Schaatsters in realiteit terug Andrea Schone: wereldrecord bij toeval Kragtwijk in Oranje 'Imago voetbal weer geschonden' LEIDSCH DAGBLAD Fluitend onder invloed Beenhakker blust binnenbrand MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 PAGINA 9 LEIDEN - Bert Kragtwijk is opgenomen in de Nederlandse basketbal- ploeg die aanstaande woensdag in het Belgische Andenne de derde kwa lificatiewedstrijd speelt in de voorronde van het wereldkampioenschap 1986. Kragtwijk is kort na de door Elmex Leiden gewonnen oefenwed strijd tegen Oranje benaderd door bondscoach Jan Sikking, die namaens coördinator Vladimir Heger vroeg of de Leidse center voor het cruciale duel met de Belgen beschikbaar was. Heger had bij het begin van de WK-kwalificatie in november nog met veel vuur verkondigd dat de spelers die voor Oranje bedankten niet meer voor selektie in aanmerking zouden komen. Kragtwijk (27) had in een eerder stadium een invitatie afgewezen om dat het oefenprogramma, met onder meer reizen naar Amerika en Japan, niet te combineren was met zijn werk. Om dezelfde reden hebben de afgelopen weken ook Jelle Esveldt en Paul van Solm afgezegd. Het optre den van Kragtwijk, die de Belgische topspeler Samaey moet uitschake len, is éénmalig. Bij winst is Nederland vrijwel zeker van plaatsing. DEVENTER (GPD) - Verschil van mening tussen consul Closters en scheidsrechter Bep Thomas over de conditie van de grasmat is er oorzaak van geweest, dat de van Haarlem gistermiddag e ?n vergeef se reis heeft gemaakt naar Deven ter. Hoewel de Deventer consul het speelveld in de ochtenduren had goedgekeurd, herriep Thomas die beslissing een half uur voor het be gin van de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en Haarlem. De Am sterdamse arbiter achtte het na een grondige inspectie niet verant woord op de keiharde en be sneeuwde grasmat te spelen en ge lastte het duel, dat zaterdag al naar - zondag wa§ verschoven, alsnog af. Zodoende was Haarlem gedwon gen onverrichterzage huiswaarts te keren. Volgens voorzitter Henk Hut (tevens penningmeester in het sectiebestuur betaald voetbal) zal de club bij de KNVB een nota in dienen voor de gemaakte kosten van ongeveer 600 gulden. „Er be staat een potje vergeefse reizen. Daar zullen we een beroep op doen", aldus de Haarlem-praeses, die er alle begrip voor toonde dat de ontmoeting geen doorgang vond. De beslissing van Thomas ("Ei genlijk had de KNVB het hele pro gramma eruit moeten halen") om het duel te schrappen kreeg giste ren ook de instemming van de bei de oefenmeesters Henk Wullems en Hans van Doorneveld, maar niet van het handjevol woedende toe schouwers dat door de Deventer politie voor de bestuurskamer ver wijderd moest worden. „Die boos heid was terecht", vond Eagles-- trainer Wullems, „De consul had het veld veel eerder moeten afkeu ren. Dit was een procedurefout die het imago van het profvoetbal geen goed doet". EDE (GPD) De basketbalwed strijd tussen de herenteams van Ede en het Arnhemse ESCA in de oostelijke rayoncompetitie is zater dagavond bij de stand 29-41 ge staakt. Volgens de spelers en de coach van Ede verkeerde één van de scheidsrechters zodanig onder invloed dat hij zijn werk niet naar behoren kon vervullen. Verbaasde ESCA-spelers lieten na afloop we ten dat de bewuste scheidsrechter „niet slechter of beter dan de ge middelde arbiter leidde". Na het eindsignaal van de eerste helft werd de scheidsrechter met de dood bedreigd door een speler en een supporter van de thuisclub. De inmiddels gewaarschuwde Edese gemeentepolitie hoefde niet op te treden. Wel werd de bewuste scheidsrechter na het verlaten van sporthal De Peppel in Ede een rij verbod opgelegd. Hij erkende eer der op de dag drie glazen bier te hebben gedronken na afloop van een volleybaltoernooi. Kulker zonder limiet toch naar EK indoor LEIDEN - Han Kulker is zeker van afvaardiging naar de Europese in doorkampioenschappen atletiek die begin volgende maand in het nieuwe sportpaleis van Piraeus worden gehouden. Hoewel de 25- jarige Bataven-atleet tweehon derdsten van een seconde verwij derd bleef van de limiet voor de 800-meter streken de anders zo zui nige bondsbestuurders over hun hart bij de verdeling van de start bewijzen voor de Europese titel strijd. Deze opmerkelijke beleidswijzi ging binnen de Atletiekunie is het gevolg van een lucratieve sponsor- óvereenkomst die onlangs werd gesloten met een fabrikant van sportkleding. De nieuwe KNAU- sponsor heeft zijn voorkeur uitge sproken voor een grote Nederland se afvaardiging naar de EK in de Griekse havenstad. Van die plotselinge mildheid zul len in elk geval de jeugdige Arjan Visserman (400 meter) en Han Kul ker (800 meter) profiteren. Na overleg met Bataven-club trainer en bondscoach Bram Was senaar is overigens besloten om Han Kulker op het EK te laten uit komen op de 1500 meter, een af stand waarop de Leidschendam- mer in Leidse 'atletiek-dienst' in de toekomst aansluiting met de inter nationale top hoopt te krijgen. "Daarom ga ik in Griekenland ook alleen de 1500 meter lopen. Om internationale ervaring op te doen", aldus Kulker, die zichzelf "een redelijke kans op een finale plaats" geeft. SERAJEWO (GPD) De Nederlandse schaatsploeg is terug in de realiteit. Na de EK-successen van Yvonne van Gennip en Ria Visser werd even ge dacht, dat de Oranje-for matie na een tiental mage re jaren plotseling weer een toonaangevende schaatsnatie was gewor den, maar de superieure DDR-rijdsters hebben met die veronderstelling in Serajewo korte metten gemaakt. Het wereldkam pioenschap heeft het afge lopen weekeinde bewe zen, dat de opmerkelijke Groningse resultaten niet maatgevend zijn geweest voor de internationale krachtsverhoudingen. Na de tijdelijke oprisping gedu- rende het EK-toernooi vielen de prestaties van de Oranje-dames in Serajewo tegen. Yvonne van Gennip moest haar plaatsje op het erepodium afstaan aan Gabi Schönbrunn, Marieke Stam werd negende en Thea Limbach twaalfde. De voor Ria Visser in gevallen Alie Boorsma haalde zelfs het eindklassement niet. Een maand geleden werd Tjaart Kloosterboer nog verwend door zijn vier pupillen, die zich toen bij de eerste elf klasseerden. Van enige teleurstelling was in het Nederlandse kamp evenwel geen sprake na de races op de sfeerloze Zetra-baan. Gewezen werd op de vervelende voorge schiedenis en de progressie van de Oostduitse vertegenwoordig sters ten opzichte van Gronin gen. Als excuus kon Tjaart Kloosterboer terecht aanvoeren, dat Van Gennip ziek was ge weest en onzeker in Serajewo aan de start verscheen, terwijl de nummer vier van het EK, Ria Visser, ontbrak vanwege haar vi rusinfectie. Moeilijker Kloosterboer: „Ik heb voor dit toernooi al gezegd, dat de DDR- dames beter voor de dag zouden komen dan in Groningen. Dat werd me in Davos wel duidelijk, waar we tegelijkertijd met hun trainden. Je zag ze met de dag beter in vorm raken. Ik wist daardoor al, dat we het moeilij ker zouden krijgen. Groningen was leuk, omdat winnen nu een maal leuk is, maar ik moet be kennen, dat deze uitslag de reali teit beter weergeeft. Een plaats op het podium zat er dit keer niet in. Maar vergeet niet, dat onze doelstelling dit seizoen was, om aansluiting te krijgen met de achterhoede van de DDR-ploeg. Dat is ons gelukt. We hebben het gat redelijk gedicht. Meer mocht je niet van ons verlangen". Met haar tijd was Van Gennip zelfs een minuut of twintig we reldrecordhoudster voor laag- landbanen. Maar met die status was het snel gedaan, toen And rea Schone in de baan verscheen tegen Gaby Schönbrunn. Scho ne, die door haar drie afstandze ges de wereldtitel al op zak had, raakte op het ijs op drift en fi nishte in een nieuwe wereldre cordtijd: 7.32.82. Aangezien al leen nog Schönbrunn voor haar eindigde, hield Van Gennip aan haar snelle 5 km een bronzen plak over. Bovendien stelde ze het Nederlands record op de gro te vierkamp scherp. „Waarom zou ik dan ontevreden zijn. Ei genlijk is het maar goed dat ik vierde ben geworden, want dan heb ik volgend jaar nog wat te leren. Als ik weer tweede of wel licht eerste was geworden, was ik misschien gaan denken, dat ik er inderdaad was, en dat is na tuurlijk niet zo". Tjaart Kloosterboer gelooft, dat er in de toekomst nog veel valt te verwachten van Van Gen nip. „Dat meisje", zo meent de Heerenveense schaatstrainer, „kent haar eigen grenzen niet. Ze zal evenals de anderen alleen veel meer zelfvertrouwen en hardheid in de wedstrijd moeten krijgen. De Nederlandse meisjes zijn in tegenstelling tot bijvoor beeld de DDR-rijdsters te be nauwd". Vuiligheid Marieke Stam presteerde voor haar doen goed. De Egmondse reed drie persoonlijke records en voldeed met haar negende plaats aan de verwachtingen. Thea Limbach reed een ongelukkig toernooi. Op de 3 km schaatste ze op fondantijs, terwijl ze boven dien een braam op een van haar schaatsen had. De bovenlaag van het ijs leek door de combinatie van de hoge temperatuur (12 gra den) en de slechte verzorging van de baan soms net pap. „Ik had normaal gesproken wel har der gekund. Doordat er veel vui ligheid op de ijsbaan lag, kreeg ik een braam, waardoor mijn ij zers niet scherp meer waren", al dus Limbach, die evenals Stam haar persoonlijk record op de 5 km verbeterde. Van de vierde Nederlandse, Alie Boorsma, die donderdag morgen van haar bed werd ge haald om Visser te vervangen, kon nauwelijks meer verwacht worden, dan ze liet zien. „Ik baal de wel dat ik de laatste zestien niet heb gehaald. Net als Thea Limbach had ik de pech om op heel slecht ijs te moeten rijden". Yvonne van Gennip sloot zich aan bij de woorden van Klooster boer. De Haarlemse vond het ir reëel om van een achteruitgang te spreken. „Je moet niet kijken naar de resultaten van het Euro pees kampioenschap. Die kregen een vertekend beeld, omdat wij ons daar speciaal op gericht had den, terwijl de Oostduitse meis jes toen midden in hun training zaten en dit jaar alleen maar de WK in Serajewo belangrijk von den. Als men wil vergelijken, dan moet men naar het WK van vorig jaar in Deventer kijken. Toen lagen we een punt of acht negen achter, nu ruim vier op Schone en één op Schönbrunn en Brehm. Daaruit blijkt toch, dat we hard bezig zijn om terug te komen". Van Gennip, die in Groningen zegevierde op de 3000 en 5000 meter en tweede werd in de eind rangschikking, haalde in Seraje wo eenmaal het podium door middel van haar derde plaats op de 5 km. Daar was ze dik tevre den mee.. „Het was na mijn ziekte toch maar afwachten met me. Aan mijn tijd op de 3 km is op te maken, dat het conditioneel wel goed met mij zat. Mijn 1500 me ter verknalde ik door een slechte eerste ronde. Als ik die goed ge reden had, dat had ik Brehm wel licht nog van de derde plaats kunnen verdringen. Ik had mini maal een seconde harder gemoe ten op de 1500 meter". Revanche Yvonne van Gennip revan cheerde zich voor haar zwakke schaatsmijl op de 5000 meter, waarop ze in het eerste paar startte. De Haarlemse verbaasde iedereen met haar tijd van 7.38.87, tien seconden onder het Nederlands record van Ria Vis ser. „Het rare was, dat het ijs er helemaal niet snel uitzag. Maar toen ik eenmaal onderweg was, voelde ik dat het duivelshard ging. Te hard, was ik in eerste in stantie bang. Ik was niet op een bepaalde tijd vertrokken. Ik zou wel zien waar het schip strandde. Maar ik kon het tempo tot het einde goed volhouden". SERAJEWO (GPD) Andrea Schone heeft het afgelopen week einde op 'Enke'-achtige wijze huis gehouden. De 24-jarige rijdster uit Dresden gaf haar tweede wereldti tel in haar schaatscarrière glans door in de druilerige regen op de Zetra-baan naar een wereldrecord tijd op de 5 kilometer te knallen. Schone haalde haar'eigen record, dat ze nota bene op de supersnelle baan van Alma Ata had gereali seerd, met twee seconden naar be neden. „Ik was helemaal niet van plan om een wereldrecord te rijden", stelde Schone later vast. „Ik was door mijn drie afstandzeges toch al zeker van de titel. Het was eigen lijk alleen maar de bedoeling om mijn ploeggenote Schönbrunn ge durende de rit aan een tweede plaats in het klassement te helpen. Ik fungeerde als een soort trek paard. Ik wist, nadat Van Gennip al snel had gereden, dat er natuur lijk best een goede tijd in zou zit ten, maar ik had niet de intentie het wereldrecord te breken. Vier ronden voor het einde kreeg ik van mijn trainer Rainer Mund het sein om het toch maar te proberen. Ik ben toen vol doorgegaan". Schóne zat tot halverwege de ra ce boven de tijd van Yvonne van Gennip. Beiden kwamen bij het 3- kilometerpunt aan in 4.32 minuten. Daar waar de Haarlemse in het tweede gedeelte rondjes van 37 se conden aflegde, bleef Schone ron detijden van 36 seconden notule ren. Ze besloot met een laatste om gang van 35.2. Schóne: „In Gronin gen moest ik Van Gennip laten gaan omdat we toen nog hard aan het door trainen waren en ik daar door de grote vorm nog niet te pak ken had. Bovendien kon ik op het EK Van Gennip wel iets van me vandaan laten rijden omdat ik toch een behoorlijke voorsprong op haar had in het klassement". Schone heeft al een lange staat van dienst. Op vijftienjarige leef tijd werd ze als Andrea Mitscher- lich op de drie kilometer tweede tijdens de Olympische Spelen in Innsbruck. In 1980 is ze enige tijd uit de roulatie geweest in verband met de geboorte van haar zoon F.rich. Onder leiding van Rainer Mund groeide ze samen met Enke na de Spelen van 1980 naar grote hoogte. In 1983 werd ze Europees en wereldkampioene, een prestatie die ze dit jaar herhaalde. Vorig sei zoen moest Schone wel haar meer dere erkennen in Karin Enke, maar haar gouden plak op de drie kilo meter tijdens de Olympische Spe len in Serajewo vergoedde veel, zo niet alles. Net als Yvonne van Gennip nu kon Schone, die als ze niet traint of schaatst haar dagen vult als lerares aan de verpleegtersopleiding in Oost-Berlijn, in de beginjaren van haar loopbaan niet sprinten. „Ik had zelfs angst voor de 500 meter. Elk jaar ging het iets beter met mijn sprint en nu heb ik het goed onder de knie". Hetgeen ze in Sera jewo bewees door de 500 meter soepel te winnen. Maar dat laatste gold het afgelopen weekeinde voor alle afstanden. Andrea Schone blijft nog enkele jaren door schaatsen. Volgend sei zoen kan ze eindelijk rekenen op echte concurrentie als Karin Enke terugkeert. „Ik heb er weieens aan gedacht om te stoppen, maar ik blijf nog even doorgaan om mijn jongere ploeggenoten te begelei den. Heike Schalling bijvoorbeeld probeer ik op weg te helpen. Ik wil overigens nooit trainer worden. Dat lijkt me niks. Aan al dat reizen heb ik een hekel", aldus Schone, die haar ererondje gistermiddag voor een vrijwel lege tribune moest afleggen. Het schaatstoernooi in Serajewo was net als vorig jaar tij dens de Olympische Spelen sfeer loos, omdat er weinig Joegoslaven geïnteresseerd waren. Alleen de 500 meter trok redelijk bekijks, maar daarna had men geen geduld om de andere afstanden te volgen. De ceremonies protocolair wa ren twee dagen lang een Oostduits feestje, omdat behalve Schone ook Schönbrunn en Brehm steeds voorin eindigden, terwijl Heike Schalling het brons greep op de drie kilometer. In totaal eisten de DDR-dames negen medailles voor zich op. Voor Rainer Mund was dat geen verrassing: „Groningen viel midden in ons trainingsprogram ma. Het EK was niet belangrijk voor ons. Alleen dit WK telde. Daarom vielen we in de ogen van buitenstaanders een maand gele den misschien wat tegen". En vul de chef-trainer Schmiede aan: „Wij waren uit op revanche en dat is ons dacht ik goed gelukt. Ik had meer van de Nederlandse meisjes ver wacht, maar ik zag al in Davos, waar zij samen met ons trainden, dat ze moe waren". Vrolijk onderonsje van Yvonne van Gennip(l) en Andrea Schone UTRECHT (GPD) Interim- bondscoach Leo Beenhakker ge bruikt de komende dagen voor ge sprekken met de coaches van PSV, Ajax en Feyenoord. De trainer wil met zijn collega's Jan Reker, Aad de Mos en Ab Fafié van gedachten wisselen over de vorm van zyn ge selecteerden. Op Adrie van Tigge- len na wordt Beenhakkers selectie gevormd door voetballers van de drie topclus. Beenhakker sloot gistermiddag in het Utrechtse stadion Galge- waard een roerig weekje af. Vorige week maandag werd hij door sec tiebestuurslid Ton Harmsen bena derd om als invaller van de zieke Rinus Michels op te treden. Woens dag trok hij een dag met de natio nale voetbalselectie op en oefende tegen RKC. „Donderdag heb ik de knop omgezet. Het bleek orapje- boven, maar dan het oranje van Volendam", zegt Beenhakker, die bij zijn rentree in het palingdorp eerst aan zijn selectie moest uitleg gen hoe hij twee heren denkt te kunnen dienen. „In de spelersgroep waren mis verstanden, bleef ik nu wel of niet bij Volendam. Had ik nog wel vol doende tijd voor hen. Ik heb ze de garantie gegeven dat Volendam voor mij erg belangrijk is en op sommige momenten Oranje ook", zo bluste hij het binnenbrandje bij zijn club. Beenhakker was blij met het ge lijke spel in Utrecht, omdat zijn ploeg zich hersteld had van de kansloze nederlaag tegen FC Gro ningen, maar ook omdat de zwart kijkers nu niet de gelegenheid krij gen te zeggen: die Beenhakker is zo druk, die heeft voor Volendam geen tijd meer. „Na een paar slechte wedstrijden van Volendam krijg je dat toch, dat hou je niet tegen. Deze week is het onrustig geweest bij ons, ook al door die misverstandjes. Maar don derdag hebben we rond de tafel ge zeten en goede afspraken gemaakt. De ochtenduren ben ik in Zeist, 's middags ga ik naar de club, net zo als ik dat nu doe. Volendam krijgt echt alle aandacht". Miljoenen voor marathon geweigerd NEW YORK (Reuter) - Het Engelse verzekeringsconcern Lloyds heeft de organisatie van de marathon van New York een miljoen dollar (3,6 miljoen gulden) aangeboden als prijzengeld. Het geld moet gere serveerd worden voor de eerste lo per, die de marathon in New York aflegt binnen de tijd van 2 uur en 7 minuten, of voor de eerste loopster onder de 2 uur en 20 minuten. Fred Lebow, direkteur van de New Yorkse organisatie, heeft het aanbod van Lloyds afgewezen. „Ik ben twee maanden geleden door Lloyds benaderd met dit voorstel", verklaarde Lebow gisteren. „Ik heb beleefd geluisterd, maar het aanbod nauwelijks serieus overwo gen. Ik ben van mening, dat dit soort buitensporige bedragen de sport kapot maakt. Bovendien weet ik, dat de nationale en inter nationale federaties niet gelukkig zijn met deze buitenissige geldprij zen. Om die redenen heb ik de aan bieding van Lloyds niet geaccep teerd". De beste tijd op de marathon staat op naam van Steve Jones uit Wales, die vorig jaar in Chicago de klassieke afstand liep in 2 uur, 8 minuten en 5 seconden. Bij de da mes is het record in handen van de Amerikaanse Joan Benoit, die in 1983 in Boston 2 uur, 22 minuten en 43 seconden noteerde. ADVERTENTIE ZEG MAAR Qkf) TEGEN tT-s KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions sKIE^Oj^OO^AMSTEE^EKERH^

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9