'Hedingbeurs maakt de buurt onaantrekkelijk' Nog geen eind aan overlast voor omwonenden van'Gat' Gemeente vreest rechtszaak hoofddoekjes te verhezen Met Marokkaanse gemeenschap om de tafel Leger des Heils zeer verbaasd over uitzetting Verdachten snelkraken weer op vrije voeten Overname zandwinplas door provincie nog ver weg VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 iHHI'IMI'HII ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente moet om de tafel met de leden van de Islamiti sche gemeenschap in Alphen die hebben gedreigd een rechtszaak te beginnen wan neer het hoofddoekjesverbod voor Marokkaanse meisjes op openbare en roomskatholieke lagere scholen niet wordt inge trokken. Levert dit overleg geen bevredigend resultaat op, dan moet de Marokkanen wor den gevraagd een verklaring te ondertekenen waarin staat dat zy, bij intrekking van het hoofddoekjesverbod, van an dere eisen op het vlak van in houdelijk onderwijs en de ge dragsregels op scholen afzien. Wanneer zij dat weigeren, moet de rechter maar een uitspraak doen. Deze opdracht, een voorstel van zijn partijgenoot J. Jonker dat door alle partijen werd ondersteund, heeft wethouder H.W. den Duijn (WD/onderwijs) gisteravond mee gekregen in de raadscommissie on derwijs. Een opdracht waar de wet houder zich grotendeels in kan vin den. Na de dreiging met een rechtszaak heeft men op het ge meentehuis naarstig de juridische mogelijkheden bekeken. En de twijfel die veel commissieleden gisteren erover uitspraken of de gemeente bij een eventuele rechts zaak wel een poot om op te staan zou hebben, bleek gerechtvaar digd: wanneer die zaak zich geheel en al op de hoofddoekjes zal toe spitsen, is de kans dat de gemeente in het gelijk wordt gesteld bijzon der klein, zo deelde Den Duijn mee. De kans dat alleen de hoofd doekjes inzet van een gerechtelijke procedure worden, is daarentegen heel groot. De Marokkanen zijn al léén tegen het hoofddoekjesver bod te hoop gelopen. Over hun an dere eisen (onder andere geen bio logieles voor Marokkaanse meisjes en geen gemengd zwemmen) heb ben zij het in hun brief aan de ge meente, waarin zij aankondigden naar de rechter te zullen stappen, niet gehad. Omdat die eisen ook niet op papier staan, plaatsen ze de gemeente op die manier juridisch gezien voor problemen: het verbod is immers niet alleen ingesteld om dat het dragen van een hoofddoek je volgens de onderwijsbesturen een sociale en geen, zoals de Ma rokkanen zeggen, religieuze aange legenheid is; de belangrijkste re den was dat de onderwij sbesturen vreesden met het toestaan van het dragen van hoofddoekjes de weg voor andere eisen vrij te maken. Die eisen zijn onder andere via schoolhoofden, die door Marok kaanse ouders werden benaderd, bij de gemeente binnengekomen. Hoewel naar de mening van de be sturen en de onderwijscommissie alle mondelinge eisen en inciden ten op scholen (zoals Marokkaanse meisjes die niet meededen met schoolzwemmen) tezamen genoeg grond voor het verbod hebben ge vormd, wordt verwacht dat een rechter die andere eisen zwart op wit zal willen hebben of ze anders verder buiten beschouwing zal la ten. Daarbij komt dat de lager onder wijswet de openbare scholen het instellen van een dergelijk verbod niet toelaat. Om te voorkomen dat Marokkaanse ouders hun dochters door het hoofddoekjesverbod naar een andere school zouden sturen, hebben de besturen van het open baar en roomskatholiek onderwijs afgesproken zulke meisjes niet van elkaar 'over te nemen'. Openbare scholen mogen volgens de lager onderwijswet echter alleen leerlin gen weigeren wanneer er sprake is van wangedrag of onordelijkheid. En met dat artikel uit de onder wijswet zal een rechter de gemeen te ongetwijfeld om de oren slaan, vreest de gemeente. Dikke trui Na aanvankelijke aarzeling of zij onder druk van een rechtszaak (die weliswaar bij voor baat al verloren lijkt) op het verbod moesten terugkomen, waren de commissieleden het er toen wei over eens dat de gemeente de zaak maar beter een stap voor kan blij ven. WD'er Jonker: "Het gaat om een kledingstuk. Als ik vind dat mijn dochter 's zomers met 25 gra den een dikke trui aan moet, dan is er niemand die mij dat kan verbie den. Wanneer de Marokkanen zwart op wit zetten dat zij vasthou den aan de eis van het hoofddoekje maar zich verder niet met het in houdelijke onderwijs en de ge dragsregels bemoeien, dan kunnen we best zeggen: 'Wij accepteren het hoofddoekje als geloofsbegrip, het is maar een kledingstuk'". Wanneer zij zo'n verklaring niet willen ondertekenen, weet de ge meente dat er dus nog meer aan de hand is en kan daarmee dan ook eventueel bij een rechter aanko men, zo betoogde hij. Met dit voorstel konden alle par tijen instemmen. De door de Ma rokkanen te ondertekenen verkla ring zal volgens Den Duijn wel de 'nodige nuances' bevatten, zodat de ouders niet, zoals D'66-commis- silid F. Dales vreesde, min of meer monddood worden gemaakt om dat ze niets meer op de school aan te merken mogen hebben. De gemeente heeft overigens in middels een tweede rechtszaak bo ven het hoofd hangen: op een van de openbare scholen draagt een van de Marokkaanse leerlingen al een jaar lang een hoofddoekje. Het schoolteam heeft daar nooit, ook nu niet, moeite mee gehad. Onder druk van het verbod moet de ou ders echter worden meegedeeld dat het meisje geen op school geen hoofddoekje meer mag dragen. De vader heeft al laten weten in dat ge val naar de rechtbank te stappen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik heb ze eruit, ze komen er niet meer in". De Alphense rij wielhandelaar J. Bezemer is ze ker van zijn zaak. Woensdag ontruimde hij met wat het hulp het pand Hooftstraat 116 waar van hij de eigenaar is. Huurder is het Leger des Heils dat er een kledingmagazijn had. Had, want Bezemer en nog wat kor nuiten hebben de Legergarde- robe verhuisd naar het noodge bouw van de Heilssoldaten dat is gelegen aan de Cornelis Vla mingstraat. door Wim Koevoet Een verhuizing waaraan geen ver zoek van het Leger is voorafge gaan. Evenmin hebben de Heils soldaten hun huurcontract opge zegd, noch hebben ze Bezemer toe stemming gegeven het noodge bouw te betreden. Bezemer, die zichzelf ten overvloede geen 'filan tropisch karakter' toedicht, neemt het allemaal niet zo nauw. "Ik doe het niet netjes, ik weet het, maar dit was de enige manier. Ik wil er ook best een paar dagen voor in de cel zitten". Bezemer ontkent dat hij de za ken aan de Cornelis Vlamingstraat slordig heeft achtergelaten. Feit is wel dat de ruiten aan de achterkant niet meer in de sponningen zitten. Maar feit is ook dat de kleding er keurig netjes is uitgestald. Beze mer zegt dat hij dat heeft verzorgd. Vanochtend is er in elk geval geen kledingbeurs geweest aan de Hooftstraat. Voor de klanten, voor al Turken en Marokkanen, niet zo plezierig. Sonja van Ditten, korps- secretaresse van het Leger, vindt het allemaal maar vreemd. "Je kunt toch moeilijk een dienstverle ning voor mensen die niet zo maar even naar C&A kunnen huppelen, stopzetten?", vraagt ze retorisch. Van een huurachterstand of iets dergelijks is geen sprake. Hoe haalt Bezemer het dan in zijn hoofd om de Heilssoldaten de huur, zonder enige kennisgeving vooraf, op te zeggen en alvast maar aan het vertimmeren te slaan? Bezemer vertelt: "Ik heb dat pand twee jaar geleden van de ge meente gekocht. Het Leger zat er toen al in. Het huurt het van me voor 200 gulden per maand. De ge meente vertelde me dat zodra el ders ruimte zou vrijkomen, het Le ger de eerste zou zijn die voor die ruimte in aanmerking komt. Maar dat duurt nu al twee jaar en da's me te lang". In de loop "Zelf heb ik ook al eens een pand aangeboden. Dat is groter dan waar ze nu in zitten. Ik vroeg vierhonderd gulden. De majoor uit Amsterdam, de hele rataplan kwam erbij maar ze vonden het te duur. Ze willen ook per se hier in de buurt, in de winkelstraat blijven zitten. Dan zitten ze in de loop, zeg gen ze. Ik vraag me af of dat nu nodig is. Er staan daar elke vrijdag veertig Turken voor de deur. Ze komen met een Mercedes aanrij den, laden voor veertig gulden hun achterbak vol en een dag later staan ze op de zwarte markt om het spul voor vyf keer zo veel te verko pen", aldus Bezemer. "Woensdagmiddag ben ik weer bij de gemeente geweest. Ik was daar voor iets anders maar ik vroeg meteen even hoe het er nu mee stond. Ze vertelden me daar dat het Leger misschien in april, mei een permanent gebouw krijgt. Maar, zeiden ze erachter, de kle dingbeurs blijft bij jou. Uit het noodgebouw aan de Vlamingstraat moet het Leger weg want het is daar te gevaarlijk. Nou vraag ik je toch, het hoeft daar voor die kle dingbeurs maar drie uur per week open te zijn. Gas, water en licht zijn in principe niet eens nodig. Ik ben ook al bij de wethouders Van As en Den Duijn - de een stuurde mc naar de ander en vice versa - ge weest, maar die wisten geen oplos singen. Ik zoek zelf wel een oplos sing, zei ik. Moet je doen, zeiden ze". "Toen ik woensdagmiddag kwam, zeg, wat een rotlucht, ik kwam kokhalzend naar buiten. De gasten die me hebben geholpen, moesten zich laten ontsmetten, wat een vlooienbende. Zelf wil ik boven gaan wonen, maar niet met die pestzooi onder me". "Die kledingbeurs maakt de buurt ook onaantrekkelijk. Het ge beurt maar al te vaak dat de kledin grekken die de winkeliers buiten zetten, worden 'verwisseld', dat ze denken dat ook dat spul van Leger des Heils is. De winkeliers van het Leerhoeveplein steunen me, ga het zelf maar vragen. Kijk, de bene denverdieping wil ik verhuren aan mensen die er een coffeeshop an nex café willen beginnen. Ik kan zo naar de sociale dienst stappen en mensen op die manier aan werk helpen. Da's heel wat beter dan het te gebruiken voor een zooitje Tur ken die de handel toch weer op de zwarte markt verkopen". Om zijn verhaal met beelden te verrijken, trakteert Bezemer op een rondleidinkje in het pand aan de Hooftstraat. Het is er inderdaad een troep. Het lekt er en het ruikt er muf. Vraag is echter of dót de schuld van het Leger des Heils is. Bezemer: "Ik heb er containers vol rotzooi uitgehaald". De Alphense heilssoldaten ver wijzen voor een reactie naar het hoofdkwartier in Amsterdam. Hier voert majoor J.P. van Nee het woord. "De eigenaar heeft het ge bouw in verhuurde toestand ge kocht en het valt 'm tegen dat-ie er niet mee kan doen wat-ie wil", zegt Van Nee. Heel diep op de zaak wil hij niet ingaan omdat, zo stelt hij, hij officieel nog niets weet. Tot op heden is Bezemer onbereikbaar voor het Leger. Van Nee toont zich 'zeer ver baasd' over de maatregel. Ook hij weet niet beter dan dat het Leger Rijwielhandelaar Bezemer bij een leeggehaald rek in het leeggehaalde pand aan de Hooftstraat: "Ik heb ze eruit, ze komen er niet meer in". (foto Wim Dijkman) zich immer een nette huurder heeft dat hij n°g terugkomt van zijn getoond. "Voorzover ik er nu over dwaling, dan is er niets aan de kan oordelen is de eigenaar zeer hand", toont Van Nee zich van zijn zwaar in overtreding, misschien optimistische zijde. Het noodgebouw van het Leger des Heils aan de Vlamingstraat. Bezemer en wat kornuiten hebben hier de Legergarderobe geheel ongevraagd uitgestald. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De rechter-commissaris heeft de drie Alphense verdachten, die vorige week maandag tijdens een grootscheepse actie op) het woonwagenkamp Gouwsluis wer den aangehouden, in afwachting van hun berechting woensdag in vrijheid gesteld. Ook twee andere verdachten, die gelijktijdig in Ter Aar en Waddinxveen werden opge pakt, zijn weer vrij. Het vijftal werd ervan verdacht betrokken te zijn bij 'snelkraken' in de regio. De advocaat van de Ter Aarse verdachte, mr. L. Sprenger uit Lei den, vraagt zich af of er wel een rechtszaak volgt. Volgens hem heeft justitie zo weinig bewijsma teriaal, dat hij het niet uitgesloten acht dat de officier van justitie van vervolging afziet. "Wat mij stoort is de ophef die justitie over deze zaak heeft ge maakt", aldus Sprenger. "Ik vraag me af of de rechtbank toestem ming heeft gegeven om in alle woonwagens huiszoeking te doen en zo ja, of dat dan gerechtvaar digd is". Sprenger vindt dat door de massale politie-actie op het kamp, waarbij honderd man wer den ingezet, dè woonwagenbewo ners ten onrechte in een crimineel daglicht zijn gesteld HERSENSCHUDDING - Een 45- jarige inwoonster van Lisse heeft gisteravond in Hillegom een lichte hersenschudding opgelopen toen de auto waarin zij zat tegen een an dere personenwagen botste. De vrouw zat naast de 20-jarige uit Lisse afkomstige bestuurder van de auto, wiens voet volgens de politie van de rem afschoot. De man had in de Weeresteinstraat willen stoppen omdat de auto die voor hem reed vaart minderde om af te slaan. De vrouw sloeg bij de botsing met haar hoofd tegen de voorruit. Volgens de Hillegomse politie was de auto van de Lisse- naar niet verzekerd. Bij het Gat van Lagendijk in Valkenburg, in de zomermaanden een druk bezocht recreatiemeer, komen dit jaar nog geen 'voorzieningen' om de overlast voor omwonenden te voorkomen. (foto Holvast) RIJNSBURG - De tuinders in Rijnsburg en omgeving doen dit jaar niet mee aan de actie 'Kom in de Kas' die de vereniging van Ne derlandse Tuinbouw Studiegroe- pen(NTS) elk vooraar organiseert. Woordvoerder Th. Duivenvoorde van de Rijnsburgse afdeling van de NTS zei dat de tuinders vanwege de datum afzien van deelname aan de open dag. Volgens Duivenvoorde willen de Rijnsburgse tuinders wel een open dag houden, maar niet op de ge plande paaszaterdag (6 april). "Op die dag zijn de kassen leeg en zijn de tuinders zijn bekaf na een week hard werken", zegt Duivenvoorde. "Dan hebben ze er geen zin in om ook nog eens rondleidingen te hou- Tuinders in Rijnsburg doen niet inee aan Kom in de Ras 'Kom in de kas' is een initiatief van de NTS en bedeld om het publiek te informeren over de groente- en bloementelers. "het is de bedoe ling dat het publiek een positieve indruk krijgt van het werk dat onze leden, de tuinders dus, krijgen", legt secretaresse P. van Velden van de NTS uit. "Velen weten helemaal niet hoe de tuinders werken en le ven". VALKENBURG - Het is nog lang niet zeker of de omwonenden van het Gat van Lagendijk in Valken burg deze zomer zullen zijn verlost van de overlast die door dagjesmensen wordt veroorzaakt. Het provincie bestuur van Zuid-Holland is op dit moment druk aan het onderhandelen met de eigenaar van de zandwinput over de overname van de plas door de provincie. De afgelopen jaren trok de open dag die in 22 regio's werd gehou den bijzonder veel bezoekers. Per regio stelden ongeveer 10 bedrij ven hun deuren open voor het pu bliek. Medewerkers van de tuinde rijen leidden de bezoekers door al le afdelingen van de kas en boerde rij en legden het productieproces uit. Ook regio Rijnsburg deed daar altijd van harte aan mee. "Maar wij vinden het onzin om de mensen door een lege kas te laten lopen. Vlak voor pasen willen de tuinders graag al hun bloemen kwijt, want dan is er veel vraag", zegt de Rijnsburger Van Duiven voorde. De afdeling Rijnsburg zal haar 'nee' nog deze week melden aan het landelijk secretariaat van de NTS. Het is de bedoeling dat de zand winput in wordt ingericht voor dagrecreatie. Een woordvoerder -*t van de provincie verwacht echter V GTSlclg niet dat er nog dit jaar wezenlijke voorzieningen voor de dagrecrea tie kunnen worden getroffen op en rond de parkeerplaats bij de Voor- schoterweg in Valkenburg. lijknamige kalkzandsteenfabriek in Hillegom, die eigenaar is van de Put van Lagendijk en een paar man sterke delegatie van de pro vincie elkaar in Hillegom. Onder werp van gesprek was onder meer de toerisme van het aantal bezoe kers van de put en hoe de daardoor ontstane problemen het hoofd kunnen worden geboden. Van Herwaarden wilde gisteren na afloop van het gesprek geen me dedelingen doen over de plannen die hij en de provincie hebben met de zandwinput. "We hebben enke le zaken besproken, die nu in stu die zijn", aldus Van Herwaarden. "Daar wil ik nu niets over zeggen". Ook de verplaatsing van de toe gang tot de zandwinput naar de Ommedijksweg in Leiden zal dit jaar niet aan de orde zijn, zo ver wacht de woordvoerder van de provincie. De zandwinput wordt al jaren ge bruikt door watersporters. Dit ge beurt tot grote ergernis van omwo nenden, die onder meer overlast ondervinden van af- en aanrijden de auto's. Gistermiddag ontmoetten direc teur Van Herwaarden van de ge legd. "Deze is pas begin volgende week weer in het provinciehuis. Daarna kunnen er mededelingen worden gedaan over de plannen", aldus de woordvoerder van de pro- De omwonenden van de zand winput klagen al enkele jaren steen en been over de gang van za ken rond de waterplas op de grens van Leiden en Valkenburg. "De overheid maakt er een zooitje van", aldus één van de omwonenden in de afgelopen zomer. "Het is hier pure ellende voor ons". Als het mooi weer is, vooral in het weekeinde, dan komen er dui zenden mensen naar de zandwin put om daar onder meer te wind surfen. Er zijn echter geen voorzie ningen om al deze mensen op te vangen. Het handjevol Valkenbur gers dat tegenover de zandwinput aan de Voorschoterweg woont is daar de dupe van, zo vindt één van hen, P.J. van Belt. Een woordvoerder van de pro vincie liet weten dat door de dele gatie uit Den Haag eerst een ver slag van het gesprek aan gedepu teerde J. Borgman wordt voorge- "Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat komen mensen aan de deur die naar de wc willen, om wa ter vragen of die van de telefoon gebruik willen maken. Het is aan ons om het kaf van het koren te scheiden, want er zijn ook .aardige mensen die aan de deur komen", zo zei Van Belt afgelopen zomer in het gemeentehuis van Valkenburg toen hij samen met een buurman zijn beklag kwam doen. Ook burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg is pessimistisch of er dit jaar nog voorzieningen zullen worden getroffen bij het meer. "Het is de bedoeling dat de provin cie in de toekomst de exploitatie van de zandwinput voor haar reke ning neemt. Maar of het er nog dit seizoen van zal komen, dat waag ik te betwijfelen", aldus Van 't Wout. De burgemeester denkt dat er wel een kleine kans is dat er op het parkeerterrein bij de Voorschoter weg, tegenover de Kwantumhal len, een toilet, een kraan en een te lefooncel zullen worden aange legd. "Maar dat hangt af van de re sultaten van de onderhandelingen tussen de provincie en Van Her waarden", meent Van 't Wout. Tot het afgelopen jaar huurde de ge meente het terrein waar de dagjes mensen verpozen voor één gulden per seizoen van de Hillegomse kalkzandsteenfabriek. Politie haalt actievoerders uit Rabobank Waddinxveen WADDINXVEEN - De Waddinx veense politie heeft gisteravond een groep jongelui verwijderd uit de Rabobank aan de Kerkweg in Waddinxveen. De groep, die zich regionale anti-fascistengroep (RAFG) noemt, wilde met de direc teur van de bank over de verkoop van de Zuidafrikaanse Krugerrand praten. De bankdirecteur ging daar niet op in en vroeg de politie de jongelui uit de bank te verwijde- Met acht man werd daarop het gebouw, dat vanwege de koop avond geopend was, ontruimd. Zes jongelui hadden zich met kettin gen aan een pilaar vastgeketend. Nadat de politie een betonschaar had laten ophalen, werd ook dit zestal uit de bank gehaald. Deze zes, afkomstig uit Boskoop en Waddinxveen, kregen een proces verbaal wegens lokaalvredebreuk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21