5 DT Fides: de laatste loodjes... Dure misrekening Leiden Herstel LUSV tegen Black Eagles Opmars van Pelupessy pas in de finale gestuit Blitz zit op rozen Eerste plaats na nederlaag in gevaar Verlies tegen HKC heeft echter geen gevolgen Guy Nulens snelt naar winst in etappekoers MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 DO/ST PAGINA 11 LEIDEN - Blitz zit op rozen. Lei den Trotters reikte de Voorscho- tense koploper in de rayoncompe titie basketbal zaterdagavond in een enerverende strijd de kam- pioensbloemen alvast in geschenk verpakking aan. De doornen waren er in sportzaal Broekplein op het laatste moment door het knap ver dedigende Blitz zelf uitgehaald: 79- 81. De als topper geafficheerde ont moeting tussen Trotters en Blitz kwam aan kwaliteit veel tekort. Beide ploegen konden de zenuwen moeilijk bedwingen, waardoor de bal maar liefst 35 keer (Blitz 16, Trotters 19) onvrijwillig van eige naar verwisselde. De wedstrijd ontaardde daardoor met name na de rust in een hol-en draafpartij, waarbij de arbiters De Jong en De Vos moeite hadden het overzicht te behouden. Het sierde beide ploe gen dat zij in de verhitte sfeer niet naar onsportieve middelen grepen om een beslissing te forceren, al waren de gevechten in de verdedi ging bepaald niet kinderachtig. Voor Trotters betekende de ont moeting met Blitz de laatste moge lijkheid om de lijstaanvoerder naar de kroon te steken. Winst alleen zo\i overigens niet genoeg zijn, want de ploeg van Henk Krouwel stond op de ranglijst al zes punten voor. TYotters zou de resterende wedstrijden ook moeten winnen en dan moeten hopen op nog enke le misstappen van Blitz. Het initia tief lag in de eerste fase dan ook duidelijk bij de Leidenaars, die in hun gretigheid goed werden afge stopt door het met scherp schieten de duo Moerer-Kallenberg. Blitz had zich op dat moment al van een eerste doorn ontdaan. Trotters-center Boris Monkhorst liep binnen vier minuten tegen evenzo vele slim uitgelokte (Van Niekerk) fouten aan en moest tot in de tweede helft aan de kant blij ven. De Leidse aanval ontbrak het in die fase aan een tweede schutter naast Erik-Paul van Weeren, maar toen Zaal en Braakman het net wisten te vinden werd Blitz, dat lange man Rolf van Oort miste, langzaam opzij gezet: 41-35 bij rust. John Ran van Blitz passeert tegenstrever Erik Paul i bleef Trotters net de baas. Trotters wist na de hervatting de Voorschotense zone-verdediging (1-3-1) met een press binnen enkele minuten op te rollen en stootte achter Monkhorst en natuurtalent Douwes naar een 59-44 voor sprong. Coach Kales gokte op de doodsteek en nam een tweede ti me-out, waarvan collega Krouwel dankbaar gebruik maakte om orde op zaken te stellen. Uitblinker Ton Kallenberg (34 punten, 62%) om zeilde de Leidse verdediging van afstand en Blitz sloop in de chaoti sche strijd, waarin Trotters tegen de zone tot tweemaal toe 4 minuten niet tot scoren kwam, naderbij: 63- 60 en 70-71. Toen de aansluiting eenmaal een feit was, liet Blitz zich de winst niet meer ontnemen en werd er in de spannende slotminu ten goed gebruik gemaakt van de missers (Braakman, Zaal) van Trot ters. Blitz trok uiteindelijk aan het langste eind: 79-81. HANS JACOBS LEIDEN - De klap kwam hard aan. Elmex Leiden was vergeten wat verliezen was. Misschien dat het zaterdagavond in de mager be zette Vijf Meihal juist daarom ook van kwaad tot erger werd in het eredivisieduel met Black Velvet Canadians. De trotse koploper ging voor het eerst sinds november onderuit en niet zo zuinig ook: 61- 78. Leiden kreeg daarmee een koekje van eigen deeg, want de Amsterdamse tegenstander had na de smadelijke nederlaag eerder dit seizoen (101-55) nog wat goed te maken. Ruud Harrewijn weet na afloop in de kleedkamer het forse verlies aan de instelling van ziin spelers. "Te gemakkelijk opgevat, niet goed naar de wedstrijd toege- leefd", zo concludeerde de boze Leidse oefenmeester. Dat het zwa re programma van de afgelopen maanden een keer zijn weerslag zou vinden in de prestaties van zijn team had Harre wijn ingecalcu leerd, maar de Haarlemmer was niet van zins de eerste plaats zo makkelijk op te geven. Den Bosch is op de ranglijst weer langszij ge komen en de voor de play-offs zo belangrijke eerste plaats lijkt nu af te hangen van het treffen tussen Elmex Lelden - Black Velvet Cana dians 61-78 (30-44) Scores Leiden: Beek 23 (13), Wiel 14, Van Helfteren 8 (5), Lockhart 4 (6), Kragtwijk 4, Hagens 2, Piket 2, Heijde- man 2, Van Poelgeest 1, Van Dam 0. Schot team: 24 uit 56 (43%), 37 re bounds, balverlies 21(1). Canadians: Moore 23 (79%, 6 reb.), Tho mas 17 (13), Te Velde 13, Emanuels 11, Amama 5, Van Solm 5, Esajas 4. Schot; 32 uit 60 (54%), 27 rebounds, balverlies 9. Arbiters: Kleersnijder en Faassen. Toeschouwers: 350. De kracht van Leiden is dit seizoen steeds geweest dat er in tijd van nood altijd een voortrekker klaar stond om de ploeg uit het drijfzand te halen. Wanneer Jerry Beck een keer wat minder speelde compen seerden Bert Kragtwijk en Richard van Poelgeest, wanneer Hagens een off-day had nam Jim van Dam het karwei over, terwijl Toon van Helfteren groeide in zijn belangrij ke rol van 'troubleshooter'. Dit keer echter zat het hele team muur vast en was er niemand die kon overnemen. Een blik op het scou- tingsrapport maakt dat op pijnlijke wijze duidelijk. OUD-BEIJERLAND/LEIDEN - BOB bezorgde de vrouwen van MSV zaterdagavond de 17de ne derlaag in de eredivisie: 85-74. De Noordwijksen kunnen de degrada tie naar de promotiedivisie alleen nog in theorie ontlopen. LUSV zet te haar aanspraken op die promo tiedivisie kracht bij door in de eer ste divisie Black Eagles met 65-48 terug te wijzen. De mannen van MSV kropen weer wat dichter bij de kopgroep in het rayon West. MSV-coach Peter Vogelaar, die de moed onderhand in de schoenen begint te zinken, weet het verlies van zijn ploeg dit keer aan de falen de verdediging: "Als je je tegen stander zo veel vrijheid geeft, dan valt er niets meer te doen". MSV liet het tegen BOB, dat in good-old Carla de Liefde, haar beste speel ster had, voor rust volledig afwe ten. De ploeg uit Oud-Beijerland, die na vele jaren aan de top van de eredivisie te hebben meegedraaid 39-17 bij rust. Coach Flapper expe- door het ontbreken van nieuwe rimenteerde daarna met zijn op- speelsters is afgezakt tot de voor- stelling, waarvan Black Eagles laatste plaats, kreeg alle ruimte: 52- dankbaar gebruik maakte (39-27). 37. MSV wist in de tweede helft te- LUSV stelde daarna orde op zaken Mannen rug te vechten, vooral door goed en handhaafde haar koppositie werk van Margaret de Groot op verder zonder moeite: 65-48. Vol- Carla de Liefde, en in de 14de mi- gende week moet LUSV op bezoek nuut waren er opeens weer winst- bij Lisse. kansen: 72-68. "Op dat moment Grasshoppers kwam tegen Voor hadden we moeten doordrukken, burg 2 pas na de rust (29-35) goed maar het ontbreekt bij ons aan de rust om het karwei af te maken", aldus de teleurgestelde Vogelaar. BOB sloeg de aanval af (79-68) en finishte bij 85-74 met de eigen kan sen op behoud van het eredivisie schap nog intact. LUSV herstelde zich tegen hekke- sluiter Black Eagles van de smade lijke nederlaag van vorige week. Een geïnspireerd spelende Annet te Mazur (21 punten) ging de stu- dentenploeg in de eerste helft voor naar een ruime voorsprong: 23-5 en Afgang Oranje Geen scorers, maar ook geen zui nig omspringen met de bal. Wat dat betreft had Leiden al in de ope ningsfase gewaarschuwd moeten zijn. John Emanuels, normaal geen partij voor een ontketende Hagens, zette het patroon voor Amsterdam toen hij bij een 8-4 achterstand de nochalant achter zijn rug passende Hagens het leder ontfutselde. Ca nadians rende met zijn spelmaker mee en de rollen werden omge draaid: 8-11. Leiden kwam die klap niet meer te boven en viel in een diep gat. Keer op keer (21 maal in totaal) werd de bal tegen de Am sterdamse zone ingeleverd, waarna Jimmy Moore en PT Thomas het karwei klaarden. Emanuels: "Het klikte nu eindelijk eens bij ons". De ruimte die Moore van zijn vaste bewaker Randy Wiel kreeg was op vallend. Topschutter Moore is be zig aan zijn laatste seizoen in Ne derland. Na zich jarenlang onder scheiden te hebben bij ploegen als Donar, Enschede en Canadians, wordt hij in het najaar voor ten minste één jaar assistent-coach van het Amerikaanse Utah State Uni versity. Moore heeft tegen Leiden altijd wat te bewijzen, want zwaan- kleef-aan Wiel maakt hem op de beslissende momenten het leven Dit keer moest Wiel hem ech ter laten gaan. De Leidse speler was niet onder de indruk: "Als je sinds november niet hebt verloren is één nederlaag niet zo erg". Harrewijn probeerde door flink door te wisselen het tij te keren, maar zijn pogingen bleven zonder resultaat. Ook Toon van Helfteren kon Leiden ,dat bij rust al tegen een 30-44 achterstand aankeek, niet inspireren. Zes minuten in de tweede helft was de strijd definitief beslist (37-58) en de slotminuten gebruikte Harrewijn, die toen col lega Van der Hart al gefeliciteerd had, om zijn bankspelers wat speelruimte te geven: 61-78. De feestvreugde in het Amster damse kamp kende na afloop geen grenzen. Winnen van Leiden gaat de Amsterdammers moeilijk af. De laatste keer dat dat gebeurde was vorig jaar januari en Canadians moet nog eens een jaar terug om de laatste winst in Leiden te vinden. De keer daarvoor was in 1981. De anders zo zuinige Bram Brakel, voorzitter en spreekbuis van BVC, zorgde in de kleedkamer voor een feeststemming door een krat drank te bezorgen. Emanuels: "Dat heb ik nog nooit gezien". Harrewijn had Brakel graag de moeite bespaard. HANS JACOBS los: 60-81. De sterke Katwijkse ploeg kan de titel in het rayon nau welijks meer ontlopen. MSV heeft de inhaalrace op de kopgroep bijna volbracht. In een slechte wedstrijd boekte de Sam son-brigade een 67-58 (30-26) zege op het onberekenbare OSG. Bart Driessen speelde een sterke partij onder de borden. Leiderdorp kende geen problemen met degradant Voorne (91-70), al liet de ploeg van Ben van Cleef AMSTERDAM (ANP) - De Neder- door het showwerk nog wel eens landse, basketbalploeg heeft zon- een paar steekjes vallen, dagavond in Amsterdam een oe- Grasshoppers moet op zijn tellen fenwedstrijd tegen Canadians ver- en de promotie naar de rayon eer- loren met 78-85. Al bij de rust had ste klasse gaan passen na de onno- de nationale selectie een achter- dige 84-71 (35-34) nederlaag bij Bin- stand: 33-47. Het duel gold als nenland. LUSV beperkte de zege voorbereiding op de interland te- op het haveloze Silvertown tot 99- gen België, woensdag in Andenne. 66 (44-34). Jerry Beck was de enige Leid,enaar die tegen bleef. Beek hier de bal weg voor paul van Solm. LEIDEN - De laatste loodjes van de zaalkorfbalcompetitie vallen Fi des Pacta zwaar. De acht van coach Matty Baart verloor met 11-12 van achtervolger HKC, maar omdat HKV ook SDO onderuit haalde, kan tegen Sperwers al wel de titel in de wacht worden gesleept. Zuiderkwartier is eveneens dicht bij de titel na een 8-11 overwinning in de zwakke derby tegen De Alge mene, maar bij derdeklasser Cres cendo kon het kampioensfeest reeds een aanvang nemen. "Laat maar", riep Nico Pikaar zijn medespelers nog toe toen HKC bij een 11-11 gelijke stand de bal rond ging spelen. De lange man van Fides Pacta was nauwelijks uitgesproken of vanaf de middel lijn joeg Zwiers de bal door de Leidse korf:. 11-12. "Zo krijgen we het wel cadeau", merkte de Matty Baart een dag la ter droog op toen hij de uitslag van SDO-HKV (10-11) vernam. Na de teleurstelling van zaterdag kon er weer een lachje af. Opluchting ook bij de speelsters en spelers, die het belangrijke duel tegen HKC, de enige ploeg die Fides al eerder had geklopt (14-13), gespannen tot de laatste vezel waren gestart. Ook de snelle voorsprong, die Dick Onderwater, Henny Piket, Jeanette Smits en Nico Pikaar bij- eenschoten, werkte geenszins ont spannend op het Leidse spel. De doorgaans spatzuivere Dick On derwater kwam zelfs niet verder dan die treffer in de eerste minuut. Vakgenoot Nico Pikaar compen seerde met vier goals diens schot loosheid althans in de eerste helft, na rust (8-7) viel ook hij weg. Tien minuten lang zocht dit eer lijst. Jaap Rietdijk zorgde vrijwel direkt na te zijn ingevallen voor de afscheiding door tweemaal te sco ren, waarna Ronique Gerlof de eindstand op 7-10 bepaalde. Vervroegd ste aanvalsvak vergeefs naar kan sen, waarbij Onderwater zelfs van af de stip miste. Een omdraaibal van Nico Pikaar betekende tenslot te 9-9, maar na vakwisseling bleef de malaise. Doordat Janneke Ver- lind de watervlugge Anja Bohré maar moeilijk kon volgen, was dit vak met Henny Piket en Robin Sommeling voor rust vooral verde digend een probleem, nu ver- dween ook de rust uit de aanval- spatronen. HKC nam rustig combinerend het inititief over en wist dit na een kwartier ook in de 9-10 score tot ui ting te brengen. De even tevoren voor Onderwater in het veld geko men Ronald van der Velden bracht Fides vanaf de stip nog eenmaal aan de leiding (11-10), maar daarna was het alleen de ploeg uit Har- dinxveld, die de kansen wist af te maken. Thuisfluiter "Drachten was te kloppen, maar tegen de scheidsrechter konden we niet op". Harde woorden uit de mond van Pernix-coach Jasper Engel, die zich toch niet zo gauw opwindt over de leiding. Maar arbi ter Dijk werd door hem getypeerd als een 'thuisfluiter', wellicht onbe wust door de kniën gegaan onder druk van het fel meelevende Drachter publiek. En op zijn beurt wekte het optreden van de man in het zwart weer de irritatie op van de Pernix-acht. Maar daarnaast wees de man uit Abbenes tevens op zwakke plek ken in de eigen ploeg. Zo ontbrak ook de zuiverheid in het schot, waardoor Pernix slechts tot acht treffers kwam. Pas na negentien minuten opende Janneke Mulder de score, nadat de Leidse aanval, normaal opererend als eerste ver dedigingsvak, vele kansen had la ten liggen. Erica Hardam zorgde voor een tweede treffer, resulte rend in een magere 4-2 ruststand. Nog eenmaal kwam Pernix door Carla Kuipers en Kees Hortensius langszij (4-4), voordat Drachten de finitief afstand nam. Via 7-4 en 9-6 wonnen de Friezen tenslotte met 10-8 en stelden zich nadrukkelijk kandidaat voor de titel. Voor Per nix, waar Carla Kuipers, Peter Kui pers, Geerten Breedveld en Kees LEIDEN - De Pernix jeugd gros siert dit seizoen in kampioen schappen. De junioren plaatsen zich zaterdag voor de beslissings wedstrijd tegen Fides Pacta om het kampioenschap naar Rijndelf land, terwijl de adspiranten de ti tel grepen In de AA-klasse, recht gevend op een plaats in het toer nooi om het Nederlands kam pioenschap. De Leidse junioren, die slechts een nederlaag leden tegen Tempo, beslisten de kampioenswedstrijd tegen VES door in de slotfase van 8-8 naar 12-8 weg te lopen door goals van Hanneke Vromans (2), Ineke van der Vegte en Eddy On- ink. Voor Pernix Al was een ge lijkspel tegen enig overgebleven concurrent Fortuna al voldoende voor de titel. Casper de Rooy (2), Joke Kwestro, Karin Jongkind en Marco van der Lucht scoorden hier voor Pernix. De laatste degradatiekou is uit de lucht voor de Sassenheimse eer steklasser TOP. In de wedstrijd te gen Excelsior maakte de ploeg van coach Hans Oele haar superioriteit al heel snel duidelijk en na een helft (rust 2-7) was de zege al veilig gesteld. Mede door de forse in breng van Stella van der Zaag en Sjoerd van der Klaauw, beiden goed voor vijf goals, werd de score opgevoerd naar een monsterachti ge 5-19. De resterende goals kwa men op naam van Egbert Dijkstra (3), Karin Westerbeek (2), Gerco Langelaan (2) en Hans Oudshoorn (2). Verschil Het waren een kampioenskandi daat en een ploeg in degradatie nood, die elkaar in de stadsderby De Algemene-Zuiderkwartier ont moetten, maar het onderscheid was nauwelijks zichtbaar. Enkel door een grote schotvaardigheid kwam de ploeg van coach Wim Niesing als winnaar bovendrijven. Een verschil van 6-2 bleek teveel voor het fel knokkende De Alge mene. Invaller Wim van Vliet kwam bij de thuisploeg nog uitste kend uit de verf, speelde Erik van Lunteren zelfs uit de wedstrijd, maar kon met z'n twee goals niet voorkomen dat Zuiderkwartier met 8-11 zegevierde. Bij Zuiderkwartier, waar Simone van der Kaay Carla Akse verving, werd driemaal gescoord door Wil de Wit. Ons Eiland stond halverwege nog met 8-5 voor tegen De Meervo- gels. De tweede helft kwam de ploeg van coach Gé van der Water echter niet meer tot scoren, waar van de koploper uit Zoetermeer bekwaam profiteerde: 8-9. Patrick Verra scoorde driemaal en René Arnoldus en Rob Hasselbach twee maal. Velocitas kwam nauwelijks in haar spel door de vele overtredin gen, die de verdedigers van Vrien denschaar (B) begingen. Het ne men van de vrije ballen leverde echter veel te weinig treffers op, waardoor de Leiderdorpers via 2-3 halverwege met 10-6 verloren. Fiks bewees tegen KOAG op nieuw duidelijk haar klasse en klopte na koploper IJsselvogels nu ook de nummer twee van de rang Het kampioenschap van Cres cendo werd door de onverwachte nederlaag van naaste belager Dub bel Zes veertien dagen vervroegd. Zelf won de ploeg van coach Ruud Niesing van Phoenix, dat zich in de eerste helft wel stevig verweerde (rust 5-5), maar daarna haar kruit verschoten had. Joke Geijer, Wij nand Alberts en John Huigsloot scoorden tweemaal, terwijl ook Marlies Brouwer, Carolien van Noort en Alphons Cornelissen de korf vonden. Vier uur na afloop van het duel kon het kampioens feest beginnen. Fluks lijkt na een ongelukkige seizoensstart toch beslag te gaan leggen op de tweede plaats, die recht geeft op een promotiewed strijd. De Noordwijkers wonnen zaterdag vrij simpel met 5-11 van Weidevogels, waar oud-TOP-speler Rob Meijer nog acte de presance gaf. Kees Zwanenburg scoorde driemaal voor Fluks, maar moest vroegtijdig wegens een blessure het veld verlaten. KNS verdedigde in het duel te gen Harga met verve haar laatste kansen op lijfsbehoud. De ploeg van coach Henk Roedoe werd na rust (5-5) bij 7-7 nog achterhaald, maar liep vervolgens via 9-7 weg naar een winnende 12-10. Peter Siebers en Peter Zitman en Louis Kok toonden zich uiterst trefzeker. BRAM VAN GENT BESSEGES (AFP) - De Ster van Bessèges, de eerste etappewed strijd van het Franse wielerseizoen, is gewonnen door Guy Nu lens uit de ploeg Post. De Belg verdedigde zijn leidende positie gisteren in de derde en laatste etappe met succes. Zaterdag had Nulens de tweede etappe al op zijn naam gebracht. De slotrit over 140,6 kilometer op een circuit rond Bessèges werd gewonnen door de Fransman Charly Mottet voor zijn land genoten Jean-Claude Leclercq en Fredric Vichot. Nulens werd achtste. Beste Nederlander in het eindklassement was Steven Rooks op de derde plaats. De Amerikaan Alexi Grewal werd vijfde. De Westduitse neo-prof Rolf Gólz won gisteren de Ruta del Sol. Hij was al leider in het algemeen klassement voor hij gister middag de afsluitende tijdrit op zijn naam schreef. De Span jaard Miguel Indurain werd zowel in de tijdrit als in het eind klassement tweede, de Nederlander Nico Verhoeven, eindigde als achtste. Doodgereden Een 20-jarige Colombiaanse wielrenner, Carlos Alberto Cor tes, is zaterdag tijdens een trainingsrit in de bergen doodgere den door een automobilist, die onder invloed verkeerde. Het is de tweede maal in twee maanden, dat een dergelijk ongeluk in de provincie Caldas is gebeurd. Eerder was de renner Mauricio Rodriguez het slachtoffer bij een aanrijding. Cortes werd met talrijke breuken naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later aan zijn verwondingen bezweek. Pierre Pelupessy geconcentreerd in actie. Bij Open NK-bachninton NIEUWEGEIN (ANP) - De verrassing bij de Open Ne derlandse Badmintonkampioenschappen in Nieuwe- gein, was het optreden van Pierre Pelupessy. De 19- jarige Havo-scholier maakte optimaal gebruik van het wegvallen van een groot aantal favorieten in zijn helft van het speelschema door de eindstrijd in het manne- nenkelspel te bereiken. Pas daar kwam een einde aan zijn opmerkelijke zegereeks. De als nummer één ge plaatste Deen Michael Kjeldsen maakte zijn faam als topspeler waar en won in twee sets: 15-8 15-12. Bij de vrouwen werd de beste Nederlandse verte genwoordigster in de halve eindstrijd uitgeschakeld. Voor nationaal kampioene Eline Coene vormde de Deense Kirsten Larsen een onneembare veste. De aanvoerdster van de wereldranglijst won eenvoudig van de vermoeide Arnhemse die het spelen van een groot aantal wedstrijden in vrij korte tijd duidelijk voelde: 11-3 11-5. Larsen ondervond in de finale meer tegenstand van de Engelse routinier Jane Sutton- (foto anp) Webster. Na een eenvoudige winst in de eerste reeks, 11-6, volgde een heel wat moeizamere tweede set. Sut ton bleef tot 10-8 goed volgen en kreeg zelfs drie maal de kans nog dichterbij te komen. Zover liet de lange Deense, die vorige week haar nationale titel verloor aan Liesbet Stoere, het ditmaal niet komen. Op het vierde wedstrydpunt besliste zij het duel in haar voor deel. Behalve in het mannenenkelspel was Nederland ook vertegenwoordigd in het vrouwendubbelspel. Eli ne Coene en Erica van Dijck waren echter in het ge heel niet opgewassen tegen het geroutineerde Engelse duo Gillian Clark en Gillian Gowers: 4-15, 2-15. De vrouwendubbeltitel was de enige die niet in Deense handen belandde, de rest wel. De wereldkampioenen Jesper Helledie en Steen Fladberg wonnen in het he- rendubbel simpel van de titelhouders in Nieuwegein, hun landgenoten Mark Christiansen/Michael Kjeld sen. In een ander Deens onderonsje veroverde Flad berg zijn tweede titel door met Dorthe Kjaer Gitte Paulsen en Helledie te verslaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11