Man Kulker op weg naar Seoel Mentale klap voor vrouwenkernploeg Boorsma sluit vrede met coach Regionale atleten in landenwedstrijd Bataven-atleet breekt onstuimig door Valse noten ontsieren huldiging Wasmeier SWIFT LOTERIJ Invalster in Serajewo Voorlopige vergunning voor Varadi Gips voor Ajacied Spelbos Door afhaken van zieke Ria Visser Thijssen nog tot 1987 bij Fortuna S Druk naseizoen voor 'Oranjesehaatsters' VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Behalve Han Kul- ker, kersvers Nederlands atle- tiekkampioen op de 800 en 1500 nieter, zullen zondag in Maas tricht nog enige regionale atle ten hun opwachting maken tij dens de atletiekinterland tegen België. Op grond van hun prestaties tijdens de nationale indoor kampioenschappen, die het af gelopen weekeinde in hetzelfde Maastricht werden gehouden, kregen nog drie atleten van de Leidse verenigingen AV Hol land en De Bateven uitnodigin gen voor deze landenwedstrijd die als bijnummer geldt van de Nederlandse juniorenkam pioenschappen. Zo mag snel wandelaar Dirk Maassen v.d. Brink(AV Holland) zijn land voor de 21e maal vertegen woordigen, hoewel het voor het eerst is dat hij dat indoor doet (5km). Clubgenote Yvonne van Dorp komt op de 400 meter uit en Bataaf Wibo Lelieveld zal op de 1500 meter aan de start ver schijnen. '"BB" "W» "y «g| mm BORMIO (SID/DPA) - De orga nisatoren van de strijd om de wereldtitels skiën in de Ita liaanse plaats Bormio maakten gisteren een pijnlijke vergis sing. Tijdens de huldiging na afloop van de reuzeslalom klonk voor de Westduitse win naar Markus Wasmeier uit de luidsprekers de hymne van de DDR. Ondanks protesten van Westduitse zijde werd het ver keerde volkslied in zijn geheel afgedraaid. Na enkele minuten besloten de geschrokken orga nisatoren te redden wat er te redden viel en lieten een blaas- kapel alsnog de Westduitse hymne spelen. Volgens een woordvoerder van de wed strijdleiding was het verkeerde spoor van een cassettebandje, met daarop de volksliederen van zowel de Bondsrepubliek als de DDR, op de recorder ge zet. Han Kulker werkt de spieren los in de Leidse Hout. Volgens bondscoach Bram Wassenaar is De Bataven-atleet "een ruwe diamant die nog wat moet worden bijgeslepen". (foto Holvast) mijn zinnen echt op de 1500. Niet alleen omdat ik daar meer aanleg voor heb, maar ook omdat ik het een leuker onderdeel vind. Het wedstrijdelement is groter dan op de 800, dat internationaal gezien steeds meer op een langgerekte sprint gaat lijken. Het is zo snel mogelijk van start gaan en kijken wie dat het langst volhoudt. In een 1500 meterrace kan nog wel eens een leuk tactisch element zitten". Op grond van zijn tactische in zicht heeft Kulker zeer goede hoop dat hij alsnog zal worden toege voegd aan de nationale ploeg die aan het eind van deze maand wordt afgevaardigd naar het EK-indoor in Athene. "Ik heb vorig seizoen in Lissabon bewezen dat ik goed op een ereplaats kan lopen. Daar be haalde ik mijn eerste aanspreken de internationale overwinning. Ik versloeg de Spanjaard Gonzales die tweede werd op de wereldspe- len in Parijs. Daarom verwacht ik dat de KNAU me wel naar Athene zal laten gaan. Toch zal ik voor alle zekerheid dit weekeinde in Maas tricht tijdens de indoorinterland tegen België nog maar een aanval op de limiet doen". Mocht Kulker geen ticket voor Athene krijgen dan zal hij daar niet lang over treuren. "Want ik heb maar één doel en dat zijn de Olym pische Spelen van '88 in Seoel. Daar wil er op de 1500 meter bij zijn. Mijn geluk is dat er dit jaar na het EK-indoor geen grote wedstrij den meer zijn. Volgend jaar heb je dan het EK op de baan eh in '87 het WK. Voor mij een gunstige op bouw wat toernooien betreft. Ik heb me eens laten vertellen dat de top van een 1500 meteratleet rond de 28 ligt en tijdens de Spelen in Seoel ben ik dus, ehh, juist ja, rond de 28. Door de winterse omstandigheden zijn onze verenigingsakti- viteiten bijna tot het nulpunt gedaald. Bij gebrek aan kontakten, is het ons niet mogelijk gebleken alle loten te verkopen. Reden voor het bestuur de trekkingsdata 2 maanden op te schuiven. De nieuwe trekkingsdata zijn: 26 april, 31 mei en 28 juni 1985. Het bestuur L R. 8c T V. Swift SERAJEWO (GPD) Alie Boors ma werd vorig jaar op een avond in april gebeld door Egbert van 't Oe ver, die haar hakkelend meedeelde dat ze niet langer van het selecte gezelschap van de kerngroep be hoorde. Donderdagmorgen om half acht hing Egbert van 't Oever, de KNSB-functionaris voor organi satorische zaken, opnieuw aan de lijn in Huize Boorsma, maar nu met de vraag of ze onmiddellijk naar Schiphol kon komen om als vervangster van Ria Visser met de ploeg mee te reizen naar Serajewo. „Niet te geloven", zei Alie Boors ma in het vliegtuig, „zo zit je ner gens bij en zo ben je op weg naar een wereldkampioenschap. Wie had dat durven dromen". Alie Boorsma werd door Kloos terboer vorig jaar uit zijn ploeg ver wijderd omdat ze in zijn ogen men taal te zwak was. „En bovendien vond hij mij te oud", aldus Boors ma. „Maar niemand heeft toen aan dacht geschonken aan een rugbles sure, waar ik lange tijd last van heb gehad en nu nog heb. Ik ga aan het einde van dit seizoen naar het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen om foto's te maken". Alie Boorsma trainde als ge westelijk rijdster meestal alleen op de baan in Heerenveen. Ze werd bijgestaan door de trainster van het gewest Friesland, Sijtje van der Lende, en geadviseerd door ex-all round-coach Henk Boer. „Vooral Sijtje heeft me goed opgevangen". ROTTERDAM (GPD) Feye- noord moet opnieuw gaan onder handelen met Bela Varadi. Met de Hongaarse oud-international was onlangs een principe-overeen komst voor anderhalf jaar geslo ten, maar de Stichting Arbeidsza ken heeft een contract voor die pe riode onmogelijk gemaakt. De stichting besloot gisteravond het ministerie van sociale zaken te ad- viserén Varadi voorlopig een werk vergunning tot en met 30 juni te verlenen. Na die periode zal een eventuele aanvraag opnieuw wor den bekeken door Arbeidszaken, dat overigens wel gaat onderzoe ken of Feyenoord in dit geval ge bruik heeft gemaakt van de dien- .sten van een illegale voetbalmake laar. Feyenoord-voorzitter Gerard Kerkum is daar niet bang voor: „Daar lig ik niet wakker van. We hebben een tip gekregen en die zaak zelf verder afgehandeld. Ik ben blij dat het advies positief is, je kunt tenslotte altijd om verlenging vragen. Maar het betekent wel dat we weer moeten gaan praten met Varadi en met zijn club Tours". Nu de Hongaar voorlopig aan de slag mag in de Kuip, dreigt op de achtergrond een kort geding tegen Feyenoord van Andrej Jeliazkov. De Bulgaar zou de club willen aan klagen omdat hij vorig seizoen weg moest en niet in Nederland aan de slag kon. Kerkum: „Maar dat is on zin. Hij wilde zelf weg, dus daar voor kan hij nooit de club aanspra kelijk stellen". Door haar tweede plaats op het Nederlands kampioenschap sprint mocht ze in januari met Klooster boers équipe mee naar Davos om zich voor te bereiden op de selec tiewedstrijd voor het wereldkam pioenschap sprint. Dat kwalifica tieduel vindt volgende week plaats in Inzeil. Alie Boorsma werd het afgelo pen weekeinde bij de nationale strijd in Alkmaar vierde en dankte daar haar reserveplaats en uitein delijke invallersrol aan. „In mijn achterhoofd heb ik er een beetje re kening mee gehouden dat dit kon gebeuren, omdat Yvonne van Gen- nip ziek was geweest. Maar feite lijk was het langebaanseizoen voorbij voor mij en restte alleen het sprint-selectieduel in Inzeil nog. Daar had ik me al helemaal op gericht. Daarom ben ik dinsdag en woensdag met Sijtje van der Lende gaan trainen op het sprintwerk". Boorsma is een beetje bevreesd, dat het WK-toernooi in Serajewo voor haar net te laat komt. „Ik ben bang dat ik een beetje over mijn top heen ben, maar zekerheid daar over heb ik natuurlijk niet, en ik hoop het ook niet. Ik heb al het he le jaar aan selectiewedstrijden moeten meedoen, terwijl de kern ploeg het zo nu en dan wel eens iets rustiger aan kon doen. Elke wedstrijd weer heb ik me moeten bewijzen. En dat week-in week-uit. Daardoor zou het best eens kun nen zijn dat ik een beetje ben opge brand. Ik zal in ieder geval mijn best doen". „Ik zie dit toernooi niet als dè manier om mijn gram op Klooster boer te halen. Ik heb mijn gelijk in de afgelopen tijd toch immers al meerdere malen bewezen. Dat hoeft niet meer. Of hoor ik er pas echt weer bij als ik wereldkam pioene word? Nee toch", aldus Boorsma, die een soort gewapende vrede met Kloosterboer heeft gete kend. „Hij moet me tenslotte toch weer coachen. We hebben de situa tie, zoals die er nu ligt, beiden maar geaccepteerd". UTRECHT (GPD) - Ronald Spel bos heeft zondagmiddag in de competitiewedstrijd tegen MW een botje in zijn voet gebroken. De voet van Spelbos is inmiddels in het gips gezet. De aanvoerder van het Nederlands elftal verwacht overigens dat hij woensdag 17 fe bruari alweer met Ajax kan mee spelen in de bekerwedstrijd tegen PSV. Ook voor de interland tegen Cyprus op 27 februari acht Spelbos zich niet uitgeschakeld. „Het gips is voor de zekerheid aangebracht, maandag mag het er weer af. Misschien train ik dinsdag alweer mee. Heb ik last, dan wacht ik nog een paar dagen, maar ruim voor de interland tegen Cyprus ben ik weer fit". LEIDEN - Vijfjaar geleden was hij nog een erkend stapper en nu staat de atleet Han Kulker op de drem pel van een internationale door braak. Bij afwezigheid van Rob Druppers sleepte hij het afgelopen weekeinde op het NK-inderoor in Maastricht beide middenafstand- stitels in de wacht. Op de 800 meter bleef Kulker slechts tweehonderd sten van een seconde verwijderd van de limiet voor het EK-indoor, terwijl hij op de 1500 meter zijn fraaie techniek en tactische inzicht demonstreerde. Op deze afstapd hoopt het natuurtalent uit Leid- schendam over drieënhalf jaar in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel te vlammen. Met zijn sporttasje onder de arm meldde Han Kulker zich eind 1980 aan de poort van het atletiekcom- plex in de Leidse Hout, het domein van de beide Leidse verenigingen Holland en De Bataven. Aan de eerste de beste voorbijganger vroeg hij een keertje mee te mogen trainen en omdat hij die avond toe vallig een Bataven-atleet tegen het lijf liep, werd Han Kulker lid van de kleinste van de twee Leidse at letiekverenigingen "Ik had nog nooit in verenigings verband aan sport gedaan. Wel liep ik regelmatig een prestatieloopje. Dat ging heel soepel, ik won nog wel eens. Vooral de kortere lopen. Daarom heb ik me bij een vereni ging aangesloten, om te kijken hoever ik kan komen". Volgens ingewijden in de atle- tieksport moet dat zeer ver zijn. Rob Druppers is al een paar keer op De Bataven-atleet gestuit. "Ein delijk weer eens iemand in Neder land die wat harder gaat", verheugt Druppers zich over de progressie van Kulker. "Alleen is het zaak dat hij nu wat geduld opbrengt en niet te snel de aansluiting met de inter nationale top wil bereiken". Ruwe diamant De Bataven en binnen een jaar werd nieuwkomer Kulker overge heveld naar de trainingsgroep van Bram Wassenaar. Die noemt zijn pupil "een ruwe diamant die nog wat moet worden bijgeslepen". Volgens Wassenaar, tevens bonds coach voor de middenafstand, gaat Kulker het trainen en wedstrijden lopen nu zo gemakkelijk af dat hij zijn snelheid niet optimaal benut. "Daar gaan we voorlopig aan werken, aan het neerzetten van snellere tijden, want ik ben er van overtuigd dat het met Han allemaal nog veel sneller kan". door Jaap Visser SERAJEWO (GPD) De sfeer binnen de Nederlandse vrouwenkernploeg is door de tegenslagen van de afgelopen dagen grondig verpest Het zelfvertrouwen dat de formatie van Tjaart Kloosterboer na de EK-successen kenmerkte, heeft aan de vooravond van het wereldkampioenschap in Serajewo plaatsgemaakt voor een timide stemming. Door het wegvallen van Ria Visser, die ziek in Nederland is achtergebleven, en de ge dwongen rustpauze die Yvonne van Gennip heeft moeten nemen, heeft de Oranje-afvaar diging geen al te hoge verwachtingen meer van het komende toernooi om het wereld kampioenschap. Snelheid die Kulker volgens Druppers op dit moment tekort komt om een internationale door braak af te dwingen. "Voor de 800 meter is hij op dit moment gewoon niet snel genoeg, daarom lijkt het me beter dat hij zich wat meer gaat toeleggen op de 1500 meter. Op die afstand zou hij het best eens kun nen gaan maken. Maar daarnaast zal hij stevig op snelheid moeten trainen anders komt hij er niet". Behartenswaardige woorden van Druppers, die voor Kulker in het komend baanseizoen als baken op de atletiekbaan zal dienen. "Op hem richt ik mij. Ik streef er naar het gat met Druppers zo klein mo gelijk te maken", aldus de 25-jarige computerprogrammeur. Voorlopig is Kulker er tijdens de onderlinge confronaties met Drup pers niet aan te pas gekomen. Op het nationaal baankampioenschap van 1983 werd Kulker op de 800 meter nog derde met een achter stand van vier seconden op Drup- pers. Vorig jaar finishte hij op het NK als tweede, een halve seconde na Druppers. "Maar Rob liep ging toen op het laatste rechte eind lang niet vol uit", relativeert Kulker zelf die op merkelijke progressie. "Ik heb dan ook beslist niet de illusie hem dit seizoen op die afstand te kunnen verslaan. Dat is trouwens ook niet mijn doel want ik wil inderdaad het accent langzaam gaan verleg gen naar de 1500 meter. Dat moet mijn afstand worden". Tactisch inzicht Op de metrieke mijl zit Kulker zijn voorbeeld Druppers ook aan zienlijk dichter op de hielen. "Dit seizoen wil ik onder de 3.40 komen, dat moet kunnen, dan pak ik met een het clubrecord van Wibo Lelie veld, dat staat op 3.40,1. Op de 800 meter moet ik trouwens ook nog het clubrecord zien te verbeteren. Dat is nog altijd in handen van Koen Gijsbers met 1.46,8". Behalve het vestigen van een clubrecord koestert Kulker weinig ambities met betrekking tot de 800 meter. "Die zal ik in de toekomst alleen nog maar lopen als training voor mijn basissnelheid. Ik zet SITTARD (ANP) - Frans Thijssen heefl zich gisteravond contractueel verplicht tot het einde van het sei zoen 1986/1987 voor de Sittardse eredivisieclub Fortuna S te spelen. De 32-jarige Thijssen stond nog on der contract van het Canadese Vancouver White Caps, dat op punt staat failliet te gaan. Het be stuur van de Limburgse vereni ging kwam tot een afkoopregeling met de Canadezen, waarmee naar verluidt een bedrag van 150.000 gulden was gemoeid. Frans Thijs sen speelde al sedert oktober van het vorig jaar op huurbasis bij de Limburgse club. Van der Linden Nadat eerder deze week niet tot een overeenstemming kon worden gekomen voetbalt FC Utrecht-spe ler John van der Linden de komen de anderhalfjaar toch by eerste-di- visionist RBC. Van der Linden tekende gisteren het contract bij de Roosendaalse ploeg en maakte zijn eerste trai ning met de RBC-selectie mee. Ajacied Marcel van Buuren is voor de rest van het voetbalseizoen uitgeleend aan Volendam. De 21- jarige aanvaller kan zondag in de eredivisiewedstrijd in Utrecht te gen FC Utrecht al voor de Volen- dammers meespelen. Alie Boorsma vreest dat het WK voor haar als mosterd na de maaltijd komt: "Ik denk dat ik over mijn top ben". (archieffoto) SERAJEWO (ANP) - Het slot van het schaatsseizoen kent nog de nodige activiteiten voor de kernploegrijdsters. De verliezers van de selectiewed strijden in Inzeil voor de wereldtitelstrijd sprint worden begin maart op nieuw naar de Zuidduitse kunstijsbaan gestuurd om deel te nemen aan het toernooi om de „Gouden Schaats". De KNSB heeft besloten de meer opbrengst van de Europese titelstrijd vrouwen in Groningen en de strijd om het Nederlands kampioenschap in Alkmaar ten goede te laten komen aan de rijdsters. Aanvankelijk was er geen financiële ruimte voor het toernooi in Inzeil op de begroting. De slotakkoorden van het seizoen '84/'85 staan geprogrammeerd voor Karl-Marx-Stad. Op 9 en 10 maart vindt in de Oostduitse stad de drielan- denwedstrijd tussen de gemengde ploegen van de DDR, Finland en Ne derland plaats. Bij de allrounders worden, zowel bij de mannen als vrou wen, de beste drie Nederlanders van de wereldtiteltoernooien gestuurd. Over de aanwijzing van de sprintspecialisten, bij vrouwen en mannen, beslist de begeleidingscommissie kernploegen (BCK). Nadat Yvonne van Gennip lang zaam maar zeker opkrabbelde na haar buikgriep en Kloosterboer, die zelf ook ziek is geweest in het afgelopen weekeinde, weer moed begon te krijgen voor de strijd in Sgrajewo, gaf de afzegging van Vis ser de vrouwenploeg een enorme domper. Kloosterboer: „Je ziet al het werk van dit jaar zo door je vin gers glijden". En meende Yvonne van Gennip, die niet meer ziek is maar zich ook nog lang niet in WK- vorm voelt: „We trekken al het hele jaar met elkaar op en leefden hele maal naar dit evenement toe. De ziekte van Ria is voor iedereen dan ook een mentale dreun". De vraag( die het gezelschap gis teren op weg naar de Joegoslavi sche olympische stad bezighield was of deze rampspoed niet voor komen had kunnen worden. Tjaart Kloosterboer, sportarts Maarten Koorenneef de tijdelijke vervan ger van Rob Pluijmers en fysio therapeut Ab Meijering vinden al len dat de begeleiding geen enkele blaam treft. Meijering: „Dit heeft allemaal met louter toeval te ma ken. De fout is alleen geweest dat wij uit Davos voor het Nederlands kampioenschap terug naar Neder land moesten komen. Dat is fnui kend geworden. Normaal gespro ken valt een Nederlands kam pioenschap niet midden in het sei zoen en kun je tot vlak voor het vertrek naar de EK of WK in een trainingskamp blijven". „Teruggaan naar Nederland is gevaarlijk, zoals nu is gebleken. Niet alleen door het klimaatsver schil tussen Davos en Nederland, maar ook door de contacten met naaste familie en dergelijke. Je hebt het vooral in de maanden ja nuari en februari zo te pakken. Als we rustig in het trainingskamp in Davos hadden kunnen blijven was er niets aan de hand geweest. Ik heb de vrouwen nog gewaar schuwd, toen we uit Zwitserland terugkeerden, dat ze moesten op passen niet in aanraking te komen met grieperige of zieke mensen. Daar heb ik op gehamerd. Van Gennip heeft dat helaas wel ge daan. Eigenlijk had ze, toen ze wist dat haar vader ziek was, meteen uit huis gehaald moeten worden". Van Gennip verontschuldigend: „Wist ik veel. Ik heb mijn vader hooguit twintig seconden gesproken toen hij ziek op bed lag. In dat korte tijdsbestek moet ik aangestoken zijn". De vrouwen krijgen om infectie te voorkomen elk jaar in november en griepinjectie. „Maar", stelt Maarten Koorenneef, „die be schermt je voor de tien meest voor komende griepsoorten. Er zijn wel driehonderd verschillende soorten virusinfecties, waartegen je je niet allemaal kunt laten inenten". Naast de griepinjectie krijgen de kernploegleden elke maand ook nog eens een spuit met afweerstof- fen. Meijering: „Topsporters zijn zo kwetsbaar als ik weet niet wat. Ze balanceren op het randje. Door de enorme belasting in de training neemt hun presatievermogen toe, maar hun afweermechanisme af. De verhouding rode en witte bloedlichaampjes komt anders te liggen". Tjaart Kloosterboer meent dat ook de aanwezigheid van een arts tijdens het trainingskamp in Davos de plotselinge ziektegevallen niet had kunnen voorkomen. Pluijmers kon niet in het Zwitserse winter sportoord aanwezig zijn omdat hij na het EK overspannen was ge raakt. De ploeg bleef daardoor ver stoken van medische begeleiding in Davos. Maar, zo zegt Klooster boer, zelfs al had Pluijmers dag en nacht op het ijs gestaan, dat nog was dit gebeurd". Yvonne van Gennip houdt daar een andere me ning op na: „Het hele jaar kon de leiding aan de hand van bloedon derzoeken zien of we de grens van overbelasting en overtraining ge passeerd waren. In Davos kon dat onderzoek door Pluijmers' afwe zigheid niet geschieden. Anders was men er misschien achter geko men dat we te hard aan het trainen waren. Want ik geloof wel, dat we na het EK in Groningen te weinig rust hebben gehad. We zijn onvol doende hersteld en te snel weer aan de gang gegaan in Davos. Ik voelde me op een gegeven moment doodmoe. Misschien was er aan de hand van bloedonderzoek toch meer controle geweest". Sportarts Maarten Koorenneef gelooft niet dat overbelasting de oorzaak is. „Ik weet er natuurlijk niet het fijne van, omdat ik de ver vanger ben van Pluijmers en dus nog maar kort bij de ploeg ben. Maar aan de hand van wat ik van Pluijmers heb gehoord en informa tie van anderen, kan ik geen fouten in de begeleiding of voorbereiding constateren. Zo'n virus slaat bij ie dereen toe, of je nu overtraind bent of niet. Dat eerst Van Gennip, ver volgens Kloosterboer en nu Visser ziek zijn geworden, heeft met puur toeval te maken en niets anders".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13