Studenten staken bezetting Buurtvereniging Maredorp: parkeergeld is 'schandalig' I Nieuw telefoonnummer huisvesting 'Hulp ouderen dreigt in de knel te komen' Nieuwe acties aangekondigd bij bezoek minister Bejaarden te gast bij 'De Hutspotten' Maatregelen gevraagd tegen garage Levendaal Naakt achter het stuur LEIDEN LEIDEN - Opnieuw hebben twee buurtverenigingen zich tegen het voornemen van B en W gekant om bewoners van de binnenstad geld te vragen voor een parkeervergun- ning. Buurtvereniging Hogewoerd e.o. zegt niet in te zien waarom het wonen in de binnenstad extra be last zou moeten worden; buurtver eniging Maredorp gebruikt termen als "onredelijk" en "schandalig" om aan haar afkeuring uiting te ge ven. Van mening verschillen de twee buurtverenigingen over de vraag of bedrijven wel geld moet worden gevraagd voor een parkeervergun- ning. Buurtvereniging Hogewoerd e.o. vindt van niet; Maredorp daar entegen meent dat het parkeerpro bleem wordt veroorzaakt door win kels en bedrijven. "Als er betaald moet worden, moeten deze groe pen het gelag maar betalen". Buurtvereniging Hogewoerd zegt dat de nota veel vragen on- beantwoord laat en daarom eigen- onder bewoners en bedrijven naar lijk niet in staat te zijn op zinvolle de werkelijke behoefte aan par- wijze te reageren. Wel voorziet de keelruimte en op het organiseren vereniging een enorme parkeer- van buurtbijeenkomsten, waarop druk ontstaan in de gebieden om ambtenaren en bewoners met el- het centrum heen, waar straks nog kaar van gedachten kunnen wisse- wel gratis geparkeerd kan worden, len over de parkeerproblemen. Buurtvereniging Maredorp zegt zich wel in hoofdlijnen met de ge meentelijke parkeernota te kun nen verenigen. Zij spreekt de hoop uit dat het opheffen van 1300 ille gale parkeerplaatsen in het cen trum misschien weer wat meer "Er zullen afdoende maatregelen getroffen moeten worden", schrijft de vereniging, maar ze voegt daar aan toe: "We betwijfelen zelf of er reële oplossingen mogelijk zijn. Het lijkt een wanhopige situatie te worden". De buurtvereniging dringt aan op gedegen onderzoek ruimte in de buurt geeft. Voor wat betreft het systeem van ontheffin gen (waarbij bewoners en bedrij ven in de binnenstad voor bepaal de plaatsen dus een parkeerver- gunning kunnen krijgen) pleit Ma redorp om dit per wijk in te voeren en wel zodanig dat in een buurt al leen degenen die daar wonen een vergunning kunnen krijgen. De vereniging denkt aan het instellen van vijf tien zones. In elk geval vindt Maredorp dat bij het verde len van de ontheffingen eerst de bewoners aan de beurt moeten ko men en dan pas de bedrijven. "Bo vendien vinden wij één vergun ning per bedrijf/winkel in eerste in stantie meer dan voldoende". De buurtvereniging legt het col lege van B en W nog het specifieke probleem van de wijk de Camp voor. De Schouwburg en de Stads gehoorzaal zorgen in deze buurt voor parkeeroverlast met name in de avonduren en de weekeinden. De vereniging bepleit aparte maat regelen hiervoor. Nu staan het ter rein bij molen De Valk en de par keergarage aan de Langegracht soms leeg, "terwijl er in de Camp 'gevochten' wordt om een plaats". Suggesties van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond om op het Vrouwenkerkhof of aan het Havenplein parkeer ruimte te maken, worden door buurtvereniging Maredorp vier kant afgewezen. "Wij zullen dit soort 'open plekken' in de buurt met hand en tand verdedigen". Stichting Dienstencentrum LEIDEN - De actiegroep 'een nieuwe lente' heeft gister- E|**l avond om negen uur de bezetting van het Academiege- 8'* J bouw van de Leidse universiteit opgeheven. Het pand aan het Rapenburg is in ordentelijke staat opgeleverd aan het hoofd van de huishoudelijke dienst, Ed de Beuk. De stu denten vonden het niet nodig om het college van bestuur nog langer dwars te zitten. Zij zullen vanavond in de uni versiteitsraad een verklaring afgeven. Toon van Dijk van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) gaf te verstaan dat dit niet betekent dat er geen acties meer zullen worden gevoerd tegen het nieuwe studiefi nancieringsstelsel van minister Deetman. "In elke plaats die de mi nister nog zal aandoen, kan hij re kenen op protesterende studenten. Ook 20 februari staat op ons lijstje, als de minister van onderwijs we tenschappen wederom naar Lei den komt voor een werkbezoek". Het Academiegebouw werd don derdagmiddag bezet, één uur voor dat minister Deetman daar een re de zou houden ter gelegenheid van het 410-jarig bestaan van de Leidse univeresiteit. Man na brand overleden LEIDEN Bij een binnenbrandje in een woning aan de Rijndijk is gisteren de 29-jarige Pieter den Haas om het leven gekomen. Een brandweerman ontdekte gisterochtend vroeg een smeulend brandje in het pand aan de Rijn dijk. De bewoner van de woning moest met spoed naar het zieken huis worden gebracht. Hij overleed korte tijd later. De Leidenaar is vermoedelijk door verstikking om het leven gekomen. Vandaag zou sectie worden verricht om zeker heid te krijgen over de doodsoor zaak. De oorzaak van de brand is volgens de politie nog niet duide lijk. Ex-schoolhoofd Pool overleden LEIDEN - Op 73-jarige leeftijd is de heer A.D. Pool overleden, die gedurende twintig jaar hoofd van de Zuiderpark-ulo is geweest. Hij OlldGTS was tevens mededirecteur van de Oranje Nassau-mavo in Leiden. Adhesie Voordat de opheffing zondag avond een feit zou zijn, gaf de lan delijke studentenvakbond (LSVB) in samenwerking met de Leidse actiegroep een persconferentie. Meer dan honderd actievoerders hadden zich verzameld in de kof fiekamer van het Academiege bouw aan het Rapenburg. Een aan tal van hen maakte duidelijk dat zij niet alleen staan in hun actie tegen Deetman. Danny Rozemond van de Leidse Studentenbond (LSB) verklaarde adhesiebetuigingen uit het hele land te hebben gekregen. "Wij zijn geen kleine geïsoleerde groep, zoals de voorzitter van het college van bestuur ons gisteren voor de voeten wierp. Zelfs de Leidse PSP, PPR, PvdA, en de Ab- va/Kabo, afdeling Leiden, en heel veel andere studentengroeperin gen uit Leiden, die hier nu niet De landelijke studentenvakbond keert zich fel tegen het nieuwe stu diefinancieringstelsel. Daniël En gelsman van het dagelijks bestuur maakte bekend dat de bond bin nenkort een gesprek met de minis ter hoopt te hebben. "Afgelopen week, nadat bekend was dat de studenten in Leiden actie zouden gaan voeren, kregen wij te horen dat de minister een gesprek met ons wenste te hebben. Daar had den wij maanden geleden al om ge vraagd. We zijn nu in onderhande ling met het ministerie over de agenda en de datum", aldus En gelsman. Toon van Dijk gaf via berekenin gen aan dat de minister van de ver keerde bedragen uitgaat. "De ba sisbeurs is niet 7386 gulden voor eerstejaars studenten, maar slechts 5638 gulden per jaar. Hij is verge ten het collegegeld van 1048 gul den er af te trekken. En dan heb ben we het nog niet eens over de verhoging van het collegegeld met nog eens zo'n 600 gulden in 1986." Volgens Van Dijk worden niet al- ADVERTENTIE Vanaf maandag 11 februari a.s. is de direktie Woon ruimteverdeling (voorheen Huisvesting) niet meer via de stadhuiscentrale met als doorkiesnummer 25 48 88 te bereiken. Huisvesting is vanaf a.s. maandag uitsluitend te be reiken onder nummer 14 31 41. Dit nieuwe telefoonnummer is voor zowel het ma ken van afspraken als voor informatie over huisvestingszaken. - Voor informatie kont u bellen op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur en voor het maken van afspraken tussen 14.00 en 16.00 uur. het Academiegebouw, kort voordat zij het pand gisteravond verlieten. Een woordvoerder i Landbouwhogeschool in Wageningen betuigt zijn solidariteit met de actie Van Dijk die werd onderbroken door het applaus van de toehoor ders, was nog niet klaar met zijn betoog: "Gemiddeld gaat een stu dent er zo'n 3000 gulden op achter uit. Voor de student wiens ouders beneden het inkomen van twee maal modaal zitten, de echte beurs student dus, is dat zelf nog meer. Deze groep komt helemaal in het verdomhoekje te zitten". "Zij zullen steeds meer moeten bij passen, willen ze hun kinderen niet zien verloederen. Al vijftien jaar strijden we voor een betere rege ling. Aan het huidige stelsel kleven al genoeg bezwaren, maar waar de minister nu mee voor de dag is ge komen, is ronduit schandelijk. Een student kan niet van 800 gulden per maand leven. Daar moeten de huur van de kamer, het levenson derhoud en de studiekosten van worden betaald". Reconstructie kruispunt bij Korevaarstraat LEIDEN - Vandaag is een begin gemaakt met de reconstructie van het kruispunt Korevaarstraat, Ge- regracht en Jan van Houtkade. De reconstructie en asfaltering gebeurt in het kader van het Leids busbanenplan en zal naar verwach ting zes weken in beslag nemen. Het verkeer zal waar nodig over één rijbaan worden geleid. De Oranjeboomstraat komt als door gaande route voor het verkeer, ko mend uit de St. Jorissteeg, tijdelijk te vervallen. Gelijktijdig met de reconstruc tiewerkzaamheden zal de rijrich ting worden omgedraaid op de Jan van Houtkade en het deel Zoeter- woudse Singel tussen Herenstraat en Lammenschansweg. Met het omdraaien van de rijrichting ver andert ook de parkeeropstelling. Parkeerders aan de Jan van Hout kade moeten hun auto's in het ver volg met de koplampen in de rich ting van de Lammenschansweg parkeren. Voor de auto's op het ge deelte Zoeterwoudse Singel geldt uiteraard het omgekeerde. De politie zal er op toezien dat de naleving van de nieuwe rij- en par keersituatie vlot verloopt. Leon Sonneschein, i stuurslid van de landelijk studen tenvakbond, wist te vertellen dat (foto Holvi universiteiten hierdoor ook wor den getroffen. "Omdat studenten boven de 27 jaar al helemaal niet meer in aanmerking komen voor een beurs zal die groep het eerst afvallen. Tel daarbij nog de gebrui kelijke teruggang van studenten vanwege de geboortedaling én de studenten die er halverwege het studiejaar achter komen het op de ze manier niet meer aan te kunnen, dan schatten we dat zo'n 50.000 studenten zullen stoppen. Verlies aan arbeidsplaatsen: tien tot vijf tienduizend". LEIDEN - De hulpverlening aan ouderen buiten verzorgings- en verpleeghuizen om ligt in Leiden nu al onder de landelijk nagestreef de cijfers. Dit zal nog erger wor den, gezien de prognose van een sterk vergrijzende bevolking en het veranderende overheidsbeleid dat de zorg in de eerste lijn wil be vorderen. Voor de hulpverlening heeft dit tot gevolg dat de sociale en preventieve kanten ervan ver der op de achtergrond zullen wor den geschoven, aldus de nota 'Be- jaardenwerk in Leiden anno 1984' van de Sichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk (DGB). In de nota wordt een inventarisatie gemaakt van knel punten, wensen en behoeften en punten van actie met betrekking tot-het ouderenbeleid. De nota is geschreven in samenhang met een beleidsbepaling van de stichting voor de komende jaren (1985-1988). De overheid gaat van het stand punt uit dat de verschuiving van zorg binnen verzorgings- en ver pleeghuizen (intramuraal) naar ge zinszorg, wijkverpleging en dien- stencentrumwerk (extramuraal) mogelijk is zonder dat er een tekort Auto rijdt fietsers aan LEIDEN - Een 30-jarige man is. in de nacht van zaterdag op zondag, gewond geraakt bij een aanrijding op het Noordeindeplein. De man zat achterop de fiets bij een 23-jarige Leidse vrouw toen een automobilist van achter op hen in reed. De man moest met hoofd wonden naar het Academisch Zie kenhuis worden gebracht. De vrouw liep geen letsel op. Uit een bloedproef bleek dat de bestuur der van de auto onder invloed ver keerde. Hij had de fietser niet op gemerkt. Politie zet jongeren uit buurthuis LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een tiental baldadige jongelui uit het buurthuis in de wijk Groenoord gewerkt. De jongeren hadden het met el kaar aan de stok gekregen waarbij één van hen een wond aan de oor had opgelopen. Hij moest voor be handeling naar het Elisabeth Zie kenhuis worden gebracht. De an dere jongens werden door de poli tie uit het buurthuis verwijderd. Eén van hen, een 19-jarige, werd ter ontnuchtering naar het politie bureau meegenomen. LEIDEN Honderden bejaarden bevolkten zaterdagmiddag de Stadsgehoorzaal, te gast als ze waren bij carnavalsvereniging De Hutspotten. Daar werd het traditionele bejaardencarnaval gehouden, als onderdeel van de diverse activiteiten die De Hutspotten in deze periode op het programma hebben staan. Diverse artiesten traden op en er werd, zoals uit de foto blijkt, polonaise gelopen onder leiding van Prins Willem I. (foto Holvast) LEIDEN De werkgroep Hoge woerd en omgeving vraagt het col lege van burgemeester en wethou ders om op te treden tegen de over last die garage Janson aan het Le vendaal zou veroorzaken. Verder heeft de groep bezwaren tegen de voorstellen van Janson aan de ge meente om in het pand Levendaal 166b een showroom te beginnen. Zij vreest voor een ernstige versto ring van het leefklimaat aan dit stukje Levendaal. De gemeente heeft de aanvraag voor de vesti ging van de showroom inmiddels afgewezen. In een brief aan B en W geeft de werkgroep er blijk van slecht te spreken te zijn over de werkzaam heden van de garagehouder. Vol gens haar ondervindt de buurt overlast van her en der geparkeer de en voor de verkoop gestalde au to's en worden auto's op de stoep voor de deur van de buren gerepa reerd. "Na 22.00 uur wordt er nog getankt, wat in strijd is met de ver gunning". "De nu door bewoners onder vonden overlast zal ook gaan op treden aan de overkant van het Le vendaal, als u de firma Janson toe staat daar een showroom te vesti gen", vreest de werkgroep. "Nu al staan de auto's daar op de bekende wijze dwars op de stoep gepar keerd". Zij wijst erop dat de vesti ging van het garagebedrijf Leven daal 166b in strijd is met het be stemmingsplan. Een woordvoerster van de ge meente zegt dat de aanvraag voor de vestiging van Jansons show room aan het Levendaal is afgewe zen omdat het gebruik van het pand in strijd is met het bestem mingsplan. In dit gebouw mogen uitsluitend kantoren en woonruim te komen. De Stichting Werkgelegen heid Leiden houdt woensdag een oriëntatie-ochtend voor mensen die overwegen een be drijf te beginnen. Op deze och tend wordt verteld welke hin dernissen men daarbij moet ne men en verder wordt er infor matie gegeven over diploma's en vergunningen, rechtsvor men, financieringsmogelijkhe den en instanties die kunnen adviseren. De bijeenkomst wordt gehouden in het Olga-be- drijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraal 99 en begint om tien uur. LEIDEN - Bewoners van de Gan- distraat belden gisterochtend in opperste verbazing naar de Leidse politie nadat zij in de vroege vries kou een naakte man in een auto hadden zien stappen. De man had eerst doodgemoede- lijk de voorruit van zijn auto staan schoonmaken en was daarna weg gereden. Hij werd later door sur veillerende agenten gesignaleerd bij de Plesmanrotonde, maar rea geerde in het geheel niet op aanwij zingen van de agenten die hem tot stoppen trachtten te bewegen. Op de Schipholweg lukte het de agen ten om de automobilist in adam- kostuum tot stoppen te dwingen. De man vertelde "op weg te zijn naar God". Hij werd door de agen ten overgebracht naar het politie bureau waar hij een warme deken kreeg omgeslagen hoewel de kou hem niet leek te deren. De man is later op de dag overgebracht naar Endegeest. zal ontstaan aan voorzieningen voor ouderen. Hiertegenover stelt de Stichting DGB te zullen streven naar handhaving van algemene en specifieke voorzieningen voor ou deren en zo nodig verbetering daarvan en aandacht te zullen schenken aan de samenwerking tussen verschillende vormen van hulpverlening. Ook zal de stichting de nodige aandacht besteden aan de ontwik keling van experimenten als dag en nachtopvang als tijdelijke op lossing voor bepaalde ouderen, de problemen rond hulp- en dienst verlening in bepaalde aanleunwo ningen (woningen in de buurt van een instelling), wijkfunctie van de verzorgingstehuizen, opvang van psychogeriatrische ouderen, alar mering en vervoersproblematiek. De knelpunten-nota constateert dat de crisisopvang een groot pro bleem is buiten de kantoruren. De samenwerkingsverbanden tussen de verschillende hulpverleners zul len dan ook verder ontwikkeld moeten worden. Verder zouden meer dienstencentra buiten kan tooruren moeten worden openge steld. In Tuinstadwijk is dat al het geval. De stichting wil de komende ja ren de maatschappij meer gevoelig maken voor de positie van oude ren, de zelfstandigheid van oude ren bevorderen en ouderen veel meer stimuleren deel te nemen aan het maatschappelijk proces. Activiteiten in Inloophuis Psychiatrie LEIDEN - Ter gelegenheid van de landelijke week van de psychiatrie, organiseert het Leidse Inloophuis Psychiatrie onder het motto 'Klei ne verschillen, grote gevolgen, gek hè?' deze week elke avond een aan tal activiteiten. Vanavond houdt Jan van der Le- ly een verhandeling over de 'socia le aspecten van afwijkend gedrag', over de vraag waarom de een wel en de ander niet als 'afwijkend' wordt bestempeld. Morgenavond is er een videofilm over wegloophuizen te zien. Twee werkers uit een wegloophuis zul len hierbij aanwezig zijn. In de film wordt gesproken over de reden waarom mensen weglopen uit in richtingen, over verschillen en overeenkomsten tussen wegloop huizen en inrichtingen en over het functioneren van wegloophuizen. Woensdagavond is bedoeld als een soort kennismakingsavond voor mensen die nog nooit in het Inloophuis zijn geweest. Donder dag staat een optreden van het ca baret-trio Jan, Pieter en René op het programma. Het officiële gedeelte van deze week wordt vrijdagavond afgeslo ten met een forumdiscussie over het functioneren van de ambulante geestelijke gezondheidszorg. Het gaat hier om hulp die aan mensen met psychische problemen wordt gegeven buiten een psychiatrisch ziekenhuis. Voorafgaande aan de discussie, waaraan een vertegen woordiger van de RIAGG, een huisarts, een cliënt en een studente deelnemen, wordt de videofilm 'De binnenkant' vertoond. Deze avond begint om half acht, op de overige avonden is de aanvangstijd acht Omdat het Leidse Inloophuis za terdag precies één jaar bestaat, wordt de week afgesloten met een groot eindfeest. Het Inloophuis Psychiatrie is gevestigd aan Ra penburg 48. Protest tegen bouw Maredijk afgewezen LEIDEN De bezwaren tegen de bouw van veertig wooneenheden voor studenten aan de Maredijk zijn ongegrond. De commissie voor beroeps- en bezwaarschriften heeft de bezwaren tegen het bouw plan afgegeven. Overigens is de bouw van de eenheden al begon nen. Burgemeester en wethouders hebben de bouwvergunning afge geven terwijl ook het provinciebe stuur er mee heeft ingestemd. Tegen de bouwvergunning had den omwonenden bezwaar ge maakt, evenals W.P. Sloos, de eige naar van een illegaal tot woonruim ten verbouwd pakhuis, dat vrijwel tegen de wooneenheden aan staat. Dit pakhuis, Maredijk 131 wordt bijna helemaal ingebouwd v/aar- door het uitzicht wordt belemmerd en er nauwelijks sprak meer is van lichtinval. De omwonenden hadden be zwaar gemaakt tegen het bouw plan onder meer omdat zy vinden dat de buurt te weinig parkeer plaatsen krijgt. Afgezien hiervan menen zij dat het pakhuis van Sloos eerst zou moeten worden ge sloopt, voordat de bouw van het studentenhuis begint. Zij vrezen bovendien dat de heiwerkzaamhe den voor de wooneenheden hun woningen zal beschadigen. B en W hebben tegen deze be zwaren ingebracht dat de bezwa ren van Sloos niet relevant zijn om dat diens pakhuis illegaal is ver bouwd tot woonruimte. De twintig parkeerplaatsen, die voor het stu dentenhuis zijn gepland, vindt de gemeente voldoende omdat lang niet alle studenten een auto heb ben.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3