Actie dwingt feestvierende universiteit tot verhuizing lei forestier n Over de weerstand tegen typhus Van Rood belicht bacteriën en virussen in Diësrede Bezetters overnachten in Academiegebouw 'Bedrij vencentrum goed voor kennisoverdracht' Twee vrouwen gaan onderuit 6*e \fccVC< VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Wat is de reden dat sommige men sen een zoveel effectievere afweer tegen bepaalde bacteriën en virus sen hebben dan andere? Deze bin nendringers zoveel sneller herken nen? Prof.dr.J.J. van Rood heeft daarover vanmiddag in de Pieters kerk gesproken. De aanleiding daarvoor was de jaarlijks terugke rende viering van de stichtingsdag van de Leidse universiteit. De tra ditie is om tijdens deze viering een eminent geleerde uit de Leidse universiteit een verhaal te laten houden over zijn vak. Dit keer dus de eer aan professor van Rood, hoogleraar in de inwen dige geneeskunde met een bijzon dere leeropdracht in de immuno- hematologie. Van Rood heeft baan brekend werk verricht op het ge bied van de herkenning van weef selstructuren (HLA-systeem), waardoor onder meer mogelijk is geworden dat transplantaties een beter verloop hebben dan voor heen. Hij was de initiatiefnemer tot oprichting van de Stichting Euro- transplant die bemiddelt bij nier en andere transplantaties in ver schillende landen in Europa. Herkennen, hoe gaat dat in zijn werk? Van Rood: "Die herkenning gebeurt via twee mechanismen. Anti-stoffen en de witte bloedcel len die beide in het hele lichaam zijn verspreid. Anti-stoffen, ook wel anti-lichamen genoemd, zijn eiwitten. Hun belangrijkste taak is zich te hechten aan virussen en bacteriën, die dan snel onschade lijk kunnen worden gemaakt. Anti stoffen worden gemaakt door geac tiveerde witte bloedcellen. Dan is er nog een andere groep van witte bloedcellen die de bacterie of het virus direct kan aanvallen". Hoe gebeurt dat? Van Rood: "Daartoe zijn witte bloedcellen uit gerust met structuren op hun cel- membraam, die lijken op fraaie boeketten. Elke bloedcel is een bolletje waarop 20.000 van dergelij ke boeketten voorkomen. Die zijn actief. Elke bloem van het boeket is in staat een bepaald virus of bac terie te herkennen en zich daaraan te hechten als een vleesetende ane moon. Ze lijken hierin op anti-li chamen, die dat ook kunnen, maar tegelijkertijd is er ook een heel groot verschil. Het verschil ligt in het feit dat anti-lichamen niet, maar de boeketten op de witte bloedcellen wel worden geërfd van de ouders. Ze lijken in dat opzicht op de bloedgroepen en we noemen ze daarom ook wel weefselgroe- pen. En van die weefselgroepen zijn miljoenen verschillende com binaties mogelijk". Waarom zijn we niet allemaal in staat om bijvoorbeeld een typhus epidemie te overleven? Zij die 'ge voelig' voor typhus zijn, sterven en daarmee sterft die gevoeligheid toch uit? Van Rood: "Het ant woord op deze vraag is simpel: nee. De eigenschap 'gevoelig-voor-ty- phus' sterft niet uit, omdat zij slechts tot uitdrukking komt als het individu zo'n 'gevoelige' weef- Professor Van Rood: "De eigenschap 'gevoelig-voor-typhus' sterft niet selgroep van beide ouders heeft geërfd. Dit gebeurt maar bij een kwart van de kinderen: de andere kinderen krijgen deze eigenschap niet of maar van één van de ouder en kunnen dus weerstand bieden tegen typhus, blijven leven en dra gen deze weefselgroep weer op hun kinderen over". Kortom, doordat de mensen ver schillende weefselgroeprn hebben, heeft de een geen en de ander wel een effectievere afweer tegen be paalde infecties. Het spreekt van zelf dat de hoogleraar veel en veel dieper in deze materie is gedoken. Bij orgaantransplantaties is het bij voorbeeld van groot belang dat de weefselgroepen van de donor over eenkomen met die van de patiënt. Maar hoe dat nu allemaal precies in elkaar zit, weet zelfs Van Rood nog niet helemaal. Misschien bij zijn volgende rede. LEIDEN - Veertig leden van de actiegroep "Een nieuwe lente" hebben de nacht doorgebracht in het Academiege bouw van de Leidse universiteit. Het Academiegebouw aan het Rapenburg werd gistermiddag om een uur bezet. Het gevolg was dat de geplande lustrumviering ter gele genheid van het 410-jarig bestaan van de universiteit, waarbij minister Deetman was uitgenodigd, moest worden verplaatst. De actievoerders, die ook student zijn, hebben vanmorgen toegezegd het pand vanmiddag te zullen verla ten. De studentbonden hadden aan het begin van de week al aangekon digd de komst van minister Deet man naar Leiden te zullen aangrij pen om te demonstreren tegen de nieuwe studiefinanciering en de verhoging van het collegegeld. Parkeeroverlast in Pieterswijk LEIDEN De parkeeroverlast rond de Pieterskerk dreigde gister middag en gisteravond zodanig uit de hand te lopen dat de politie in allerijl dranghekken liet aanruk ken om te voorkomen dat brand weer en ambulance in geval van nood niet bij de kerk zouden kun nen komen. Automobilisten die de Pieterswijk in wilden voor de we- tenschapsmarkt moesten door de politie worden teruggestuurd. Al wat lacherig was er in de wan delgangen steeds geroepen dat het het thema van het lustrum 'Univer siteit in beweging' eer werd aange daan als er ook een ouderwetse de monstratie aan te pas zou komen. Welnu, zo'n twintig studenten bezetten na een protestmars door de stad zonder problemen het Aca demiegebouw. Anno 1985 had nie mand daar nog echt rekening mee gehouden. De tegen tweeën toege stroomde genodigden restte niets anders dan in de vrieskou te wach ten, totdat het college van bestuur een alternatieve ruimte had gevon den. Tot onmiddellijke ontruiming van het Academiegebouw wilde de politie niet overgaan omdat het ri sico voor relletjes gedurende de rest van de dag te groot zou zijn. 's Avonds had de universiteit nog een grote manifestatie georgani seerd in de Pieterskerk; speciaal bedoeld voor het Leidse publiek dat hier kon kennismaken met de honderden vakgroepen en institu ten van de Leidse universiteit. Uitgeweken Tegen half drie kon minister Deetman, die zich tot die tijd keu rig had schuil gehouden, zijn rede beginnen in een afgekeurde colle gezaal van het Zoölogisch Instituut aan de Kaiserstraat. De demon stranten togen daarop naar de in gang van het gebouw en poogden zich binnen te vechten. De politie die inmiddels met zo'n 15 man was uitgerukt, kon niet verhinderen dat via een noodingang drie actie voerders de zaal binnenkwamen. Na enige opmerkingen in de trant van 'vieren jullie hier gezellig feest over de hoofden van de studenten', konden er twee worden afgevoerd. Een meisje bleef achter. Tijdens het betoog van oud-minister Van Kemenade schreef zij op het schoolbord: 'Studeren alleen voor de rijken?'. Daarna werd ook zij ge sommeerd met de hoofdcommissa ris van de Leidse politie mee te gaan, een bevel waaraan ze zonder morren gehoor gaf. Daarna bleef het nog lange tijd onrustig voor het gebouw. De ac tievoerders probeerden de aan dacht van minister Deetman te trekken door met stenen ritmisch op containers te bonken. Later ver klaarden zij graag een gesprek met de bewindsman over het nieuwe studiefinancieringsplan te hebben gehad. De actievoerders vrezen dat door dit plan zo'n 50.000 studenten hun studie niet af kunnen maken. De minister liet zich echter niet tot een gesprek vermurwen. Tegen half zes toen praktisch alle demon stranten en spandoeken waren ver dwenen, verliet de minister van on derwijs en wetenschappen het pand. Slechts een enkeling slinger de hem nog een onwelvoeglijke woord naar het hoofd. Hij leek er, in tegenstelling tot enkele Leidse bestuurders, niet door aangesla gen. Van Zeil slaat eerste paal: LEIDEN - "Het is verheugend dat de Leidse universiteit zo open staat voor contacten met het bedrijfsle ven", zei staatssecretaris Van Zeil gistermiddag vlak voordat hij de eerste paal van het Academisch Bedrijvencentrum (ABC) sloeg. "Het centrum kan veel bijdragen aan de kennisoverdracht naar het bedrijfsleven". Van Zeil wees de aanwezigen op LEIDEN - Twee mensen zijn gis terochtend gewond geraakt als ge volg van gladheid. Op de Huigbrug kwam omstreeks kwart over acht een 25-jarige Leidse vrouw ten val. Zij belandde dermate ongelukkig op het achterwerk dat zij haar stuitbeen brak. Een half uurtje la ter ging een 58-jarige Leidse vrouw op de Maresingel onderuit. Ook zij is naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, vermoedelijk met een hersenschudding. de maatregelen die de rijksover heid treft om deze kennisover dracht te stimuleren. De komende drie jaar kunnen de ABC's een be roep doen op subsidies en een overheidsdeskundige in het cen trum gedetacheerd krijgen. De staatssecretaris waarschuw de echter dat bedrijvencentra, waarvan er in ons land inmiddels enkele tientallen zijn gebouwd, geen statussymbool mogen zijn. "We moeten deze centra alleen bouwen als er echt behoefte aan is. Dat dat zo is kunnen we in Leiden overigens wel vaststellen", gaf Van Zeil toe, wijzend op het feit dat het ABC, waarvan hij de eerste paal sloeg, inmiddels is volgeboekt. Het 400 vierkante meter grote ABC in aanbouw, aan de Niels Bohrweg bij het Huygens laborato rium van de universiteit, blijkt zo populair dat een tweede gebouw van 800 vierkante meter inmiddels in voorbereiding is. In het gebied er omheen moet in de toekomst het Leidse bio-science-park verrijzen, zodat deze belangrijke schakel tus sen universiteit en biotechnologi- sche bedrijven voor alle betrokke nen vlak nast de deur ligt. ADVERTENTIE restaurant nwl frans getinte gerechten Vlooienmarkt (1) Sinoloog Wilt Idema zei eerder op de middag tijdens een bijeen komst dat hij zich een lustrum viering van de universiteit heel anders voorstelde dan een zaal vol studenten en wetenschappe lijk personeel die luisteren naar wat een paar deskundigen heb ben te vertellen over de arbeids markt voor studenten in de lette ren. Maar ja, de moeilijke tijden noopten de organisatoren tot het beleggen van bijeenkomsten waarop de redevoeringen bijna steevast een sombere ondertoon hadden. Nee, als Idema aan een lu strumviering dacht, dan zag hij vooral hossende studenten op het Rapenburg voor zich. Men sen die veel jolijt maakten. Een soort kermis dus. Wist die Idema veel. Beschikte de sinoloog over voorspellende gaven, hij zou zich anders hebben uitgelaten: aan het einde van de middag en in het begin van de avond was het namelijk kermis. In de Pieters kerk om precies te zijn, alwaar de vertegenwoordigers van de uni versitaire disciplines standjes hadden opgebouwd en de pas santen van informatie over hun studies voorzagen. En die Idema nog tegen zijn gehoor zeggen: gaat u om half vijf vooral naar de lustrummanifestatie in de Pie terskerk. Alsof hij bang was dat er geen hond zou komen. Na het bezoek aan die manifes tatie waren de hersenen in eerste instantie niet meer in staat om een zinnig verhaal te vertellen. Flarden tekst werden losgelaten, zoals dat ook gebeurt na een be zoek aan een drukke kermis of jaarmarkt: microbiologie, sper- mabank, broodjes, mensen, Ita liaans, genetica, onderwijskun de, mensen, missiologie, kunst geschiedenis, kinderen. Nor- Vlooienmarkt (2) Nee, dat de manifestatie ter ge legenheid van het 410-jarig be staan van de universiteit een groot succes was, werd al duide lijk bij de ingang van de Pieters kerk. Een lange rij wachtenden verdrong zich voor de poort van wat in hun ogen een soort Wal halla moet zijn geweest. Bomvol was het binnen. En dan te beden ken dat er nog een tent aan d< kerk zat 'vastgeplakt' ook. "Hoe noemden ze dit vroeger nou ook weer", vroeg een heer zich in de kerk af. "O ja, een hap pening". En een andere bezoeker deelde mee dat hij even het ge voel had alsof hij een cake-walk betrad. Over informatie viel niet te kla gen. Wie alle stencils, folders, brochures en andere papieren die gratis waren, zou hebben meegenomen...tsja, die zou het niet zonder pakezel hebben kun nen stellen. Toch verhinderde de drukte natuurlijk het aandachtig opnemen van informatie, maar dat was misschien ook niet de bedoeling van deze intellectuele vlooienmarkt. De organisatoren hadden er overigens wel alles aan gedaan om zoveel mogelijk mensen de kerk binnen te lokken. Drankjes en hapjes genoeg. Een heer op leeftijd vroeg zich zelfs verbaasd af: "Allemaal gratis en ze hebben het zo moeilijk? Je vraagt je af, waar doen ze het van". Vlooienmarkt (3) Maar niet alleen de drankjes en hapjes fungeerden als lokkers. Er was ook muziek. En prijsvra gen, niet te vergeten! Zo kon je bij de afdeling archeologie raden in hoeveel stukken een pot 3500 jaar geleden was gevallen. "Hoe veel pap?", vroeg een jongetje zich af, om vervolgens zelf een antwoord te bedenken: "Vijfen zeventig". Ons teisterde op dat moment de gedachte: nog even en ze kunnen de vraag verande ren: in hoeveel stukken zal deze pot dadelijk breken? Universi teitsraadslid Buikstra won overi gens een computer. Volgens be stuurder Cath, die het 'prijsje' uitreikte, was het geen doorge stoken kaart. Veel vertegenwoordigers van de universiteit liepen zichtbaar tevreden rond op deze manifes tatie en dat valt te begrijpen. Van een succes kon immers om een uur of zes al worden gesproken. (Meer dan tienduizend bezoekers meldde men om een uur of ne gen!) Sommige universiteitsmensen waren nauwelijks aanspreekbaar omdat ze druk doende waren met regelen. Zoals bijvoorbeeld voorlichter Laurens Beets. Uit gerust met een walkie-talkie beende hij rond. Desgevraagd verklaarde de voorlichter dat hij de zaken in de gaten hield. Was er in één van de standjes eigen lijk ook informatie te krijgen over de werking van een walkie- talkie? Woonlasten 'Proletarisch winkelen' werd vorig jaar een begrip. Uit de win kels en zeker uit de warenhuizen jatten mocht, mits je althans een minimum was. Het Woonlasten- komitee propageert nu soortge lijke methoden. In een foezelig •stencil, afgelopen donderdag uit gereikt bij de actie in het stad huis, worden wat tips aan de hand gedaan: "Wat u kunt doen om er warmpjes bij te zitten. En goedkoop. En comfortabel". Hoe de gasmeter om de tuin te leiden, hoe met de stroom te so demieteren, het comité heeft er allemaal trucjes voor. Wie het simpeler wil, kan wat het comité betreft alle openbare gelegenhe den langs: de bibliotheek, de hal van het stadhuis, het AZL, de glazen kas van de Hortus en de hal van het universitaire facilitei tengebouw aan de Cleveringa- plaats. "Daar kunt u ook goedko pe maaltijden krijgen", zo weet het comité kennelijk uit onder vinding. Voor wie toch liever thuis blijft, heeft het Woonlastenkomi- tee nog een tip om postorderbe drijven te belazeren. Op het sten cil wordt ook nog een rechtvaar diging voor die oplichterij gege ven: "Op die manier komen de extra inkomsten uit gas vanwege de koude van de overheid en 16 miljoen winst van het Energiebe drijf Rijnland tenminste terug by de gebruikers". Dat klinkt heel mooi Robin Hooderig, maar wat kunnen postorderbedrijven doen aan de winst van het EBR en de koude van de overheid? Staatssecretaris Van Zeil is in de dragline gekropen voor het slaan de eerste paal. (foto Hoi Het begin van de bezetting: de bezetters gaan het Academiegebouw naar binnen. Een aantal van hen zou daar overnachten. (foto Holvast) Actievoerders proberen de zaal te bereiken waar minister Deetman een rede hield. De politie vormde cordon, maar kon niet verhinderen dat via een andere ingang demonstranten naar binnen wisten te komen. (foto Hol\ De Pieterskerk gisteravond: het was zeer druk op de wetenschapsmarkt, een kermis gelijk. (foto Hoh

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3