Katwijkers in de problemen Gemakzucht kost DAC overwinning Erika Hess maakt succes van Zwitserse ski-ploeg compleet Witt toont haar klasse Adressen vrouwenopvang blijven geheim 'Consumentenorganisaties moeten meer samenwerken' PAGINA 12 DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 Zaalvoetbalcompetitie LEIDEN Van der Plas is in de interregionale zaalvoet balcompetitie door een 5-0 nederlaag tegen De Maas diep in de problemen gekomen. Zwarte Wolf ging in Dordrecht met 8-5 onderuit tegen Ceverbo. In dezelfde afdeling won Datarex met 4—2 van Silva Boys. In de hoofdklasse haalde Bahlmann uit tegen Cleijn Duin (0-5). De Maas-Van der Plas 5-0 Ceverbo-Zwarte Wolf 8-5 Aanvankelijk liep het op rolletjes Zoals de stand al aangeeft was er by de Katwijkers. Althans, de van een tamelijk spectaculaire ploeg kwam niet in noemenswaar- wedstrijd sprake. Vooral dankzij dige problemen, terwijl Ron van de Leidenaars, die met open vizier der Kolk met een schot op de lat de vijand tegemoet traden. Cever- dicht bij de openingstreffer was. bo beperkte zich tot counteren, Toch kreeg Van der Plas in de eer- maar deed dat wel erg goed. Nadat ste helft een doelpunt te incasse- Peter Gijsman al een paar keer het ren. In het begin van de tweede houtwerk had geraakt, kwam Ce- helft probeerden de gasten van al- verbo via een omstreden penalty les, maar de goal viel aan de andere op voorsprong. De thuisploeg kant (2-0). Van der Plas zette hier- scoorde even later ook 2-0, maar na de poort open en De Maas profi- via drie treffers van Hennie Koet teerde hier optimaal van (5—0). kwam Zwarte Wolf in de eerste helft alsnog op voorsprong. Vlak voor de pauze maakten de gasthe ren evenwel gelijk (3-3). In het tweede part liep Ceverbo weer uit naar 5-3, maar Ben de Roo en weer Koet brachten hun ploeg weer in de race terug. Bij een 6-5 stand kreeg de Leidse ploeg een strafschop mee, maar Hennie Koet miste. Ceverbo bouwde door LEIDEN - Door een 11-4 zege op voorsprong hierna verder uit (8-5). Excelsior J1 is de juniorenploeg i Fides Pacta er voor de derde Derde titel voor jeugd Fides Pacta Hoofdklasse achtereenvolgende maal slaagd zich te plaatsen vooi strijd om het kampioenschap de afdeling Rijndelfland 8®" Cleijn Duin - Bahlmann 0-5 de Een verrassende overwinning van van de Alphenaren, die het volle rendement haalden uit hun coun- De jeugdige Leidenaars hadden tertactiek. Na een 0-2 ruststand in de competitieduels maar bitter werd het in de tweede helft al snel weinig tegenstand te duchten. Dat 0-3, waarna Bahlmann nog twee blijkt ook wel uit het feit, dat de maaj profiteerde van een straf van titel al drie ronden voor het einde cleyn Duin-keeper Huig van Vel- i de competitie werd behaald voornaamste concurrent De Alge mene een achterstand heeft van ze ven punten. Ook de kampioens wedstrijd tegen Excelsior had wei nig om 't hand en werd door goals van Jan Willem Meijer (3), Bettina Sommeling (2), Mieke Selier (2), Je roen du Pau (2) en René Roden burg met 11-4 winnend afgesloten. In de beslissingswedstrijd om het afdelingskampioenschap, waar Pernix waarschijnlijk de tegen stander zal zijn, staat de deelname aan het toernooi om het Neder lands kampioenschap en de pro motie naar de districtscompetitie op het spel. LEIDEN - Bij de vrouwen die in de eerste klasse volley bal van het rayon Leiden de ranglijst aanvoeren bleven de verschillen gelijk, doordat zowel Ridderveld als S '70 als Orion won. Bij de mannen kwam de meest verrassende uitslag op naam van Orion 2, dat het op de tweede plaats staande DAC 2 met 1-3 klopte. Erika Hess suist tussen de poortjes naar beneden. Op weg naar haar tweede wereldtitel Doelpuntenmakers: Frans Bahlmann (2x), Nick Verwoerd, Jan Verwoerd en Frank Bakker. BORMIO (SID) - Erika Hess heeft ste als tweede manche van de af- de titel in de combinatie by de alpi- sluitende slalom het snelst en ,zege- ne-ski wereldkampioenschappen in Bormio met succes verdedigd. De Zwitserse was zowel GOTHENBURG (AFP/DPA) - Olympisch kampioene Katarina Witt is gisteren tijdens het toernooi om de Europese titels kunstrij den in Gothenburg eerste geworden op het onderdeel verplichte figuren. De 19-jarige Oostduitse, ook wereldkampioene en al twee keer Europees kampioene, bleef twee schaatsters uit de Sovjetu nie voor. Nederlandse kampioene Tjin Li Wang uit Apeldoorn ein digde als 24e. Aan de strijd nemen 26 dames deel. Bij de paren hadden de Olympische kampioenen en titelverde digers Elena Valova en Oleg Vasiljev uit de Sovjetunie na één onderdeel, de vrije oefening, de leiding. vierde met 18.72 punten voor de Oostenrijkse Sylvia Eder. Het was de eer- de derde gouden medaille voor Zwitserland in de drie onderdelen, die tot dusverre by het wereldtitel strijd zijn gehouden. Met Erika Hess kreeg het evene ment in Bormio een waardige win nares. Al in de eerste serie maakte Hess, de achterstand van 1,21 se conden, die zij donderdag ten op zichte van Maria Walliser bij de af daling had opgelopen, ruim schoots goed. Ze was niet minder dan 3,71 seconden sneller dan haar landgenote, die later uitviel. De Nederlandse Angelika van Het vrouwenteam van Ridderveld trof in DAC een 'Angstgegner', iets wat in de eerste set ook meteen in de score tot uitdrukking werd ge bracht: 15-8 voor DAC. Het her stel van Ridderveld kwam in de tweede set (6-15), maar werd in de derde niet voortgezet. De balans bleef lang in evenwicht en sloeg pas in de slotfase door toedoen van Annemarie van Putten in het voor deel van Ridderveld door. Toen was het vierde speldeel een forma liteit: 3-15. S '70 had geen enkele •moeite met het zwakke WVC, dat in de eerste en tweede set werd weggespeeld (15-6 en 15-2). In het derde bedrijf bleef het team uit Warmond dank zij nonchalance aan Woubrugse kant beter op de been: 15-13. Orion ondervond veel tegen stand van Gemini/Kangeroes 4, dat zelfs de derde set (15-13) voor zich opeiste. Hoewel moeizaam, finish te Orion in de overige drie als eer ste. Leython 3 leed een verrassen de 1-3 nederlaag tegen rode lan taarndrager Gemini/Kangeroes 3. Leython 4 speelde in Leiden gelijk tegen Liusna, dat weer vele punten (foto anp) maakte door scherp te serveren. Qua veldspel was het volleybal van Leython beter verzorgd. De Rijnsburgse/Katwijkse derby tussen de ploegen van RW en Blok '77 eindigde met een 3-0 overwinning voor RW, dat daar door Leython 3 van de vierde plaats verdrong. Steunend op een harde serve en dito aanval bewerk stelligde RW setstanden van 15—6, 16—14 en 15—5. In de eerste verdienste- klasse van het rayon Gouda zege vierde Be Fair 2 met 3-1 over Wei- der Kraats leverde lijke prestatie. Van der Kraats digde als twintigste in 1 minuut devogels. Hier kwamen setstanden 43,66 seconden, dertien seconden van 15-10, 10-15, 15-13 en 15-6 langzamer dan winnares Hess. in de boeken. Opnieuw uitstel tweekamp MOSKOU (AP) - De 48ste partij in de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen titelhouder Anatoli Karpov en uitdager Garri Kasparov is opnieuw uitgesteld. Vrijdag werd be kend dat de twee schakers moesten verhuizen van het centraal gelegen Huis van de Vakbonden naar het Sporthotel aan de rand van Moskou. Hoofdarbiter Svetozar Gligoric deelde mee dat de 48ste partij tot morgen is uitgesteld omdat in het nieuwe onderkomen de facilitei ten voor de pers nog niet gereed zijn. Bij de mannen deed Orion 2 weer eens van zich spreken. De Hazers- woudse ploeg is aan een opmerke lijke opmars bezig, hetgeen DAC 2, de nummer twee van de ranglijst, aan den lijve ondervond. De Al phenaren pakten volgens verwach ting de eeste set met 15-6, maar waren vervolgens veel te gemak zuchtig. De Alphense spelverde lers wisten zich met de slechte pas ses geen raad en Orion profiteerde dankbaar: 11-15, 10-15 en 8-15. Door met 3-0 van SKC te winnen vergrootte koploper NOVO 2 de voorsprong op de naaste concur rent tot zeven punten. SKC, dat als derde geklasseerd stond, werd door NOVO op niet mis te verstane wijze op z'n num mer gezet: 15-7,15-7 en 15-0. De jeugdige Bart Pedersen toonde bij NOVO weer eens zijn kunnen. DAC 3 - RW eindigde in 0-3 (13-15,13-15 en 11-15). LUSV en WVC deel den de punten eerlijk in Leiden. De studentenploeg, beschikkend over de betere kwaliteiten, kwam met 2-0 (15-7 en 15-11) voor. Leython 3 zakt steeds meer op de ranglijst. De Leidse equipe moest in de laatste wedstrijd VCS voor la ten gaan. Na een aarzelende start is de formatie uit Sassenheim aan een opmars bezig, die de ploeg on dertussen op redelijke afstand van de degradatieplaatsen heeft ge bracht. Ridderveld, dat in Hans de Bruin een'nieuwe, maar ook oude (hij was reeds eerder werkzaam bij de club) coach heeft aangetrokken, liet na lange tijd weer eens een winstpartij noteren. Donar 2 kreeg in Alphen met 3-0 (15-10,15-9 en 15-11) klop. In de eerste klasse van het rayon Gouda behaalde Karssen/VSTS, met Theo Roordink als goede in valler, een 0-3 zege op het onder aan staande DVC. Setstanden: 9-15, 6-15 en 7-15. Be Fair 2 ver loor uit bij Zevenhuizen 3 met 3—1. Agon trof koploper Zevenhuizen 4 als tegenstander en versloeg die ploeg met 1-3 (15-13, 9-15, 8-15 en 11-15). Agon staat er in deze af deling relatief het beste voor (min ste verliespunten). Het tweede mannenteam van Waterlanders tenslotte verloor in de eerste klasse van het rayon Haarlemmermeer met 3-0 (15-5, 15-7 en 15-9) van lijstaanvoerder Deltalloyd/AMVJ Amsterdammer stopt actie tegen Blijf van m'n lijf Beurs Amsterdam Noteringen van dinsdag 5 februari 1985 (tot 12:30 uur) AANDELEN binnenland maommn 34500+ doorlopend gj| AMSTERDAM (ANP) - De adres sen van de twintig geheime Blijf van mijn Lijf-huizen in Nederland worden niet bekendgemaakt. Dit heeft de Amsterdammer Hendrik Bakker in een brief beloofd aan de vice-president Gisolf van de Am sterdamse rechtbank in Amster dam. Gisteren diende voor Gisolf een kort geding van de stichting te gen Bakker. Blijf van mijn Lijf eis te daarbij dat de man stopt met het verspreiden van de adressen van de Blijf van mijn Lijf-huizen via af fiches en pamfletten. Ook moet Bakker zich volgens Blijf van mijn Lijf onthouden van aantijgingen. In advertenties zei Bakker onder meer dat de stichting onmenselijk handelt en deed daarbij onder meer oproep aan vrouwen om niet Rotterdam: nog 10 miljoen voor woningstichting ROTTERDAM (GPD) - De ge meente Rotterdam is bereid nog tien miljoen -gulden uit te trekken om Patrimonium woningstichting (pws) van de ondergang te redden. De woningstichting, met 16.000 woningen een van de grootste ver huurders in de stad, dreigde vorig jaar aan een schuld van 63 miljoen gulden ten onder gaan. De schul den waren vooral ontstaan door wanbeheer. De gemeente heeft in middels al 30 miljoen aan de red ding van pws uitgegeven. Wethouder Pim Vermeulen (stads vernieuwing) acht de kans groot dat de gemeente ook geld van het rijk krijgt. Toen de zaak vorig jaar aan het rollen kwam, stelde het mi nisterie van volkshuisvesting zich terughoudend op wat betreft de steunmaatregelen omdat elders in het land ook woningbouwvereni gingen in de problemen komen. Vermeulen verklaarde gisteren dat hij na gesprekken met het ministe rie steun voor het reddingsplan verwacht. Dat plan behelst onder meer de verkoop van 440 woning wetwoningen, interne saneringen en ontslagen. Van het rijk wordt een bijdrage van 30 miljoen gulden gevraagd. Een mogelijkheid is vol gens de gemeente dat pws de eerst komende jaren de rijksleniningen niet hoeft af te betalen. naar deze 'mannenhaters, hersen- spoelers en afbrekers' te gaan en vroeg hij mannen 'ten strijde te trekken tegen deze onmenselijke bende". Volgens advocaat Land van de stichting dreigde Bakker sinds december de adressen van al le opvanghuizen bekend te maken. Inmiddels heeft hij pamfletten met daarop 14 adressen van de in totaal 20 huizen in Nederland gemaakt. Deze hangen op winkelruiten in Amsterdam en werden daar ook huis-aan-huis verspreid. Ook in Utrecht werden deze pamfletten en andere affiches gevonden. Volgens Land komt met deze actie de veiligheid en de rust van de vrouwen in de centra in gevaar. "De Blijf-huizen zijn bedoeld voor mishandelde vrouwen, of ?ij die daarmee bedreigd worden, en kin deren. In deze centra kunnen zij veiligheid, rust en bescherming vinden zolang dat nodig is. Juist in verband daarmee worden de adres sen van de centra zoveel mogelijk geheim gehouden", aldus de advo cate. Beterschap Bakker en zijn advocaat versche nen gisteren niet op de zitting. Wel waren er ruim honderd vrouwen die zich allemaal betrokken voelen bij Blijf van m'n lijf. Zijn afwezig heid legde Bakker schriftelijk uit aan de rechter: zijn advocaat had geen tijd en hij achtte zich niet in staat de verdediging alleen te voe- In zijn brief beloofde Bakker de adressen niet bekend te zullen ma ken en de resterende affiches en pamfletten te vernietigen. Hij zei het spijtig te vinden dat sommige vrouwen last hebben van zijn actie maar bleef wel volhouden dat in bijvoorbeeld het Blijf-huis in Vlis- singen 'slechte dingen' gebeuren. Hij heeft daarover een klacht inge diend bij de officier van justitie, stelde hij. Hij zei wel te erkennen dat hij zich niet altijd erg fijntjes uitdrukte, maar Blijf van m'n lijf zou zich van haar kant ook niet van de domme moeten houden en doen alsof er met name in Vlissingen niets aan de hand is, aldus de brief. Gisolf doet donderdag 7 februari uitspraak. Volgens de rechter streeft Bakker naar een soort de- escalatie met zijn toezegging de adressen niet meer te verspreiden. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van Zeil (economische zaken) acht het dringend noodzakelijk dat in het "oerwoud van consumenten organisaties" een sanering plaats vindt. Voor de gewone consument is het overzicht moeilijk en dat schaadt zijn belang, meent hij. Maar het is aan de organisaties zelf zich te bezinnen op (verdere) sa menwerking dan wel fusie. Met in trekking van subsidies wordt niet gedreigd. Van Zeil zei dat gisteren in een dis cussie over het consumentenbe leid met de Tweede Kamer. Eerder had Van Zeil opgemerkt dat hij niet zelf in deze "porseleinkast" zou treden, maar wel de deur zou openen. Hij wil "sturend en stirrfu- lerend optreden" en gaf toe dat in een aantal gevallen organisaties beter in elkaar kunnen opgaan. Van Zeil zei desgevraagd dat hij uit consumentenkring wel vernomen heeft dat er bereidheid tot overleg Het ministerie heeft inmiddels een initiatief genomen om meer doel matigheid te bereiken. Van Zeil zal gaan overleggen met Konsumen- ten Kontakt, Consumenten Bond, Stichting Vergelijkend Warenon derzoek en Instituut Voor Huis- houdtechnisch Advies. Doel is be staande knelpunten uit de weg te ruimen, zodat er meer en beter kan worden samengewerkt. Van Zeil blijft voorstander, in het kader van de zogeheten deregule ring, van afspraken die consumen tenorganisaties met het bedrijfsle ven maken over behandeling van klachten en andere problemen. Als er overeenstemming is hoeft de overheid geen wetgeving te ma ken. Daarbij moet ook worden ge let op de lasten van betrokkenen en de kosten voor de overheid als er toch regelgeving moet komen. Waar het bedrijfsleven het laat af weten moet de overheid echter iets doen. Daarom komt er nu een alge mene maatregel van bestuur tegen de misleidende prijsvergelijking op het terrein van de elektrotechni sche industrie. Blijf van m'n Lijf gelooft Bakker echter niet onvoorwaardelijk, ge zien zijn recente uitlatingen in een krant. Daarin zei Bakker onder meer dat 'zolang ieder contact tus sen hem en zijn vrouw onmogelijk gemaakt wordt, hij door zal gaan met het ontwikkelen van nieuwe acties'. "Ik ben me er niet van be wust iets verkeerds te doen", aldus Bakker in dat krantebericht. W apenindustrie wil meer steun van overheid DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van Houwelingen (defensie, materieelzaken) spreekt vrijdag met de top van het Nederlandse bedrijfsleven over samenwerking tussen defensie en industrie. Het gaat daarbij vooral over de moge lijkheden voor de Nederlandse wa penindustrie bij de ontwikkeling van een nieuwe tank, een trans portvliegtuig en een betere versie van de Hawk-luchtdoelraket. De Europese NAVO-landen, inclusief Frankrijk, hebben tot deze projec ten besloten in de Independent Eu ropean Program Group (IEPG) in Den Haag. Dit vooijaar komt de IEPG, waarvan Van Houwelingen voorzitter is, in Londen opnieuw bijeen om de voortgang te bespre ken. Aan de bespreking nemen vrijdag vertegenwoordigers deel van Phi lips, Fokker, Hollandse Signaal, VMF-Stork, AKZO, Daf-trucks en Oldelft. Het bedrijfsleven wil meer initiatief en ondersteuning van de overheid op het punt van technolo gische vernieuwing, zowel bij ei gen opdrachten van defensie als bij compensatieorders voor bestellin gen die in het buitenland worden geplaatst. Van Houwelingen van zijn kant zal nog eens benadrukken, dat defen sie wel orders bij de Nederlandse industrie wil plaatsen, maar dat dit niet zal gebeuren alleen met het doel werkgelegenheid te behou den. Het credo van Van Houwelin gen is verbetering van het techno logisch peil in Nederland. Dat is noodzakelijk als de Nederlandse wapenindustrie een graantje wil meepikken van de nu op gang ko mende Europese samenwerking. Die op zijn beurt zal concurrend moeten werken ten opzichte van de Amerikaanse wapenindustrie. 387 00 39500 b 9850 008 10500 000 73.00 74.60 mïnbouw c dofdts« Ighc gist brac bbi 160500 145*0 173.50 179.30 njv. cate 229.00 ne°aoy'1 l59®0 l5!50 Wa 120.30 120.20 ommeten c pakhoede begemann de boer borsumq bos kabs c 124.00 130.00 schuppen schuttersv telegraaf ÏJbs'nb belegglngsinst. gedaan en laten vonge ko^rs OBLIGATIES staatsleningen nl 8*4 84-94 nl 8V2 83-94 rt 8'* 8411-94 109.40 10050 104.10 bng bgllVe 82-07 bg 10*4 82-07 bg BVb 8411-09 106.80 105.90 abn 10V4 80 abn 9>/4 84 107.00 10070 wm 2900 00 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Vera, w 509 9 177* Algemeen obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 7.51 -3-5 jaar 7.42 - 5-8 |aar 7.63 -5 langs». 7.66 BNG leningen 7.54 Bankleningei Goud en zilver Goud onbewerkt: 35000 - 35500 Zilver onbewerkt: 695 - 765 Beursoverzicht Krachtig herstel op Damrak Na een wat mindere maandag voor de Amsterdamse effectenbeurs bleek een opleving van Wall Street genoeg om de koersen op Beurs plein 5 weer naar flinke hoogten op te stuwen. De beurshandelaren hebben dan ook alle vertrouwen de komende dagen gezien de Koninklijke Olie en Unilever profi teerden van de gunstige Ameri kaanse markt en de op record hoogten gekomen dollamoteringen en dat resulteerde in koerswinsten tot zon vier gulden. Akzo verbeter de zich met enkele guldens en de andere hoofdfondsen gingen ook vooruit Zeer vast was vanochtend de fi nanciële sector, waar gisteren juist nogal wat verlies werd geleden. De banken gingen alle vooruit en bij de verzekeraars werden opmerkelijke winsten geboekt door Aegon en Nationale Nederlanden. De hypo theekbanken bleven dichter bi) de vorige koers.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12