'Ik kan de toekomst niet voorspellen en dat wil ik ook niet' Opnieuw actie tegen verkoop Krugerrand Frans van Vught, hoogleraar toekomstkunde: DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 LEIDEN De Leidse universiteit heeft de 34-jarige dr. Frans van Vught, wetenschappelijk medewerker bestuurskunde aan de TH Twente, benoemd tot bijzonder hoogleraar toekomstkunde. Van Vught geeft sinds januari een dag in de week colleges aan de faculteit sociale wetenschappen. De universiteit in Leiden is de tweede wetenschappelijke onderwijsinstelling in ons land (de Landbouw Hogeschool in Wageningen kent deze studierichting ook) die toekomstkunde doceert. Toekomstkunde: betekent dat hetzelfde als het kunnen voorspellen van de toekomst? Oscar Wilde, de fameuze En gelse schrijver, zei het al. Voor spellen is lastig. En vooral als het om de toekomst gaat. Wilde sloeg de spijker op z'n kop. De ene na de andere gewaagde voorspelling werd genadeloos achterhaald. door Jan Westerlaken Wat voorbeelden? Een hoogleraar uit Delft ver- kondigde hautain dat het nooit ie mand zou lukken om de maan te bereiken. De gesprekken waren net verstomd of wat gebeurt er? In derdaad, de Amerikanen zien kans een astronaut op de maan te zetten. Wat langer geleden: een hoge Amerikaan riep uit dat het onmo gelijk was om met een zwaar appa raat (hij doelde op een vliegtuig) door het luchtruim te zweven. Nauwelijks een jaar later stegen de gebroeders Wright in een gammele kist op. Veertig meter lang bleven ze boven de grond: het eerste vlieg tuig was geboren. En wat te denken van de tele foon? Toen Bell die had uitgevon den voorspelde een Amerikaanse minister dat elke grote stad over zo'n praatding zou kunnen be schikken. Nee, zei een Engelse col lega, nergens voor nodig. Waarom niet? Voor het overbrengen van be richten waren er voldoende loop jongens. Glazen bol Kijken in de toekomst is dus moeilijk. Wie zich toch aan voor spellingen waagt moet er rekening mee houden op een dag hardhan dig op de vingers te worden getikt. Daarom: kan men de toekomst wel manipuleren? Of anders gezegd: kan de mens de toekomst naar zijn hand zetten? Frans van Vught: "Voorspellin gen doen zou je kunnen vergelij ken met het kijken in een glazen bol. Ik houd me daar niet mee be zig. Niemand weet hoe dat zal lo pen. Nu is er sprake van een toene mend individualisme. Maar daar om kan ik toch niet beweren dat in het jaar 2000 niemand meer ge trouwd zal zijn? Zulke uitspraken vind ik nog net geen oplichting, maar ze zijn wel verdacht." LEIDEN - Leden van het 'Komi- tee Zuidelijk Afrika' hebben gister middag gedemonstreerd voor het gebouw van de NMB aan de Bree- straat tegen de verkoop van de Krugerrand. Het ziet er overigens naar uit dat de Nederlandse Mid denstands Bank de verkoop van deze Zuidafrikaanse munt zeer binnenkort zal staken. Het actie comité vindt dat de NMB en de an dere banken via de verkoop van de Krugerrand het apartheidssysteem in Zuid-Afrika steunen. De actie van gisteren was overi gens meer een 'opwarmertje' voor het gesprek dat morgen op het stadhuis plaats heeft tussen de» di rectie van de NMB en een aantal belangrijke klanten van deze bank. Wethouder Bordewijk (financiën) zal het gesprek leiden. Het gemeentebestuur van Lei den is gastheer van dit gesprek op basis van een motie, die half de cember door de gemeenteraad werd aangenomen. Daarin werden de banken opgeroepen de verkoop van de Krugerrand te stoppen. In dien de banken niet vóór 1 maart hiertoe overgaan, zal het gemeen tebestuur ernstig overwegen de re kening bij de NMB op te zeggen. De motie kreeg de steun van prak tisch de gehele raad, op vijf stem men (van WD-raadsleden) na. Tijdens de bijeenkomst op het Leidse stadhuis zullen ook verte genwoordigers van de gemeenten Rotterdam en Utrecht, waar ook dergelijke moties werden aangeno men, aanwezig zijn. Verscheidene omroepen (IKON, VPRO), belang rijke klanten van de NMB, zullen eveneens aan het gesprek deelne men, alsmede enkele kerkelijke in stellingen. Hoewel enkele grote banken, AMRO en ABN, tegenover de pers al hebben laten doorschemeren met de verkoop van de Krugerrand te zullen stoppen, zijn nog geen stappen in die richting gedaan. Overigens heeft de Verenigde Spaarbank de verkoop van de Kru gerrand inmiddels gestaakt De raad van bestuur heeft daar blij kens zijn mededeling toe besloten omdat "een aantal cliënten begrij pelijke problemen heeft met deze dienstverlening" en omdat de ver koop van de munt voor de bank van verwaarloosbare betekenis is. vaart. Hebben deskundigen daar enige grip op? Tot hoever kun je met die techniek gaan? Wie beslist daar uiteindelijk over? ,,'t Is puur giswerk", zegt Van Vught. "Nu zeg je misschien het zal zo gaan en morgen gaat het pre cies de andere kant heen. Een ding is zeker: die ontwikkeling zal nog heel lang doorgaan. Wie daar over beslist? Moeilijk hoor. Het zal niet eenvoudig zijn dat af te dwingen. Je moet de wetenschap ook geen dingen opleggen want dan verlam je haar. De wetenschap moet vrij zijn in haar doen en laten. Alleen als het op produceren van, bijvoor beeld, wapens aankomt, moet er een democratisch besluit worden genomen. Hoewel dat moeilijk zal zijn. Er zijn altijd wel weer twee gekken die het anders willen. Kijk nu eens naar de kernwapens. Ik heb sympathie voor de mensen die deze wapens kwijt willen. Een feit is dat ze de wereld niet meer uit kunnen. Ergens loopt er altijd wel iemand rond die ze kan maken." Wel durft Van Vught een voor spelling te doen die thuis hoort in de techniek, maar op een ander ter rein ligt: de home computer. "Ik denk dat het nu al mogelijk is om via het schermpje een brief aan een familielid of een zakenrelatie te schrijven. Ja, dan kunnen de brie venbussen dicht Of je geeft op dracht om een bloemetje te verstu ren. De tijd lijkt niet zo ver meer weg dat grote kantoren verdwijnen naar een kamertje op zolder bij de medewerkers thuis. Met de tech niek kunnen ze thuis net zo goed aan de slag als dat nu in een groot en modern ingericht kantoor ge beurt. Dan ben je af van al die ver keersstromen. Dit is een positief beeld. De andere kant is dat men dreigt te vereenzamen of dat er thuis spanningen optreden. Want de kostwinner is de hele dag over de vloer." Achterstand Nederland heeft op technolo gisch terrein al een behoorlijke achterstand. Of die ooit zal worden ingelopen is hoogst twijfelachtig. Het zullen de ontwikkelingen el ders in de wereld zijn die de toe komst van ons land bepalen. Van echt sturen zal in geringe mate sprake kunnen zijn. "Wat we nu doen", licht Van Vught toe, "is knelpunten aangeven. We zeggen daarbij, pas op, anders gaat het ver keerd. Het kan geen kwaad als er wat meer energie in probleemge bieden wordt gestopt." Eeuwen geleden waren er knap pe koppen als Spinoza (hij woonde in Rijnsburg) en Da Vinei. Wat de eerste betreft: hij schreef prachtige werken en sleep schitterende len zen. Da Vinei ontdekte de parachu te en het principe van de fietsket- ting. Is een dergelijk uoma univer sele nu nog denkbaar of wenselijk? Frans van Vught: "Denkbaar, nee. De wetenschap is zo gespre- cialiseerd, dat kan niet meer. Maar aantrekkelijk is het natuurlijk wel. Ik zou het wat graag kunnen. Ik denk dat iedereen het prettig vindt om van een heleboel dingen op de hoogte te zijn. Vraag je me om de een voor de ander in te ruilen, dan zeg ik nee. Als we dat zouden doen, dan kunnen we Nederland over vijfentwintig jaar dichtplakken. Dan blijven we overal bij achter. Voor het individu is het prachtig om op meer terreinen deskundig te zijn, voor de samenleving is het niet goed." Kabelkrant in Merenwijk LEIDEN - Zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk begin maart, zal in de Merenwijk een kabelkrant op televisie worden uitgezonden. Daarover is overeenstemming be reikt tussen de Stichting Kabel Merenwijk (SKM) en de Stichting Rijnland Promotion. Het contract tussen de twee stichtingen is in de maak en de eerste uitzending hangt af van enige technische voorzieningen. Paul Klein, secretaris van de SKM, deelde vanochtend mee dat de kabelkrant op kanaal 46, het ei gen informatiekanaal van de SKM, de lucht zal ingaan. Elke avond van zeven tot tien uur zal hij in de Me renwijk worden uitgezonden. De uitzending ervan wordt verzorgd door de Vereniging Streekomroep Rijnland. Kantoorpand gekraakt aan Noordeinde LEIDEN - Het kantoorpand Noordeinde 40 is in de nacht van zondag op maandag door drie Lei- denaars van 19, 20 en 21 jaar ge kraakt. Het pand, de vroegere Christelijke Leao, is eigendom van Van Brussel exploitatie bv. Het stond sinds juli vorig jaar leeg, na dat de Fiom en de stichting ambu lante thuishulp het hadden verla ten. Volgens de eigenaar had de stichting ambulante thuishulp nog een officieel huurcontract, maar de stichting ontkent dat. Op verzoek van de eigenaar, die een privé-archief in het pand heeft opgeslagen, is de politie gisteren een kijkje gaan nemen, maar is niet tot ontruiming overgegaan. Vanochtend zou de eigenaar met de krakers afspraken maken over de termijn waarop ze het pand moeten verlaten. "Ze mogen er wat mij betreft even inblijven. Als ze maar niet meer mensen binnenla ten dan de drie, die er nu inzitten, en de boel netjes houden". Van Brussel wil dat de krakers over ma ximaal twee drie maanden het pand verlaten, omdat er dan weer nieuwe huurders in het gebouw zouden komen. Volgens de politie werd in de af gelopen dagen ook een pand aan de Vollersgracht gekraakt. Dit zou zijn gedaan door twee mannen en twee vrouwen. De zeven personen die eind vorige week de voormali ge Bwaghwan-panden aan de Breestraat 56 en 56a kraakten zijn met de makelaar overeen gekomen dat ze in de huizen mogen blijven wonen totdat ze worden verkocht. Aldus de politie. Auto in water LEIDEN - Door een verkeerde parkeermanoeuvre raakte een auto gisteravond even na achten in de Oude Vest. De twee vrouwen uit Noordwijk, een 23-jarige en een 26- jarige, werden uit de auto geholpen door een achttienjarige Leidenaar. Demonstranten, gisteren bij de NMB op de Breestraat. Muziektent (1) U heeft gisteren in deze krant kunnen lezen dat de gemeente een plan heeft bedacht voor de Leidse Hout: een muziektent op de grote vijver. Je vraagt je af, hoe komen ze er op. Welnu, die gemeenteambtena ren zien ook wel eens een krant en zo hebben ze twee dingen kunnen lezen. Allereerst vragen in die richting van het raadslid Hoekema (D'66) en daarvoor in deze rubriek een opmerking van schrijver Jan Wolkers die er ze ker van is dat er vroeger in de Leidse Hout een muziektent heeft gestaan. Met die uitspraak maakte de schrijver een einde aan de discussie over de vraag of de Leidse Hout nu wel of niet een muziektent rijk was. Wolkers beweerde zelfs dat hij in de hongerwinter het startsein had gegeven tot de sloop van het gebouw. Hoe dat in zijn werk ging, valt te lezen in 'De Walgvo gel', een roman van de schrijver die in Oegstgeest werd geboren. Dat Wolkers gelijk heeft werd la ter ook nog eens bevestigd door de gemeente. Bouwtekeningen van tuinarchitect Van Nes bewe zen dat op de plaats van het hui dige theehuis vroeger een mu ziektent had gestaan. De fantasie van de directie groen moet vervolgens op hol zijn geslagen. Stel je voor da- t...En zie dezer dagen dwarrelde er een schrijven van de gemeente op ons bureau: men is van zins om de fantasie werkelijkheid te laten worden. De muziektent moet herrijzen. Als een phoenix uit de as. Voor de vijver werd gekozen omdat een aantal andere plaat sen afvallen. Op de oorspronke lijke plaats kan niet, want daar staat al een theehuis. De speel weide valt ook af volgens de ge meente. Een muziektent op die plaats zou te vandalisme-gevoe- lig zijn, heet het in het jargon van de gemeente. Hetgeen zoveel wil zeggen als: trekt onverlaten aan die beetje bij beetje de hele tent afbreken. En dat kan niet de be doeling zijn. Blijft over de vijver. Een van de grote voordelen van die plaats is de goede akoestiek door het wateroppervlak. "We denken aan een tent op palen, waar je naar toe kunt lopen op een af sluitbare vlonder", vertelt ge meenteambtenaar Cornet "Het water moet er dus onder door kunnen lopen. Verder denk ik ook niet dat het een kolossale tent moet worden. Het moet alle maal een beetje luchtig blijven". Muziektent (2) De kosten van het project zijn globaal berekend. De muziek tent zou in het kader van een zo genaamd werkgelegenheidspro ject kunnen worden gebouwd en dat betekent dat de gemeente subsidie kan krijgen. Van de 180.000 gulden die de tent gaat kosten, zou de gemeente dan nog een ton zelf moeten betalen. Alles bij elkaar natuurlijk nog wel veel geld en het is dan ook de vraag of het plan wel doorgaat. Cornet: "Ja, de financiën, dat is een aspect waardoor het mis kan gaan. En we moeten natuurlijk ook goed bekijken hoeveel ge bruikers we kunnen vinden". "Ik herinner me dat muziek groepen vroeger subsidie kregen als ze eens in de zoveel tijd een keer optraden in een muziektent. Maar ja, tegenwoordig zegt het fenomeen muziektent ons niet zoveel meer; het is dus zaak om muziekgroepen te benaderen met de vraag of ze zouden willen optreden in de Leidse Hout". Rob Mante, bestuurslid van de vereniging Raadsherenbuurt vindt het idee van een muziek tent op de vijver in één woord fantastisch. "Laten we hopen dat het doorgaat. Stel je nou eens een mooie zomeravond voor". We doen even onze ogen dicht om het beeld van een mooie zo meravond op te roepen. "En dan klinkt over het water prachtige muziek....". We bezwijken. Mocht over geruime tijd de muziektent zijn herrezen, dan lijkt het ons in elk geval geen goed idee om Jan Wolkers uit te nodigen voor de opening. Hij gaf immers al eens het startsein voor sloop. Mishandeling (1) Al ruim een maand leeft hij op vla en bambix. "Ik zal blij zijn als ik er af ben, van dat babyvoer". Frank hoopt over een week weer op steviger voedsel over te stap pen. Zijn kaak moet dan weer zover hersteld zijn dat de beugel uit zijn mond kan en hij die weer normaal kan openen. Frank wil zijn naam liever niet voluit in de krant, bang als hij is dat dit stukje hem dan proble men gaat bezorgen. En proble men heeft hij al genoeg gehad: eind december werd Frank in het Huigpark samen met zijn broer door een grote groep jon geren in elkaar geslagen. Hij brak zijn kaak op drie plaatsen, moest daar aan geopereerd wor den en lag een week in het zie kenhuis. Het afgelopen weekein de hield de politie zes jongens aan en men verwacht deze week meer aanhoudingen te verrich ten. Gisteren zijn nog twee jon gens gehoord op het bureau. Frank kwam die zaterdagnacht in het gezelschap van zijn broer en diens vriendin terug van een bezoek aan oma. Ze fietsten door het Huigpark (achter het Stads- bouwhuis) en op een bankje za ten twee jongens. "Ze maakten schunnige opmerkingen tegen haar". Met zijn broer maakte Frank rechtsomkeert. "Ik ging alleen even vragen wat ze nou precies gezegd hadden". Dat had hij achteraf beter niet kunnen doen. Van alle kanten kwamen er ineens andere jon gens op de twee broers af. "Ik schat zeker wel een stuk of der tig. Het was duidelijk een val strik". Frank werd zonder ver dere aanleiding in elkaar gesla gen. Evenals zijn broer die door de bende werd opgetild, ze wil den hem het water in gooien. "Ze lieten mij toen verder met rust. Ik ben half verdoofd naar huis gelopen". Mishandeling (2) Het meisje was er op dat mo ment al vandoor en zijn broer wist zich even later ook aan de greep van de overmacht te ont worstelen. Thuis dacht iedereen eerst dat het wel meeviel. Frank: "Maar ik stierf van de pijn". Niet zonder reden, zoals later die nacht in het AZL bleek: een op drie plaatsen gebroken kaak. De daaropvolgende maandag is hij daar aan geopereerd. "Ze hebben het van binnenuit weer aange hecht". Sinds die dag loopt hij ook rond met een beugel en kan al leen maar vloeibaar voedsel tot zich nemen. Pas vorige week was Frank in staat op het politiebu reau aangifte doen. De aanhou dingen verbazen hem eigenlijk. "Ik had gedacht dat ik er nooit meer iets van zou horen". Zijn belagers waren immers onbe kenden voor hem. "Ik dacht dat ik er ééntje herkende, maar, ja, zeker weten doe ik dat ook niet". Behalve zijn kaak heeft Frank niets overgehouden aan de ge beurtenissen eind december. "Ik bedoel, ik heb er geestelijk niets aan over gehouden. Ik durf 's nachts de straat nog wel op, je moet je niet door zoiets laten af schrikken. Alleen het Huigpark, daar zal ik 's avonds niet meer doorheen rijden". Frans van Vught: "Beleidsmakers doen veel te weinig aan de toekomst. Men leeft Over het manipuleren van de toekomst, zegt Van Vught: "Ik denk dat de mens de toekomst kan beïnvloeden. Die toekomst is in elk geval meer te manipuleren, dan te voorspellen. Want dat laatste is ge woon moeilijk. Vrienden vragen mij wel eens wat er in de toekomst te gebeuren staat. Nou, daar begin ik gewoon niet aan. Ik ben toch geen orakel? Je mag je verant woordelijkheid nooit uit het oog verliezen. Voorspellers? Ik treed ze met het grootst mogelijke wan trouwen tegemoet. Ondanks dat er voorspellers zijn geweest die het in veel gevallen bij het rechte eind hadden." Van Vught doelt met die opmer king op de zestiende eeuwse Fran se astroloog Nostradamus. Hij werd aan het hof van Karei IX als geneesheer en voorspeller aange steld. Toen de astroloog echter een keer in de fout ging, werd hij zon der pardon onthoofd. Maar Nostra damus had toen al voorspeld dat er in de twintigste eeuw een dictator (Hitier) zou opstaan. Wat hij ook beweerde was, dat rond het jaar 2000 de wereld zou vergaan. Flexibel Frans van Vught: "Of het kan of niet, dat moet ieder voor zich maar uitmaken. Laat ik duidelijk zijn: ik kan de toekomst niet voorspellen en dat wil ik ook niet. Als ik me daaraan zou wagen, zou ik de we tenschap tekort doen." Wat is toekomstkunde dan? Sim pel gezegd komt het hierop neen toekomstkunde is het openbreken en openhouden van de toekomst. De mensen die het beleid maken (bepalen wat er in de toekomst moet gebeuren) confronteren met alternatieve problemen. Van Vught: "Beslissingen die ons het meest vastleggen, moeten zo lang mogelijk worden uitge steld. Het beleid", zegt hij, "moet flexibel zijn. Als er plotseling on voorziene dingen gebeuren, moe ten er voldoende mogelijkheden zijn om veranderingen te kunnen aanbrengen. Dat is mijn ideaal beeld van toekomstkunde". Dat kan bijvoorbeeld niet als de .regering haar zin doorzet en nog eens twee kerncentrales laat bou wen. Van Vught zegt niet te weten welke problemen of voordelen ze te bieden hebben. "De brede maat- chappelijke discussie, tja» die was interessant. Alleen, er is niets mee gedaan. Of de beslissing over de kerncentrales te riskant is? We kunnen dat niet voorspellen. Je maakt een keuze. Maar deze keuze is er wel een van een kabinet dat daadkracht nastreeft." Toekomstkunde is het uitstippe len van een beleid: de specialiteit van Frans van Vught. Een beleid maken, kunnen wij dat wel? Van Vught is er heel duidelijk over: "Ik zou het prettig vinden als de beleidsmakers op hoog niveau eens wat meer durf zouden tonen. Ze doen veel te weinig aan de toe komst. Men leeft van de ene op de andere dag. De agenda is bepalend. Iedereen denkt aan de zorgen van morgen. Op die manier spijker je wel je eigen toekomst dicht. En dat betreur ik." Weinig eer Waaraan dat ligt is niet zo moei lijk te voorspellen. Frans van Vught: "Toekomst staat niet zo hoog op de politieke ladder. De po litici willen direct eer van hun werk hebben. Als ze nu iets doen dat pas in het jaar 2000 vruchten afwerpt, dan oogsten ze geen suc ces. Wie stemt er op iemand die zo lang vooruitdenkt? Niemand toch? Het gevolg daarvan is dat men die toekomst laat voor wat ze is." Heeft Van Vught voor zichzelf al een lijn uitgestippeld die hij de ko mende jaren denkt te volgen? Dat heeft hij inderdaad. Aan de Leidse universiteit zal hij zich vooral gaan bezighouden met de vraag wat men met toekomstkunde doet, of er inderdaad gebruik van wordt ge maakt en hoe die bruikbaarheid er van wordt bepaald. Van Vught hoopt dat de toekomst zo wat meer reliëf krijgt en het beleid beter wordt. Leiden en Wageningen houden zich elk een dag in de week met de toekomst bezig. Is dat niet een beetje weinig om echte resultaten te boeken? Frans van Vught vindt zelf ook dat dit aan de magere kant is. Hij zegt: "Als je naar Japan, Amerika of Engeland kijkt, dan doen ze daar veel meer aan de toekomst. Zelfs Reagan heeft een toekomstdenker mee naar het Witte Huis in Was hington genomen. Wij hebben in stellingen (Centraal Planbureau, Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, KNMI) die gege vens spuwen, daar blijft het bij. In Amerika concurreren de toekomst- denkers zelfs met elkaar. Zover is het bij ons nog lang niet." Technologie De ontwikkelingen op technolo gisch terrein gaan in een sneltrein De vijver in de Leidse Hout. Op die plek wil de gemeente de muziektent laten herrijzen. "We denken aan een tent op palen", zegt ambtenaar Cornet. (r0to Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3