CDA verleent Van Aardenne 'gratie' FNV bang voor veel meer onterechte faillissementen Geen werkloze, een vakman in de tuin WD steunt bevindingen RSV KLM kiest Fokker 100 om DC-9 te vervangen Siemens gaat meer vaklieden opleiden Ruding wil opgave van indirecte deelnemingen Zwaardere straffen voor 'anonieme' werknemers VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter De Vries heeft het licht voor minister Van Aardenne (economische zaken) weer onvoorwaardelijk op groen gezet. Het zwaard van damocles is weggehaald boven het hoofd van de VVD-bewindsman, die op grond van zijn dubieuze rol in de RSV-affaire niet alsnog zal hoeven aftreden. SCHIPHOL (ANP) - De KLM kiest voor de Fokker 100 als één van de opvolgers voor de aan vervanging toe zijnde DC-9 vliegtuigen. Dit blijkt uit een gistermiddag door de KLM uitgegeven verkla ring na het overleg dat de raad van commissarissen van de maat schappij over de vervanging van de DC-9 vloot heeft gevoerd. De komende maanden zal de KLM met Fokker gaan onderhandelen over leveringsvoorwaarden, ont- werpaanpassingen en dergelijke. Afhankelijk van de uitkomst daar van zal de KLM een besüssing ne men over het plaatsen van de order en het aantal Fokker 100 vliegtui gen dat zal worden besteld. De KLM heeft gekozen voor twee nieuwe vliegtuigtypen die de DC-9's moeten gaan vervangen, één met een capaciteit van circa 100 stoelen en één met een capaci teit van circa 150 zitplaatsen. De Fokker 100 is momenteel het enige vliegtuig met een capaciteit van 100 stoelen, dat voor vervanging van de KLM DC-9's in aanmerking komt. De beslissing over de aan schaf van vliegtuigen met 150 stoe len zal de KLM later nemen, zo blijkt uit de verklaring. Er zullen nadere studies verricht gaan wor den, waarbij ook het effect van nieuwe technische ontwikkelingen zoals de mogelijke komst van een zogenoemde prop-fan motor een rol speelt. „Afhankelijk van het re sultaat van de diverse studies zal te zijner tijd een besluit over een 150- zitter worden genomen", aldus de KLM-verklaring. Een woordvoerder van de maat schappij zei geen nadere medede lingen te kunnen doen over de ter mijn waarbinnen het besluit over een dergelijke aankoop kan wor den verwacht. Ook over de aantal len kon hij geen nadere toelichting geven. De DC-9 vloot van de KLM telt nu 19 vliegtuigen, die in de jaren '87/'88 zullen moeten worden ver vangen. De Fokker 100 is een tweemoto- rig straalvliegtuig voor de korte en middellange afstand. De eerste Fokker 100 zal in het midden van 1986 naar verwachting de eerste vlucht maken. Tot nü toe heeft de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair als enige een order voor de leve ring van dit produkt geplaatst. Swissair bestelde in juli van het vo rig jaar acht van deze vliegtuigen en nam toen een optie op nog eens zes toestellen van dit type. Met de ze order is een bedrag van een half miljard gulden gemoeid. Na de bekendmaking van de or der werd duidelijk dat de fabrikant voor wat betreft de prijs concessies heeft moeten doen tegenover deze eerste Fokker 100-klant en dat vol gende klanten een hogere prijs zul len moeten betalen. De eerste Fok ker 100 van Swissair zal in het vooijaar van 1987 worden afgele verd. In het komende debat met de rege ring over de RSV-enquête zal het CDA geen motie van wantrouwen tegen Van Aardenne indienen en evenmin een dergelijke motie van de Partij van de Arbeid steunen, zo zei De Vries gisteravond. De Vries meent dat Van Aardenne in het huidige kabinet een beter be windsman is dan in het kabinet- Van Agt-Wiegel. Als een minister in het huidige kabinet de Kamer zou voorliegen zou het CDA wel zijn aftreden eisen. Het ziet er naar uit, dat het derde waarin het minderheidsstandpunt van het liberale enquètecommis- sielid Korthals wordt veroordeeld. De opvatting van Korthals dat het harde oordeel over minister Van Aardenne niet wordt gerechtvaar digd door de bevindingen van de enquêtecommissie wordt in de mo tie van de hand gewezen. Het CDA zal deze motie naar ver wachting steunen. De WD doet dat niet, maar de liberalen zien wel af van het voornemen de enquête commissie op te dragen de voor- RSV-debat in de Tweede Kamer malige bewindslieden Van Agt, nog deze maand wordt gehouden. Zowel van de zijde van de PvdA- fractie als vanuit het CDA werd gisteren aangedrongen dit debat al in de laatste week van februari te houden. Tijdens die debatten zal de Kamer de degens kruisen met minister-president Lubbers en de ministers Van Aardenne (economi sche zaken), Korthals Altes (justi tie) en De Ruiter (defensie). Daarbij komen voorstellen aan de orde komen om de controlerende taak van de Kamer te versterken. Het deze week in de Tweede Ka mer gehouden RSV-debat ging on der meer over de conclusies van het rapport van de RSV-enquète- commissie, nadat op 19 december van vorig jaar al werd gedebatteerd over de positie van minister Van Aardenne. Alvorens met de regering in dis cussie te gaan zal de Kamer ko mende dinsdag een motie van Meijer (PvdA) aannemen waarin wordt geconstateerd dat de enquê tecommissie haar opdracht 'naar behoren' heeft uitgevoerd. Ook de WD zal stemmen voor die motie, waarin de Kamer zich "aansluit bij de bevindingen" van de commis sie. WD-leider Ed Nijpels zegde gisteravond zijn steun aan de mo tie toe nadat eerste ondertekenaar Mijer had benadrukt dat de vraag of aanvaarding van zijn motie me de consequenties heeft voor de "politieke vertrouwensrelatie" met minister Van Aardenne thans niet aan de orde is en pas aan de orde zal komen in het RSV-debat met de regering. De steun van de WD voor de mo tie betekent ook niet, dat deze frac tie zich schaart achter de con troversiële slotconclusie, dat Van Aardenne heeft de Kamer in 1980 bewust onvolledig en daardoor misleidend heeft geïnformeerd. Dat aspect komt dinsdag aan de or de in een andere motie van Meijer, cheque' van Van Aardenne. In de nu ontstane situatie zou een derge lijke motie volgens woordvoerder Dees het karakter krijgen van een motie van wantrouwen tegen com missie-voorzitter Van Dijk, die heeft gezegd te zullen aftreden als de Kamer een dergelijke motie zou aannemen. Dat wil de WD niet. Dees bena drukte hij niet de betrouwbaarheid van Van Dijk ter discussie heeft willen stellen, maar dat hij "even min aanleiding heeft om te twijfe len aan integriteit van Van Agt, Andriessen en Wiegel, die met Van Dijk van mening verschillen over de kwestie met de blanco cheque". DEN HAAG/WOERDEN (GPD/ ANP) Siemens Nederland heeft problemen bij het aantrekken van geschoold personeel en gaat het. aantal plaatsen op de bedrijfs- school in Den Haag uitbreiden van veertig naar zestig. De interne opleiding, waar jon geren opgeleid worden in vakken in de metaal, elektronica en elek trotechniek, werd twee jaar gele den bijna opgedoekt na een aantal minder goede jaren bij het electro- nicabedrijf. Slechts dankzij een cao-akkoord in de Zuidhollandse metaal, waar bij de werknemers loon inleverden voor (behoud van) leerlingplaat sen, werd de school gered. Toch zijn er bij Siemens ongeveer zeven tig vacatures, zij het vooral op het gebied van de informatica, waar moeilijk goed geschoolde mensen voor te vinden zijn. Hoewel het bedrijf niet kan ga randeren dat iedereen die de twee jarige bedrijfsopleiding volgt ook bij Siemens aan de slag kan, is het volgens hoofddirecteur ir. J. Thier ry wel zo dat jongeren met die op leiding een betere start op de ar beidsmarkt maken. „Wij zien het ook als een bijdrage aan het oplos sen van het probleem van de jeugdwerkloosheid". De orderportefeuille van Sie mens Nederland beloopt momen teel meer dan 600 miljoen gulden en ligt daarmee 30 procent boven die van vorig jaar. Daarmee zijn de vooruitzichten van de Nederlandse dochter nog beter dan die van het Westduitse Siemens-concern. Daar wordt een stijging van de orderont vangst van circa 4 procent ver wacht tot boven de 60 miljard mark. Mede door lagere perso neelskosten en een betere bezet ting van de produktiebedrijven verbeterde het bedrijfsresultaat met 32 procent. De nettowinst in 1984 was 10,4 miljoen (5,8 miljoen in 1983). Siemens gaat de centrale op de Maasvlakte ombouwen op kolen. Met die opdracht is een bedrag De Fokker 100 die KLM, na enige aanpassingen, wil kopen ter vervanging van de DC-9 vloot. Na arrest Europees Hof miljoen gemoeid. Het bedrijf LUXEMBURG (ANP) - De FNV volgt inmiddels met meer dan ge- vreest dat het aantal onterechte belangstelling de discussies faillissementen flink zal toenemen de bouw van mogelijke kerncentrales. Union, een dochter aanleiding van een uitspraak Kraftwerk die het Europees Hof van Justitie Siemens, gisteren heeft gedaan. Het Hof be bouwt zowel drukwater- als ko- paalde dat e kend-waterreactoren. Siemens v staat ook de hoofdaannemer bij de rend bedrijf overneemt, niet ver- de kerncentrale in Bors- plicht is het personeel over te ne men. Bescherming van de werkne- Woer- mers tegen ontslag is wel van toe passing bij overname van een in betaling verkerend bouw sele. In het produktiebedrijf den is inmiddels de produktie een nieuwe generatie autotele- surséance foons op gang gekomen. Daar bedrijf, wordt ook de in opdracht PTT ontwikkelde apparatuur voor lokale tijdtelling gemaakt. In op- 1 fi dracht van het ministerie keer dat onderne- steeds sneller zullen aanstu ren op een faillissement, terwijl de waterstaat ontwikkelt Sie- vakbonden alles in het werk zullen :en nieuw betaalsysteem stellen om uitstel van betaling te ulp van magneetkaarten in bereiken. De werkgeversorganisa- ^.ibaar vervoer, dat de strip- ties en de banken hebben het ar- penkaarten in de toekomst overbo- re^ 7^ Europees Hof wel toe- dig maakt. Kort en zakelijk Dollar De dollar is vanochtend op de Am sterdamse wisselmarkt opnieuw hoger geopend. Rond tien uur no teerde de Amerikaanse munt iets boven 3,67 gulden. Gisteren sloot de dollar op 366,50 gulden. In New York noteerde hij gisteravond al iets daarboven. In Londen lag de dollar-markkoers in de ochtend ruimschoots op het niveau 3,2425 mark, het slot in New York. In de markt wordt weliswaar voortdu rend rekening gehouden met inter venties van de Bundesbank en eventueel ook van andere centrale banken, maar de vrees dat de dol lar daardoor werkelijk goedkoper zal worden is nauwelijks aanwezig. Stakingen In Calais en Duinkerken zijn giste ren zeelieden van de maatschappij Sealink voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Dit heeft een woordvoerster van Sealink, die veerdiensten onderhoudt Frankrijk en Groot-Brittannië, teren meegedeeld. In Dieppe staakt het varend personeel van de maatschappij al zes dagen. De zee- liedenbond CGT begon de sta kingsactie in Dieppe uit protest te gen een akkoord over werkuren dat een andere, kleinere bond, de CFDT, wel had goedgekeurd. gejuicht. Het arrest van het Hof van Justitie van EG in Luxemburg werd uitge sproken in de zaak die de Indus triebond FNV en de FNV hadden aangespannen tegen de Neder landse staat. De president van de Haagse rechtbank vroeg het Hof om advies in die zaak over de uit leg van een richtlijn van de EG, die verankerd ligt in de Nederlandse wetgeving. In dit geval ging het om artikel 1639 aa van het Burgerlijk Wet boek. De minister van sociale za ken en werkgelegenheid had in een circulaire aan de directeuren van de arbeidsbureaus geschreven dat bij faillissement geen rekening hoefde te worden gehouden met artikel 1939 aa, dat werknemers be scherming tegen ontslag biedt. De FNV spande daarover een kort ge ding aan. Volgens de advocaat van de FNV in deze zaak, mr S. de Laat uit Utrecht betekent deze uitspraak dat van de bescherming van de werknemers tegen ontslag, die arti kel 1639 aa oorspronkelijk moest bieden, nu een heleboel is afge haald. Dat het Europese Hof bij de inter pretatie van de richtlijn onder scheid heeft gemaakt tussen be drijven in staat van faillissement en bedrijven in staat van surcéance bevreemdt het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond (KNOV). De woordvoerder van de ze middenstandsorganisatie zei in een reactie op de uitspraak van het Hof, verheugd te zijn dat artikel 1639 AA bij faillissement buiten toepassing kan blijven. Dat dat in het geval van surcéance niet het geval is, betreurt het KNOV. KLM wist de winst bijna te verdubbelen AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft in de eerste negen maanden van het boekjaar 1984-'85 een re cordwinst behaald. Deze bedroeg 338,5 miljoen gulden; dat is bijna tweemaal zo hoog als in dezelfde periode van het vorige boekjaar. Toen werd 172,8 miljoen verdiend. Het derde kwartaal, de periode van oktober tot en met december, boekte de KLM een winst van 19,1 miljoen gulden. De rustige winter maanden waren andere jaren ver liesgevend. Vorig jaar bedroeg het verlies in diezelfde periode 23,6 miljoen gulden. De beladingsgraad van KLM- machines (het totaal aan vracht en passagiers afgezet tegen de be schikbare ruimte) bedroeg het af- gpd) gelopen kwartaal 70,1 procent, te gen 66 procent in hetzelfde kwar- taal van 1983-'84. Het aantal passa giers op de lijndiensten nam met 7 procent toe, het vrachtvervoer met 13 procent en de luchtpost met 24 procent. Een bijdrage aan winst leverde ook de verkoop van een oude DC- 8. Daarvoor ontving de KLM 4,9 miljoen gulden. Een hotel dat werd afgestoten, leverde de luchtvaart maatschappij nog eens 9,2 miljoen gulden op. Met de vernieuwing van de DC 9-vloot staat KLM financieel overi gens aan de vooravond van grote investeringen. Het totaalbedrag dat met het vernieuwen van de 19 vliegtuigen tellende Europese vloot is gemoeid, ligt tussen de an derhalf en twee miljard gulden. Over het vorige boekjaar haalde KLM in totaal een winst van ruim 100 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - Om het verschijnsel van de anonieme werknemer tegen te gaan (door anonimiteit willen zij voorkomen dat zij loonbelasting moeten betalen of dat er wordt gekort op hun uitkering, huursubsidie of studiebeurs) stelt staatssecretaris Koning (financiën) de Tweede Kamer voor de wet op de loonbelasting te wijzigigen. Voorgesteld wordt de sanc tie ten aanzien van werknemers die geen of onjuiste gegevens aan hun werkgever verstrekken te verzwaren. Nu is het nog zo dat werknemers die geen of onjuiste opgave doen, ingedeeld worden in de groep met de laagste belastingvrije som. Koning wil dat voortaan voor die mensen een afzonderlijk tarief, van 40 procent, geldt. Maatstaf voor de heffing wordt dan het loon vóór vermindering wegens aftrekbare kosten en de terzake van het loon verschuldigde premies volksverzekeringen. Volgens de staatsecretaris komt het verschijnsel van de anonieme werknemers steeds vaker voor. Vooral bij werkgevers die gebruik maken van losse hulpen en andere werkkrachten die geen volledige werkkring hebben. In de praktijk blijken werkgevers toe te geven aan de wens van werknemers onbekend te blijven. AMSTERDAM - Demonstranten hebben de toren van de Rai giste ren een ander aanzicht gegeven. Tijdens de opening van de Auto Rai gaven ze hun visie op Nederlands heilige koe. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding van (financiën) onderzoekt of in het aangiftebiljet voor de ven nootschapsbelasting opgave ge vraagd kan worden van niet recht streekse deelnemingen via buiten landse belangen van die onderne ming. Dat antwoordde gisteren de mi nister schriftelijk op vragen van de PvdA-Kamerleden Kombrink en Vermeend, naar aanleiding van pu- blikaties over (buitenlandse) fisca le constructies van Philips. Het is volgens Ruding zo, dat in gevallen waarin risico's binnen een concern blijven, deze risico's niet zijn verzekerd en de premies der halve niet van de winst aftrekbaar. Dit in antwoord op de vraag of de oprichting door een Nederlandse vennootschap (bedoeld wordt Phi lips) van een verzekeringsbedrijf in een belasting-paradijs aanvaard baar is, en onder welke omstandig heden de daaraan betaalde pre mies aftrekbaar zijn van de te be lasten winst. De essentie van verze keren is immers het delen mèt of verschuiven van risico's naar ande ren. In de vraag van de Kamerle den is daar geen sprake van, aldus Ruding. Overigens moet de Hoge Raad hier nog een uitspraak over doen in een andere zaak. !eSp" Hoveniers openen aanval op beunhazerij met garantiefonds (Van een onzer verslaggevers) Winter. En dat is het instellen van een garantiefonds en, voor het ge- LEIDEN - "Het lijkt tegenwoor- val er geschillen zijn tussen klant en. Het garantiefonds is gerechtigd in geval van verhindering op zijn vrouw werken) beschouwt de KTL gunstige ontwikkeling. kosten daarvoor een ander bedrijf Zo'n echtpaar heeft immers min- Proefdieren Het Nationaal Proefdierenbedrijf wordt ondanks alle mogelijke ver tragingen toch in de Zuidlimburg se gemeente Onderbanken geves tigd, maar zal niet aan 125 maar aan 60 personen werk gaan bieden. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Limburg aan Provinciale Staten la ten weten. Volgens het college van GS hadden de aanvankelijk toege zegde 125 arbeidsplaatsen betrek king op marktverwachtingen die veel te optimistisch waren inge schat. Volgens GS zal de bouw van het proefdierenbedrijf eind 1987 zijn voltooid. minelen in plaats van een vak. De Want. W^1 te verstaan. Een garan- beunhazerij rukt onaanvaardbaar tieregeling voor de overheid wordt op» niet nodig geacht. Het heeft, figuurlijk gesproken, Verwijzend naar klusjesplannen wel enige voeten in aarde gehad voor jongeren zonder baan of i voor het zover is gekomen: strafinrichting, herinnerend garantie op tuinaanleg inclusief aan de onvergetelijke 'scheurgras'- eventuele drainage en, bij een on- act van Jacobse en Van Es (Koot derhoudsopdracht, zelfs op de Bie): zo maakte voorzitter M. de groei van gewassen. Want het werk Winter van de Kring Tuin- en van de hovenier kan uiteraard te- Landschapsvoorziening (KTL)'gis- niet worden gedaan door nalatig- teren in Leiden duidelijk er genoeg heid van de tuineigenaar. Maar dat te hebben. Genoeg van het valt 'toenemende geknoei' met aanleg len. en vooral onderhoud van tuinen de 'kleine lettertjes' te rege- Beursberichten op pagina 15 Zijn vakorganisatie (500 aange sloten hoveniers en groenvoorzie- ners) gaat over tot de tegenaanval. Die bestaat niet alleen uit het, sa men met de overheid, opsporen illegale beunhazen "Toch", aldus De Winter, "sloeg sommige bedrijven de schrik om het hart bij de gedachte dat zij de fouten en slordigheden van minder serieuze bedrijven zouden moeten gaan betalen". Afgesproken is nu, Je'moet dat de hovenier die een steek laat ook zelf iets bieden", aldus De vallen daar zelf voor moet opdraai- te laten opdraven. Pas in laatste 1 stantie, bij een faillissement, draagt het garantiefonds de kos ten. Wat heeft de bezitter van een ge wone tuin daar nu aan? Blijkens een door De Winter aangehaald onderzoek laat zeven procent van de eigena ren hun tuin door een (erkende) hovenier aanleggen. "Er zijn echter duidelijk mogelijkheden voor ex pansie, dank zij een toenemende belangstelling voor tuinen en tuin architectuur". Veel mensen zien volgens De Winter iets leuks in een tijdschrift en willen dat dan ook. "Dat gaat ze wel vaak pionieren, maar vaak blijkt het resultaat tegen te vallen. Een hovenier kan er voor zorgen dat het er zo uit gaat zien als de bedoeling was. En daar krijgen ze nu garantie bij". Ook het oprukkende fenomeen van de tweeverdieners (man én der tijd om te 'pionieren' t geld om een tuin aan te laten leg gen dan een 'half werkend echt paar. Daar staat echter een toename van vrije tijd (werkloosheid, ar beidstijdverkorting) tegenover, hetgeen vooral tot uitdrukking komt in minder onderhoudswerk voor de hovenier. Het onderhou den van de tuin is voor steeds meer mensen een hobby, aldus De Win ter. De KTL, gevestigd in het pas ge opende bloemen-handelscentrum in Leiden, is overigens wel de grootste vakorganisatie, maar niet de enige op haar gebied. Met 500 aangesloten bedrijven omvat zij nog niet een derde van het totale aantal erkende hoveniers. Van de in totaal 1800 zijn er zo'n 1100 - vaak eenmansbedrijven - in het geheel niet georganiseerd. De garantie wordt gegeven op basis van de uitgebrachte offerte. Hypotheekrente 8 februari 1985 Rentepercentages gemeentegarantie rente afsluit bet. vast prov. Opg. Wer- Opg. Wer wyze gedur. in bank kelyk bank lij] Nat. Ned bij nieuwbouw Westland Utr standaard standaard standaard le kw. budget M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A HJ/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A M/V M/V M/V M/V M/V M/V Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon M/A 5/10/15/20 8.0 8,30 8 Centr. Beheer M/A 5/10/15/20 8.0 8,30 8 Lev.verz. NVL KW/A 5/10 jr nvt nvt 8 M/A 5/10 jr. 8.0 8,30 8. Nat. Ned 8.0 8^30 potheektarief met 0,5%. Deze buitensporige verhoging zal door andere banken waarschijnlijk niet geheel worden gevolgd. c Copyright „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9