Conferentie op Antillen mislukt Strijd om solidariteitsfonds Dode en 2 gewonden door schietpartijen Van Aardenne treedt niet af, zegt Nijpels Vader doodt baby, politie in de buurt Met auto op verkeerd spoor SNEEUWVAL EN WIND ONZE CURSUS MICROCOMPUTERS MET DE NIEUWE SINCLAIR ZXSPECTRUM+ IS NU EXTRAVOORDEUG! BELVOORT INFORMATIEPAKKET:071-451882. I'IIMH» ORANJESTAD Na zijn bezoek aan de Antilliaanse eilanden komt minister De Koning (Antilliaanse zaken) vandaag zonder concrete resultaten naar huis. Er is geen overeen stemming bereikt over het solidariteitsfonds, dat bedoeld is om de begrotingstekorten van de kleinere eilanden Saba, Sint Eustatius en Bonaire te dekken na de Arubaanse afscheiding. land ze nu „na 350 jaar koloniale tuutwijziging die de status aparte overheersing niet opeens aan hun van Aruba mogelijk maakt. De lot kan overlaten". Ook Curacao kan deze verantwoordelijkheid niet op zich nemen nu het eiland geconfronteerd wordt met een mo gelijke sluiting van de Shell-raffi- naderij op korte termijn. De tijds druk bij de voorbereiding van de status aparte van Aruba is nu ma ximaal. Tijdsdruk Over belangrijke geschilpunten als de economische en bestuurlijke samenwerking tussen Aruba en de overige vijf eilanden is zelfs nog Volgens minister De Koning niet onderhandeld. Deze kwesties, gaat het om een 'principe-kwestie'. boedelscheiding van de Als Nederland begrotingshulp bezittingen en schulden van de ei- geeft aan de kleine eilanden moet landen, de invoering van de eigen het ook de huishoudboekjes gaan AMSTERDAM/ENSCHEDE/DEN HAAG (ANP/GPD) - Bij schietpar tijen in Amsterdam, Den Haag en Enschede zijn een dode en twee ge wonden gevallen. De poütie heeft daarbij een groot aantal arrestaties verricht. In Amsterdam lag een beroving ten grondslag aan een schietpartij in het centrum Anton de Kom aan de Stadhouderskade. Een aantal Surinamers van tussen de twintig en dertig jaar pleegde de beroving omstreeks acht uur. Daarbij werd geschoten. Twee mensen liggen nog in het ziekenhuis: een van de rovers kreeg een kogel in zijn been en een van de bezoekers kreeg een klap op zijn hoofd met een geweer. De politie zette onmiddellijk met dertien wagens de omgeving af, omdat een gijzeling niet werd uit gesloten. De meeste bezoekers za gen echter kans het pand vrij snel te verlaten. In de loop van de avond kwamen de overvallers en resterende bezoekers naar buiten en de politie arresteerde acht van hen. Drie werden later nog aange houden. Toen de politie na midder nacht het centrum binnenging vond ze onder meer een dubbel loops jachtgeweer. Drie arrestan ten werden gisteren weer vrijgela ten, de overige acht zitten vast op verdenking van diefstal met ge weldpleging en verboden wapen bezit. De Haagse politie heeft zaterdag een 37-jarige Riiswijker aangehou den na diens bekentenis dat hij de dag daarvoor de 43-jarige H.W.W. de Vreede uit Den Haag met vier pistoolschoten om het leven had gebracht. De schietpartij had plaats aan de Haagse Leeghwater- kade in de woonboot van het slachtoffer. Volgens de verklaring van de Rijswijker hadden beide mannen ruzie over de eigendom van de woonboot. Het slachtoffer werd zaterdag morgen omstreeks tien uur aange troffen door een buurman. De poli tie begon met een buurtonderzoek dat leidde tot het verzoek aan de verdachte zich op het politiebu reau te melden. Hij legde daar een volledige bekentenis af. Het ge bruikte vuurwapen is nog niet te recht. Twee bezoekers van het Ensche- dese jongerencentrum Attack (vroeger de Kokerjuffer geheten) zijn zaterdagnacht gewond geraakt bij een schietpartij. Op de 21-jarige Hengeloër en de 19-jarige Ensche- deër werd geschoten na een verhit te discussie over racisme en fascis me. Ze werden respectievelijk in de pols en de bil geraakt. De bezoe kers, inclusief de gewonden, vluchtten daarop het centrum uit De politie werd pas veel later ge waarschuwd en neemt aan dat de onbekende dader in paniek is ge vlucht. De beide jongemannen zijn in het ziekenhuis behandeld maar hoefden niet te worden opgeno men. Over dit fonds wordt nu al meer dan een jaar onderhandeld. De kleine eilanden willen dat Neder land zijn belofte nakomt, dat zij geen nadeel ondervinden van de aparte status van Aruba per 1 ja nuari 1986. De Nederlandse rege ring zou daarom ten minste 40 pro cent moeten bijdragen in dit fonds van totaal 50 miljoen gulden in plaats van de nu toegezegde 20 pro cent. door Elly Wempe controleren en „dat betekent een stap terug naar het koloniale sys teem", zo verklaarde hij. Volgens de Antilliaanse gesprek spartners van De Koning is de so- Arubaanse munt, en de monetaire unie moeten begin maart op Bonai re worden besproken. Volgens De Koning kan de tijds druk juist positief werken om „snelle beslissingen te forceren". ciaal-economische situatie op de Eind mei moet in de Tweede Ka- kleine eilanden zodanig dat Neder- mer worden gestemd over een sta- DEN HAAG Minister Van Aar denne (economische zaken) zal niet vrijwillig aftreden vanwege zijn rol in de RSV-affaire. Alle ge rucht dat Van Aardenne opstapt als zijn partij instemt met de PvdA- motie. Een woordvoerder van de WD-fractie zei gisteren dat aan de kans bestaat dat daar dan geen meerderheid voor te vinden is, om dat aan essentiële voorwaarden voor de economische en bestuurlij ke samenwerking niet is voldaan. De Antilliaanse premier me vrouw Maria Liberia-Peters ver klaarde dat de eilanden „alles op alles moeten zetten om de staat kundige veranderingen toch op tijd af te ronden". Over één kwestie zijn alle Antilliaanse politici het eens: zolang de staatkundige pro blemen rondom Aruba niet zijn op gelost, zijn de Antillen onregeer baar. Vandaar dat zij vasthouden aan de afspraak van de ronde-tafel- conferentie van maart 1983. Noodregeling Minister De Koning wil een noodregeling ontwerpen zodat de status aparte, zij het op sommige punten niet ingevuld, toch kan doorgaan. Zowel de vakbonden als de werkgevers op Aruba vragen zich echter af of een dergelijke tij delijke regeling wel de beste oplos sing is. Vooral ook omdat de finan- cieel-economische situatie van Aruba als gevolg van de sluiting van de Lago-raffinaderij ernstig is verslechterd. De plotselinge steun van de Arubaanse politieke leider Betico Croes aan het Nederlandse voorstel voor het solidariteitsfonds heeft geleid tot spanningen in de Antilliaanse regering. Croes gaf na afloop van de confe rentie toe dat onenigheid over het solidariteitfonds elk moment kan leiden tot een kabinetscrisis. ruchten daarover zijn onjuist. Dat eventuele steun aan de PvdA-mo- verklaarde WD-fractieleider Nij- tie geen politieke gevolgen verbon- pels zatefdag 'namens de minister' den kunnen worden en dat de libe- voor de radio. Hij zei daarbij zich te ralen dat nog eens nadrukkelijk kunnen voorstellen dat Van Aar- zullen vastleggen, denne aan aftreden denkt 'wan- Het vVd-kamerlid Jacobse her- neer je zo onrechtvaardig bent be- haalde dit weekeinde nog eens dat handeld als hem is overkomen«je kamermeerderheid zich 'niet Ook het liberale kamerlid Jacobse heeft zich het afgelopen weekeinde in die zin uitgelaten. Morgen stemt de Kamer over een motie van de PvdA, waarin de re sultaten en conclusies van de en quêtecommissie (inclusief de ver nietigende kritiek op Van Aarden ne) worden onderschreven. Vol gens oppositieleider Den Uyl komt V->n A nnritir, t.raam iry Kof UCnKen Surinamers vieren vijf jaar Bouterse bepaald sympathiek' tegenover de A, w A minister heeft uitgelaten. De WD AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer zal, aldus Jacobse, geen uitspraak 200 Surinamers hebben gisteren in doen die de positie van Van Aar- Amsterdam een manifestatie bijge- denne ondergraaft. "Iets anders is woor.d van pro-Bouterse orgarusa- het wanneer tijdens de volgende *ies *er gelegenheid van de vijfde debatten of stemmingen over de verjaardag van de Surinaamse re- RSV-zaak iets uit de bus zou ko- volutie eind deze maand. De mani- men dat Van Aardenne zelf aanlei- festatie was georganiseerd door ding zou geven om nog een keer na onder anderen de Liga van Suri- Van Aardenne's positie weer in het geding bij aanvaarding van deze Nijpels heeft zich overigens ge- motie. De PvdA is al zeker van stoord aan de kritiek die CDA-frac- steun van het CDA. De WD be raadt zich daar morgenochtend over. Volgens Nijpels is het 'een goede zaak' dat de hele Kamer de- tieleider De Vries tijdens het RSV debat aan het adres van Van Aar- denne het horen.''Het CDA heeft voerfèn" het" woord hem tot voor kort altijd geroemd naamse Patriotten (LSP) en de Unie Volksdemocratie Suriname. Drie vertegenwoordigers van de 25 Februaribeweging in Suriname waren speciaal voor deze manifes tatie naar Nederland gekomen en Volgens LSP'er Ludwich van Muiier koningin doopt De Zonnebloem BERGUM (GPD/ANP) - Koningin Beatrix heeft zaterdagmiddag in het Friese Bergum het motorpassa giersschip De Zonnebloem ge doopt en het vaartuig te water gela ten. Het schip van de vereniging De Zonnebloem in Breda is ge bouwd met de opbrengst van de vorig jaar gehouden 1,2,3-actie van de KRO. Eind juni wordt het vaar tuig in gebruik genomen en zal de eerste reis worden gemaakt met 70 zieken en gehandicapten. Meer dan vierhonderd genodig den, onder wie de voormalige 1,2,3- show-presentator Rudi Carrell woonden de tewaterlating bij. Het schip is bij de werf Damen Shi pyards in Bergum in vrij korte tijd gebouwd voor een bedrag van 16,5 miljoen gulden. Met de inrichting komen de totale kosten op 19 mil joen. Aangezien de actie vorig jaar 33 miljoen opbracht, kan het schip volgens Zonnebloem-directeur J. Klasen voorlopig acht jaar in de vaart worden gehouden. De Zonnebloem is bijna 90 meter Koningin Beatrix onderhoudt zich met enkele gehandicapten nadat zij het schip 'De Zonnebloem' heeft gedoopt en het vaartuig van de helling is gegleden (foto onder). (foto's anpi lang en meet ongeveer 1.000 ton. Het schip biedt plaats aan 70 zie ken en gehandicapten en 65 bege leiders. Voor de rolstoelgebruikers zijn 26 tweepersoonshutten en vier driepersoonhutten ontworpen, ter wijl het schip aan alle mogelijke kanten is beveiligd. Dit jaar kunnen er nog 18 reizen worden gemaakt. De belangstel ling voor een vaartocht op de Zon nebloem is nu al overweldigend. Meer dan 2.000 aanvragen zijn er al binnengekomen. Volgend jaar hoopt men veertig reizen te kun nen maken op de Rijn en Moezel in Duitsland en op de Nederlandse wateren. motie steunt 'al blijft de WD de als een goed minister". Bovendien Febmaribeweging een geesteskind «itta i-c werd Van Aardenne m het kabinet iL Van Agt-Wiegel gewaardeerd als o^e DoUüeke Dart^en benuddelaar tussen de dikwijls ru- De PmanfeWK was met name ennAi!££ Bericht tegen het bevriezen - twee Cupels bet doorsche- ge)ec£n van de Nederlandse meren het jammer te vinden dat ontwikkelingshulp aan Suriname, prermer Lubbers de afgelopen we- Bestuurslid ft. Chftoe van de 25 Fe. ken met meer voor zijn minister bruanbeweging verklaarde dat Su- van economische zaken is opgeko- ^3,^ toch vast van js ontwikkelingsprojecten desnoods op eigen kracht door te zetten. Contacten met andere landen dan Nederland over financiële steun hebben volgens Chitoe nog niet ge leid tot concrete resultaten. conlusies over Van Aardenne af wijzen'. Bij aanvaarding hoeft Van Aar denne nog niet meteen op te stap pen, aldus Den Uyl. Eind deze maand bij het derde RSV-debat - tussen Kamer en regering - wordt pas definitief beslist over het lot van de minister. De afgelopen da gen ging op het Binnenhof het ge- VLISSINGEN (ANP) - Negentien sleepboten met een gezamenlijk motorvermogen van 74.000 pk heb ben gistermiddag de Liberiaanse bulkcarrier Ivory bij de derde po ging losgetrokken. Het schip liep, geladen met ijzererts, zaterdag bij de Spijkerplaat op de rede van Vlissingen aan de grond na een aanvaring met het Russische Schip na drie pogingen vlot vrachtschip Strana Sovetov. De sterke oostenwind zorgde er voor dat het hoogwater een halve meter lager was dan normaal en daaraan was volgens een woord voerder van het loodswezen het mislukken van de eerste poging gistermorgen vroeg te wijten. Bo vendien was het schip nog te zwaar beladen. Nadat in de loop van zon dag nog zesduizend ton ijzererts uit het schip was gelost, lukte de derde poging wel. AMSTERDAM (ANP) - Een 30-jari- ge Amsterdammer heeft gistermid dag in zijn woning aan de Wol- brantskerkweg zijn drie maanden oude kind om het leven gebracht, terwijl zich in een aangrenzende kamer twee politieagenten bevon den. De moeder van het kind wachtte buiten met een vriendin, aldus de politie. De politie kreeg zaterdag al te maken met de gespannen relatie tussen de 23-jarige moeder en haar vriend. De vrouw vroeg om hulp omdat zij het huis niet samen met de baby mocht verlaten. De politie ging gisteren een kijkje nemen, toen de moeder opnieuw op het po litiebureau verscheen. De vader stemde er in het bijzin van de twee agenten mee in dat vrouw en kind het huis zouden ver laten. De moeder moest buiten wachten en hy zou het kind aank leden in een andere kamer. Toen de agenten onraad roken, was het al te laat: de vader had het kind 'met fysiek geweld' gedood, aldus de politiewoordvoerder. De man is aangehouden. De jeugdpolitie on derzoekt de zaak. Sociale diensten ontkennen verlies van 4500 banen DEN HAAG (ANP) - De vereni ging van directeuren van sociale diensten Divosa ontkent dat er 4.500 banen bij sociale diensten verloren zullen gaan door reorgani satie van de uitvoering van de werkloosheidswetten. Divosa-be- stuurslid De Boer zei dit gister avond tijdens een radio-uitzending van Veronica in een reactie op een afgelopen vrijdag bekendgemaak te berekening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Door de voorgenomen reorgani satie zouden 300.000 cliënten van de sociale diensten met een wwv- of rww-uitkering overgaan naar de bedrijfsverenigingen. De Boer noemde de berekening van het ver lies aan arbeidsplaatsen „volledig uit de lucht gegrepen". Volgens hem zal na verloop van tijd de werkdruk op de sociale diensten zelfs worden vergroot omdat men sen eerder in de bijstand terecht komen. NUENEN (ANP) - Een 19-jarige automobilist uit Son en Breugel was er zaterdagavond getuige van hoe zijn auto door een trein tot een armzalig hoopje schroot werd gereduceerd. Dat gebeurde na dat hij zijn auto letterlijk op het verkeerde spoor had gezet. De jongeman, volgens de Nuenense politie ter plaatse niet be kend, volgde een aanwijzing van een bij hem in de auto zittende 21-jarige ipwoner van Nuenen wel erg letterlijk op toen die zei: „Over het spoor links..." Hij kwam namelijk terecht op de tweede spoorlijn, waar zijn auto prompt vastliep. Als excuus kon volgens de politie gelden dat alles besneeuwd was zodat het verschil tus sen weg en spoorlijn nauwelijks te zien was. Het duo probeerde de auto van de spoorlijn te duwen, waarbij de versnelling in de achteruit werd gezet en de choke een eindje open om wat meer toeren te kunnen maken. Met als gevolg dat op zeker moment de wagen met een ruk losschoot en op het andere spoor terecht kwam. Nieuwe pogingen om de auto toch nog op de weg te krijgen konden worden beëindigd toen de trein Eindho- ven-Venlo kwam aanstormen.... ROTTERDAM (ANP) - De belangrijkste toevoerweg naar het Rotter damse vliegveld Zestienhoven leek gistermiddag onberijdbaar te worden door sneeuwval en harde wind. De weg moest met sneeuwschuivers begaanbaar worden gemaakt; het leverde een mooi plaatje op. (foto anp> Twee poezen in brandende oven gestopt TILBURG (ANP) - In een woning aan de Joost van den Martelstraat in Tilburg heeft een onbekende in de nacht van zaterdag op zondag twee levende poezen in een bran dende oven gestopt. Eén poes kwam om het leven, de tweede wist ernstig gewond te ontsnap pen. Dat heeft een woordvoerder van de Tilburgse politie gisteren meegedeeld. De poezen waren eigendom van een inwoonster van Tilburg. De vrouw was tussen half één en half twee niet thuis. De beesten moeten toen uit haar woonkamer zijn ge haald en in de oven gestopt. De ei genares deed van het voorval aan gifte bij de politie. Echtpaar dood na botsing DEN HAAG-MUNCHEN (GPD) - Het Amsterdamse echtpaar Twaalfhoven-Van 't Hoff is het af gelopen weekeinde in West-Duits- land om het leven gekomen bij een kettingbotsing op de autoweg. Bij een andere botsing raakten vijf Ne derlanders gewond, zij het niet ern stig. In de buurt van Ingolstad werd een Nederlandse touringcar die achteraan een file stond, aangere den door een zware veewagen. De bus schoot door tegen een perso nenwagen en werd zwaar bescha digd. Op wat blauwe plekken na bleven de 46 passagiers ongedeerd. Zo leert u thuis de microcom- puterin uw vingers te krijgen. Met. een glas heldere schriftelijke cursus van de LOI en uweigen micro: de geavanceerde Sinclair ZX Spectrum Plus. In 6 maanden tijd leert u uw computer volledig kennen en uweigen program ma's in BASIC te schrijven. Begeleid door een ervaren leraar. En met een gratis praktijkdag. Als u snel reageert, profiteert u boven dien van die uniek lage prijs. Dus: bel de LOI van daag nog! Of schrijf even naar LOI, Antwoordnummer 1, 2300 VB Leiden, onder ver meldingvan nummer l'l'riUI»! Dit is 'm: de nieuwe, luxe uitvoering van de befaamde Sinclair ZX Spectrum 48K. De LOI biedt 'm tijdelijk aan, mèt cursus, voor dezelfde prijs als die 48K: slechts f 1148,-! U krijgt dan wel veel meer. Een professioneel toetsenbord, met 17 functie- UUUC1 toetsen extra (zoals de "reset" knop, 'n uitkomst als u zelf instellingen programmeert). En: er kan een microdrive op! Hier is uw kans om 'n juweel van een microcomputer mèt cursus in huis te halen, voor een sensationeel lage prijs! leidse onderwijs Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen, bi) beschikking van 5 maart 1975, kenmerk BVOSF0129 718. Leidsedreef 2, 2352 BA Leiderdorp. I

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5