China bedreigt Hanoi militair Desmond Tutu geïnstalleerd Israëlische inval in Palestijns kamp Rode Khmer in de verdrukking Archeologen vinden resten van pre-Inca's Weer bewijs tegen legertop Argentinië IMF 'bezuinigt' fors door strengere eisen THUIS LEREN DE MICROCOMPUTER IN UW VINGERSTE KRIJGEN. MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PEKING (AP) - China heeft gedreigd Vietnam binnen te vallen om zo een eind te maken aan de Vietnamese bezetting van Cambodja. China's dreigement heeft tot een felle propa- gandastrijd tussen de twee communistische buurlanden geleid, maar westerse diploma ten menen dat de waarschuwing alleen maar bedoeld is om Hanoi onder druk te zetten een eind te maken aan de zes jaar durende oorlog. BOULDER (AFP/ANP) - Hoog in de Peruaanse Andes hebben Ame- rikaanse archeologen de overblijf, selen bekeken van een legendari sche "verloren stad" die het bewijs lykt te zyn van een mysterieuze cultuur voor het Inca-tijdperk. De ruines zouden volgens kenners de spectaculaire Inca-stad Machu Pic- chu nog kunnen overtreffen. Volgens de archeologen die ver bonden zyn aan de universiteit van Colorado, zijn in een onherberg zaam, onbewoond gebied in het noorden van Peru de zeer goed ge conserveerde overblijfselen gevon den van een cultuur tussen de ja ren 500 en 1500. De ruines van gro te muren en terrassen, gebouwen en graven boven een rivier op de steile, regenachtige en mistige oostelijke helling van de Andes waren vermoedelijk een belangrijk centrum van een vroeg, vinding rijk en mysterieus volk wier be schaving lang voor de Inca's tot grote bloei kwam. De plaats die bekendstaat als Gran Pajatan en ligt op ongeveer 2600 meter in de provincie San Martin, was in 1963 ontdekt door boeren uit de omgeving. Peruaan se archeologen hebben er korte tijd onderzoek verricht waarna het ge heel opnieuw in de vergetelheid raakte. De universiteit van Colorado, en thousiast over het vooruitzicht be langrijke ondekkingen te doen, maakte deze week bekend met de Peruaanse autoriteiten een ak koord te hebben gesloten voor een eerste diepgaand wetenschappe lijk onderzoek van de ruines. Dit zou volgend jaar beginnen en zeker enkele jaren in beslag nemen. Een Amerikaanse expeditie on der leiding van de archeoloog Dr Tom Lennon, is vorig jaar gaan kij ken. Een eerste voorlopige inspec tie leidde tot de ontdekking van 18 stenen gebouwen van twee etages versierd met stenen sculpturen, de ruines van muren, terrassen en ge plaveide wegen, evenals graftom bes en aardewerk, die getuigen van een actieve beschaving. De onderzoekers geloven dat de ze beschaving zou kunnen zijn op gegaan in het Inca-rijk en daarmee verloren zou zijn gegaan. Een vraag is hoe een volk heeft kunnen gedijen in dergelijke zware klima tologische omstandigheden. Het ontoegankelijke berggebied is één van de plaatsen in de wereld waar het het meest regent. "Het heeft ons verrast de sporen van een dichte bevolking aan te treffen want dergelijke oerwouden Volgens de diplomaten heeft Chi na meer troepen en wapens in stel ling gebracht langs de 1150 km lan ge grens met Vietnam, maar wijst niets erop dat China een invasiele ger op de been heeft gebracht. Algemeen wordt aangenomen dat China 200.000 tot 300.000 man troepen heeft samengetrokken langs de grens, waar Vietnam naar schatting 600.000 man heelt gesta tioneerd. Minister van buitenlandse zaken Wu Xueqian zei vorige week dat Chinese troepen Vietnam wellicht 'een tweede lesje' zullen leren, naar aanleiding van de, in zijn woorden, aanhoudende militaire provoca ties. China zegt dat het Vietnam een MEXICO-STAD - Advocaten van rechtzaken tegen hen uiterst moei de verschillende Argentijnse men- zaam en dringen belangrijke secto- senrechtenorganisaties hebben be- ren van het Argentijnse leger aan wijzen boven tafel gekregen dat de op een soort van algemene amnes- repressie tijdens de militaire dicta- tie. tuur van 1976-1983 werd georgani- De Argentijnse mensenrechten- seerd door de hoogste koepel van organisaties wijzen erop dat uit de het Argentijnse leger. Dit weekein- nu gepresenteerde documentatie de werden 70 documenten getoond ook blijkt dat er door de Argentyn- waarin onder meer opdrachten tot se militairen uitvoerige dossiers ontvoering, moord en plundering ziJn bijgehouden over hun wrede worden gegeven door de ex-presi- J w optreden. Een door president Al- fonsin opgerichte commissie die het lot van de vermisten moest on derzoeken zag geen kans om die documentatie te ontdekken. Uit eindelijk wist men op basis van aanmeldingen zo'n 9000 zaken van vermisten vast te stellen. De Ar gentijnse mensenorganisaties hou den echter vol dat het om minstens 30.000 personen is gegaan en ho pen alsnog de officiële dossiers te vinden opdat alle schuldigen kun nen worden gestraft. Het Argentijnse leger beweert dat het noodzakelijk was om de millT„ "subversieve" met hun eigen mid dle iïï*Hidelen te bestrijden, de zogenoem- - u de dictatuur de ooriog» Men heeft echter toegegeven dat sommige van de speciale commando's denten generaal Rafael Videla generaal Roberto Viola. door Rob Sprenkels De map rfiet het onthullende be wijsmateriaal werd door de advo caat Marcello Parrilli overhandigd aan de federale rechter Miguel del Castillo. Parrilli probeert voor de burgerrechtbank in Buenos Aires duidelijkheid te krijgen over het i 59 dienstplichtige militai- verdwenen. Volgens de advocaat bewijzen de slechts zyn gepleegd door „afzon- eeworden laat er echter weinie S°Sb^rg^ied^ iSSSiSi sssjssr- fonsin zittentrïmwens bijna alle lei "sub^stef'te 'eerste lesje' heeft geleerd met een invasie van 17 dagen in januari en februari 1978, nadat de Vietname- zen het door Peking gesteunde re gime van de Rode Khmer in Cam bodja omver hadden geworpen. Sindsdien hebben Vietnam en China 'elkaar herhaaldelijk be schuldigd van aanvallen, beschie tingen en sabotage langs de grens. Maar diplomaten in Peking den ken dat de meeste beweringen overdreven of onjuist zijn. De meldingen van grensgeschil len kwamen de laatste vijf jaar al tijd in het droge winterseizoen, wanneer de naar schatting 160.000 man Vietnamese troepen in Cam bodja de aanval openden op de guerrillastrijders van de door Chi na gesteunde verzetscoalitie langs de grens met Thailand. Dit jaar hebben de Vietnamesen de niet-communistische organisa ties in de coalitie met groot gemak uiteen geslagen, waarna tiendui zenden burgers de wijk hebben ge nomen naar Thailand. Hanoi heeft zijn kanonnen nu gericht op de Ro de Khmer, die militair de sterkste is van de verzetsbewegingen. 'Als de Vietnamezen de Rode Khmer ervan langs geven, is het mogelijk dat China de druk langs de grens opvoert,' zei een westerse diplomaat. 'Maar een 'tweede lesje' verwacht ik niet zo gauw.' De Chinese strategie is er deels op gericht om de Vietnamese troe pen langs de grens vast te pennen en te voorkomen dat zij in de cam pagne in Cambodja ingezet kun nen worden. De Chinezen zeggen dat zij niet met Vietnam zullen on derhandelen voor Vietnam zich ge heel uit Cambodja heeft terugge trokken. De staatspers in China oefent voortdurend kritiek uit op de vre desvoorstellen uit Hanoi, en be weert dat Vietnam zware militaire verliezen lijdt en zucht onder toe nemende economische problemen. 'De oorlog in Cambodja is Viet nam een blok aan het been gewor den, en hoe langer de strijd voort duurt des te schadelijker is dat voor de Vietnamese economie en het internationaal prestige,' ver klaarde het officiële persbureau Xinhua in een commentaar. ATHENE - Een Griekse politieman inspecteert het interieur van een café in een voorstad van Athene, nadat er zaterdagnacht een tijdbom was ontploft. Het café werd vooral bezocht door Amerikaanse militairen van de luchtmachtbasis Hellenikon. {f0%0 Ap> Bom in Athene ATHENE (AP/Rtr) - Bij een bomaanslag in Athene zijn za terdagnacht 78 personen ge wond geraakt, onder wie 70 Amerikaanse militairen. De bom ontplofte in een bar die door veel Amerikaanse militai ren werd bezocht. Een tot dusver onbekende or ganisatie heeft de verantwoor delijkheid opgeëist. De organi satie houdt de Amerikanen me de-verantwoordelijk voor de Turkse bezetting van een deel van Cyprus. Bij het Franse ministerie van overzeese gebiedsdelen in Pa rijs is zondagmorgen een bom ontploft, waarbij slechts mate riële schade werd aangericht. Deze aanslag wordt in verband gebracht met de onrust op het Franse gebiedsdeel Nieuw-Ca- ledonië. WASHINGTON (AP) - Het Inter nationale Monetaire Fonds heeft vorig jaar slechts 7,1 miljard dollar geleend aan ontwikkelingslanden, bijna de helft van het recordbedrag van 13,34 miljard dat de schulden landen in 1983 ontvingen. Oorzaak van deze vermindering zijn de strengere voorwaarden die het IMF hanteert, zo blijkt uit een van daag verschenen memorandum. Sinds begin 1979 verstrekt het fonds alleen nog leningen als on derdeel van een pakket waarin de andere (commerciële) banken mee doen. Daarbij is het IMF steeds strengere gebied va uitgaven. Het effect daarvan op de inflatie blijkt tot nu toe gering. Volgens het memorandum is de inflatie in de arme landen in het afgelopen jaar verantwoordelijk te zijn voor prijsverhogingen die leidden tot rellen waarbij 50 doden vielen. Het vandaag gepubliceerde IMF- memorandum meldt dat 88,8 pro cent van de leningen in 1984 - 6,35 miljard dollar - zijn gekoppeld aan min of meer strenge voorwaarden ten aanzien van het economisch beleid. In 1983 was dat 73 procent, jaar opnieuw gestegen. Bovendien wtls uol CIllj H brengen ingrepen zoals het af- 9,75 mi]jard dollar Tegen het einde gel getroffen, schaffen van voedselsubsidies van 1984 had het fonds leningen lo- De spannini nieuwe problemen met zich mee. pen in 33 landen Het IMF schat dat iedere dollar die het leent ande- De regering van de Dominicaanse re banken in staat stelt nog eens Republiek verweet het IMF vong zeven dollar te lenen. JERUZALEM - Het Israëlische le ger en politie-eenheden hebben za terdag een inval gedaan in het Pa lestijnse vluchtelingenkamp De- haisja nabij Hebron op de bezette westelijke Jordaanoever. Zestien hoofdzakelijk jonge Arabieren werden opgepakt. Zij worden er van verdacht de laatste tien dagen molotovcocktails en stenen te heb ben gegooid naar Israëlische bus sen en auto's van joodse kolonis ten. door Taco Slagter Een van de exploderende benzi nebommen leidde vorige week tot de dood van een Israëliër. Er ging de afgelopen week geen dag voor bij of stenenregens of molotov cocktails daalden neer op Israëli sche voertuigen op de wegen van Jeruzalem naar Hebron en Betle- hem. Donderdag werd een bu schauffeur op weg naar Betlehem vanuit een hinderlaag door een ko- daarbij om rivaliserende groepen - voor- en tegenstanders van PLO- leider Arafat - en pro- en contra- marxistische familieclans die poli tiek met elkaar overhoop liggen. Premier Peres heeft gisteren na zijn over het algemeen onbe woond" aldus Jane Wheeler, een antropologe van de universiteit van Colorado. Dr Lennon gelooft dat de archeologische ruines die in Gran Pajatan zijn gevonden, de resten Ujken te zyn van een belang rijke beschaving die beschikte over een architectuur en waar schijnlijk ook over geavanceerde landbouwtechnieken. Een van de problemen die zich voordoen, is erachter te komen wat er met deze bevolking is gebeurd, aldus Lennon. "Wij achten de kans aanzienlijk dat wij mummies vin den in de graven en dat kan wor den vastgesteld of epidemieen het gebied hebben getroffen". Deskundigen beschouwen de pre-Spaanse beschavingen met als centrum Peru als de indrukwek kendste in Zuid-Amerika. Op het toppunt van hun bloei beheersten de Inca's een rijk van Colombia naar Chili en Argentinië. Het duur de minder dan 300 jaar en het einde kwam met de komst van de Span jaarden begin 16e eeuw. Nog maar vijf RAF-leden in hongerstaking BONN (DPA/Rtr/AFP) - De mees te leden van de Westduitse Rote Armee Fraktion (RAF) hebben dit weekeinde hun hongerstaking beëindigd. Nog slechts een vijftal gaat in de gevangenis door met de actie die leidde tot een ongekende golf van aanslagen in West-Europa. Daarbij werd vrijdag de Westduit se industrieel Ernst Zimmermann gedood. Die aanslag op Zimmermann is volgens de Westduitse autoriteiten vermoedelijk het signaal geweest voor de RAF-gevangenen om hun hongerstaking op te geven. De ver meende RAF-leiders Christian Klar en Brigitte Mohnhaupt waren vrijdag de eersten in de gevangenis van Stuttgart die hun actie stopzet ten en weer voedsel accepteerden, van de 37 medestanders die in de eerste week van december begon nen met de hongerstaking. De RAF eiste onder andere dat de gevangenen bijelkaar geplaatst werden en als politieke gevange nen werden beschouwd. Deze ei sen zijn nimmer ingewilligd. Alle gevangenen, die zijn veroordeeld dan wel in afwachting van hun pro ces vastzitten, zitten verspreid in gevangenissen in West-Duitsland en West-Berlijn. Beleg Chili duurt het wekelijkse kabinetsberaad ge- SANTIAGO - Het militair bewind )mis" mo- in Chili heeft zaterdag per decreet de veilig- de staat van beleg met 90 dagen verlengd, zodat de perscensuur c zegd dat er „geen compromis" gelijk is als het gaat heid van alle westelijke Jordaanoever. Peres wil het verbod op openbare byeen- met maatregelen wachten totdat komsten gehandhaafd blijven - - politieke activiteiten van de sitie vrijwel onmogelijk zijn. Volgens het decreet, dat door president Pinochet was onderte- _00 r met veel machts- kend, wordt de staat van beleg tot 6 vertoon iets aan te doen. De Te- mei verlengd, vanwege de 'staat de minister van defensie Rabin uit Pohtieke activiteiten van de oppo- de Verenigde Staten terug i Intussen hebben rechts-radicale Israëlische parlementariërs regering geëist e hiaya-partij en de religieuze Moras- ja-partij willen bovendien een wet maken om elke Arabier in Israël en in de bezette gebieden die steen of benzinebom binnenlandse beroering' i land. Generaal Pinochet, die in 1973 door een militaire staatsgreep aan Israëli- de macht kwam, negeert hiermee sche burgers gooit, ongeacht de ge- de protesten uit het buitenland volgen, het land uit te zetten. fi burgers. ADVERTENTIE Eerste zwarte bisschop van Johannesburg JOHANNESBURG - Gistermid- op de verschillende onderwerpen dag is de Nobelprijswinnaar voor die hij de afgelopen maanden in zo de vrede, de Anglicaanse bisschop wel Zuid-Afrika als in het buiten land aan de orde heeft gesteld, zo- door Ruud de Wit als een investeringboycot mogelijkheid van een gewelddadi ge polarisatie in Zuid-Afrika, Desmond Tutu, officieel ingewijd ails de nieuwe bisschop van Johan nesburg. In zyn preek ging Tutu in binnen- als buitenland. Buiten de stemming krijgen met hun gezin nen vlak bij de arbeidsplaatsen te mogen wonen; dat hun recht om zich te organiseren in onafhankelij ke vakbonden wordt uitgebouwd en dat buitenlandse investeerders massaal geld stoppen in opleiding en training van hun zwarte arbei ders. Hij voegde hier als nieuw ele ment aan toe dat er ook een einde moet komen aan de thuislanden- politiek van de Zuidafrikaanse Oppositieleider Zuid-Korea mag naar huis komen SEOEL (AP) - De Zuidkoreaanse regering heeft vandaag aangekon digd dat de politieke dissident Kim Dae-jung niet zal worden gearres teerd wanneer hij deze week naar zijn vaderland terugkeert. De 59-jarige Kim heeft twee jaar in ballingschap geleefd, maar liet onlangs weten dat hij naar Zuid- Korea wilde terugkeren om als kandidaat van de oppositie een gooi te doen naar het presidents schap. Kim was in 1980 door de re gering van president Chun Doo- hwan veroordeeld tot een gevange nisstraf van 20 jaar wegens oprui ing. Nadat hij er daarvan 2,5 jaar had opzitten mocht hij voor een 'medische behandeling' naar de VS vertrekken. Tot voor kort zei het Zuidkore aanse bewind steeds dat Kim bij terugkeer onmiddellijk ter de tralies kathedraal hadden zich duizenden gelovigen verzameld die de bisschop met groot enthou siasme verwelkomden. Omdat de aanwijzing van Tutu als de eerste zwarte Anglicaanse De inwijding van Desmond Tutu bisschop van Johannesburg door tot de nieuwe Anglicaanse bis- een aantal blanke gelovigen was schop van Johannesburg in de St. bekritiseerd, besteedde hij in zijn Mary Kathedraal werd bijgewoond lange preek veel aandacht aan zyn door circa 2000 gelovigen en kerke- toekomstige rol als geestelijk lei- lijke vertegenwoordigers uit zowel der van zowel blanke als zwarte ge- gering en de politiek van gedwon- lovigen. Hij riep de aanwezigen op 8e" verhuizingen. te bidden voor Zuid-Afrika omdat Aan. al deze eisen koppelde hy hij bevreesd is voor een nog grote- ®en tijdslimiet van 18 tot 24 maan- re crisis en polarisatie in het land den- Mocht de Zuidafrikaanse re dan nu reeds het geval is. „Waar- gering in deze periode nog piet ac orn", aldus de bisschop, „hebben lief een bijdrage hebben geleverd blanke gelovigen een vergunning de ontmanteling van de apart- nodig om een dienst in Soweto te heid, dan zal hy oproepen tot volgen? Waarom moeten christe nen eigenlijk toestemming nodii hebben om te bidden, zon Dae-Jung: balling (foto AP) ten. In de bekendmaking van van daag werd gezegd dat de regering om humanitaire redenen had be sloten om Kim niet te arresteren en in staat te stellen thuis te herstellen van zijn kwaal teneinde een 'natio nale verzoening' niet in de weg te ach- staan. Volgende week worden er in worden gezet om Zuid-Korea parlementsverkiezin- het restant van zijn straf uit te eit- gen gehouden. lopen teerd te worden". In zijn preek bracht Tutu de rela tie kerk en politiek aan de orde om dat hij door blanke politici en gelo vigen is beschuldigd op te roepen tot geweld. Hij zei dat hij als secre taris-generaal van de Zuidafrikaan se raad van kerken steeds getracht heeft om in contact te treden met vertegenwoordigers van de blanke minderheidsregering. Maar deze contacten, zo ze al tot stand kwa men, hebben door de starre hou ding van de regering weinig bijge dragen tot vermijden van een ver dere polarisatie. Wat de investeringen betreft zei Tutu dat hij zelfs heeft opgeroepen tot meer investeringen in Zuid- Afrika door het buitenland maar wel op strikte voorwaarden. Name lijk dat de zwarte arbeiders toe» echte economische boycot door het buitenland, wat voor gevolgen hem persoonlijk ook zal gearres- mogen hebben. op de westelijke Jordaanoever bereikte het afgelo pen weekeinde een hoogtepunt. Kolonisten, door de overheid tot de tanden toe bewapend, dreigden het recht in eigen hand te nemen. Bij wijze van waarschuwing blok keerden zy zaterdag de hoofdwe gen rond Hebron en Betlehem. De onrust in het gebied heeft twee oorzaken. Al maanden post de joodse extremist rabbijn Mosje Levinger voor het Dehaisja-kamp. De voorman van de hoofdzakelijk uit Amerikaanse kolonisten be staande religieuze sekte Goesj Emoniem proclameert onophou delijk dat de Palestijnen van het vluchtelingenkamp uit „het land van Israël" moeten verdwijnen. Met provocerende acties wil Le vinger druk op de regering uitoefe nen de Palestijnen te deporteren naar Arabische buurlanden. Welis waar geeft Jeruzalem daaraan geen gehoor, maar laat niettemin de trei- terijen van de rabbijn ongemoeid. De tactiek van Levinger is er mede op gericht het leven van de Pale stijnse vluchtelingen zó zuur te maken dat ze vanzelf verdwijnen. Het effect hiervan is echter dat de vijandschap ten aanzien van Israë liërs by de bewoners van Dehaisja nog verder radicaliseert en geweld uitlokt. Volgens de Jerusalem Post is er in het kamp ook interne verdeeld heid die tot gewelddadige acties op joodse kolonisten leidt. Het gaat Monument Auschwitz onthuld TEL AVIV (GPD) - Simone Veill, oud-voorzitter van het Europees parle ment, heeft gisteren in Jeruzalem een gedenkteken onthuld ter herinne ring aan gruweldaden van de nazi's in het concentratiekamp Auschwitz. De politica, zelf een overlevende van het beruchte kamp waar tenminste vier miljoen joden in de gaskamers hun einde vonden, is in Israël ter herdenking van het feit dat Auschwitz veertig jaar geleden door de Rus sen is bevrijd. In een korte toespraak bij het monument hekelde Simone Veill de Oostenrijkse minister van defensie Fischenschlager die veertien dagen geleden de door Italië vrijgelaten oorlogsmisdadiger Walter Reder in zijn land een warm welkom bezorgde. Voorts riep de Europarlementariër de jongeren in Europa op meer aan de weet te komen over de holocaust. „Ga op zoek naar watje niet weet", zo hield zij de jeugd voor. Veill doelde daarmee op de toenemende ont kennende publicaties in en buiten Europa, over de moord door de nazi's op zes miljoen joden. Simone Veill zal vandaag ook aanwezig zijn bij het drie dagen durende tribunaal tegen de nazibeul dr. Jozef Mengele in Jeruzalem. Fantastisch aanbod van de LÖI: een glasheldere schriftelijke cursus over de microcomputer en de pro grammeertaal BASIC, plus de nieuwe, snellere Sinclair ZX Spectrum Samen voor slechts f1148,-, inclusief begeleiding door een ervaren leraar en een praktijkdag. Zo leert u in 6 maanden tijd de microcomputer thuis in uw vingers te krijgen. Stap voor stap. In uw eigen tempo. Eén gezinslid kan zelfs gratis meedoen (huiswerk wordt gecorrigeerd). Interessant? Nou en of! Vraag dus vandaag nog uw gratis LOI informatie pakket „Microcomputers" aan! j BON VOOR GRATIS INFORMATIEPAKKET I Ja. stuur mij zonder enige verplichting het LOI informatiepakket I "Microcomputers". I DhrVMw: Straat: Postcode:Plaats: Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop r LOI,antwoordnummer1,2300VB Leiden. qzeeh leidse onderwijs i ■ar instellingen g Erkend door de Minister van Onderwijs g en Wetenschappen, bij beschikking van 5 maart 1975. kenmerk BVO/SFO-129.718.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7