Biotechnologisch bedrijf definitief naar Leeuwenhoek Plan woontoren is van de baan NMB stopt verkoop Krugerrand nog niet Meisje verkracht in opvanghuis aan Rijnsburgerweg Optimisme over science-park Bedrijvencentrum bij universiteit al vol h, Plan voor één grote kraam op Hoogstraat PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De vestiging van Mogen International, het Westeuropese steun punt van het Amerikaanse biotechnologische bedrijf Molecular Genetics Inc. (MGI) in de Leeuwenhoek is definitief rond. Op een bijeenkomst in Den Haag die mede werd gehouden ter gelegenheid van het 410- jarig bestaan van de univer siteit werd dit gistermiddag bekendgemaakt. LEIDEN - Het Academisch Bedrijvencentrum (ABC) van de universiteit is al volgeboekt, terwijl vandaag de eerste paal ervoor is geslagen. Vol gens E.C.R.M. Keijser, voorzitter van de stichting ABC, is er zoveel be langstelling voor de 400 vierkante meter bedrijfsruimte, dat een aanvul ling van 800 vierkante meter inmiddels in voorbereiding is. "Wat hier in Leiden gebeurt is op een zekere manier uniek", vertelde Keijser gisteren, behoorlijk enthousiast. Volgens hem is het volstromen van het centrum te danken aan de legio voordelen die het initiatief begin nende ondernemers heeft te bieden: onder meer de ligging naast het bioscience-park in ontwikkeling en het feit dat het ABC het bedrijfsleven een duidelijk ingang naar de universiteit biedt. Bovendien is het voor het bedrijfsleven vrij kostbaar om kleine labora toria te laten bouwen, zodat men liever bij of via het ABC deze ruimte huurt. "Ik verwacht een stimulerende werking van ABC op universiteit en bedrijfsleven", zei Keijser verder. De bedrijven die aanspraak kunnen maken op ruimte in het ABC zijn onder meer enkele softwarebureaus. In de tijdelijk huisvesting van het centrum waren al Alpha Electronics Circuits, een bedrijfje dat een me disch apparaat ontwikkelt, en Holland Biotechnology. "De universiteit kan zich moeilij ker een beter verjaardagscadeautje wensen. Hoogwaardige technolo gisch bedrijven horen in een hoog waardige technologische omge ving thuis", feliciteerde Fase de aanwezige kopstukken van de uni versiteit. E.C.R.M. Keijser, hoofd van de gemeentelijke afdeling economi sche zaken, verwacht dat in 1985 met vijf of zes bedrijven definitieve afspraken voor de vestiging in het science-park worden gemaakt. "En in 1986 en 1987 met beduidend meer bedrijven". Met vier bedrij ven zijn momenteel dusdanig se rieuze onderhandelingen gaande, dat binnen een half jaar concrete resultaten worden verwacht. Passend De gemeente hanteert onder meer als selectiecriterium dat de biotechnologische bedrijven bij de universiteit moeten passen. Bedrij ven die grote proeftuinen nodig hebben, komen niet in aanmer king, want daarvoor is in de Leeu wenhoek geen ruimte. Bedrijven die niet binnen enkele jaren klaar voor produktie zijn, en waar dus voorlopig veel geld bij moet, ko men ook eerst op de wachtlijst te recht. Bij de bedrijven die momenteel 'in the picture' zijn, is een sierteelt- veredelingsbedrijf aanwezig. Ook firma's die in de medische sector en de agrarische hoek bezig zijn hebben belangstelling. Onderhan Schets van het 'bioscience-park': dwars door het park loopt van links naar rechts de weg Amsterdam-Den Haag (Wassenaar). Boven het park loopt de Rijn. Rechts van de rijksweg zijn de Huygens- en Gorlaeus-labo- delingen met een bedrijfje dat langs biologische weg produkten tegen milieuvervuiling wil maken en een bedrijfje in membraantech nologie zijn aan de gang. De ge meente wil niet uitsluitend Ameri kaanse, maar ook Europese en Ne derlandse bedrijven aantrekken. In de laatste aanwinst, Mogen Int., heeft de Maatschappij voor In dustriële Projecten (MIP) in Den Haag voor twee miljoen dollar gëinvesteerd. Overheidssubsidies tot een bedrag van een miljoen dol lar zijn haalbaar. De overige inves ratoria te herkennen, daaronder de universitaire sportvelden en sport centrum. Boven dit gedeelte loopt de Wassenaarseweg, onder de Plesman- laan. teringen komen voor rekening van het Amerikaanse moederbedrijf. Mogen Int. wil in 1986 beginnen, kort nadat het Amerikaanse bedrijf Centocor, dat nog dit jaar de eerste paal slaat in het gebied Leeuwen hoek, is gaan draaien. In 1988 denkt Mogen 25 man, voornamelij- ke Nederlandse wetenschappers, in dienst te hebben, deelde vice- president R. A. Kleese van het moe derbedrijf MGI mee. In de yer- enigde Staten is MGI in zes jaar uitgegroeid tot een bedrijf met 120 werknemers in zes vestigingen. Eerst onderzoek Volgens Kleese zal in Leiden de eerste jaren, samen met de univer siteit, research en onderzoek wor den gedaan naar de veredeling van zaden en gewassen en diergenees middelen. De produktie zal later op gang komen. Men overweegt een proeftuin in Wageningen bij de landbouwhogeschool aan te leg gen. Overigens meldde wethouder Fase dat B en W inmiddels een voorbereidingsbesluit hebben ge nomen om de huizenbouw in het bestemmingsplan te vervangen door bedrijven. "Ik denk dat er ruimte genoeg is in de Stevenshof. Bovendien wisten we destijds, toen we besloten huizen in de Leeuwenhoek te plannen, nog niet dat de aantallen door het rijk ge subsidieerde woningen zouden te genvallen". De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is gister avond zonder één aanmerking ak koord gegaan met de voorgeno men wijziging van het bestem mingsplan. LEIDEN - Een vijftienjarig meisje heeft bij de politie aangifte gedaan van verkrachting. Zij zou door drie jongens, van 20,16 en 15 jaar vorige week woensdag zijn misbruikt in het huis van 'Begeleid wonen voor vrouwen' aan de Rijnsburgerweg. Het meisje kwam daar dikwijls op bezoek bij een bevriende vrouw. Deze vrouw zou volgens de politie geregeld bezoek van jon gens ontvangen, die dan blijven slapen. Ook het meisje bleef vol gens de politie wel eens aan de Rijnsburgerweg met een van de jongens slapen. De gebeurtenissen reconstrue rend komt de politie tot de volgen de lezing. Op die bewuste woens dagavond is het meisje weer op be zoek bij de vrouw. Ook zijn drie jongens aanwezig, evenals de ove rige drie bewoonsters van het huis. De sfeer is "gezellig en pikant". Wanneer even later nog twee jon gens arriveren, wordt de sfeer wat minder gezellig, want dit tweetal heeft te diep in het glaasje geke ken. De vriendin van het meisje voorvoelt kennelijk moeilijkhe den, want op een gegeven moment zegt zij dat zij nog naar het zieken huis moet met haar kind. Een van de knapen brengt haar daarop weg. Niet naar het ziekenhuis, maar naar het centrum Onderdak in de Rembrandtstraat. Het meisje blijft met de andere vrouwen en de vier mannen achter. Vervolgens vertrekken de vrou wen naar hun kamers en nemen het meisje mee. Maar later gaat het meisje terug naar de kamer, waar de vier jongens zich nog bevinden, "om een tasje te halen". Bij bin nenkomst wordt zij stevig door drie van hen vastgepakt en ziet geen kans weg te komen. De vierde probeert de anderen te bewegen haar los te laten, maar zonder re sultaat. De 20-jarige dronken jon gen trekt het meisje naar de dou cheruimte en verkracht haar. Ver volgens gaat de 16-jarige jongen, die overigens nuchter is, de dou che in en misbruikt haar eveneens. De 15-jarige jongen stelt ook een poging in het werk, maar dat mis lukt. Het meisje heeft zich hevig tegen de jongens verweerd. Na de ver krachting is zij naar de overige be woonsters gevlucht, die haar ertoe bewogen aangifte bij de politie te doen. De jongens waren inmiddels vertrokken. Maandag heeft de politie de 20- jarige jongen aangehouden, afgelo pen dinsdag volgde de arrestatie van de overige twee. Tegenover de politie gaf het drietal als verklaring niet te begrijpen waarom het meis je die avond niet met hen naar bed wilde, terwijl dat voordien toch ge regeld was gebeurd. Volgens een van de begeleidsters van 'Begeleid wonen voor vrou wen' mogen vrouwen die hier tij delijk worden opgevangen desge wenst hun vriend of man aan de Rijnsburgerweg laten slapen. "Als ze daarmee anderen geen overlast bezorgen". In dit geval was al eens met de vrouw gesproken, omdat zij door haar bezoekers de andere be woonsters hinderde. Nog de week ervoor was al door de coördinato ren besproken, dat het nu eens af gelopen moest zijn. Men dacht er over de vrouw het huis uit te zet ten. Ook het bezoek van het 15-jari- ge meisje moest minder worden. Op die woensdagavond heeft de vrouw, volgens de begeleidsters, op het moment dat zij de sfeer be dreigend vond worden, de benen genomen. "Zonder de begeleid sters te waarschuwen, wat in zo'n geval wel regel is". Ook toen zij eenmaal in het centrum Onderdak was aanbeland heeft de vrouw niets gezegd over wat zich op dat moment aan de Rijnsburgerweg driegde af te spelen. De vrouw is inmiddels de toe gang tot het huis aan de Rijnsbur gerweg ontzegd. Dat de overige drie vrouwen niet hebben ingegrepen, komt volgens de begeleidster voort uit angst. "De vrouwen waren zo bang voor de mannen, dat zij niet meer langs de kamer durfden om bij de tele foon te komen en de politie te bel len". Meerderheid raad tegen i het water. De meerderheid i LEIDEN - Het plan voor de bouw van een woontoren aan het Galge water is van de baan. De meeste fracties in de Leidse gemeenteraad zijn in meerderheid, of zelfs unaniem, van mening dat een negentien verdiepingen tellen de toren (vijftig meter hoog) niet past in de schaal van de Transvaal- buurt en zo dicht bij het be schermd stadsgezicht. Eén en an der bleek gisteravond in een verga dering van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Eikerbout zei namens een meer derheid in de PvdA-fractie dat het gemaakte plan de juiste proporties niet in het oog houdt. Kramp (CDA) noemde de toren "totaal niet geslaagd". Volgens PPR/PSP is een woontoren in de Transvaal- buurt niet wenselijk, maar is ook het plan van architect Klunder "niet fraai". Alleen WD en D'66 waren in meerderheid enthousiast over het plan. Driessen (WD) zei geïnteresseerd te blijven in een on derzoek naar de behoefte aan wo nen in hoogbouw. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting concludeerde "neu- zentellend" dat "de woontoren in deze omvang weinig kans maakt". Hij zei dat "persoonlijk jammer te vinden". Het college van B en W zal zich nu nader beraden over de ontstane situatie maar Tesselaar heeft al laten blijken het huidige plan niet door te willen drukken. Een meerderheid in de raad spreekt zich evenwel niet uit tegen 'de nieuwe hoogbouw' in het alge meen, hetgeen betekent dat de bouw van een woontoren in Lei den niet definitief tot de onmoge lijkheden behoort. Het Schutters veld, bijvoorbeeld, zou een betere plek zijn, zo viel gisteravond te be luisteren. Gemeente denkt dat bank binnenkort handel wel staakt LEIDEN - Er wordt een plan gemaakt voor de bouw van een zogenaamde marktverzamelkraam op de Hoogstraat. De marktkramen die tot voor kort in de Hoogstraat stonden, worden beeldverstorend gevonden en mogen, na de restauratie van de Hoog straatkelders, niet in dezelfde vorm worden teruggeplaatst. De meeste leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bleken gister avond van mening dat de marktkramen wel moeten terugkomen maar dat iets aan het uiterlijk van de kramen moet verbeteren. Van der Pluym (PvdA) is geen voorstander van een permanente kraam. Hij vreest dat daardoor het zicht op de Rijn verder zal verminderen. Bo vendien vindt het raadslid de verschillende kramen wel pittoresk. De andere commissieleden menen dat, onder voorwaarde dat het zicht op het water zoveel mogelijk gehandhaafd blijft, een nieuwe marktverzamel kraam wel fraai. Een architect zal van de gemeente opdracht krijgen een schetsontwerp te maken voor een dergelijk gebouwtje. LEIDEN - De Nederlandse Mid- denstandsbank heeft nog geen be sluit genomen over het al dan niet ophouden met de verkoop van de zogenaamde Krugerrands. In het Leidse stadhuis deelden vertegen woordigers van de bank gisteroch tend op een bijeenkomst mee dat een definitief besluit voor 1 maart zal worden genomen. Na afloop van het gesprek zei wethouder Bordewijk echter dat hij verwacht dat de bank zal stoppen met de ver koop. "Ik denk dat die kans groter dan vijftig procent is". Gaat de bank gewoon door met verkopen, dan zal de gemeente Leiden, een reke ninghouder, naar alternatieven gaan zoeken, dat wil zeggen: pro beren een rekening te openen bij een andere bank. De bijeenkomst, waarbij verte genwoordigers van kerken, het omroepwezen, banken, comités en gemeentes aanwezig waren, is het gevolg van een voorstel dat in de cember van het vorige jaar werd aangenomen door de Leidse ge meenteraad. Besloten werd de NMB op te roepen te stoppen met het verkopen van de Krugerrand. Zou de bank geen gehoor geven aan die oproep, dan zou de ge meente Leiden naar alternatieven gaan zoeken. "Het gesprek heeft niet tot over eenstemming geleid; hoewel ieder een wel het idee heeft dat het een open gesprek was dat tot iets zal leiden", concludeerde Bordewijk, terwijl achter zijn rug één van de indieners van het voorstel, PSP'er De la Mar, een bord ophield met daarop de tekst: Krugerrand, bloedgeld. Op de vraag wat de ge meente Leiden nu zal onderne men, luidde het antwoord: afwach ten wat het uiteindelijke besluit van de bank zal zijn. De woordvoerder van de bank, mr. H. Velu, wilde niet zeggen hoe groot de omzet van de Kruger rands is. Wel verklaarde hy dat die omzet is gedaald door de diverse acties. "Belangrijk is dat cijfer ook niet", vervolgde hij. "Het gaat ons veel meer om een principiële kwes tie, namelijk: de vrijheid van de klant. Kijk over de kredietverle ning aan de regering van Zuid- Afrika kan ik kort zijn: die is stop gezet". Reclame "Maar wat betreft de Krugerrand liggen de zaken iets gecompli ceerd. Wij willen onze ethiek niet opleggen aan de klanten. Niet als politieman optreden. Overigens wil ik wel zeggen dat we al zijn ge stopt met het maken van reclame voor de Krugerrand". Velu wees er vervolgens ook op dat het voor een financieel-eeono- mische instelling moeilijk is om te oordelen over de vraag of je in zee moet gaan met regeringen die wor den geleid door lieden met vuile handen. "Hoeveel ik besef dat we niet neutraal kunnen blijven". Gaat de verkoop van de Kruger rands gewoon door, dan zal de ge meente Leiden, zoals gezegd, naar andere banken stappen. Probleem is evenwel dat die andere banken waarschijnlijk zullen stoppen met verkoop wanneer de NMB op houdt. Zet de NMB geen punt ach ter de verkoop, dan mag verwacht worden dat ook dit besluit zal wor den gevolgd. Mes NMB-vertegenwoordiger Velu besloot zijn verhaal met te stellen dat hij niet wilde denken aan "Het mes dat op onze borst is gezet". En hij voegde daaraan toe: "We zijn vanochtend in elk geval wel weer wat wijzer geworden". Eén van de uitspraken die er volgens de PSP'er De la Mar op wijzen dat de bank in maart zal besluiten om te stoppen met verkoop. "Maar dat mogen ze nu natuurlijk nog niet zeggen". Afwachten tot maart doet in elk geval het Medisch Comité Vietnam niet. Een woordvoerder maakte gisterochtend bekend dat het co mité zijn rekening bij de NMB zal opzeggen. "We doen dit naar aan leiding van dit gesprek. Het lijkt ons voor de bank nog maar een kleine stap: stoppen. En we begrij pen dan ook niet waarom ze dit niet doen". Bejaardencarnaval Rommelmarkt (2) Carnavalsvereniging De Hut spotten presenteert zaterdag het jaarlijkse bejaardencarnaval in de Stadsgehoorzaal. Het festijn begint om half twee; de zaal gaat om één uur open. Optredende ar tiesten zijn Harry Touw, Helen Sheperd, trio Henny Langeveld, Leidse Kees, Jerry Bey en vele an deren. De voorverkoop is inmid dels begonnen. Voor informatie: tel. 134089. Klubhuis Matilo organiseert op zaterdag eveneens een rommel markt. Men begint om 10 uur s' morgens. Om de markt wat op te vrolijken is er ook een 'touwtje- trekkraam', een alsmede een stroopwafel- en snoepkraam. Men vervoege zich aan de Zaan- straat. Postzegels ln de kantine van 'HCG', ingang 5 Meilaan, wordt op maandag de maandelijkse ruil-kontakt- en veilingavond van 'De Postzegel vrienden' gehouden. Vanaf zeven uur is de zaal geopend. Na half acht is er gelegenheid tot het be zichtigen van de zogenaamde ka vels. Vrouwen In het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht wordt op zaterdag de eer ste avond gehouden in het kader van een cyclus over vriendinnen. Deze avond zal de film 'Die Freundin' van Margaretha von Trotta worden gedraaid. De aan vang is om negen uur. Een vertegenwoordiger van ko- mitee Zuidelijk Afrika maakte gis terochtend duidelijk dat men voor lopig gewoon doorgaat met de ac ties. Zo zullen de directeuren van Rabo-vestigingen binnenkort brie ven ontvangen van het comité. Over het standpunt van de NMB dat men de vrijheid van de klant dient te respecteren, zei het comi té-lid: "Als het om de Krugerrand gaat, kun je niet stellen dat je als bank geen eigen verantwoordelijk heid hebt. Zuid-Afrika voert im mers het beleid om zoveel moge lijk munten te slijten aan de ban ken". Vrouw ramt onder invloed drie auto's LEIDEN - De politie heeft van nacht om half vier op de Turfmarkt een 37-jarige automobiliste aange houden die onder invloed van alco hol achter het stuur zat. Komende van de Langebrug was de vrouw bij het nemen van de rechterbocht naar het Rapenburg tegen een links aan het water geparkeerde auto opgereden. Door de klap was de auto tegen een daarvoor gepar keerde wagen opgebotst. Vervolgens ramde de vrouw op de Turfmarkt nog eens twee aan het water geparkeerde auto's en kwam tegen de derde tot stilstand. Getuigen van het rijgedrag van de vrouw trokken daarop de contact sleutel uit het slot. Toen de politie arriveerde, weigerde de vrouw een bloedproef te laten afnemen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4