LEIDSCH A DAGBLAD 'Duizenden ex-nazi s in Canada' A® Bankdirecteuren opgepakt wegens zwart-geldzaken Goedhart Bouwhuis BRISTOL Opslag van kernafval in Emmen? Leids laboratorium verliest kort geding Regering gelast spoedonderzoek ssgs*** NU MET 70% KORTING Bij Renault verlies van 4,4 miljard Blokkade NAVO-depot in Ter Apel mislukt VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No- 37628 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar 2300ABLe«Jen Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor tef.nrs. zie cotofon Controle uitstrijkjes blijft in Delft (Van een c r verslaggevers) DEN HAAG (ANP) - De gemeente Emmen lijkt de meest aangewezen plaats voor opslag van radioactief afval. Verspreid over het land zijn nog negentien andere opslagplaat sen mogelijk. Dit is de voorlopige conclusie van een commissie on der voorzitterschap van mr. W. Geertsema, die in opdracht van mi nister Winsemius (milieubeheer) op zoek is naar geschikte opslag plaatsen voor kernafval. De commissie heeft het provin- ciaal bestuur van Drenthe laten weten dat ze het industrieterrein de Bargermeer in Emmen wil laten onderzoeken op geschiktheid als terrein voor bovengrondse opslag van radioactief afval. Dat zou moe ten gelden voor een periode van 50 tot 100 jaar. Dat Emmen een van de kandida ten voor opslag is werd gisteren be kend gemaakt door het provinciaal bestuur van Drenthe. De commis sie denkt 30 hectare nodig te heb ben. Als het terrein inderdaad ge schikt blijkt, zal de commissie in april met het provinciaal bestuur van Drenthe gaan praten over haar plannen. Op den duur zal de opslag 60 tot 120 banen opleveren, zo verwacht de commissie. Geertsema heeft de provincie gevraagd of die zelf mo gelijk een ander terrein wil aanwij- Vermoedelijk zal de commissie in maart definitief tien mogelijke opslagplaatsen hebben uitgezocht. De provincie Zuid-Holland heeft nog geen'brief van de commissie ontvangen waarin mogelijke op slagplaatsen worden aangegeven. De provincie Noord-Holland wel. Daar komen volgens de com missie twee lokaties in aanmer king: het (westelijk) havengebied en het aangrenzende gebied Rui- goord in de gemeente Haarlem- merliede. In een eerste reactie heb ben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland deze lokaties afge wezen. Zij zijn het er niet mee eens dat opslag van radioactoef afval op industrieterreinen het meest voor de hand ligt. Opvallend is dat de commissie niet Petten noemt als mogelijke lo- katie voor de opslag. In Petten staat hét Energie Centrum Neder land. Daar wordt op dit moment wel tijdelijk radioactief afval uit onder meer kerncentrales opgesla gen. DEN HAAG/LEIDEN - De uit strijkjes die de artsen in Leiden en omgeving bij onderzoek naar baar moederhalskanker nemen worden blijvend in Delft geanalyseerd. Vi ce-president mr. Portheine van de Haagse rechtbank wees vanmor gen de eis van het Leids cytolo- gisch laboratorium in kort geding af dat daar de analyses weer zou den moeten gebeuren. Het Leidse laboratorium meende hierop recht te hebben omdat het de analyses de afgelopen veertien jaar verricht te. Aan de samenwerking tussen de artsen en het Leidse laboratorium kwam eind vorig jaar plotseling een einde nadat het lab hogere ver goedingen voor de analyses had geëist. Het wilde per 1 januari 1985 cent van de omzet in plaats van 19,50 gulden 46,80 laboratorium, gulden per analyse betaald krijgen. De Stichting Centraal Artsenlabo ratorium voor Leiden en Omstre ken, waarin de artsen samenwer ken, heeft toen naarstig gezocht naar een laboratorium dat een schappelijker prijs wilde bereke nen en vond dat bij de Stichting Samenwerkende Delftse Zieken huizen. Het gaat in totaal om rond 12.000 uitstrijkjes per jaar, 25 pro- het Leidse nog niet beschikbaar omdat hij door ziekte niet op de rechtbank aanwezig kon zijn. Overigens heb ben de artsen in Leiden en regio al te kennen gegeven zeer tevreden te zijn over het werk van het Delftse laboratorium omdat het de onder zoeksresultaten sneller beschik baar heeft. Dr. Boon van het Leidse labora torium bestrijdt dat op basis van de uitspraak de uitstrijkjes voor taan in Delft zullen gebeuren. OTTAWA (Rtr.) - De Canadase regering heeft vanochtend een spoedonderzoek gelast naar de juistheid van de aan klacht van de Canadese nazi-jager Sol Littman dat na de Tweede Wereldoorlog ongeveer 3.000 nazi-oorlogsmisda digers en -collaborateurs naar Canada zijn gevlucht. Vol gens Littman zijn in Canada nog tweeduizend ex-nazi's in leven. SAN Dl EGO - Een medisch won der. Zo noemen artsen van het Mer cy Hospital in San Diego het feit dat de 19-jarige Chris Valva nog leeft. Zes dagen geleden stak iemand een dwars door het hart van Val- Littman, de Canadese vertegen woordiger van het Simon Wiesen- thal-centrum in Los Angeles, ont hulde de gegevens tegenover een verslaggever van het Britse pers bureau Reuter. „Het zijn mensen die verantwoordelijk zijn voor de dood van in totaal honderd- tot vierhonderdduizend slachtoffers", aldus Littman die vindt dat een grote krachtsinspanning nodig is om hen voor het gerecht te bren gen. Het Simon Wiesenthal-centrum heeft eind vorige maand op grond van rapporten van de Amerikaanse inlichtingendienst verklaard dat de beruchte SS-arts in Auschwitz Jozef Mengele in 1947 door de Amerikanen in Wenen was gear resteerd en vervolgens weer op vrije voeten was gesteld. Vijftien jaar later, aldus het cen trum, vroeg een „Jozef Menke" in de Canadese ambassade in Buenos Aires eén visum aan voor Canada. De Canadese autoriteiten hebben daarop bij de Amerikaanse rege ring geïnformeerd naar de identi teit van „Menke". Vanuit Washing ton kwam de mededeling dat „Menke" een schuilnaam was voor Mengele, aldus het Simon Wiesen thal-centrum. „Hoe ver hij is geko men weten we niet", aldus Litt man. „Vanaf dat moment loopt het spoor dood". De Canadese regering zegde al De Canadese vertegenwoordiger bij het Simon Wiesenthal-centrum beschuldigt Ottawa er niet alleen van dat zij oorlogsmisdadigers heeft toegelaten maar ook dat zij regels heeft vastgesteld volgens welke hun aanwezigheid in Cana da wordt gelegaliseerd. „Een aan tal is illegaal het land binnengeko men. Anderen hebben samenge werkt met de Britse of Amerikaan se inlichtingendienst en werden geholpen toen bleek dat zij niet meer waardevol Minister Van Aardenne krijgt in de RSV-zaak 'gra tie' van het CDA. PAGINA 9 Vanaf 1 april zelfstandig recht op aow-uitkering. PAGINA 5 Geen doodstraf in de moordzaak-Popieluszko. PAGINA 7 Vijf symposia ter gelegen heid van het 82ste lustrum van de Leidse universiteit. PAGINA 11 Afhaken van zieke Ria Vis ser is een mentale klap voor de vrouwenkern ploeg. PAGINA 13 AMSTERDAM (ANP) - De verzwijgen. Op een groot deel van de rekeningen werd toen door jus titie beslag gelegd. Tweehonderd Amsterdamse justitie heeft ucaiaB BWÏ6W deze week in samenwer- rekeninghouders kwamen nooit king met de FIOD (Fiscale opdraven. Inlichtingen- en Opspo- Inmidde ringsdienst) zeven perso- hoeveelhei xtov, Ar, zaak gehoord. Justitie verwachtte j aanvankelijk de enkele honderden ap „zwarte" rekeninghouders in ja nuari te kunnen laten voorkomen voor de rechtbank in Amsterdam, maar volgens Wooldruk is het on derzoek vertraagd. De arrestatie van de drie mensen van de Verenigde Spaarbank heeft niets te maken met de aanhouding van vier mensen van de effecten- bank Theodoor Gillissen, aldus mr Wooldrik. De enige overeenkomst tussen beide zaken is het feit dat het eveneens een geval van fraude betreft. Bij de effectenbank (een doch terbedrijf van de Algemene Bank Nederland) werd in november vo rig jaar een onderzoek ingesteld door justitie en FIOD. Ruim hon derd lijfrentepolissen werden toen in beslag genomen omdat men ver moedde dat deze vals waren. Zij stonden op naam van mensen die niet bestaan. De waarde van deze polissen loopt in de vele tientallen miljoenen guldens, waarbij voor ongeveer dertig miljoen gulden niet aan de fiscus is afgedragen. de Spaarbank en de Effec tenbank Theodoor Gillissen aangehouden op verden king van fraude. Van de Verenigde Spaarbank wer den twee filiaaldirecteuren en een districtsdirecteur aangehouden. Zij zouden, volgens de Amster damse officier van justitie Wool drik, betrokken zijn geweest bij valsheid in geschrifte van deposi to's. Deze zaak kwam in oktober vorig jaar aan het rollen bij een in val in het hoofdkantoor van de bank in Nieuwegein en acht filia len in Amsterdam op'verdenking van zwart-geld-praktijken. Het bleek dat ongeveer vijfhon derd rekeninghouders samen voor minimaal 20 miljoen gulden onder valse naam hadden gedeponeerd. Volgens Wooldrik zou dit zwart geld zijn en geld waarvan de cliën ten de rente voor de fiscus wilden eerder toe deze zaak te zullen uit- %nrhtnffar cnmo V de foto het zoeken £)at onderzoek wordt nu slachtoffer samen met zijn moeder. uitgebreid om te zien of de bewe. <foto AP> ringen van Littman over de twee duizend nazi's in Canada juist zijn. Volgens Littman, die de benade ring van de regering „direct en ac tief' noemt, kan Canada méér doen. Hij heeft er bij de regering in Ottawa op aangedrongen verzoe ken uit Europa tot uitlevering van oorlogsmisdadigers in te willigen. Littman wijst in dit verband op de procedure in de Verenigde Staten waar oorlogsmisdadigers die bij het indienen van een visumaan- vraag hun verleden hebben ver zwegen het staatsburgerschap wordt ontnomen. Guur weer ,€AX Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vri|dag Koopavond tot 21 00 uur Suède enkellaarsje met soepele doorlopende zool. In de kleuren zwart, beige en rood. Maten 35 - 41 winkelprijs 69,95 alléén vandaag en morgen Veel bewolking en af en Minimumtemperatuur omstreeks min 2 graden, middagtempcraluur rond plus 2 graden. Vrij krachtige, in het Waddengebied krachtige tot harde oostenwind. 9 februari 1985 Zon op: 08.06 uur, zon onder: 17.43 uur Maan op: 23.03 uur, maan onder: 10.01 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 05.40 en 17.50 uur, laagwater om 01.39 en 14.09 uur. Haagse Schouwweg 10 - Lelden Iedere dag geopend vanaf 14.00 uur. Correcte kleding verplicht - met legitimatie v.a. 18 jaar. Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond TER APEL (GPD) Een eerste ac tie van anti-militaristische groepen in Noord-Nederland om te verhin deren dat het NAVO-depot in Ter Apel wordt gevuld met materieel is vanochtend op een volslagen mis lukking uitgelopen. De blokkade bij de toegangsweg van het depot had geen enkel effect: een colonne Amerikaanse vrachtwagens bela den met tanks koos namelijk een andere ingang en kon ongehinderd de opslagplaats binnenrijden. Ongeveer 60 actievoerders na men vanochtend tegen kwait over acht aan de blokkade deel uit pro test tegen „de verdergaande milita- Leger wil niet weg uit Zuid-Libanon TEL AVIV (GPD) De terugtrek king uit Zuid-Libanon stuit op ver zet van de Israëlische legertop. De legerleiding wil dat er na de aftocht troepen aanwezig blijven in een veiligheidszone op Libanees grondgebied, aldus goed geinfor- meerde militaire kringen in Tel Aviv. Die eis is in strijd met het plan van kabinet-Peres dat vorige maand tot een volledige terugtrek king besloot. Volgens een hoge Israëlische le gerofficier zullen 'symbolische' le gereenheden in een bufferzone, 10 kilometer landinwaarts vanaf Is- raëls noordgrens gerekend, opera tioneel blijven. De bedoeling daar van is, terroristische aanslagen op het noorden van Israël af te slaan of er 'preventief tegen op te tre den. risering en oorlogsvoorbereiding". De politie trad aanvankelijk niet op. Alleen bij het passeren van de laatste legerwagens werd een de monstrant van de weg gesleept. Het Amerikaanse NAVO-depot in Ter Apel kwam onlangs gereed en is een van de depots, waar mate rieel wordt opgeslagen dat bij NA- VO-oefeningen in West-Duitsland wordt gebruikt. PARIJS (Rtr.) - Het Franse staats- concern Renault heeft vorig jaar een verlies geleden van twaalf mil jard frank, 4,4 miljard gulden. Dat is het grootste verlies in de ge schiedenis van het Franse bedrijfs leven. Officieel zijn nog geen cijfers be kend gemaakt, maar van dit be drag gaat de regering uit bij het be palen van de steun die het over heidsbedrijf dit jaar nodig heeft, zo is vernomen in vakbondskringen in Parijs. Over de eerste helft van '84 werd 1,3 miljard gulden verlies geleden. De afgelopen maand zijn er berich ten in de Franse pers verschenen dat het verlies daarna is opgelopen tot negen miljard frank, 3,3 miljard gulden. Daar zou dan twee of drie miljard frank bijkomen voor 'bij zondere' zaken als vermindering van het aantal personeelsleden. Vast staat dat in de bedrijfswa gensector van het autoconcern, Re nault Vehicules Industriels (RVI), een verlies van twee miljard frank (750 miljoen gulden) heeft geleden. Renault wil van de ongeveer 25.000 banen in deze sector er 2550 kwijt. Eerder deze week heeft Renault de vakbonden zover weten te krijgen dat ze een overeenkomst hebben ondertekend die de werknemers verplicht 0,2 procent van hun loon over februari te storten in een fonds dat zal worden gebruikt voor investeringen in werk. Het geld zal over vijf jaar met rente worden te rugbetaald. Renault was twee jaar geleden nog het meest verkochte merk in Europa. Nu moet het genoegen ne men met een zesde plaats. 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 - 149556 Demonstranten in Ter Apel worden door de politie weggesleept. (f< Gedetineerde dreigt in de rechtszaal met 'explosieven' LEEUWARDEN (GPD) - On der bedreiging met explosie ven is gistermiddag een 26-jari- ge Groninger ontsnapt uit het gerechtsgebouw in Leeuwar den. Vier man van de gemeen tepolitie slaagden er ongeveer een uur later in de vluchteling in de stad aan te houden. Hij is opgesloten in het politiebureau van de Friese hoofdstad. De Groninger zat in het Huis van Bewaring van Maastricht een straf uit van zes jaar voor drie bankovervallen en de gij zeling van een politieman in Hoogezand. „Geef mij vijftien seconden anders gaan jullie er allemaal aan", zo antwoordde de Gro ninger volgens ooggetuigen op de vraag van strafkamerpresi dent mr. J. J. de Zotte of hij nog iets te zeggen had. Om zijn drei gement kracht bij te zetten, zwaaide de man met een bruin voorwerp dat „binnen twee se conden zou kunnen ontplof fen". Achteruitlopend en bedrei gingen herhalend liep hij de 'dienstingang' van de zittings zaal uit, rende naar een raam en sprong door de ruit naar bui ten. Via het dak van een gepar keerde auto vluchtte de veroor deelde de stad in. Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts f 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend if de bus. Mijn voordeel 9,80. Q Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. VOÓr het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. U kunt deze bon opstui Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te sturen, kunt het Leidsch Dagblad, n bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1