Heel Zoeterwoude 'aan de riolering' Snelheids-experiment door vorst opgehouden Oegstgeest: Digros komt er niet zómaar Werken kosten gemeente geen cent Zoeterwoude: toekomst Bosman-grond onduidelijk Politiek Zoeterwoude: weg met plan fietspad Warmond weer stuk industriegrond kwijt Lezers schrijven PZ: 'Vos heeft morele plicht in Zoeterwoude' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 Eerst degelijk overleg met gemeente nodig OEGSTGEEST - Zonder degelijk voorafgaand overleg met de ge meente komt er geen Digros in het Oegstgeester winkelcentrum Markthof aan de De Kempenaer- straat. Dit heeft wethouder .Van Hazel gisteren in een gesprek met de eigenaar van de Markthof, ma kelaar Proper, uitgelegd. Volgens Van Hazel betreurde Proper het ten zeerste dat hij nog niet in staat is geweest het college van B W te informeren over de huidige stand van zaken. De leden van de raadscommissie openbare werken werden gisteravond door de wethouder op de hoogte gesteld van dit onderhoud. Hoewel er tussen Proper en Di gros al een voorlopige komst bestaat over de inrichting van de Markthof, is eerst het fiat van de gemeenteraad nodig. Vol gens het oorspronkelijke bestem mingsplan Centrum is een super markt in de Markthof toegestaan. Een naderhand genomen 'voorbe- reidingsbesluit' om dat bestem mingsplan aan te passen, heeft echter nadere eisen gesteld aan de inrichting. Zo gtaat de grootte van de super markt in dit voorbereidingsbesluit omschreven. De achterliggende gedachte hiervan is bescherming van het winkelapparaat in de De Kempenaerstraat. Dit voorberei dingsbesluit werd vorig jaar okto ber genomen, vlak nadat de mid denstanders van Oegstgeest Actief via een brief hadden laten weten dat ze niet meer zoveel bezwaar hadden tegen de komst van "een goede supermarkt in de Markt hof'. De argumentatie van deze om mezwaai was destijds "de nood zaak het aanbod van een behoorlij ke supermarkt met een breed as sortiment in de Kempenaerstraat te verkrijgen, daar wij anders van mening zijn, dat omliggende win kelcentra teveel potentiële klanten zullen aantrekken. Uit diverse rap porten blijkt, dat het super marktaanbod in de Kempenaer straat en omgeving relatief te klein Of het zover komt dat de ge meenteraad het voorbereidingsbe sluit, waarin beperkingen aan de omvang van de supermarkt in de Markthof worden gesteld, zal wijzi gen is nog de vraag. Gisteravond voorzagen de commissieleden gro te problemen met betrekking tot onder meer het parkeren. "En be halve het planologische probleem zit er uiteraard nog veel meer aan vast", zei A.J.M. van Eisen (PPR) veelbetekenend. Voordat het uit eindelijke voorstel om het voorbe reidingsbesluit te wijzigen aan de raad wordt gepresenteerd, komen hier nog grondige gesprekken over in de verschillende raadscommis- ZOETERWOUDE Voor het luttele bedrag van 275.000 gulden is voor 1 juli van dit jaar in een tijdspanne van bijna twee jaar vrijwel heel Zoeterwoude aangesloten op het riole- ringsnet. Behalve de Geerpolder en het buurtschap Gelderswoude, kunnen alle nog openstaande werken worden uitgevoerd zonder dat het de gemeente een dubbeltje kost. ZOETERWOUDE - Het in fi nanciële moeilijkheden verke rende Bouwbedrijf Bosman uit Zoeterwoude heeft nog bepaalde verplichtingen aan de gemeente Zoeterwoude. Dit werd gister avond in de commissie voor openbare werken duidelijk toen de liberaal P. Mulder hierover vragen stelde. Mulder begon met de medede ling dat hij het "een trieste zaak vindt voor zulke plezierige men sen en zo'n goed bedrijf'. Daarna bleek dat de gemeente nog een grondverkoop heeft aan Bosman op de Nassaulaan en dat er een principe-afspraak is over grond- verkoop aan Bosman langs de Meerburgerwatering. Wat met deze overeenkomsten gaat ge beuren is nog onzeker, nu er uit stel van betaling is aangevraagd. Burgemeester Houdijk wacht af wat de curator binnenkort zal doen. Te verwachten is dat alle mensen die nog belangen heb ben bij Bosman dit bij de curator melden. "Verder is het de vraag of een ander bedrijf de verplich tingen overneemt", aldus Hou dijk. De 25 personeelsleden zullen waarschijnlijk voor het meren deel naar een ander bedrijf over stappen. Agenda Het gaat om nieuwe aansluitingen op de Westeindseweg, het 'eiland je', een groot deel van de Zuid- buurtseweg (van de Sint Jans kerk tot aan de Geerpolder en van het sportpark tot aan de Zonnegaarde), de Papeweg, Stadhouderslaan en wat 'losse' aansluitingen op 't Wa tertje en de Dorpsstraat. Ook zal het riool in de gehele Dorpsstraat te zyner tijd worden vernieuwd. Dit zal samenhangen met een her indeling van het wegdek. Vreugde en verrassing overheer ste gisteravond in de raadscom missie voor openbare werken over de onverwachte meevaller. G. Belt (CDA) riep: "Wat een fantastische meevaller dat we die zevenënhalve ton nog krijgen". P. Mulder (WD) jubelde: "Het klinkt te mooi om waar te zijn". Verfijning Wat is er aan de hand? Het rijk is de bijdrageregeling voor kostbare rioleringsprojekten (BKR) aan het afbouwen. Per 1 januari van dit jaar werd de BKR beëindigd, zodat er geen cent meer te verwachten viel. Plotseling kreeg Zoeterwoude echter een bericht van Gedepu teerde Staten dat er bij wijze van ZOETERWOUDE - Het ziet er niet naar uit dat de gemeenteraad akkoord gaat met de plannen van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude om op de huidige noodweg van de Uiterdijk naar de Zuidbuurtseweg een fietspad aan te leggen. De WD-fractie (inclu sief wethouder Graniewski) vindt het te duur en ziet het nut er niet van in. Ook Progressief Zoeter woude (PZ) was gisteravond in de commissie voor openbare werken tegen het plan. Volgens C. Straver (PZ) is de meerderheid van de Wei- poort tegen een fietspad op de hui dige noodweg. Het fietspad zou in de visie van B W het landelijk gebied moeten openleggen voor recreanten uit Zoeterwoude en buurgemeenten. Het pad zou lopen door een bos van populieren en essen. De ge meente is daar tegen omdat men het weidegebied 'open' wil hou den. Houdijk: "Zo'n oerwoud is Cursus De Leiderdorpse Sjelter organi seert, in samenwerking met de stichting Burgerschapskunde, een nieuwe cursus politieke vor ming. Deze cursus is speciaal ge richt op de gemeentepolitiek en bedoeld voor vrouwen. De vier bijeenkomsten zijn steeds op de dinsdagmorgen. Aan de orde ko men vragen als: hoe functioneert de gemeente, hoe kan een burger invloed op het gemeentebeleid uitoefenen, hoe zit het met politie ke stromingen. Voor aanmelding en informatie: de Sjelter, Heem raadlaan 67, telefoon 893135. Koude oorlog Hoe is dat wantrouwen tussen Rusland en Amerika toch ont staan? Op die vraag kunnen geïn teresseerden aanstaande donder dag een antwoord krijgen. Dan houdt de werkgroep IKV-Leider- dorp namelijk een avond over de Koude Oorlog, dus over de lucht brug naar Berlijn, de Muur, de op stand in Oost-Duitsland enzo voort. Majoor b.d. A. Andriesse, die zich speciaal heeft verdiept in het fenomeen, houdt vanaf kwart voor acht een inleiding in de ka pelzaal van de Scheppingskerk. Daarna is er gelegenheid voor vragen en discussie. Schrijfavond Amnesty International Leider dorp houdt komende woensdag weer een schrijfavond. Tussen half acht en half negen kunnen mensen aan de hand van voor beeldbrieven schrijven om het lot van politieke gevangenen te be pleiten. Dit keer gaat het om Zuidafrikanen, die gevangen zit ten. De schrijfavond wordt gehou den in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. een aantasting van het open weide gebied. Dat is voor ons een onaan vaardbare situatie". Straver (zelf bewoner van de Ui terdijk) had absoluut geen trek in een fietspad. "En met mij vele an deren in de Weipoort. Men is er zwaar tegen dat de Weipoort wordt opengelegd. Zo'n fietspad trekt op zondagmorgen alleen maar men sen op snelle race-fietsen die niets en niemand ontziend dat pad afjak keren. Toevallig valt dat net samen met het tijdstip dat mensen naar de kerk fietsen. Dat leidt tot excessen. Wij willen het in de Weipoort liever houden zoals het is. Als we dat pad aanleggen doen we het voor ande ren, niet voor Zoeterwoudenaren", aldus een felle Straver. Ook de WD heeft grote bezwa ren tegen het fietspad op die plaats. P. Mulder: "Vier ton voor dat fietspad is teveel en er zijn al twee kerkepaden in de nabijheid. Voor de ontsluiting van de Wei- poort heeft dat fietspad dus geen zin". Het bedrag dat Mulder noem de is weliswaar juist, maar door eventuele subsidies van de provin cie zou het Zoeterwoude zelf r' zestigduizend gulden kos ten. Indien de plannen niet doorgaan (en daar ziet het naar uit) zal de noodweg voor 1 maart moeten ver dwijnen. De lavaslakken die de fundering vormen worden dan ver plaatst naar het in aanleg zijnde fietspad langs de Nieuweweg. uitzondering aan twee projecten in Zuid-Holland alsnog een BKR-bij- drage werd gegeven. Voor Zoeter woude betekende dat, dat er drie kwart miljoen gulden beschikbaar Een inventarisatie van de nog niet aangesloten gebieden in Zoe terwoude werd gemaakt, en een kosten'plaatje' kwam op tafel. Wat bleek, het zou 1,8 miljoen kosten om alle werken uit te voeren. Ruim één miljoen betaalt het rijk via een andere regeling (de zogenaamde verfijningsuitkering, waarbij de gemeente per aansluiting op het riool tienduizend gulden krijgt), terwijl het verschil door de onver wachte meevaller van zevenenhal- ve ton wordt gedekt. De aansluiting van 'heel' Zoeter woude op het riool is zodoende een goedkope klus geworden. De aan sluiting in de Weipoort heeft de ge meente uiteindelijk 275.000 gulden gekost. De rest van het bijna vier miljoen gulden kostende project is via aUerlei regelingen door het rijk betaald. Op basis van het werk in De Weipoort zijn de kosten en het werkschema geraamd voor de res terende werken. Haast is geboden met de aanleg, omdat het werk voor 1 juli klaar moet zijn. Na die datum krijgt de gemeente twee mille minder per aangesloten riool. Met de firma Fronik is al afgesproken dat zij die tweeduizend gulden betalen als ze het niet redden voor 1 juli. Struiken te hoog ZOETERWOUDE - De voorge stelde beplanting langs het fiets pad aan de Nieuweweg in Zoeter woude werd gisteravond in de commissie openbare werken danig afgekraakt. De struiken zijn te hoog. Vrouwen zouden daardoor volgens C. Straver (PZ) het fiets pad mijden omdat 'verdachte per sonen' zich in de struiken kunnen verstoppen. Kastanjebomen waren ook niet goed, want kinderen gian in de herfst rapen en de omhulsels van de vruchten veroorzaken lekke banden. Ook de voorgestelde no tenbomen konden bij Straver geen genade vinden: "Iedereen klimt er in om die lekkere noten te pakken. Ik zou het ook doen". Commentaar van G. Belt (CDA): "Dat kan je niet meer, joh". De werknemers in de Weipoort hebben alle reden tot lachen. Voorlopig is er werk genoeg in Z.oeterwoude. DINSDAG Lelden Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, Am sterdamse performer Koevoet, 21 uur. Restaurant Nieuw Minerva - diapresen tatie over China en de Tra'nssiberische spoorlijn, 20 uur. Clubhuis Morschwijk - Topaaslaan, in formatie-avond over paranormale ge neeswijzen, 20.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'La femme d'a Cdté' van Francois Truffaut, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie onder wijs, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie wel zijn, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën. 19.30 uur. WOENSDAG Leiden Buurthuis Westerkwartier - Ten Kate- straat, gespreksochtend over klikbrie ven, zwart werken, fraude en vrien- schap en wat de sociale dienst daarover te zeggen heeft, 9.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm middag, 14.30 uur, voor kinderen vanat 7 jaar. Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade, voorstelling theatergroep Schoppen vrouw. 13.30 uur. APOTHEKEN Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaarstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Val van fiets in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 45-jarige automobilist uit Wassenaar is gis teren op de Koningin Julianalaan in Voorschoten achter op een, eveneens 45-jarige, fietser gereden. De automobilist had de Voorscho- tense fietser niet gezien. Door de aanrijding viel de fietser en bezeer de daarbij zijn armen, benen en hoofd. Hij is overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Leidschen- Holvastt dam. Wel vraagtekens bij grondprijs gezet WARMOND - De gemeente War mond is weer een stuk van haar in dustriegebied in plan 'Zuid' kwijt. De gemeenteraad heeft 10.025 vier kante meter verkocht aan Dekker Hout Vastgoed B.V. De lap grond ligt naast de Schipholspoorlijn, tussen Dekker Tennis Warmond en Sauna en Sport Warmond. Op de grond komt een grote bedrijfs hal en twee kleine. PW»en CDA waren positief over de verkoop. Zo zei Bonnet (CDA): "We hebben weer een behoorlijke kavel verkocht. Vooral ook als je het afzet tegenover andere ge meenten in de regio, die maar moeilijk van hun industrieterrei nen afkomen". Vreeken zette echter stevige vraagtekens bij de grondprijs. Die bedraagt 100 gulden per vierkante meter en ligt daarmee, volgens het onafhankelijke raadslid, onder de kostprijs. B en W bestreden dit. Zij voeren aan dat ze precies quitte spelen door de verkoop Dat ze desondanks toch" de grond graag van de hand willen doen, komt doordat hierdoor het risico dat zij verlies zullen lijden op het hele ter rein, een stuk kleiner is geworden. De jaarlijkse rentelasten nemen af van 218.000 gulden tot 138.000 gul den. En de gemeente denkt dat die lasten in de toekomst nog verder zullen afnemen. Immers, er is weer vraag naar de grond. "En War mond heeft goede hoop in de loop van het jaar nog enkele lappen te kunnen verkopen", aldus gemeen tesecretaris Zoetemelk, die niet de illusie heeft dat nog dit jaar het he le terrein in handen kan worden gegeven van de industrie. Volgens hem wil de gemeente voor de nog te verkopen stukken grond méér vragen dan de 100 gul den per vierkante meter die Dek ker heeft neergeteld. De 115 gul den per vierkante meter die de Warmondse D. Breedijk zal beta len voor zijn 925 meter grote lapje, komt meer in de richting. i Van der Zande: 'Bewoners Kom ;an Aaiweg worden in de kou ge zet'. (archieffoto) Schoolhoofd Vijfentwintig jaar schoolhoofd te mogen zijn van een basisschool in een bevoorrechte positie, zoals schoolhoofd Dijkman in Voorscho ten, is een situatie waar hij terecht zeer blij mee is. Maar edoch!!! Dijkman was 25 jaar schoolhoofd van publiek en milieu, of bedoelt hij daarmee de kinderen uit de be tere middenstand? In ieder geval, deze kinderen hadden iets te ma ken met opvoeding, beleefdheid, reizen en een moeder die met een pot thee de kinderen na iedere schooldag van Dijkman overneemt en dat heet gezellig. Heerlijk voor hem dat hij niet voor een echte Leidse volksschool hoefde te staan, hij had dan gemist: 1. alle goede eigenschappen die ge goede middenstandskinderen van nature in zich hebben? 2. hij had blijven zitten met een dosis aardig zijn. Ja, aardig zijn is een pijler van vertrouwen, en dat kostte de hpter Dijkman geen enkele moeite. Nee toch? Of was hij ook wel eens on aardig? En: hoe kwam hij op het lumineuze idee om enkele teamle den van 25 jaar geleden, waar hij zomaar inviel, de kuierlatten te la ten nemen? Door huisbezoeken in de laatste maanden van het kalenderjaar (ju- ni-juli) op het programma te laten staan begrijpt hij bepaalde gedra gingen van het kind op school, dat wordt teruggeleid naar de situatie thuis. Maar waar liet hij diezelfde kinderen de overige maanden met hun rustig of drukke gedrag? Geen nood, schoolhoofd Dijk man heeft alles direct in de peiling. Vooral ómdat op zijn school veel in groepen gebeurt. Ook het onder sneeuwen van de speelse manier van lesgeven op de kleuterschool geeft geen probleem, ga zo door, geen angst. Dijkman heeft bewij zen, het gaat goed. En toch heeft hij grote bedenkin gen. Zijn teleurstelling over de middelbare scholen beseft hij wel. Gelukkig maar. Als zij zich aanpas sen aan het lagere (basisonder wijs, is de overgang, die nu groot is en groter dreigt te worden, ook te dragen voor de betere midden standskinderen. En vergeet de door bezuinigin gen ontslagen leerkrachten niet. De laatsten gaan het eerst de laan uit, en Dijkman blijft opgescheept met de ouderen. En dat is niet bevorderlijk voor het onderwijs. Pluspunt: ze kunnen verzuren of ervaring hebben. Of dacht Dijk man heel snel: "Ik ben ook niet meer zo piep?" Er zit nog meer scheef in het in terview van schoolhoofd Dijkman in deze krant van afgelopen zater dag, maar ik wil afsluiten met de hoop dat hij, als hij over IVfe jaar de VUT instapt, zijn oren en ogen wijd openhoudt voor de wereld om hem heen. Dijkmans gezichtsveld is zeer klein. p.s. Ik volgde geen onderwijs op een echte Leidse volksschool of op de betere middenstandsschool. B. Beerenfenger Jan van Banningstraat 20 Zoeterwoude LEIDERDORP - De reconstructie van de bocht in de Voorhoflaan en het herstellen van de vorstschade aan de Leiderdorpse wegen gaan vóór de invoering van een 30 kilo- meter-limiet in de Kom van Aai weg. Dat (nieuwe) gemeentelijk standpunt bracht gisteravond bij de leden van de raadscommissie verkeer nogal wat irritatie teweeg. Men had gedacht dat het experi ment, dat eventueel ook in andere Leiderdorpse wegen kan worden toegepast, na een jaar praten wel eens van de grond zou kunnen ko men. In plaats daarvan kwamen burgemeester en wethouders plotsklaps met een voorstel om de Kom van Aaiweg alleen van glooi ingen te voorzien. De commissiele den toonden zich bevreesd dat het hele experiment nu niet meer doorgaat. Invoering van een 30 kilometer limiet is op het laatste moment even in de ijskast gezet, zo betoog de wethouder Meerburg gister avond, omdat andere zaken voor rang krijgen. Het terugbrengen van de snelheid van 50 naar 30 kilo meter is namelijk ingrijpender dan het neerzetten van borden alleen, verklaarde Meerburg. De hele Kom van Aaiweg moet ervoor wor den herbestraat, omdat de maxi mum-snelheid alleen dan mag wor den teruggebracht als uit de struc tuur van de straat blijkt dat auto mobilisten niet harder dan 30 kilo meter kunnen rijden. Knelpunten Kosten voor de herbestrating: 25.400 guiaen. ueia aal er nu (even) niet is, aldus de wethouder. Genoemde andere twee knelpun ten gaan even voor, zo hebben bur gemeester en wethouders onlangs besloten. Hetgeen raadslid Van der Zande (PPR) de opmerking ont lokte dat "de bewoners van de Kom van Aaiweg nu in dé kou wor den gezet". Op zijn beurt riep Meerburg dat de commissie dan maar moest bepalen of de Kom van Aaiweg voor de gevaarlijke bocht in de Voorhoflaan en de vorstscha de zou moeten gaan. Een dilemma. Totdat gister avond vanaf de publieke-tribune een woordvoerder van een voet gangersvereniging met de sugges tie kwam om de 'struikelblokken' op de Kom van Aaiweg verplaats baar te maken. Een veel minder kostbare oplossing, omdat derge lijke bakken zo weer elders ge plaatst kunnen worden en de straat niet hoeft te worden opengebro ken. Daarvoor voelden de c leden wel wat. Meerburg stond er ook niet afwijzend tegenover. Het voorstel wordt nu onderzocht, op dat in de volgende commissiever gadering kan worden vastgesteld of het haalbaar is of niet. ZOETERWOUDE - Het Zoeterwoudse raadslid C. Straver (Progressief Zoeterwoude) benadrukte gisteravond in de raadscommissie voor open bare werken dat het "de morele plicht van Vos en Co is om het terrein aan de Industrieweg acceptabel en aanvaardbaar achter te laten". Straver had zich gestoord aan het pleidooi bij de Raad van State van de advocaat van Vos om aan de dwangsomprocedure te ontkomen. "Ik ben niet blij met de 'verontschuldigingen' en de pogingen om de zaak te kleineren van Vos", aldus Straver. Hij doelde met name op de passage in de pleitnota waarin Vos er op wijst dat het bedrijf dat vóór hen daar zat ook aan de bodemvervuiling kan hebben meegewerkt. Burgemeester Houdijk was het volmondig met Straver eens wat betreft de 'morele verplichting', "maar moreel is iets anders dan juridisch". Ove rigens heeft het onderzoeksbureau TNO aan de gemeente laten weten dat het bodemonderzoek van het verointreinigde terrein van Vos na de vorst periode is hervat. LEIDSCH 3- DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 65,70 Per post ƒ89,30 Maandabonnement 22,10 Directie: G. Koopman Adj.dir.N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) 2311 BG LEIDEN Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan H.v d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (teature) tel. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2