Tm Olympisch Amsterdam stap verder Jonas Nilsson slalomkoning Schaatstop van Rusland zwanger Van der Duim en Kuiper mee naar sprintstrijd Russisch paar uit schaduw WK alpine skiën Rugblessure Monika Holzer - Na 9hulp' van Westduitser Wolfgang Tröger Jan Ykema 'valt' af in Inzeil PAGINA 16 MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 BORMIO (ANP) - De koning is dood, leve de koning. Zo ongeveer kan de overwinning van de Zweed Jonas Nilsson op de slalom van de wereldtitelstrijd alpine skiën in Bormio, het beste worden om schreven. Nilsson verdrong met deze overwinning zijn beroemde landgenoot Igemar Stenmark. die in zijn loopbaan tweemaal Olym pisch goud veroverde en vijf keer wereldkampioen werd. Voor 15.000 toeschouwers kwam Sten mark nu op de vierde plaats te recht. De voor Luxemburg startende Oostenrijker Mare Girardelli werd tweede en bleef zodoende zonder wereldtitel. Eerder kreeg hij op de reuzeslalom het brons omgehan gen. Na de eerste manche had hij nog de leiding, voor de Joegoslaaf Krizaj en Nilsson. Overigens stond Girardelli, die pas kort voor de wereldtitelstrijd van de internationale federatie toe stemming kreeg voor Luxemburg te starten, onder grote psychische druk. Gisteren had hij het zwaar te verduren. Diverse officials van an dere ploegen scholden Girardelli Kasper slaat slag m KN SB-Marathon AMSTERDAM (ANP) - Het ver haal van Henri Ruitenberg en Jos Pronk is dit seizoen tal van keren geschreven. Dat van Andries Kas per als overwinnaar in een schaats- marathon nog nooit. Tot gisteren, toen hij op het Amsterdamse kunstijs de koudste wedstrijd uit de reeks van de KNSB-beker als eerste beëindigde. „En dat werd tijd ook", aldus de 32-jarige nieuw komer in het peloton zonder een spoor van zelfoverschatting. Kasper was gisteravond een van de vijf koplopers, die een ronde voorsprong namen. De wedstrijd over honderd ronden werd open gebroken door Jos Niesten, Jan van Kapelle en Frans Boon, de winnaar van de enige tocht over tweehonderd kilometer in deze winter, die op het Veluwemeer. Al- bert Bakker en Kasper volgden. Daarmee was de strijd gestreden tot de eindsprint, waarin Kasper het afscheidskadootje van Jos Niesten, die stopt na dit seizoen in de KNSB-reeks, afpikte. Kasper was niet de enige die gis teravond een goede slag sloeg. Jos Pronk deed dat ook. De nummer twee van het klassement maakte de strijd om de KNSB-beker met nog drie wedstrijden voor de boeg opeens een stuk interessanter. Hij verkleinde de achterstand op Hen ri Ruitenberg tot dertien punten. Pronk, dit seizoen nog zonder zege, werd twaalfde. De al te voorzichtig rijdende Ruitenberg reeds vijf keer ir, eindigde als twintigste. uit om hem nog nerveuzer te ma ken. „Het was werkelijk schandalig", zei Stenmark later boos. Girardelli zelf maakte er niet te veel woorden aan vuil. „Ik ben tevreden met twee medailles in mijn eerste we reldtitelstrijd. In de tweede man che had ik wat problemen. Op Nils son als wereldkampioen had ik ze ker niet gerekend". Nilsson, vorig jaar vierde op de Olympische Winterspelen, was ui teraard door het dolle heen over zijn triomf. „Na mijn eerste man che durfde ik niet meer aan de we reldtitel te denken", gaf hij toe. Vrouwen Voor het eerst sinds 1974 heeft een Francaise tijdens de wereldti telstrijd skiën weer een gouden medaille veroverd. Destijds was het Fabienne Serrat, die in St. Mo- ritz eerste werd op de reuzeslalom en de combinatie. De ervaren Per- rine Pelen bekroonde zaterdag in Bormio een fraaie carrière van ne gen jaar met de wereldtitel op de slalom. Christelle Guignard maak te het Franse succes compleet door tweede te worden. Voor Olym pisch kampioene Paoletta Magoni uit Italië resteerde het brons. De Zwitserse Erika Hess had na de eerste manche nog de leiding met een tijd van 45,33 seconden. Perrine Pelen volgde op 0,15 se conden. Guignard (negende) en Magoni (achtste) hadden een aan zienlijke achterstand opgelopen. De tweede manche zou het klasse ment echter drastisch wijzigen. Erika Hess, die vorige week maan dag goud won op de slalom voor de combinatie, raakte na enkele poor tjes het goede spoor bijster en staakte de strijd. Perrine Pelen zei na afloop, dat dit wel eens haar laatste skiseizoen zou kunnen zijn. „Ik had genoeg zilver en brons gewonnen. Deze keer dacht ik aan niets anders dan goud". reldkampioenschap sprint in Hée- renveen de ploeg van de Sowjet- Unie aai SERAJEWO (ANP) - Coach Baris- jev van de Russische damesploeg heeft dit seizoen niet de vrije hand in het kiezen van zijn beste schaat- senrijdsters. Van de nationale top van de Sowjetunie waren maar liefst drie dames in verwachting: Natalja Koerova, Svetlana Kats- joek en Natalja Sjive-Glebova. „Al lemaal meisjes uit de jaargangen '62 en '63. Nog jong genoeg om te rug te komen", liet Barisjev i rajewo weten. Sjive veroverde vorig jaar nog jarige rijdster uit Inzeil, getraind Holzer De deelneming van Monica Holzner, sinds kort getrouwd met Fritz Gawenus, aan de strijd om het wereldkampioenschap op de sprint, 23 en 24 februari in Heerèn- veen, is onzeker geworden. De 30- brons op de Olympische 500 meter en werd derde bij de wereldtitel strijd sprint achter Enke en Lalen- kova. De laatste is volgens Barisjev door de Nederlander Ab Krook, heeft opnieuw last van een rug blessure. De Olympische kampioe ne op de 1000 meter van 1972 heeft r De nieuwe en oude Zweedse ski-koning broederlijk naast elkaar. Links Jonas Nilsson, rechts Ingemar Sten- de aangewezen rijdster om over de sprintstrijd in eigen land het af tfoto AP) twee weken bij de strijd om het we- gelopen weekeinde laten schieten. mark. ganisatoren die werken om de Spe len naar Amsterdam te krijgen, hebben mij uitgenodigd voor een Olympisch Centrum, verder informeel bezoek. Men wilde ken- aan zijn plannen voor de Spelen nis nemen van mijn ervaringen van van 1992. De vorige week is Wolf- de Spelen van München. Ik AMSTERDAM (ANP) - Amster dam bouwt, in weerwil van bezwa ren uit de omgeving stad geweest om de Amsterdam mers een stapje verder te brengen bij hun organisatorische plannen. Met de geboren Beier Tröger scoorde Amsterdam van twee kan ten. Ten eerste was Tröger zeer in tensief betrokken bij de organisa tie van de Olympische Spelen Tröger heeft niet alleen als infor mant gediend, maar ook plekken bezocht die voor de Spelen van 1992 zullen kunnen worden ge schikt gemaakt. „Ik geloof dat een stad als Amsterdam een dergelijk evenement zal kunnen organise ren. De stad is niet zo veel kleiner München 1972, hij was ook burge- dan München en Nederland is na- meester van het dorp tijdens de tuurlijk ook geen klein land. De ge- VLISSINGEN (ANP) - Leon van le bron van informatie. Ten tweede de Velden van de atletiekvereni- js de secretaris-generaal ging AV'56 uit Goes heeft zaterdag Nationale Westduitse Olympische de Galgecross in Vlissingen ge- Comité sportsdirector van het In wonnen. Hij legde de 11 kilometer ternationale Olympisch Comité, af in 37 minuten en 20 seconden. Tweede werd Johan de Vlieger van „In die laatste functie", legde Marathon uit Vlissingen met een Tröger uit, „ben ik dit keer niet achterstand van acht seconden. naar Amsterdam gekomen. De or- Spelen en daardoor ee^waardevol- dachte van een in lokaties gecom primeerd evenement lijkt mij goed, maar het is natuurlijk geen SERAJEWO - Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) bezocht het afgelopen weekeinde in Seraje- wo de wereldtitelstrijd schaatsen voor dames. Hij deed ook de steden Belgrado en Zagreb aan. In Belgrado bekeek hij de accommodaties, die aanwezig zijn voor de eventueel te houden Zo merspelen. „Belgrado is voor tachtig procent klaar", liet Samaranch we ten. In Zagreb liet de IOC-voorzitter zijn blik gaan over de voorzieningen w voor de Universiade van '87. In dezelfde stad sprak hij met Joegoslavi- aanleiding om niets te zeggen over sche regeringsvertegenwoordigers over hun steun aan een resolutie in de wat ik in Amsterdam gehoord of vergadering van de Verenigde Naties (VN) ter bescherming van de Olym pische Spelen. Samaranch spreekt in dit stadium niet nog niet van officiële kandida ten voor de organisatie van de winter-en zomerspelen 1992. „Wij weten dat zes steden: Amsterdam, Parijs, Barcelona, Belgrado, New Delhi en Brisbane hard aan het werk zijn om de zomerspelen van '92 binnen te halen1', aldus de Spanjaard. Voor de winterspelen van dat jaar is er be langstelling van Sofia, Cortina d1 Ampezzo, Falun, Lillehammer, Berch- tesgaden en Albertville. In Joegoslavië staat de regering officieel achter de kandidatuur van Belgrado. derland geweest. Officiéél zijn er ook nog geen kandidaten voor de Zomerspelen van 1992. Dat is pas na 15 juni van dit jaar, wanneer de termijn voor aanmelding sluit. Maar wanneer mij iets gevraagd zou worden uit de kring van het IOC is er natuurlijk geen enkele gezien heb" absolute noodzaak". In zijn IOC-functie behoort de Westduitser tot de commissie die kandidaat-steden bezoekt om de mogelijkheden te peilen. „Met dat oogmerk ben ik dit keer niet in Ne- Rien Bal van de Amsterdamse voorbereidingscommissie noemde Tröger de man die op alle hoofdste delijke vragen een antwoord weet. „Hij heeft de ervaring en de kennis waar wij gebruik van kunnen ma ken. München is in vele opzichten vergelijkbaar, meer in ieder geval dan Los Angeles, Montreal of Mos kou. Het was dus voor de hand lig gend dat wij bij hem terecht kwa men voor onze vragen. lende doelen, transport en medi sche begeleiding. Kortom alle za ken die bij de organisatie voor de afronding zorgen. Uit eerdere con- In een gesprek heeft Tröger ons tacten wisten wij dat hij bereid was een beter inzicht verschaft 0 r tal van dienst te zijn. Daarvan aantal lokaties die al bestaan, of die kunnen worden gebruikt, getoond. Hij is in de eerste plaats voor ons een vraagbaak geweest die ons voorzien heeft van de antwoorden waarmee wij ons voordeel zullen kunnen doen". Beurs Amsterdam Noteringen van AANDELEN binnenland doorlopend 11 februari 1985 (tot 12:30 uur) INZELL (ANP) - Hilbert van de Duim en Geert Kuiper hebben zich het afgelopen weekeinde geplaatst voor de Nederlandse ploeg, die over twee weken in Heerenveen zal .deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap sprint. Van de Duim had zich tijdens de selectiewedstrij den in Inzeil voor aanvang van de afsluitende 1000 meter al van een startbewijs verzekerd. Kuiper is de enige echte sprinter voor de titelstrijd. Als Nederlands kampioen had Hein Vergeer zich begin januari in Utrecht al voor het toer nooi geplaatst. Jan Ykema is in Heerenveen reserve. De Harlinger verspeelde zijn kansen door zaterdag in Inzeil op de kilometer te vallen. 158.00 158.8C 122 20 122.K 279.50 27980 Andrej Bukin en Natalja Bestemianova. Bij de dames wordt Nederland in Heerenveen in ieder geval verte genwoordigd door sprintkampioe ne Yvonne van Gennip. Voor de tweede startplaats wordt het ko mende weekeinde in het Beierse schaatsoord een selectiewedstrijd tussen Boorsma en de rest van de kernploeg gereden. Evenals Van der Duim hield Frits Schalij het na drie afstanden voor gezien. „Frits had binnen de 1.15 moeten rijden om nog langs Kuiper te komen", had bonds coach Henk Gemser becijferd. „Dat is niet haalbaar. Hij had dan zaterdag wel een fraai persoonlijk record (1.16,69) gereden. Voor hem zijn de gebeurtenissen van volgen de week belangrijker, het wereld kampioenschap in Hamar". Tijdens de nationale sprintstijd had Ykema al achterstand opgelo pen. Zijn val in Utrecht op de 1000 GOTHENBURG (Reuter) - De na latenschap van Jayne Torvill en Christopher Dean, het Britse won- derpaar, dat tegenwoordig geld als water verdient met optredens over de gehele wereld, is in het bezit ge komen van de oudste erfgenamen, Natalja Bestemianova en Andrej Bukin uit de Sovjetunie. In de vrije kür van de strijd om de Europese ijsdanstitel kregen zij tot zeven keer toe de waardering van 6.0 voor de artistieke uitvoering. Al leen het Hongaarse en het Britse Sergej Ponomarenko, die tweede werden, saai en ouderwets. Dat an dere Sovjet-paar was onlangs nota bene landskampioen geworden. meter tegen Vergeer kwam hem in Inzeil slecht van pas, want volgens de afspraken mochten er van de acht afstanden (Utrecht en Inzeil) twee mislukken. Ykema beperkte zich tot twee geslaagde 500-meters alsmede een sterke kilometer. Dat was niet voldoende om Kuiper diens in Utrecht verworven voor sprong te ontnemen. Van der Duim hield de sprint op peil door twee keer tijden onder de 40-seconden te noteren. Schalij dook pas voor de eerste keer dit seizoen onder die grens. De andere deelnemers aan het allroundwe- reldkampioenchap, Vergeer en Hopman hielden zich buiten de sprintstrijd. In de schaduw van de weer uitblinkende stayer Robert Vunderink (7.06,66) reed het twee tal de vijf kilometer mee. De grote man van het bij progam ma was evenwel een andere WK- allrounddebutant, Gaetan Bou cher. De Canadees won zaterag on der ideale omstandigheden 37,75 seconden op de 500 meter en 1.56,82 op de 1500 meter. Gisteren waren de condities aanzienlijk minder. Met het oog op „Hamar" en „Heerenveen" beperkte Bou cher zich tot een duurtraining. 197.50 193 00 259.00 265 00 jurylid gaven minder: 5.95. Eén ju rylid oordeelde ook het technische gedeelte als perfect. Een keer eerder was de titel van Torvill en Dean vacant géweest. Dat was in 1983, toen zij afwezig Dat gebeurde op merkwaardige waren. Ook toen traden Bestemia- wijze, omdat Bestemianova en Bu- nova en Bukin uit de schaduw. Nu kin 6 x 6.0 kregen toebedeeld voor deden zij dat pas werkelijk. De de kunstwaarde van hun kür. De vrije kür werd hartstochtelijk gere- besten van toen werden echter in den en straalde een groot zelfver- sportief opzicht gestraft, omdat trouwen uit. Bukin zijn vrouwelijke wederhelft Daarbij vergeleken was het op- in de sport te vaak van het ijs had treden van Marina Kilomova en getild. 219 90 219 90 142.00 142.00 186.00 180 00 485 00 490 0< 168 00 16700 148 00 153.00 B 810.00 810.0C 233 00 234.54 272.00 269 buitenland asas 125.00 124 00 beleggingslnst. 159.50 15950 1107.20 1106 40 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 133.00 120.80 120.70 bg8Vfc84ll-09 104.20 106 30 105.40 102.00 100.60 132.50 134.8C 104.20 104.00 fgh 7 Vfc 84-92 98.50 V/z 84-93 100.00 105 60 10560 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Goud en zilver Goud onbewerkt: 35340 - 35840 Zilver onbewerkt: 685 - 755 Beursoverzicht Forse koerswinst Kon. Olie Op een niet onvriendelijke Amster damse effectenbeurs stal Koninklij ke Olie vandaag de show. Napat vorige week de notering al vrij be hoorlijk was opgelopen kwam er vandaag nog weer veel vraag naar deze stukken los en de koers ging dan ook met grote sprongen vopr- uit. Tegen het middaguur was er een winst voor Koninklijke Olie van on geveer 14,50 waarmee het tonds aan de welhaast magische grens van f 200 tipte. Aangenomen wordt dat ook de algemene beursindex, die voor een belangrijk deel wordt bepaald door de notering van Ko ninklijke Olie, de barrière van 200 punten vandaag zal doorbreken. Vrijdag werd dat niveau op een haar na gemist. De overige hoofdfondsen bleven een stuk dichter bij huis en de om zetten waren daar ook veel gerin ger.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16