ax m Aj problemen Tm 'Schaatsen in korte broek' Voetbalspektakel in Italië mm Jan Reker over Groningen-PSV (0-1 Portugal klopt Malta Blessure Meeuws Van 't Schip voelt nog niets voor rentree UVS en Lugdunum op schot in etbal PAGINA 10 SPORTv| MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 GRONINGEN (GPD) Het ging dan weliswaar niet van harte, maar FC Groningen heeft de spanning om het landskampioenschap er in gehouden. De nederlaag van 1-0 te gen PSV, die pas in de laatste mi nuut gestalte kreeg, betekende dat de Eindhovenaren redelijk in het spoor bleven van Ajax. Voor de Groningers kwam het verlies extra hard aan. Want niet al leen hadden ze de in gebruikne ming van de nieuwe zittribune (5000 plaatsen) enige luister willen bijzetten, ook zagen ze hun kansen afnemen om Feyenoord op korte termijn te achterhalen. Daar over heen kwam ten slotte nog eens, dat de bijna 18.000 toeschouwers mor rend en vernikkeld huiswaarts keerden, want de harde grasmat verijdelde iedere poging tot fraai en hartverwarmend voetbal. Op de overwinning van het be hoedzaam opererende PSV viel weinig af te dingen, al meende Groningen-trainer Han Berger na afloop dat beide ploegen elkaar over de hele wedstrijd redelijk in evenwicht hadden gehouden. De noordelijken hadden in de eerste helft ongetwijfeld het betere van het spel, maar de Eindhovenaren compenseerden dat na de pauze ruimschoots, toen ze met wat meer inzet en agressie de Groningers ei genlijk vrij simpel onder de duim hielden. PSV kwam slechts twee keer in de problemen. Bosman schoot echter van dichtbij over, terwijl de onzichtbare Koeman de bal in de handen van de herstelde Van Breukelen kopte. Wat PSV daar tegenover stelde was ook niet om over naar huis te schrijven, maar het was allemaal wel gevaarlijker en de kansen wa ren van beter gehalte. Zo moest Groningen-verdediger Mulder een schot van Thoresen op de doellijn keren, terwijl Van der Gijp twee keer op de paal schoot. Lokhof promoveerde zichzelf in de slotmi nuut tot matchwinnaar, toen zijn schot via het lichaam van Roossien in het Groninger doel verdween. „Schlemielig, om zo te moeten verliezen", waren Han Bergers eer ste woorden na afloop, terwijl Jan Reker de deur binnenviel met „op dit veld had niet gespeeld mogen worden". Daarmee gaf de PSV- trainer eens te meer blijk van zijn opvatting dat een lange winterstop in ieders belang is behalve dan van competitieleider Huijbregts. „Wat we hier vanmiddag hebben gezien is net zo belachelijk als wan neer je schaatsers in een korte broek ziet rijden", schamperde Re ker, die zijn ploeg op het hart had gedrukt om voorzichtig te spelen. „We waren hier voor een punt ge komen", vertelde hij, „en dan ben je natuurlijk wel blij als het er twee worden". FC Groningen, dat straks met Neeskens in zijn midden nog een verwoede poging wil doen om de derde plaats te bereiken, toonde te weinig agressie om het PSV echt lastig te maken. Met name de op zaalschoenen spelende Erwin Koe man liet het afweten. De door Ber ger hevig bekritiseerde spelverde ler („iemand met zijn aanleg en leeftijd leeft helemaal verkeerd door in allerlei etablissementen de gevierde jongen uit te hangen", zei de oefenmeester vorige week) toonde zich allesbehalve een dwin gende persoonlijkheid en net als het grootste deel van zijn ploeg- makkers liet hij zich wat al te sim- Alleen in de eerste helft was Gro ningen wat meer in beeld. In de eerste minuut had de verder falen de McDonald zijn ploeg al in een fraaie positie kunnen manoeuvre ren, maar vanaf enkele meters schoot hy naast. Vlak voor de pau ze claimde FC Groningen nog een penalty, toen Stevens met een mis lukte sliding de doorgebroken Roossien vloerde. Scheidsrechter Keizer wilde er echter niets van weten. Nu kon FC Groningen wel enige blessures aanvoeren als excuus voor het matige optreden, want Roossien, Mulder (lies) en Van Tig- gelen (griep) waren niet fit, maar Berger zocht de oorzaak ook voor namelijk in de omstandigheden. „Wij hebben naar mijn mening net als PSV koel en gedisciplineerd ge speeld", meende hij, „maar goed spel is onder deze omstandigheden onmogelijk en dus zie je ook maar weinig uitgespeelde mogelijkhe den". En Reker sloot zich daarbij al te graag aan: „Hoeveel goede voor zetten hebben we gezien? Geen en kele!". LA VALETTA (SID/DPA) - Het Portugese voetbalelftal heeft giste ren in La Valetta een wedstrijd te gen Malta voor groep twee van het kwalificatietoernooi voor het we reldkampioenschap met 3-1 ge wonnen. Bij de rust was de stand al 2-0 voor de Portugezen door tref fers van Carlos Manuel en Gomes in het eerste kwartier. In de tweede helft scoorde eerst Leo Farrugia tegen alvorens Go- mes er 3-1 van maakte voor 30.000 toeschouers. Portugal heeft de lei ding in de stand met zes punten uit drie wedstrijden. Op 24 februari wordt in Lissabon de belangrijke wedstrijd Portugal - Bondsrepu bliek Duitsland gespeeld. Stand groep 2: 1. Portugal 2. W. Duitsland 3. Zweden 4. Tsj-Slowakije 5. Malta 4 3 0 1 6 7-5 2 10 12 5-2 4 0 0 4 0 3-14 AMSTERDAM (GPD) Een week vóór het bekerduel te gen PSV is Ajax in grote problemen gekomen. Niet zozeer door Sparta, dat gisteren allang blij was dat de schade tot 4-0 beperkt bleef, maar door een blessure van libero Walter Meeuws, waardoor nu de gehele centrale verdediging bij de Amsterdammers is uitgeschakeld. Arnesen wil geld zien van Valencia MADRID (GPD) Frank Ar nesen heeft juridische stappen ondernomen tegen zijn voor malige club FC Valencia. De Spaanse club staat bij de ex- Ajacied nog voor ruim 420.000 gulden in het krijt. Ondanks herhaaldelijke aanmaningen van Arnesen is Valencia tot» dusver, gebukt onder een schuld van meer dan 25 miljoen gulden, slechts beetje bij beetje zijn financiële verplichtingen nagekomen. Vandaar dat de Deen nu overweegt beslag te la ten leggen op de miljoenenre cette van aanstaande zondag als koploper Barcelona bij Va lencia op bezoek komt. Nadat voorstopper Ronald Spel- bos zeven dagen eerder tegen MW zijn middenvóetsbeentje had ge broken, liep Meeuws een spierver- rekking (of een scheurtje) op in het bovenbeen. „Wat het precies is moet maan dag of dinsdag blijken. Ik heb be grepen dat als er een verkleuring komt dat de zaak dan gescheurd is. Zo leer je er ook nog wat medische taal bij", zo probeerde Meeuws het probleem zo luchtig mogelijk te benaderen. De Belg, die negen maanden als gevolg van een schor sing op non-actief heeft gestaan, had zich van zijn debuut voor 'ei gen publiek' echter veel meer voor gesteld dan de gedwongen afgang na 36 minuten. Pijn NAC hoopt op Hoogenboom ROOSENDAAL (GPD) De Bre dase eredivisieclub NAC hoopt binnenkort Lokeren-doelman Bob Hoogenboom voor de rest van dit seizoen te contracteren. NAC-ma- nager Bob Maaskant heeft inmid dels al overeenstemming bereikt met de 35-jarige keeper die bij zijn huidige werkgever in onmin is ge raakt met de leiding. Tot nu toe heeft Maaskant echter tevergeefs geprobeerd contact te krijgen met het bestuur van Loke ren. NAC kan Hoogenboom goed gebruiken omdat eerste keeper Ton van Eenennaam door een rug blessure geruime tijd is uitgescha keld. Maaskant vindt dat de druk te groot is voor de reservekeepers Frits von Seydlitz en Christel van Campenhout. „Hoogenboom is een geroutineerde keeper en zo'n man hebben we hard nodig", aldus Maaskant. „Natuurlijk, als je eindelijk weer eens kan voetballen, dan denk je niet meteen aan zo'n tegenvaller. Ik lag op snelheid, gaf een pass en opeens voelde ik de pijn. Waar schijnlijk komt dat, omdat ik zo lang uit de roulatie ben geweest en omdat we de afgelopen week steeds onder wisselende omstan digheden hebben moeten spelen. Bij MW op een zacht terrein, daar na op een zwaar trainingsveld, ver volgens weer in de zaal en nou weer op een veld dat voor dé helft zacht en voor de helft hard was". Dick Schoenaker (r) haalt uit, maar dit schot zal geen doel treffen. De door interim-coach Leo Beenhakker naar Oranje teruggehaalde voetballer zou toch de openingstreffer van de Amsterdammers voor zijn rekening nemen. Die zou Stevens van Sparta (IJ niet kunnen verhinderen. Op de achtergrond: Marco van Basten. (fotoANP Nu de conditie van de velden voorlopig nog wel te wensen zal overlaten, zou het Ajax uitstekend uitkomen als woensdagavond het inhaalduel tegen FC Den Bosch zou worden afgelast. „Dat zou ze ker voor mij prima zijn", aldus Spelbos, die vandaag door Ajax- arts Dicke zal worden onderzocht. „Het gips gaat dan van mijn voet af en er zullen foto's worden geno men. Dan zal moeten blijken hoe ik er voorsta. Hopelijk kan ik deze week nog in training gaan, al durf ik daar op dit moment niet al te veel over te zeggen. Ik heb immers een week niet op die voet gestaan". Alternatieven Mochten Meeuws en Spelbos er tegen PSV niet bij zijn, dan hoeft dat in de ogen van trainer Aad de Mos van Ajax nog geen onoverko melijk probleem te zijn. „In Koe man en Ophof heb ik goede alter natieven". Even tevoren had De Mos echter zelf onbewust de argu menten aangedragen, waarom Meeuws zich in het huidige Ajax al meteen als een onmisbare schakel heeft aangediend: „Meeuws was AMSTERDAM (GPD) John van 't Schip verwacht dat hij min der snel zijn rentree bij Ajax zal maken dan trainer Aad de Mos veronderstelt. De Mos had de aanvaller, die wegens een ernstige rugblessure al negen maanden niet heeft kunnen spelen, als reser ve willen inschakelen voor het duel tegen Sparta. Van 't Schip voelt evenwel niets voor een sneHe, in zijn ogen, geforceerde come-back: „Ik heb nog altijd last van stijfheid in mijn rug. Misschien kan ik het op korte termijn eens proberen in het tweede elftal, maar zeker nog niet in het eerste". voortreffelijk bezig. Hij schoof goed in, zorgde voor gevaar en leid de de zaak, zoals het hoort". Zo'n leider miste Ajax in het •competitie-duel tegen PSV op 16 december. De Amsterdammers hielden van begin af aan 'open huis', weigerden geen enkele gast de toegang en verloren dan ook kansloos met 4-1. Van niveau was aan Ajax-zijde pas sprake toen Meeuws als uiterst geïnteresseerd toeschouwer de wedstrijd analy seerde en toen simpel de oplossing aandroeg, die spelers en trainer niet hadden gezien. „Juist tegen PSV wil ik er zo graag bij zijn. Die wedstrijd staat onderstreept in mijn agenda. Zondag kunnen we laten zien dat we tot heel wat meer in staat zijn dan een maand gele den". Vooruit Wat Meeuws zélf kan liet hij te gen het inhoudloze Sparta ruim een half uur zien. Zoals hij in zijn voor- en nabeschouwingen vaak LEIDEN - De Leidse voetbal eerste klassers hebben gisteren met aangepast spel toch kunnen acteren op de met sneeuw bedekte velden. UVS, met Melbi Ra- boen in de dug-out, behaalde een 8-0 oefenzege op derde klasser UDO. Sam Eradus opende de score voor de blauwwitten, waarna voor rust nog een hattrick van Mario Faber en treffers van Hennie Koet en Hans van Leeuwen volgden (6-0). In de tweede helft scoorde Koet nog tweemaal, waardoor de 8-0 winst een feit Lugdunum op schot, al vielen de meesten doelpunten in de partij tegen Lisse in het laatste kwartier: 5-1. Wim Ligtvoet zette Lugdunum voor rust op voorsprong (1-0), waarna Henri van der Weijden met een onvervalste hattrick de Leidenaars naar 4-0 tilde. Leo Wetselaar scoorde het laatste doel punt, Ruud van der Voort zorgde voor de tegentreffer: 5-1. Roodenburg boekte een 2-0 overwinning op'stadge noot LFC. Marcel van der Burg bepaalde de ruststand op 1-0 en ploeggenoot Koos Sierea sloot het duel met een tweede goal van de Noord bewoners af: 2-0. verder gaat dan de meesten van zijn collega's, zo denkt en speelt hij ook in het veld als libero meer vooruit. Dat Ajax, op het moment dat Meeuws afhaakte, pas met 1-0 leidde (het honderdste competitie- doelpunt van Schoenaker voor Ajax), en zeventien minuten later al via Vanenburg, invaller De Wit en Van Basten de eindstand had bepaald, lag dan ook niet aan de Vlaming, maar was toe te schrijven aan een toevallige samenloop van omstandigheden, of te wel missers van Gasselich, Rijkaard en Vanen burg in de beginfase. Gezien het grote krachtsverschil was de aanwezigheid van Meeuws en Spelbos bij deze gelegenheid ook niet vereist. Zonder de aan de kniebanden geblesseerde aanvoer der Van Gaal maakte Sparta er voor Ajax een 'walk-over' van, waarbij alleen al de techniek' van de Amsterdammers (op deze half besneeuwde laaglandbaan vooral in de bochten erg belangrijk) ga rant stond voor een gemakkelijke overwinning. Voor rust kwam Sparta niet één maal in contact met doelman Galjé. In het tweede be drijf behoefde de Ajax-goaly slechts twee reddingen te verrich ten en na afloop kwam trainer Theo Vönk niet verder dan voor de hand liggend opmerkingen. Vraagtekens Vonk plaatste ten onrechte vraagtekens achter het openings doelpunt van Schoenaker („Was die bal wel over de lijn?"), de twee de treffer van Vanenburg („Was het nog geen rust?") en het door gaan van de wedstrijd waarover De Mos als winnaar met geen woord repte. „Wat mij betreft had deze wedstrijd afgelast mogen worden. We waren met onze lange spelers die moeilijk wendbaar zijn duide lijk in het nadeel". Transfer van Gerets naar MW nu rond MAASTRICHT (GPD) De trans fer van Eric Gerets naar MW is een feit. De laatste hindernis werd dit weekeinde genomen toen de besturen van de Maastrichtse ere divisieclub en AC Milan tot volle dige overeenstemming kwamen. •Gerets kon daardoor zaterdag een driëeneenhalf-jarig contract teke nen (tot medio 1988), waarover reeds eerder overeenstemming was bereikt. Eric Gerets toonde zich gister avond vanuit zijn woonplaats Re- kem gelukkig over het feit dat MW. de transfer met AC Milan heeft kunnen rondbreien. „Ik ben blij dat ik weet waar ik aan toe ben. Het meerjarige contract was de wens van beide partijen. Ik wilde me weer in de buurt van mijn woonplaats vestigen. Tegenover MW was een contract tot juli '88 niet meer dan fair, want de club heeft voor mij flink in de buidel moeten tasten. Bovendien ben ik dan transfervrij. Dat doe je niet om een speler voor één seizoen te ha len". De schorsing van de 30-jarige ex- aanvoerder van het Belgische na tionale elftal loopt op 1 juli af, waardoor hij pas in de volgende competitie inzetbaar is. Dat Gerets al in een zeer vroeg stadium voor MW heeft gekozen en niet voor een andere gegadigde, heeft alles te maken met de slagvaardige hou ding van de Maastrichtenaren. „Vier ploegen hebben mij con creet een aanbieding gedaan. Naast MW de enige Nederland se club waren dat twee Europese topclubs «n een club die bij de sub top hoort. Enige tijd geleden heb ik MW mijn woord gegeven. Ik heb zwaar getwijfeld, toen een andere club op de proppen kwam met een voorstel dat financieel en sportief veel aantrekkelijker was. Ik heb er een nacht goed over geslapen en uiteindelijk toch voor Maastricht gekozen. Ik vond dat ik mijn woord niet kon breken". Kraay junior tekent bij RKC WAALWIJK (ANP) - Hans Kraay Jr. en RKC hebben overeenstem ming bereikt ov.er een transfer van de thans voor de Engelse tweede divisieclub Brighton uitkomende speler. De verbintenis heeft een looptijd van anderhalfjaar en loopt in juli 1986'af. Kraay heeft in Nederland nog een schorsing van acht wedstrij den. Sedert de buitengewone alge mene vergadering betaald voetbal vart vorige week maandag heeft het bestuur van die sectie de moge lijkheid gratie te verlenen aan een geschorste speler. Als dat gebeurt is Kraay op 25 fe bruari, dus nog voor de afloop van de periode waarin transfers moge lijk zijn, speelgerechtigd voor de Waalwijkse eerste divisieclub. ROME - (Reuter/Sid) - Hoge uitsla gen zijn in het land van het 'cate- naccio'-voetbal een zeldzaam ver schijnsel. Koploper Verona en Udi nese waren gisteren bijzonder pro- duktief. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd en de buitenlandse inbreng gaf tenslotte na een dra matisch, spectaculair duel de door slag ten gunste van Verona. Hans- Peter Briègel, de onvermoeibare Westduitser, en Preben Elkjaer- Larsen, de Deense goaltjesdief, scoorden allebei twee keer en had den een groot aandeel in de buiten issige overwinning: 3-5. De 50.000 toeschouwers in Udine waren verrukt, of 'verrückt' zoals Briegel na afloop het indianenge- huil van de supporters omschreef. Maar de thuisclub had dan ook voor een schier onmogelijke stunt uitgehaald door een 0-3 achter stand om te buigen in 3-3. In het eerste half uur zocht Vero na energiek de aanval. Briegel, Galderisi en Elkjaer-Larsen brach ten vlot de stand op 0-3 en Verona speelde een gewonnen wedstrijd. De thuisclub werd door de eigen aanhang uitgejouwd en ook het doelpunt van de Braziliaanse libe ro Edinho, op slag van rust (1-3), kon daarin geen verandering bren- Koploper Verona klopt Udinese met 5-3 Na de pauze waren de toeschou wers de misere snel vergeten. Car- nevasi (55) en Mauro (59) brachten binnen een kwartier de thuisclub Bundesliga naast de koploper: 3-3. Briegel en Elkjaer-Larsen zetten Verona weer <op het goede spoor. De Deen gaf zijn club opnieuw de leiding (3-4) en Briegel rondde de zaak na een solo over veertig meter gerouti neerd af: 3-5. Maradona scoorde de eerste treffer uit een strafschop. Door de overwinning behield Verona de leiding. Inter Milan volgt op één punt. Zonder de ge blesseerde Rummenigge speelde het tegen het laag geklasseerde La- zio Roma even efficiënt als ongeïn spireerd: 1-0. AC Napoli heeft eindelijk zijn rit me gevonden. In de thuiswedstrijd tegen Torino, derde op de ranglijst, de Napolitancn met 2-1. Op de negentiende wedstrijddag van de Westduitse competitie is de voorsprong van Bayern München geslonken tot één punt. De herfst- kampioen verloor in de tweede wedstrijd na de winterstop weer twee punten. Tegen Werder Bre men, de naaste belager, werd het 4-2. Relatief nog beter dan die van de overwinnaar van Bayern München is de positie van 1. FC Köln, dat in verliespunten op gelijke hoogte is gekomen met de koploper. In to taal werden zaterdag slechts drie van de negen vastgestelde wed strijden gespeeld. De andere wer den afgelast wegens de opnieuw ingevallen winter. De gure kou ten spijt was het sta dion van Werder Bremen tot de laatste plaats bezet. Het wedstryd- verl'oop verdreef de kou op de tri bunes beter dan de beste kachel. Vooral Rudi Voller, de centrum spits van de thuisclub en het West duitse elftal, werd door de 40.000 bezoekers, die voor een opbrengst zorgden van zo'n 575.000 gulden, hartstochtelijk toegejuicht. Met twee doelpunten, beide omstreden wegens een vermeende overtre ding van de schutter, was zijn aan deel in de overwinning groot. VfB Stuttgart, de kampioen van vorig seizoen, rijgt de tegenvallen de resultaten aaneen. Na de uit schakeling in het bekertoernooi door het nietige SaaFbrücken werd verloren van degradatiekandidaat Eintracht Braunschweig met 1-3. Engeland Manchester United heeft de kans laten liggen een deel van de achter stand op Everton goed te maken door in één van de slechts twee wedstrijden, die doorgingen in de Britse eerste divisie, gelijk te spe len (1-1) in Newcastle. Sneeuw en ijs maakten in Engeland het door gaan van 24 league-wedstrijden on mogelijk met inbegrip van negen uit de eerste divisie. Tweede divisionist Sheffield won van de winterse omstandighe den, maar de wedstrijd tegen Old ham moest desondanks worden af gelast. Er was dichtbij het stadion een onontplofte bom uit de Twee de Wereldoorlog gevonden. In de andere eerste divisiewed strijd won Nottingham Forest met 2-0 van Queens Park Rangers, John Metgod scoorde de tweede treffer. Spanje De aanhang van Barcelona maakt zich langzaam maar zeker op voor de viering van het lands kampioenschap. Tien wedstrijden voor het einde van de competitie heeft Barcelona negen punten voorsprong op de rivaal uit Ma drid, Atletico, en dertien punten op de erfvijand. Real Madrid. Na elf jaar (Cruyff, Michels) weet Catalo- nië zich eindelijk weer vrywel ze ker van de nationale titel. Zondag peuzelde Barcelona op eigen veld het laag geklasseerde Murcia met huid en haar op: 6-0. Atletico de Madrid werd Barcelo na's voornaamste achtervolger. De Madrilenen wonnen de uitwed strijd by Hercules met 3-1. Real Madrid verloor op eigen veld van Real Zaragoza. Zeventig minuten liep de thuisclub storm voordat Butragueno eindelijk doel trof: 1-0. Het doelpunt had een be vrijdende uitwerking opZarago za. De vroegere club van Leo Been hakker zocht onvervaard de aanval en had succes. Door doelpunten van de Paraguaan Amarilla (79) en Corchado (87) vertrok Zaragoze voor de eerste keer in het bestaan met de winst uit het Bernab'eu-sta- dion. EREDIVISIE Ajax-Sparta 4-0 (2-0). 30. Schoe naker 1-0, 45. Vanenburg 2-0, 47. De Wit 3-0,53. Van Basten 4-0. Scheids rechter: Blankenstein. Toeschou wers: 10.000. Gele kaart: Lenkeek (Sparta). FC Groningen-PSV 0-1 (0-0). 89. Lokhoff 0-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 16.500. FC Utrecht- FC Volendam 1-1 (1- 0). 27. Van der Hooft 1-0, 60. Meijer 1-1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 3000. AZ'67-MVV 2-0 (1-0). 34. Loggie 1- 0.68. Steinmann 2-0. Scheidsrechter Mulder, toeschouwers: 1200. Gele kaart: Van Marwijk (MW). 0-1, 50. Verlysdonk 0-2. Scheidsrechter: Bulthers. Toe schouwers: 2000. Gele kaart: Voets (RBC). Heracles-NEC 4-1 (2-1). 11. Ri- chardson 1-0, 21. Metz 2-0, 30. Grim (strafschop) 2-1,56. Schepers 3-1,64. Ter Mors 4-1. Scheidsrechter: Ma nuel. Toeschouwers: 2100. Telstar-Vitesse 0-0. Scheidsrech ter: Van der Broek. Toeschouwers:

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10