Wet alsof er een wonder is gebeurd Uit in de Randstad Stripverhalen Ben Albas komen weer tot leven Bandleider Freddy Golden: 'Snelle oplossing voor schouwburg noodzakelij! Zanger Matt Monro (54) overleden VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 PAGINA 25 LEIDEN - De schouwburgcom- missie heeft deze week in besloten vergadering met wethouder Schoute van cultuur gesproken over een nieuwe vorm voor het beheer van de Leidse schouw burg. Daarbij is een voorlopig verslag uitgebracht van een on derzoek naar mogelijkheden om de banden tussen schouwburg en gemeente nauwer aan te halen. De schouwburg zou dan met ingang van het volgend seizoen worden gecoördineerd door een artistiek leider. Ook zou een functionaris met planning en publiciteit moe ten worden belast. De commissie heeft dit voorstel voor kennisgeving aangenomen en wil alvorens een besluit te ne men met K O praten. Die instel ling heeft een plan ontwikkeld, waarbij schouwburg en K O on der gemeenschappelijk beheer zouden komen. Volgens T. van Brussel, lid van de schouwburg- commissie namens K O, pleit hiervoor dat beide instellingen naast elkaar gehuisvest zijn. Eén gezamenlijk Cultureel Centrum is volgens hem voor het publiek her kenbaar en biedt organisatori sche voordelen. Van de raadsleden die deel uit maken van de schouwburgcom missie spreekt mevrouw Dries- sen-Jansen (WD) zich voorlopig uit voor het aanhaken van de schouwburg bij de gemeente. Een definitief standpunt wil zij pas in nemen na een op korte termijn te houden gesprek met K O. S. de Vreeze (PvdA) wil nog geen voor keur uitspreken voor een van de mogelijke organisatievormen. Ook W. Bleijie (CDA) wil het voor- - stel van K O afwachten. Veel l zal afhangen van de persoon van de nieuwe directeur, aldus Bleij ie. Zolang geen besluit is genomen over een nieuwe structuur van de schouwburg, wordt overwogen ter vervanging van de per 1 maart ontslagen directeur H. van Dam een waarnemer of adviseur aan te stellen. De drie genoemde raads leden zijn daar voorstander van. Zij onderstrepen het belang van een zeer snelle oplossing. HOORN - Kunstwerken van bekende Nederlandse (show)ar- tiesten hangen lot en met 10 maart a s te kijk in het West fries Museum in Hoorn. Tot de exposanten behoren Rita Reys. Cisca Peters. Jan Blaaser. lmca Marina, IJf Blok ker en Tol Hausse. Op de foto bekijkt jazz-zange- res Rita Reys een schilderwerk van haar hand. (foto ANP) Dick Kaart overleden HAARLEM (ANP) - De trombonist Dick Kaart uit Haarlem, meer dan 25 jaar lid van de Dutch Swing Col lege Band (DSC), is na een langdu rige ziekte op 54-jarige leeftijd in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overleden. Kaart werd op 10 juni 1930 in Haarlem geboren. Als trombonist speelde hij jaren bij de Skymasters voor hij in 1959 tot de DSC toetrad. Hij was al ziek toen hij vorig jaar zijn zilveren jubileum bij de band vierde. Kaart reisde met het en semble de gehele wereld over. Cees Bantzinger (70) overleden AMSTELVEEN (ANP) - De teke naar en illustrator Cees Bantzinger is woensdag in zijn woonplaats Amstelveen verdronken. De Am- stelveense politie heeft dit gisteren bekend gemaakt. Bantzinger (70) was nationaal bekend door een groot aantal illustraties in romans, dichtenbundels, kranten en tijd schriften. Bij zijn zeventigste verjaardag is vorig jaar een grote overzichtsex positie van Bantzingers werk ge houden in het Singermuseum in Laren. Er verscheen bovendien het boek „De wereld van Cees Bant zinger". De kunstenaar werd in Gouda geboren. Hij was leerling van de Rijksacademie in Amsterdam. Zijn met houtskool, potlood of viltstift gemaakte tekeningen, onder ande re portretten en vrouwelijke naak ten, doen enigszins exotisch aan. De begrafenis van Bantzinger ge schiedt op verdoek van de familie in stilte. Stadsschouwburg vr 8, za 9, 20.15 uur, Het Nationale Ballet m.m.v. Het Nederlands Ballet orkest o.l.v. Adam Gatehouse, zo 10. 14 uur, di 12, 20 uur, De Neder landse Operastichting 'Orlando' van Handel. ma 11, 20.15 uur, Haagse Comedie en 'Trilogie van het weerzien' van Botho Strauss. woe 13. do 14, 20.15 uur. Publiek- stheater 'Maskerade' van Lermontov. ROTTERDAM De Doelen vr 8, gr. zaal, 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon, Mikhail Rudy, piano, za 9, gr. zaal, 19.30 uur, Het Brabants Orkest o.l.v. André Vandemoot. Young Heekim, sopraan, John Sekre- ve, altviool, Rinus vn Hamond, klari- zo 10, gr. zaal, 20.15 uur, Muziek en dans uit alle windstreken: Theater Baliet Kodia (Afrika), ma 11, kl. zaal, 20.15 uur, Anner Bijls- ma. cello. di 12, woe 13, do 14. gr. zaal. 20.15 uur. Rotterdams Phüharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon, Ken Noda, pia- woe 13. kl. zaal, 20.15 uur, Mozartcy- clus, Mitsuko Uchida, piano. Theater Zuidplein vr 8. za 9. gr. zaal. 20 15 uur. Te laat geboren', komedie van Gurney jr.. met o.a. Hugo Metsers en Pleuni Touw. di 12, gr. zaal, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater, juniorgroep. do 14. gr. zaal. 20.15 uur, Haagse Co medie met 'Trilogie van weerzien' van Botho Strauss. Hofpleintheater vr 8. za 9. 20.30 uur. 'Nacht, Moeder- van Marsha Norman, met Linda van Dyck en Ann Hasekamp zo 10, 14 uur, di 12. 20.15 uur, Roman tisch Klassiek Ballet door Alexandra Radius en Han Ebbelaar Luxor Theater elke avond. beh. ma. 20.15 uur, zo al leen 14 uur. André van Duin Jubi leum-Revue. ENSCHEDE (GPD) - Ruim een half jaar geleden moest leider Freddy Golden zijn bigband-collectief bij het GAK aanmelden voor een uitkering. Er was nauwelijks nog werk voor het orkest. Het succesvolle optreden tijdens de tv-show 'Hallo '85' in de nacht van oud op nieuw bracht daar echter verandering in. Een nieuwe langspeelplaat staat volop in de belangstelling en het orkest wordt plotse ling zo vaak gevraagd, dat de musici het werk bijna niet meer aan kunnen. „Het is alsof er een wonder is gebeurd", zegt Freddy Golden, die als Freddy Gaasbeek bij de En- schedese burgerlijke stand staat ingeschreven. „Heus, ik zat vorig jaar helemaal in de put. Ik wist absoluut niet hoe het verder moest. Het werk in het land werd steeds minder. Dat kwam door de economische 'om standigheden. Allerlei bedrijven waarvoor we telkens op het jaar feest mochten optreden, gingen op de fles of schrapten de uitgave van de begroting. Bovendien hoorden we plotseling dat het seizoencon tract voor een radioprogramma, waaraan we jaren hadden meege werkt, niet meer werd verlengd. Verder is er een moordende con currentie in ons land tussen de orkesten, waarvan er al een paar bekende het loodje hebben gelegd. Dat maakte het er ook niet gemak kelijker op". „Tenslotte waren ook wij ge dwongen ons bij het GAK te mel den. Maar een uitkering ging zo maar niet, integendeel, \we kwa men niet eens in aanmerking. Tot voor de rechter hebben we dat uit gevochten, maar het einde van het liedje was dat we in het ongelijk werden gesteld. Ja, we konden wel een uitkering krijgen, maar dan op basis van wat we vroeger, zo'n tien tot twintig jaar geleden, ooit eens hadden gedaan. Dus bankwerker, meubelmaker en noem maar op. Wat hebben we gelachen toen we dat te horen kregen. Met het ver schijnsel free lance-musici zaten ze hier waarschijnlijk in hun maag. In het Westen is het de gewoonste zaak dat dergelijke artiesten, die een poosje geen werk hebben, een uitkering krijgen. Hier kent men dat echter niet". „Ik werd er moedeloos van, maar m'n vrouw Helen hield me in die periode op de been. Die vocht als een tijger om werk voor ons te krij gen en herinnerde me er voortdu rend aan wat oom Frans Murilof en Marcel Thielemans altijd zeiden: „Freddy, jij redt het wel. Jij bent dè vakman, waar ze in de showwe- .reld op zitten te wachten". Helen had er al een voorgevoel van dat er iets stond te gebeuren, toen er thuis opeens een telefoontje van Fred Oster kwam: „Freddy, wil jij meewerken aan de oudeijaars- avondshow op de televisie?" „Halsoverkop vertrok ik naar Hilversum en daar kwam alles in een stroomversnelling. Heel aardig voor mij was, dat Fred Oster mijn suggestie overnam om het nieuwe jaar spelend, zingend en hand in hand met de artiesten en de gasten in te gaan. Die feestelijke beelden sloegen aan. De AVRO kreeg veel reacties van mensen, die zeiden dat ze anders altijd naar soortgelijke shows op de Duitse tv keken, maar dit veel mooier hadden gevonden". „Toen de banden met de muziek klaar waren, vond ik het jammer dat die maar één keer zouden wor den gebruikt en dus stelde ik pro ducer Cees Verhart voor om daar mee ook een plaat te maken. Die zou het nog wel eens bekijken, maar zoiets heb ik al duizend maal gehoord. Cees maakte er echter werkelijk werk van en je kunt wel nagaan hoe blij ik daarmee was. Hij maakte een deal met de platen maatschappij en die besloot om er ook maar meteen een STER-spot tegenaan te gooien". Twee delen 'Lex Brand' Spaanse Rijschool in Rotterdam ROTTERDAM - De befaamde Spaanse Rijschool uit Wenen heeft gister avond in het sportpaleis Ahoy' de eerste van een reeks voorstellingen gege ven. De Spaanse Rijschool blijft er tot en met zondagavond. Alle voorstel lingen zijn reeds uitverkocht. Op de foto wordt een onderdeel van de be groetingsceremonie nog eens geoefend. (r0to anp> Waaggebouw - Aalmarkt, presentatie nieuwe aankopen Kunstuitleen, t/m 9/2; di t/m vr 10-18 uur, za van 10-17 Leidse Beleg - Hooigracht 4a, foto's Frits Gierstberg, tot 15/3; ma t/m za van 9-18 uur. Warmond Mariënhaven - brooddeegfigurèn Car- la Pont thema 'Circus', tot eind febr. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Frigit- te Holster, gemengde batik technie ken, Cor Stooff en Liesbeth de Rei ger, keramiek, tot 28/2; woe, do, vr, za 14-16 uur, woe ook van 10-12 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Henny Rotteveel-Verstraate, romanti sche paneeltjes in olieverf, tot 28/2; woe, do en zo van 14-16 uur. za van 11-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - groepstentoonstelling grafisch werk van cursisten en docen ten van de Vrije Akademie Vliet- streek, tot 6/3; ma t/m vr 14-18 uur, za 9.30-12.30 uur. Wassenaar Auberge De Kieviet - Stoeplaan, teke ningen en aquarellen van Addi Kub- binga-Kwakkelstein, tot 14/2, dag. beh. ma, 9-12 en 15-19 uur. Noordwljkerhout Bibliotheek - beelden, aquarellen en olieverfschilderijen van Margreet Po- lanen, tot 15/2; tijdens openingsuren bibliotheek. LEIDEN Schouwburg za 9, 20.15 uur, Marijke en Sito Ho ving 't Geluk komt overmorgen pas', woe 13, 20.15 uur, De Haagse Come die speelt 'De komst van de schor- LAK-theater vr 8. za 9, 20.30 uur, Toneelgroep Baal en 'Dibboek'. zo 10, 15 uur, voor kinderen vanaf 6 jaar Sirkel met 'Vuurrood'. woe 13, do 14, 20.30 uur. Nan Romijn 'Hotel Rauch'. K&O-gebouw vr 8, kapelzaal, 20.15 uur, Internatio nale Pianistenserie: Mare Ponthus. woe 13, kapelzaal, 20.15 uur. Interna tionale Pianistenserie: Het internatio naal befaamde duo Crommelynck. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg vr 8. zo 10. 20.15 uur. 'De komst van de schorpioen' door de Haagse Come- za 9. 20.15 uur, zo 10. 14 uur, Haagse Comedie 'Trilogie van het weerzien', woe 13, 20.15 uur, toneel 'Herinnerin gen van een Benjamin', vrije produk- do 14, 20.15 uur, 'Nacht. Moeder', Lin da van Dijck en Ann Hasekamp. Nederlands Congresgebouw vr 8, 20.15 uur, Residentie-Orkest, concert o.l.v. Dimitri Demetriades m.m.v. Shura Cherkassky, piano, za 9. 20.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Kurt Sanderling. m.m.v. P. Za- zofsky, viool. Diligentia vr 8. za 9, 20.15 uur, Cabaretvoorstel ling Seth Gaaikema 't Orakel', zo 10, 14.30 uur, piano-recital: Bruno Leonardo Gelber. zo 10. ma 11. di 12. 20.15 uur, nieuw programma van Urbanus. woe 13, 20.15 uur, Concert Arion Strij kersensemble (leden van het Resi dentieorkest o.l.v. Alexandru Las- Appeltheater vr 8. za 9, woe 13, do 14, 20.15 uur, zo 10 om 14 uur, gr. zaal, 'Oom Wanja', toneel van Tsjechov. vr 8, za 9, woe 13. do 14, 20.15 uur. studio, 'Wachten op Godot", van Sa muel Beckett. Nederlandse Congresgebouw vr 8, 20.15 uur, Residentie-Orkest, concert o.l.v. Dimitri Demetriades m.m.v. Shura Cherkassky. piano, za 9. 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Kurt Sanderling m.m.v. P. Za- zofsky, viool. HOT-theater vr 8, za 9, 20.30 uur, 'Montserrat' van Emanuel Robles, gespeeld door de Haagse Comedie. AMSTERDAM Carré dagelyks. beh. zo/ma, 20.15 uur. Paul van Vliet met zyn one-man show 'Wat gaan we doen'. Concertgebouw vr 8. gr. zaal, 20.15 uur. zo 10. 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Kurt Sanderling, m.m.v. P. Zazofsky, viool. vr 8. kl. zaal. 20.15 uur, Ameling An ders. cabaretesk concert met Songs of the Music-halls of the world, Elly Ameling. sopraan, Rudolf Jansen, piano. di 12. 20.15 uur, Jaap van Zweden, Berdien Stenberg, Ronald Brautigam en het Concertgebouw-Kamerorkest met een ode aan Amadeus. woe 13. do 14, gr. zaal, 20.15 uur. Con certgebouworkest o.l.v. Kurt Sander ling. Nieuwe de la Mar vr 7 t/m zo 17. beh. ma. 20.15 uur. zo alleen 14 uur. 'Zes uur! Niet later!' van Marc Perrier, met André v.d. Heuvel en Alexander van Heteren. Matt Monro (foto anp> LONDEN (UPI/RTR) - De Britse zanger Matt Monro, de Londense autobuschauffeur die gedurende ruim een kwart eeuw een interna tionale carrière had, is gisteren in het Londense Cromwellziekenhuis op 54-jarige leeftijd overleden aan leverkanker. Twee weken geleden had men geprobeerd Monro een nieuwe le ver in te planten. Matt Monro was vooral bekend door zijn vertolking van 'Bom Free' en het muzikale commentaar bij de vroege James-Bond-film 'From Russia with Love'. Volgens critici had Monro een stem, voorbestemd om een inter nationale ster van hem te maken, maar ontbrak het hem aan het per soonlijke charisma dat hem de roem en het geld van een superster zou hebben bezorgd. Monro was als Terry Parsons ge boren in een arbeiderswijk van Londen. Zijn eerste echte baan was autobuschauffeur. Zijn stem begon op te vallen omdat hij ook wel zong onder het chaufferen. Hij maakte zijn beroepsdebuut in klei ne clubs. In 1960 kwam zijn grote kans, toen de song 'Portrait of my Love' een succes werd. Vervolgens kwa men een tweede hit, 'Walk Away', en een reeks succesvolle opnamen. Onderweg kreeg Matt Monro de tekstschrijver Don Black als mana ger en diens woorden bij 'Born Free' uit de film van die naam, maakten hem een ster. De laatste tijd trad Monro min der op, maar op de Britse televisie slaagde hij er door zijn ervaring in om het wegvallen van een noot of twee in zijn bereik te camoufleren. Monro had twee kinderen van zijn tweede vrouw en een zoon uit een eerder huwelijk. Frank Sinatra bracht hem eens de hoogste lof die hij kon krijgen, toen hij zei dat hij de enige Britse zanger was die het waard was om naar te luisteren. „Nou, wat er toen gebeurde valt nauwelijks te vertellen. In één week moest alles klaar zijn en haast dag en nacht hebben we er aan gewerkt. Maar het was niet voor niks, want inmiddels zijn er al duizenden platen verkocht. En ver der staan ze nu van alle kanten op de stoep. Wat doetje dat goed als je het met hard werken en goede mu ziek probeert te verdienen en je er zelf van overtuigd bent dat je vak werk levert". „Mijn lievelingswens is nog steeds om ooit eens een concert te geven, samen met het symfonieor kest van OFO-Forum. Ik heb het wel eens voorgesteld, maar er ver der niks op gehoord. Er bestaat in ieder geval een schitterend concert voor bigband en symfonieorkest. Dat is Rimski-Korssakovs 'Shehe- razade'. Ik kan die muziek zo uit Amerika krijgen. Zo zijn er nog wel meer dingen te bedenken.om je op muzikaal gebied eens anders te presenteren. Ik heb ideeën genoeg, maar daar heb ik wel de bereidheid van anderen voor nodig. Laat ze maar komen..." Leiden Universiteitsbibliotheek - Witte Sin gel 27, 'Honder jaar Mekka in Leiden', tot 28/2; ma t/m za van 8.30-17 uur, ma t/m vr van 19.15-22 uur. Zaailing - Hooigracht 41, schilderijen van Jan Kok; di t/m za van 12-20 uur. Galerie Le Pigeon - Scheepmakers- steeg 2, wandkleden van Janny van der Linden, aquarellen op zijde van Margot Dietz, tot 6/3; woe t/m za van 12-16.30 uur. Holiday Inn - gravures van Connie van der Spek, tot 27/2. Piggelmee - Janvossensteeg, olieverf schilderijen met rehëfstructuur van Hendricus Cornelus Antonius Trouw borst, tot 28/2. Bibliotheek - Nieuwstraat, wandkle den van Anneke van Overloop, tot 11/ 2. Lak-galerie - 'edele fotografie', tot 17/ schijnen. De eerste twee deeltjes, Alibi's en Morfine, liggen inmid dels in 43 stripspeciaalzaken en an tiquariaten. De oplage bedraagt vooralsnog duizend stuks. De geestelijke vader van Lex Brand was Ben Abas. Evenals vele anderen kon hij kort na de Tweede Wereldoorlog moeilijk aan de slag komen. Na verschillende mislukte pogingen kwam hij op het idee profijt te trekken van zijn tekenta lent. In 1947 startte hij zijn loop baan bij uitgeverij Periodiek in Amsterdam en werkte aan een strip over een Amerikaanse agent. Omdat de serie met succes liep, be sloten zijn vader en hij een eigen onderneming op te richten: de Bell Studio. De stripfiguur Lex Brand werd door de oudste zoon des huizes, Leo, bedacht. Door zijn invloed werd deze serie begin jaren vijftig omgetoverd tot science-fïction-ver- halen. Er zijn in totaal 46 deeltjes verschenen. De boekjes werden, in verband met de papierschaarste, op de markt gebracht in een for maat van dertien bij tien. Ook nu hebben de uitgaven deze afmetin gen gekregen. De Bell Studio liep aanvankelijk goed, er waren in de loop der jaren meer series opgezet. Maar toen vanuit Amerika de theorieën van dr. Wertham over de slechte in vloed die van strips zou uitgaan, naar Europa overwaaiden, begon men van regeringszijde steeds las tiger te worden over de inhoud. Be paalde passages, bijvoorbeeld moordscènes, moesten verdwij nen, omdat deze een sensationeel karakter zouden hebben zonder enige andere waarde. Eemnesser Bontkes heeft van nabij meege maakt dat de boekjes uit de scho len werden geweerd. Ook zijn beeldverhalen werden afgepakt toen hij tijdens zijn jeugdjaren op de Nieuw Baarnse school zat. In verband met de hetze besloten vader en zoon Abas de Bell Studio in 1955 op te heffen. Ben heeft nog korte tijd voor de Marten Toonder Studio's gewerkt, maar dat liep op een fiasco uit. Hij besloot naar Au stralië te emigreren en werd teken leraar in Perth. Zijn beeldverhalen bleven echter leven in de harten van in ieder ge val de drie stripliefhebbers die nu gaan zorgdragen voor de heruitga ve. Bontkes heeft in de loop der ja ren 250 beeldromans van Ben Abas weten te vergaren, door stad en land af te reizen. Het feit dat Abas vooiuitstrevende strips maakte, over problemen die vaak nog niet in Nederland speelden, boeide Bontkes. Ook het geheim-agent ge geven maakte het beeldverhaal voor hem aantrekkelijk. Met Morfi ne en Alibi's laat hij nu zijn jeugd herleven. Freddy Golden: concert met symfonieorkest. EEMNES (GPD) - „Een duister geval. Moord. De ka mer van binnen gesloten en iedereen een rotsvast alibi. Ik zie er geen gat in. Mis schien kan Lex Brand hel pen. Als hij het niet kan, kan niemand het". is het begin van Alibi's, een beeldverhaal over de huiveringwekkende avon turen van de detective Lex Brand. Deze strips, die in de jaren veertig en vijftig po pulair waren, zijn sinds kort aan de vergetelheid ont trokken. Eemnesser H. Bontkes heeft sa men met twee andere striplieiheb- bers uit Venlo en Nieuw Beerta de Stichting Uitgeverij Beeldverhalen opgericht. Het doel is zonder winstoogmerk oude beeldverhalen van Nederlandse origine nieuw le- ven in te blazen. De boekjes ver schijnen in de originele uitvoering; alleen de prijs en de omslag zijn aangepast. ifoto GPDi Bet ligt allereerst in de bedoeling de Lex Brand-serie te laten ver-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25