'Inkomens arts en notaris vrij laten' NMB wil journalisten laten getuigen SER: marktwerking verbeteren Dollar bereikt nieuwe top door stijgen rente Boer snoept winkelier 600 miljoen gulden af Weer minder mijnstakers Tilburgsche gaf meer Itredieten dan mocht Wel salarisverhogiiig voor hogere functies Surséance verleend aan ex-directeur van Philips DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De Sociaal-Economische Raad is eensgezind van mening dat de overheid de inkomens in de vrije beroepen vrij moet laten. Alleen als de markt niet goed functioneert kan er aanleiding zijn tot het (tijdelijk) voeren van een inkomensbe leid voor bepaalde groepen. Dat staat in het ontwerp-advies over de inkomensvorming van vrije beroepen dat vandaag is ver schenen en vrijdag 15 februari wordt vastgesteld. Volgens de SER werkt de markt redelijk werkt bij accountants, advocaten, architec ten, stedebouwkundigen en raad gevende ingenieurs. Aan hun inko mens hoeft niet te worden gesleu teld. Minder gunstig is de situatie bij notarissen, huisartsen en medische specialisten, tandartsen, fysiothe rapeuten en apothekers. Alvorens in te grijpen moet volgens de SER echter worden gèprobeerd de marktwerking te verbeteren. Bij notarissen zou dat kunnen door de vestigingsbeperkingen weg te ne men en de verplichting om bepaal de transacties notarieel vast te leg gen af te schaffen. Hierdoor zou een betere prijsconcurrentie kun nen ontstaan. Ook zou de overheid eventueel verplichte inschakeling van een notaris zelf in beheer kunnen ne men. Een derde mogelijkheid is dat notarissen in overheidsdienst worden genomen. Volgens de SER zijn de vrije beroepen vergelijk baar met bepaalde overheidsfunc ties, waar hoge eisen worden ge steld aan kennis en verantwoorde lijkheid. Medici Voor de vrije medische beroepen kan een scherper budgetbeleid lei den tot redelijke inkomensverhou dingen, zo meent de SER. Door een maximum aan de uitgaven te stellen, is tevens een begrenzing aan de inkomens aangebracht. Oojc ingrijpen in de tarieven wordt niet uitgesloten. Kort en zakelijk U itzendbureaus De 2.500 vaste werknemers van de Nederlandse uitzendbureaus gaan dit jaar niet korter werken. De prijscompensatie van 1 januari en 1 juli wordt uitgekeerd om de koopkracht van het vaste perso neel te verbeteren, zo zijn bonden en werkgevers overeengekomen. Volgens bestuurder Van Gils van de Unie BLHP heeft het pas vol gend jaar weer zin om de draad van een kortere werkweek weer op te pakken. „De uitzendbureaus heb ben tot vorig jaar in de malaise ge zeten. Het was nu belangrijker de koopkracht van het personeel te verbeteren". Wegenonderhoud De aannemers van de Neder landse Vereniging van Wegenbou wers hebben in 1984 vijftien pro cent meer opdrachten ontvangen dan in 1983. Dat heeft hun voorzit ter, ir J.C. van der Lippe, bekend gemaakt. De toename is volgens hem enerzijds te danken aan mi nister Smit-Kroes (verkeer) en an derzijds aan de gemeenten, die een verhoogde belangstelling aan de dag legden voor de subsidierege ling voor rioleringen. Desondanks is er nog een grote achterstand van vooral gemeentelijke en provincia le wegen. Energiebalans Nederland heeft in 1984 voor 51,3 miljard gulden geëxporteerd aan energiedragers, vooral aardgas, en energieprodukten. Ten opzichte van 1983 betekent dit een stijging van 10 procent. De invoer van ener gie (vooral ruwe olie) bedroeg vo rig jaar 48,9 miljard gulden, ten op zichte van 1983 een stijging van 8 procent betekent. Zowel voor de in- als uitvoer is dit de hoogste waarde die ooit is bereikt, zo blijkt uit CBS-gegevens. Werkloosheid Het aantal werklozen in West- Duitsland is in januari tot bijna 2,62 miljoen gestegen, een toene ming met 294.000 of 12,7 procent ten opzichte van december. Het werkloosheidspercentage is daar mee opgelopen Alleen als meerdere mogelijkhe den om een eind te maken aan de slechte werking van de markt voor vrije beroepsbeoefenaren falen, zal een tijdelijk rechtstreeks inko mensbeleid door de overheid mo gen worden gevoerd. Dit moet dan echter samengaan met maatrege len die de slechte marktwerking kunnen opheffen, aldus d^ SER- commissie die het advies heeft op gesteld. Het ontwerp-advies over de in komensvorming van vrije beroe pen is het derde in een reeks advie zen over de inkomensvorming, na dat de regering ~Tn 1979 advies vroeg over een Raamwet inko mensvorming. Eerder sprak een meerderheid van de SER zich uit tegen overheidsingrijpen in de loonvorming, tenzij er sprake is van een acute noodsituatie van de nationale AMSTERDAM (ANP) - De koers kio werd met ruim 259 yen voo van de Amerikaanse dollar heeft dollar de hoogste koers sinds een nieuwe recordhoogte bereikt. In Amsterdam werd vanmorgen rond de 3,64 gulden genoteerd, een stijging van vijf cent ten opzichte losgelaten. De banken vragen daag 3,67 voor er 3,55 gulden voor. De stijging kwam bij vraag en tegen de achtergrond een stijgende dollarrente tot stand, ondanks pogingen van de centrale banken van Japan en West-Duits- Terwijl de Bundesbank ruim tachtig miljoen dollar in de markt gers. pompte, werd i cordkoers i noteerd tegen i i Frankfort uim 3,20 mark ge- i 3,17 mark afge- TUBBERGEN (ANP) - Door de rechtstreekse verkoop van boer aan consument loopt de detailhan del in groenten, fruit, bloemen en zuivelprodukten jaarlijks ruim zes honderd miljoen gulden aan omzet mis, acht procent van de totale om zet. Dit heeft secretaris C.M. Bos man van het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond giste ren gezegd op een bijeenkomst van de Rabobank. Bosman baseert zich op. een ver trouwelijk rapport van de rijks overheid waaraan het Centraal Plan Bureau heeft meegewerkt. In dat rapport, aldus Bosman, staat dat 27 procent van alle aardappe- len die in 1983 werden geconsu- Bosman wees erop dat de schat- meerd, bij de boer was gekocht, kist door deze gang van zaken een Dat correspondeert met een waar- kleine 700.000 gulden per week aan de van 119 miljoen gulden. Van de btw moet missen. Het Centraal totale eierconsumptie kwam 25 Plan Bureau heeft berekend dat de procent (133 miljoen gulden) recht- boerderijverkoop op jaarbasis tus- streeks uit het kippenhok van de sen 1.200 en 2.100 werklozen van boer. een baan in de detailhandel af houdt. Andere produkten die bij de boer/tuinder worden gekocht zijn volgens Bosman bloemen (acht procent of 43 miljoen gulden), melk (zes procent, 129 miljoen), fruit (zeven procent, 75 miljoen), groenten (drie procent, veertig mil joen gulden), en kaas (een procent, twintig miljoen gulden). Staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) heeft vorige week over deze kwestie een bespreking gehad met vertegenwoordigers van de detailhandel. Van Zeil wil de Tweede Kamer volgende maand zijn standpunt kenbaar ma ken over de boerderijverkoop. Een tweede al vastgesteld advies betreft inkomens bij niet op winst gerichte instellingen die via pre mies of subsidies worden gefinan cierd, zoals ziekenfondsen. Vol gens een SER-meerderheid mag de overheid slechts dan regels aan de arbeidsvoorwaarden als zij direct als werkgever optreedt. Het kabi net voelt daar weinig voor en werkt aan een wettelijke regeling, die greep geeft op deze groepen. Wat de vrije beroepsbeoefenaren betreft, heeft de regering getracht via prijsbeschikkingen greep te krijgen op de inkomens van nota rissen en de (particuliere) medi sche specialisten. De rechtbank stelde deze beschikkingen buiten werking, omdat via de Prijzenwet geen inkomensverdeling mocht plaatshebben. Vanaf 1981 is ge bruik gemaakt van de Tijdelijke Wet normering vrije-beroepsbeoe- fenaren. ZANDVOORT - Het zachte weer van de laatste dagen heeft de eigenaars i gelokt om hun houten uitspanningen neer te zetten. i strandpaviljoens Zeeliedenbond boos op Smit na besluit over bemanningsleden ROTTERDAM (ANP) - De Federa tie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) is zeer onaange naam verrast door de plannen van minister Smit (verkeer en water staat) om de eigenaren van vracht schepen tot 2.000 ton of met een maximale lengte van 75 meter toe te staan met minder bemannings leden te varen. Volgens FWZ-secretaris J. Ger- ritse levert deze maatregel in plaats van winst aan arbeidsplaatsen, zo als de minister denkt, op den duur een afbraak van werkgelegenheid in de kleine handelsvaart op. De FWZ heeft becijferd dat de werk gelegenheid van duizend zeelui, met name de lagere regionen, op de tocht komt te staan. In deze sec tor van de handelsvaart werken on geveer 6000 personeelsleden. De FWZ gaat zich intern beraden over de plannen van de minister. Gerritse sluit geen enkele vorm van actie uit. vember 1982 genoteerd, ondanks in interventie met naar schatting tussen de 100 en 300 miljoen dollar. De Amerikaanse regering gaat i vrijdag. Een zo hoge koers is blijkens de ingediende ontwerp- niet meer voorgekomen sinds in begroting van uit dat de koers van 1973 de vaste wisselkoersen zijn de dollar de komende jaren hoog zal blijven, waardoor de inflatie i dollar en geven de VS op een laag peil kan blijven staan. AJs de koers van de dollar niet zo sterk was gestegen hadden grote de VS vorig jaar een inflatie gehad van vijf a 5,5 procent in plaats van vier procent. De kosten van het levensonder houd in de VS zullen dit jaar en land de koers via massale verkoop volgend jaar stijgen met respectie- van dollars te drukken. Ook de Ne- velijk 4,1 en 4,3 procent en dat de derlandsche Bank zou tussenbeide inflatie in de periode daarna tot zijn gekomen, zij het in geringere 1990 zal verminderen tot 3,3 pro- mate, om de opmars van de mark cent. Voorwaarde daarvoor is wel ten opzichte van de gulden af te dat de koers van de dollar niet plot seling omlaag gaat en aantrekke lijk t lij ft voor buitenlandse beleg- ers. In documenten bij de begroting wordt een duidelijk verband ge legd tussen de grote kredietbe lopen vrijdag. Op 22 januari 1973 hoefte van de overheid en de hoge werd voor de dollar 3,2090 geno- rente. Maar ook de investeringen teerd. Handelaren noemen 3,25 van het bedrijfsleven dragen bij mark de volgende psychologische aan de hoge rente, zo meent de drempel. Op de wisselmarkt in To- Amerikaanse regering. Kerncentrale bespaart een miljoen door idee monteurs MIDDELBURG (ANP) - Twee onderhoudsmonteurs van de kerncentrale in Borssele heb ben gisteren 63.255 gulden in ontvangst genomen als belo ning voor hun idee dat de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij een besparing van ruim 1 miljoen gulden per jaar oplevert. De twee mannen kregen vo rig jaar het idee een al voorhan den zijnde loden mantel ook te gebruiken bij bepaalde contro le-werkzaamheden. Die werk zaamheden nemen normaal twee dagen in beslag. Dagen waarop de centrale buiten wer king is. Dat kost 500.000 gulden per dag, doordat de PZEM con tractueel verplicht is op die da gen voor dezelfde prijs conven tioneel opgewekte elektriciteit te leveren aan het Franse alu- miniumbedrijf Pechiney in Vlissingen-oost. Door het idee van de twee onderhoudsmon teurs, allebei al tien jaar bij de PZEM werkzaam, nemen die werkzaamheden nog maar één uur in beslag. Voor PZEM-directeur J. Wit te is de beloning, die „vuil" op ruim honderdduizend gulden neerkomt, de hoogste die ooit in Nederland door een bedrijf is uitgekeerd. LONDEN (AP) - Meer dan 2.200 recteur David Archibald van de Britse mijnwerkers hebben giste- noordoostelijke mijnen, ren de mijnstaking de rug toege- Bij de eerste dienst gingen vol- keerd en hun werk hervat. Dit gens de Kolenraad 2.237 mensen heeft de werkgeversorganisatie, de voor het eerst weer aan het werk, Nationale Kolenraad, bekendge- sinds de staking ruim tien maan- maakt. "Het record-aantal van van- den geleden uitbrak. Verwacht daag wijst uit dat elke dag die ver- werd dat bij latere diensten hon- strijkt meer mijnwerkers in het derden anderen het werk ook zou- noordoosten inzien dat de staking den hervatten. De grote opkomst inmiddels niets meer is dan een van gisteren werd toegeschreven volslagen zinloze operatie, die ge- aan de mislukking van de jongste doemd is te mislukken", aldus di- pogingen een einde te maken het conflict. De Kolenraad er mijnwerkersvakbond NUM kon den het vorige week niet eens wor den over de onderhandelingsagen- Winst IBM gestegen tot 300 miljoen AMSTERDAM (ANP) - IBM Ne derland heeft de omzet vorig jaar kunnen opvoeren van f2.007 mil joen tot f2.716 miljoen. De netto winst bedroeg f 306 miljoen tegen een winst van f185 miljoen over 1983, zo heeft IBM Nederland be kendgemaakt. Van de omzet was f 1.042 miljoen afkomstig van de export van pro dukten en diensten van de Amster damse fabriek naar zustermaat schappijen in het buitenland. In 1983 was dit cijfer f701 miljoen. Voor andere aan zustermaatschap pijen geleverde diensten - hoofdza kelijk door IBM International Ope rations in Uithoorn - werd in 1984 een vergoeding ontvangen van f199 miljoen, wat f25 miljoen meer was dan in 1983. Het aantal personeelsleden van IBM Nederland bedroeg eind vorig jaar 6078 tegen 5880 eind 1983. da. De Kolenraad heeft degenen die deze week weer aan het werk gaan belastingvrije inkomsten en een vakantietoeslag in het vooruitzicht gesteld. De druk op de stakers, die al maanden lijden onder de actie, nam bovendien toe toen de Kolen raad de oudste mijn van Schot land, dc Frances, zondag sloot. In de mijn had twee weken lang brand gewoed. Volgens de Kolenraad zijn in middels 81.000 van de 187.300 NUM-leden weer aan het werk. Volgens de werkgevers moeten nog 30.000 mensen het werk her vatten om de stakers in de minder heid te brengen en de staking daar mee te beëindigen. De vakbond be weert echter dat er nog steeds 140.000 leden staken. Mijnwerkers- de leider Arthur Scargill zei over de cijfers van de Nationale Kolenraad dat de werkgevers "cijfers door el kaar gooien, zoals mensen cock tails maken". Ofschoon de politie vreesde voor geweld bij de mijnen deed zich gis terochtend slechts één incident voor. Twintig postende stakers gooiden stenen naar een bus met werkwilligen in Northumberland. Een passagier raakte gewond, al dus de politie. Curatoren in verslag TILBURG (ANP) - De Tilburgsche Het nog in uitvoering zijnde on- Hypotheekbank heeft in heel wat derzoekprogramma gaat gevallen i - kredieten verleend dat de niet toegestane overfinan- dan was toegestaan. De curatoren cieringen zo nauwkeurig mogelijk i het faillissement van de Tilburg sche Hypotheekbank hebben dat per transactie gezegd. In de meeste gevallen had veroorzaker de bank voor deze 'overfinancie- ring' geen garanties van een over heidsinstantie of een andere verze kering. En zoiets is in de regel wel voorgeschreven. worden vastgesteld, gespecificeerd van daaruit per de overfinancie- ring. Het werk aan dit onderzoek vordert gestaag, maar het neemt veel tijd in beslag. Zij laten voorts weten dat de fi nanciële uitkomsten van de liqui- Gisteren kwamen de curatoren datie niet tegenvallen. Op 15 janua met hun vijfde periodieke verslag ri jl. hebben zij vervroegd weer eer r de ondergang van de THB. Zij bedrag van f 10 miljoen afgelost e UTRECHT (ANP) - Terwijl de „ge wone" werknemers in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie inleveren of pas op de plaats ma ken, gaan de salarissen van men sen met hogere functies nog steeds omhoog. De Voedingsbond FNV constateert dat in zijn blad Bondig op grond van een „geheim" rap port over een onderzoek van Be renschot, Bosboom en Hegener e functies bekeken. De salarissen gingen in 1983 gemiddeld 7,2 pro cent omhoog, ongeveer evenveel als het jaar ervoor. Daar kwam in de meeste gevallen nog 8 tot 25 procent bovenop aan winstdeling en tantièmes. Het hoogste salaris bedroeg ruim 500.000 gulden plus een tantième van 82 procent. Bondig leidt hieruit af, dat er geen sprake is van een te ver door- het nadeel dat onrechtmatig i toegebracht aan de Tilburgsche Hypotheekbank, tot elkaar had den. Daarbij zal niet worden voor bijgegaan aan de verhouding van de toenmalige leiding van de bank tot dat net. De nog uitstaande hoofdsom van het boedelkrediet A zal daarmee zijn verminderd tot f 5 miljoen, af gezien van het boedelkrediet B van f 30 miljoen. Er zijn nog 1368 ach terstallige debiteuren voor een be drag van circa f 188,5 miljoen. het Nederlands Centrum van Di- geschoten nivellering, maar dat de UTRECHT - Achttien jongeren zijn gisteren i ken om als bouwvakker te helpen aan de bouw vi om een project van de bouw- en bouwbond FNV. recteuren en Commissarissen. ir Nicaragua vertrok- Bij het onderzoek zijn in vijftig twee scholen. Het gaat bedrijven in de voedings- en genot- (fotoANP) middelensector 24 leidinggevende inkomens juist verder uit elkaar groeien. De Voedingsbond zal blij ven streven naar het dichter bij el kaar brengen van de inkomens. mee opgelopen van y,t naar iu,o T 1 ._T. -p* procent. Een jaar geleden lag dit IN a ZWHrt gcld-teSt fNlCUWe KeVU ctifer op 10,2 procent. Heinnch O cijfer op 10,2 procent. Heinrich Franke, de directeur van het fede rale arbeidsbureau in Neurenberg, zei dat deze ongunstige ontwikke ling 'hopelijk' is terug te voeren op de strenge winter. Het aantal vaca tures steeg met 9,4 procent tot 87.468. LPG duurder De prijs voor een liter autogas (lpg) is met 4,5 cent verhoogd, zo is in Rotterdam bekend gemaakt. De algemeen geldende prijs aan de pomp komt daarmee op 83,7 cent per liter. De prijsverhoging is een gevolg van de opgelopen noterin gen op de wereldmarkt, tijdens de winterperiode van afgelopen ja nuari. AMSTERDAM (GPD) - De Neder- In Sonja op Zaterdag verklaar- landse Middenstands Bank (NMB) den verslaggevers van het blad dat het weekblad Nieuwe Re- i de 17 bezochte banken i de bewijzen op tafel hebben dat het aan faillissement onttrokken j een van haar filialen de bereid- geld gemakkelijk kwijt konden, heid bestond aan een faillissement Twee jaar geleden deed dat blad bij onttrokken zwart geld te accepte- ook al ren. Ze eist van het blad dat het is niets vandaag voor de rechter-commis- saris in Amsterdam noemt. paard dat geld je wilen Beursberichten op pagina 12 Het blad heeft willen aantonen dat het merendeel van de Neder landse en Belgische banken nog steeds geen moeite heeft met het aannemen van zwart geld. Het Tweede-Kamerlid Hans Kombrink (PvdA) stelde vandaag hierover vragen aan minister Ruding (finan ciën). dergelijk onderzoek. „Er lerd", aldus het blad. „We willen weten wie en waar geaccepteerd. Dat band- e zien en horen, want ie dereen kan wel zo'n bandje in el kaar zetten", aldus de woordvoer der van de NMB, die benadrukte dat de hoofddirectie strikte richtlij nen heeft doen uitgaan die de han del in zwart geld verbieden. Twee verslaggevers in België en twee in Nederland gaven zich bij filialen van diverse banken uit als handelaren in filmapparatuur, wier bedrijf failliet was. Ze deden voor komen of ze acht ton, aan het fail lissement onttrokken, wilden 'on derbrengen'. Alleen bij de Verenig de Spaarbank vingen ze bot. Bij de Crédit Lyonnais (vroeger Slaven burg) in België weigerden ze ook medewerking aan de verboden transactie. „Maar in Nederland wil de deze bank weer wel meewer ken", aldus hoofdredacteur Derk Sauer. „Het mooiste verhaal betrof een bank in België die onze mensen met het zwarte geld naar een nota ris verwees. Die wilde het zwarte geld op zijn rekening bij de betrok ken bank storten en de 'eigenaren' van het geld een machtiging geven. De aan deze transactie verbonden kosten konden zwart worden be taald", aldus Sauer. Volgens het Tweede-Kamerlid Kombrink moet de fiscale contro lebevoegdheid wat betreft banken worden verbreed. De controlemo gelijkheden moeten net zo worden als bij andere bedrijven. Het onder ling financieel verkeer van banken zou wat dat betreft beter aan een onderzoek moeten kunnen worden onderworpen. Evenals de admini stratie die soms buiten de compu ter om wordt gevoerd. Overigens sloot Kombrink niet uit dat hoofddirecties van banken inderdaad onkundig zijn van ver boden handelen bij filialen. „Al kan er ook sprake zijn van instruc ties met een knipoog". RIETHOVEN (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft aan drs. C. Van Bussel uit Riethoven uitstel van betaling verleend. De oud-Philipsdirec- teur heeft inmiddels zijn kapitale woning, een verbouwde boerderij, te koop aangeboden. Er is sprake van meerdere schuldeisers. De surseance heeft niets te maken met.de affaire met Philips waarin Van Bussel is verwikkeld. Dat heeft de bewindvoerder mr. J. Fennis, gisteren desge vraagd megedeeld. Over de hoogte van de schulden van Van Bussel en waardoor die zyn ontstaan wilde mr. Fennis niets zeggen. Evenmin wilde hij zeggen wie de schuldeisers zijn. Van Bussel wordt er van verdacht Philips te hebben willen chanteren voor en totaalbedrag van 5,25 mihoen gulden. Bovendien heeft het con cern tegen hem een strafklacht ingediend omdat hij vertrouwelijke stuk ken openbaar zou hebben gemaakt. De Eindhovense politie stelt daar een onderzoek naar in. Zelf ontkent Van Bussel de beschuldigingen. Volgens hem is de surséance overigens wél het rechtstreeks gevolg van de het al jarenlang slepend conflict met Philips. "Ik heb samen met mijn vrouw de surseance aangevraagd om in alle rust mijn huis te verkopen. Op die manier kunnen de schuldeisers aan hun trekken komen", zei hij gisteravond. Hij zegt te kunnen aantonen dat Philips broodroof heeft gepleegd. "Ik blijf van mening dat ik van Philips nog steeds 5,25 mihoen gulden te goed heb. Dat bedrag wordt in feite met de dag groter. Door de acties van Philips kan ik nu fluiten naar mijn klanten", aldus Van Bussel. Die schuld van Philips zou dateren uit de tijd dat Van Bussel voor het concern in Zaïre werkzaam was. Philips is na het beeindigen van het dienstverband van Van Bussel een aantal contractueel vastgelegde af spraken niet nagekomen, aldus Van Bussel. Zijn huidige schuld bestaat uit een rekening-courant bij twee verschil lende banken. "Door het gebeuren met Philips werd een van de banken zenuwachtig en dreigde deze rekening-courant op te heffen. Dat was on redelijk, want er was geen enkele reden tot paniek. Ik ben nu de bank voor geweest door de surséance van betaling aan te vragen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9