T Schakers Philidor laten De Variant ontsporen Kasparov krijgt Karpov in vizier Katwijkse dammers in grote problemen UVS wint in zaal Stand nu 5-3 Nederlaag tegen TDV Volleybalbeker naar Alma Ata Blanchard wellicht in mei tegen Spinks zorgt voor verwarring Met NK-winnaar Van Bracht naar EK-driebanden Handbalteam MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 15 LEIDEN Met sponsor denderde De Variant uit Breda in het grijze verleden als een Japanse kogeltrein steeds naar één van de vier bovenste plaatsen in de hoofdklasse van de landelijke schaak competitie. Maar nu in het lopende sei zoen zonder geldschieter zwoegt en puft dit team, dat een viertal meesters even voordat het vertreksein voor deze com petitie werd gegeven, node zag vertrek ken, als een boemeltreintje uit het ro mantische Wilde Westen op weg naar de middenmoot. Een happy end is echter niet waarschijnlijk. Immers, in de zater dag 'gereden' zesde ronde liet het tiental van het Leidse Philidor het Bredase 'Lo kaaltje' met 4-6 ontsporen, zodat het de vraag is of De Variant, nu rode lantaarn drager, volgend seizoen weer op het hoofdklasse-traject te zien zal zijn. De meest brutale overval kwam echter op naam van koploper V/Rotterdam. Met twee vooruitgespeelde winstpartij en (Jan Timman - Lange weg en John van der Wiel - Pliester beide 1-0) hadden de Maasstedelingen hun slachtoffer D/ Watergraafsmeer blijkbaar zo overdon derd, dat het zaterdag nauwelijks nog te genstand bood: 8-2. Jeroen Piket, die on langs op het Hoogoventoernooi nog een 'Oscar' veroverde, acteerde als een vol leerd meester: het Hollands van De Witt bestreed hij met g2-g4; wel kwam hij in tijdnood (17 zetten in 4 minuten), maar 'ik had alles al gezien': winst dus. Meteen al in de beginfase van de door Joop Piket en de zijnen geplande aan slag op De Variant ging het er Spaans toe. RAG de Graaff zorgde met zijn ge- liefdkoosde 3...., g6 in de Spaanse ope ning voor het eerste spektakel. Ietwat geholpen door Oei was het matnet in 27 zetten dichtgeknoopt: 0-1. Intussen had Lex Jongsma met een pionoffer ook de knuppel in het hoenderhok gegooid. Het leverde hem geen windeieren op, want De Zwart zette zijn eigen koning vrijwil lig in zijn blootje: 0-2. Joop Piket trof een oude bekende: Erik Bongers, voor heen uitkomend voor Voorschoten. Hij kende echter geen pardon: een promo tiecombinatie met matdreiging: 0-3. De Kok tekende zelfs 0-4 aan: Boey speelde te consequent op mat, wat uiteraard als boemerang ging werken. Van Maaren had 0-5 kunnen en moeten maken, maar met de vlag van opponent Van Dieren op vallen liet hij pardoes een vijandelijke pion dame halen: 1-4. Ook Hofland benutte zijn kansen niet: hij liet zijn partij in remise verzanden: 1 Vi-4Vfc. Een ware heksenketel was het duel op het eerste bord. Peter Gelpke kon op een bepaald moment zelfs een zestal stuk ken van Borm slaan, maar wat hij ook probeerde, hij kon geen stuk winnen. In tegendeel, hij verloor: 2V2AV2. Een foufje van Coen Stehouwer deed teamleider Joop Piket aan de noodrem trekken: Piet Bakker (fraai spel dankzij een dame-offer) en Marcel Piket (wikkel de af naar een eindspel in plaats van di rect op mat te spelen) moesten remise aanbieden om de zege veilig te stellen. De Variant zag geen winst meer en ac cepteerde dat: 3V2-5V2. Stehouwer had na zijn fout op tempo moeten verliezen, maar Vogel zag 'ze vliegen', waarna Phi lidor zowaar de eindstand nog op 4-6 kon bepalen. Het gedegradeerde LSG I/Leiden dacht zeker in klasse II B slapende kampioen te worden, maar intussen staat wel het Amsterdamse Tal, dat zaterdag overi gens op het nippertje degradatiekandi daat US met 5V2AV2 bedwong, drie matchpunten op het Leidse tiental voor. Hard is dan hei ontwaken uit de titel- droom. Dat was het zeker voor clubkam pioen Remmelt Otten: hy had zich zater dag verslapen en ging daarom in zijn eentje op weg naar Amsterdam. Maar hij is nooit in de speelzaal gearriveerd. Een voudig omdat Nieuw-West was verhuisd en hij het juiste adres niet kende. Geen nood, non-playing-captain Van Moorsel viel in, zij het met een tijdsachterstand van bijna drie kwartier. Erger was echter dat LSG ook Charles Kuijpers miste. Hoewel LSG telkens een punt uitliep, maakte Nieuw-West steeds weer gelijk: derhalve 5-5. Het eerste punt was echter voor de Amsterdam mers: Henk van Putten liet zich wegoffe- ren. Een pion snoepen van Wiebes moet je nooit doen, want dan volgt straf: 1-1. In het Engels won Tolenaar dankzij een niet te stuiten wals op de damevleugel: 1-2 voor LSG. Gerla vergat tijdens zijn activiteiten op de damevleugel dat zijn koning steun nodig had: offers en 2-2. Sikkel stond moeilijk, maar hij maakte het Schaefers zo lastig, dat laatstge noemde zijn vlag zag vallen: 2-3. In een wilde Siciliaan werd de in het centrum staande koning van Kees van Zijp van beide vleugels aangevallen: 3-3. Jorgen Henseler sloeg in tijdnood een remise aanbod van Gert Jan Goedhart (voor heen Leiderdorp) af. Hij kreeg gelijk, want op de laatste zet streek de vijande lijke vlag het vaantje: 3-4. Joop Bakker taxeerde het eindspel niet goed: slechte loper tegen goed paard: 4-4. De aanval van Konings was sterker dan de tegenaanval (4-5), zodat Van Moorsel voor het beslissende halve puntje moest zorgen. Pas in het verre eindspel bleek, dat hij ervaring te kort kwam: 5-5. Philidor II/Leiden heeft zaterdag voor de tweede maal bewezen, dat als het team compleet is, er gewonnen wordt. VAS/ASC II werd het slachtoffer van de dadendrang van de Leidse ploeg: 3-6, prognose 4-6. Wel kreeg Herman te weinig voor zijn dame (1-0), maar Kohlbeck had het ant woord (won toren en twee stukken) al klaar: 1-1. Zowel Henrïette de Greef als Vriend tekenden rustige remises aan, terwijl Smit en Heieen de Greef hun pluspion konden verzilveren, maar Van Halderen juist een pion te kort kwam: 3-4. Ongelooflijk dat de opponenten van Ni co Kuijf (toren tegen dame achter) en Vergeer (dame en toren achter) tot het mat bleven doorspelen: 3-6. Henk van Loon staat in de enige hangpartij met zijn toren tegen het loperpaar waar schijnlijk op verlies. Terecht hieven Van Tooren, Maarten Kuyt en Hockx van LSG II/Leiden klaagzangen over hun prestaties in het 'theater' van BSG II aan. Het had een doorbraak naar de top in klasse IIC kun nen betekenen. Nu werd het een klein drama (5Vi-4V<2 verlies), zodat BSG II de trotse koploper bleef. Toch een uitste kend resultaat voor een gepromoveerd team, maar.... LSG kwam op voorsprong dankzij een strafexpeditie van Duindam: 0-1. Kuijt had echter geen goed antwoord op 1. f2- f4 en Hockx had de dames op het bord moeten houden: 2-1. Het spel van Coen v/d Heijden op beide vleugels dwong Clemens tot een doorbraak in het cen trum: hij slaagde en 2-2. Twee remises (Nieuwland: rustig, en Van Tooren: on nodig) betekende 3-3. Hagendijk en Pas- senier konden hun kansrijke posities niet uitbuiten: zij verloren zelfs (5-3). Ti- mo Henseler won zijn toreneindspel met verbluffende wendingen, maar het vier- toreneindspel van Leo Barendse bracht slechts remise: 5V2AV2. KEES VAN STEENWIJK LEIDEN - De jeugdcommis sies van LFC en Lugdunum kunnen terugzien op een ge slaagd zaalvoetbaltoernooi voor A- en B-junioren dat giste ren in de Groenoordhallen werd afgewerkt. Achttien re gionale verenigingen streden met hun hoogste A- en B-junio renteams om de Leidato-wis- seltroffee die uiteindelijk in handen kwam van UVS. Bij de B-junioren eindigde UVS op een derde plaats, ach ter Roodenburg en de verrasen- de winnaar SVLV. Bij de A-ju nioren stuntte UDO, niet zozeer door in de voorronde verassend Roodenburg uit te schakelen, maar vooral door in de finale poule Lugdunum (tweede) en UVS (derde) voor te blijven. De twee derde plaatsen waren voor UVS evenwel voldoende om de eerste winnaar te wor den van de wisselbokaal die be schikbaar was gesteld door het Leidato-bestuur, dat ook de huur van de Groenoordhallen (zo'n tweeduizend gulden) voor zijn rekening nam en toezegde in de toekomst het gezamenlij ke initiatief van LFC en Lugdu num financieel te zullen steu nen. MOSKOU (AFP) Gari Kasparov heeft na een lange achtervolging Anatoli Karpov weer in het vizier gekregen. Zaterdag eenentwintig partijen nadat hij achterkwam met 5-0, verkleinde de 21-jarige groot meester in Moskou de achterstand op de wereldkampioen tot 5-3. Karpov, die een uitgeputte indruk maakt, verloor achtereenvolgens de laatste party, die in de Zuilen zaal van het vakbondsgebouw in het Kremlin plaatsvond en de eer ste in de nieuwe omgeving van ho tel Sport. De 48ste partij, die de avond tevo ren bij de 41ste zet was afgebroken, had Karpov voor hetzelfde geld meteen kunnen opgeven. De ana lyse leerde, dat het ontstane toren eindspel met één pion minder in al le variaties verloren was. Het eni ge, waarop hij kon hopen, was een moment van onoplettendheid van zijn jonge tegenstander. Rond de tijdcontrole speculeerde hij klaarblijkelijk daarop. Het to ren-offer, dat hij twee zetten achtereen aanbood, zou bij aanne ming tot pat hebben geleid. Kaspa rov trapte er natuurlijk niet, waar na Karpov niets anders overbleef dan op de 67ste zet zijn koning om te leggen. De ongeveer tweehonderd toe schouwers in de hotelhal begroet ten de derde zege van Kasparov met luid applaus. Hier en daar klonk zelfs een 'bravo' op. Karpov bezit nog altijd een com fortabele voorsprong op de uitda ger, maar een feit is, dat hij in de 49 dagen, die verstreken sinds hij op 5-0 kwam, niets meer heeft kunnen bereiken. In de 32ste partij leed hij voor het eerst een nederlaag, daar na volgden veertien remises en weer twee nederlagen. De jeugd en het uithoudingsver mogen van Kasparov in aanmer king genomen, voorspellen som mige kenners de totale ineenstor ting van de wereldkampioen. „Kar pov kan niet meer zeggen zij. „Hij loopt het risico in deze uitput tingslag tenonder te gaan". (AFP/SID) - In het Italiaanse Forli ging de beker voor de landskam pioenen voor de achttiende keer naar de Sovjetunie. Voor de eerste keer verdween de bokaal achter de Oeral. De vrouwen van Alma Ata, de hoofdstad van Kazakstan, ver sloegen in de finale het thuis spe lende Ravenna met 3-1. In Ankara veroverde Dinamo Oost- Berlijn de beker voor bekerwin naars. In de eindstrijd waren de Oostduitse vrouwen een fractie be ter dan de vrouwen uit Sverdlovsk (3-2). De uitslagen zijn: FORLI (landskampioenen): Eindstand: 1. Alma Ata 3-6 2. Ravenna 3-4 3. Boedapest 3-2 4. Lohhof 3-0 ANKARA (bekerwinnaars): Eindstand: 1. Dinamo Oost Berlijn 3-6 2. Sverdlovsk 3-4 3. Academik Sofia 3-2 4. Reggio Emilia 3-0 WIJCHEN (GPD) - De strijd om het Nederlands kampioenschap driebanden kende twee winnaars. Gis teren in Wijchen was de triomf van de als tweede geëindigde Arie Weijenburg misschien nog wel groter dan die van Rini van Bracht, die zijn nationale ti tel prolongeerde. Beiden gaan in maart op het Euro pees kampioenschap in Amers foort proberen een plaats af te dwingen voor de wereldtitelstrijd, die in mei in Heeswijk wordt ge houden. Voor Rini van Bracht stond kwalificatie al vast sinds hij vorig jaar in Leuven de beste van Europa werd. Maar dat hij de ko mende toernooien vergezeld zal worden door zijn clubgenoot (Pa lais des Sports Utrecht) Weijen burg, dat werd in Wijchen als een regelrechte verrassing beschouwd. Alleen al de curieuze manier waar op Weijenburg als hoofdklasser werd toegelaten tot de finale ereklasse was opvallend. Een wat vreemde truc van de technische commissie van de biljartbond deed hem onverwacht bij de sterkst geachte acht driebandenspelers van Nederland belanden. Zelfs col lega-biljarters als Piet de Jong spraken daar in Wijchen openlijk schande van. Weijenburg haalde dan z'n schou ders maar op, hij kon er tenslotte ook niets aan doen. Niemand kon hem kwalijk nemen dat hij dat bui tenkansje met allebei de handen aangreep. Bovendien, hij was niet de eerste de beste. Was in '82 (acht ste) en '83 (vierde) ook al eens tot de ereklassefinale doorgedrongen. In zijn voorbereiding op 'Wijchen' ging de 28-jarige Ossenaar dan ook allereerst uit van de gedachte dat hij boven de promotiegrens van 0.950 moest spelen om zich weer ereklasser te mogen noemen. Daar na zou hij wel verder zien. Weijen burg bleef hopen, vooral nadat hij na de tweede dag als derde in het klassement genoteerd stond. „Mor gen zal ik vlammen," verklaarde de kasteleinszoon vrijdagnacht nog zelfbewust. Er werd dan maar wat geglimlacht door de omstanders. Het zou toch niet waar zijn dat Weijenburg... Ach nee, het zag er vanaf het begin naar uit dat Van Bracht en Van der Smissen weinig echte tegenstand zouden ondervinden van de rest. Dat die twee de prijzen wel zouden verdelen. En ach, die Weijenburg, het was leuk dat-ie er bij was. Hij speelde bijna voor eigen publiek en hij had er veel voorgedaan, dat kon je wel zien. Duurlopen, squashtraining. Hij was afgeslankt, hoewel nog steeds veel te corpu lent. Het werd Weijenburg dus die na Van Bracht als tweede eindigde en met meer dan een troostprijs naar huis ging. Ten eerste kwam de Os senaar, zij het ternauwernood, bo ven de promotiegrens van de ereklasse uit, ten tweede versloeg hij zaterdagavond Christ van der Smissen in een rechtstreeks duel en ten derde speelde diezelfde van der Smissen gisteren in precies één beurt teveel remise tegen Rini van Bracht. Van der Smissen en Weij enburg kwamen in matchpunten gelijk, maar Weijenburg's moyen ne was een fractie, zesduizendste punt, beter. Bloedstollend De laatste caramboles in het door de meeste biljarters zwak gespeel de NK verliepen nog bloedstollen- der dan de finale van Willem Ruis' Sterrenshow pleegt te zijn. Toen Weijenburg op de andere tafel De Wilde in 56 beurten had verslagen, leerden enkele ingewikkelde bere keningen aan de zijkant van de are na dat Van der Smissen aan remise in minder dan 43 beurten genoeg zou hebben voor de tweede plaats. Bij winst zou de Willebrorder kam pioen zijn en Van Bracht tweede. Vier beurten had Christ van der Smissen uiteindelijk nog de tijd om de laatste twee punten te ma ken. Maar de ooit als een 'koele kikker' bestempelde allrounder faalde nu op het beslissende mo ment. Bovendien wist de Wille brorder amper waaraan hij toe was, getuige zijn ietwat onzekere triomfgebaar toen hij na 44 beurten als eerste de partij uittikte. Van Bracht had in de nabeurt echter nog maar één punt te scoren voor remise en die acquitstoot miste hij natuurlijk niet. Hard kwam voor Van der Smissen de klap aan toen hij hoorde dat slechts één beurt hem van de twee de plaats had gehouden. Het sei zoen was nu definitief volledig ver loren, nadat hij enkele weken gele den in Gorssel op het NK bandsto ten niet eens tot de finaleronde was doorgedrongen. Nog witter dan hij van zichzelf al is, kwam zijn eerste reactie op de noodmelding. „Dat van die ene beurt wist ik niet. Maar ik had dat ook liever niet van tevo ren willen weten. Want dan ga je erop spelen en dan lukt het hele maal niet meer. Ik heb de partij verloren toen Van Bracht er nog vijf moest en ik nog één. Als ik die bal had gemaakt, dan had hij in de nabeurt nooit meer gelijk kunnen maken." Valreep Zo kon Van Bracht op de valreep, via de laatste carambole van het toernooi, voor de zevende maal in zijn steeds roemruchter wordende carrière de nationale opeisen. „Een dubbelfje op zijn kant", gaf hij toe. „Maar ik heb die titel natuurlijk wel verdiend. Kijk naar m'n moyenne. Al moet je die buit eerst wel binnen halen natuurlijk. Ik was dat een beetje aan m'n stand verplicht". Van Bracht was inderdaad de eni ge, die aanspraak op de titel mocht maken, de enige ook die een inter nationaal aansprekend eindgemid delde scoorde: 1.151, een verbete ring trouwens van zijn persoonlijk record. De rest van het deelne mersveld bleef daarbij ver achter. Ook Van der Smissen, die evenals Weijenburg maar net boven de ereklassegrens van 0.950 kwam. Met een moyenne van precies 1.000 werd Eddy van de Looy vierde, maar de daarna volgende deelne mers mochten blij zijn dat ze niet rechtstreeks uit de ereklasse-finale konden degraderen. DEN HAAG (ANP) - Alex Blan chard, die vanavond in Amsterdam tegen de Canadees Jerry Reddick strijdt om de vacante wereldtitel in het halfzwaargewicht volgens de versie van de World Athletic Asso ciation (WAA), komt uit tegen de Amerikaan Michael Spinks, de we reldkampioen volgens de regle menten van de World Boxing As sociation (WBA). Manager Henk Ruhling verklaarde gisteravond, dat het gevecht waarschijnlijk in mei in de Verenigde Staten plaats vindt. Het duel, dat over vijftien ronden gaat, wordt volgens Rühling er kend door de internationale boks- federatie (IBF) en de WAA. Op 22 april verdedigt Blanchard tegen de Fransman Richard Caramanolis zijn Europese titel. De Nederlandse bokser neemt op de lijst van uitdagers van WBA- kampioen Michael Spinks de vijf de plaats in. Halfzwaargewicht Blanchard moet op de lijst van de World Boxing Association drie Amerikanen en een Venozolaan la ten voorgaan. De Amsterdammer komt maandag in de ring tegen de Canadees Jerry Reddick. Dat gaat om het wereldkampioenschap vol gens de WAA-vcrsic, de kleinste van de drie mondiale boksorgansa- ties. SOEST/NEDERHORST DEN BERG (ANP) - Negen dagen voor het begin van het toernooi om het wereldkampioenschap voor B-lan den en een week na de historische overwinning op de Bondsrepu bliek Duitsland heeft de Neder landse zaalhandbalploeg in het af gelopen weekeinde vooral verwar ring gesticht. Een zege (22-19) en een nederlaag (20-23) tegen Frank rijk zijn betrekkelijke normale uit slagen, maar het spelbeeld - zeker dat van het gisteren in Soest afge perkte treffen - doet niet vermoe den dat de ploeg van bondstrainer Jan Kecskemethy de internationa le handbalreuzen in Noorwegen een beentje zal lichten. Die verwachting was na het succes tegen de lustig experimenterende Westduitsers wel even gewekt. Wil Jacobs en de zijnen staan dus weer met beide benen op de grond. „Winnen ze van West-Duitsland dan denken ze onmiddelijk dat ze wereldkampioen zyn", aldus de coach, die zijn handballers zelf al eens heeft uitgeroepen tot wereld kampioen kletsen en zijn werkge ver tot wereldkampioen vergade ren. Kecskemethy verklaarde content te zijn met de nederlaag en meende daar zelfs het enige nut van de pre tentieloze oefenduels in te zien. De Slowaak praatte de lakse houding van zijn volgelingen goed door te verwijzen naar de serieuze optre dens, die de afgetrainde selectie volgende week te wachten staat. Nederland ontmoet in de aan vangsfase van de B-strijd de DDR, Bulgarije en Koeweit. De oefenmeester hecht dus kenne lijk waarde aan het psychologisch effect van een nederlaag. Een desa streuze afgang had hem evenwel waarschijnlijk enige consulten by de psycholoog gekost. Halverwege het tweede duel tekende een dege lijke onprettige ontwikkeling zich duidelijk af: 8-14, maar de Neder landse ploeg kon nog juist een gro te afgang te voorkomen. Het ewrd uiteindelijk een 20-23 nederlaag. Daarbij worden herinneringen op gehaald aan de tweekamp om het wereldkampioenschap van 1978 in Baguio (Philippijnen), waar Kar pov tegen Viktor Kortsjnoj achter eenvolgens met 4-1 en 5-2 voor kwam. Daar werd het eerst nog 5-5, voordat Karpov met een uiterste krachtsinspanning - en volgens Kortsjnoj op onreglementaire wij ze - zegevierde. Het gerucht gaat, dat Karpov in een onderonsje Kasparov heeft willen overhalen zijn verzet te sta ken. In ruil daarvoor zou hij in sep tember aanstaande tegen Kaspa rov een match om de titel spelen over ten hoogste 24 partijen. In geen van beide kampen wilde men het gerucht bevestigen. Vooralsnog staat de 49ste partij voor vandaag geprogrammeerd. Karpov heeft dan wit. Partij De afgebroken stand was: Wit (Kasparov): Kh2, Te3, pionnen a3, b4, f4, g4 en h3. Zwart (Karpov): Kf7, Tel, pionnen a6, b5, c5 en h7. Vervolg: 41. b4 x c5 (onder couvert afgegeven) Tclxcö; 42. Te3-d3 Kf7- e7; 43. Kh2-g3 a6-a5; 44. Kg3-f3 b5- b4; 45. a3xb4 a5xb4; 46. Kf3-e4 Tc5- b5; 47. Td3-b3 Tb5-b8; 48. Ke4-d5 Ke7-f6; 49. Kd5-c5 Tb8-e8; 50. Tb3xb4 Te8-e3; 51. h3-h4 Te3-h3; 52. h4-h5 Th3-h4; 53. f4-f5 Th4-hl; 54. Kc5-d5 Thl-dl+; 55. Tb4-d4 Tdl-el; 56. Kd5-d6 Tel-e8; 57. Td6- d7 Te8-g8; 58. h5-h6 Kf6-f7; 59. Td4- c4 Kf7-f6; 60. Tc4-e4 Kf6-f7; 61. Kd7-d6 Kf7-f6; 62. Te4-e6+ Kf6-f7; 63. Te6-e7+ Kf7-f6; 64. Te7-g7 Tg8- d8+; 65. Kd6-c5 Td8-d5+; 66. Kc5- c4 Td5-d4+; 67. Kc4-c3. Zwart geeft het op. Rinie van Bracht toonde bij het driebanden zijn grote klasse en zegevierde bij het driebanden. LEIDEN In de landelijke eerste klasse sprongen de Katwijkse dammers in de voorlaatste ronde nonchalant met de kansen om. In plaats van een overwinning op koploper TDV uit Tilburg moest met een flinke 7—13 nederlaag ge noegen genomen worden. Degra datie is daardoor nauwelijks on ontkoombaar. De start was duidelijk voor de Katwijkers. Ruud Kloosterman overspeelde zijn tegenstander vol komen en de winst was slechts een kwestie van tijd. Ook Cees Binnen- kade had zijn tempo-nadeel door een Ghestem-doorstoot doen ver dwijnen en wist via een verraderlij ke manoeuvre een winnende door braak te realiseren. Jan Fase was ondertussen in een voordelige vastloop-variant terecht gekomen, die hij onterecht probeerde te ont lopen. Op lange termijn betekende dit schijfverlies en na een tever- geefse strijd ook partijverlies. Toen ook Cees Binnenkade zijn winst niet verzilverde, had KDC slechts 3 in plaats van de mogelijke 6 pun ten binnengehaald. De voordelige stand van de Kat wijkers werd halverwege gewij zigd door verlies van de grieperige Casper van der Tak tegen de Belgi sche kampioen Oscar Verpoest als gevolg van een misrekening en Jan Passchier, die door een fraaie for cing van Ad van Tilborg een schijf moest inleveren. Deze tegenvallers werden gecompenseerd door ster ke remises van invaller Jaap van Duyvenbode op het kopbord en van Theo Zwetsloot tegen de Til- burgse topscorer Alex Mathijsen. De hoop was daarna gevestigd op invaller Gijs van der Wiel, die de voorposten van Frans Smolders fraai omsingelde. In tijdnood miste hij echter de niet zo ingewikkelde forcing en moest in remise berus ten, waardoor de Tilburgers mini maal van een gelijkspel verzekerd waren. Een wanhoops-offensief van Cees Varkevisser resulteerde in een prima stand. Hij had hier voor echter wel veel tijd moeten in vesteren. In de tijdnoodfase bereikte Cees nog wel een winnende stand, maar toen bleek dat hij het spelen op de klok wel enigszins verleerd was. Met nog vier zetten te gaan viel, tot Cees zijn verbijstering en tot vreugde van zijn jeugdige tegen stander Korsten, de vlag. De Til- burgse overwinning was een feit, hoewel Sally de Jong de schade nog enigszins probeerde te beper ken door de Belg Hugo Verpoest in het eindspel te overrompelen. Ge zien de lange tijd die hiermee ge moeid zou zijn werd echter maar tot remise besloten. Door dit resultaat zal KDC in de laatste ronde van Philips uit Eind hoven moeten winnen om nog eni ge kans op handhaving te houden. Uitslagen Nationale Eerste klasse A: Constant-Schiedam 10-10, Katwijk-Tilburg 7-13, Middel- burg-Excelsior 7-13, Philps—Ons Genoegen 12-8, Schaesberg-- NOAD/Nijmegen 15-5. Stand: 1 Tilburg 8-13, 2/3. Philips en Excel sior 8-11, 4. Schaesberg 8-10, 5. Schiedam 8-8, 6/7. NOAD/Nijme- gen en Ons Genoegen 8—7, 8. Con stant 8-5, 9/10. Katwijk en Middel burg 8-4. FRANS DE JONGE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15