Onbegonnen Werk Snel overleg tussen LDM en provincie over zuivering water Fietsenhandel op Levendaal als leugenachtig bouwwerk D'66 wil Leiden centraal in regionaal ziekenfonds PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Architecten Architecten - het zijn en blij ven bijzondere kinderen. Vier stuks vulden vorige week een gehele pagina ("De truttig heid is op de terugreis") met hun visie en oordelen: Paul van Oer- le, Joop Vollmer, Boudewijn Veldman en M.P. Schutte. De ge neratiekloof gaapt onmisken baar na de eerste drie. Schutte stamt duidelijk nog uit de tijd dat een beetje fatsoenlijke archi tect eenvoudig geen voornaam bezdt. Alleen al de manier waarop ze over hun bezigheden praten, le vert leken louter zweet in de han den op. Architectuur staat te boek als een vak, maar je zou het niet zeg gen als je hen er zelf over bezig hoort. "Een architect moet het vak na tuurlijk in zijn vingers hebben. Hoe je daaraan uitdrukking geeft, is moeilijk te omschrijven. Het blijft altijd een beetje vaag". Jaren lang er hard voor ge leerd, met professoren nijver in de weer geweest, gerekend en ge tekend en dan nog niet verder reiken dan de filosofie van de voetbaltrainer. De overeenkomst tussen beide categorieën is trou wens ook frappant: ze hebben na de oorlog voor een hoop voddeba- ligs gezorgd. Schutte wil daar echter niet van weten. Er is niks lelijks gebouwd, "er zijn denk ik wel een heleboel middelmatige gebouwen neergezet". Typisch de taal van de topcoach die om half vijf zondagmiddag het resultaat voetbal zit te vergoelijken. Met termen als mooi en lelijk, hoe duidelijk ze ook zijn, schiet je weinig op, vindt Van Oerle. Waarschijnlijk heeft hij daarin gelijk. Het is zo persoonlijk. Schutte vindt bijv. de Meelfa briek mooi. Of hij daarin alleen staat, valt moeilijk na te gaan, maar dat hele horden zijn me ning niet delen, staat vast. Mooi en lelijk als ontoereikend wegwerpend, creëert Van Oerle een nieuwe wolligheid die ons nog dieper de jungle in voert. Hij heeft het over "de menselijkheids factor in de architectuur die te ver is doorgeslagen en ontaardt in allerlei frutsels die de integri teit van een gebouw aantasten". En verderop heeft hij het over een "eerlijk, zuiver gebouw". Van mooi en lelijk naar eerlijk en oneerlijk of niet-integer. Mel kwit waart de mist rond. De universiteitsbouw op het Doelenterrein betitelt Van Oerle als eerlijk en uit de toon waar mee hij spreekt over de fietsen handel aan het Levendaal kun je opmaken dat hij het hier heeft over een ongelooflijk eh leugen beest. Zo waad je door manshoge gol ven van woorden en uitingen zonder een cent wijzer te worden. De taal is niet meer toereikend om de gedachtenvlucht van de architecten te volgen. Dat kan maar op één ding wij zen: er staat ons nog heel wat érgs te wachten. Regels De gemeente Leiden heeft in de loop der jaren vele regels en ver ordeningen vastgesteld en zij maken het leven van de burgers er dooreengenomen niet gemak kelijker op. Voor vrijwel elke kant stevige eisen zijn gesteld, omdat andersMaar een ge meente behoort ook in een situa tie als deze niet zo gemakkelijk te bezwijken. De indruk die nu postvat is dat voor wie beschikt over enige macht én een grote bek de regels in feite niet of nauwe lijks gelden. Gemeentes klagen vaak over vormen van burgerlijke onmge- hoorzaamheid. Door zo op te tre den als in de zaak met het Hof van Holland geeft men daar zelf de aanzet toe. Profielschets Denk niet dat je tegenwoordig nog zo maar even een nieuwe di recteur (mlv) van de Sociale Dienst kunt benoemen. Het lijkt zo simpel. Je zoekt iemand die be hoorlijk kan rekenen, dus mulo moet hij wel hebben gehad. Ver der verdient het aanbeveling dat met drie uiers, een leeuw met ge niale trekken. Een modem bedrijf zet er dan ook nog bij dat vrouwen de voor keur genieten. Bij de uiteindelijke beslissing blijkt dan dat de directie gewoon haar eigen gang is gegaan, ze neemt toch die man aan wie ze tevoren al had gesuggereerd te solliciteren. Dat is niet erg zolang het personeel maar het gevoel houdt dat het iets te zeggen heeft gehad. Bij de Sociale Dienst vraagt nu niet alleen het personeel in spraak, maar ook de cliënten doen dat. Althans sommigen. Zij hebben zich georganiseerd in het Verenigd Aktie Overlag Laagste Inkomens, afgekort Vaoli, hoewel dat meer aan een stuntaanbie ding van Arabische makelij doet denken. menselijke activiteit is toestem ming en vergunning nodig. Er valt met enig aanpassings vermogen nog wel mee te ploegen en als de gemeente consequent is met de toepassing van de regels, zal de onvrede zich beperken tot wat gemor bij al te grote pietlut- terigheid. Het wordt echter anders als diezelfde gemeente de spelregels, als het haar goed uitkomt, even snel overboord gooit. De gebeurtenissen rond het voormalig onderkomen van de Raad van Arbeid in de Bree- straat, het Hof van Holland, ver spreiden bestuurlijk een uiterst bedenkelijke geur. Zonder dat de Rijsksdienst voor Monumentenzorg toestem ming heeft gegeven en zonder dat er een bouwvergunning was ver strekt, hebben B. en W. de boeken- magnaat die in het pand wil ko men toestemming verleend voor een verbouwing. Het kan best zijn dat het boe- kenconcern de enige gegadigde voor het in slechte staat verkeren de pand was en dat er van die hij niet een leven lang het zorge loze bestaan van een villabewo ner te Wassenaar heeft geleid en dat hij niet iemand al gelooft op grond van mooie ogen. Zo gebeurd, zo'n benoeming. Maar zo gaat het niet. Net als bij andere vacatures die een inko men beloven dat ruim boven het modale uitsteekt, dient er een de gelijke en vooral langdurige pe riode van inspraak aan vooraf te gaan. Hoe gaat dat in bedrijven of organisaties? Het personeel vormt inspraakcommissies, over legt een en andermaal met de di rectie (of in dit geval leden van de gemeenteraad en B en W), voert gesprekken met sollicitan ten, klimt de ladder van hiërar chie in de organisatie op en af, opdat iedereen zijn of haar me ning heeft kunnen geven. Leidraad bij dit alles is een zo geheten profielschets, die in roke rige vergaderingen tot stand is gekomen en naarmate de bijeen komsten vorderden wel langer maar niet noodzakelijkerwijs be ter is geworden. Gevraagd: een schaap met vijf poten, een koe Deze actiegroep heeft ook een profielschets gemaakt, bestaande uit acht punten. Om er een paar te citeren: Hij/zij dient te weten waar de werkelijke problemen van de cliënten liggen. Hij/zij dient binnen de richtlij nen door de overheid gegeven te zoeken naar de mogelijkhe den om de cliënten een zo groot mogelijke uitkering te geven. Hij/zij dient het andere perso neel te stimuleren tot een soepe le benadering van de cliënten, waarbij de klemtoon moet lig gen op de situatie van de cliënt en niet op de voorschriften. Hij/zij dient het beleid en de voorlichting m.b.t. de voor- deursdelerskorting zo te voe ren dat de cliënt er geen finan cieel nadeel van ondervindt. Was het nou niet eenvoudiger ge weest om gewoon een hij/zij te vragen die de uitkeringen ver hoogt? Opnieuw is er beroering aan de Leidse universiteit. Woede. Bezet ting. De geest van 1968 waart weer eventjes rond. Deze foto stamt uit de goeie, ouwe tijd. De rebellen aan de slag. Op de achtergrond, wat moeilijk zichtbaar, Hans van Dam, die toen danig in de weer was met het vaandel van de revolutie. Later werd hij wethouder in Leiden en tegenwoordig bekleedt hij een topfunctie op het ministe rie van onderwijs. Zo g&ét het: de activisten van vandaag zijn de regenten van morgen. ,foto Dirk Ketting) Woontoren Nog maar net begonnen we te wennen aan het idee dat er een plan was om een vijftig meter ho ge woontoren aan de Morsweg (op de oever van het Galgewater) te bouwen, of er is al weer een streep door gehaald. Dat is natuurlijk geen manier van doen. Drie weken geleden werden de plannen bekend gemaakt en hup, ze verdwijnen nu al weer in een la. Terwijl ze daar eerst al maan den hebben gelegen naar het schijnt, bewaakt door een hoge ambtenaar met een air van ge heimzinnigheid, alsof het de bouw van een kerncentrale op het Pieterskerkhof betrof. Wethouder Tesselaar die al vi sioenen had hoe hij op een zonni ge herfstmiddag de eerste paal sloeg voor de 'Toren van Teswa', toegejuicht door de duizenden kandidaten die zich voor huis vesting in de toren hadden ge meld, heeft het plan laten vallen. Waarom? Omdat, zo vernemen wij, een meerderheid van de ge meenteraad geen voorstander schijnt te zijn van een flink uit de kluiten gewassen flat aan de Morsweg. En het leek ons zo'n eerlijk ge bouw, prima passend in het con cept van samenhangende ruimte lijke behoeften ter plekke. In plaats van deze verzameling trutten eens krachtig toe te spre ken, heeft de wethouder zich de mocratisch bij de wens van de meerderheid neergelegd. Een der gelijke weke houding hadden wij van deze wethouder niet ver wacht. Er hebben notabene pas drie negatieve ingezonden brie ven in deze krant over de woonto ren gestaan. De discussie had nog minstens een jaar moeten duren. Een on derzoek had moeten uitwijzen dat er een grote belangstelling voor de woontoren is. Vervolgens had er een tweede onderzoek moeten volgen, omdat gemeente raadsleden van klein links meen den dat de vragen van het eerste onderzoek te suggestief waren ge steld. Dat tweede onderzoek had wel iswaar niet voldoende duidelijk heid gebracht, maar toch haalde het voorstel, na eerst in zes hevig verdeelde commissies te zijn be sproken, de gemeenteraad, on danks het afwijzende advies van de welstandscommissie. De ge meenteraad was bestookt door 46 actiegroepen, waarvan 19 voor en 26 tegen de woontoren waren, terwijl één actiegroep meende dat de toren op zijn zij beter tot zijn recht zou komen. Intussen was de voorzitter van de gemeentelijke commissie be roep- en bezwaarschriften op zoek gegaan naar een woontoren in andere steden, aanvankelijk met de bedoeling vergelijkingen te maken, maar tot slot wanho pig besluitend er van af te sprin gen. De gemeenteraad besteedt vier vergaderingen aan de woonto ren. Dan wordt er gestemd. He laas, de stemmen staken, omdat één raadslid van de PvdA over spannen thuis is, bezweken aan de interne spanningen in zijn fractie die de discussie over de woontoren heeft opgeroepen. In de volgende vergadering wordt opnieuw gestemd. Dissi dente leden van de WD zijn door hun fractievoorzitter tot de orde geroepen en veranderen van stemgedrag. Met één stem ver schil wordt het bouwplan ver worpen. Een week later verlenen B en W toch een bouwvergunning ("we hebben onze eigen verantwoorde lijkheid"). Er volgen zes beroeps procedures bij de provincie en bij de Raad van State, en een serie schriftelijke vragen in de Tweede Kamer. Een verzoek tot schor sing, ingediend door bewoners van de Morsweg, wordt door de Raad van State verworpen. Kortom: de toren wordt ge bouwd, zij het uiteindelijk zes jaar later dan oorspronkelijk de bedoeling was. Op de dag dat de eerste paal wordt geslagen, bezet ten anonieme leden van het comi té 'TotaalWeigeraars WoonTo- ren' een naburige bakkerij, maar dat zal niet baten. Éen jaar later stort de toren met donderend geraas in het Gal gewater, ten gevolge van beton- Alle bezwaren afgewezen tegen bouw parkeergarage LEIDEN - De beroep- en bezwaarschriften heeft de bezwaren tegen de bouw van een parkeergarage met winkels en kantoren aan het Levendaal afge wezen. Volgens de commissie heeft het Leidse gemeentebestuur niet onjuist gehandeld door de ge vraagde bouwvergunning te verle- Het college van B en W besloot in juli van het vorig jaar aan de Lei- derdorpse bouwmaatschappij Noorlander een bouwvergunning te verlenen voor een complex dat ruimte biedt aan 350 auto's, win kels en kantoren. De bezwaarma kers menen dat het toestaan van winkels in strijd is met het struc tuurplan voor de binnenstad. Ook vreest men dat in woningen aan de Hogewoerd en Sint Jorissteeg door de hoogbouw te weinig licht zal kunnen komen. Volgens het colle ge van B en W is dat niet het geval, kan er wel voldoende licht 'toetre den', genoeg om aan de eisen die de bouwverordening stelt, te vol doen. De beroepscommissie is van oor deel dat, zo er al sprake zou zijn van een afwijking van het struc tuurplan, deze afwijking op zorg vuldige wijze tot stand is gekomen en voldoende rekening is gehou den met de belangen van de be zwaarden. De commissie komt voorts tot de conclusie dat het bouwplaa. in overeenstemming is met het ^bestemmingsplan San ders 1984' en met bepalingen van de bouwverordening zodat er geen gronden zijn de bouwvergunning te weigeren. Gedeputeerde Staten hebben met het oog op de te verlenen vergun ning een verklaring van geen be zwaar afgegeven. Een verzoek tot schorsing van deze verklaring is door de afdeling rechtsspraak van de Raad van State afgewezen zodat de bouw vorige maand kon begin nen. De bezwaarmakers laken deze han delswijze van de gemeente omdat zij voornemens zijn tegen de be slissing van Gedeputeerde Staten een beroep in te stellen bij de Kroon. De beroepscommissie komt tot de conclusie dat het colle ge van B en W niet onjuist heeft gehandeld door gebruik te maken van zijn bevoegdheid om de ge vraagde bouwvergunning te verle nen. STIK - De Stichting Non Profit Kamerburo (STIK) heeft een voor lopig ondergekomen gevonden in het complex Noordeinde 2. Om de zaak weer goed op poten te krijgen, wordt morgenavond een benefiet- feest gegeven. Aanvang is tien uur en het feest heeft plaats in de ruim te van het JAC aan Noordeinde 2. Lee Towers ontvangt bloemen i LEIDEN - Ruim drieduizend mensen woonden gisteravond in de Groenoordhallen de Sterrenpa rade 1985 bij. Een 'vol huis', dat ge noot van de optredens van Lee To wers en Koos Alberts. Het optre den van de Engelse formatie The Fortunes viel sommigen wat tegen, omdat zij van het oude repertoire niet zoveel nummers ten gehore enthousiaste fans. Drieduizend mensen bij Sterrenparade brachten. Niettemin noemen de or- (foto Holvast) ganisatoren de avond heel ge slaagd. Volgens organisator De Haas van de Groenoordhallen wordt erover gedacht om het eve nement elk jaar te organiseren. "Gisteravond is gebleken dat die hal met de nodige moeite en finan ciële inspanning best aantrekkelijk en sfeervol te maken is". LEIDEN - Het D'66-raadslid Hoe- kema heeft het college van burge meester en wethouders schriftelij ke vragen gesteld over de toekom stige vestiging van Regionaal Zie kenfonds Leiden-Alphen (RZLA). Volgens het raadslid is het van groot belang voor de centrale posi tie van Leiden, en met het oog op de werkgelegenheid, dat het regio naal ziekenfonds zich op Leids grondgebied zal vestigen. De ziekenfondsen van Leiden en Alphen zijn per 1 januari van dit jaar samengegaan. Het ligt in de bedoeling van de fondsen dat dezé fusie zal leiden tot één vestiging voor het RZLA. Hiervoor zijn 'in de markt': Leiden, Alphen en Lei derdorp. Het D'66-raadslid wil van B en W weten welke stappen het college, formeel en informeel, bij het zie- kenfondsbestuur en anderszins heeft ondernomen om Leiden als vestigingsplaats van het RZLA te bevorderen, wat op dit moment de stand van zaken is met betrekking tot de nieuwe vestiging en welke aanbieding te gemeente Leiden heeft gedaan. Het raadslid wil ten slotte van het college weten welke rol het feit te- SPHHHBHHHHHIH Leider dorp, alleen grond in erfpacht kan aanbieden en of is gewezen op de afkoopregeling die terzake van de erfpachtscanon kan worden over eengekomen. DEN HAAG/LEIDEN/KATWIJK - De provincie en de Leidse Duinwa ter Maatschappij (LDM) zullen zo snel mogelijk rond de tafel gaan zitten om te proberen enkele pro blemen de wereld uit te helpen. Problemen die zijn ontstaan omdat de provincie van plan is een bouw vergunning voor een nieuwe zuive ringsinstallatie in te trekken. Pro vinciebestuurder Noorland heeft dit gisteren toegezegd aan leden van de provinciale comissie voor waterhuishouding en waterschap pen. De commissie steunde overi gens het door de gedeputeerde tot nu toe in deze zaak gevoerde be leid. De verstandhouding tussen pro vincie en LDM is inmiddels zo slecht geworden dat LDM-presi- Dronken tegen verkeersbord LEIDEN - Een zwaar beschonken bestuurder heeft vannacht om streeks kwart over drie zijn auto to tal loss gereden tegen een ver keersbord op de Leeghwaterstraat. Toen de politie ter plaatse kwam, was het voertuig verlaten. Wel schuifelde op ongeveer dertig me ter afstand een 26-jarige Leidenaar, danig onder invloed, over de straat. Toen hij werd aangesproken door de politie zei de man van niets te weten. Hij ontkende dat de auto zijn eigendom was, terwijl al snel bleek dat het voertuig op zijn naam stond. De man moest worden ge holpen door de eerste-hulpdienst voor een verwonding aan zijn hand en een been dat uit de kom was ge schoten. Hij is ter ontnuchtering ingesloten en vandaag verhoord. dent-commissaris, de Leidse wet houder mevrouw Fase, in een laat ste telefoongesprek met Noorland kwaadude hoorn op de haak heeft gesmeten. Noorland wilde van haar opheldering over het feit dat de LDM bezig was een nieuwe drain aan te leggen in de Katwijkse duinen ondanks de volgens Noor land een paar weken daarvoor ge maakte afspraak dat alle investe ringen even zouden worden stop gezet. De LDM beroept zich voor wat het leggen van de nieuwe drain betreft op een geldige vergunning die al in 1974 was aangevraagd. Dit project zou niets te maken hebben met de bouw van een nieuwe voorzuive ringsinstallatie. De provincie wil de in 1982 verleende vergunning voor de bouw van deze nieuwe voorzuiveringsinstallatie in de Kat wijkse duinen intrekken omdat er volgens haar geen behoefte meer aan is. De LDM kan immers infil tratiewater geleverd krijgen van het Haagse waterbedrijf. Inmiddels heeft de LDM vanmor gen aan het college van gedepu teerde staten laten weten wel een deel van de behoefte aan infiltratie water van het Haagse bedrijf te wil len overnemen. De LDM is bereid maximaal tien miljoen kubieke meter water per jaar aan te kopen. Een grotere hoeveelheid zou vol gens de LDM de transportkosten van het water zo doen oplopen dat dit te duur wordt. Het Leidse be- dijf houdt dan ook vast aan de bouw van een nieuwe voorzuive ringsinstallatie in de Katwijkse duinen. Die moet de rest van het benodigde water zuiveren alvorens het in de duinen wordt gepompt. Berekeningen Hoewel het Haagse bedrijf heeft Concert De Leidse muziekvereniging Al legro Vivace en de Zoeterwoudse drumfanfare Rijntamboers ge ven zaterdagavond een gezamen lijk concert in het Antonius Club huis aan de Lange Mare. Het is voor het eerst dat Allegro Vivace het jaarlijkse optreden samen met een andere vereniging ver zorgt. De organisatoren spreken van een "unieke samenwerking". De beide verenigingen spelen el- kaars werken en treden zowel ge- Dans In de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat 1 te Leiden treedt zondag middag om drie uur de Balinese dansschool Diah Tantri op met een programma dat grotendeels is gewijd aan de mythologische figuren Rang da en Barong. Het anderhalf uur durende program ma staat onder leiding van me vrouw Putu Balimumi (arties- iennaam voor mevrouw Duime- laar) en de dansers en danseres sen worden begeleid door een 9- mans gamelanorkest. Rommelmarkt (1) De peuterspeelzaal 'de kleine urt' houdt op zaterdag en zondag een rommelmarkt. Wel u nog iets kwijt? Alles is welkom. Belt u: 765721, 140769 of 146637. aangeboden al het door de LDM benodigde infiltratiewater te wil len leveren Voor een R.rijs die gelijk is aan wat de kostprijs voor de LDM zou zijn als ze het zelf zou zui veren, heeft de LDM becijferd dat zelf zuiveren 11,5 cent per kubieke meter water kost en dat de kosten van aanleveren 15,5 cent zijn. De LDM spreekt in dit verband van een maatschappelijk verlies van 1 miljoen gulden per jaar en directeur C. de Jong van LDM zei gisteren in een toelichting niet te verwachten dat de Haagse ge meenteraad- hiermee zal instem- Bovendien staat de raad van com missarissen varf de Leidse Duin water Maatschappij afwijzend te genover de Haagse voorwaarde dat èen onafhankelijke deskundige de prijs van het te leveren infiltratie water zal moeten vaststellen. LEIDEN - Overleden: A.E. Dudock. geb 3-2-1896 vrl. geh. gew. met J. Deve- ling; R. Wolfs, geb 13-8-1900 vrl. echtg. van F. van Nieuwenhuijzen; C. van den Oever, geb 7-11-1908 man; M. van der Boon, geb 7-10-1921 vrl. echtg. van J. van Dufjn; E.T. Hermans, geb 23-10- 1921 vrl.; M.C. van der Steen, geb 3-4- 1895 vrl. geh. gew. met P.J. Dieben; A. Smit, geb 14-5-1898 vrl. geh. gew. met J.A. van der Stok; P. van der Meij, geb 22-11-1901 vrl.; C. Beij. geb 5-6-1899 vrl. geh. gew. met J. Kukler; A.M. van der Lecq, geb 23-7-1905 vrl.; J. Niesten, geb 23-6-1923 man; B. Ligtenberg, geb 4-3 1920 man; C. Duivenvoorden, geb 16-12- 1919 vrl. echtg. van J. van der Weijden; C. Vooys, geb 18-6-1917 man; C.A. Vis ser, geb 10-6-1906 man; J. Schrijver, geb 10-12-1888 man; R.G.A. van Bemmelen. geb 1-2-1959 man; A. Dweelaard, geb 6- 9-1918 man; J.P. Nijenhuis, geb 14-7- 1949 man; P.J. van der Born, geb 21-5- 1899 vrl. geh. gew. met W. Zaalberg; B.J. Juffermans, geb 17-3-1948 man; P.H. Brama, geb 22-12-1905 man; H.M. van Dinten, geb 12-7-1898 vrl. geh. gew. met W.F. Prins; H.C. Laan, geb 10-8-1895 vrl. geh. gew. met C. Vendrig; H.J. Heshu- sius, geb 18-8-1903 man; W.J. Langezaal. geb 23-2-1926 vrl. geh. gew. met J. Noest. LEIDEN - Gehuwd: R.J.M. Voskuil en M. Casahuga Penina; E. Roseboom en E.J.A. Maas; L.J.F. Fielemon en S.J. Voorzaat; S. de Wolf en E. Kooreman; V.J. Aalbers en A. van der Beek; A. Sital en M. Pahladsingh.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4