijds gaat de verkondiging niet voorbij aan wat in land en volk gebeurde en gebeurt". Het synodebestuur is zich ervan bewust, dat velen in de kerk moei te hebben met de algemene viering op zondag. De predikanten kun nen een 'handreiking' voor de pre diking op 5 mei tegemoetzien. De brief stelt de kerkeraden voor, ook op andere manier de gemeente te betrekken bij de herdenking van de gevallenen en de viering van de bevrijding. "Dat zou ook kunnen betekenen, dat u vanuit het centrale gebeuren van de kerkdienst in uw eigen om geving meewerkt aan een zo waar dig mogelijke herdenking, waarbij u tracht te voorkomen dat de vie ring het karakter van de zondag zou aantasten". Overigens kan de bevrijding niet worden losgezien van de toestand van "velen in onze wereld die nu door oorlogsgeweld worden geteis terd of bedreigd". Zo besluit het synodebestuur zijn brief. Bijbelgenootschap Het Nederlands Bijbelgenoot schap geniet een groot vertrouwen, maar slechts een deel van de trou we kerkgangers steunt het met een lidmaatschap, en dat zijn vooral de ouderen onder hen. Dat is een con clusie uit het onderzoek dat de werkgroep 'massacommunicatie' van de Utrechtse universiteit on der leiding van professor dr. A. van der Meiden - instelde op verzoek van het bijbelgenootschap. Mensen uit vrijwel alle Neder landse kerken steunen het genoot schap, de Rooms-Katholieke Kerk en het Leger des Heils incluis. Van de ondervraagde leden ging 66 pro cent wekelijks naar de kerk, 18 procent twee of drie keer per maand, 10 procent enkele keren per jaar en 5 procent nooit. In het noorden en oosten van het land zijn, vergeleken met andere delen, meer jongeren by het by belgenoot schap betrokken. Van de totale achterban is ruim 60 procent ouder dan 50 jaar. Veel leden blijven het werk steu nen, ook al verminderen hun in komsten. Van de ondervraagden was 17 procent gepensioneerd of werkloos. Celibaat. Een onderzoek onder rooms-katholieke priesters en reli gieuzen in het aartsbisdom Keulen wees uit, dat 78 procent voorstan der is van ontkoppeling van pries terambt en celibaat. Meer dan 80 procent van de priesters en reli gieuzen is bereid gehuwde pries ters te accepteren. Kerk en staat. Het bestuur van de Bond van Protestantse Kerken in de DDR (Oost-Duitsland) heeft partyleider Erich Honecker ge vraagd om een nieuwe conferentie tussen de leiders van kerk en staat. Op deze conferentie zouden 'actue le problemen' aan de orde moeten komen. De lutherse bisschop Johannes Hempel, voorzitter van de kerken- bond, verklaarde naar aanleiding van dit verzoek, dat veel christe nen de hun toekomende positie in de maatschappij niet kunnen inne men. Hij pleitte voor richtlijnen die christenen gelijke rechten in on derwijs en beroep geven. "Zo zou de vrijheid van godsdienst en ge weten worden gewaarborgd".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17