Rechter Torun Japan niet gebaat bij bende-oorlog Politie mishandelt Zuidkoreaan Kim Moord op Popieluszko bewezen Gelofte van armoede werd Belgische nonnen teveel Griekenland oefent niet meer met NAVO Gemengde huwelijken wellicht toegestaan Laatste VS- troepen weg van Grenada Premier van Australië onder vuur VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL - Drie Belgische (ex- )nonnen zijn in opspraak gekomen omdat zij, in tegenstelling tot hun gelofte van armoede, zichzelf voor miljoenen guldens verrijkten. Een financieel schandaal dus dat de laatste dagen uitgebreid in de Bel gische pers aan de kaak is gesteld. door Hans de Bruijn M9 Het Vlaamse dagblad De Morgen kwam met de onthulling dat twee J J I 1 4"^ 1 I ex-nonnen en een 'echte' non in de fl. W flI IB I l~~™ H fl I fl fl laatste tien jaar voor bijna drie mil- I /fl y B ly I /fl J fl L 1 I IM joen gulden aan villa's en luxe-ap- partementen hebben gekocht. De 17 herkomst van het geld valt niet vast te stellen, maar alles schijnt te TORUN (DPA/AFP) - De hoofdverdachte in het proces tegen de verdachten van de ^^e^aarean'ïeVriedeteh^ moord op de Poolse priester Popieluszko, ex-kapitein Grzegorz Piotrowski, is gisteren stcrs zijn. veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf en tien jaar ontzegging van zijn burgerrechten. Het is de 'Zwarte Zusters Kli- Tegen hem was de doodstraf geëist. niek', want het gaat bij de drie om (voormalige) 'Zwarte Zusters', een echte kloosterorde. De kliniek wordt echter allang niet meer be heerd door deze orde, nadat de hui dige directrice, die zich nog steeds 'Moeder Florence' noemt (maar in werkelijkheid Gabrielle Lamerant heet) tien jaar geleden een greep naar de macht deed. De meeste an dere nonnen vertrokken, maar het ziekenhuis hield zijn naam. 'Rome', waar de orde zijn hoofd kwartier heeft, besloot daarna La merant uit te stoten. Maar zij trok zich daar niets van aan en loopt tot op de dag van vandaag nog in non- nenkleren rond. Samen met 'zuster Hadewijch' (de inmiddels gehuw de Hilda Steelandt) en de nog steeds echte non 'Zuster Anna' (Marie-Therese Cokelaere) bestiert zij nog steeds de kliniek, en zou daar volgens De Morgen en het tv- weekblad HUMO een dikbelegde boterham aan verdienen. Het geld voor hun dure leventje zou rechtstreeks worden onttrok ken aan de kliniek. Daarvoor is een villa in De Panne (a raison van 1,2 miljoen gulden) gekocht, alsmede een villa in Zwitserland en enkele appartementen in leper. De direc trice rijdt in een luxe omgebouwde BMW rond. Het schandaal rond de zusters is er een van 'brievenbusmaatschap pijen' in Zwitserland, onroerend- goedtransacties en bouwpraktij ken, zoals de aanleg van een zwem bad in het ziekenhuis dat alleen door de drie en hun relaties ge bruikt mag worden. Onder die relaties zouden tal van notabelen uit leper en omstreken behoren. De transacties worden voorts juridisch begeleid door een neef van de directrice, een advo caat die volgens De Morgen op de loonlijst van het ziekenhuis is ge zet. Intussen klaagt het personeel van het ziekenhuis over niet uitbe taalde overuren, te late loonbeta- lingen en over het inzetten van on derhoudspersoneel in de wonin gen van de ex-nonnen. Bij de Bijzondere Belastingin spectie en het Hoog Comité van Toezicht zijn nu klachten inge diend. Opnieuw, want de belas tingdienst verrichtte in 1981 al een onderzoek, maar kon toen niets be- lastends vinden. Volgens de beide bladen is er nu echter zoveel be wijsmateriaal dat er wel maatrege len genomen zullen moeten wor den. De minister van volksgezond heid heeft inmiddels een eigen on derzoek gelast. De andere verdachten zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen, die uiteenlopen van veertien tot vijfen twintig jaar. Kolonel Adam Pie- truszka, afdelingshoofd op het mi nisterie van binnenlandse zaken, kreeg evenals de hoofdverdachte 25 jaar cel. Dit vonnis is overeen komstig de eis. Luitenant Leszek Pekala werd veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Veertien jaar cel luidde het vonnis voor lui tenant Waldemar Chmielewski. Beide luitenants hadden 25 jaar te gen zich horen eisen. Terwijl zijn drie medeverdach ten voor de rechtbank toegaven dat zij Popieluszko hadden ont voerd, mishandeld en zijn lichaam in het water hadden gegooid, bleef Pietruszka volhouden dat hij on schuldig is. Zijn advocate vroeg dinsdag nog vrijspraak voor hem. Pietruszka werd ervan beschul digd te hebben aangezet tot de ont voering van en de moord op de priester, die bekend stond als een aanhanger van de verboden vak bond Solidariteit. De overige drie verdachten, allen agenten van de geheime politie, verklaarden dat het niet de bedoe ling was de priester om te brengen. Zij zouden Popieluszko met de ontvoering „schrik" hebben willen aanjagen om een einde te maken aan diens „staatsvijandige activi teiten". Tijdens het proces, dat op 27 de cember begon, is niet duidelijk ge worden of de moprd op Popielusz ko bedoeld was als een bewuste politieke provocatie en of de da ders van hogerhand werden ge steund. Priester Popieluszko werd op 19 oktober van het vorig jaar ontvoerd, geslagen en gedood. Zijn lijk werd op 30 oktober door kik vorsmannen uit het water gehaald in een spaarbekken van de rivier de Wistula. Terwijl de president van de rechtbank in Torun, Artur Kujawa, de veroordeling voorlas, boog Pio trowski zijn hoofd en veegde zijn gezicht af met een zakdoek. De overige verdachten luisterden ui terlijk onbewogen naar het vonnis. Na het voorlezen van de straffen is de rechter begonnen met een ver klaring, waarin de overwegingen van de rechtbank worden opge somd. Het officiële Sowjet-persbureau TASS berichtte gisteren voor de eerste maal over het proces tegen de vier leden van de geheime dienst en daarbij kritiek geleverd op de katholieke kerk in Polen. TASS meldde niet dat de verdach ten functionarissen zijn van het mi nisterie van binnenlandse zaken. De Sowjet-media hebben op een kort TASS-bericht na nauwelijks aandacht besteed aan de moord op Popieluszko. De ontwikkelinsgen na de moord werden niet gevolgd. „De verdachten verklaarden tij dens het proces hun daad met het doel de staatsvijandige activiteit van Popieluszko te dwarsbomen". De dood van de priester zou het ge volg zijn van een „tragische samen loop van omstandigheden". Volgens het officiële Poolse persbureau PAP ging het bij de moord om een „politieke provoca tie". Dergelijke daden zijn gevaar lijk en kunnen de rust in Polen ver storen en leiden tot conflicten en botsingen, aldus PAP. Onder de bevolking zal waar schijnlijk het meest worden be sproken, waarom de rechtbank niet de geëiste doodstraf heeft uit gesproken. Advocaten van de fa milie van Popieluszko hadden ove rigens gezegd dat de priester uit christelijke overwegingen tegen de doodstraf zou zijn geweest. ATHENE (AP) - Griekenland zal te Y*" on2e nationale belangen niet meer meewerken aan toekom- waTKt- iit stige NAVO-oefeningen totdat het nirf^nEmr mfl bondgenootschap zijn houding ten J vrïMfnnlnnpn ifaf Wotcnhü opzichte van het land veranderd 'ife heeft. Dit is gisteren meegedeeld jFSLS w^ 7„! ton dnnr Ho Griokso rooonnocwnnrH. oefeningen in Ionische Zee, ten 'Tsjernenko was in Politbureau' MOSKOU (Rtr./UPI) - Partijlei- der Tsjernenko van de Sowjet- Unie heeft gisteren een verga dering van het Politburo bijge woond en toegesproken, zo meldt het persbureau TASS. Het dagblad Standard in Londen had juist gistermorgen geschreven dat de Russische leider een hartaanval had ge had en dat zijn hart had stilge staan maar door dokters weer was opgewekt. Standard had zijn bericht toegeschreven aan "kringen in Moskou", die niet nader werden omschreven. De hoofdredacteur van de Prawda bevestigde eerder deze week dat Tsjernenko ziek was, maar zei er wel bij dat hij het land gewoon regeerde. 'Sekswet' Zuid-Afrika op de helling JOHANNESBURG - Een ge mengde commissie, samengesteld uit leden van de drie kamers, waar uit het Zuidafrikaanse parlement bestaat, zal maandag worden inge steld om de regering-Botha te advi seren over de aanpassing of af schaffing van een aantal van de meest beruchte rassenwetten. Dat verklaarde gisteren de minister van binnenlandse zaken, F. W. de Klerk, in de blanke kamer, het House of Assembly. Het betreft hier de zgn. Mixed Marriages Act, die gemengde hu welijken verbiedt, en artikel 16 van de Immorality Act, welke seksueel verkeer tussen mensen van ver schillend ras strafbaar stelt. De aankondiging van minister De Klerk volgde op een heftige botsing woensdag tussen de minis ter en het kleurlingenparlement, beter bekend als het Huis van Ge delegeerden. De Klerk noemde de debatten 'aggressief en bitter'. Hij werd herhaaldelijk in de rede ge- door de Griekse regeringswoord- wp„tpn voerder Maroudas. wesien Griekenland wil dat de NAVO a"tw°ordfJ^^eld om de huidrge het Griekse eiland Limnos voor de ht? r riSoAiflirP noordwestkust van Turkije betrekt fi'7' j" Griekenland, in htmr nofoninhen Turlriio Hoe.O MarOUdaS CASTELLANETA (AP) - In de Zuiditaliaanse stad Castellaneta is gisterochtend een zes verdiepin gen hoog flatgebouw als een kaar tenhuis in elkaar gezakt. Daarbij kwamen 34 bewoners, onder wie vier kinderen, om het leven. Ieder een die in het gebouw woonde is nu terecht. Twee aanliggende gebouwen wer den in opdracht van de gemeente WASHINGTON (AP) - De Verenig- geëvacueerd, omdat zij 30 jaar ge- de Staten zal met ingang van half leden door hetzelfde bouwbedrijf april beginnen met een terugtrek- zÜn neergezet. De oorzaak van de Griekenland. ue ver- king in fasen van de 250 leden tel- instorting is waarschijnlijk verrot- haar oefeningen. Turkije heeft hiertegen bezwaar aangetekend, omdat militarisering van het eiland in strijd is met het verdrag van Lausanne van 1922. Griekenland Vorige maand gelastte de Griek se regering drie militaire officieren en een diplomaat het defensieop leidingscentrum van de NAVO «h ecfr heTsU^t dat dit verdrag teniet gedaan lende krijgsmacht op Grenada. De terugtrekking dient eind septem ber van dit jaar volledig voltooid te zijn. Dit is gisteren bekendge maakt door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Amerikaanse militairen en man schappen van andere Caribische ting van de funderingen, als gevolg van lekkages. Omringd door tientallen schreeu wende en huilende familieleden probeerden reddingsploegen door te dringen in de berg verbogen staal en beton om slachtoffers te vinden. De reddingsploegen door het uit 1936 daterende ver drag van Montreux. Maroudas stelde dat de NAVO- oefeningen in de Aegeische Zee 'vrijwel altijd' in het voordeel van Turkije werken. Griekenland kan moeilijk in het ene gebied wel deel nemen aan oefeningen en in het andere gebied niet, aldus Marou das, en 'daarom zullen we helemaal niet meer meedoen totdat de NA VO van houding verandert en een koers kiest die niet langer ten kos- SYDNEY (AP) - De Australische premier Hawke is gisteren zwaar onder vuur genomen door leiders van de rechtse als linkse oppositie wegens diens besluit een eerdere belofte aan de V.S. om medewer king te verlenen aan proeven met de intercontinentale MX-raket weer in te trekken. Leider Peacock van de Liberale Partij, de belang rijkste oppositiefractie, betoogde dat de socialistische premier Au stralië aan het verkwanselen is en belangen van nationale veiligheid op het spel zet om partijpolitieke redenen. Hawke zag zich gedwon gen op zijn eerdere toezegging aan de VS terug te komen omdat de meerderheid van zijn Laborpartij tegen de MX-raket gekant is en niet wil dat Australië zelfs maar bij experimenten met dat projectiel betrokken raakt. Volgens Peacock behoeft er geen twijfel aan te bestaan dat de 'over grote meerderheid van de Austra liërs voorstander is van een effec tief Anzus-pact' en dat Hawke daarom zijn persoonlijke belang om partijleider en premier te kun nen blijven hoger stelt dan het na tionale veiligheidsbelang. Leider Chipp van de kleine op positiepartij van de Australische Democraten vindt dat de premier de VS nog lang niet hard genoeg te verstaan heeft gegeven dat Austra lië niet gediend is van Amerikaan se kernwapens. Hij vindt het laf van Hawke dat deze Nieuw-Zee- land niet is bijgevallen in de weige ring Amerikaanse atoomschepen toe te laten. een 'onaanvaardbaar' oefeningsce nario. Volgens het scenario moes ten de Griekse strijdkrachten met steun van buitenlandse agenten een staatsgreep plegen als links een verkiezingsoverwinning zou behalen. Het langdurige conflict tussen Turkije en Griekenland heeft de oefenmogelijkheden voor de NA VO in het oostelijke Middellandse Zeegebied beperkt. In 1974 trok Griekenland zich te rug uit de militaire vleugel van de NAVO na de Turkse naties brachten op 25 oktober 1983 den geholpen door politiemannen de marxistische regering van Gre nada ten val. De Amerikaanse troe penmacht, die op een gegeven mo ment 6.000 manschappen telde, vertrok op 15 december van dat jaar met achterlating van de een heid. uit de omgeving en leden van de ge nie. Het ongeluk gebeurde om kwart over vier in de ochtend, toen vrij wel alle 69 bewoners uit 15 gezin nen in slaap waren verzonken. SEOEL (Rtr./UPI) - De Zuidkore- aanse politie heeft de oppositielei der Kim Dae-Jung bij zijn terug keer uit ballingschap geslagen en geschopt toen zij hem probeerde te scheiden van het gezelschap dat met hem mee was gereist naar Seoel. Dit heeft de voormalige Amerikaanse ambassadeur Robert White verklaard. White, die Kims arm vasthield, werd tegen de grond gegooid en een oud-functionaris van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, Patricia Darian, ver telde dat zij een aantal maal was geslagen. Het Amerikaanse congreslid Tom Foglitta, verklaarde dat de po litie probeerde Kim te dwingen al leen in een lift in te stappen. Toen hij weigerde zonder ons te vertrek ken grepen politiemannen hem vast en gooiden hem de lift in. Ze schopten en duwden hem .aldus Foglitta. Kim werd later onder zware be waking naar zijn huis gereden. White, Darian en Foglitta kwamen daar enkele minuten later aan, maar mochten van de politie niet naar binnen. Ongeveer 70 mensen zijn gear resteerd na een botsing vlak bij het vliegveld van Seoel tussen duizen den studenten en meer dan dui zend politiemensen. De politie met ongeveer 7.000 man toezicht rond het vliegveld en langs de 20 km lange route tussen de luchthaven en het centrum van de Zuidkore- aanse hoofdstad. Zij schatte de me nigte op 40.000 tot 50.000 mensen. vallen door de kamerleden, waar onder ook twee kleurlingenminis ters. Toen De Klerk zei, dat af schaffing het risico zou kunnen in houden, dat minderheden zouden worden onderdrukt, riepen ver schillende kamerleden, dat er nu ook onderdrukking bestond. Ook riepen gedelegeerden regelmatig: 'Weg met de apartheid'. Minister De Klerk verklaarde, dat de be ruchte rassenwetten niet zomaar afgeschaft konden worden. Hij waarschuwde ervoor, dat afschaf fing ernstige gevolgen zal hebben voor de hele sociale en constitutio nele positie van Zuid-Afrika. De nu aangekondige commissie zal een ruime bevoegdheid krijgen bij het uitwerken van nieuwe voor stellen. Haar bevoegdheid zal evenwel slechts adviserend zijn en de verwachting bestaat dat het nog enige tijd zal duren, voordat de wetten feitelijk zullen zijn afge schaft. Het grootste probleem zal ko men te liggen bij de vraag, waar de kinderen, die voortkomen uit ge mengde huwelijken, 'politiek' thuis gaan horen. Zo kan er de si tuatie ontstaan, dat de zwarte va der geen enkel stemrecht heeft; de blanke moeder voor het blanke parlement mag stemmen en de kinderen voor het kleurlingenpar lement. De laatste cijfers die beschikbaar zijn over processen tegen mensen in Zuid-Afrika, die gehandeld heb ben tegen de rassenwetten, date ren uit 1982. In dat jaar werden 1916 mensen vervolgd vanwege de Immorality-wet. Hiervan werden er 1586 veroordeeld, meestal voor waardelijk. Vooral het afgelopen jaar trad de politie aanzienlijk ge matigder op tegen hen, die handel den in strijd met de wet. DEFENSIE (UPI) - Een meer derheid van de Amerikanen (57 procent) vindt dat het ministerie van defensie niet buiten schot mag blijven als bezuinigingen worden doorgevoerd. Dat blijkt uit een opi niepeiling van het Amerikaanse te levisiestation NBC. Van de ondervraagden toonde 72 procent zich voorstander van het bevriezen van de overheidsuitga ven op het peil van het vorige be grotingsjaar teneinde het begro tingstekort te verminderen. Cyprus. Later kwam de Griekse re gering daar op terug en eiste zij garanties voor het behoud van de Griekse zeggenschap in de wate ren en het luchtruim van het Ae- geisch gebied. Turkije verzette zich daartegen en pleitte voor een gedeelde verantwoordelijkheid in het gebied. Samenwerking Griekenland en Spanje hebben gisteren een militair kingsverdrag ondertekend, de twee landen zich verplichten tot technologische en industriële uit wisseling, gezamenlijke oefenin gen en periodiek overleg over het defensiebeleid. Het verdrag werd in Madrid on dertekend door de Griekse onder minister van defensie Passanoas Zakolikos en de Spaanse minister van defensie Narcis Serra. Serra verklaarde dat het verdrag met Griekenland overeenkomt met de samenwerkinsgverdragen die zijn land eerder sloot met Frankrijk, West-Duitsland en Ita lië. De twee landen zullen in de toe komst ook militair personeel uit wisselen. Vliegtuigkaping BEIROET (AP) - Na zes uur is gis teravond een eind gekomen aan een vliegtuigkaping op de luchtha ven van Beiroet. De negen beman ningsleden van het Cyprische vliegtuig werden vrijgelaten door de gewapende mannen van de Zwarte Brigade die hen 's middags in gijzeling hadden genomen. De vier of vijf sji'itische kapers eisten de vrijlating van twee geest verwanten die wegens een ka pingsactie op Cyprus in de gevan genis zitten. De Cyprische minister van buitenlandse zaken heeft toe gezegd een eventueel Libanees verzoek om uitlevering positief te zullen overwegen. De drie daders van de recente moord op de peetvader van de Ja panse onderwereld hebben zich zelf deze week aangegeven bij de politie. Nummer vier, het brein achter de aanslag eind vorige maand in Osaka, werd ter plekke aangehouden. De topleider en twee adjudaten van de grootste 'Yakuza'-organisatie, de Yamagu- chi-groep, werden bij de aanslag met pistoolschoten gedood door le den van de rivaliserende Ichiwa- kai-bende. door Ruud Kreutzer De politie was al op de hoogte van de identiteit van de drie, die zich nu op aandringen van medele den van de eigen groep vrijwillig hebben overgegeven. De ruim 10.000 aanhangers van de Yamagu- chi-groep waren een grootscheep se klopjacht begonnen om hen te vinden, met de bedoeling wraak te nemen. De politie vreest dat er tus sen de twee rivaliserende benden een totale oorlog zal uitbreken. Je zou verwachten dat de ver warring in de gelederen van de on derwereld goed nieuws is voor de politie. Maar het is een publiek ge heim in Japan, dat de autoriteiten liever te maken hebben met een or delijke en goed georganiseerde on derwereld, waarmee afspraken te maken zijn. Voor de achtergrond van de moord moeten we terug naar de (natuurlijke) dood van Kazuo Tao- ka in 1981. Hij was het schoolvoor beeld van een 'oyabun', een al machtige leider die tegelijk een va derfiguur was voor 'zijn' jongens. Er waren twee rivalen om hem op te volgen als leider van de Yama- guchi-groep. De tegenstelling bleek onoplosbaar en het resultaat was de afscheiding van de Ichiwa- kai-groep, onder leiding van de gefrustreerde verliezer. Meer en meer yakuza kozen toch voor de Yamaguchi-bende met zijn lange en roemruchte verleden, en de aanvankelijk succesvolle Ichi- wakai-groep werd snel overvleu geld in aanhang. Eind vorig jaar droegen, volgens schattingen van de politie, ruim 10.000 yakuza het embleem van Yamaguchi, en nog geen 3000 dat van Ichiwakai. In to taal zijn er in Japan ongeveer 100.000 yakuza. De Yamaguchi- groep heeft inmiddels een nieuwe topman gekozen, maar het is geen type dat voldoende respect af dwingt om als echte oyabun te worden gezien. Doodvonnis Op het eerste gezicht hebben de Japanse yakuza erg veel gemeen met de maffia, zoals de ijzeren groepscode en een blinde loyali teit. Als teken voor absolute ge hoorzaamheid hakken yakuza die de regels hebben overtreden soms hun eigen pink af, die zij dan in een zijden doekje gerold aanbieden aan de oyabun. Accepteert die deze blijk van loyaliteit niet, dan staat het gelijk aan een doodvonnis. Het grote publiek respecteert gangsters die zich als gentleman weten te gedragen. Zonder schaamte laten yakuza-bazen zich voor de tv interviewen, en niet zel den geven zij drukbezochte pers conferenties. Sensatie is natuurlijk een belangrijk element in zulke programma's, maar zonder de (dubbele) moraal die daar in Euro pa op wordt geplakt. Randfiguren kunnen zich in deze van regels vergeven maatschappij prima handhaven, mits zij zich maar gedragen zoals dat in hun ge val 'hoort', en het publiek niet las tigvallen. Als iedereen maar zyn plaats kent, en geen bedreiging vormt voor de samenleving, is er De begrafenis van de gangsterbaas Takenaka, vorige week, werd door zeker duizend van zijn 'volgelingen' bijgewoond. (foto ap> voor niemand reden tot klagen. Er is geen absolute morele maatstaf die yakuza bij voorbaat veroor deelt, maar er zijn wel degelijk maatschappelijke gedragsregels waaraan zij zich te houden hebben. De yakuza gaan prat op de socia le functie die zij vervullen. „Wie anders bekommert zich om jonge ren die geen opleiding of geld of familie-achtergrond hebben?", al dus een Tokiose gangsterbaas, die alles weg heeft van een geslaagde zakenman. Het voetvolk van de on derwereld is daarentegen op een kilometer afstand te herkennen, aan het korte krulletjeshaar en de grote pooierauto's waar zij in rond rijden. Tussen de massa van fragie le witte-boordenwerkers steken de zelfverzekerde zware jongens, van top tot teen getatoeëerd, er heel duidelijk uit. De yakuza helpen mee om de misdaad in Japan ordelijk te hou den. Kleine zelfstandigen worden niet getolereerd door de georgani seerde misdaad. Wanneer een ya kuza wordt uitgestoten door zijn eigen groep, krijgt de politie zijn naam door, om hem wat beter in de gaten te kunnen houden. Drugs De winstgevendste activiteiten van de onderwereld zijn het illega le gokwezen, prostitutie (officieel verboden, maar getolereerd) en 'beschermgeld'. Eigenaars van kof fieshops, bars en uitgaansgelegen heden kunnen zich bij de yakuza 'verzekeren' tegen vernieling (door dezelfde yakuza natuurlijk). In de jaren '50 hebben grote bedrijven van de diensten van yakuza ge bruik gemaakt om linkse vakbon den te muilkorven, en in het meer recente verleden om lastige aan deelhouders de mond te snoeren. Nu doen yakuza dat op eigen ver zoek, eveneens tegen forse beta ling. Er zijn echter twee terreinen die voor de yakuza min of meer taboe zijn, willen zij althans de verstand houding met de politie niet in ge vaar brengen. Dat zijn de handel in vuurwapens en harddrugs. Er is wel smokkel in wapens, maar die wapens blijven in de familie en worden in het algemeen alleen op elkaar uitgeprobeerd. Japan heeft nauwelijks een pro bleem met harddrugs, zoals heroï ne en opium, en dat heeft alles te maken met het feit dat de yakuza zich niet met de handel in zware verdovende middelen inlaten. De in 1981 gestorven peetvader Taoka was zelfs de oprichter van een or ganisatie ter bestrijding van de handel in verdovende middelen, waar tal van parlementariërs, schrijvers en hoogleraren zich bij aansloten. Overigens handelen de yakuza wel in amfetaminen en andere pep middelen, waarvan het gebruik in Japan wijdverbreid is. Afnemers zijn studenten die belangrijke exa mens voorbereiden, chauffeurs met te lange werkuren, huisvrou wen die zich doodvervelen, en aan werk verslaafde managers. De autoriteiten hebben geen re den zich te verkneukelen aan de dreigende wanorde in de onderwe reld. De politie vreest dat de huidi ge situatie niet alleen zal leiden tot een gangsteroorlog van grote om vang, maar ook tot erosie van de ongeschreven wetten ert afspra ken, die de laatste jaren toch al on der druk stonden vanwege de groeiende handel in pepmiddelen en wapens.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7